Záhrada,

Najlepšie elektrické kosačky | Recenzie, test kosačiek 2024

Elektrická kosačka na trávu je všeobecne veľmi doporučovaná hlavne na údržbu menších trávnatých plôch. Keďže jej súčasťou je aj kábel, mali by sa tieto plochy nachádzať v blízkosti zdroja elektrickej energie. Hodí sa tak pre kosenie malých záhrad, či menších pozemkov u rodinných domov. Oproti benzínovej je tiež vhodnejšie pre kopcovitý a svahovitý terén. K jej výhodám patrí rovnako nízka hmotnosť a ľahké manévrovanie.

Kosačka s pojazdom alebo bez?

Elektromotor zabezpečuje výkon, ktorý elektrická rotačná kosačka využíva, a to nielen pre klasické kosenie, ale aj funkciu pojazdu. Pojazd je u tohto typu kosačky skôr výnimočnosťou, už len vzhľadom k využitiu na malej rozlohe. Pri zachovaní elektrického pohonu môžu poskytnúť o niečo väčšiu flexibilitu akumulátorové kosačky, alebo je vhodnejšie zvoliť rovno benzínovú.

Medzi ďalšie vlastnosti, ktoré môže elektrická kosačka mať, patrí napríklad funkcia mulčovanie, ktorá pomáha k skvalitneniu trávnika. Vzhľadom na účel použitia je vhodné pri výbere zvážiť veľkosť pozemku, pravidelnosť kosenie, ale aj požadovaný výkon motora. Na základe parametrov, testov a používateľských skúseností sme pripravili výber zahrňujúce najlepšie elektrické kosačky a ich recenzie.

Najlepšie elektrické kosačky na trávu – TOP 10

V tabuľke je výber 10 najlepších elektrických kosačiek z testov a hodnotenia pre rok 2024.


Zobraziť celú ponuku

Porovnanie parametrov

 Makita ELM4621Fieldmann FZR 2025-EHECHT 1844VeGA GT 3805AL-KO Comfort 34 EBosch ARM 34 ErgoflexRiwall REM 3310iBosch Rotak 32Gardena 37 E PowerMaxFieldmann FZR 2040 E
Materiál šasiKovPlastPlastPlastPlastPlastPlastPlastPlastPlast
Veľkosť pozemku1000 m2200 m2900 m2800 m2400 m2200 m2200 m2200 m2400 m2800 m2
Výkon motora1800 W1300 W1800 W1600 W1200 W1300 W1000 W1200 W1600 W1800 W
ViacViacViacViacViacViacViacViacViacViac

Recenzie 10 elektrických kosačiek

Makita ELM4621

Makita ELM4621 recenzie a test

Elektrická kosačka s pojazdom Makita ELM4621 je špecifická pomocným pohonom, ktorý ju spolu so širokým záberom 46 cm a veľkým košom predurčuje na kosenie veľkých plôch. Oceľové šasi a celkovo robustnejšie spracovanie je síce dobré pre efektívny pojazd (nepreklzujú kolieska), ale pre stiesnené priestory, obsekávanie stromov, v rohoch či pozdĺž plotu je u obratnosť a manipulácia pomerne ťažká.

Rovnako tak niektoré skúsenosti užívateľov v recenziách spomínajú príliš rýchly pojazd, ktorý môže byť komplikáciou pre osoby s krátkym krokom. Na druhú stranu je ľahké a rýchle nastaviť výšku riadidiel podľa výšky postavy. Praktický je funkčný ukazovateľ naplnenia zberného koša trávou s automatickým vypnutím kosačky na jeho vysypanie, alebo veľké kolieska, ktoré sú perfektné pre nerovný terén, v ktorom nezapadajú a nepreklzujú.

Okrem pojazdu má funkciu mulčovania, možnosť bočného vyhadzovania a možno s ňou pohodlne zbierať aj lístie. Celkovo má solídny výkon a pokiaľ preferujete nižší strih trávnika, patrí medzi elektrické kosačky, ktoré ho umožňujú (najmenej 2 cm a inak nastavenie v 8 stupňoch).

Kosačka s pojazdom, kvalitná konštrukcia, výkon a nastavenie
Ťažšia manipulácia a obratnosť

Fieldmann FZR 2025-E

Fieldmann FZR 2025-E recenzie a test

Trávna kosačka Fieldmann FZR 2025-E s elektromotorom s výkonom 1 300 W ponúkne záber kosenia, ktorý je možné označiť za skôr menšie, pretože činí 32 centimetrov. V závislosti na tom nedá očakávať ani nijak veľký zberný kôš, ktorý má 30 litrov. Ten však nadchne signalizáciou naplnenia. Určenie je teda jasné. Pre menšie pozemky okolo 200, vo výnimočných prípadoch 400 metrov štvorcových.

Výšku pokosenej trávy je možné ovplyvniť pomocou 3 jednotlivých polôh. Tak sa nastaví jedna z hodnôt, ktorými sú 20, 38 a ďalej ešte 56 milimetrov. Kosačka pochopiteľne nemá pojazd, ale ku ľahké prácu i ovládateľnosti prispeje váha, ktorá vďaka použitiu plastov činí len 7,25 kilogramov.

Okrem toho, že súčasťou konštrukcie je skladné madlo, nechýba tiež možnosť ho výškovo nastaviť. Myslené je aj na bezpečnostné funkcie, ktoré eliminujú nechcené zapnutí stroja pomocou elektrického štartéra.

Nízka váha, polohovateľné madlo
Malá šírka záberu

HECHT 1844

HECHT 1844 recenzie a test

Elektrická rotačná kosačka Hecht 1844 je určená všetkým, ktorí chcú výkonnú kosačku za rozumné peniaze. K tomuto výbornému pomeru sa pridáva aj vysoká kvalita spracovania a výkonný elektromotor s príkonom 1800 Wattov. Jej záber kosenia je 42 centimetrov a zberný kôš má slušný objem 50 litrov.

Vďaka týmto hodnotám nie je prekvapením, že ju výrobca odporúča pre pozemky o veľkosti až 900 metrov štvorcových. Má tiež dobrú hmotnosť 15,5 kg a väčšie plastové kolesá, čo v praxi znamená veľmi dobré ovládanie a jednoduchú manipuláciu. Výška sa nastavuje centrálne, čo považujeme za značnú výhodu a v rozmedzí od 25 do 85 milimetrov.

Šasi je rovnako, ako u konkurenčných modelov plastové a kvalitné. Plynulejšie jazde tiež výrazne pomáhajú guličkové ložiská v kolesách, naopak ako aj u podobných elektrických kosačiek chýba pojazd, mulčovanie, alebo bočné vyhadzovanie. Držadlo sa nechá v prípade potreby ľahko zložiť, pri prevoze, alebo uskladnenia, potom nezaberá veľa miesta.

Pre plochy veľkosti až 900m2, príkon 1800 W, hmotnosť 15,5 kg
Absencia mulčovanie

VeGA GT 3805

VeGA GT 3805 recenzie a test

Rotačná kosačka VeGA GT 3805 Má hneď niekoľko predností, pre ktoré je obľúbená. Je to určite jej určenie, pretože sa hodí na pozemky okolo 800 metrov štvorcových. Zaujímavé je, že okrem možnosti zachytávať pokosenú trávu do koša je možné využiť i štandardné zadné vyhadzovanie.

Kosačka zaujme aj výkonom, o ktorý sa stará elektromotor, ktorý ponúkne hodnotu 1 600 W. Istotu je aj nastavenie výšky kosenia. K dispozícii je hneď 7 jednotlivých pozícií, vďaka ktorým je možné dosiahnuť na rozmedzí od 25 až po 65 milimetrov.

Pokosená tráva môže mieriť do koša, ktorý má objem 45 litrov. Pre vystihnutí správneho okamihu pre vysypanie slúži indikátor jeho naplnenie. Vzhľadom k šírke záberu, ktorá činí 38 centimetrov, veľkosť koša celkom dostačuje. Vzhľadom k materiálu, ktorým je Poly Pre plast, je tento model kosačky spojený aj s nízkou váhou, ktorá je len 14 kilogramov.

Nízka hmotnosť, výkonný motor
Bez pojazdu

AL-KO Comfort 34 E

AL-KO Comfort 34 E recenzie a test

Elektrická kosačka bez pojazdu AL-KO Comfort 34 E patrí do produktovej rady, ktorá je určená na menšie pozemky. A to okolo 400 metrov štvorcových. Od toho sa odvíja väčšina parametrov. Z nich však pomerne vybočuje motorizácie, ktorá má výkon veľmi dobrých 1 200 W.

Samotné kosenie je možné realizovať v šírke 34 centimetrov, čo je celkový záber kosačky. Trávu je možné nechávať buď na mieste, alebo je možné využiť zberný kôš. Ten disponuje objemom 37 litrov. Nemá však indikátor plnosti, a tak je treba vhodnom čase pre vyprázdnenie odhadnúť.

Samozrejmá je možnosť nastaviť výšku kosenia. A to v rámci 6 polôh, vďaka ktorým možno dosiahnuť zaujímavého rozmedzí 28-68 mm. Vzhľadom k plastovému telu má kosačka hmotnosť iba 15 kilogramov, čo sa pozitívne podpisuje aj na jej dobré manipuláciu počas práce. Zvlášť, keď ide o riešenie bez pojazdu.

6 polôh výšky kosenia, výkon motora, nízka váha
Pre menšie plochy

Bosch ARM 34 Ergoflex

Bosch ARM 34 Ergoflex recenzie a test

Kosačka na trávu Bosch ARM 34 Ergoflex má motor PowerDrive s výkonom 1 300 W s krútiacim momentom 15 Nm, čo však nie je jediná prednosť, ktorú ponúka. Určite zaujme aj jej až veľmi malá hmotnosť. Robí len 11 kg, čo vzhľadom k absencii pojazdu výrazne uľahčí prácu a zlepší manipuláciu.

Tento model je určený na menšie pozemky okolo 200 až 400 štvorcových metrov. Zodpovedá tomu aj šírka záberu, ktorá činí 34 centimetrov. Na tie nadväzujú aj menšie rozmery zberného koša s objemom 40 litrov. O tom, ako rýchlo bude naplnený, rozhoduje aj výška kosenia. Elektrická kosačka umožní nastaviť hneď 5 polôh, v rozmedzí 20-70 mm.

Praktickým prvkom sú nielen ergonomické držadlá s označením Ergoflex, ale aj ochrana motora proti preťaženiu, rovnako ako dvakrát sklopné držadlo. Praktickým prvkom je o sťahovateľný zberný kôš na trávu.

Malé rozmery, nízka váha, držadlá Ergoflex
Pre pozemky okolo 200 m2

Riwall REM 3310i

Riwall REM 3310i recenzie a test

Záhradná kosačka Riwall REM 3310 je určená hlave pre nárazové hobby použitie. Ideálne sa hodí pre pozemky okolo 200 až 400 metrov štvorcových. Konštrukcia je plastová, ale napriek tomu kvalitný a robustný. Vďaka tomuto materiálu je dosiahnutá aj nízkej hmotnosti, ktorá činí len 13 kg, čo uľahčuje manipuláciu.

Šírka záberu u tejto kosačky je 33 centimetrov. Vďaka zadnému vyhadzovania je možné pokosenú trávu nechať ležať na trávniku, alebo je množné ju zachytávať do menšieho zberného koša s celkovým objemom 28 litrov. Ten nedisponuje indikátorom naplnenia. O kvalitný a efektívnu prácu sa stará indukčný motor s výkonom 1 000 W.

Výška kosenia môže byť nastavená hneď na 3 stupne. K dispozícii sú varianty 30, 45 a ďalej ešte 60 milimetrov od zeme. Poteší umývateľný kôš, ktorý zjednoduší údržbu, alebo aj možnosť zložiť vrchný diel riadidiel.

Zložiteľná riadidlá, umývateľný kôš, 3 stupne kosenia
Malý záber, výkon motora

Bosch Rotak 32

Bosch Rotak 32 recenzie a test

Model Bosch Rotak 32 nie je elektrická kosačka s pojazdom, ale aj tak zaujme svojimi vlastnosťami. A to hlavne vďaka váhe 6,6 kilogramov, ktorá zaistí jednoduchú manipuláciu i prácu práve bez pojazdu. Súčasťou konštrukcie je dokonca držadlo na prenášanie kosačky.

O dobré výsledky sa stará elektromotor s výkonom 1 200 W a krútiacim momentom 13 Nm, ktorý svoju silu prenáša na rotačný nôž. Ten seká podľa nastavenej výšky, ktorá môže byť volená v 3 jednotlivých polohách. Najnižšia výška strihu je 20 milimetrov a tou najvyššou je hodnota 60 milimetrov.

Celkový záber kosačky je 32 centimetrov, čím sa hodí hlavne na menšie plochy, okolo 200 – 400 m2. Pokosená tráva môže mieriť do koša, ktorý má objem 31 litrov. Konštrukcia je špecifická aj tým, že má bočné hrebene na trávu.

Motor Powerdrive, madlo na prenášanie
Malá šírka záberu

Gardena 37 E PowerMax

Gardena 37 E PowerMax recenzie a test

Produkt Gardena 37 E PowerMax je elektrická kosačka s mulčovaním, ale aj ďalej má čo ponúknuť. Napríklad dobrý motor, ktorý prináša skvelý výkon 1 600 W. Ďalej poteší aj jej nízka hmotnosť, ktorá je len 11,3 kg, čo výrazne uľahčí prácu. Dôvodom je hlavne plastové, ale nárazu odolné prevedenie.

Táto alternatíva je určená predovšetkým na pozemky okolo 400 štvorcových metrov. Zodpovedá tomu určite šírka pojazdu, ktorá má hodnotu 37 centimetrov. Súčasťou je pochopiteľne aj kôš na pokosenú trávu, do ktorého sa zmestí až 45 litrov.

Poteší aj možnosti rôzneho nastavenia. Samotné držadlo umožní zvoliť jednu z celkom 5 polôh, v rôznom uhle. Ďalej zaujme tiež možnosť nastaviť výšku kosenia. Aj tu je k dispozícii 5 polôh. Najnižšia je vo výške 20 milimetrov nad zemou, zatiaľ čo najvyšší vo výške 60 milimetrov.

Nastaviteľné madlo, nárazuvzdorný plast, mulčovanie
Bez pojazdu

Fieldmann FZR 2040 E

Fieldmann FZR 2040 E recenzie a test

Elektrická kosačka Fieldmann FZR 2040 E sa hodí pre prácu i na väčších pozemkoch, a to okolo 800 metrov štvorcových. Svoju funkciu kosenia zvláda dobre aj dýky kvalitnému elektromotora, ktorý sa pýši výkonom, ktorý je celkom 1 800 W.

Záber kosenia je pre použitie na takej ploche optimálne a činí 42 centimetrov. Samozrejmá je aj nastaviteľná výška kosenia, ktorá ponúkne až 11 polôh. Výšku možno regulovať v rozmedzí od 25 do 85 milimetrov. Zaujme aj konštrukcia spínače motora, kedy možno kosačku ovládať aj jednou rukou.

Objem koša je 50 litrov a nechýba ani praktický prvok v podobe indikátora jeho naplnenie. Medzi ďalšie konštrukčné klady patria ako sklopné, tak aj manipulačné madlo. Ide o kosačku skôr pre hobby použitie, čomu zodpovedá aj pomerne bohaté použitia plastov.

Indikátor plného koša, 11 pozícií výšky kosenia, výkonný motor
Plastové šasi

Najpredávanejšie elektrické kosačky

Najpredávanejšie elektrické kosačky na trhu sú tie od značiek: Bosch, Makita, Hecht, AL-KO, Fieldmann. Obľúbené a kvalitné kosačky sú tiež Riwall, Vega a Stiga, ktoré určite nájdete v odborných testoch elektrických kosačiek. Vyhľadávaná je tiež kosačka Mountfield.

Lacné elektrické kosačky zaobstaráte už od 65 EUR. Ide napríklad o Einhell, Fieldmann, alebo privátne značky kosačiek Lidl.

Ako vybrať elektrickú kosačku

Elektrická kosačka má charakteristiku úplne jasnú. Je poháňaná elektromotorom, k čomu je potrebné mať zdroj energie, teda zásuvku, do ktorej sa zapojí kábel od kosačky. Ten je tak pri práci neoddeliteľnou súčasťou, čo je potrebné mať na pamäti. Tiež je potrebné mať na pamäti, že elektrická kosačka sa hodí skôr na menšie trávnaté plochy, v rozmedzí od 200 až 800 metrov štvorcových. Okrem iného aj vzhľadom k požadovanej dĺžke kábla.

Šírka záberu

Toto je jeden z hlavných parametrov výberu. Šírka záberu je hodnota, ktorá ukazuje, ako veľký pruh trávy dokáže elektrická kosačka skrátiť. U jednoduchších modelov sa hovorí o zábere okolo 30 centimetrov. Tie lepšie už sa môžu blížiť 40 centimetrom sú pochopiteľne vhodnejšie na väčšie plochy, pretože skráti čas práce.

Veľkosť koša

Elektrická rotačná kosačka by mala vedieť nielen nechávať trávu na zemi, ale takisto aj zbierať do koša. Ten môže byť vyrobený z plastu, čo uľahčí jeho umývanie, alebo z textilu, čo uľahčí jeho skladovanie. Hlavným parametrom by mala byť veľkosť koša. Menšie elektrická kosačka môže ponúknuť kôš okolo 30 litrov. Väčšie modely sú spojené s veľkosťou okolo 40 litrov. Obvykle ide veľkosť koša ruka v ruke aj s veľkosťou záberu kosačky.

Doplnkové funkcie

Rotačná kosačka na elektrinu môže disponovať rôznymi doplnkovými funkciami. Medzi jednu z takýchto patrí mulčovanie. Schopnosť rozsekať trávu na malé kúsky a nechať ju na zemi, čím dôjde k lepšej výžive trávniku. Táto funkcia je dostupná u lepších modelov elektrických kosačiek.

Druhou doplnkovou funkciou je pojazd. Ani ten nie je zase až tak bežným štandardom a je súčasťou tých najlepších variantov. Elektrická kosačka s pojazdom pochopiteľne dokáže uľahčiť prácu a výrazne znížiť celkovú námahu spojenú s kosením.

Hmotnosť kosačky

Keďže na trhu dominuje hlavne elektrická kosačka bez pojazdu, je hmotnosť jedným z dôležitých parametrov samotného výberu. Čím bude nižšia, tým lepšie. Bude ľahšie kosačku tlačiť aj s ňou manipulovať. Najľahší a najmenší modely na trhu môžu vážiť napríklad i len 7 – 8 kilogramov. Standard je hlavne okolo 10, avšak sú tu aj také, ktoré môžu vážiť až 14 kg.

Možnosti nastavenia

Určite sa hodí, aby mala kosačka nastaviteľné madlo, čo umožní jednoduchý úchop a prácu v primena polohe. Niektoré majú madlo a rukoväť zložiteľnou, čo sa hodí pri uskladnení, aby elektrická kosačka zabrala čo najmenej priestoru.

Nataviť by mala ísť aj výška kosenia. Zvyčajne je k dispozícii niekoľko stupňov. Jednoduchšie kosačky majú tri stupne, tie kvalitnejšie napríklad až 7 jednotlivých stupňov. Zvyčajne je rozmedzie výšky trávy od 20 milimetrov až po hodnotu 80. Konkrétne možnosti sa odvíjajú od typu daného modelu a od výrobcu.

4.5/5 - (13 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.