Šport a outdoor,

Vyberáme eliptický trenažér (eliptical) – Recenzie 7 najlepších

Stále viac ľudí si v dnešnej dobe uvedomuje, že ku kvalitnému a dlhému životu v zdraví je okrem pestrej stravy potreba aj pohyb. Obľúbený a nenáročný beh patrí k športom, ktoré aktívny životný štýl skvele dopĺňa. Čo však robiť v období zimy, kedy beh vonku nie je tak príjemný alebo po neskorom návrate z práce, bez možnosti ísť do posilňovne? Riešením môže byť eliptický trenažér.

Eliptical, inokedy tiež nazývaný crossový trenažér alebo orbitrack je moderný fitness zariadení, pri ktorom naše nohy opisujú eliptickú dráhu – odtiaľto pramení jeho názov. Domáci tréning na eliptickom trenažéri má aj ďalšie výhody, kedy oproti behu šetrí vaše kĺby a bedra, a preto je vhodný pre osoby s nadváhou, ktorým môže beh viac uškodiť ako pomôcť.

Domáce eliptický trenažér je zariadenie snúbiaca bežecký pás a rotoped. Obe spomínaná fitness zariadení boli vyvinuté pred eliptickým trenažérom a ak nie ste zameraní na určité partie, ako napríklad výkonnostný športovci, práve eliptical je pre vás tou najlepšou voľbou. Pohybom na tomto zariadení simulujete chôdzu, beh, a dokonca beh na lyžiach.

Prednostné je jednoznačne zapojenie ako dolné partie tela, tak horné. Ak navyše budete trénovať bez držania pevných, alebo pohyblivých madiel, spevňujete okrem svalov na nohách a rukách tiež trup a zlepšujete si celkovú stabilitu a držanie tela. Pri cvičení je tiež dobré mať pod kontrolou tepovú frekvenciu a pohybovať sa na 60 – 80% svojho tepového maxima.

Eliptický trenažér je ideálny pre redukciu hmotnosti (chudnutie) a zlepšenie, udržanie kondície. Počas tréningu rozvíjate kardiovaskulárny systém, znižujete krvný tlak čím značne znižujete riziko výskytu civilizačných chorôb. Okrem rýchlejší detoxikácie a zníženie hladiny cholesterolu pravidelným cvičením posilníte celé telo a dostanete sa do dobrej kondície.

Vybrali sme na základe parametrov, testy a používateľských skúseností najlepšie eliptické trenažéry, ktoré si je možné zaobstarať. V závislosti na vašej náročnosti a výške užívateľského komfortu sú medzi jednotlivými modelmi značné rozdiely, na ich pochopenie a zorientovanie sa sme pripravili nákupného radcu, kde sa dočítate to podstatné, čo by ste mali o elipticalu pred nákupom vedieť.

Najlepšie eliptické trenažéry – TOP 7

V tabuľke je výber 7 najlepších eliptických trenažérov z testov a hodnotenia pre rok 2018.

VzhľadModelBrzdný systémOvládanie záťažeNosnosť 
Brother BE91EMagnetickýElektronické150 Kg
Spokey MantisMagnetickýElektronické150 Kg
Brother BE51MagnetickýRučné150 Kg
Master AIRMechanickýRučné100 Kg
HMS H 9244MagnetickýRučné100 Kg
Master E16MagnetickýRučné120 Kg
Spokey VigilMagnetickýElektronické150 Kg

Porovnanie parametrov

 Brother BE91ESpokey MantisBrother BE51Master AIRHMS H 9244Master E16Spokey Vigil
Počet stupňov záťaže12168Plynule8816
ProgramyÁno, 20Áno, 16NieNieNieNieÁno, 12
Hmotnosť trenažéra55 Kg67 Kg42 Kg27 Kg31,5 Kg35 Kg30 Kg
Snímač tepovej frekvencieÁnoÁnoÁnoNieÁnoÁnoÁno
ViacViacViacViacViacViacViac

Recenzie 7 eliptických trenažérov

Brother BE91E

Brother BE91E recenzie

Eliptický trenažér Brother BE91E patrí právom medzi najobľúbenejšie trenažéry na trhu. Magnetický brzdový systém ovládaný elektronicky s veľkým množstvom prednastavených programov v tejto cenovej hladine nemá takmer konkurenciu. Nosnosť fitness zariadení je dobrých 150 kilogramov, takže o robustnosť nemusí byť obavy. Vďaka jeho navrhnutej konštrukcii znesie aj agresívnejšie tréningovú záťaž.

Záťažové koleso má hmotnosť 9 kilogramov a celková hmotnosť činí 55 kilogramov – stabilita je vďaka nej a širokým pätkám veľmi dobrá. Stredová os, ktorá je pri behu najviac zaťažovaná je umiestnená na kvalitných guľôčkových ložiskách a nášľapy na nosné lyžiny sú nastaviteľné v rozmedzí 36 až 42 centimetrov. O užívateľský zážitok sa ďalej stará 7 palcová LED obrazovka, na ktorej sú zobrazené všetky dôležité údaje, týkajúce sa vášho výkonu.

Počítač má ďalej 7 základných cvičebných modelov a celkom 20 rôznych programov z ktorej je väčšina prednastavených. Eliptical tak dokáže nasimulovať rôzne náročné profily trate a mimo tie je Brother BE91E doplnený programy napríklad na kardio, alebo body fat tréning. Ručne si možno nastaviť záťaž až dvanástich stupni, čím uspokojí väčšinu rôzne výkonných športovcov. Maximálna odporučená výška používateľa je stanovená na 200 cm.

Pomer cena / výkon, bohatá výbava

Menej prehľadný manuál

Spokey Mantis

Spokey Mantis recenzie

Ak si chcete dopriať rovnaký zážitok ako vo fitness centre na profesionálnych strojoch v pohodlí vášho domova, môže vás osloviť eliptical Sponkey Mantis – trenažér, ktorý je svojou konštrukciou, vyhotovením a materiály vhodný pre vysokú záťaž a každodenné používanie. Nášľapy jazdí po špeciálnych koľajniciach a zotrvačník je umiestnený vpredu zariadenie, vďaka tomu má skvelú stabilitu. Hmotnosť crossového trenažéru činí 67 kilogramov a je vybavený transportnými kolieskami, ktoré uľahčujú manipuláciu.

Eliptický trenažér Sponkey má všetko, čo má poriadny eliptical mať. Zážitok z jeho používania dopĺňa zabudovaný počítač, ktorý ukazuje všetky základné funkcie, ako sú čas, vzdialenosť, rýchlosť, tepovka a kalórie. Na výber má športovec ďalej z 16 tréningových programov, alebo manuálny režim, pri ktorom je možné nastaviť elektronicky odpor zotrvačníka až v 16 polohách.

Sponkey Mantis je samozrejme brzdený magnetickým systémom a jeho nosnosť je až 150 kilogramov. Výrobca nijako neobmedzuje výšku cvičenca a to vďaka profesionálnej konštrukcii, ktorá umožňuje široké nastavenie. Vyššia cena zodpovedá vysoko kvalitným materiálom a komponentom, vďaka ktorým však bude eliptical spoľahlivo slúžiť dlhé roky.

Profesionálne prevedenie pre časté používanie

Vyššia obstarávacia cena

Brother BE51

Brother BE51 recenzie

Brother BE51 je skladný a tichý eliptical, ktorý má pokročilý magnetický brzdný systém a manuálne ovládanie záťaže. Vďaka manuálnemu ovládanie záťaže tak nie je vybavený funkciou prednastavených programov a všetky škálovanie intenzity tréningu si tak robí vy sami, pomocou otočného ovládača umiestneného na stredu tela trenažéri.

Na tomto strede je tiež prakticky umiestnený držiak na fľašu na pitie, ktorý spolu s fľašou dostanete od výrobcu spolu so samotným fitness strojom. Magnetický zotrvačník má váhu 7 kg, je umiestnený v zadnej časti a možno nastaviť až osem stupňov záťaže. Robustná konštrukcia s prehľadom odoláva aj vyššou záťažou a je konštruovaná na zaťaženie až 150 Kg. So všetkými týmito parametrami však zostáva eliptický trenažér Brother veľmi skladný, lebo má na dĺžku iba 130 cm a na šírku 61 cm.

Trenažér má ako pevné rúčky, tak pohyblivá, v oboch prípadoch sú vybavené snímačom tepovej frekvencie, ktorá sa zobrazuje na prehľadnom display. Ten okrem tepovky zobrazuje scan, čas, prejdenú vzdialenosť, spotrebu kalórií a rýchlosť. K výrobe sú použité kvalitné materiály, to podčiarkuje uloženie stredovej osi na ztrojených guličkových ložiskách.

Magnetický systém, nosnosť 150 Kg

Bez prednastavených programov

Master AIR

Master AIR recenzie

Základné prevedenie pre nenáročných športovcov za veľmi príjemnú cenu ponúka crossový trenažér Master AIR. Eliptický trenažér so záťažovým okolo umiestneným vpredu má pevne umiestnené nášľapy a výsuvná pohyblivé madlá – pevné zabudované madlá bohužiaľ chýba, avšak pohyblivé držadlá sa nechajú zasunúť do držiakov, zaaretovať a razom sú z nich pevná. Hmotnosť záťažového kolesa činí 5 kilogramov a hmotnosť celková je 27 Kg.

Brzdný systém je mechanický – pás obopína obvod záťažového kolesa a spôsobeným trením dochádza k zvyšovaniu intenzity tréningu, alebo naopak. Ovládanie záťaže prebieha manuálne, a to pomocou plynule regulovateľného otočného gombíka, umiestneného u sportovcových nohách. Nosnosť má iba základnú hodnotu 100 Kg, a preto je určený najmä pre ľahšie jedinca.

Rozmery po zostavení sú pomerne kompaktných 110 x 50 x 155 cm, takže je tento trenažér vhodný aj do menších bytov. Modelu chýba meranie tepovej frekvencie, je však vybavený základným počítačom, ktorý zobrazuje čas, rýchlosť, spotrebu kalórií a prejdenú vzdialenosť. Trením pásu o koleso vzniká určité šušťanie, ktoré môže byť pre niekoho rušivé, to je však mínus všetkých mechanických eliptických trenažérov.

Nízka cena, nízka hmotnosť trenažéra

Vyššia hlučnosť

HMS H 9244

HMS H 9244 recenzie

Pokročilým eliptickým trenažérom od výrobcu fitness zariadení HMS je model H 9244, kompaktný eliptical za skvelú cenu. Tento model sľubuje bezporuchovú prevádzku, a to vďaka magnetickému prevedenie a robustnú konštrukciu. Regulácia stupňov záťaže prebieha mechanicky pomocou otočného kolieska a možno nastaviť až osem polôh.

Pre lepší užívateľský zážitok je eliptical HMS vybavený ovládacím panelom s displejom, ktorý ukazuje scan, rýchlosť, vzdialenosť, čas tréningu, spálené kalórie a pulz, ktorý je meraný dotykovými senzormi umiestnenými v madlách. Záťažové koleso má hmotnosť 8 kilogramov a vďaka magnetickému brzdení je jeho prevádzka tichý a bezporuchový.

Celkové rozmery možno označiť ako kompaktný, lebo na dĺžku meria trenažér meter a na šírku len 62 centimetrov. Tiež hmotnosť 31,5 Kg nie je nijako veľká, a navyše s transportnými kolieskami, ktoré sú zabudované, je manipulácia viac ako jednoduchá. Určitou prekážkou môže byť pre niektoré jedince maximálne povolené zaťaženie 100 Kg, preto je vhodný predovšetkým pre ľahšie športovcov.

Kompaktné rozmery, magnetický brzdný režim

Nízka nosnosť

Master E16

Master E16 recenzie

Master E16 je ďalší výbornou alternatívou crossového trenažéra pre aktívnych jedincov, ktorí si chcú dopriať šetrný a efektívny pohyb v pohodlí svojho domova. Už sa nemusíte spoliehať na teplé dni a pekné počasie, eliptický trenažér Master E16 môžete bez obáv používať každý deň a vydržia vám slúžiť spoľahlivo roky. Môže za to efektívny magnetický brzdný systém, ktorým je trenažér vybavený. Ten je okrem spoľahlivosti tiež veľmi tichý.

Model má ako pevná madlá, tak madlá pohyblivá. V nich nechýba zabudované dotykové senzory tepu pre meranie tepovej frekvencie, ktorá je zobraziteľná na prehľadnom LCD display uprostred ovládacieho panela. Okrem tepovky displej zobrazuje čas cvičenia, rýchlosť, ubehnutú vzdialenosť a spotrebu kalórií. Ovládanie záťaže prebieha manuálne a je nastaviteľné v ôsmich úrovniach, takže či už ste hobby športovec, alebo profesionál, každý si príde na svoje.

Nášľapné pedále sú pevné, majú dĺžku kroku 31 cm a samotný pedál potom rozmer 34 cm x 13 cm. Nosnosť je o dvadsať kilogramov lepší, než majú základné prevedenie a má teda hodnotu 120 Kg. Celková váha zariadenia je potom 35 Kg a s pohodlnou manipuláciou pomôžu zabudovaná transportné kolieska. Pohyblivé stredy sú uložené v zapuzdrených ložiskách a výrobca si je kvalitou natoľko istý, že ponúka predĺženú záruku na rovných päť rokov.

Dobrý pomer cena / výkon, nosnosť 120 Kg

Menej prehľadný návod na zostavenie

Spokey Vigil

Spokey Vigil recenzie

Pre športových nadšencov a každého, kto má rád kvalitné a prémiové športové vybavenie, je určený Spokey Vigil, magnetický eliptický trenažér s nosnosťou až 150 kilogramov. Robustné prevedenie, kvalitné použité diely a prvotriedne ložiská dávajú výrobcovia možnosť bez obáv rozšíriť záruku na 5 rokov. Hoci ponúka Spokey Vigil veľmi slušnú nosnosť, jeho váha zostáva príjemných 30 Kg a rozmery kompaktné – 56 x 140 x 116 cm.

Samozrejmosťou je prehľadný počítač, ktorý zvláda zobrazovať všetky funkcie, na ktoré ste zvyknutí. Nechýba čas tréningu, ubehnutá vzdialenosť, rýchlosť, spálené kalórie, tepová frekvencia a recovery. Na display je tiež vidieť aktuálne nastavená záťaž alebo zvolený program, s ktorým ste sa rozhodli trénovať. Ako bolo naznačené, ovládanie záťaže je riadené elektronicky a má celkom 16 stupňov intenzity.

Okrem manuálneho nastavenia odporu záťažového kolesa, ktoré má váhu 7 Kg, si možno navoliť jeden z dvanástich prednastavených programov, ktoré imitujú rôzne ťažké trate pre začiatočníkov, až po výkonnostných športovcov. Samozrejmosťou je zabudovaný pulzometr, vstavaná kolieska pre ľahšiu manipuláciu a tichý chod, vďaka magnetickému prevedení.

Pokročilý eliptical, prednastavené programy a nosnosť 150 Kg

Vyššia cena

Ako vybrať eliptický trenažér

S výberom by ste mali byť rozvážni a podľa intenzity používania, akú predpokladáte zvoliť buď základné prevedenie, alebo si priplatiť a zaobstarať robustnejšie eliptical s lepšou technikou. V základe sa orientujeme podľa brzdného systému, ovládanie záťaže a prípadne zručnosti zabudovaného ovládacieho panela s počítačom. Eliptický trenažér by mal byť rovno vybavený senzormi na meranie tepovej frekvencie. Dôležitým parametrom pre určité jedinca je tiež nosnosť trenažéra a mala by byť väčšia, než akú aktuálne máte.

Eliptical sa skladá z pevných a pohyblivých madiel, spojené s pohyblivými nášľapmi do jedného celku so záťažovým okolo, ktoré kladie odpor a tým zvyšuje intenzitu pohybu. Nášľapy by mali byť posúvateľné a madlá výsuvná tak, aby bolo pri tréningu v optimálnej polohe – rovná nevychýlená chrbtica, rovný trup a ruky v úrovni ramien.

Brzdný systém

Brzdný systém je pomyselným srdcom crossového trenažéra a rozlišujeme dve prevedenia – systém brzdený magneticky a prevedenie brzdené mechanicky, typicky pomocou pásu, ktorý po obvode kole uťahovaním zvyšuje záťaž. Magnetický eliptický trenažér má záťažové koleso brzdené pomocou magnetov a jedná sa o lepšie prevedenie. Mechanický eliptický trenažér je lacnejšie a skôr na ústupe, ak to myslíte s redukciou telesnej hmotnosti vážne a chcete si zaobstarať kvalitné eliptical, vyberajte rozhodne z modelov magnetických. U tých je navyše možnosť elektronického ovládania záťaže a možnosť nastavenia tréningových programov.

Ovládanie záťaže

Pri základných modeloch je ovládanie záťaže mechanické – pás, ktorý obopína záťažové koleso uťahovaním, alebo povoľovaním zvyšuje, alebo znižuje intenzitu pohybu. Toto štelování prebieha výhradne ručne, pomocou otočného kolieska umiestneného na ráme elipticali. S týmto prevedením sa stretnete výhradne u lacných trenažérov, často z obchodných domov, alebo teleshopingu. Dvakrát si preto overte kvalitu konštrukcie a materiálov, nech nie ste po niekoľkých použitiach nepríjemne prekvapení, napríklad vŕzganie.

Druhý spôsob ovládania záťaže je elektronicky, cez ovládací panel a ten sa spája výhradne s magnetickým eliptickým trenažérom. Ide o komfortnejšie riešenie a ak je eliptical týmto systémom vybavený, predpokladá sa, že sa už jedná o kvalitnejší trenažér.

Ovládací panel, programy a tepová frekvencia

Ovládacím panelom je vybavená väčšina eliptických trenažérov a v závislosti od stupňa výbavy a cene je buď prepracovanejšie, alebo ponúka iba základné možnosti. Display dokáže zobrazovať čas, ubehnutú vzdialenosť, rýchlosť, spálené kalórie, tepovú frekvenciu, intenzitu záťaže, alebo navolený program. Dopredu si zistite, aké funkcie sú pre vás podstatné, aby ste si kúpili správny stupeň výbavy.

Samostatnou funkciou, ktorou disponujú skôr pokročilé eliptické trenažéry, sú tak zvané programy – predvolené nastavenie záťaže. Keď mu je nimi eliptical vybavený, je následne k dispozícii minimálne 10 prednastavených programov a tiež možnosť si nastaviť záťažový program vlastný. Tie sú rôznych intenzít s tým, že sa každý hodí pre iný štýl tréningu.

Tepová frekvencia čiže tepovka je hodnota počtu tepov srdca za minútu. Pre spaľovanie tukov je najefektívnejší mať tepovú frekvenciu v rozmedzí 60 až 80% vášho tepového maxima. Pýtate sa, ako zistiť tepovú frekvenciu? Na elipticalu sa o to postarajú senzory, umiestnené v madlách v miestach úchopu dlaní a sú nimi vybavené takmer všetky moderné trenažéry. Výpočet približnej maximálnej tepovej frekvencie u mužov je 214 – (vek x 0,8) a u žien 209 – (vek x 0,7).

Nosnosť a hmotnosť

Nepodceňujte ani parameter nosnosti eliptických trenažérov najmä v prípade, že sa vaša váha približuje maximálnej nosnosti – vždy odporúčame aspoň rezervu 20 tich kilogramov. Nosnosť sa u základných vyhotovení pohybuje od 100 kilogramov až po 150 kilogramov pri modeloch vyšších radov.

Hmotnosť sa nepriamo spája so stabilitou crossového trenažéru a pohybuje sa od hodnoty 30 kilogramov až 70 kilogramov. Čím vyššia hmotnosť, tým sa nechá predpokladať vyššia stabilita, čo je samozrejme lepšie. Pre transport bývajú elipticaly vybavené transportnými kolieskami, takže nemusíte mať obavy o jeho náročnejšie manipulácii v prípadne vyššej hmotnosti.

Vyberáme eliptický trenažér (eliptical) – Recenzie 7 najlepších
3.5 (70.43%) 23 votes