Šport,

Eliptické trenažéry (eliptical): Recenzie 7 najlepších

Stále viac ľudí si v dnešnej dobe uvedomuje, že ku kvalitnému a dlhému životu v zdraví je okrem pestrej stravy potreba aj pohyb. Obľúbený a nenáročný beh patrí k športom, ktoré aktívny životný štýl skvele dopĺňa. Čo však robiť v období zimy, kedy beh vonku nie je tak príjemný alebo po neskorom návrate z práce, bez možnosti ísť do posilňovne? Riešením môže byť eliptický trenažér.

Eliptical, inokedy tiež nazývaný crossový trenažér alebo orbitrack je moderný fitness zariadení, pri ktorom naše nohy opisujú eliptickú dráhu – odtiaľto pramení jeho názov. Domáci tréning na eliptickom trenažéri má aj ďalšie výhody, kedy oproti behu šetrí vaše kĺby a bedra, a preto je vhodný pre osoby s nadváhou, ktorým môže beh viac uškodiť ako pomôcť.

Domáce eliptický trenažér je zariadenie snúbiaca bežecký pás a rotoped. Obe spomínaná fitness zariadení boli vyvinuté pred eliptickým trenažérom a ak nie ste zameraní na určité partie, ako napríklad výkonnostný športovci, práve eliptical je pre vás tou najlepšou voľbou. Pohybom na tomto zariadení simulujete chôdzu, beh, a dokonca beh na lyžiach.

Prednostné je jednoznačne zapojenie ako dolné partie tela, tak horné. Ak navyše budete trénovať bez držania pevných, alebo pohyblivých madiel, spevňujete okrem svalov na nohách a rukách tiež trup a zlepšujete si celkovú stabilitu a držanie tela. Pri cvičení je tiež dobré mať pod kontrolou tepovú frekvenciu a pohybovať sa na 60 – 80% svojho tepového maxima.

Eliptický trenažér je ideálny pre redukciu hmotnosti (chudnutie) a zlepšenie, udržanie kondície. Počas tréningu rozvíjate kardiovaskulárny systém, znižujete krvný tlak čím značne znižujete riziko výskytu civilizačných chorôb. Okrem rýchlejší detoxikácie a zníženie hladiny cholesterolu pravidelným cvičením posilníte celé telo a dostanete sa do dobrej kondície.

Vybrali sme na základe parametrov, testy a používateľských skúseností najlepšie eliptické trenažéry, ktoré si je možné zaobstarať. V závislosti na vašej náročnosti a výške užívateľského komfortu sú medzi jednotlivými modelmi značné rozdiely, na ich pochopenie a zorientovanie sa sme pripravili nákupného radcu, kde sa dočítate to podstatné, čo by ste mali o elipticalu pred nákupom vedieť.

Najlepšie eliptické trenažéry – TOP 7

V tabuľke je výber 7 najlepších eliptických trenažérov z testov a hodnotenia pre rok 2021.

VzhľadModelBrzdný systémOvládanie záťažeNosnosť 
inSPORTline Misouri recenzie a testinSPORTline MisouriMagnetickýRučné100 Kg
Spokey Mantis recenzie a testSpokey MantisMagnetickýElektronické150 Kg
inSPORTline Atlanta recenzie a testinSPORTline AtlantaMagnetickýElektronické150 Kg
Master AIR recenzie a testMaster AIRMechanickýRučné100 Kg
HMS H 9244 recenzie a testHMS H 9244MagnetickýRučné100 Kg
inSPORTline Caracas recenzie a testinSPORTline CaracasMagnetickýElektronické150 Kg
Spokey Vigil recenzie a testSpokey VigilMagnetickýElektronické150 Kg

Porovnanie parametrov

 inSPORTline MisouriSpokey MantisinSPORTline AtlantaMaster AIRHMS H 9244inSPORTline CaracasSpokey Vigil
Počet stupňov záťaže81616Plynule81616
ProgramyNieÁno, 16Áno, 24NieNieÁno, 24Áno, 12
Hmotnosť trenažéra26 Kg67 Kg51 Kg27 Kg31,5 Kg56 Kg30 Kg
Snímač tepovej frekvencieÁnoÁnoÁnoNieÁnoÁnoÁno
ViacViacViacViacViacViacViac

Recenzie 7 eliptických trenažérov

inSPORTline Misouri

inSPORTline Misouri recenzie a test

Eliptický trenažér inSPORTline Misouri je obľúbeným modelom pre domáce športovcov za nízku cenu. Vďaka svojej nízkej hmotnosti 26 Kg sa s ním dobre manipuluje, avšak bohužiaľ nie je osadený transportnými kolieskami. Systém vyrovnania nerovností však prítomný je. Eliptical inSPORTline Misouri ponúka nosnosť 100 kilogramov a podľa údajov výrobcu je vhodný pre osoby s výškou až 190 cm.

Brzdný systém je magnetický s váhou zotrvačníka dva kilogramy. Ovládanie záťaže je manuálne a k dispozícii je celkom 8 stupňov záťaže. Dĺžka kroku je 30 centimetrov a poteší tiež prítomnosť snímačov tepovej frekvencie integrovaných v madlách stroja. Crossový trenažér je veľmi jednoduchý a ľahký na ovládanie, preto teda neponúka voľbu programov.

Informačný display je napájaný batériami a ponúka základné funkcie, ako sú čas cvičenia, rýchlosť, prejdená vzdialenosť, spálené kalórie, tepová frekvencia a scan. Nášľapy sú protišmykové a poteší systém BeltDrive, ktorý zaisťuje veľmi tichý chod. Konštrukcia je veľmi ľahká a kompaktná.

Dobrý pomer cena výkon, tichý chod a základné funkcie computeru
Menej tuhá konštrukcia, nosnosť 100 Kg

Spokey Mantis

Spokey Mantis recenzie a test

Ak si chcete dopriať rovnaký zážitok ako vo fitness centre na profesionálnych strojoch v pohodlí vášho domova, môže vás osloviť eliptical Sponkey Mantis – trenažér, ktorý je svojou konštrukciou, vyhotovením a materiály vhodný pre vysokú záťaž a každodenné používanie. Nášľapy jazdí po špeciálnych koľajniciach a zotrvačník je umiestnený vpredu zariadenie, vďaka tomu má skvelú stabilitu. Hmotnosť crossového trenažéru činí 67 kilogramov a je vybavený transportnými kolieskami, ktoré uľahčujú manipuláciu.

Eliptický trenažér Sponkey má všetko, čo má poriadny eliptical mať. Zážitok z jeho používania dopĺňa zabudovaný počítač, ktorý ukazuje všetky základné funkcie, ako sú čas, vzdialenosť, rýchlosť, tepovka a kalórie. Na výber má športovec ďalej z 16 tréningových programov, alebo manuálny režim, pri ktorom je možné nastaviť elektronicky odpor zotrvačníka až v 16 polohách.

Sponkey Mantis je samozrejme brzdený magnetickým systémom a jeho nosnosť je až 150 kilogramov. Výrobca nijako neobmedzuje výšku cvičenca a to vďaka profesionálnej konštrukcii, ktorá umožňuje široké nastavenie. Vyššia cena zodpovedá vysoko kvalitným materiálom a komponentom, vďaka ktorým však bude eliptical spoľahlivo slúžiť dlhé roky.

Profesionálne prevedenie pre časté používanie
Vyššia obstarávacia cena

inSPORTline Atlanta

inSPORTline Atlanta recenzie a test

Veľmi obľúbený eliptický trenažér inSPORTline Atlanta vyniká výborným pomerom cena výkon. Má všetko, čo by mal moderný cvičebný stroj mať, veľmi slušnú nosnosť až 150 kilogramov, bohatú ponuku programov a mnoho ďalšieho. Ovládanie záťaže prebieha elektronicky a brzdný systém je magnetický, celkom je možné si navoliť záťaž až v 16 stupňoch.

Bohatá je tiež ponuka programov s celkovým počtom 24. Prednastavených programov je 12 a užívateľsky nastaviteľné programy sú 4. Eliptical inSPORTline Atlanta má veľmi dobrú hmotnosť záťažového kolesa, ktorá činí 9 kilogramov a dĺžka kroku je 40 cm.

Crossový trenažér ponúka ďalej aj rad pokročilých programov, spomenúť môžeme napríklad HRW program, WATT program, orientačný test telesnej kondície Recovery, alebo zmeranie množstva telesného tuku Body Fat. V rukovätiach sú umiestnené snímače tepovej frekvencie, súčasťou balenia je však aj hrudný pás, ktorý tepovku meria ďaleko presnejšie. Samozrejmosťou sú transportné kolieska alebo systém vyrovnanie nerovností.

Veľký celkový počet programov 24, súčasťou balenia hrudný pás, nosnosť 150 Kg
Menej prehľadný návod na obsluhu

Master AIR

Master AIR recenzie a test

Základné prevedenie pre nenáročných športovcov za veľmi príjemnú cenu ponúka crossový trenažér Master AIR. Eliptický trenažér so záťažovým okolo umiestneným vpredu má pevne umiestnené nášľapy a výsuvná pohyblivé madlá – pevné zabudované madlá bohužiaľ chýba, avšak pohyblivé držadlá sa nechajú zasunúť do držiakov, zaaretovať a razom sú z nich pevná. Hmotnosť záťažového kolesa činí 5 kilogramov a hmotnosť celková je 27 Kg.

Brzdný systém je mechanický – pás obopína obvod záťažového kolesa a spôsobeným trením dochádza k zvyšovaniu intenzity tréningu, alebo naopak. Ovládanie záťaže prebieha manuálne, a to pomocou plynule regulovateľného otočného gombíka, umiestneného u sportovcových nohách. Nosnosť má iba základnú hodnotu 100 Kg, a preto je určený najmä pre ľahšie jedinca.

Rozmery po zostavení sú pomerne kompaktných 110 x 50 x 155 cm, takže je tento trenažér vhodný aj do menších bytov. Modelu chýba meranie tepovej frekvencie, je však vybavený základným počítačom, ktorý zobrazuje čas, rýchlosť, spotrebu kalórií a prejdenú vzdialenosť. Trením pásu o koleso vzniká určité šušťanie, ktoré môže byť pre niekoho rušivé, to je však mínus všetkých mechanických eliptických trenažérov.

Nízka cena, nízka hmotnosť trenažéra
Vyššia hlučnosť

HMS H 9244

HMS H 9244 recenzie a test

Pokročilým eliptickým trenažérom od výrobcu fitness zariadení HMS je model H 9244, kompaktný eliptical za skvelú cenu. Tento model sľubuje bezporuchovú prevádzku, a to vďaka magnetickému prevedenie a robustnú konštrukciu. Regulácia stupňov záťaže prebieha mechanicky pomocou otočného kolieska a možno nastaviť až osem polôh.

Pre lepší užívateľský zážitok je eliptical HMS vybavený ovládacím panelom s displejom, ktorý ukazuje scan, rýchlosť, vzdialenosť, čas tréningu, spálené kalórie a pulz, ktorý je meraný dotykovými senzormi umiestnenými v madlách. Záťažové koleso má hmotnosť 8 kilogramov a vďaka magnetickému brzdení je jeho prevádzka tichý a bezporuchový.

Celkové rozmery možno označiť ako kompaktný, lebo na dĺžku meria trenažér meter a na šírku len 62 centimetrov. Tiež hmotnosť 31,5 Kg nie je nijako veľká, a navyše s transportnými kolieskami, ktoré sú zabudované, je manipulácia viac ako jednoduchá. Určitou prekážkou môže byť pre niektoré jedince maximálne povolené zaťaženie 100 Kg, preto je vhodný predovšetkým pre ľahšie športovcov.

Kompaktné rozmery, magnetický brzdný režim
Nízka nosnosť

inSPORTline Caracas

inSPORTline Caracas recenzie a test

Eliptický trenažér inSPORTline Caracas je veľmi obľúbený eliptical, ktorý pre domáce cvičenie viac než dostačuje. Sám výrobca v popise zmieňuje, že je okrem domáceho využitia vhodný aj pre klubové, čo zodpovedá jeho dobrej kvalite a mohutnosti. Má výbornú nosnosť 150 kilogramov a môže na ňom cvičiť osoba vysoká až 200 centimetrov.

Rozmery po zostavení sú 130 x 63 x 158 cm, trenažér je teda pomerne úzky, ale stabilný, preto sa hodí aj do menších bytov. Pri používaní je tichý, čo napokon zmieňujú aj spotrebitelia vo svojich recenziách. Celkovo ponúkne 24 programov, z ktorej 4 sú užívateľsky definovateľné. Brzdný systém je magnetický a má elektronicky ovládanú záťaž, k dispozícii je 16 stupňov zaťaženia, čo je dobrý počet.

Záťažové koleso má hmotnosť 8 kilogramov a poteší aj snímače tepovej frekvencie. Súčasťou elipticalu je tiež hrudný pás, ktorý však nie je príliš kvalitný a sú s ním často problémy. Vďaka meranie tepovky však zvládne inSPORTline Caracas HRC program, počítač má pomerne veľký LCD display a zobrazuje počas cvičenia veľa údajov. Na konštrukciu trenažéri nechýbajú transportná kolieska, systém vyrovnanie nerovností, alebo držiak na športovú fľašu. Kvalitu potvrdzujú strojové zapuzdrené ložiská a pogumované pevné rukoväte s adhéziou brániace preklzávaniu.

Dobrý pomer cena/výkon, nosnosť 150 kg, tichý chod, veľké množstvo programov
Menej vydarený hrudný pás

Spokey Vigil

Spokey Vigil recenzie a test

Pre športových nadšencov a každého, kto má rád kvalitné a prémiové športové vybavenie, je určený Spokey Vigil, magnetický eliptický trenažér s nosnosťou až 150 kilogramov. Robustné prevedenie, kvalitné použité diely a prvotriedne ložiská dávajú výrobcovia možnosť bez obáv rozšíriť záruku na 5 rokov. Hoci ponúka Spokey Vigil veľmi slušnú nosnosť, jeho váha zostáva príjemných 30 Kg a rozmery kompaktné – 56 x 140 x 116 cm.

Samozrejmosťou je prehľadný počítač, ktorý zvláda zobrazovať všetky funkcie, na ktoré ste zvyknutí. Nechýba čas tréningu, ubehnutá vzdialenosť, rýchlosť, spálené kalórie, tepová frekvencia a recovery. Na display je tiež vidieť aktuálne nastavená záťaž alebo zvolený program, s ktorým ste sa rozhodli trénovať. Ako bolo naznačené, ovládanie záťaže je riadené elektronicky a má celkom 16 stupňov intenzity.

Okrem manuálneho nastavenia odporu záťažového kolesa, ktoré má váhu 7 Kg, si možno navoliť jeden z dvanástich prednastavených programov, ktoré imitujú rôzne ťažké trate pre začiatočníkov, až po výkonnostných športovcov. Samozrejmosťou je zabudovaný pulzometr, vstavaná kolieska pre ľahšiu manipuláciu a tichý chod, vďaka magnetickému prevedení.

Pokročilý eliptical, prednastavené programy a nosnosť 150 Kg
Vyššia cena

Ako vybrať eliptický trenažér

S výberom by ste mali byť rozvážni a podľa intenzity používania, akú predpokladáte zvoliť buď základné prevedenie, alebo si priplatiť a zaobstarať robustnejšie eliptical s lepšou technikou. V základe sa orientujeme podľa brzdného systému, ovládanie záťaže a prípadne zručnosti zabudovaného ovládacieho panela s počítačom. Eliptický trenažér by mal byť rovno vybavený senzormi na meranie tepovej frekvencie. Dôležitým parametrom pre určité jedinca je tiež nosnosť trenažéra a mala by byť väčšia, než akú aktuálne máte.

Eliptical sa skladá z pevných a pohyblivých madiel, spojené s pohyblivými nášľapmi do jedného celku so záťažovým okolo, ktoré kladie odpor a tým zvyšuje intenzitu pohybu. Nášľapy by mali byť posúvateľné a madlá výsuvná tak, aby bolo pri tréningu v optimálnej polohe – rovná nevychýlená chrbtica, rovný trup a ruky v úrovni ramien.

Brzdný systém

Brzdný systém je pomyselným srdcom crossového trenažéra a rozlišujeme dve prevedenia – systém brzdený magneticky a prevedenie brzdené mechanicky, typicky pomocou pásu, ktorý po obvode kole uťahovaním zvyšuje záťaž. Magnetický eliptický trenažér má záťažové koleso brzdené pomocou magnetov a jedná sa o lepšie prevedenie. Mechanický eliptický trenažér je lacnejšie a skôr na ústupe, ak to myslíte s redukciou telesnej hmotnosti vážne a chcete si zaobstarať kvalitné eliptical, vyberajte rozhodne z modelov magnetických. U tých je navyše možnosť elektronického ovládania záťaže a možnosť nastavenia tréningových programov.

Ovládanie záťaže

Pri základných modeloch je ovládanie záťaže mechanické – pás, ktorý obopína záťažové koleso uťahovaním, alebo povoľovaním zvyšuje, alebo znižuje intenzitu pohybu. Toto štelování prebieha výhradne ručne, pomocou otočného kolieska umiestneného na ráme elipticali. S týmto prevedením sa stretnete výhradne u lacných trenažérov, často z obchodných domov, alebo teleshopingu. Dvakrát si preto overte kvalitu konštrukcie a materiálov, nech nie ste po niekoľkých použitiach nepríjemne prekvapení, napríklad vŕzganie.

Druhý spôsob ovládania záťaže je elektronicky, cez ovládací panel a ten sa spája výhradne s magnetickým eliptickým trenažérom. Ide o komfortnejšie riešenie a ak je eliptical týmto systémom vybavený, predpokladá sa, že sa už jedná o kvalitnejší trenažér.

Ovládací panel, programy a tepová frekvencia

Ovládacím panelom je vybavená väčšina eliptických trenažérov a v závislosti od stupňa výbavy a cene je buď prepracovanejšie, alebo ponúka iba základné možnosti. Display dokáže zobrazovať čas, ubehnutú vzdialenosť, rýchlosť, spálené kalórie, tepovú frekvenciu, intenzitu záťaže, alebo navolený program. Dopredu si zistite, aké funkcie sú pre vás podstatné, aby ste si kúpili správny stupeň výbavy.

Samostatnou funkciou, ktorou disponujú skôr pokročilé eliptické trenažéry, sú tak zvané programy – predvolené nastavenie záťaže. Keď mu je nimi eliptical vybavený, je následne k dispozícii minimálne 10 prednastavených programov a tiež možnosť si nastaviť záťažový program vlastný. Tie sú rôznych intenzít s tým, že sa každý hodí pre iný štýl tréningu.

Tepová frekvencia čiže tepovka je hodnota počtu tepov srdca za minútu. Pre spaľovanie tukov je najefektívnejší mať tepovú frekvenciu v rozmedzí 60 až 80% vášho tepového maxima. Pýtate sa, ako zistiť tepovú frekvenciu? Na elipticalu sa o to postarajú senzory, umiestnené v madlách v miestach úchopu dlaní a sú nimi vybavené takmer všetky moderné trenažéry. Výpočet približnej maximálnej tepovej frekvencie u mužov je 214 – (vek x 0,8) a u žien 209 – (vek x 0,7).

Nosnosť a hmotnosť

Nepodceňujte ani parameter nosnosti eliptických trenažérov najmä v prípade, že sa vaša váha približuje maximálnej nosnosti – vždy odporúčame aspoň rezervu 20 tich kilogramov. Nosnosť sa u základných vyhotovení pohybuje od 100 kilogramov až po 150 kilogramov pri modeloch vyšších radov.

Hmotnosť sa nepriamo spája so stabilitou crossového trenažéru a pohybuje sa od hodnoty 30 kilogramov až 70 kilogramov. Čím vyššia hmotnosť, tým sa nechá predpokladať vyššia stabilita, čo je samozrejme lepšie. Pre transport bývajú elipticaly vybavené transportnými kolieskami, takže nemusíte mať obavy o jeho náročnejšie manipulácii v prípadne vyššej hmotnosti.

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.