Domácnosť,

Elektrické krby: do bytu, na stenu, so zvukom | Recenzie

V rodinných domoch, na chatách a všade, kde je prevádzkyschopný komín, nie je problém umiestniť bežný krb na tuhé palivá, predovšetkým teda drevo. Je však váš domov v bytovom dome, paneláku, alebo len skrátka nechcete mať starosti, ktoré sú s klasickým krbom nevyhnutne spojené? Kúpte si elektrický krb.

Imitácia krbu do bytu je v súčasnosti stále viac obľúbeným doplnkom, ktorý je inštalovaný do veľkej časti moderných interiérov. Elektrické kachle si však kupujú aj ľudia, ktorí majú komín, a dokonca aj plnohodnotný krb, ale vnútornú vložku nahradí elektrickým prevedením. Môže ich k tomu viesť niekoľko dôvodov – žiadna prašnosť, minimálne prostriedky na prevádzku a jednoduchá údržba. Ak je krb čisto estetickou záležitosťou interiéru a nepoužíva sa aktívne pri vykurovaní v zimných mesiacoch, nie je proti osadenie elektrickým krbom nielen v obývačke mnoho argumentov.

Súčasné moderné elektrické krbové kachle majú už veľmi verné podanie imitácia ohňa – pri bližšom pohľade samozrejme spoznáte, že sa jedná o imitáciu, ale imitáciu veľmi podarenú. Môžete sa stretnúť s niekoľkými druhmi prevedením z ktorej najčastejšie kupované sú voľne stojace, nástenné, zabudované do steny, alebo vo forme krbovej vložky.

Niektoré elektrické krbové kachle môžu byť vybavené nastaviteľným LED podsvietením, ktoré zvládne intímne osvetliť celú miestnosť. Ďalší rozmer môže pridať elektrický krb so zvukom, ktorý horiaci oheň a sálavé teplo doplní navyše o praskanie dreva, ktoré celú atmosféru ešte viac podčiarkne. Zvlášť verne dokáže oheň napodobniť elektrický krb s 3D efektom, ktorý často simuluje dym vodnou parou. V kombinácii pary a svetelných efektov je imitácia ohňa ešte o poznanie reálnejšia.

Elektrický krb by tiež mal zvládať prevádzku ako s tepelným efektom, tak bez neho. Samotné prikurovanie potom býva nastaviteľné aspoň v dvoch polohách. Na základe parametrov, testy a používateľských skúseností pripravili výber, zahŕňajúce najlepšie elektrické krby a ich recenzie. V nákupnom radcovia sa potom venujeme parametrom a funkciám, na ktoré sa pri výbere elektrického krbu zamerať.

Najlepšie elektrické krby (krbové kachle) – TOP 6

V tabuľke je výber 6 najlepších elektrických krbov z testov a hodnotenia pre rok 2024.


Zobraziť celú ponuku

TIP:

Porovnanie parametrov

 G21 Fire LoftyKlarstein KaprunG21 Fire StormKlarstein BormioArdes 350Klarstein Lausanne
Rozmery š/v/h58/87/16 cm60/66/22 cm88/58/12 cm49/79/35,5 cm37/45/20 cm88/56/14 cm
Hmotnosť14 Kg19 Kg12,5 Kg22 Kg9 Kg16 Kg
Prevádzka bez ohrevuÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁno
ViacViacViacViacViacViac

Recenzie 6 elektrických krbov

G21 Fire Lofty

G21 Fire Lofty recenzie a test

Elektrický krb na stenu G21 Fire Lofty vás na prvý pohľad zaujme tým, že je skonštruovaný vertikálne. Väčšina modelov na trhu sú zhotovené uhlopriečne, ako napríklad televízia, tu je tomu presne naopak. Môžete tak tento elektrický krb použiť na menších stenách, alebo v úzkej kancelárii, kde sa efekt ohňa bude náramne vynímať.

Čelný panel je elegantne čierny a sklo je zaoblené, takže vám poskytne nové uhly sledovania. Zariadenie uvediete do prevádzky jednoduchým zapojením do bežnej zásuvky a Náhradný na stenu nezaberie veľa času. Hmotnosť je 14 kilogramov a rozmerovo sa jedná o väčší model, ktorý bude v každom interiéri neprehliadnuteľný. Dokonalý komfort výrobca docielil pridaním diaľkového ovládača, cez ktorý je celý elektrický krb ovládateľný, a to vrátane zapnutia a vypnutia.

Keď mu budete chcieť mať ilúziu skutočného krbu dokonalú, je pre vás pripravené elektrické dokurovanie o výkone až 1500 W, ktoré je možné zapnúť aj na polovičný výkon, teda na 750 W. Túto možnosť oceníte najmä v chladných mesiacoch, kedy je každé prikúrenia veľmi príjemné a obzvlášť, ak je doplnené ohňom, teda v tomto prípade dokonalým elektrickým efektom ohňa. Priamotop však môže zostať vypnutý a nechať plápolať plamene bez neho, potom je spotrebič veľmi úsporný a tiež tichý, lebo nie je zapnutý ventilátor rozhánějící horúci vzduch.

Dizajnové vertikálne prevedenie, diaľkový ovládač
Počuteľný ventilátor kúrenia

Klarstein Kaprun

Klarstein Kaprun recenzie a test

Elektrické krbové kachle Klarstein Kaprun majú veľmi pekné spracovanie, ktoré pripomína poctivý kamenný krb s prvkami dreva. Okrem elektrickej vložky sú celé z materiálu Polystone, nemusíte teda mať obavy ani z podarenej imitácie dreva. Vzhľadom na väčšie rozmery je potrebné počítať s vyššou hmotnosťou, ktorá je takmer 19 kg.

Podľa recenzií a skúseností je spracovanie elektrického krbu poctivé a kvalitné, používatelia si tiež veľmi chvália imitáciu plameňov, ktorá je podarená. Využíva sa pritom moderné LED osvetlenie, ktoré je veľmi energeticky úsporné. Funkcia vykurovania je na ilúzii horenia nezávislá, takže si posedenie pri krbe môžete pokojne užívať aj počas teplého leta.

Ohrev má nastaviteľný výkon v dvoch stupňoch, pričom na vyšší stupeň majú výkon 1800 W. Svit plameňov sa dá regulovať a praktickou funkciou je aj časovač, krb je samozrejme možné ovládať aj diaľkovým ovládaním. Obsluha je vďaka tomu veľmi jednoduchá a zvládne ju každý.

Kvalitné spracovanie a veľmi verná imitácia plameňa, vstavaný termostat, oddelené funkcie
Ľahko vyššia hmotnosť 19 kg

G21 Fire Storm

G21 Fire Storm recenzie a test

Elektrický krb na stenu G21 Fire Storm upúta svojím výrazným prvkom, ktorý predstavuje zaoblené predné sklo, ktoré umožňuje sledovať dokonalú ilúziu plameňa z nových uhlov. Romantické chvíle, ktoré pred týmto krbom môžete zažiť v byte, dome, či na chate si budete dlho pamätať, lebo napodobenie horenia reálneho plameňa je veľmi vydarené.

Jedná sa o moderné prevedenie, ktoré je možné ovládať diaľkovým ovládačom. Ten má na sebe šesť tlačidiel na zapnutie / vypnutie a ovládanie možností, ktoré spotrebič umožňuje. G21 Fire Storm môže poslúžiť aj ako funkčné kúrenie, ak chcete priamotop. Je vybavený vykurovacím telesom s výkonom až 1500 W. Je tiež možné kúriť na polovičný výkon, teda 750 W.

Keď mu si budete vychutnávať iba efekt plápolajúcich plameňov, elektrický krb bude mať spotrebu len 8 W z hodinu, čo je veľmi málo. Mohli by ste mať naraz zapnutých až 8 týchto elektrických kachlí, aby sa odber bez prikurovanie vyrovnal spotrebe jednej klasickej žiarovke. Zapojenie je veľmi jednoduché a montáž na stenu zvládnete behom pár minút. Jediné, na čo zákazníci upozorňujú je počuteľný ventilátor kúrenia.

Krásny dizajn, zaoblené sklo
Počuteľný vetráčik kúrenie

Klarstein Bormio

Klarstein Bormio recenzie a test

Voľne stojaci elektrický krb do bytu Klarstein Bormio je vyrobený v modernom dizajne a ako moderne vyzerá, tak je aj vybavený pokročilými funkciami. Výrobca aj predajcovia ho na väčšine obrázkoch zobrazujú vrátane dekoratívnych polien v spodnej časti, tie však súčasťou balenia nie sú. Priestor na ich uloženie je však reálny a funkčný.

Takmer dokonalá ilúzia horenia funguje nezávisle na funkcii vykurovania, môžete ich preto využívať vždy podľa vašich aktuálnych potrieb. Recenzie vyzdvihujú krásny dizajn, nastaviteľnú realistickú ilúziu plameňov a to vrátane žeravých uhlíkov. Nastaviteľná je tiež teplota ohrevu s výkonom buď 950 W alebo 1900 W.

Disponuje šikovným termostatom, ktorý má takzvanú funkciu otvoreného okna. V momente rýchleho poklesu teploty v miestnosti sa kachle automaticky vypnú, čím sa predchádza plytvaniu energiami. Nadštandardnou funkciou je ďalej týždenný časovač, ktorým je možné presne nastaviť dobu, kedy má byť tento umelý krb do bytu v prevádzke. Samozrejmosťou je diaľkové ovládanie, ktoré navyše disponuje prehľadným displejom.

Moderné elektrické kachle, termostat a týždenný časovač, detekcia otvoreného okna
Bez dekoratívnych polien

Ardes 350

Ardes 350 recenzie a test

Ak si chcete dopriať elektrický krb, za ktorý neminiete veľa peňazí ako pri jeho nadobudnutí, tak pri jeho prevádzke a máte úplnú slobodu v tom, kam ho umiestnite, môže byť pre vás zaujímavou voľbou elektrický krb Ardes 350. Jedná sa o pomerne ľahké a menšie elektrické kachle, ktorá si zaobstará ľudia žijúci predovšetkým v panelovom dome. Rovnako sa hodí na chatu, kde naviac môžu poslúžiť ako efektívna priamotop pre chladnejšie mesiace z jari a jesene.

Tento prenosný krb do paneláku je vopred predurčený k tomu, aby nebol umiestnený na jednom mieste. Je vybavený posuvnými kolieskami a tiež madlom pre ľahký a bezpečný prenos. S hmotnosťou iba 9 kilogramov je manipulácia a prenos úplne bezproblémová. Len nezabúdajte pred každou manipuláciou počkať, kým dôjde k úplnému vychladnutí celého zariadenia.

Efekt reálneho ohňa zvláda Ardes 350 úplne brilantne a pomáhajú mu k tomu vpredu umiestnenej žeravé kamene, ak chcete brikety. Poslúži dobre aj ako priamotop a to s vykurovacím výkonom 1500 W. Samozrejmosťou je možné prevádzkovať iba plameňovo efekt bez zapnutého priamotopu, pre prípad, že by ste si chceli vychutnať efekt s reálnym plameňom aj v letných mesiacoch, kedy prikurovať si v byte, najmä panelovom, je to posledné, čo vás napadne.

Nízka obstarávacia cena aj prevádzka, dokonale sugestívne efekt horenia
Absencia diaľkového ovládania, pre niekoho málo výkonné kúrenie 1500 W

Klarstein Lausanne

Klarstein Lausanne recenzie a test

Domáci elektrický krb Klarstein Lausanne je elegantný a veľký model, u ktorého sa spotrebitelia zhodujú, že spoľahlivo nahradí sledovanie televízie. Má rýchly nástup ohrevu, ktorý je zhotovený teplovzdušným ventilátorom s dvoma stupňami výkonu, 1000 W a 2000 Wattov. Je určený na montáž na stenu a pomocou dodanej sady je to jednoduchý a rýchly proces.

Predná zaoblená strana je vyrobená z pravého skla, má vysoký lesk a vďaka tomu vyzerá skrátka skvele. V ohnisku sú umiestnené okruhliaky a efekt plameňa je veľmi vydarený, jeho intenzita sa navyše nechá ľahko regulovať. Poteší tiež modré zadné osvetlenie steny za krbom, ktoré sa nechá podľa ľubovôle zapnúť, alebo vypnúť.

Samozrejmosťou je tiež prevádzka bez zapnutého priamotopu, napríklad v letných mesiacoch, kedy nie je potrebné priestor vykurovať. Na šírku má elektrický krb 88 centimetrov, vysoký je 56 cm a hlboký 14 cm. V dôsledku väčších rozmerov má vyššiu hmotnosť 16 kilogramov, montáž na stenu je tak vhodná pre dve osoby. Poteší tiež možnosť ovládania diaľkovým ovládačom, ovládací panel na zariadení je tiež samozrejmosťou.

Výkon 2000 W, LED plamene, elegantné prevedenie a LED podsvietenie
Vyššia hmotnosť 16 Kg

Ako vybrať elektrický krb

Pri výbere elektrického kozuba môžete venovať hlavná pozornosť predovšetkým dizajnu a prevedenie, ktoré si chcete do svojho bytu zaobstarať. Ak by ste mali v úmysle používať elektrický krb aktívne ako zdroj tepla, mala by vás tiež zaujímať výkonnosť vykurovacieho telesa, respektíve príkon zariadenia.

Elektrický alebo bio?

Môžete byť tiež postavení pred otázku, či kúpiť bio krb alebo elektrický krb. Elektrický krb pracuje čisto len na základni elektrického prúdu, teplo vyrába výhrevné teleso napájané elektrinou a o efekt plameňov sa stará sústava svetiel a led diód spolu s vetráčiky a plápolajúci látkou.

Bio krb potrebuje na svoju prevádzku ešte niečo navyše a je mnohonásobne náročnejší na prevádzku. Tým niečím je biolieh, ktorý je pomerne drahý, ale vďaka nemu dosiahnete ozajstného reálneho ohňa, ktorý hreje, september, ale nefajčí. Každé prevedenie má svoje pre a proti, ak však chcete bezúdržbový dizajnový kúsok, voľte jedine elektrický krb.

Prevedenie

Najmenšie nároky na umiestnenie, ľahkú prenosnosť a žiadne stavebné zásahy umožňuje voľne stojaci elektrický krb. Ďalším možným prevedením, kde nie sú potrebné veľké stavebné zásahy, je prevedenie nástenné. V tomto prípade sa elektrický krb pevne pripevní pomocou držiakov na ľubovoľné miesto na stenu a môže slúžiť ako živý obraz. Rohový elektrický krb vyžaduje taktiež malé nároky na umiestnenie a pre niektorých spotrebiteľov sa jedná o žiadané prevedenie vzhľadom k dispozícii ich interiéru (hodí sa skvele do obývačky). Rohové elektrické kachle sú najčastejšie voľne stojace a môžu byť ako v modernom dizajne, tak v rustikálnom.

Ďalšie dve prevedenia elektrického krbu už isté stavebné úpravy v byte vyžaduje, a tým je prevedenie vstavané, alebo konštrukcie elektrického krbu v prevedení krbovej vložky. Najprv spomínaná možnosť je vhodná pre tých, ktorí chcú mať elektrický krb zapustený v stene. Elektronická krbová vložka sa vkladá do klasických krbov v prípade, že sa majitelia rozhodnú krb na tuhé palivá nahradiť týmto moderným a úsporným riešením. Rad ľudí vlastniaca veľké krby je totiž používajú veľmi výnimočne, takmer len na Vianoce a tak sa táto inovácia v pomerne veľkom kuse bytového zariadenia priamo ponúka.

Vykurovací výkon

Elektrický krb môže tiež slúžiť ako elegantný priamotop v prechodových obdobiach na jar a na jeseň, keď ešte nie je v prevádzke centrálnej kúrenie, avšak prikúrenia na pár hodín je veľmi príjemné. Ak sa zároveň posadíte pred zariadenie, ktoré veľmi verne napodobňuje horiaci oheň, a ešte sa u neho zahrejete, dostaví sa pocit pokoja a veľmi príjemné pocity.

Vykurovací výkon výrobcovia u svojich modelov udávajú vo Wattoch a výkon sa spravidla pohybuje od 1500 W do 2000 W. Nezabudnite, že čím vyšší vykurovací výkon (príkon vykurovacej jednotky) tým je tiež vyššia spotreba elektrického prúdu. V závislosti od konkrétneho modelu výrobcovia tiež často umožňujú polovičný vykurovací výkon, plný vykurovací výkon alebo prevádzku úplne bez zapnutého kúrenia.

Spotrebiče sú tiež vybavené teplotnou poistkou, ktorá v prípade prehriatia elektrického krbu zariadení včas a bezpečne vypne. Nezabudnite si vždy dôkladne prečítať pokyny k prevádzke priamotopu u každého konkrétneho modelu, predídete tým možnému poškodeniu, alebo vzplanutia.

Rozmery a hmotnosť

Ak nie ste obmedzeni konkrétnymi rozmery priestoru, kde plánujete elektrický krb mať, potom máte na výber zo širokej ponuky modelu a prevedenia. Niektoré nástenné elektrické krby môžu byť na výšku, iné na šírku. To isté platí aj pri voľne stojacich konštrukcií. Rozmery by mal výrobca vždy pri modeli uvádzať a odporúčame si ich overiť priamo v manuáli a nespoliehať sa na informácie u predajcov. Tie bývajú často nepresné. Hmotnosť kopíruje rozmery elektrických krbov a pohybuje sa od približne 8 kilogramov u tých najmenších až po 20 kilogramov v prípade veľkých elektrických krbových kachlí.

Doplnkové funkcie

Medzi najobľúbenejšie a užívateľsky najprínosnejšie používateľskú funkciu by sme mali zaradiť jednoznačne diaľkové ovládanie. Diaľkový ovládač máva k dispozícii všetky dôležité nastavenia – intenzitu horenia ohňa, intenzitu prípadného prisvetlenie, alebo úroveň nastavenia vykurovania. Aj pomocou neho celé zariadenie zapnete, alebo vypnete.

Za doplnkovú funkciu možno tiež považovať vykurovanie, ktoré je však teraz u súčasných modelov takmer štandardom. Nestretnete sa snáď už ani s elektrickým krbom, ktorý by možnosť kúrenia nemal. Tiež môžete vyberať v prevedení s rovným, alebo zaobleným sklom, a tým dosiahnuť nového rozmeru v pozorovaní imitovaného ohňa.

Ako posledný môžeme spomenúť LED osvetlenie, farebné, alebo jednofarebné, ktorým môže byť celý elektrický krb podsvietená. Ide o doplnok, ktorý môže nahradiť stojacie lampy, lampičky a ďalšie zdroje tlmeného svetla, ktoré sa hodia pre navodenie pokojné a intímnej atmosféry.

4.3/5 - (14 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.