Elektronika,

Najlepšie externé disky 2024 | Recenzie, test

Externý disk môže byť alternatívou flash disku pre pohodlné prenášanie dát, oproti ktoré ponúkne oveľa väčšiu kapacitu. Funkciu prenosného disku dopĺňa predovšetkým role externého úložiská, okrem iného pre filmy k TV. Záložný disk pojme veľký objem dát a je tak vhodný na domáce i firemné zálohy, ktoré môžu byť u niektorých modelov navyše zašifrované.

Podľa technológie môžete zvoliť externý HDD alebo SSD disk. Externý pevný disk je stále majoritou ponuky, predovšetkým vďaka kombinácii vysokej kapacity a nízke ceny. Na výber sú ako kompaktné 2,5″ disky s napájaním z USB portu a vhodné na prenos, tak i 3,5″ disky s väčšou kapacitou úložného priestoru. Externé SSD disky sú potom vhodnejšie voľbou, ak vyžadujete výraznú odolnosť, prípadne rýchlosť na úkor kapacity alebo ceny.

Zohľadniť by ste mali nielen typ a kapacitu disku, rozhranie (USB, eSATA, niekedy aj Wi-Fi), hmotnosť, ale aj špecifické vlastnosti. Napríklad aká je jeho prístupová rýchlosť, koľko otáčok externý harddisk má, alebo akú formu zabezpečenia umožňuje. Na základe parametrov, testov a používateľských skúseností sme pripravili výber obsahujúce najlepšie externé disky a ich recenzie.

Najlepšie externé disky – TOP 10

V tabuľke je výber 10 najlepších externých diskov z testov a hodnotenia pre rok 2024.


Zobraziť celú ponuku

Porovnanie parametrov

 Maxtor M3 Portable 2TBWD Elements Portable 1TB WDBUZG0010BBKVerbatim 500GB 53029WD Elements 4TB WDBWLG0040HBKADATA HD650 1TB AHD650-1TU3TRANSCEND StoreJet TS1TSJ25M3Seagate Expansion 2TB STEA2000400WD My Passport 1TB WDBYNN0010Seagate Backup Plus Hub Desk 6TB STEL6000200Toshiba Canvio Basics 1TB HDTB410EK3AA
Otáčky5400 ot/min5400 ot/min5400 ot/min5400 ot/min5400 ot/min5400 ot/min5400 ot/min5400 ot/min5400 ot/min5400 ot/min
NapájanieUSBUSBUSBSieťUSBUSBUSBUSBSieťUSB
Vyrovnávacia pamäť8 MB8 MB8 MB16 MB8 MB8 MB8 MB8 MB16 MB8 MB
ViacViacViacViacViacViacViacViacViacViac

Recenzie 10 externých diskov

Maxtor M3 Portable 2TB

Maxtor M3 Portable 2TB recenzie a test

Externý disk Maxtor M3 Portable 2TB je v princípe produktom značky Samsung, pod ktorou sa vyrábal skôr. Jeho prednosťou je jednoduché použitie, a to vďaka pripojeniu ku klasickému USB portu. Kladom je aj dostupnosť zálohovacieho programu Auto Backup, vďaka ktorému je možné dáta udržiavať v bezpečí. Kapacita je na 2,5 palcový disk veľmi dobrá a činí 2 TB.

Z hľadiska rozhranie je tu podpora štandardu USB 3.0, ktorá zaistí rýchlosť prenosu o hodnote až 120 MB/s. Samozrejmosťou je aj spätná kompatibilita so štandardmi nižšími. Zálohovací program možno kombinovať aj so systémom SafetyKey, ktorý poskytne praktické šifrovanie dát.

Pre konkrétne zaradenie uveďme, že sa jedná o disk formátu 2,5″, ktorý má príjemne malú veľkosť, čo uľahčí transport. Na ten má vplyv aj nízka hmotnosť, ktorá je 169 gramov. Hodnota otáčok u tohto disku je 5 400 za minútu a vyrovnávacia pamäť má veľkosť 8 MB.

Skvelý pomer cena/kapacita/výkon, rýchlosť prenosu
Hodil by sa obal na prenášanie

WD Elements Portable 1TB WDBUZG0010BBK

WD Elements Portable 1TB WDBUZG0010BBK recenzie a test

Externý HDD WD Elements Portable 1TB WDBUZG0010BBK je klasický 2,5 palcový disk, ktorý umožní jednoduché použitie všade tam, kde je k dispozícii USB port. Kladom je jeho rýchlosť s využitím zatiaľ najmodernejšieho štandardu USB 3.0. Samozrejmá je spätná kompatibilita s pomalšími štandardmi. Jeho celková kapacita je 1 TB.

Vzhľadom k jeho typu sú očakávateľné aj malé rozmery, čo sa tiež potvrdzuje. Jeho hrúbka je len 15 milimetrov a zvyšné rozmery sú 110,5 x 82 milimetrov. Kladom je tiež minimálna hmotnosť, keďže váži iba 130 gramov a je možné ho tak radiť medzi najľahšie externé disky. Vziať si ho kamkoľvek so sebou teda nie je žiadny problém.

Napájanie disku nie je nutné riešiť externe, pretože prebieha v rámci pripojenia k USB. Aj cez svoje malé telo zaujme svojím kvalitným spracovaním. Ako s ohľadom na účelný dizajn, tak predovšetkým s ohľadom na jeho odolnosť voči možný nárazom, hoci berte do úvahy, že ide stále o HDD s mechanickými časťami.

Nízka hmotnosť, tichý chod, praktické puzdro
Problematická kompatibilita so staršími systémami

Verbatim Store ‘n’ Go 500GB

Verbatim 500GB 53029 recenzie a test

Externý harddisk Verbatim 500GB 53029 spadá do kategórie produktov s označením Store’n’Go. To znamená zameranie primárne na dobrú mobilitu. Jedná sa o disk formátu 2,5 palca, ktorý disponuje najmodernejším a najrýchlejší štandardom prenosu s označením USB 3.0. Formátovaný je súborovým systémom FAT32 a je použiteľný na počítačoch s Windows a Mac OS.

Unikátom je takzvaný Green Button, ktorý prináša úsporu energie. K dispozícii sú 3 režim, kedy je možné použiť prechod po určitom čase, alebo po určitých krokoch. Úsporný režim je možné aktivovať aj manuálne. Kapacita disku je skôr menšie a činí 500 GB. Môže tak poslúžiť na menšie zálohy alebo ako náhrada flashky.

Otáčky sú štandardné v hodnote 5 400 a bežná je aj hodnota vyrovnávacej pamäte, ktorá činí 8 MB. Súčasťou balenia disku je aj praktický softvér v podobe BackItUp a Burn Essentials. Jednoduchú mobilitu zaistí nízke rozmery a tiež váha príjemných 150 gramov.

Green Button, dostupný softvér
Lesklý povrch s viditeľnými odtlačkami

WD Elements 4TB WDBWLG0040HBK

WD Elements 4TB WDBWLG0040HBK recenzie a test

Externé úložisko WD Elements 4TB WDBWLG0040HBK patrí k tomu lepšiemu, čo možno aktuálne na trhu nájsť. Keďže sa jednej o formát 3,5 palca a disk má hmotnosť 910 gramov, ide o riešenie určené skôr ako úložisko pre domácnosti než ako variant klasického prenosného disku.

Nadchne jeho celková kapacita, ktorá činí 4 TB. Disk je plne kompatibilný ako sa systémami MS Windows, tak samozrejme aj so systémami Mac OS. Nechýba podpora najrýchlejšieho štandardu USB 3.0, s možnosťou naplno využívať prenosovú rýchlosť, ktorá môže dosahovať hodnoty až 5 Gb za sekundu.

Hodnota otáčok je 5 400 / min – tu pozor, pretože veľa obchodov má mylne uvedenú hodnotu 7 200, ale nie je to pravda. Proti bežným hodnotám je vyššia vyrovnávacia pamäť, u ktorej hovoríme o veľkosti 16 MB.

Veľká kapacita, cena/výkon, má vypínacie tlačidlo
Príliš silné svetlo diódy

ADATA HD650 1TB AHD650-1TU3

ADATA HD650 1TB AHD650-1TU3 recenzie a test

Externý pevný disk ADATA HD650 1TB AHD650-1TU3 má úplne unikátnu konštrukciu. Tá bola vytvorená s ohľadom a to, aby dokázal odolať väčším nárazom, rovnako ako možným miernejší pádom. Využívaná je trojvrstvová konštrukcia s akrylátovým krytom. Tá zaistí väčšiu ochranu uložených dát. Formát je klasický, kde hovoríme o veľkosti 2,5 palca.

Jeho celková kapacita je 1 TB, čo väčšine majiteľom plne postačí. O rýchly prenos dát sa stará technológia USB 3.0. Súčasťou tela disku je aj modrá LED kontrolka, ktorá signalizuje to, že je v činnosti a pracuje. Napájaný je klasicky cez USB.

Veľkosť otáčok disku je 5 400 za minútu a veľkosť vyrovnávacej pamäte je 8 MB. Pre jednoduchý prenos je vhodný ako pre odolnosť, alebo pre svoje nízke rozmery. Nesklame tiež jeho celkom prijateľná váha, ktorá je 201 gramov.

Veľmi odolné prevedenie, USB 3.0
Horšie spracovaný konektor

TRANSCEND StoreJet TS1TSJ25M3

TRANSCEND StoreJet TS1TSJ25M3 recenzie a test

Prenosný disk Transcend StoreJet TS1TSJ25M3 je vhodnou voľbou na pravidelný prenos, kedy je potrebné dbané aj na ochranu dát. Pogumovaný vrchný obal dokáže veľmi dobre tlmiť prípadné nárazy. Špičková Anti-shock ochrana tak patrí medzi hlavné prednosť.

Samozrejmosťou je aj rýchlosť prenosu dát, ktorú tu zabezpečuje štandard s názvom USB 3.0. Disk má kapacitu rovný 1 TB. Disponuje zaujímavým tlačidlom OneTouch, vďaka ktorému je možné po stlačení jednoducho a automaticky zálohovať všetok obsah. Inštalácia podporuje Plug and Play.

Vďaka úspornému režimu sa disk automaticky po nečinnosti prepne do režimu spánku. Počet otáčok je 5 400 za minútu a vyrovnávaciu pamäť má hodnotu 8 MB. Vďaka viacfarebné LED dióde je možné ľahko identifikovať aktuálne činnosť.

Anti-Shock prevedenie, rýchlosť
Krátky USB kábel

Seagate Expansion 2TB STEA2000400

Seagate Expansion 2TB STEA2000400 recenzie a test

Externý pevný disk Seagate Expansion 2TB STEA2000400 ponúkne dobrú rýchlosť prenosu vďaka rozhraniu USB 3.0, počtu otáčok 5 400 za minútu a hodnote vyrovnávacej pamäte, ktorá je štandardných 8 MB. Pokiaľ ide o zaradenie, ide o 2,5 palcový disk.

Veľkosť jeho kapacity je dobrých 2 TB, čo pre predstavu zodpovedá približne 250 klasickým DVD filmom. Ide o dobrú variantu ako na domáce použitie, tak aj na prenos. Dokladajú to ako kompaktné rozmery s hodnotou 117 x 80 x 14.8 mm, tak aj veľmi nízka váha, ktorá činí 170 gramov. Zaujme i štýlový dizajn.

Po inštalácii softvéru Seagate Drive Settings, možno nastaviť prechod do spánku u HDD od troch minút do piatich hodín, prípadne ho zrušiť úplne. Ďalej je tu diagnostický program a v prípade potreby možné vypnúť diódu, aby nesvietili.

Kapacita, nízka váha, možno vypnúť diódu
Absencia protišmykových prvkov

WD My Passport 1TB WDBYNN0010

WD My Passport 1TB WDBYNN0010 recenzie a test

Externý disk WD My Passport 1TB WDBYNN0010 zaujme už na prvý pohľad svojim podareným dizajnom. Ten nie je jeho jedinou prednosťou. Ide o model spadajúce do kategórie 2,5 palcových diskov, čo smeruje ku kompaktným rozmerom, rovnako ako k nízkej hmotnosti. Tá v prípade daného konkrétneho modelu činí príjemných 170 gramov.

Kapacita disku je pre bežného užívateľa dostačujúce a činí 1 TB. Disk disponuje rýchlosťou otáčok 5400 za minútu a hodnota vyrovnávacej pamäte je štandardných 8 MB. Napájanie je riešené pomocou USB kábla, ktorým sa tiež pripája.

Disponuje štandardom USB 3.0, čo je istota veľmi dobré prenosové rýchlosti oboma smermi. Kompatibilný je aj so štandardmi pomalšími. Nie je treba žiadnych inštaláciou, stačí pripojiť a používať. Podpora oboch operačných systémov, teda Windows a Mac OS je samozrejmosťou.

Možno zaheslovať, rýchly a tichý chod, gumové nožičky
Spolupráca s TV (oproti iným WD modelom)

Seagate Backup Plus Hub Desk 6TB STEL6000200

Seagate Backup Plus Hub Desk 6TB STEL6000200 recenzie a test

Záložný disk Seagate Backup Plus Hub Desk 6TB STEL6000200 je určený pre náročných užívateľov. Zodpovedá tomu jeho kapacita, ktorá činí unikátnych 6 TB. Ide o variant skôr pre použitie na určitom mieste v domácnosti ako na prenos. Tomu zodpovedajú ako rozmery o hodnote 198 x 41 x 118 mm, tak váha, ktorá činí 1,06 kilogramov.

Láka tiež použité rozraní najmodernejšieho štandardu, ktorým je USB 3.0. Nie je sa tak potreba báť o dostatočnú rýchlosť prenosu. Samozrejmá je kompatibilita aj so staršou 2.0. Ďalej možno oceniť, že sú súčasťou tela disku hneď 2 USB vstupy, umiestnené vedľa seba.

Samozrejmosťou je jednoduché použitie hneď po pripojení. Môže ísť o prenos dát medzi PC a Mac. Hodnota otáčok daného disku je 5400 za minútu. Formát disku spadá do kategórie 3,5 palca. Napájanie je riešené pomocou elektrickej siete.

Dve USB 3.0 rozhranie, rýchlosť prenosu
Menej vhodný spôsob zápisu dát

Toshiba Canvio Basics 1TB HDTB410EK3AA

Toshiba Canvio Basics 1TB HDTB410EK3AA recenzie a test

Externý HDD Toshiba Canvio Basics 1TB HDTB410EK3AA má zaujímavý jednoduchý a jednofarebný dizajn s oblými prvkami, vďaka čomu vyzerá veľmi elegantne. K tomu prispieva aj matný povrch. Spadá do kategórie tých externých diskov, ktoré majú formát 2,5 palca. Od toho sa odvíjajú aj jeho menšie rozmery.

Hmotnosť však k najmenším nepatrí, lebo tá činí 290 gramov. Kapacita daného disku je 1 TB, teda pre bežného užívateľa dostačujúce. Ďalej netreba zabúdať na 5400 otáčok za minútu, alebo tiež vyrovnávaciu pamäť o hodnote 8 MB.

Samozrejmé je rozhranie USB 3.0, ktoré zaistia bleskovú rýchlosť prenosu dát oboma smermi. Skrz USB kábel tiež dochádza k jeho samotnému napájanie. Vďaka podpore Plug and Play stačí disk len zapojiť a používať, bez nutnosti akýchkoľvek inštalácií.

Matný povrch, USB 3.0, funkčnosť bez inštalácií
Vyššia hmotnosť

Ako vybrať externý disk

Externý disk sa javí ako dobrý doplnok pri plnom disku v počítači alebo notebooku, rovnako ako dobrá alternatíva v podobe náhrady za flash disk. Zvoliť možno buď prenosný disk malých rozmerov a hmotnosti, ktorý sa automaticky napája z USB portu a je dokonalou náhradou flashky. Druhou možnosťou môže byť externé úložisko, ktoré má väčšie rozmery aj hmotnosť, napája sa z elektrickej siete a počíta sa s jeho pevným umiestnením, na jednom mieste.

Kapacita disku

Je rozdiel v zálohe dokumentov alebo fotiek a tým, kedy je externý disk použitý pre ukladanie filmov vo vysokom rozlíšení. Najnižšia kapacita zvyčajne začína na 500 GB, čo je hodnota pre menej náročných užívateľov. Štandardom je skôr rozmedzí 1 – 2 TB, ktoré môže vyhovovať viac. Pre veľké množstvo dát sa hodí disky s kapacitou 4 TB, 6 TB, ale aj väčšie.

Externý HDD alebo SSD disk?

Externý HDD (Harddisk), teda pevný disk, je klasikou a vychádza z technológie, ktorá je síce trochu pomalší, ale zase ponúkne priaznivú cenu a dostatočne veľkej kapacity. Treba povedať, že dnes táto technológia ešte stále dominuje. Delí sa do dvoch variantov, a to na disky 2,5 alebo 3,5 palca.

Druhá možnosť, teda externý SSD disk nadchne predovšetkým svojou rýchlosťou, poťažmo odolnosťou proti otrasom, pretože neobsahuje mechanické časti predchádzajúci typ. Jeho negatívom je zatiaľ skôr malá kapacita v stovkách GB, rovnako ako ešte stále celkom vysoká cena a obmedzený počet zápisov.

Veľkosť a hmotnosť

Oboje sa odvíja od toho, k čomu je primárne určený. Pokiaľ má slúžiť skôr ako záložný disk pre domácnosť, môže mať rozmery v desiatkach cm a hmotnosť atakujúci jeden kilogram. Keď ide o prenosný disk, môže sa hravo vojsť do vrecka a jeho hmotnosť nemusí presahovať 200 gramov, čo býva štandardné limitná hodnota.

Rýchlosť prenosu

Rýchlosť prenosu ovplyvnená najmä rozhraním a priepustnosťou. Externé disky dnes ponúkajú predovšetkým USB 3.0, respektíve USB 3.1, s konektorom USB-A alebo USB-C. Menej často sa potom vyskytuje rozhranie eSATA, FireWire alebo Thunderbolt. Pokiaľ ide o rýchlosť zápisu, rozhoduje v prípade externých HDD rýchlosť otáčok. U pomalších je to 5 400 otáčok za minútu. U rýchlejších 7 200 otáčok za minútu. Ďalej môže mať na prenos a rýchlosť vplyv aj vyrovnávacia pamäť alebo prístupová rýchlosť vyjadrujúce dobu od pripojenia k čítaniu a zápisu dát. Tu sa ukazuje sila externých SSD diskov, pretože majú oveľa kratšiu prístupovú rýchlosť.

Ďalšie funkcie a vlastnosti

Prihliadnuť je dobré aj na vykonanie, ktoré môže byť odolné proti hrubému zaobchádzaniu, alebo pádu. Samozrejmá by mala byť možnosť automatického prechodu do úsporného režimu. Rad modelov ponúkne aj automatické funkcie spojené potrebné sa zálohou, alebo šifrovaním.

4.5/5 - (11 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.