Ostatné,

Elektronické cigarety: Recenzie 10 najlepších e-cigariet

Elektronická cigareta je fenomén posledných desiatich rokov a zostáva aj naďalej. Pôvodný zámer nahradiť klasickú horiacu cigaretu elektronickú vznikol už pred viac ako 50 rokmi a v súčasnosti sa e-cigareta nepoužíva len ako náhradka dokázanému zdraviu škodlivému fajčenie klasických cigariet. S vysoko výkonnými elektronickými cigaretami, obzvlášť mladí ľudia, produkujú doslova oblaky pary, robia s ňou rôzne triky a berú to ako formu zábavy.

Podľa štúdií a širokej verejnosti je výrazne menej škodlivé ako klasická cigareta, vďaka absencii spaľovania nevzniká decht, nežltnú prsty ani zuby a pľúca pôsobí zdravšie – potvrdí každý vo vašom okolí, kto skoncoval s fajčením a prešiel na elektronickú cigaretu. Dym z e-cigarety nesmrdia (nie je to dym, ale para), pasívne fajčenie nie je zdravotne závadné a navyše je možné fajčiť aj na miestach, kde sú cigarety zakázané. V súčte je používanie elektronických cigariet dokonca lacnejšie.

Základné rozdelenie elektronických cigariet je do dvoch typov podľa spôsobu používania. MTL (mouth to lung) je spôsob, pri ktorom sa poťahuje najskôr do pusy a potom až do pľúc. Je to spôsob, akým sa fajčí klasická cigareta, a práve tieto e-cigarety sú najvhodnejšie pre fajčiarov horiacich cigariet. DL (direct lung) je spôsob vdychovanie z e-cigarety rovno do pľúc. Obdobne sa fajčia napríklad vodná fajka. MT elektronická cigareta je používaná na tvorbu veľkých oblak pary, napríklad pre tvorbu trikov.

E-cigareta v prevedení AIO (all in one) je jednoduché zariadenie s nenáročnou obsluhou. Zohľadňuje sa u nej hlavne kapacita batérie v mAh, kapacita zásobníka na liquid, výstupný výkon závislí od použitej žhaviaca hlavy, typ použitia a samozrejme rozmery. Modely pre pokročilých a expertov majú zabudovanú elektroniku, display a nastaviteľné parametre žeravenia, o tých ale táto recenzia nie je. Na základe parametrov, testov a používateľských skúseností sme pripravili výber zahrňujúce najlepšie elektronické cigarety a ich recenzie.

Najlepšie elektronické cigarety – TOP 10

V tabuľke je výber 10 najlepších elektronických cigariet z testov a hodnotenia pre rok 2024.


Zobraziť celú ponuku

Porovnanie parametrov

 Joyetech eGo AIOSmok Stick V8 3000mAhAramax Power 5000mAhJoyetech eGo AIO D22 XL 2300mAhAramax Vaping Pen 900mAhiSmoka eLeaf iJust 2Liqua Q Vaping Pen 900mAhiSmoka-Eleaf iCare 140 650mAhJoyetech eGo AIO ECO 650mAhJoyetech EXCEED BOX Full Kit 3000mAh
Typ použitiaMTLDLDLMTLMTLDLMTLMTLMTLDL + MTL
Priemer19 mm24,5 mm28 mm22 mm14 mm22 mm14 mm14 mm14 mm41 mm
Dĺžka118 mm131 mm150 mm131 mm160 mm148 mm159 mm122 mm113 mm115 mm
ViacViacViacViacViacViacViacViacViacViac

Recenzie 10 e-cigariet

Joyetech eGo AIO

Joyetech eGo AIO recenzie a test

Elektronická cigareta Joyetech eGo AIO je zástupcom z novej generácie výrobca Joyetech, ktorá je vhodná pre úplných začiatočníkov. V názve použitej AIO znamená Nettopy, teda všetko v jednom zariadení. Batéria má kapacitu 1500 mAh, čo vystačí na celodenné výdrž aj pre náruživého fajčiara, tomu však nezodpovedá príliš kapacita liquidu, ktorý pri častom používaní celodennú prevádzku nevydrží a bude sa musieť dopĺňať, jeho objem je 2 mililitre.

E-cigareta má príjemné rozmery a nezaberie veľa miesta ani vo vrecku nohavíc. Priemer trubičkového tvaru je 19 milimetrov a celková dĺžka 118 mm. Zariadenie je vhodné pre poťahovanie pusa pľúca, teda pre rovnaké, ako je v prípade šlukování bežných cigariet. Je kompatibilný s bežnými žhaviacim hlavami tohto výrobcu a osadiť je ju možné atomizéry s odporom 0,5, 1 a 1,5 Ω.

Podľa použitých žhaviacich hláv sa odvíja výkon, ktorý je od 15 do 28 W. Ten je teda pomerne slušný vzhľadom k obstarávacej cene. E-cigareta má nastaviteľné LED podsvietenie v 7 farbách, ktoré zaisťuje informáciu o zostávajúcej zásobe energie v batérii. Poteší tiež prítomná regulácia toku vzduchu, kedy si môžete zvoliť buď utaženější poťah, alebo naopak voľnejšie. CELÁ RECENZIA

Skvelý pomer cena/výkon, regulovateľný tok vzduchu, farebné LED podsvietenie
Detská poistka, čierne prevedenie náchylné na nečistoty

Smok Stick V8 3000mAh

Smok Stick V8 3000mAh recenzie a test

Elektronická cigareta Smok Stick V8 3000mAh je ideálna štartovacia sada pre všetkých, ktorí chcú veľmi silnú elektronickú cigaretu. Je určená pre priame poťahovanie do pľúc a tým teda pre tvorenie veľkých oblak pary. Tomu zodpovedá slušná kapacita náplne s 5 mililitrami a tiež batérie, ktorá má kapacitu 3000 mAh a s pokojom zvládne pri bežnom používaní až dva dni prevádzky.

Priemer okrúhleho tela je 24,5 mm a dĺžka 131 mm, stále sa teda jedná o relatívne kompaktné zariadenia. Má vymeniteľné žhaviaca hlavy s rôznymi odpory a štandardné náustok typu 510 – možno ho teda vymieňať za vaše obľúbené. Na tele je umiestnené jediné tlačidlo, ktorým sa e-cigareta zapína, vypína, aj spína. Je podsvietené a rôznou frekvenciou blikania ukazuje stav nabitia.

Tento model si môžete kúpiť vo viac ako 10 farebných kombináciách, nabíja sa cez štandardný microUSB vstup a sám výrobca odporúča tento model používať pre náplne bez nikotínu. S vysokým výkonom je spojená vysoká spotreba liquidu a užívatelia taktiež upozorňujú na občasné pretekaniu náplne.

Vysoká kapacita batérie aj objem liquidu, vysoký výkon
Veľká spotreba náplne, občasné pretekanie

Aramax Power 5000mAh

Aramax Power 5000mAh recenzie a test

Ďalším zástupcom DL elektronickej cigarety je Aramax Power 5000mAh, ktorá, ako z názvu vyplíva, zaujme predovšetkým svojou obrie kapacitou integrovanej batérie. Samotná obsluha e-cigarety je veľmi jednoduchá, nabíjanie prebieha cez bežný micro USB konektor, hlavy sú výmenné a clearomizeru má horné plnenie.

Celkom táto verzia pojme 5 ml náplne s tým, že je možné s použitím limitéru túto kapacitu obmedziť na 2 ml. Odpor špirálky vo žhaviaca hlave je na DL model pomerne vysoký – 0,14 ohmov. V tejto kombinácii však dosiahne slušného výkonu, ktorý je 55 Wattov. Horný prívod vzduchu je ľahko nastaviteľný a umožňuje vysoký prietok vzduchu, ktorý je pre poťah do pľúc veľmi ptořebný.

Závit na batériu má Aramax unikátny, našťastie je však v balení obsiahnutá prechodka, vďaka ktorej možno použiť aj iné 510 atomizéry. Na tele nájdeme jediné tlačidlo, ktoré sa piatimi stlačeniami zapne/vypne a tiež sa ním uvedie e-cigareta do prevádzky. Zároveň je tlačidlo podsvietené. CELÁ RECENZIA

Vysoká kapacita batérie 5000 mAh, zásobník na 5ml liquidu
Vyššia priemer 28 mm, tlačidlo býva poruchovej

Joyetech eGo AIO D22 XL 2300mAh

Joyetech eGo AIO D22 XL 2300mAh recenzie a test

Pokročilá verzia obľúbenej elektronické cigarety, s navýšenú kapacitou ako batérie, tak i tanku pre náplň, to je Joyetech eGo AIO D22 XL 2300mAh. Ako je z názvu zrejmé, kapacita batérie je 2300 mAh a zásoba na liquid dobrej 4 mililitre. Jedná sa o jednoducho ovládateľný set vhodný pre začiatočníkov a všetkých vyznávačov fajčenie pusa pľúca.

Veľmi slušný výkon 15 – 28 W poteší všetky ťažké fajčiarov cigariet, s vhodne zvoleným liquidom totiž dokáže výborne nahradiť cigarety. Horné otváranie je opatrené detskú poistku, ktorá sa musí najskôr stlačiť a potom až otočiť. Plnenie náplňou by mohlo byť vyriešené lepšie, je potrebné si ustrážiť rysku a tú neprekročiť, inak dôjde k pretečeniu.

Clearomizer je podsvietený farebnou LED diódou a vo vypnutom stave si možno zvoliť vašu obľúbenú farbu, na výber je zo siedmich. Elektronická cigareta má priemer 22 milimetrov a výšku 131 mm, je teda stále rozumných rozmerov a s touto výdržou hravo zvládne prevádzku celý jeden deň.

Viacfarebné podsvietenie clearomizéru, batérie 2300 mAh
Plnenie liquidu by mohli spracovávať lepšie

Aramax Vaping Pen 900mAh

Aramax Vaping Pen 900mAh recenzie a test

Kompaktná elektronická cigareta Aramax vaping Pen 900mAh je veľmi štíhla a pomerne vysoká začiatočnícka e-cigareta. Priemer je 14 milimetrov a výška 160 mm. V tele je zabudovaná batéria s kapacitou 900 mAh, ktorá sa žhaviaca hlavou, ktorá má odpor 1,8 ohmu dokáže vydržať pri bežnom používaní aj celý deň.

Žhaviace hlavy je potreba po čase meniť, akonáhle začne byť chuť spálená a menej chutí. Zásobník na liquid má objem 2 ml a dobre, čisto sa plní. Ďalej sa už jedná o úplne nenáročnú cigaretu, ktorú stačí len nabiť a užiť si vapování. Z cigarety možno samozrejme poťahovať aj po čas, čo bude prebiehať nabíjanie napríklad z notebooku.

Elektronická cigareta je typu MTL, je vhodná teda prevažne pre fajčenie pusa pľúca. Výrobca Aramax je známy prevažne pre svoje kvalitné náplne, však aj táto elektronická cigareta je vo svojej kategórii veľmi dobrým výrobkom. Tlačidlo je podsvietené a dá vám vedieť, akonáhle je batéria úplne vybitá – iná indikácia stavu nabitia tu nie je.

Kompaktné spracovanie, nízka váha, nízka obstarávacia cena
Čierny lak je náchylný na poškriabanie a oprýskanie

iSmoka eLeaf iJust 2

iSmoka eLeaf iJust 2 recenzie a test

Výborná štartovacia sada pre všetkých vyznávačov DL fajčenie nesie označenie iSmoka eLeaf iJust 2. Ide o elektronickú cigaretu klasických tvarov s vysokým výkonom, ktorý dokáže vytvoriť doslova mračná pary. Podľa informácií od výrobcu nie je vhodná pre náplne s nikotínom. Batéria má kapacitu 2600 mAh, s ktorou patrí medzi tie lepšie modely a nabije sa pri prúde 1A za tri hodiny.

Keď netvoríte mraky každých desať minút, spoľahnúť sa môžete na bezproblémovú jednodňové výdrž. Objem zýsobníku liquidu je 5,5 ml, čo tiež patrí medzi to najlepšie, čo možno medzi kompaktnými elektronickými cigaretami zaobstarať. Priemer okrúhleho tela je 22 mm a na dĺžku má e-cigareta 148 mm.

Základná použitá žhaviaca hlava je osadená rovnou dvoma špirálkami s odporom len 0,3 Ω a dokáže vyvinúť výkon o 80 – 100 W. Výkon je teda obrovský a preto jediné možné použitie je priamym poťahom do pľúc. Negatívne ohlasy sú smerom k ovládaciemu tlačidlu, ktoré má tendencie po čase prestať fungovať a takisto k estetickému, ale menej praktickému sklu, ktoré sa môže jednoducho rozbiť.

Vysoká kapacita batérie 2600 mAh, kapacita náplne 5,5 ml
Menej odolné tlačidlo, vysoké perex sklo náchylné na poškodenie

Liqua Q Vaping Pen 900mAh

Liqua Q Vaping Pen 900mAh recenzie a test

Výrobca Liqui je známy predovšetkým pre svoje veľmi kvalitné náplne, ponúka však aj svoju elektronickú cigaretu, ktorá je doslova dizajnovým kúskom. Je vhodná pre všetkých začínajúcich e-fajčiarov a tých, ktorí chcú kvalitné, kompaktný a nenáročnú e-cigaretu. Jedná sa o dvojča Aramax Vaping Pen, ponúka však naviac aj biele prevedenie a rozoberateľný clearomizeru.

Batéria je integrovaná s kapacitou 900 mAh a nabíjaním cez micro USB konektor. Poťahovať obľúbený liquid môžete aj po čas nabíjania. E-cigareta je takmer nerozbitná, batéria je vyrobená samozrejme z kovu a clearomizeru z kvalitného polopriepustného plastu. Závit na batériu je typu eGo a zásobník na náplň pojme 2 ml.

Žhaviace hlavy sú nahraditeľné ako celok, vo vnútri sa nachádza rovno dve špirálky s odporom 1,8 ohmu. Táto kombinácia zodpovedá výkonu približne 10 W, čo na poťahovanie MTL, pre ktoré je určená, úplne dostačuje. Hmotnosť je 46 gramov, priemer 14 mm a dĺžka 159 milimetrov. Tlačidlo je podsvietené a notifikuje vybitú batériu, zapnutie a vypnutie.

Čierne i biele prevedenie, kompaktné rozmery
V tejto kategórii vyššia nákupná cena

iSmoka-Eleaf iCare 140 650mAh

iSmoka-Eleaf iCare 140 650mAh recenzie a test

iSmoka-Eleaf iCar 140 650mAh je AIO elektronická cigareta, ktorá zaujme najmä svojimi drobnými rozmermi a slušnú technikou. Integrovaná batéria má kapacitu 650 mAh, čo pre nenáruživého fajčiara postačí k jednému dňu, pri častejšom prevádzke sa dobíjanie počas dňa nevyhnete. Rovnako tak sa nevyhnete ani dolievanie liquidu, lebo kapacita 2 ml nepatrí medzi najvyššie.

E-cigareta má priemer 14 milimetrov a na výšku 122 mm. Je vyrobená kompletne z kovu, len po stranách sú dva sklenené priezory, ktoré slúžia na kontrolu stavu náplne. Práve táto konštrukcia boduje svojou vysokou pevnosťou a slušnú nerozbitnosťou. Náustok je vymeniteľný za akýkoľvek iný bežný veľkosti 510.

Tlačidlo je podsvietené a indikuje prevádzku, alebo vypnutie alebo zapnutie. Bohužiaľ sa z jeho blikanie nedozvieme aktuálny stav nabitia batérie. Tok vzduchu nie je regulovateľný, avšak je utiahnutý akurát a väčšina s ním bude spokojná. Elektronická cigareta je jednoznačne určená pre MTL použitie, nahrádza teda fajčenie klasických cigariet. Vybrať si môžete celkom z 5 štýlových farebných prevedení a výkon s predpísanou žhaviaca hlavou je dobrých 5 – 15 W.

Veľmi kompaktné rozmery, bytelné prevedenie
Bez možnosti regulácie airflow

Joyetech eGo AIO ECO 650mAh

Joyetech eGo AIO ECO 650mAh recenzie a test

Najobľúbenejšia elektronická cigareta Joyetech eGo AIO má svojho menšieho bračeka, ktorým je práve táto e-cigareta. Joyetech eGo AIO ECO 650mAh si berie zo svojej predlohy len to najlepšie a vměstnává to do konpaktních rozmerov, ktorých dosiahne len máloktorá elektronická cigareta. Daňou za to je predovšetkým malá nádržka na liquid s objemom len 1,2 ml.

Priemer je štandardných 14 mm a na dĺžku meria len 113 mm. Rovnako váha je veľmi nízka a kompletné spracovanie je na vysokej úrovni. S jej zaobchádzaním však musíte dávať pozor na perexové sklo, ktoré pri páde veľmi často praská, našťastie sa však nechá za rozumné peniaze dokúpiť do zásoby. Kapacita batérie je na tieto malé rozmery viac než dobrá – má 650 mAh.

Použitá žhaviaca hlava s odporom len 0,5 ohmu dáva elektronickej cigarete výstupný výkon 6,8 W, čo nie je veľa, ale taká je jej vlastnosť. Ak by vás fajčenie neuspokojovalo, je potrebné zvoliť náplň s vyšším množstvom nikotínu a slabý výkon tým kompenzovať. Hračičky poteší meniteľné LED podsvietenie cartomizéru, ktoré je možné podsvietiť až 7 farbami, alebo ho úplne vypnúť.

Veľmi malé prevedenie, batérie 650mAh, meniteľné podsvietenie
Sklo náchylné k rozbitiu, menší objem náplne 1,2 ml

Joyetech EXCEED BOX Full Kit 3000mAh

Joyetech EXCEED BOX Full Kit 3000mAh recenzie a test

Joyetech Exceed BOX Full Kit na prvý pohľad vyzerá ako programovateľný MOD, však nie je to tak a jedná sa opäť o jednoduchú elektronickú cigaretu, ktorá má však niekoľko vylepšení. Tými je možnosť používať ju ako pre poťahovanie pusa-pľúca, tak aj priamo do pľúc. Umožňuje to dobre nastaviteľný tok vzduchu a dve odlišné žhaviace hlavy, jedna s odporom 0,5Ω a druhá s odporom 1,2Ω (obe sú súčasťou balenia).

Príjemné je tiež nastavenie režimu napájania, ktoré môže byť buď priame alebo konštantná. Pri priamom je napätie rovné stavu nabitia akumulátora, v čase teda klesá, zatiaľ čo pri konštantnom je napätie stále rovnaké a e-cigareta nevydrží nabitá tak dlho. Poteší tiež 2 ml tank, ktorý sa však náhradnom sklom nechá rozšíriť až na kapacitu 3,5 ml.

Plnenie je ľahké a čisté, navyše je horná časť elektronickej cigarety opatrená detskou poistkou. Pre otvorenie tanku musíte zatlačiť a až potom otočiť. Na tele batérie sa tiež nachádza veľmi pekná notifikácia stavu nabitia. Stav batérie je zobrazovaný piatimi LED diódami. Rozmerovo patrí medzi väčšie AIO e-cigarety, výška je 115 mm a batéria má rozmer 41 x 25 mm.

Poťahovanie DL i MTL, dva režimy napätie, indikácia stavu nabitia pomocou 5 diód
Väčšie rozmery

Ako vybrať elektronickú cigaretu

Keď mu čítate tento článok, patríte s najväčšou pravdepodobnosťou medzi málo skúsených užívateľov, alebo začiatočníkov. Pre vás je teda jasnou voľbou elektronická cigareta s jednoduchým ovládaním, kde je všetko v jednom. Tieto e-cigarety nesú často označenie AIO (All In One), alebo set. Táto elektronická cigareta je užívateľsky veľmi príjemná, len nasadíte žhaviaca hlavu, nakvapkáte liquid, prípadne nabijete a môžete spokojne užívať. Pokročilé elektronické cigarety nesú označenie MOD, alebo GRIP a ak nie ste skúsený používateľ, alebo hračka, sú zbytočne zložité.

Batérie a zásobník na liquid

Batéria je veľmi podstatnou časťou každej elektronickej cigarety. Pokročilé modely môžu mať batériu vyberací, ktorá sa nabíja vo svojej špeciálnej nabíjačke. Všetky ostatné modely, väčšina, má batériu integrovanú s jasne danú kapacitou. Tá sa pohybuje v závislosti na prevedení od zhruba 300 mAh až po 5000 mAh. E-cigarety pre MTL majú kapacitu nižšiu, elektronické cigarety DL vyššia. Sú používané moderné typy batérií, ktoré vydržia bez problému celú záručnú dobu. O stave nabitia vás elektronická cigareta vo väčšine modeloch informuje, a to najčastejšie štýlom blikanie LED svetlá, alebo LED farebnou indikáciou.

Zásobník na liquid, odborne nazývaný clearomizeru, cartomizér, alebo jednoducho tank, je časť, do ktorej sa vnáša tekutina. Hlavným údajom je množstvo liquidu, ktorý je zásobník schopný pojať. Kapacita býva priemerne od 2 ml po 5 ml. V tejto časti, kde sa nachádza liquid, sa v moderných e-cigaretách nachádza tiež žhaviaca hlava, ktorá tekutinu absorbuje a posunie ju ku žhaviaca spirálce, odkiaľ sa odparuje.

Žeraviaca hlava a výstupný výkon

Žhaviaca hlava je tá časť, kde dochádza k premene tekutiny na paru. Technicky sa jedná o malý vaporizér, niekedy označovaný tiež ako atomizér. Žeraviaca hlava je spotrebný zariadenie, ktoré je nutné v rozmedzí 14 dní až mesiace meniť. Vo vnútri sa nachádza jedna, alebo dve zmotané špirálky, obalené savým materiálom, najčastejšie organickú prírodné vatou. Pri uvedení e-cigarety do prevádzky sa špirálka zahreje a odparí časť liquidu, ktorý sa vo forme pary následne šlukujú do pľúc človeka. Žeraviaca hlava sa pri nesprávnom používaní môže rýchlo spáliť, preto je potrebné, v závislosti na konkrétnom atomizéra, robiť po niekoľkých poťahoch menšie pauzy, aby sa vata opäť nasiakla.

Existujú tiež šmuklovia žhaviaca hlavy, kde si používateľ muža vatu sa žhaviacej špirálkou sám vymeniť. Tým sa hovorí RBA atomizér a je určený pre veľmi pokročilých e-fajčiarov. Podľa typu fajčenie a technického prevedenia žhaviacej hlavy sa odvíja aj výstupný výkon, ktorý sa udáva vo Wattoch. Ten hovorí, koľko pary je schopná žhaviaca hlava, poťažmo e-cigareta, vyprodukovať. U MTL žhaviacich hláv sa priemerný maximálny výkon pohybuje okolo 15 W, zatiaľ čo DL modely, pre tvorbu páry, môžu dosahovať 20 – 100 W. Výsledný výkon je tiež spojený s odporom, aký žhaviaca hlava má.

Typ fajčenie – spôsob poťahu

Mouth to lung (MTL)

Fajčenie, ktoré je rovnaké, ako pri fajčení klasických cigariet. Dym sa natiahne najprv do pusy a následne až šlukne do pľúc. Pre tento typ fajčenia sa najčastejšie používajú jednoduché AIO modely s vyšším odporom drôtu žhaviacich hláv. E-cigarety pre tento typ fajčenie majú celkovo nižší výkon a dosahujú lepšiu prokreslenosti chuti liquidu. Náplň sa tiež spotrebováva oveľa menšou rýchlosťou.

Direct lung (DL)

Spôsob fajčenia, pri ktorom sa dym ťahá priamo do pľúc. Žhaviace hlavy majú menší odpor, ktorým dosahujú vysokého výkonu a teda vysokej produkcie pary. V tomto dôsledku nie je chuť náplne toľko výrazná a rovnako je vyššia aj jej spotreba. Pre tento typ poťahu sa používajú buď beznikotínové liquid, alebo náplne s nízkym množstvom nikotínu.

Výber liquidu a prvé použitie

Liquid sa v dôsledku európskej legislatívy smie predávať predmiešaný iba v 10 ml fľaštičkách, ktoré výrobcovia ponúkajú v niekoľkých hrúbkach nikotínu. Samozrejmosťou sú náplne s nulovým obsahom nikotínu, na ktoré nadväzuje široká škála intenzít – 3 mg, 6 mg, 10 mg, 15 mg, 18 mg nikotínu a ďalšie a ďalšie, v závislosti na konkrétnom výrobcovi. Pre slabé fajčiarov sú vhodné náplne s nižším obsahom nikotínu, pre silné fajčiarov naopak tie najvyššie. Aby pri prechode silného fajčiara z klasických cigariet elektronická verzia uspokojila, mal by rozhodne siahnuť po tých najsilnejších a po čase môže znižovať.

Sila nikotínu sa tiež viaže k výkonu elektronickej cigarety. Čím vyšší výkon e-cigarety, tým slabšie nikotínová náplň môže byť. Aby sa rovnakého efektu dosiahlo s menej výkonnou cigaretou, musí byť liquid s ohľadom na nikotín silnejšie. Vždy je skrátka dobré si s novou elektronickou cigaretou vyskúšať rôzne silné náplne a zistiť, aká dávka nikotínu vás v konkrétnej e-cigarete uspokojuje.

Liquid sa skladá z dvoch hlavných zložiek, ktoré môžu byť v rôznom pomere. Štandardom je pomer 50/50, ale pre rôzne použitie môže byť pomer iný – vždy sa orientujte podľa odporúčania výrobcu. Prvá zložka je PG, propylénglykol a druhá zložka VG, Rastlinný glycerín. Okrem nich je v náplniach tiež arómu, ktoré dáva liquidu chuť. Na trhu sú desiatky, možno aj stovky rôznych príchutí, v ktorých si svoju obľúbenú nájde každý. Pred prvým použitím by sa malo nakvapkať niekoľko kvapiek liquidu priamo do žhaviacej hlavy a po zmontovaní nechať pár minút stáť, aby sa atomizér dostatočne liquidom nasiakol.

Konštrukcia

Čo sa týka rozmerov a hmotnosti, panuje na trhu elektronických cigariet veľmi slušný výber. Klasickú sú okrúhle e-cigarety, ktoré majú priemery najčastejšie od 14 milimetrov až po 25 mm. Tiež dĺžka je veľmi rôznorodá a môže byť už od 118 mm, až po 160 milimetrov. Tieto parametre ovplyvňuje hlavne veľkosť batérie, prípadne kapacita zásobníka na liquid. Okrem týchto klasických konštrukcií môžete naraziť na takzvané pody, ktoré sa konštrukčne podobajú väčším zapaľovačom a môžu mať aj iné tvary. Technické riešenie je však u všetkých rovnaké. Špecialitou sú pokročilá zariadenia, ktoré majú zabudovanú elektriku, display a možno si nastaviť konkrétny parametre pre dokonalú tvorbu veľkého množstva pary.

4.5/5 - (17 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.