Šport,

Elektrobicykle: Test, recenzie 10 najlepších

Prvý elektrický bicykel, tak ako ho teraz poznáme, nie je nijako starým vynálezom, od prvých modelov však súčasná produkcia ušla dlhú cestu. K dispozícii sú typy do terénu, do mesta, skladacie aj modely určené priamo pre ženy. Rozhodne neplatí, že elektrobicykel je doménou starších ľudí, dôchodcov, ktorí ho používajú ako veľmi efektívny dopravný prostriedok. Stále viac elektrobicyklov si kupujú aj športovci s veľmi dobrou fyzičkou aj mladí ľudia, vrátane mileniálů.

Elektro bicykel kedysi býval terčom posmechu, stigmou, a to hlavne u ľudí, ktorí na ňom nikdy nejazdili. Predaje bicyklov na elektrický pohon v niektorých štátoch Európy dosahujú polovice celkového predaja bicyklov a optimisti sa nebojí tvrdiť, že príde doba, kedy sa budú predávať aj viac než klasické bicykle.

E-bike je skrátka dopravný prostriedok, ktorý v každej situácii skvalitňuje život a dáva nový rozmer trávenia voľného času. Skladací či mestský elektrobicykel zrýchli čas premiestňovanie sa z bodu A do bodu B a vďaka pomoci elektromotora sa počas cesty výrazne menej spotíte. Horský elektrobicykel zase rozšíri možnosti, kam až sa v teréne dostanete, čoho s obľubou využívajú športovci, ktorí si tak môžu užiť dvakrát až trikrát dlhšia trail, než na klasickom horskom bicykli.

Tou najväčšou kategóriou ľudí, ktorým elektrobicykel skvalitňuje život, sú starší ľudia, alebo ľudia chorí či s obmedzenou hybnosťou. Práve tí sa vďaka nemu pozrú tam, kam by sa už nikdy nepozreli a to je na tom celom to najúžasnejšie. Typickým príkladom sú dôchodcovia na elektrobicykli prekonávajúci vzdialenosti 80 km denne, alebo užívajúci si krás prírody v horách.

Elektrický bicykel pre seniorov by mal mať čo najnižší a najpohodlnejší nástup, vysokú stabilitu a dostatočnú mieru asistencie. Špeciálne modely pre seniorov nie sú, preto musíte pristupovať pri výbere individuálne s ohľadom na požiadavky danej osoby. Dámske elektrobicykle majú tiež znížený alebo nízky rám a oproti pánskym modelom môžu mať menšiu veľkosť rámu, plno elektrických bicyklov je unisex. Na základe parametrov, testov a používateľských skúseností sme pripravili výber zahŕňajúce najlepšie elektrobicykle a ich recenzie.

Najlepšie elektrobicykle – TOP 10

V tabuľke je výber 10 najlepších elektrobicyklov z testov a hodnotení pre rok 2023.

VzhľadModelTyp bicyklaMaximálny dojazdBatéria 
KTM Macina Ride 491 recenzie a testKTM Macina Ride 491Horský-400 Wh
Crussis e-Atland 7.7 recenzie a testCrussis e-Atland 7.7Horský150 km630 Wh
Haibike AllTrail 4 recenzie a testHaibike AllTrail 4Celoodpružený250 km630 Wh
Lectron Montana Max recenzie a testLectron Montana MaxHorský, dámský150 km630 Wh
Kellys E-Carson 30 recenzie a testKellys E-Carson 30Trekking/cross180 km725 Wh
Leader Fox Induktora recenzie a testLeader Fox InduktoraMestský100 km504 Wh
Crussis e-City 1.16 recenzie a testCrussis e-City 1.16Mestský, pre seniorov100 km468 Wh
Spirit Joy recenzie a testSpirit JoyMestský, skladacie120 km648 Wh
Lapierre e-Sensium 2.2 M250 recenzie a testLapierre e-Sensium 2.2 M250Cestný-250 Wh
Crussis e-Guera 6.7 recenzie a testCrussis e-Guera 6.7Horský, detský120 km504 Wh

Zobraziť celú ponuku


TIP:

Porovnanie parametrov

 KTM Macina Ride 491Crussis e-Atland 7.7Haibike AllTrail 4Lectron Montana MaxKellys E-Carson 30Leader Fox InduktoraCrussis e-City 1.16Spirit JoyLapierre e-Sensium 2.2 M250Crussis e-Guera 6.7
MotorBosch ACTIVE Gen.3BAFANG Max DriveYamaha PW-STBAFANG Max DriveSHIMANO STEPS E5000BAFANGBAFANGBAFANGEbike MotionBAFANG Max Drive
Umiestnenie elektromotoraStredovéStredovéStredovéStredovéStredovéV zadnom koleseV zadnom koleseV zadnom koleseV zadnom koleseStredové
Hmotnosť21,9 kg-25,9 kg22,6 kg-26,6 kg-23 kg14,4 kg-
Veľkosť kolies29"27,5"29"27,5"28"28"26"20"28"26"
ViacViacViacViacViacViacViacViacViacViac

Recenzie 10 elektrobicyklov

KTM Macina Ride 491

KTM Macina Ride 491 recenzie a test

Kvalitný elektrobicykel KTM Macina Ride 491 je ideálny pre hobby jazdcov, ktorí nepotrebujú ten najvýkonnejší elektrobicykel na trhu, ale vyžadujú precízne spracovanie a kvalitné komponenty. Elektrobicykle KTM sa často stávajú víťazmi testov, a preto neprekvapí, že v tejto cenovej kategórii má aj tento model výborný pomer cena/výkon.

Výrobca do rámu zakomponoval moderný elektromotor BOSCH Active 3. generácie, ktorý je úsporný, ale zachováva si maximálny výkon ako predošlé modely. Súčasťou je aj kvalitná batéria Bosch PowerPACK 400Wh, ktorú je možné v prípade potreby vymeniť za 500 Wh. Zamrzí, že výrobca ani predajcovia neuvádzajú čo i len orientačný dojazd. Podľa dojazdovej kalkulačky Bosch by však mal byť dojazd s týmito komponentmi reálne 80 až 100 km.

Elektrický bicykel sa ponúka v troch veľkostiach rámu M, L a XL. Vo všetkých prípadoch je osadené veľkými 29" kolesami s kvalitnými plášťami Schwalbe Smart Sam. Väčšina ďalších komponentov pochádza z dielne renomovanej značky Shimano, či už ide o brzdy, kotúče alebo radenie. Ovládanie s displejom Bosch Purion je kompaktné, jednoduché a prehľadné. Využiť sa dá 5 úrovní asistencie, napríklad Eco režim, Turbo alebo asistenta chôdze.

Výborná kvalita spracovania, stredový elektromotor BOSCH Active Gen.3, päť úrovní asistencie
Dojazd nie je udávaný

Crussis e-Atland 7.7

Crussis e-Atland 7.7 recenzie a test

Elektrobicykel Crussis e-Atland 7.7 je skvelou rozumovou voľbou pre široké spektrum aktívnych ľudí. Má úplne dostatočný výkon aj kapacitu batérie, nechýbajú kvalitné komponenty a potešia tiež veľmi atraktívnym vzhľadom. Nie náhodou je preto pre mnohých spotrebiteľov najlepším elektrobicyklom do 2000 €.

Ako jedna z mála sú elektrické bicykle Crussis kompletované v Českej republike, čo so sebou prináša rad benefitov, najmä veľmi dobre dostupný servis. Motor Bafang je uložený v strede bicykla, z výroby má regulovaný výkon na 250 W, avšak maximálny môže byť až 500 W. Vyberateľná a úplne zabudovaná batéria v ráme Panasonic 36V/17,5 Ah má úctyhodnú kapacitu 630 Wh, s ktorou bicykel dokáže ponúknuť dojazd až 150 km.

Jedná sa o plnohodnotný horský elektrobicykel do terénu, čo potvrdzujú hydraulické kotúčové brzdy, kvalitné plášte Maxxis Ardent a kolesá veľkosti 27,5", ktoré sú rozumným kompromisom medzi rýchlosťou a obratnosťou. Pre vyšší komfort výrobca zaradil odpruženú vidlicu Suntour XCM HLO DS, ktorá má zdvih 100 mm a dokáže tlmiť aj veľké nerovnosti.

Výborný pomer cena/výkon, silný elektromotor Bafang MAX Drive, batéria a dlhší dojazd
Výrobca neuvádza hmotnosť

Haibike AllTrail 4

Haibike AllTrail 4 recenzie a test

Silný elektrobicykel Haibike AllTrail 4 je kvalitný elektrobicykel s dojazdom nad 200 km - aspoň také informácie je možné zistiť v produktových informáciách. Niektoré zdroje hovoria dokonca o dojazde až 250 km, iné „iba“ o dojazde 170 kilometrov. Jasne daná je však kapacita InTube batérie 630 Wh, ktorá sa rozhodne radí medzi veľmi kapacitné akumulátory.

Použitý motor Yamaha PW-ST Systém je zárukou vysokej kvality, ale aj vysokého výkonu. Je obmedzený na 250 W a silu má až 70 Nm. Obmedzená je pochopiteľne aj asistencia pomoci do rýchlosti 25 km/h. Názov AllTrail odkazuje k výborným jazdným schopnostiam v akomkoľvek teréne. Bicykel nájde využitie aj pri pohodlnej jazde na trailoch, rovnako tak ako na horských cestách.

Predná odpružená vidlica SR Suntour XCR34 Coil LOR má výborný zdvih 120 mm a rovnako veľký tlmič sa nachádza aj na zadnom kolese. Rám je vyrobený z hliníka a ostatné komponenty sú od kvalitných a renomovaných značiek. Potešia tiež silné kotúčové brzdy s dvoma piestami, ktoré vás v akomkoľvek náročnom teréne vždy podržia.

Najlepšie celoodpružený elektrobicykel vo svojej kategórii, veľká batéria a silný motor, účinné brzdy
Adekvátne vyššia obstarávacia cena

Lectron Montana Max

Lectron Montana Max recenzie a test

Dámsky elektrobicykel Lectron Montana Max má špeciálne tvarovaný rám z hliníka pre ženy, ktorý je typický menšou stavbou a profilovanou hornou rúrkou. Nízka geometria rámu nielen uľahčuje nastupovanie na bicykel menším osobám, ale primárne poskytuje plnú kontrolu nad bicyklom a zvyšuje pocit bezpečia.

Má úplne integrovanú batériu v ráme Li-ion Samsung, ktorú môžete vybrať v dvoch kapacitách. Menšia batéria má kapacitu 522 Wh a väčšia 630 Wh, pričom sa jedná o 36V akumulátory. Udávaný maximálny dojazd je až 150 km a je spojený s výkonnejšou batériou. Vzhľadom k menšiemu rámu neprekvapí veľkosť kolies 27,5 palca.

Skúsenosti s elektrobicyklami Lectron je obvykle výborná, spotrebitelia oceňujú predovšetkým kvalitu a kvalitné komponenty, ktoré výrobca použil aj pri tomto modeli. Spomenúť je možné prehadzovacie ústrojenstvo Shimano alebo hydraulické kotúčové brzdy Tektro. Tiež motor Bafang v zadnom kolese poteší svojim obmedzeným výkonom 250 W, ktorý má však potenciál výkonu až 700 W.

Dámsky elektrický bicykel, výkonný stredový motor Bafang, celkovo kvalitné komponenty
Nič zásadného

Kellys E-Carson 30

Kellys E-Carson 30 recenzie a test

Trekový elektrobicykel Kellys E-Carson 30 je turistický pánsky elektrobicykel, ktorý ponúka predovšetkým nadpriemerne dlhý dojazd. Vďačí za to Li-Ion batérii KELLYS Re-Charge V10, ktorá má kapacitu 720 Wh. V porovnaní s inými bicyklami, aj výrazne drahšími, je kapacita batérie skutočne veľká a udávaný dojazd 180 km by preto mohol byť aj v realite dosiahnuteľný.

Práve na dlhé výlety, alebo pravidelné dlhšie presuny po meste, je tento elektrobicykel úplne ideálny. Má plášte IMPAC Bigpac s jemnejšou vzorkou, ktoré majú menší odpor a prispievajú k dlhšiemu dojazdu. Sú dvojplášťové a majú reflexný prúžok, ktorý zvyšuje bezpečnosť. S ohľadom na bezpečnosť tiež poteší integrované predné a zadné osvetlenie pripojené na batériu, alebo dodané kvalitné blatníky.

Súčasťou bicykla je taktiež zadný hliníkový nosič, alebo pevný praktický stojan. Zo skúseností s týmto bicyklom spotrebitelia chvália príjemnú jazdu, na ktorú si veľmi rýchlo zvykli. Stredový motor Shimano má nízku hmotnosť len 2,5 kg a taktiež dostatok výkonu 250 W. Batéria má životnosť až 9 rokov a do plna sa nabije za cca 6 hodín.

Elektrický crossový bicykel, nadpriemerná kapacita batérie, praktické príslušenstvo v cene
Bez informácie o celkovej hmotnosti

Leader Fox Induktora

Leader Fox Induktora recenzie a test

Mestský elektrobicykel Leader Fox Induktora je typický elektrobicykel do 1200 €, ktorý je navyše dodávaný vrátane praktického príslušenstva. Predné a zadné svetlá sú napojené priamo na batériu a okrem nich dodáva výrobca aj blatníky a praktický zadný nosič. Montáž a vývoj kolies tejto značky prebieha výhradne v Českej republike, čo môže byť pre niektorých spotrebiteľov príjemné zistenie.

Vzhľadom na určenie tohto bicykla nijako nevadí priemerná kapacita batérie 504 Wh. Akumulátor Samsung je úplne integrovaný do rámu a na jeho plné nabitie je možné prejsť priemerne 70 km, maximálne 100 kilometrov. Motor v zadnom kolese značky Bafang má obmedzený výkon na 250 W, jeho maximálny potenciál je však až 350 W.

Poteší predná odpružená vidlica so zdvihom 45 mm, ukazovateľ stavu nabitia batérie a predovšetkým potom rýchlo nabíjačka, ktorá prúdom 3A výrazne skracuje dobu nabíjania. Na displeji s ovládaním sa dá zobraziť rýchlosť v troch režimoch, navoliť si úroveň pomoci v 5 stupňoch a displej má aj praktický denný a nočný režim. Potešujúca je tiež funkcia Walk, ktorá sa hodí hlavne pri vedení bicykla do prudkého kopca.

Výkonný elektrobicykel do mesta, vrátane príslušenstva, vývoj a montáž v Českej republike
Nič zásadného

Crussis e-City 1.16

Crussis e-City 1.16 recenzie a test

Lacný elektrobicykel pre seniorov Crussis e-City 1.16 je podľa mnohých najlepší elektrobicykel do 1200 € v kategórii mestských elektrických bicyklov. Hliníkový rám je na prvý pohľad typický zníženou rámovou trubkou až na samú hranicu, kam je to možné. Vďaka tomu sa na bicykel veľmi dobre nastupuje aj starším osobám, ktorými je tento model často vyhľadávaný.

Veľa služby urobí predovšetkým v mestskej premávke, ale podľa skúseností spotrebiteľov aj na vychádzkach mimo neho. Vzhľadom na určenie a na nízku obstarávaciu cenu je nutné počítať s trochu menšou batériou s kapacitou 468 Wh, a tiež s menším dojazdom maximálne 100 km, ktorý je však pre celodenné použitie po meste úplne dostačujúce.

Motor je umiestnený v zadnom náboji kolesa a má obmedzený výkon 250 W, pričom sa nechá otvoriť až na 500 W. Sila 32 Nm je úplne zodpovedajúca zvyšným komponentom. Zaujme ďalej odpruženou prednou vidlicou, dodaným predným a zadným svetlom alebo aj blatníky a nosiči. Snáď jedinou nevýhodou môže byť starší typ V bŕzd a skutočnosť, že výrobca neuvádza celkovú hmotnosť bicykla.

Elektrický bicykel pre seniorov, dobrý pomer cena/výkon, kompletné vybavenie bicykla v cene
Bez informácie o celkovej hmotnosti

Spirit Joy

Spirit Joy recenzie a test

Skladací elektrobicykel Spirit Joy je najlepšou možnou voľbou do mesta. Podľa skúseností sa v zloženom stave zmestí pohodlne aj do kufra osobného automobilu a na približovanie po meste, alebo aj nakupovanie, sa jedná o ideálne riešenie. Bicykel je celkovo kompaktný, preto je osadený aj menšími 20 palcovými pneumatikami.

Napriek prevedeniu je vybavené plnohodnotným motorom Bafang BLDC, ktorý je umiestnený v náboji zadného kolesa a má regulárny výkon 250 W. V spojení s batériou, ktorá je namontovaná pod sedadlom na trubke, dokáže prejsť maximálne 120 kilometrov. Vzhľadom k vyššie zmienenému potom prekvapí jej veľká kapacita 648 Wh a schopnosť plne sa nabiť za 4 až 6 hodín.

Nejedná sa pravdepodobne o najľahší skladací elektrobicykel, ale svojou hmotnosťou 23 kilogramov rozhodne neurazí. Ako veľmi praktické hodnotíme prítomnosť kompletného príslušenstva, ktoré číta predné aj zadné osvetlenie, oba blatníky, zvonček, stojan a nosič nad zadným kolesom.

Kompaktné prevedenie, kompletná sada príslušenstva, výkonný 250 W elektromotor
Len čeľusťové brzdy

Lapierre e-Sensium 2.2 M250

Lapierre e-Sensium 2.2 M250 recenzie a test

Cestný elektrobicykel Lapierre e-Sensium 2.2 M250 sa pravdepodobne radí medzi najľahšie elektrobicykle súčasnosti, jeho hmotnosť je vrátane batérie a motora iba 14,4 kilogramov. Viac ako pre jedincov, ktorí sa radi spoľahnú na výkonný elektrický motor, je však tento model určený skôr športovo zameraným osobám, ktoré budú pomoc motora využívať len ako doplnok.

Na prvý pohľad nie je takmer ani poznať, že sa jedná o elektrobicykel. Motor EBIKE MOTION SYSTEM X35+ je uložený v náboji zadného kolesa a batéria je úplne integrovaná v ráme. Práve batéria EBIKE MOTION SYSTEM X35+ je však jedinou slabinou tohto bicykla, pretože má kapacitu len 250 Wh, čo odkazuje k prvému odseku – predpokladá sa väčšie zapojenie jazdca.

Jedná sa o pánsky elektrobicykel, ktorý je možné zakúpiť v troch veľkostiach rámu. Niektorí predajcovia ho tiež ponúkajú so zahnutými športovými riadidlami, iní s klasickými rovnými. Že sa jedná o cestný bicykel dokladá karbónová vidlica bez aktívnych tlmičov, kvalitu potom dokladajú komponenty od prvotriednych výrobcov Shimano a Tektro.

Ľahký elektrobicykel, predná karbónová vidlica, výkonný a mimoriadne skladný motor
Menšia kapacita batérie

Crussis e-Guera 6.7

Crussis e-Guera 6.7 recenzie a test

Detský elektrobicykel so stredovým motorom Crussis e-Guera 6.7 je ideálnym modelom pre väčšie deti, s ktorým sa môžu spolu s vami vydávať za náročným dobrodružstvom. Jedná sa o horský elektrobicykel vybavený kvalitnými komponentmi, ako je u tohto výrobcu zvykom aj pri iných modeloch. Vzhľadom na určenie má menší 14“ hliníkový rám aj menšie 26“ kolesá.

Motor umiestnený v strede kolesa Bafang MAX Drive má zákonne obmedzený výkon na 250 W, avšak jeho celkový výkon môže byť až 500 W. K dispozícii je 9 prevodov na zadnej rozete a menič, radenie a kazeta od výrobcu Shimano alebo SRAM.

Batéria na elektrobicykel má v tomto prípade veľmi dobrú kapacitu 504 Wh. Je od výrobcu Panasonic, je typu Li-Ion a dá sa ľahko vybrať a nabíjať ju aj mimo rám bicykla. Dojazd je výrobcom stanovený na maximálne 120 km a bohužiaľ neuvádza celkovú hmotnosť, čo v prípade detského elektrobicykla zamrzí. Potešia však hydraulické kotúčové brzdy, veľká odpružená predná vidlica alebo praktický USB port na nabíjanie chytrých zariadení.

Elektrobicykel pre deti, USB nabíjací port, osadené kvalitnými komponentmi a výkonným motorom
Výrobca neuvádza hmotnosť

Najpredávanejšie elektrobicykle

Najpredávanejšie elektrobicykle na trhu sú tie od značiek: Crussis, Haibike, Leader Fox, Apache. Obľúbené sú tiež elektrobicykle MTF od predajcu Mountfield. Najkvalitnejšie elektrobicykle sú Specialized, KTM, Scott, Cannondale alebo Cube, ktoré zároveň patria medzi najdrahšie.

Medzi známych českých výrobcov elektrobicyklov patria Leader Fox, Apache, Lectron a Crussis. Slovenské elektrobicykle nájdete pod značkou DEMA alebo CTM.

Najlacnejšie elektrobicykle

Najlacnejšie elektrobicykle zaobstaráte už od 600 EUR. Ide napríklad o značky Lectron, Proteco, Fiido, Rockrider. Ceny elektrobicyklov sa najčastejšie pohybujú pri lacných modeloch do 800 až 1200 EUR s mnohými modelmi od Leader Fox, Crussis a Devron.

Ako vybrať elektrický bicykel

Výber elektrobicykla sa odvíja od toho, aké očakávania od neho máte, prípadne na čo ho chcete používať. Iný model s inými parametrami zaujíma jedinca, ktorý ho chce na každodenné dochádzanie do práce a iné bude sledovať ten, ktorý s ním chce zdolávať náročný terén v lese. Elektrické bicykle sa neustále posúvajú vpred a býva zvykom, že výrobcovia svojej modelovej rady každý rok obnovujú. Modely predošlých rokov sú potom niekedy aj výrazne lacnejšie, zatiaľ čo si zachovávajú posledné trendy a stále výbornú techniku.

Typ bicykla

Horský elektrobicykel

Horské elektrické bicykle majú spravidla tú najlepšiu a najnovšiu techniku, ktorá je k dispozícii. Preto nie náhodou práve tento typ elektrobicyklov patrí k najdrahším, kedy ich cena môže atakovať aj hranicu 10 tisíc eur. Kvalitný horský elektrobicykel by mal mať stredový motor a výkonnú batériu. Keďže sa predpokladá, že bude zdolávať vysoké kopce a náročný terén, má pevný rám, ktorý môže byť vyrobený z ľahkých a odolných materiálov. Samozrejmosťou je predná odpružená vidlica, fajnšmekri si priplatia za celoodpružený rám. Sú spravidla osadené veľkými 29 “kolesami, ktoré sú rýchlejšie a lepšie zdolávajú nerovnosti. Alternatívne môžu báť osadená aj menšie, 27,5” kolesá, s ktorými je jazda naopak obratnejšie.

Mestský elektrobicykel

Tento typ elektrobicykla je viac než na maximálny výkon zameraný na maximálne pohodlie. Máva nižší rám, ktorý je vhodný pre ľahšie nastupovaní, širší sedačku aj anatomicky tvarovaná riadidlá smerom k jazdcovi. Batéria môže byť umiestnená na ráme, pod vertikálne pod sedačkou, alebo na nosiči a elektromotor viac ako v stredu býva umiestnený v zadnom náboji kolesa. Sú finančne dostupnejšie a ideálne na presúvanie sa po meste, medzi mestami, alebo k pravidelnému dochádzanie do práce. Vďaka výkonným batériám zvládnu aj nenáročné výlety po cyklotrasách, alebo po nenáročnom teréne. Vzhľadom k pomeru ceny a výkonu sú ideálnym prvým elektrobicyklom.

Skladací elektrobicykel

Skladací elektrický bicykel je predurčený výhradne do mesta, kde sa rýchlo stane vaším nepostrádateľným dopravným prostriedkom. Vďaka jeho skladaciemu rámu s ním ľahko nastúpite do autobusu, električky, alebo do metra. Po vystúpení ho rýchlo zložíte a môžete rýchlo a bez námahy pokračovať k vášmu cieľu. Typicky majú menšie kolesá, menšiu kapacitu batérie i menší výkon elektromotora, ktorý môže byť umiestnený ako v zadnom, tak aj v prednom kolese. Slabších technických parametrov sa však nemusíte vôbec báť, na celodenné používanie v mestskej prevádzke bohato stačí.

Elektromotor

Srdce každého elektrobicykla je elektrický motor, ktorý pomáha pri šliapaní dodávať potrebnú silu. V tejto časti proti sebe stoja dva koncepty a tom umiestnenie motora v náboji zadného kolesa a umiestnenie elektromotora v stredu šliapania. Obe technológie majú svoje výhody a nevýhody, medzi renomované dodávateľa týchto motorov patrí Bosch, Bafang, Yamaha, Shimano, alebo firma Brose.

Elektromotor v stredu bicykla

Tento systém je považovaný za lepšie, kvalitnejšie a osadzuje sa do drahších bicyklov. Ponúka lepšie vyváženie v rámci bicykla a komfortným dávkovaním výkonu. Jazdné vlastnosti sú s ním výborné, pocit z jazdy je takmer prirodzený. Tieto elektromotory sú výkonnejšie, spoľahlivé, efektívne a tiché. Podstatnou výhodou je tiež možnosť ľahkého odobraní ako predného, tak i zadného kolesa. Často sa montujú do horských elektrobicyklov a ich nevýhodou je snáď len vyššia obstarávacia cena a skrátenie doby životnosti reťaze o cca 10 – 20%.

Elektromotor v náboji zadného kolesa

Umiestnenie elektromotora v náboji zadného kolesa je v súčasnosti najrozšírenejší typ konštrukčného spracovania. Je lacnejšie, ponúka stále dostatok výkonu a jeho servis je nenáročný a lacný. Oproti stredovému pohonu je vybavený voľnobehom, kedy je možné ísť úplne bez pripojenia elektromotora, teda rovnako, ako na bežnom bicykli. Nedisponuje však tlakovým snímačom v pedáloch, čím má menšiu citlivosť pri dávkovaní výkonu a jazda nie je tak plynule prirodzená, ako v prípade elektromotora v stredu. Pri vysokom zaťažení má vyššiu hlučnosť aj vyššiu spotrebu elektrickej energie, tiež sa viac nadriete pri defekte zadného kolesa, kedy je potreba kľúč pre demontovaní zadného motora.

Batéria

Akumulátor elektrobicykla slúži na uchovanie elektrickej energie, ktorá je postupne spotrebovávaná elektromotorom. Na trhu sa vyskytujú rôzni výrobcovia, ktorí dodávajú rôzne typy batérií s rozdielnou kapacitou. Možno sa stretnúť s typmi NiMH, Li-Pol, alebo Li-Ion batériami. Ich kapacita sa najčastejšie uvádza vo watt hodinách (Wh), ktoré sú buď u batérie uvedené, alebo sa jednoducho vypočítajú vynásobením napätím batérie (štandardne 36V) a kapacitou batérie (štandardne v Ah). Batéria by sa mala počas zimnej odstávky aspoň raz za mesiac nabiť a počet nabíjacích cyklov býva 400 – 800 v závislosti od konkrétneho modelu. Kapacita batérie sa tak v závislosti na parametroch a typu bicykla pohybuje najčastejšie od 400 Wh až ku 650 Wh. Najsilnejšie a najvýkonnejšie elektrobicykle disponujú pokojne 48 až 52V batériou, kapacitou okolo 900 Wh a rýchlosťou okolo 50 km/h (modely od nemeckého výrobcu M1 Sporttechnik, alebo Biktrix).

Dojazd

Udávaný dojazd sa pohybuje podľa typu bicykla od približne 70 kilometrov, až po kilometrov 150. Narazíte ale aj na elektrobicykel s dojazdom nad 200 km. Sú to však maximálne hodnoty, kedy elektromotor asistuje úplne minimálne. Reálny dojazd je tak do veľkej miery individuálne a vstupujú do neho premenné, ako je hmotnosť jazdca, jeho fyzická výkonnosť, náročnosť a reliéf trate, kapacita a stav pneumatík, batéria, či poveternostné podmienky.

Udáva sa tiež, že na 1 kilometer sa spotrebuje približne 4,5 Wh energie. Ak teda poznáte kapacitu batérie vyberaného bicykla, orientačné nájazd si možno ľahko spočítať. Pri normálnom nájazde sa dojazd začne skracovať približne po 4 – 6 rokoch, čo zodpovedá nájazdu zhruba 20 tisíc kilometrov. Potom je dobré batériu zaobstarať novú, alebo ju aspoň repasovať a obnoviť si tak jej pôvodnú kapacitu.

Prevody, rám, brzdy, hmotnosť

Ďalšie časti bicykla, ako je prevodové ústrojenstvo, brzdy, rám a podobne, sú do veľkej časti zhodné s bicyklom normálnym. Namáhané časti sú adekvátne vystužené a posilnené tak, aby obstáli vyššej hmotnosti bicykla a vyššie prenášané energiu. Ak je motor umiestnený v zadnom náboji, býva prevodové ústrojenstvo rovnaké ako na normálnom bicykli, prehadzovať je možné ako na zadnom, tak prednom kolese. Elektromotor v stredu bicykla umožňuje prehadzovať iba koleso zadné.

Medzi najvýkonnejšie brzdy patrí jednoznačne kotúčové, ktoré tiež väčšina súčasných bicyklov má. Rám býva často robustnejší s čiastočne, alebo kompletne integrovanou batériou. Horské elektrobicykle môžu mať tiež celoodpružený rám, ktorý v teréne zvyšuje komfort. Čo sa týka hmotnosti, tá len u veľmi málo modelov padne pod 20 kg. Typicky sa teda pohybuje nad touto hranicou a uvádza sa, že batéria s motorom pridáva priemerne navrch 7 kilogramov.

Legislatíva a odomknutie na plný výkon

Európska legislatíva, aj slovenská legislatíva obmedzujú pomoc elektromotora do rýchlosti 25 km/h a obmedzujú aj výkon elektromotora na 250 W. Je však všeobecne známe, že súčasné elektromotory, ktoré sa do elektrobicyklov montujú, sú dvakrát až trikrát výkonnejšie a majú iba softvérovo obmedzený výkon.

Existujú služby a predajcovia, ktorí vám za poplatok výkon i rýchlosť odomknú, následne však porušujete predpisy a môže byt v prípade akejkoľvek nehody automaticky označení za vinníka. Zvýšenie výkonu tiež znižuje dojazd a kapacitu batérie, preto si starostlivo rozmyslite, či vám táto úprava za prípadné problémy a zníženie dojazdu stojí.

4.5/5 - (44 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.