Šport,

Eliptické trenažéry (orbitrek): Recenzie 7 najlepších

Stále viac ľudí si v dnešnej dobe uvedomuje, že ku kvalitnému a dlhému životu v zdraví je okrem pestrej stravy potreba aj pohyb. Obľúbený a nenáročný beh patrí k športom, ktoré aktívny životný štýl skvele dopĺňa. Čo však robiť v období zimy, kedy beh vonku nie je tak príjemný alebo po neskorom návrate z práce, bez možnosti ísť do posilňovne? Riešením môže byť eliptický trenažér.

Eliptical, inokedy tiež nazývaný crossový trenažér alebo orbitrek je moderný fitness zariadení, pri ktorom naše nohy opisujú eliptickú dráhu – odtiaľto pramení jeho názov. Domáci tréning na eliptickom trenažéri má aj ďalšie výhody, kedy oproti behu šetrí vaše kĺby a bedra, a preto je vhodný pre osoby s nadváhou, ktorým môže beh viac uškodiť ako pomôcť.

Domáce eliptický trenažér je zariadenie snúbiaca bežecký pás a rotoped. Obe spomínaná fitness zariadení boli vyvinuté pred eliptickým trenažérom a ak nie ste zameraní na určité partie, ako napríklad výkonnostný športovci, práve eliptical je pre vás tou najlepšou voľbou. Pohybom na tomto zariadení simulujete chôdzu, beh, a dokonca beh na lyžiach. Skvelou alternatívou môže byť aj airbike, ktorý rovnako ako eliptical posilňuje celé telo, avšak má takmer neobmedzenú tréningovú záťaž a je menej náročný na priestor.

Prednostné je jednoznačne zapojenie ako dolné partie tela, tak horné. Ak navyše budete trénovať bez držania pevných, alebo pohyblivých madiel, spevňujete okrem svalov na nohách a rukách tiež trup a zlepšujete si celkovú stabilitu a držanie tela. Pri cvičení je tiež dobré mať pod kontrolou tepovú frekvenciu a pohybovať sa na 60 – 80% svojho tepového maxima.

Eliptický trenažér je ideálny pre redukciu hmotnosti (chudnutie) a zlepšenie, udržanie kondície. Počas tréningu rozvíjate kardiovaskulárny systém, znižujete krvný tlak čím značne znižujete riziko výskytu civilizačných chorôb. Okrem rýchlejší detoxikácie a zníženie hladiny cholesterolu pravidelným cvičením posilníte celé telo a dostanete sa do dobrej kondície.

Vybrali sme na základe parametrov, testy a používateľských skúseností najlepšie eliptické trenažéry, ktoré si je možné zaobstarať. V závislosti na vašej náročnosti a výške užívateľského komfortu sú medzi jednotlivými modelmi značné rozdiely, na ich pochopenie a zorientovanie sa sme pripravili nákupného radcu, kde sa dočítate to podstatné, čo by ste mali o elipticalu pred nákupom vedieť.

Najlepšie eliptické trenažéry – TOP 7

V tabuľke je výber 7 najlepších eliptických trenažérov z testov a hodnotenia pre rok 2024.

VzhľadModelBrzdný systémOvládanie záťažeNosnosť 
Hop-Sport HS-060C Blaze recenzie a testHop-Sport HS-060C BlazeMagnetickýElektronické150 Kg
HouseFit MOTIO 30 recenzie a testHouseFit MOTIO 30MagnetickýRučné130 Kg
inSPORTline Atlanta recenzie a testinSPORTline AtlantaMagnetickýElektronické150 Kg
Master AIR recenzie a testMaster AIRMechanickýRučné100 Kg
TUNTURI FitCross 50i R recenzie a testTUNTURI FitCross 50i RMagnetickýElektronické150 Kg
inSPORTline Caracas recenzie a testinSPORTline CaracasMagnetickýElektronické150 Kg
Hop-Sport HS-100C Galaxy recenzie a testHop-Sport HS-100C GalaxyMagnetickýElektronické150 Kg

Zobraziť celú ponuku

Porovnanie parametrov

 Hop-Sport HS-060C BlazeHouseFit MOTIO 30inSPORTline AtlantaMaster AIRTUNTURI FitCross 50i RinSPORTline CaracasHop-Sport HS-100C Galaxy
Počet stupňov záťažeNeuvedené816Plynule321655
Programy16NieÁno, 24Nie20Áno, 2418
Hmotnosť trenažéra52,5 Kg42 Kg51 Kg27 Kg48 Kg56 Kg83,5 Kg
Snímač tepovej frekvencieÁnoÁnoÁnoNieÁnoÁnoÁno
ViacViacViacViacViacViacViac

Recenzie 7 eliptických trenažérov

Hop-Sport HS-060C Blaze

Hop-Sport HS-060C Blaze recenzie a test

Eliptický trenažér Hop-Sport HS-060C Blaze má vo svojej kategórii veľmi dobrý pomer ceny a výkonu, ponúka tichý magnetický brzdný systém a elektronické ovládanie záťaže. Vďaka tomu je eliptical vybavený aj automatickým HRC programom, ktorý reguluje záťaž automaticky s ohľadom na nastavenú cieľovú tepovú frekvenciu. Ďalších programov má 12 vrátane programu manuálneho.

Ďalšia pokročilá konektivita je Bluetooth a poteší prítomnosť i USB portu pre nabíjanie telefónu alebo tabletu po čas tréningu. Záťažové koleso má hmotnosť 17,5 kg a celková nosnosť je 150 kg, čo odkazuje k robustnému rámu a pevnej konštrukcii.

Disponuje dlaňovými senzory pre meranie tepu aj možnosťou prepojenia s telemetrickým hrudným pásom, ktorý je však nutné dokúpiť od rovnakej značky. Nášľapy majú protišmykovú úpravu a sú nastaviteľné v 3 pozíciách. Vybavený je tiež praktickými doplnkami, ako je držiak na fľašu, stojan na tablet, nivelačnými nohami alebo ochrannou podložkou pod celú konštrukciu trenažéra.

Dobrý pomer cena/výkon, Bluetooth i HRC program, elektronické ovládanie
Pre niekoho menej prehľadný návod

HouseFit MOTIO 30

HouseFit MOTIO 30 recenzie a test

Eliptický trenažér HouseFit MOTIO 30 patrí vo svojej cenovej kategórii k tým najlepším elipticalům, má nosnosť 130 kg, predĺženú záruku 3 roky a na rám 5 rokov. Vybavený je magnetickým brzdným systémom, ktorý je tichý a trvanlivý, vzhľadom k cene má však manuálne ovládanie záťaže, a tak nedisponuje automatickými tréningovými programami.

Tréningový počítač má veľký displej s veľkými číslicami a je tak veľmi prehľadný. Napájaný je dvoma tužkovými batériami a preto stroj nevyžaduje pripojenie do elektrickej siete, čo sa dá považovať za výhodu. Šliapací stred je osadený kvalitnými ložiskami, zvyšné časti majú klzné púzdra.

Otočným ovládačom možno nastaviť záťaž v 8 stupňoch a nastaviteľné sú aj protišmykové nášľapy. V pevných madlách sú umiestnené dlaňové senzory tepovej frekvencie a na miesto displeja možno umiestniť tabliet alebo mobilný telefón, pre ktorý je tu pripravený držiak. Používatelia ho na základe svojich skúseností hodnotí veľmi dobre, spomínajú jeho dobrú byteľnosť a pri pravidelnej údržbe aj nízku hlučnosť.

Najlepší eliptický trenažér do 400 €, predĺžená záruka, nízka hlučnosť
Len manuálne ovládanie záťaže

inSPORTline Atlanta

inSPORTline Atlanta recenzie a test

Veľmi obľúbený eliptický trenažér inSPORTline Atlanta vyniká výborným pomerom cena výkon. Má všetko, čo by mal moderný cvičebný stroj mať, veľmi slušnú nosnosť až 150 kilogramov, bohatú ponuku programov a mnoho ďalšieho. Ovládanie záťaže prebieha elektronicky a brzdný systém je magnetický, celkom je možné si navoliť záťaž až v 16 stupňoch.

Bohatá je tiež ponuka programov s celkovým počtom 24. Prednastavených programov je 12 a užívateľsky nastaviteľné programy sú 4. Eliptical inSPORTline Atlanta má veľmi dobrú hmotnosť záťažového kolesa, ktorá činí 9 kilogramov a dĺžka kroku je 40 cm.

Crossový trenažér ponúka ďalej aj rad pokročilých programov, spomenúť môžeme napríklad HRW program, WATT program, orientačný test telesnej kondície Recovery, alebo zmeranie množstva telesného tuku Body Fat. V rukovätiach sú umiestnené snímače tepovej frekvencie, súčasťou balenia je však aj hrudný pás, ktorý tepovku meria ďaleko presnejšie. Samozrejmosťou sú transportné kolieska alebo systém vyrovnanie nerovností.

Veľký celkový počet programov 24, súčasťou balenia hrudný pás, nosnosť 150 Kg
Menej prehľadný návod na obsluhu

Master AIR

Master AIR recenzie a test

Základné prevedenie pre nenáročných športovcov za veľmi príjemnú cenu ponúka crossový trenažér Master AIR. Eliptický trenažér so záťažovým okolo umiestneným vpredu má pevne umiestnené nášľapy a výsuvná pohyblivé madlá – pevné zabudované madlá bohužiaľ chýba, avšak pohyblivé držadlá sa nechajú zasunúť do držiakov, zaaretovať a razom sú z nich pevná. Hmotnosť záťažového kolesa činí 5 kilogramov a hmotnosť celková je 27 Kg.

Brzdný systém je mechanický – pás obopína obvod záťažového kolesa a spôsobeným trením dochádza k zvyšovaniu intenzity tréningu, alebo naopak. Ovládanie záťaže prebieha manuálne, a to pomocou plynule regulovateľného otočného gombíka, umiestneného u sportovcových nohách. Nosnosť má iba základnú hodnotu 100 Kg, a preto je určený najmä pre ľahšie jedinca.

Rozmery po zostavení sú pomerne kompaktných 110 x 50 x 155 cm, takže je tento trenažér vhodný aj do menších bytov. Modelu chýba meranie tepovej frekvencie, je však vybavený základným počítačom, ktorý zobrazuje čas, rýchlosť, spotrebu kalórií a prejdenú vzdialenosť. Trením pásu o koleso vzniká určité šušťanie, ktoré môže byť pre niekoho rušivé, to je však mínus všetkých mechanických eliptických trenažérov.

Nízka cena, nízka hmotnosť trenažéra
Vyššia hlučnosť

TUNTURI FitCross 50i R

TUNTURI FitCross 50i R recenzie a test

Eliptický trenažér TUNTURI FitCross 50i R je veľmi dobre vybavený, má pokročilý magnetický brzdný systém a elektrické ovládanie. K dispozícii je užívateľom celkovo 20 tréningových programov, z toho je 12 prednastavených a 4 sú typu HRC, teda automaticky regulované podľa nastavenej tepovej frekvencie.

Elektronicky sa dá záťaž nastaviť až v 32 úrovniach a má vysokú nosnosť 150 kg. Veľkou výhodou sú guličkové ložiská, ktorá na rozdiel od lacnejších modelov sú ako vo šliapacom stredu, tak aj v kĺbových spojoch. Dĺžku kroku má 38 cm s rozstupom 17 cm, bude sa na ňom teda pohodlne športovať aj vyšším osobám.

Tréningový počítač s veľkým, 5,5 palcovým displejom, disponuje tiež Bluetooth konektivitou, vďaka ktorej sa dokáže stroj pripojiť s niekoľkými tréningovými aplikáciami - iCONSOLE+, KINOMAP a FIT HI WAY. Samozrejmosťou sú nožičky s funkciou vyrovnanie nerovností, držiak na fľašu aj nabíjací USB port pre telefón alebo tablet.

Magnetický s elektrickým ovládaním, komunikácia s aplikáciami cez Bluetooth, ložiská
Nič zásadného

inSPORTline Caracas

inSPORTline Caracas recenzie a test

Eliptický trenažér inSPORTline Caracas je veľmi obľúbený eliptical, ktorý pre domáce cvičenie viac než dostačuje. Sám výrobca v popise zmieňuje, že je okrem domáceho využitia vhodný aj pre klubové, čo zodpovedá jeho dobrej kvalite a mohutnosti. Má výbornú nosnosť 150 kilogramov a môže na ňom cvičiť osoba vysoká až 200 centimetrov.

Rozmery po zostavení sú 130 x 63 x 158 cm, trenažér je teda pomerne úzky, ale stabilný, preto sa hodí aj do menších bytov. Pri používaní je tichý, čo napokon zmieňujú aj spotrebitelia vo svojich recenziách. Celkovo ponúkne 24 programov, z ktorej 4 sú užívateľsky definovateľné. Brzdný systém je magnetický a má elektronicky ovládanú záťaž, k dispozícii je 16 stupňov zaťaženia, čo je dobrý počet.

Záťažové koleso má hmotnosť 8 kilogramov a poteší aj snímače tepovej frekvencie. Súčasťou elipticalu je tiež hrudný pás, ktorý však nie je príliš kvalitný a sú s ním často problémy. Vďaka meranie tepovky však zvládne inSPORTline Caracas HRC program, počítač má pomerne veľký LCD display a zobrazuje počas cvičenia veľa údajov. Na konštrukciu trenažéri nechýbajú transportná kolieska, systém vyrovnanie nerovností, alebo držiak na športovú fľašu. Kvalitu potvrdzujú strojové zapuzdrené ložiská a pogumované pevné rukoväte s adhéziou brániace preklzávaniu.

Dobrý pomer cena/výkon, nosnosť 150 kg, tichý chod, veľké množstvo programov
Menej vydarený hrudný pás

Hop-Sport HS-100C Galaxy

Hop-Sport HS-100C Galaxy recenzie a test

Eliptical Hop-Sport HS-100C Galaxy je veľmi pokročilý eliptický trenažér, výrobca o ňom hovoria dokonca ako o profesionálnom trenažéru. Je konštruovaný pre vysoké zaťaženie, a preto využíva systém rotujúcich valčekov a vodítok, inak povedané systému koľajníc. Zvláda zaťaženie až 150 kg a vzhľadom k robustnému prevedení neprekvapí ani jeho vyššia hmotnosť 83,5 kg.

Užívatelia v recenziách ho hodnotia ako veľmi tichý, pevný, skvele funkčný a oceňujú aj jeho jednoduchú montáž. Využíva magnetického brzdného systému s 24 kg záťažovým kolesom, ktorý má elektronické ovládanie. Nastavenie záťaže je možné vykonať v 55 úrovniach a poteší aj dostatočné množstvo tréningových programov, ktorých je celkom 18.

Ponúka automatické programy WATT aj HRC a srdcovej pulz meria dlaňovými senzormi alebo telemetrickým hrudným pásom, ktorý však nie je súčasťou balenia. Veľký display s dotykovým ovládacím panelom disponuje Bluetooth pripojením, vďaka čomu možno s trenažérom používať obľúbenou tréningovú aplikáciu iConsole+. Rozstup medzi nášľapy je len 12 centimetrov, pohyb na stroji je tak vďaka tomu veľmi prirodzený.

Tichý a mohutný trenažér, profi systém dvojitých koľajníc, podpora iConsole+ training
Hrudný pás kompatibilný iba od rovnakej značky

Ako vybrať eliptický trenažér (orbitrek)

S výberom by ste mali byť rozvážni a podľa intenzity používania, akú predpokladáte zvoliť buď základné prevedenie, alebo si priplatiť a zaobstarať robustnejšie eliptical s lepšou technikou. V základe sa orientujeme podľa brzdného systému, ovládanie záťaže a prípadne zručnosti zabudovaného ovládacieho panela s počítačom. Eliptický trenažér by mal byť rovno vybavený senzormi na meranie tepovej frekvencie. Dôležitým parametrom pre určité jedinca je tiež nosnosť trenažéra a mala by byť väčšia, než akú aktuálne máte.

Eliptical sa skladá z pevných a pohyblivých madiel, spojené s pohyblivými nášľapmi do jedného celku so záťažovým okolo, ktoré kladie odpor a tým zvyšuje intenzitu pohybu. Nášľapy by mali byť posúvateľné a madlá výsuvná tak, aby bolo pri tréningu v optimálnej polohe – rovná nevychýlená chrbtica, rovný trup a ruky v úrovni ramien.

Brzdný systém

Brzdný systém je pomyselným srdcom crossového trenažéra a rozlišujeme dve prevedenia – systém brzdený magneticky a prevedenie brzdené mechanicky, typicky pomocou pásu, ktorý po obvode kole uťahovaním zvyšuje záťaž. Magnetický eliptický trenažér má záťažové koleso brzdené pomocou magnetov a jedná sa o lepšie prevedenie. Mechanický eliptický trenažér je lacnejšie a skôr na ústupe, ak to myslíte s redukciou telesnej hmotnosti vážne a chcete si zaobstarať kvalitné eliptical, vyberajte rozhodne z modelov magnetických. U tých je navyše možnosť elektronického ovládania záťaže a možnosť nastavenia tréningových programov.

Ovládanie záťaže

Pri základných modeloch je ovládanie záťaže mechanické – pás, ktorý obopína záťažové koleso uťahovaním, alebo povoľovaním zvyšuje, alebo znižuje intenzitu pohybu. Toto štelování prebieha výhradne ručne, pomocou otočného kolieska umiestneného na ráme elipticali. S týmto prevedením sa stretnete výhradne u lacných trenažérov, často z obchodných domov, alebo teleshopingu. Dvakrát si preto overte kvalitu konštrukcie a materiálov, nech nie ste po niekoľkých použitiach nepríjemne prekvapení, napríklad vŕzganie.

Druhý spôsob ovládania záťaže je elektronicky, cez ovládací panel a ten sa spája výhradne s magnetickým eliptickým trenažérom. Ide o komfortnejšie riešenie a ak je eliptical týmto systémom vybavený, predpokladá sa, že sa už jedná o kvalitnejší trenažér.

Ovládací panel, programy a tepová frekvencia

Ovládacím panelom je vybavená väčšina eliptických trenažérov a v závislosti od stupňa výbavy a cene je buď prepracovanejšie, alebo ponúka iba základné možnosti. Display dokáže zobrazovať čas, ubehnutú vzdialenosť, rýchlosť, spálené kalórie, tepovú frekvenciu, intenzitu záťaže, alebo navolený program. Dopredu si zistite, aké funkcie sú pre vás podstatné, aby ste si kúpili správny stupeň výbavy.

Samostatnou funkciou, ktorou disponujú skôr pokročilé eliptické trenažéry, sú tak zvané programy – predvolené nastavenie záťaže. Keď mu je nimi eliptical vybavený, je následne k dispozícii minimálne 10 prednastavených programov a tiež možnosť si nastaviť záťažový program vlastný. Tie sú rôznych intenzít s tým, že sa každý hodí pre iný štýl tréningu.

Tepová frekvencia čiže tepovka je hodnota počtu tepov srdca za minútu. Pre spaľovanie tukov je najefektívnejší mať tepovú frekvenciu v rozmedzí 60 až 80% vášho tepového maxima. Pýtate sa, ako zistiť tepovú frekvenciu? Na elipticalu sa o to postarajú senzory, umiestnené v madlách v miestach úchopu dlaní a sú nimi vybavené takmer všetky moderné trenažéry. Výpočet približnej maximálnej tepovej frekvencie u mužov je 214 – (vek x 0,8) a u žien 209 – (vek x 0,7).

Nosnosť a hmotnosť

Nepodceňujte ani parameter nosnosti eliptických trenažérov najmä v prípade, že sa vaša váha približuje maximálnej nosnosti – vždy odporúčame aspoň rezervu 20 tich kilogramov. Nosnosť sa u základných vyhotovení pohybuje od 100 kilogramov až po 150 kilogramov pri modeloch vyšších radov.

Hmotnosť sa nepriamo spája so stabilitou crossového trenažéru a pohybuje sa od hodnoty 30 kilogramov až 70 kilogramov. Čím vyššia hmotnosť, tým sa nechá predpokladať vyššia stabilita, čo je samozrejme lepšie. Pre transport bývajú elipticaly vybavené transportnými kolieskami, takže nemusíte mať obavy o jeho náročnejšie manipulácii v prípadne vyššej hmotnosti.

4.6/5 - (26 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.