Veľké spotrebiče do kuchyne,

Elektrické sporáky: indukčné, sklokeramické | Recenzie, test

Sporák je bezpochyby nevyhnutný kuchynský spotrebič, navyše kombinujúci varenie a pečenie zároveň. Pri jeho výbere narazíte na dva hlavné typy a to kombinovaný a elektrický sporák. V tomto článku sa budeme zameriavať na elektrické sporáky so sklokeramickou a indukčnou doskou, spolu s funkciami elektrické rúry.

Na rozdiel od kombinovaného sporáku má ten elektrický viac čo ponúknu u samotnej varnej dosky. Platničky sú v troch variantoch prevedení a to liatinové, sklokeramické a indukčné. Zastaraná liatina je síce najlacnejším typom, avšak musíte očakávať aj vyššie prevádzkové výdavky. Zahriatie a vychladnutí liatiny je zdĺhavé, takže dôjde k veľkým tepelným stratám.

Preto sa voľne stojacim sporákom s liatinovými platničkami v našom výbere nevenujeme. Pre ľahší výber sme z hodnotenia a testov vybrali najlepšie elektrické sporáky a pripravili ich recenzie, spolu s nákupným sprievodcom.

Indukčný sporák

Indukčná doska má najefektívnejší spôsob ohrevu, pretože ohrev prebieha priamo v hrnci a teplo takmer vôbec neuniká. Indukčný sporák respektíve sporák s indukčnou doskou má rovnaký povrch ako druhý typ, teda sklokeramiku. Fungujú však na inom princípe.

Keďže nedochádza k ohrevu samotnej dosky, je indukčný sporák zrejme najbezpečnejšie variantom pre domácnosť s deťmi. Nespornou výhodou je tiež absencia pripálenia pri pretečeniu, čo robí údržbu dosky ľahkou záležitosťou.

Je však potrebné myslieť na použitie riadu s feromagnetickým dnom, čo spolu so samotnou cenou indukčného sporáka môže znamenať vyššie obstarávacie náklady.

Sklokeramický sporák

Sklokeramická doska je efektívnejšie, úspornejšie než liatina a na rozdiel od indukčného sporáka môžete použiť ľubovoľné riadu. Je tak do značnej miery najlepším variantom elektrického sporáka. Oproti indukcii hrozí pripálenia pri pretečeniu, pretože dochádza k ohrevu dosky pomocou špirály.

Inak je sklokeramický sporák ideálnou voľbou. Disponuje rôznymi funkciami, ktoré zaisťujú bezpečnosť (indikátor zvyškového tepla, detská poistka) alebo pohodlnejšie varenie (časovač, stop and go, automatické vypnutie).

Elektronický sporák je kombináciou varnej dosky a rúry, ktorej vlastnosti sú pri výbere rozhodujúce, či už ide o pečenie programy, druhy ohrevu (obľúbené sú napríklad sporáky s teplovzdušnou rúrou), ventilátor alebo časovač.

Najlepšie elektrické sporáky – TOP 10

V tabuľke je výber 10 najlepších elektrických sporákov z testov a hodnotenia pre rok 2024. Okrem energetických vlastností typu príkon a spotreba venujte pozornosť tiež funkciám varnej dosky a rúry. Predovšetkým ak vyžadujete teplovzdušné pečenie, ktoré sa nevyskytuje u všetkých sporákov.

VzhľadModelTyp doskyObjem rúryRozmery (šírka/hĺbka) 
AEG 47036IU-MN recenzie a testAEG 47036IU-MNIndukčná74 l59.6 cm / 60 cm
Electrolux EKI54550OX recenzie a testElectrolux EKI54550OXIndukčná60 l50 cm / 60 cm
Amica SIB 18M W recenzie a testAmica SIB 18M WIndukčná62 l50 cm / 60 cm
Mora I 878 AW recenzie a testMora I 878 AWIndukčná70 l50 cm / 59.4 cm
Electrolux EKC52550OX recenzie a testElectrolux EKC52550OXSklokeramická56 l50 cm / 60 cm
Amica SHC 5784D X recenzie a testAmica SHC 5784D XSklokeramická65 l50 cm / 60 cm
Electrolux EKC6430AOX recenzie a testElectrolux EKC6430AOXSklokeramická74 l59.6 cm / 60 cm
AEG 47095VD-MN recenzie a testAEG 47095VD-MNSklokeramická60 l50 cm / 60 cm
Zanussi Avanti ZCV550K1WA recenzie a testZanussi Avanti ZCV550K1WASklokeramická57 l50 cm / 60 cm
Mora C 110 BW recenzie a testMora C 110 BWSklokeramická68 l50 cm / 60 cm

Zobraziť celú ponuku

Porovnanie parametrov

 AEG 47036IU-MNElectrolux EKI54550OXAmica SIB 18M WMora I 878 AWElectrolux EKC52550OXAmica SHC 5784D XElectrolux EKC6430AOXAEG 47095VD-MNZanussi Avanti ZCV550K1WAMora C 110 BW
Celkový príkon10886 W10446 W10200 W10400 W8035 W9200 W9486 W9135 W8495 W8000 W
Spotreba energie0.91 kWh0.79 kWh0.99 kWh1.03 kWh0.89 kWh0.99 kWh0.91 kWh0.89 kWh0.85 kWh0.86 kWh
Energetická triedaAAAAAAAAAA
Počet programov778-61078--
ViacViacViacViacViacViacViacViacViacViac

Recenzie 10 elektrických sporákov

AEG 47036IU-MN

AEG 47036IU-MN recenzie a test

Indukčný sporák AEG 47036IU-MN v nerezovom prevedení patrí medzi najlepšie hodnotené elektrické sporáky s indukčnou doskou. Rýchla odozva a dotykové ovládanie dosky uľahčuje priebeh varenia, podobný komfort poskytne tiež rúra s digitálnym panelom a tlačidlovým ovládaním.

Rozloženie varných zón na doske z hľadiska výkonu je vo vertikálnom štýle, kedy normálne platničky nájdete na pravej strane, lacná predné poskytuje najvyššiu a zadné najnižší výkon. Rúra u tohto modelu ponúkne skutočne priestranný objem, konkrétne 74 litrov. Príprava viac pokrmov naraz alebo veľké porcie bude hračka, naviac rúra sporáka disponuje teplovzdušným systémom, takže sa teplo dostane všade rovnomerným pokrytím. Vykurovacie telesá a ventilátor dajú dohromady kombináciu až 8 funkcií pre špecifické pečenie sladkých i slaných jedál.

V súčte sporák ponúkne všetko nevyhnutné pre varenie a pečenie. Teleskopický výsuv plechov ochráni pred popálením pri manipulácii s plechmi, osvetlenie je tiež samozrejmosť. Čo chýba k dokonalosti je otočný ražeň, ktorý by z prítomného grilu urobil šampióna a program samočistenie.

Okamžitá reakcia zmeny teplôt, objemná teplovzdušná rúra
Program samočistenie, otočný gril

Electrolux EKI54550OX

Electrolux EKI54550OX recenzie a test

Elektrický sporák Electrolux EKI54550OX s indukčnou doskou má síce menšiu rúru (šírka sporáka je 50 cm), za to sľubuje o desatinu ekonomickejšiu prevádzku oproti bežným spotrebičom triedy A. Zaujímavou vychytávkou sú tiež odnímateľné dvierka rúry pre jednoduchšie a rýchlejšie čistenie.

Jeden z dôvodov pre obstaranie úzkeho sporáku, možno aj ten najdôležitejší, je miesto. Malá kuchyne môže predstavovať problém aj pre skladovanie príslušenstva. Tento model má v dolnej časti úložný priestor, takže využijete zhabanú časť kuchynskej linky na maximum.

Indukčná doska má obvyklý počet varných zón, teda 4 s tým, že najvýkonnejší zóna je u tohto sporáku v zadnej časti. O údržbu rúry sa starajú katalytické krytmi, ktoré rozkladajú a absorbujú popáleninu. Tento spôsob bude v budúcnosti vyžadovať výmenu vnútorných plechov, čo je dobré mať na pamäti. Okrem teplovzdušnej funkcie tu nájdete teleskopické výjazdy alebo detskú poistku a minútku.

Detská poistka, odnímateľné dvierka rúry
Limitná vzdialenosť platničiek (je to ale 50 cm sporák)

Amica SIB 18M W

Amica SIB 18M W recenzie a test

Úzky sporák Amica bude so svojimi 50 cm ideálna do malých kuchýň. Napriek tomu s objemom rúry 62 litrov a ďalšími funkciami samotnej rúry aj indukčné varné dosky, ponúkne všetko potrebné pre každodenné varenie a pečenie.

Čo sa týka rúry, má tento model funkciu rýchleho ohrevu. Udáva sa, že zvládne za 4 minúty nahriať rúru na 150 stupňov a o pätinu tak predbehnúť svoju konkurenciu. Z ďalších funkcií je praktické napríklad rozmrazovanie mäsa, rýb alebo pečiva. Obzvlášť pri veľkých porcií je alternatíva typu mikrovlnky alebo prirodzeného rozmrazenie nemysliteľná. Nevyhnutné halogénové osvetlenie vám potom zaistí prehľad v priestore rúry.

Indukčná doska poskytuje obvyklý štandard, vrátane funkcie Booster, ktorá zvýši výkon varnej zóny a zrýchli prípravu jedla. Čo u tohto elektrického sporáka bohužiaľ musíme vytknúť, je absencia kruhového výhrevného telesa.

Funkcia rýchleho ohrevu, 8 funkcií rúry
Nemá kruhové výhrevné teleso

Mora Premium I 878 AW

Mora I 878 AW recenzie a test

Tiež Mora má v našom výbere elektrických sporákov svojho zástupcu. Okrem multifunkčnej rúry a indukčné varné dosky ponúkne tiež maxi pekáč. Tento 8 litrový, hlboký pekáč v tvare štvorca posunie pečenia na novú úroveň.

Pomerne objemná, 70 litrová rúra, disponuje jedenástich rôznymi programami, nielen na klasické pečenie, gril s ventilátorom, teplovzdušné pečenie, rozmrazovanie, ale tiež ohrev tanierov alebo čistenie rúry. Bezpečnú manipuláciu zaistí teleskopické rošty a chladné dvierka. Riziko popálenia pri manipulácii s rúrou by tak malo byť minimálne.

Na indukčnej doske nájdete obvyklé štyri varné zóny s dotykovým ovládaním. Obsluha sporáka je doplnená o programovaní doby pečenia a časový spínač s hodinami. Celkový dojem kazia vyššia spotreba, ktorá je u porovnateľných modelov o niečo nižšia.

Maxi pekáč, 11 programov, veľký gril
Vyššia spotreba

Electrolux EKC52550OX

Electrolux EKC52550OX recenzie a test

Voľne stojace sklokeramický sporák Electrolux EKC52550OX s teplovzdušnou rúrou a v úzkom 50 cm nerez prevedení disponuje rúrou s menším objemom, v tomto prípade 56 litrov. Do menších domácností bude ideálne, navyše má nižšiu spotrebu.

Varná doska elektrického sporáka má 4 HiLight zóny s rýchlym zahriatím. Zaujímavé u toho modelu je ovládanie, ktoré je mechanické pre obe časti spotrebiča. Výrobca sa tak snaží o maximálnu jednoduchosť. Nezabudol pri tom ani minútku, ktorá je tiež mechanická.

Rúra sporáka disponuje kruchovým vykurovacím telesom, takže môže ponúknuť pravej teplovzdušné pečenie. V príslušenstve sú tiež 2 smaltované plechy na pečenie, spolu s chrómovaným roštom. Ak kuchyňa ešte len zariaďujete, máte o starosť menej s vyhotovením riadu.

Jednoduché gombíkové ovládanie, rýchle uvedenie do varu
Menší objem rúry

Amica SHC 5784D X

Amica SHC 5784D X recenzie a test

Elektrický sporák Amica so sklokeramickou doskou má oproti predchádzajúcemu modelu väčší rúru (65 litrov), pritom ide opäť o užšiu sporák. Vo výbave nechýba ani otočný ražeň, čo je špecialitou medzi sporáky.

Tiež samotná varná doska je tu odlišná a nejde len o základ štyroch platničiek. Je tu totiž jedna oválna a jedna duálny zóna. Oválna zóna pre atypické riadu a duálny zóna s menším a väčším priemerom pre odlišný (najmenšie a najväčšie v rámci dosky) typ riadu.

Multifunkčná rúra poskytuje 10 funkcií, rýchly ohrev a už spomínaný otočný gril. Samočistenie grilu je vykonané pomocou katalytickej metódy, v budúcnosti tak bude potrebné vymeniť vnútorné plechy. V príslušenstve mimo roštu nájdete tiež hlboký a plytký plech.

Otočný gril, oválna a duálny zóna varnej dosky
Podľa užívateľov údržba sklokeramickej dosky

Electrolux EKC6430AOX

Electrolux EKC6430AOX recenzie a test

Ak vyžadujete väčší rúru, potom rozhodne odporúčame elektrický sporák Electrolux EKC6430AOX. Jeho rúra s objemom 74 litrov je ideálna pre prípravu veľkých porcií alebo viacerých pokrmov naraz. Navyše dvierka rúry sú vďaka systému ventilácie a viacvrstvových skiel na dotyk chladná, takže sa nepopálite. Ich čistenie takisto nepredstavuje problém, jednoducho sklenený panel vyberiete.

Počet programov je u tohto modelu nižšej, je ich 7. Nenájdete tam čistiaci program, čo je určite škoda, rovnako ako absencia otočného grilu, ktorý by bol v tejto veľkej rúre zaujímavým doplnkom.

Varná doska má nevyhnutný indikátor zostatkového tepla a HiLight zóny pre rýchle uvedenie do varu. Zaujímavé je tiež rozloženie platničiek, kde sú 2 s vyšším výkonom a tiež väčším priemerom.

Cena / výkon, objemná rúra
Absencia čistiaceho programu

AEG 47095VD-MN

AEG 47095VD-MN recenzie a test

Ďalšie elektrický sporák s 50 cm šírkou je AEG 47095VD-MN. Jeho menšie, avšak dobre vybavená rúra zvládne každodenné nástrahy pečenie a vďaka kruhovému telesu s ventilátorom i teplovzdušnej. Z pohľadu údržby je praktická možnosť sklopenia výhrevného článku grilu, čím sa dostanete až k stropu rúry.

Z hľadiska manipulácie je rúra vybavená teleskopickým výsuvom plechov, ktoré spríjemnia prácu s horúcou rúrou. Výjazdy možné navyše prispôsobiť rôzne vysokým nádobám. Sporák tiež disponuje skladovacie zásuvkou na plechy.

Pravá zadná a ľavá predná varná zóna ponúka vyšší výkon oproti zvyšným dvom, rovnako tak väčší priemer na objemnejšie riadu. Ovládanie je zabezpečené pomocou gombíkov na prednom paneli sporáka, ktoré dopĺňa displej s hodinami a možnosťou nastaviť časovač. Čo je určitým mínusom tohto sporáku, je absencia samočistiaceho programu.

Nastaviteľný teleskopický výsuv, jednoduché ovládanie
Chýba samočistiaci program

Zanussi Avanti ZCV550K1WA

Zanussi Avanti ZCV550K1WA recenzie a test

Kompaktné voľne stojaci sporák Zanussi Avanti ZCV550K1WA je ideálnou voľbou do malých bytov, kde sa šetrí priestorom. Naviac má relatívne nízku spotrebu a tiež jeho obstarávacia cena patrí medzi tie nižšie. Pritom sa jedná o model, ktorý rozhodne kvalitatívne nestrádá.

Ovládanie sklokeramickej dosky je pomocou dotyku a rozdelenie varných zón je na dve normálne a dve platničky s vyšším výkonom. Vzhľadom ku kompaktným rozmerom sporáku je logické, že nepojme veľké nádoby. Priemer väčšej varnej zóny je 18 cm, čo je na bežné varenie dostačujúce.

Elektrická rúra sa vo vzťahu k svojim rozmerom nemusí za nič hanbiť. Prítomnosť grilu a ventilátora môže práve v bytoch nahradiť vonkajšie grilovanie. Podobne praktické využitie nájde aj program na prípravu pizze. Čo tu chýba je kruhové výhrevné teleso, ktoré by zabezpečilo kvalitné teplovzdušný ohrev. Takto je funkcia ventilátora skôr doplnková rozptylové tepla.

Nízka cena, kompaktné rozmery
Horúcovzdušný ohrev

Mora C 110 BW

Mora C 110 BW recenzie a test

Sklokeramický sporák Mora C 110 BW je pomerne populárny model, ktorý zaujme na prvý pohľad relatívne nízkou obstarávacou cenou, za ktorú dostanete kvalitný produkt od overeného výrobcu. Jedná sa o základné prevedenie elektrické rúry a sklokeramické varné dosky, ktoré robí presne to, čo od spotrebiča čakáte. Ovládanie je základné, teda veľmi jednoduché a vhodné pre absolútnu väčšinu ľudí.

Jedná sa o voľne stojaci elektrický sporák, kde sú na varnej doske celkom 4 varné zóny. Dve väčšie s priemerom 180 milimetrov majú výkon 1700 W a dve menšie varné zóny s priemerom 145 milimetrov majú príkon 1200 W. Sú vybavené technológiou HI-LIGHT, ktorá urýchľuje varenie vďaka upraveným vykurovacím špirálam. Vedľa každej zóny nájdeme ukazovateľ zvyškového tepla, ktorý nás varuje pred možným spálením. Zvyškové teplo sa tiež nechá využiť pre ohriatie, alebo dovarení pokrmu bez spotreby elektrickej energie.

Rúra má celkový objem 68 litrov a má plynule regulovateľnou teplotu od 50 stupňov Celzia do 275 ° C. Vo vnútri rúry sú prelisy pre vedenie pekáče, nechýbajú ani praktické osvetlenie. Dvierka sú počas prevádzky na dotyk chladná a zaujímavý je špeciálny čistiaci program rúry Eco Clean. Vo spodu spotrebiča je praktický úložný priestor, celkový príkon činí 8000 W a spotreba elektrickej energie je za hodinu prevádzky 0,86 kWh.

Špeciálny čistiaci program rúry Eco Clean, výborný pomer cena/výkon
Nemá časovač

Ako vybrať elektrický sporák

Na rozdiel od kombinovaného sporáka je výber toho elektrického závislý nielen na funkciách rúry, ale aj na samotnej varnej doske. Jednotlivé typy, teda liatinové platničky, indukčná a sklokeramická doska, sú popísané v úvode článku.

Konštrukcia

V tomto článku sa venujeme predovšetkým voľne stojacim alebo tiež samostatne stojacom elektrickým sporákom. Rozdiel oproti zabudovateľným sporákom je v obstarávacej cene a tiež dvoch odlišných spotrebičoch (rúry a varnej dosky). Voľne stojace sporák je ideálny vtedy, keď už máte kuchyňu zariadenú a nechcete sa púšťať do väčšej rekonštrukcie. Samostatný spotrebič o šírke 50 alebo 60 cm je mobilný a do kuchyne môže zapadnúť rovnako dobre, ako vstavaný.

Bezpečnosť domácnosti je rozhodne dôležitý faktor, obzvlášť ak máte deti. Potenciálne zraniteľným miestom je sklo dvierok u rúry. Súčasné sporáky to nejakým spôsobom rieši a často sa stretnete s trojsklom, odvetrávacie lištou a chladiacim ventilátorom. Jednotlivé prvky majú za úlohu schladiť sklo tak, aby nedošlo k popáleniu.

Podobne je na tom tiež manipulácia s plechmi, presnejšie výsuv plechov, u ktorého sa stretnete s klasickým typom a prelisy, drôtenými závesy alebo s teleskopickým výsuvom. U teleskopického výsuvu dochádza k vysunutiu celého plechu, takže nemusíte zasahovať rukami do horúcej rúry.

Rozhodujúcim faktorom bude tiež objem elektrickej rúry. Najčastejšie narazíte na sporáky s objemom rúry 60-80 litrov. Ak máte v pláne pripravovať veľké objemy mäsa, napríklad morku, prípadne radi pečiete cukroví, je dobré zvoliť tú väčšiu.

Varná doska

V dnešných moderných kuchyniach sa liatinové platne vyskytujú zriedka a obmedzená ponuka obchodov je toho dôkazom. Voľba teda zostane medzi indukčnou a sklokeramickou doskou, ktorých bližšia špecifikácia je opísaná v úvode. Medzi jednotlivými modelmi sporákov s indukčnou a sklokeramickou doskou sú občas rozdiely, ktoré môžu byť zásadné pre výber.

Typicky ide o výkon varných zón a ich vykonanie. Okrem bežného štandardu 4 platničiek môžete naraziť aj na duálny a oválne zóny vhodné pre atypické riadu alebo v prípade duálnej zóny pre úsporu energie u menšieho priemeru dna. Ďalšou vecou, ktorá sa môže líšiť v závislosti od modelu je spôsob ovládania a to buď dotykom, alebo mechanicky pomocou gombíka. Bežnou súčasťou je potom indikátor zvyškového tepla.

Funkcie rúry

Funkcie rúry, možnosti ohrevu a na to naviazané programy sú veľkým faktorom pri výbere. Bežný základ spodného a horný ohrevu doplňuje gril a infragril, rozmrazovanie, horúci vzduch a kombinácia s ventilátorom. Práve ventilátor umožňuje teplovzdušné pečenie (v súčinnosti s kruhovým výhrevným telesom), ktoré umožnia piecť viac pokrmov súčasne bez miešania vône a chuti.

Okrem programov na pečenie, ktoré sú bez pochýb dôležité, sú rovnako dôležité aj tie čistiace. Ak uprednostňujete dlhšiu životnosť vnútorných plechov, môže byť vhodnejšie metóda Aqua Clean na miesto katalytického čistenia. Tá pracuje s parou, kedy vložíte do rúry hlboký plech s vodou a aktivujete program. Po určitej dobe (desiatky minút) sa vplyvom pôsobenia pary nečistoty na stenách uvoľní a možno ich jednoducho zotrieť.

Energetický štítok

Výrobca musí zo zákona energetickým štítkom označiť každý sporák a nájdete na ňom informácie vzťahujúce sa k rúre. Okrem typu rúry (elektrická / plynová), objemu alebo hlučnosti, je hlavným indikátorom efektívnosti energetická trieda. Väčšina modelov elektrických sporákov z nášho výberu má kategórii A s tým, že niektoré majú nadštandardné úsporné funkcie. Pre spotrebu sú udávané dva údaje a to pre bežný a teplovzdušný cyklus. Spomínané hodnoty sú u elektrických rúr uvádzané v kWh.

4.9/5 - (15 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.