Šport,

Expandery a gumy na cvičenie: Recenzie najlepších + Ako vybrať

Guma na cvičenie čiže expandér je cvičiaci pomôcka, ktorá dokáže smelo nahradiť činky. Jej použitie je bezpečné a efektívne, navyše posilňovacie guma váži zlomok toho, čo kdejaká činka. Táto cvičebná pomôcka funguje na princípe pružiny, ktorá pri stlačení alebo natiahnutie začne klásť odpor (preto odporová guma) a snaží sa dostať do svojej pôvodnej polohy. Tieto vlastnosti má aj guma, respektíve rôzne elastoméry, a preto sa v súčasnosti namiesto pružín používa práve guma. Guma je totiž ľahšie a bezpečnejšie ako kovové pružiny.

Guma na cvičenie je k dostaniu v najrôznejších variantoch, pričom najbežnejšie sú ploché expandéry, či gumy na cvičenie kruhového prierezu zakončené držadlom. Všeobecne platí, že čím je materiál silnejší, tým väčší odpor bude samotná fitnes guma klásť pri zmene jej tvaru. V minulosti zastávali rovnakú funkciu práve posilňovacie pružiny, ale od ich použitia sa v poslednej dobe ustupuje.

Určité rozdiely medzi cvičiacimi gumami sa nájdu aj v ohľade použitia. Kým silnejšie expandéry sa dajú využiť pre posilňovací tréning, tenké gumové pásiky nájdu uplatnenie hlavne pri rehabilitačných alebo naťahovacích procedúrach. Na základe parametrov, testov a používateľských skúseností sme pripravili výber zahŕňajúce najlepšie gumy na cvičenie a ich recenzie.

Najlepšie expandery a gumy na cvičenie – TOP 10

V tabuľke je výber 10 najlepších expanderov z testov a hodnotení pre rok 2024.

VzhľadModelTypMateriálDĺžka 
inSPORTline Morpo 200 cm recenzie a testinSPORTline Morpo 200 cmKruhový s madlamiPolypropylen200 cm
Fitforce LATEX LOOP 64 U9A recenzie a testFitforce LATEX LOOP 64 U9APlochý bez madielLatex208 cm
inSPORTline CE3320 recenzie a testinSPORTline CE3320Kruhový s madlamiGuma + tvrdený plast140 cm
Fitforce EXPANDER recenzie a testFitforce EXPANDERKruhový s madlamiTermoplastická guma + polyester140 cm
inSPORTline Morpo Roll 45 Medium recenzie a testinSPORTline Morpo Roll 45 MediumTenký plochý bez madielTermoplastická pryžAž 45 m
Fitforce GUMA STRONG recenzie a testFitforce GUMA STRONGKruhový s madlamiTermoplastická guma + polyester140 cm
inSPORTline Hangy 44 mm Heavy recenzie a testinSPORTline Hangy 44 mm HeavyPlochý pásPryž102 cm
Aress GUMA recenzie a testAress GUMATenký plochý bez madielLatex240 cm
Fitforce TRAINING SET SOFT recenzie a testFitforce TRAINING SET SOFTSet niekoľkých expanderovPolypropylen-
Keller JAC43 recenzie a testKeller JAC43Set niekoľkých expanderovKombinácia viacerých materiálov-

Zobraziť celú ponuku

Recenzie 10 posilňovacích gúm

inSPORTline Morpo 200 cm

inSPORTline Morpo 200 cm recenzie a test

Prvým zástupom v našom porovnaní je gumový expander inSPORTline Morpo 200 cm. Ide o klasického zástupcu odporové gumy na cvičenie, pričom tento model prichádza s madlami. Vďaka tomu je zaistený pevný úchop, cvičenie je teda bezpečnejšia než u expandérov bez madiel. Záťaž je nastavená na veľmi nízku hodnotu, a preto sa hodí skôr pre nenáročných posilňovanie či preťahovanie svalov, napríklad v rámci rekonvalescencie.

Výhodou je už spomínané madlo, rovnako ako karabína, ktorú možno prichytiť expandér k pevnej základni. Materiálom je polypropylén, teda štandardný materiál v oblasti posilňovacích gúm. U tohto konkrétneho modelu je však materiál upravený pre vyššiu odolnosť proti vlhkosti a potu, z čoho plynie dlhšiu životnosť a stálosť mechanických vlastností. Nevýhodou však môže byť na prvý pohľad nekvalitné spracovanie, ktoré je však vskutku len zdanlivé. Zákazníci si pochvaľujú funkcie tohto expandéra, ktorá vyhovuje očakávaniam.

Fitforce LATEX LOOP 64 U9A

Fitforce LATEX LOOP 64 U9A recenzie a test

Odporová guma Fitforce LATEX LOOP 64 U9A je vyrobená zo stopercentného latexu a jedná sa o typického zástupcu expandéra bez madiel. Pri dĺžke 208 cm, šírkou 6,4 cm a hrúbkou 4,5 cm ide o expander, ktorý poskytuje dostatočný odpor pre reálne posilňovanie. Na rozdiel od posilňovacích gúm s madlami je tento model výhodný v tom, že jeho zložené rozmery sú veľmi malé. To znamená jednoduchú manipuláciu a možnosť vziať si so sebou túto cvičebnú pomôcku absolútne kamkoľvek.

Nevýhodou tohto modelu a vlastne všetkých zástupcov expanderov bez madiel môže byť zhoršená ergonómia, respektíve správny úchop. Pre zaistenie bezpečnosti pri cvičení je potrebné naučiť sa s pomôckou tohto typu stopercentne zaobchádzať, aby nedošlo k nežiaducim zraneniam vplyvom zlého držania.

inSPORTline CE3320

inSPORTline CE3320 recenzie a test

Nastaviteľný gumový expander inSPORTline CE3320 je typ fitness gumy, ktorý umožňuje nastaviť celkový odpor v závislosti na tom, aké telesné partie chce človek posilňovať. K dispozícii sú celkovo tri kruhové odporové gumy s dĺžkou 140 cm, ktoré možno k madlám prichytiť alebo od nich odobrať. Existuje celkom 7 kombinácií, pričom minimálny odpor expandéra je 4,5 kg, maximálna potom 20,3 kg. Konce sú opatrené madlami z tvrdeného plastu, čo umožňuje pevný a bezpečný úchop.

Pri tejto cvičebné pomôcky je bezpochyby lákavá najmä cena, ktorá je pri uvážení hneď troch rôznych posilňovacích gúm v balení skutočne nízka. Diskutabilné je však kvalita prevedenia, o čom svedčí aj názory zákazníkov, ktorí kombináciu plastu a gumy z dlhodobého hľadiska príliš neverí. Čo však nemožno uprieť tomuto modelu, je jeho nesmierna univerzálnosť, práve vďaka kombinácii niekoľkých odporov.

Fitforce EXPANDER

Fitforce EXPANDER recenzie a test

Cvičiaci guma Fitforce EXPANDER patrí do zástupcov veľmi jednoduchých a cenovo dostupných cvičebných pomôcok. Je k dostaniu v dĺžke 140 cm, čo je v tejto oblasti štandard. Konštrukcia posilňovacie gumy je veľmi prostá, lebo ide o gumové lano potiahnuté látkou, zakončené jednoduchými madlami. Záťaž nie je príliš nízka, ani príliš vysoká, a preto sa bude hodiť pre kondičné posilňovanie v rámci určitého tréningu.

Kvôli svojej konštrukcii, ktorá je zložená z jednoduchých prvkov a nie príliš kvalitných materiálov, môže tento expandér vzbudzovať určité pochybnosti v súvislosti použitia a životnosti. Je však potrebné si uvedomiť, že svojou podstatou ide o doplnkovú cvičebnú pomôcku, ktorá umožní vykonávať špecifickú skupinu cvikov. Navyše vďaka textilnému krytu je samotná guma chránená pred vonkajšími vplyvmi, hoci len čiastočne.

inSPORTline Morpo Roll 45 Medium

inSPORTline Morpo Roll 45 Medium recenzie a test

Fitness pomôcka v podobe gumového expandéra inSPORTline Morpo Roll 45 Medium je zástupcom tenkých, avšak dlhých odporových pásov vyrobených z termoplastickej gumy. Vlastnosti tohto materiálu umožňujú extrémne natiahnutie, ktoré možno využiť nielen pre posilňovacích cvikoch, ale aj pri preťahovaní alebo dokonca disciplínach, ako je aerobic. Tiež sa tento materiál chváli odolnosťou proti vlhkosti. Model Morpo Roll 45 Medium je ďalej charakteristický strednou záťažou, ktorá je vhodná skôr pre pokročilejších cvičencov.

So svojou šírkou 14 cm a hrúbkou 0,3 mm ide navyše o extrémne skladnú cvičebnú pomôcku, ktorá nájde uplatnenie i napríklad na cestách. Výhodou tohto konkrétneho modelu je možnosť dokúpenia madiel, vďaka čomu bude vykonávaní cvikov o niečo komfortnejšie. Dĺžka gumového pásu zodpovedá objednávke zákazníka, pretože tento produkt sa predáva v podobe metráže.

Fitforce GUMA STRONG

Fitforce GUMA STRONG recenzie a test

Svojou konštrukciou je Fitforce POSILŇOVACÍ GUMA STRONG veľmi podobná produktu Fitforce EXPANDER. Jednoduchá konštrukcia, ktorá je však v tomto prípade odlišná absenciou madiel z tvrdeného plastu, ktoré sú nahradené len menšími okami pre úchop alebo zavesenie k pevnej základni. Rovnako ako spomínaný podobný produkt, aj tu je podstatou gumové lano chránené látkovým krytom.

Z hľadiska praktickosti nemožno hovoriť o akokoľvek vydarenom produkte. Hoci záťaž je primeraná k vykonávaniu ľahších cvikov, je nutné mať s posilňovacími gumami určité skúsenosti. V opačnom prípade môžu pôsobiť madlá v podobe ok veľmi neprakticky. Čo však nemožno uprieť, je vskutku nízka cena, ktorá však zodpovedá kvalite spracovania a celkovej vybavenosti tejto posilňovacie gumy. Ide teda o lacnejšiu alternatívu pre tých, ktorí chcú mať k dispozícii odporovou gumu, ale zároveň nemajú s touto cvičebnú pomôcku žiadne väčšie plány.

inSPORTline Hangy 44 mm Heavy

inSPORTline Hangy 44 mm Heavy recenzie a test

Pre náročnejších cviky s gumou je vhodný gumový pás inSPORTline Hang 44 mm Heavy. Svojou podstatou ide o odlišný produkt oproti ostatným v našom porovnanie, pretože ide o pás, teda o gumu, ktorá nemá koniec. Vďaka tomu je možné efektívne vykonávať cviky v podobe zhybov, klikov a ďalších. K tomu napomáha tiež veľký 30 kilogramový odpor tejto posilňovacie gumy, ktorý predurčuje tento produkt k silovému posilňovaniu.

Šírka je 4,5 cm, vďaka čomu je úchop veľmi pevný, samotná guma sa aj vďaka svojej väčšej hrúbke nezarezáva do rúk či iných častí tela. Dĺžka 102 cm síce nie je z tých najväčších, avšak pre vykonávanie spomínaných cvikov úplne dostačuje. Proti však hovorí cena, ktorá patrí k tým najvyšším, čo sa týka nášho porovnania. Jedná sa však o ideálny cvičebnú pomôcku pre pokročilejších cvičencov, ktorí hľadajú veľkú záťaž, ale chcú sa vyhnúť činkám.

Aress GUMA

Aress GUMA recenzie a test

Expandér Aress cvičiaci guma je ďalším zástupom tenkých gumových pásov, ktoré sa využívajú najmä na účely rehabilitácie, rekonvalescencia alebo ľahšie posilňovaný. Konkrétne tento model je charakteristický nielen nízkou obstarávacou cenou, ale aj nadštandardné dĺžkou 250 cm. Šírka pásky je 15 cm, hrúbka len 0,45 mm, vďaka čomu ide o mimoriadne kompaktný cvičebnú pomôcku v podobe odporové gumy.

Materiálom je latex, ktorý je dostatočne pružný na to, aby celý pás mohol byť predĺžený o desiatky percent svojej východiskovej dĺžky. Nevýhodou môže byť absencia akýchkoľvek madiel, navyše takto tenký materiál môže rezať do rúk, pokiaľ nie je držaný správne. Na druhú stranu túto nevýhodu vyvažuje práve nízka hmotnosť spolu s kompaktnými rozmermi, vďaka ktorým sa z tejto pomôcky stalo obľúbené cvičebný vybavenie na cesty.

Fitforce TRAINING SET SOFT

Fitforce TRAINING SET SOFT recenzie a test

Produkt Fitforce TRAINING SET SOFT je charakteristický tým, že ide o set niekoľkých rôznych expandérov. V sete je možné nájsť nielen klasickú odporovú gumu s madlami v dĺžke 120 cm podobnú niektorým produktom z nášho porovnania, ale navyše k tomu sa v balení nachádza aj fitness guma do tvaru 8, a ďalej potom kruhová guma na cvičenie. Tento set teda umožňuje efektívne posilňovať celé telo, však z opisu produktu nie je jasné, či ide o gumy s vyšším alebo menším odporom.

Set je prakticky uložený v sieťovanom vrecúšku, vďaka čomu je prenášanie z miesta na miesto veľmi pohodlné. Pre obstaranie hovoria aj veľmi nízka cena pri uvážení toho, že ide o tri rôzne gumy na posilňovanie. Popis produktu od výrobcu je však veľmi nešťastný, lebo o jednotlivých variantoch posilňovacích gúm príliš veľa nehovorí. Dá sa však predpokladať, že pre nenáročných doplnkové cvičenie tieto odporové gumy budú vyhovovať. Otázkou však zostáva kvalita spracovania.

Keller JAC43

Keller JAC43 recenzie a test

Posledným produktom v našom porovnaní je set niekoľkých cvičebných pomôcok Keller JAC43. Súčasťou balenia je nielen posilňovacie pružina, ale tiež švihadlo a posilňovač zápästia. Predmetom nášho porovnanie je však najmä fitness guma. Tá má v tomto konkrétnom sete podobu skôr typické pružiny s madlami, ktorá sa však používala v minulosti. Výrobca však nedodáva k setu žiadne detailné informácie, preto nie je možné presne určiť, či sa jedná o cvičebné pomôcky pre posilňovanie alebo skôr len ľahké cvičenie.

Je zrejmé, že jednotlivé lúče expandéra je možné demontovať, čím vznikne expandér s menším odporom pre ešte ľahšie cvičenia. Príjemná sú madlá, vďaka ktorým bude posilňovanie s týmto expandérom veľmi komfortné a bezpečné. Pokiaľ ide o ďalšie prvky z tohto setu, je možné hovoriť o švihadle s dĺžkou 300 cm, ktoré bude vyhovovať väčšine športovcov. Posilňovač zápästia je skôr len doplnkovým prvkom, ktorý sa pri konvenčných posilňovacích plánoch takmer nepoužíva.

Ako vybrať expander

Gumy na cvičenie, odporové gumy alebo expandéry. Či už budete týmto cvičebným pomôckam hovoriť akokoľvek, je potrebné vedieť, prečo ide o tak obľúbené doplnky k cvičeniu. V zásade tieto fitnes pomôcky dokážu nahradiť činky alebo určitej posilňovacie stroje. Platí to však len pre začiatočníkov a mierne pokročilých, pretože žiadna posilňovacie guma nedokáže nahradiť typické posilňovacie cviky v podobe mŕtveho ťahu, drepe alebo bench presse s ťažkou činkou. Veľkou výhodou posilňovacích gúm je to, že oproti činkám majú zanedbateľnú hmotnosť. To umožňuje tieto prvky lepšie skladovať, prípadne prepravovať z miesta na miesto.

Pri výbere je výhodné poznať teóriu toho, ako vlastne tieto odporové gumy fungujú. Zatiaľ čo v prípade činiek je princípom cvičenie prekonávaní tiažovej sily od hmotnosti činky, u pružiny ide o prekonávaní odporu vyvodené tuhosťou pružiny. A pretože guma sa chová veľmi podobne ako pružina, je teda možné povedať, že čím viac gumu natiahnete, tým väčšiu silu budete musieť prekonať.

Typ

Než si začnite vyberať medzi jednotlivými expandéry, určite je dobré vedieť, že existuje hneď niekoľko typov týchto posilňovacích pomôcok:

  • Kruhové s madlami = Komerčne najčastejší zástupcu, ktorý je vhodný najmä pre začiatočníkov a príležitostné športovcov, a to vďaka jednoduchému používaniu, bohatému výberu odporov, a tiež zvýšenému bezpečí vďaka robustným madlám. Nevýhodou je obmedzenie pohybu, ktoré plynie z prítomnosti madiel.
  • Ploché bez madiel = Posilňovať s týmito odporovými gumami chce trochu cviku, lebo tu hrozí zvýšené riziko bezpečia vplyvom zlého úchopu. Sortiment týchto expanderov je veľmi bohatý, a preto je v tejto kategórii možné nájsť aj mimoriadne silné zástupcov, ktorí hravo predbehne aj niekoľko desiatok ťažké činky. Oproti kruhovým expandérom má tento a ďalšie typy výhodu tú, že v prípade potreby je možné držať nielen na konci, ale po celej dĺžke v závislosti na cviku.
  • Pásy = Prakticky ide o ploché expandéry bez madiel, avšak s tým rozdielom, že konce sú spojené, čím tvoria jeden nekonečný pás. Vďaka tomu je možné vykonávať určité cviky oveľa efektívnejšie a bezpečnejšie. Ide napríklad o cvičenie zhybov s podporou, či podobné cviky, ktoré vyžadujú túto konkrétnu cvičebnú pomôcku.
  • Extra tenké a ploché = Zástupcovia tejto kategórie nájdu uplatnenie najmä pri rehabilitačných cvičeniach, ale dajú sa použiť aj pre precvičenie zanedbávaných svalov. Sú používané najmä skúsenejšiemu športovci, ktorým nestačí základné typy expandérov. Ich obrovskou výhodou je mimoriadna skladnosť a extrémne nízka hmotnosť.

Bezpečnosť pri používaní

Kým činky môžu spadnúť na zem, u posilňovacích gúm hrozí to, že je natiahnete, omylom spadne, a snaha gumy vrátiť sa do pôvodnej polohy vám môže spôsobiť nepríjemné zranenie. Z tohto dôvodu je nutné sa naučiť s expandérom pracovať. Uľahčenie v tomto prípade spočíva v madlách, ktoré je možné pevne chytiť a následne držať po celý čas posilňovanie. Horšie úchyt je však u plochých expanderov bez madiel, ktoré navyše môžu rezať, ak budete cvičiť s tenkými pásky. Je to všetko len o cviku a vedomia toho, že pružina má stále tendenciu vracať sa do pôvodnej polohy.

Dĺžka expandéra

Cvičebné pomôcky tohto charakteru sú k dostaniu v rôznych dĺžkach. Tu je potrebné mať na pamäti typy cvikov, ktoré chcete vykonávať. Ak budete chcieť vykonávať klasické posilňovacie cviky, oplatí sa vám mať k dispozícii dlhšiu expandér, naopak v prípade izolovaných cvikov oceníte kratšie odporovou gumu. Je teda potrebné zvoliť takú dĺžku expandéra, ktorá bude vhodná pre maximum cvikov, čo však vychádza z vášho tréningového plánu. Zlá voľba totiž môže byť nielen príliš krátky expandér, ale aj príliš dlhý, zvlášť, ak pôjde o variant s madlami.

Odpor či ekvivalentná záťaž

V popise predajcov posilňovacích gúm sa stretnete s parametrom odpor, ktorý je vyjadrený v kilogramoch. Z fyzikálneho hľadiska ide o zlý opis, vhodnejšie je povedať, že ide ekvivalentné záťaž v porovnaní s činkami. Ak teda posilňovací pás bude mať odpor 20 kg, môžete očakávať, že sa takýto expandér vyrovná činke s hmotnosťou 20 kg.

Materiál

Ide o poslednú vlastnosť produktu, ktorá by vás mala u týchto cvičebných pomôcok zaujímať. Typickými materiálmi v oblasti expanderov je polypropylén a latex. Ľudia alergickí na latex by však mali dať prednosť napríklad polypropylénu alebo iným typom gumou. Rozdiely medzi týmito materiálmi tkvie napríklad aj v tom, ako sú odolné proti starnutiu, vlhkosti a ďalším vplyvom. Z hľadiska posilňovanie však zásadný význam materiál nemá.

4.6/5 - (26 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.