Malé spotrebiče do kuchyne,

Elektrické krájače: na chleba, šunku ai. | Recenzie, test

Elektrický krájač je veľmi obľúbeným pomocníkom a nájdeme ho takmer v každej domácej kuchyni. V profesionálnych kuchyniach, reštauráciách a jedálňach je to takmer povinnosť, lebo krájač potravín šetrí veľké množstvo času i vynaloženej energie.

Konštrukčne vychádza z ručného krájača, ktorý bol poháňaný kľukou – nedosahoval však tak dokonalé výsledky a práca s ním nebola mnohokrát pohodlná. Súčasné elektrické krájače dokážu krájať s milimetrovou presnosťou a je u nich dbané aj na vysokú bezpečnosť, aby nedošlo pri menej pozornom zaobchádzaní k úrazu.

Srdcom tohto spotrebiča je elektromotor, ktorý poháňa nerezový kotúč. Ten je vždy vyrobený z kovových materiálov a často sú na jeho ostrie zúbky. Niektoré modely ponúka aj hladký rezný kotúč, ktorý je vhodný najmä pre mäkké údeniny, syry, zeleninu a podobne. Ak pripravujete hostinu, doceníte tohto pomocníka dvojnásobne – nielenže ušetríte hromadu času, ale naservírované jedlo bude vyzerať na tanieri jednoducho skvele, jedna nakrájaná časť ako druhá.

Elektrický krájač je primárne určený na krájanie chleba a pečiva. Pomôže skvele pri príprave jednohubiek, kedy rovnomerne nakrája bežné rožky. Svoje uplatnenie má tiež ako krájač na mäso, ktoré zvládne bez problémov nakrájať aj ľahko zmrznuté. Ďalej s ním užívatelia často krája salámy, šunku a ďalšie údeniny, vrátane tvrdých syrov. Dobre poslúži aj ako krájač zeleniny, prípadne ovocia.

Niektorí spokojní spotrebitelia sa priznali, že s elektrickým krájačom v kuchyni zabudli, ako ukrojiť krajec chleba bežným nožom. Nehovoríme, že je to šťastný stav, ale len to dokazuje, ako môže byť tento kuchynský pomocník návykovou všestrannú vecí. Na základe parametrov, testov a používateľských skúseností sme pripravili výber zahrňujúce najlepšie elektrické krájače a ich recenzie, vrátane nákupného radca, ktorý je umiestnený v článku pod nimi.

Najlepšie elektrické krájače – TOP 8

V tabuľke je výber 8 najlepších elektrických krájačov z testov a hodnotenia pre rok 2021.

VzhľadModelMax. sila rezuPriemer kotúčaPríkon 
Ritter E 1620 mm170 mm65 W
Gorenje R 506 E15 mm190 mm160 W
Camry CR470215 mm190 mm200 W
ETA Presto 209415 mm170 mm150 W
Adler AD470115 mm190 mm200 W
GRAEF SKS 1102220 mm170 mm45 W
Gorenje R401W17 mm170 mm110 W
GRAEF UNA 915 mm170 mm45 W

Porovnanie parametrov

 Ritter E 16Gorenje R 506 ECamry CR4702ETA Presto 2094Adler AD4701GRAEF SKS 11022Gorenje R401WGRAEF UNA 9
PrevedenieKov/plastNerezNerezKovPlastHliníkPlastNerez
SklopenieNieÁnoNieNieÁnoNieNieÁno
NôžOzubenýOzubenýOzubenýOzubenýOzubenýOzubený + hladkýOzubenýOzubený
ViacViacViacViacViacViacViacViac

Recenzie 8 krájačov potravín

Ritter E 16

Ritter E 16 recenzie

Elektrický krájač potravín Ritter E 16 je veľmi obľúbeným modelom, a to vďaka výbornému pomeru cena/výkon. Jedná sa o pokročilejšie krájač zhotovený z lepších a kvalitných materiálov. Kombinuje sa tu kov s plastom. Vďaka tomu vyzerá dobre a rozhodne ho nebudete musieť z pracovnej dosky upratovať.

Z pohľadu technických parametrov je na tom tento výrobok veľmi dobre. Príkon elektromotora je 65 Wattov a dokáže ukrojiť plátok o sile až 2 centimetre. Krájací kotúč má priemer 170 milimetrov a v zariadení je namontovaný s vlnitým ostrím. Nôž je v zariadení umiestnený pevne, ale na šikmo, čo je praktickejšie prevedenie.

Vypínač má pre zvýšenú bezpečnosť detskú poistku a možný je ako nepretržitá prevádzka, tak prerušovaný. V prípade krátkodobého prevádzke je doba jeho chodu stanovená na 5 minút. Pýši sa VDE/GS certifikáciou, trieda ochrany je 2. Ako praktický hodnotíme úložný priestor pre napájací kábel a odnímateľné 18 centimetrové sane.

Kvalitný produkt, trvalá i krátkodobá prevádzka, úložný priestor na kábel

Nožičky na hladkej ploche kĺžu

Gorenje R 506 E

Gorenje R 506 E recenzie

Dobrým pomerom cena výkon boduje krájač potravín Gorenje R 506 E, ktorý je spotrebiteľovi hodnotený ako jeden z najlepších a tiež patrí v súčasnosti medzi najpredávanejšie modely vo svojej kategórii. Priemer kotúča je štandardných 190 milimetrov a príkon má elektromotor 160 W – je teda dostatočne výkonný pre domáce využitie. Krájať dokáže všetko, od mäsa a údenín, cez zeleninu a ovocie až po chleba a pečivo.

Ak patríte medzi tých, ktorí chcú mať na svojom stole dokonale vyzerajúci pokrm vrátane oblohy, tento prístroj vám s tým veľmi pomôže. Aj spracovanie je na veľmi dobrej úrovni a nerezový materiál, z ktorého je krájač vyrobený, vyzerá nadčasovo a neurobí žiadne kuchyni hanbu. Gorenje R 506 E má nôž opatrený zúbkami, čím dosahuje efektívnejšieho a rýchlejšieho rezu.

Hrúbka plátkov môže byť od 1 milimetra po milimetrov 15, nie je to teda príliš veľký rozptyl, čo by niekomu mohlo vadiť. Krájač je na spodku vybavený dobrými protišmykovými nožičkami, ktoré pomáhajú lepšej stabilite a robia tak zariadení bezpečnejším. Hlučnosť je 82 dB a dokáže krájať ako v impulzným módu, tak v trvalej prevádzke. Iste oceníte aj možnosť elektrický krájač sklopiť, čím ušetríte priestor vo vašej kuchyni.

Nadčasový design, nerezové prevedenie, možnosť sklopenia

Menšie maximálna šírka rezu 15 milimetrov

Camry CR4702

Camry CR4702 recenzie

Krájač na chleba, saláma aj mäso za prijateľné peniaze a v celokovovom prevedení, tak sa nechá v krátkosti opísať elektrický krájač Camry CR4702. Je poháňaný elektromotorom s príkonom 200 W, čo je veľmi slušný príkon – má dostatok sily na akúkoľvek surovinu, ktorú budete chcieť nakrájať, a to vrátane mäsa vyndaného z mrazničky.

Krájací kotúč má priemer 19 centimetrov, jedná sa teda o väčšiu kotúč, ktorými sa tieto spotrebiče osadzujú, nakrájate s ním teda pohodlne a presne veľký chleba, alebo vysokej mäso. Nôž je vyrobený z vysoko kvalitnej nehrdzavejúcej ocele a je Sundávatelný, ľahko ho teda umyjete. Odnímateľný je tiež vozík na krájané potraviny. Silu rezu môžete nastaviť až do 15 milimetrov. Iné krájače zvládnu aj o niekoľko milimetrov silnejšie rezy, takže tento údaj je u tohto modelu skôr negatívum.

Ďalej v balení dostanete tácka na nakrájané potraviny a na samotnom tele zariadenia je bezpečnosťou vypínač, pre prípad, že by došlo ku kontaktu a úrazu – zariadenie sa včas zastaví. Na spodnej časti sú veľké protišmykové prísavky, ktoré tiež pomáhajú väčšej bezpečnosti. Je ideálny na domáce používanie, hmotnosť vďaka použitiu kovových materiálu robí 4,2 Kg.

Celokovové prevedenie, nízka obstarávacia cena

Sila rezu len 15 milimetrov, nedá sa sklopiť

ETA Presto 2094

ETA Presto 2094 recenzie

Elektrický krájač ETA Presto 2094 je vydarený model s príkonom 150 Wattov, ktorý má dostatok sily pre krájanie širokého sortimentu potravín. Výborne si poradí s pečivom, syry, salámy, ovocím i zeleninou. Precízny rez zaisťuje kvalitný nerezový nôž Solingen RSG, ktorý má vrúbkované ostrie, jeho priemer je 170 milimetrov a je ľahko demontovateľný.

Krájač je vyrobený z kvalitných materiálov, jeho šasi je kovové a v spodnej časti je umiestnený plastový tác. Vďaka tejto kombinácii sa jedná o veľmi pekné prevedenie, ktoré bude robiť na kuchynskej doske len parádu a ak máte v kuchyni dostatok miesta, nemusíte sa báť ho tam nechať nastálo.

Jeho rozmery sú 36,5 cm na šírku, 28,5 cm na výšku, hĺbku má 24,5 centimetrov a jeho váha je 4,3 kilogramov. Pracuje v režime trvalej prevádzky a nenájdeme u neho reguláciu otáčok, tak ani možnosť sklopenia. Hrúbka rezu je plynule nastaviteľná od 0 do 15 milimetra a poteší rozšírená záruka 3 roky na motor. Dobrú stabilitu na pracovnej doske zaisťujú protišmykové nôžky.

Celokovové prevedenie, príkon 150 W, nerezový nôž Solingen RSG

Maximálna sila rezu 15 mm

Adler AD4701

Adler AD4701 recenzie

Elektrický krájač Adler AD4701 je určený všetkým nenáročným spotrebiteľom, ktorí nehľadia na dizajn, na vzhľad, ale ide im čisto o praktické použitie daného spotrebiča. Tento výrobok nie je žiadnym krásavcom, celý je zhotovený z bieleho plastu (samozrejme okrem krájacieho noža) a vďaka tomu má aj nízku hmotnosť, ktorá dosahuje necelých dvoch kilogramov.

Technika krájača je však na skvelej úrovni a preto sme ho zaradili aj do recenzií. Krájací nôž má priemer 190 milimetrov a je poháňaný elektromotorom s príkonom 200 Wattov. Má teda dostatok sily na ukrojenia hutného chleba, krájanie mäsa a ďalších surovín, ktoré vás napadnú. Maximálne možné plátky, ktoré s ním zvládnete, budú mať hrúbku 15 milimetrov, čo patrí na spodnej hranici – ale aj tak väčšine spotrebiteľov budú stačiť.

Tento model má však veľkú výhodu, ktorou je úspora miesta. Pokiaľ ho nebudete používať, ľahko sa zloží a zaberá veľmi málo miesta. Použitý nerezový nôž je ozubený a výrobca model vybavil dvojstupňovou bezpečnostnou ochranou, ktorá predchádza zbytočným poraneniam.

Nízka hmotnosť, nízka hlučnosť a nízka obstarávacia cena

Priemerné plastové prevedenie

GRAEF SKS 11022

GRAEF SKS 11022 recenzie

Elektrické krájače GRAEF patrí medzi špičku a dokazuje to aj tento konkrétny produkt, ktorý má úplne revolučný konštrukciu, ktorá je kompaktný a tým pádom zaberá na linke minimálne miesto. Okrem novej konštrukcie je tu použitý aj nový úsporný elektromotor, ktorý má príkon iba 45 W ale dosahuje výkon rovnajúci sa 170 wattom – môže za to pokročilá technológia a pohon sprevodovaný ozubenými kolesami.

Elegantné čierne prevedenie bude ozdobou každej linky a akonáhle s ním začnete pracovať, nebudete chcieť prestať. Výrobca k nemu pridáva ďalšie rezný kotúč, ktorý má hladké ostrie a je vhodný pre jemné a šetrné rezanie mäkkých potravín – typicky sa jedná o šunku, alebo syr. Samozrejmosťou je držiak krájaných potravín s plastovou opierkou.

Telo a základňa elektrického krájača je tvorená z hliníka, čím dosahuje krájač aj príjemne nízkej hmotnosti len 2,3 Kg. Priemer rezných kotúčov je 170 milimetrov a plynule nastaviteľná šírka rezu dosahuje až dvadsiatich milimetrov. Spotrebič je veľmi stabilný a bezpečný, ako sme okrem iného pri výrobkoch GRAEF zvyknutí.

Kompaktná konštrukcia, úsporný 45 W motor, rez až 20 milimetrov

Vyššia obstarávacia cena

Gorenje R401W

Gorenje R401W recenzie

Elektrický krájač R401W je novinkou od firmy Gorenje a jedná sa o dobre spracovaný výrobok zhotovený z plastu. Svojim spracovaním však nikoho neurazí a výkonom vystačí na väčšinu surovín, ktoré vás doma napadnú krájať. Konštrukcia je pevná, nie je možné teda zariadenie sklopiť a uskladniť ho s minimálnym zabraným miestom, čo je pomerne škoda.

Príkonom 110 W nepatrí medzi najsilnejšie krájače, to však plne nahradzuje veľmi kvalitné reznou čepeľou Solingen, ktorá dosahuje výborné výsledky a jemným, presných rezov. Ostrie je jemne zúbkované a kotúč sa nechá ľahko vybrať pre jednoduché čistenie a údržbu.

Krájací kotúč má priemer 170 milimetrov a plynule nastaviteľná hrúbka rezu je od 0 milimetrov po milimetrov 17. Výrobca osadil krájač gumovými nožičkami, ktoré pomáhajú vyššej stabilite a tým aj vyššej bezpečnosti. Príjemný je tiež priestor pre navíjanie napájacieho prívodného kábla – ten sa vám tak nebude nikde motať a prekážať vám.

Nerezová čepeľ Solingen, priestor pre navíjanie napájacieho kábla

Plastové puzdro, bez možnosti sklápanie

GRAEF UNA 9

GRAEF UNA 9 recenzie

Ak je pre vás štýl, kvalita a precíznosť cennejšie ako obstarávacie náklady, potom je pre vás jasnou voľbou krájač potravín GRAEF UNA 9. Jedná sa o prémiové prevedenie, kde celý krájač je kompletne nerezový, a to vrátane bohatého príslušenstva, ktoré k nemu dostanete – jedná sa o nerezový tácku a nerezový stojan. Okrem toho ponúka výrobca na tento model rozšírenú trojročnú záruku, ktorá tiež určite každého poteší a dokazuje, že sa jedná o kvalitný tovar.

Kryt rezného kotúča je odnímateľný, samotný kotúč má potom priemer 170 milimetrov a dokáže rezať plátky o sile až 15 milimetrov. Nejedná sa tak o kto vie ako závratné parametre, pre bežné používanie v kuchyni však plne postačujú. Elektromotor má príkon len 45 Wattov, avšak dosahuje výkon 170 W. Je teda veľmi úsporný. Celá konštrukcia sa nechá zložiť, následne krájač nezaberá takmer žiadne miesto.

Poctivé prevedenie a prémiové materiály majú za následok rad vychytávok, spomenúť môžeme napríklad zasúvacie nožičky pre výbornú stabilizáciu na pracovnej ploche, alebo naklápanie pod uhol 30 tich stupňov, čím sa krája bez vynaloženia väčšieho fyzického úsilia. V konštrukcii sa nezabudlo ani na priestor pre uloženie prívodného kábla, ktorý hodnotíme tiež veľmi kladne.

Prémiové prevedenie, štíhla konštrukcia, nerezové prevedenie vrátane stojanu a podnosu

Obstarávacia cena

Ako vybrať elektrický krájač

Vybrať tento typ kuchynského spotrebiča nie je vôbec zložitá záležitosť. Na začiatku by ste sa mali rozhodnúť, či vám ide aj o vzhľad, alebo preferujete čisto funkčnosť. Tu pre vás máme dobrú správu, väčšina modelov dostupných na trhu reže a krája dobre, ak sa teda vyvarujete lacným elektrickým kráječům zo supermarketu, nekúpite zle. Pripláca sa za použitia kvalitných plastov, alebo za celonerezové prevedenie, ktoré okrem lepšieho vzhľadu ponúkne často aj dlhšiu životnosť.

Krájací kotúč

Rezací kotúč patrí k tej najdôležitejšej časti celého zariadenia, na tom, ako má kvalitné ostrie a či je dobre nabrúsený záleží celkový výsledok. Kotúče sa vyrábajú najčastejšie v dvoch priemeroch – 170 milimetrov a 190 milimetrov. Väčší priemer kotúča dokáže ukrojiť vyšší suroviny, napríklad vyššie chleba, väčší kus mäsa a podobne. Ak ste teda milovníkmi chleba, odporúča sa siahnuť po väčšom krájacím kotúčmi.

Samotný krájací kotúč by mal byť vyrobený z kvalitnej a ušľachtilej ocele, bežne sú na ich ostrie drobné rezné zuby a to pre to, že je takéto ostrie univerzálnejšie a menej sa opotrebováva. Horšie s ním však dosiahnete tenučkých plátkov jemných surovín, ako je šunka, mäso, syry a iné. Pre to niektorí výrobcovia k drahším modelom dávajú ešte druhý kotúč s hladkým ostrím, ktorý tento problém rieši.

Posledným parametrom spájacím sa s rezným kotúčom je sila rezu. Na väčšine elektrických krájač je nastavenie hrúbky plynulo regulovateľné. Hrúbka začína na nule a dosahuje až k dvom centimetrom, niekedy aj viac. Menej výkonné krájače zvládnu plátky do maximálnej hrúbky 15 milimetrov a so zvyšujúcou sa cenou a lepším prevedením sa posúva hranice ku 22 mm.

Príkon

Elektrický krájač potravín musia byť v sebe z podstaty veci zabudovaný elektromotor, ktorý v závislosti od modelu môže byť rôzne výkonný. Väčšie priemery rezných kotúčov majú spravidla silnejšie elektromotor a naopak. Príkon začína najčastejšie na 140 Wattoch a šplhá, až na 200 W. Prémiové pokročilé elektrické krájače vďaka dokonalému spracovaniu môžu mať elektromotor s príkonom iba 45 W, ktorý však dáva výkon zhruba 170 W.

Materiály a prevedenie

Ak si nepotrpíte na štýlové prevedenie, môžete mať elektrický krájač zhotovený z plastu – jeho výhodou je nízka obstarávacia cena, nízka hmotnosť a často sú zložiteľné, nezaberú teda v kuchyni veľa miesta. Alternatívou Mure byť elektrický krájač nerezový, ktorý vyzerá oveľa lepšie, a preto ho nie je potrebné upratovať do skriniek a útrob kuchynskej linky. Nebývajú zložiteľné, ale mávajú väčšie príkon aj väčšie kotúče.

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.