Šport,

Najlepšie elektrické kolobežky 2024 | Do terénu aj mesta

Elektrická kolobežka je skvelou možnosťou pre dospelého aj seniorov, ako sa jednoducho a bez námahy presúvať z miesta na miesto. Je alternatívou nielen ku klasickým koloběžkám pre dospelých, ale tiež treba ku elektrobicyklom, alebo iným dopravným prostriedkom a přibližovadlům, ktoré majú uľahčiť prejazd medzi kratšími miestami. Motorová kolobežka je prevažne pre dospelých, avšak na trhu existuje tiež detská elektrická kolobežka pre deti už od 8 rokov, kde je dodatočná limitácie ešte výškou dieťaťa.

Elektrokolobežky možno používať nielen tak, že sa zapne elektrický pohon a konkrétna osoba sa nechá viezť. Možno ich používať aj ako kolobežky klasické, a to s odstrkovaním. Tu je však nutné zohľadniť ich konštrukciu, ktorá je všeobecne ťažšie a inak tvarovaná, čo sa môže negatívne podpísať na celkovej námahe, ktorá je s jazdou spojená. Väčšina elektrických kolobežiek je do 150 kg nosnosti.

Pri výbere kolobežky s elektromotorom budete mať na výber z viacerých variantov ako treba skladacia elektrokolobežka (ideálne do mesta alebo na cesty), elektrická kolobežka so sedadlom pre dlhšie cesty, alebo offroad do terénu a kopca s lepšími kolesami a silnejším výkonom motora. Na základe parametrov, testy a používateľských skúseností sme pripravili výber zahrňujúce najlepšie elektrické kolobežky a ich recenzie.

Najlepšie elektrické kolobežky – TOP 10

V tabuľke je výber 10 najlepších elektrických kolobežiek z testov a hodnotenia pre rok 2024.


Zobraziť celú ponuku

Porovnanie parametrov

 Xiaomi Mi Electric Scooter 3Sencor Scooter OneMamibike MOUNTAINW-TEC Tendeal 700WNinebot Segway Kickscooter F40EKUGOO S1Nitro Cruiser 1900 PlusW-TEC Billar II 500WJoyor X5SRazor Power core E90
Rýchlosť25 km/h25 km/h25 km/h40 km/h25 km/h30 km/h45 km/h25 km/h35 km/h16 km/h
Min. výška osoby120 cm130 cm145 cm150 cm120 cm--150 cm150 cm125 cm
Výkon motora300 W350 W250 W700 W350 W350 W1600 W500 W500 W90 W
ViacViacViacViacViacViacViacViacViacViac

Recenzie 10 elektrokolobežek

Xiaomi Mi Electric Scooter 3

Xiaomi Mi Electric Scooter 3 recenzie a test

Elektrická kolobežka Xiaomi Mi Electric Scooter 3 je ďalším nástupcom modelového radu tohto výrobcu, ktorý pred mnohými rokmi odštartoval rozmach elektrokolobežiek v podobe, v ktorej ich vídame každodenne na našich uliciach. Práve do mesta je vhodný aj tento model, z predchádzajúcich verzií si odnáša to najlepšie a pridáva vyšší výkon a ďalšie vychytávky.

Výkon motora 300 W je adekvátny vzhľadom na pomer výkon/hmotnosť, dokáže vyvinúť maximálnu rýchlosť 25 km/h a v spolupráci s batériou s kapacitou 275 Wh má kolobežka dojazd až 30 km. Dobíjanie do plnej kapacity potom zaberie 5,5 hodiny. Je ideálna aj na krátke prenášanie, alebo zloženie do MHD či kufra – má skladaciu konštrukciu, adekvátnu hmotnosť 13,2 kg a relatívne kompaktné rozmery.

Práve pri rozmeroch pripomínajú recenzie a skúsenosti spotrebiteľov užšie riadidlá, ktoré nemajú možnosť zloženia madiel, čo niektorým nevyhovuje. Iní používatelia naopak oceňujú veľmi kvalitné prevedenie a stále rovnako pekný design. Disponuje rekuperačným systémom KERS a bezpečnostným systémom E-ABS, ktorý nedovolí zablokovať predné koleso. Tradične sa aj táto kolobežka páruje s mobilným telefónom cez Bluetooth.

Pekné a kvalitné spracovanie, dobre spracovaný displej, protiblokovací systém E-ABS
Užší úchop riadidiel

Sencor Scooter One

Sencor Scooter One recenzie a test

Elektrokolobežka pre deti od 9 rokov Sencor Scooter One má v porovnaní výborný pomer cena/výkon. Testy a recenzie spotrebiteľov oceňujú jej nízku cenu, kvalitné spracovanie alebo tempomat, ktorý má prednastavené 4 rýchlostné režimy. Nastaviť je možné rýchlosť chôdze 6 km/h, eco režim s rýchlosťou 10 km/h, režim Drive alebo šport, pri ktorom dosiahne maximálnu rýchlosť 25 km/h.

Udávaný dojazd výrobcom je až 25 km a podľa skúseností záleží, ako ťažká osoba ide a aký je profil cesty (roviny, kopce). Dokáže vyjsť stúpanie až 15°, pričom jej nosnosť je ľahko nadpriemerných 120 kg a hmotnosť len 12,5 kg.

Hoci môže byť prevedením táto elektrická kolobežka podobná iným, odlišuje sa zásadne svojimi pneumatikami. Tie majú bežnú veľkosť 8,5", avšak sú perforované, nenafukujú sa a tým aj odpadá situácia jej pichnutia, alebo prerazenia, čo je vždy nepríjemná komplikácia. Samozrejmosťou je duálny systém brzdenia s rekuperáciou a kotúčovou brzdou, display, alebo možnosť spárovania kolobežky s mobilným telefónom.

Lacná elektrická kolobežka, výborný pomer cena/výkon, tempomat so štyrmi režimami
Iba zadná odrazka

Mamibike MOUNTAIN

Mamibike MOUNTAIN recenzie a test

Elektrická kolobežka s veľkými kolesami Mamibike MOUNTAIN je plnohodnotná kolobežka, ktorú výrobca, ktorý sa zameriava iba na túto kategóriu, nazýva svojim vrcholovým modelom. Oproti mestským typom je tento typ ideálny na výlety, k športovým aktivitám ale zastane aj rolu rýchleho dopravného prostriedku po meste, hoci tu má jasnú nevýhodu v pevnej konštrukcii.

Nevýhoda v meste je však jasnou výhodou pri všetkých bežných vychádzkach, oceľový rám je veľmi pevný a robustný, nášľap z ocele má navyše zdrsnený povrch pre perfektnú priľnavosť a stabilitu. Kvalitné a funkčné sú aj ďalšie komponenty, ako je napríklad odpružená vidlica Suntour XCR32, kvalitné ráfiky aj pneumatiky SCHWALBE, alebo dvojica kotúčových bŕzd, ktoré sú na rozdiel od väčšiny iných kolobežiek hydraulické.

Maximálne zaťaženie je stanovené na 130 kg a celková hmotnosť je veľmi prijateľných 20 kg. Na výber je z dvoch nabíjačiek (štandardné a rýchle nabíjačky) a batéria má napätie 36V s kapacitou 10 Ah. Maximálna rýchlosť je obmedzená na 25 km/h a dojazd je udávaný 25 až 35 km. Na ovládanie slúži prehľadný farebný display s tromi tlačidlami, ovládanie rýchlosti je potom umiestnené na ľavej strane.

Predná aj zadná hydraulická kotúčová brzda, odpružená vidlica Suntour, farebný displej
Nemá skladaciu konštrukciu

W-TEC Tendeal 700W

W-TEC Tendeal 700W recenzie a test

Kolobežka s elektromotorom W-TEC Tendeal 700W nie je síce najrýchlejšia elektrokolobežka na svete, ale jej maximálna rýchlosť 40 km/h je úplne dostačujúca pre ešte bezpečnú a zároveň svižnú jazdu. Túto rýchlosť dosiahne vďaka výkonnému motoru so 700 W, ktorý napája 48 V akumulátor s kapacitou 15 Ah.

Na jedno nabitie zvládne prejsť až 45 kilometrov, maximálne stúpanie potom výrobca uvádza 15°. Z recenzií užívateľov je možné spomenúť veľkú spokojnosť so spomínanou vysokou rýchlosťou, dojazdom ale aj s robustným kvalitným spracovaním. Rám tvorí zliatina hliníka a aj vďaka tomu má táto väčšia elektrokolobežka stále dobrú hmotnosť 20 kg.

Jazdiť na ňu môžu osoby do hmotnosti 120 kilogramov a skúsenosti spotrebiteľov potvrdzujú, že aj s ťažšími osobami dokáže jazdiť rýchlo. Poteší predné odpružené koleso, predné a zadné svetlo a dokonca aj smerové svetlá umiestnené vzadu. K dispozícii sú tri rýchlostné režimy a pre bezpečné zastavenie kotúčovej brzdy na prednom aj zadnom kolese. Kolieska sú nafukovacie a majú v porovnaní s podobnými modelmi väčšiu veľkosť 10".

Vysoká maximálna rýchlosť a dlhší dojazd, smerové svetlá vzadu, alarm a diaľkové ovládanie
Nič zásadného

Ninebot Segway Kickscooter F40E

Ninebot Segway Kickscooter F40E recenzie a test

E-kolobežka Ninebot Segway Kickscooter F40E je výkonná mestská elektrokolobežka od renomovaného výrobcu. Jej 350 W elektromotor dokáže mať maximálny výkon až 700 W a podľa skúseností spotrebiteľov je to naozaj poznať - kolobežka nestráca výkon ani do kopca s dospelou osobou robustnejšej postavy.

Má väčšiu batériu s kapacitou 10,2 Ah, ktorá pri ideálnych podmienkach dokáže kolobežku poháňať až na vzdialenosť 40 kilometrov. Tuhý rám má nosnosť 120 kilogramov a poteší aj špeciálne veľké 10 palcové kolesá. Tie sú od mnohých iných bezdušové a majú navyše špeciálnu želé vrstvu, ktorá slúži primárne ako ochrana proti defektu. Sekundárne zvyšuje komfort jazdy, a to dokonca aj na dlažobných kockách.

V tomto modelovom rade má krásny LED display a jednoduché ovládanie rýchlosti na pravej strane riadidiel. Samozrejmosťou je skladacia konštrukcia a LED svetlá vpredu aj vzadu spolu s brzdovou funkciou. Pre niekoho by snáď mohlo byť jedinou chybou absencie rýchlostných režimov, podľa skúseností sa však táto funkcia v reálnej prevádzke používa len veľmi zriedka.

Kvalitné spracovanie a dobrý výkon, pneumatiky s ochranou proti defektu, dojazd až 40 km
Absencia rýchlostných režimov

KUGOO S1

KUGOO S1 recenzie a test

KUGOO S1 poslúži výborne ako detská elektrická kolobežka, tak aj ako elektrická kolobežka pre dospelých. Je vcelku kompaktných rozmerov a poteší jej možnosť jednoduchého zloženia, vďaka ktorému ju nie je žiadny problém prenášať. Jej hmotnosť 11 kilogramov patrí k priemeru a maximálne zaťaženie výrobca udáva 120 kilogramov, čo je dobrá hodnota.

Jej dojazd je 30 kilometrov a maximálna možná rýchlosť 30 kilometrov za hodinu, čo je mierny nadpriemer v porovnaní s konkurenčnými modelmi. Spracovanie spotrebitelia hodnotia ako kvalitné a nechýba ju ani bezpečnostné prvky vo forme dobre viditeľného osvetlenia vpredu a vzadu. Jej tempomat umožňuje tri rýchlostné stupne, pri ktorých ide kolobežka 15 km/h, 25 km/h, alebo už zmienenú rýchlosťou 30 kilometrov za hodinu.

O prísun energie sa stará výkonný elektromotor 350W s krútiacim momentom 13,3 Nm. Bez problémov si vďaka odolnosti IP54 poradí s vodou a nečistotami a zaujme aj OLED display, kde sa zobrazuje rýchlosť, prejdená vzdialenosť, stav batérie a čas. Účinný brzdný systém kolobežku dokáže zastaviť už na štyroch metroch a výška riadidiel je nastaviteľná, preto sa na ňu pohodlne zvezú deti i dospelí. Niektoré recenzie len upozorňujú na konštrukciu 8 palcových koliesok, ktoré sú plné a vďaka tomu menej pohodlné.

Dobrý pomer cena/výkon, skladnosť, maximálna rýchlosť 30 km/h, tempomat
V dôsledku plných koliesok menšia pohodlnosť

Nitro Cruiser 1900 Plus

Nitro Cruiser 1900 Plus recenzie a test

Elektrokolobežka do terénu Nitro Cruiser 1900 Plus je dostatočne robustná aj pre jazdu v teréne, zodpovedajú tomu tiež veľké nafukovacie kolesá s hrubým vzorom, ktorý má výbornú trakciu. Podobne je to aj pri elektrickom motore s nominálnym výkonom 1600 W a maximálnym až 1900 W. Na motor poskytuje výrobca tiež predĺženú záruku 3 roky, čo vždy poteší.

Maximálna rýchlosť je obmedzená na 45 kilometrov za hodinu a dojazd so 48 V batériou je až 28 km (kapacita batérie je 12 Ah). Užívateľ si môže vybrať z 3 režimov výkonu, vďaka ktorým je bezpečná aj pre deti a seniorov. Pre ľahšie zdolávanie nerovností a vyššie pohodlie opatril výrobca model odpružením vpredu aj vzadu, samozrejmosťou je tiež sedátko s výškovým nastavením sedla.

Snáď jedinou nevýhodou pri takto robustnej elektrickej kolobežke do terénu je jej vyššia hmotnosť 45 kilogramov, ktorá je však pomerne adekvátna. Jazdiť na ňu môžu osoby do 120 kilogramov a výškovú limitáciu, ani vekové odporúčanie výrobca nezmieňuje. Má bezkefový motor, rekuperáciu, progresívne brzdy a ďalšie moderné vychytávky.

Offroad elektrokolobežka, vysoký výkon a maximálna rýchlosť, kvalitné pevné prevedenie
Vyššia hmotnosť 45 kg

W-TEC Billar II 500W

W-TEC Billar II 500W recenzie a test

Elektrická kolobežka so sedátkom W-TEC Billar II zaujme na prvý pohľad svojim košíkom, ktorý z nej robí ešte viac praktické vozítko. Spotrebiteľa môže zaujať jej vyšší komfort, pretože sa jedná o elektrickú kolobežku so sedadlom. To je pohodlné, výškovo nastaviteľné av kombinácii týchto dvoch prvkov je vhodná aj pre staršie osoby, ktorým pomôže priblížiť sa na nákup, alebo sa len pohodlne presunúť z bodu A do bodu B.

Má hliníkový a robustný rám, vďaka ktorému má aj ľahko vyššiu hmotnosť 16 kilogramov. Na to, že je však kolobežka takto praktická, je ešte jej hmotnosť nízka. Pohon zaisťuje elektromotor s príkonom 500 W, s ktorým dokáže ísť rýchlosťou až 25 km/ha dojazd môže byť až 30 kilometrov. Riadidlá majú sklápací mechanizmus, aj napriek tomu však po zložení zaberá viac miesta.

Jej maximálna nosnosť činí 120 kilogramov a poteší rýchlostnými režimami s prednastavenými rýchlosťami 12, 18 a 25 km/h. Jej ďalšou veľkou výhodou sú pomerne veľké nafukovacie kolesá, ktoré pridávajú na pohodlie a praktickosti. Majú veľkosť 12" a vďaka nim je výška nášľapu 22 centimetrov nad terénom, takže si kolobežka hravo poradí s prekonávaním najrôznejších prekážok a terénnych nerovností. Má dve kotúčové brzdy, predné a zadné odpruženie aj dvojicu svetiel pre vyššiu bezpečnosť.

Skladacia elektrokolobežka so sedadlom, veľké nafukovacie kolesá, systém odpruženia
Menej vhodná na prenášanie

Joyor X5S

Joyor X5S recenzie a test

Skladacia elektrokolobežka Joyor X5S je ďalší rozumnou alternatívou všetkým výkonným elektrickým kolobežkám. Vyniká predovšetkým svojím dlhým dojazdom 55 kilometrov a pomerne vysokou maximálnou rýchlosťou, ktorá atakuje hranicu päťdesiatich kilometrov za hodinu. Tieto hodnoty môže ponúkať v dôsledkov veľkokapacitné batérie a výkonného motora s 500 Watty.

Má veľkú nosnosť 150 kilogramov, vďaka ktorej na ňu môžu jazdiť aj urostlejší dospelí jedinci. Vďaka nastaviteľnej výške riadidiel je však vhodná aj pre deti od 10 rokov, respektíve pre jazdcov s výškou od 150 centimetrov. Rám je zhotovený z leteckého hliníka a poteší tiež veľké, desaťpalcové nafukovacie pneumatiky. Zvláda výborne ako jazdu po asfalte, tak v teréne.

Predné aj zadné osvetlenie je riešené LED technológiou a okrem neho ponúka model tiež tempomat, blatníky, alebo klaksón. Brzda je umiestnená len na zadnom kolese a je kotúčová, na výber sú tri jazdné režimy s ohľadom na úsporu energie. Kolobežka má skladací mechanizmus, ktorý však podľa hodnotenia spotrebiteľov mohol byť zhotovený lepšie.

Vhodná pre deti od 10 rokov, výkonný 500 W elektromotor, dojazd až 55 kilometrov, vysoká rýchlosť
Horšie spracovaný skladací mechanizmus

Razor Power core E90

Razor Power core E90 recenzie a test

Kolobežka na elektrický pohon Razor Power core E90 je voľbou aj pre deti, pretože na nej možno jazdiť už od 8 rokov veku, ak dané dieťa dosiahne výšku minimálne 125 centimetrov. Kategóriu určenie jasne dopĺňa aj celková nosnosť, ktorá oproti modelom pre dospelých činí len 54 kilogramov.

Kolobežka je vyrobená z kombinácie plastu a ocele, a má uretanovej pneumatiky. Akékoľvek danej kombinácie smerujú k hmotnosti, ktorá je dobrých 9 kilogramov. Samotné ovládanie, teda jazda, je pomerne jednoduchá, pretože je všetko riešené na princípe tlačidla.

Rýchlosť, ktorú táto kolobežka vyvinie, je až 16 kilometrov za hodinu, čo deťom určite stačí. Vplyv na rýchlosť má motor s výkonom 90 W. Zaujme aj doba prevádzky, ktorá atakuje hranicu 80 minút. Ďalej nechýba praktický stojan, rovnako ako ručne ovládaná brzda.

Dĺžka dojazdu, nízka hmotnosť, aj pre menšie deti
Malá nosnosť

Ako vybrať elektrickú kolobežku

Elektrická kolobežka je skvelým pomocníkom pre rýchlu a pohodlnú prepravu, ale aj zaujímavú hračkou pre deti. Od toho sa odvíja aj základné kritérium spojené s výberom. Je potrebné zohľadniť parameter, ktorý jasne hovorí, od koľkých rokov je kolobežka vhodná. Na trhu existuje elektrokolobežka už pre deti od 8 rokov, rovnako ako variant pre tých, ktorý bolo 18. Doplňujúce informácií je minimálna výška postavy.

Rýchlosť a dojazd

Ďalšie dôležité parametre sa týkajú toho, ako elektrokolobežka konkrétne ide. Prvá hodnotou, ktorú sledovať, je jej maximálna rýchlosť. Modely určené aj pre deti vyvinú rýchlosť okolo 30 kilometrov za hodinu. Pokiaľ ide o tie najsilnejšie elektrické kolobežky, je možné hovoriť aj o rýchlosti nad 30 km/h.

Druhý parameter, na ktorý nemožno zabúdať, je dojazd. Ten môže byť udávaný buď v minútach, alebo v hodnote, ako ďaleko je možné s kolobežkou dôjsť. Doba prevádzky sa u dobrých variantov pohybuje okolo jednej hodiny. Tie najlepšie túto hranicu presahujú a v kombinácii s dostatočnou rýchlosťou nie je problém zvládnuť vzdialenosť trebárs aj 40 kilometrov.

Hmotnosť kolobežky a skladnosť

Elektrická kolobežka by mala ponúknuť možnosť zloženia, čo dnes väčšina modelov vie. Vďaka tomu ju možno kamkoľvek uložiť, alebo ju aj nosiť. V takom prípade je vhodné prihliadnuť k tomu, aby mala nízku hmotnosť. Na tú má vplyv predovšetkým konštrukcie a to, či bola použitá oceľ, alebo napríklad hliník. Nízka váha je obvykle pod hodnotou 10 kg, zatiaľ čo ťažšie kolobežky tento parameter výrazne presahujú.

Možnosti ovládania (riadenie)

Parametrov je v tomto ohľade celkom dosť. Úlohu môže hrať samotný elektrický pohon, ktorý je ovládaný buď pomocou tlačidla alebo klasicky otáčavou rukoväťou ako na motocykli. Rôzne môžu byť riešené aj brzdy, a to v podobe nožnej brzdy, alebo v podobe páčky ako je tomu napríklad na bežnom jazdnom bicykli.

Doplnky elektrokolobežky

Moderné nadšencov môže nadchnú nielen displej ukazujúci potrebné dáta k jazde, ale napríklad aj Bluetooth, ktoré umožnia spárovanie s mobilným telefónom. Ďalej je možné nájsť funkciu záložného zdroja – teda powerbanky, rovnako ako možnosť využiť model so sedadlom. Ten už jasne cielia na segment tých, ktorí hľadajú hlavne pohodlnosť.

4.2/5 - (24 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.