Šport,

Elektrické kolobežky: test, recenzie | Najlepšie elektrokolobežky 2022

Elektrická kolobežka je skvelou možnosťou, ako sa jednoducho a bez námahy presúvať z miesta na miesto. Je alternatívou nielen ku klasickým koloběžkám pre dospelých, ale tiež treba na moto-kolesám, alebo iným dopravným prostriedkom a přibližovadlům, ktoré majú uľahčiť prejazd medzi kratšími miestami. Motorová kolobežka je prevažne pre dospelých, avšak na trhu existuje tiež detská elektrická kolobežka pre deti už od 8 rokov, kde je dodatočná limitácie ešte výškou dieťaťa.

Elektrokolobežky možno používať nielen tak, že sa zapne elektrický pohon a konkrétna osoba sa nechá viezť. Možno ich používať aj ako kolobežky klasické, a to s odstrkovaním. Tu je však nutné zohľadniť ich konštrukciu, ktorá je všeobecne ťažšie a inak tvarovaná, čo sa môže negatívne podpísať na celkovej námahe, ktorá je s jazdou spojená.

Pri výbere kolobežky s elektromotorom budete mať na výber z viacerých variantov ako treba skladacia elektrokolobežka (ideálne do mesta alebo na cesty), elektrická kolobežka so sedadlom pre dlhšie cesty, alebo do terénu s lepšími kolesami a väčším výkonom motora. Na základe parametrov, testy a používateľských skúseností sme pripravili výber zahrňujúce najlepšie elektrické kolobežky a ich recenzie.

Najlepšie elektrické kolobežky – TOP 10

V tabuľke je výber 10 najlepších elektrických kolobežiek z testov a hodnotenia pre rok 2022.


Zobraziť celú ponuku

Porovnanie parametrov

 INMOTION L8FXiaomi Mi Electric Scooter 2Ultimate Offroad 2000 WJoyor X1City Boss T7KUGOO S1Segway Kickscooter ES2inSPORTline BillarJoyor X5SRazor Power core E90
Rýchlosť25 km/h25 km/h55 km/h35 km/h35 km/h30 km/h25 km/h25 km/h35 km/h16 km/h
Min. výška osoby145 cm--130 cm150 cm-130 cm150 cm150 cm125 cm
Výkon motora250 W250 W2000 W350 W700 W350 W250 W350 W500 W90 W
ViacViacViacViacViacViacViacViacViacViac

Recenzie 10 elektrokolobežek

INMOTION L8F

INMOTION L8F recenzie a test

Elektrická kolobežka INMOTION L8F zaujme na prvý pohľad primárne svojím jedinečným dizajnom. Za ten bola ocenená v súťaži IF design award. Nejde však o jej jedinou prednosť. Nechýba praktický LCD displej, prostredníctvom ktorého sú zobrazené informácie o jazde, ako je rýchlosť alebo prejdená vzdialenosť.

S kolobežkou možné jazdiť aj v noci, vďaka prednému aj zadnému LED osvetlenie. Nechýba ani skvelý pôžitok z jazdy. Súčasťou je batérie značky Sony, ktorá vydrží na jedno nabitie až 40 kilometrov. Nesklame ani rýchlosť jazdy, nastavená na 25 kilometrov za hodinu, s možnosťou zvýšenia na 30 km/h.

Zaujímavým doplnkom je Bluetooth modul, ktorý umožní kolobežku spárovať s chytrým telefónom. Nechýba tiež možnosť jednoduchého zloženia a transportu, k čomu prispieva aj hmotnosť celkom príjemných 11,5 kilogramu. Zviezť sa môže v podstate každý, a to až do váhového limitu 100 kilogramov.

Dobrý dojazd, Bluetooth, skladnosť
Menšie prevedenie

Xiaomi Mi Electric Scooter 2

Xiaomi Mi Electric Scooter 2 recenzie a test

Elektrokolobežka Xiaomi Mi Electric Scooter 2 je dalo by sa povedať priekopníkom v tomto segmente elektrických dopravných prostriedkov, bez preháňania možno povedať, že jazdia vo všetkých metropolách po celom svete. Tiež samotní spotrebitelia ju ocenili ako produkt roku a to vďaka jej výborným jazdným vlastnostiam, kvalitnému spracovaniu a relatívne dlhému dojazdu, ktorý je až 30 kilometrov na jedno nabitie.

Nabíja sa štandardne z elektrickej zásuvky, do plnej kapacity batérie sa dobije za približne 5 hodín. Jej maximálna rýchlosť sa obmedzená na 25 kilometrov za hodinu, čo je tiež maximálna rýchlosť, ktorú umožňuje legislatíva pri prevádzke na verejných komunikáciách. Jej dizajn je veľmi vydarený a elegantný, rám je vyrobený z hliníka pre letecký priemysel a preto dosahuje hmotnosť dobrých 12,5 kilogramov. Maximálne zaťaženie udáva výrobca 100 kg a vhodná je pre všetkých od 16 rokov.

Na svoje si prídu ako muži, pre ktorých je pripravená čierna verzia kolobežky, tak ženy, ktoré skôr preferujú bielu farbu. Nájdeme na ňu rad hi-tech vymožeností, napríklad konektivitu s mobilným telefónom pomocou bluetooth, indikátor stavu batérie, alebo tempomat. Motor má výkon 250 W a nafukovacie kolieska sú veľkosti 8,5 palcov. Poteší integrované blatníky, alebo výkonné predné aj zadné osvetlenie pre bezpečnú jazdu za tmy.

Výborný pomer cena výkon, dlhý dojazd, veľmi kvalitné spracovanie, bluetooth prepojenie
V prudšom stúpaní stráca výkon

Ultimate Offroad 2000 W

Ultimate Offroad 2000 W recenzie a test

Elektrická kolobežka Ultimate Offroad 2000 W má doslova ohromujúci výkon, je len málo ďalších modelov, ktoré by boli rovnako, alebo ešte viac výkonné. Jej elektromotor ponúka výkon 2000 W, čo ju predurčuje k jazde v akomkoľvek teréne, alebo k dlhým výletom a cestám. Spotrebitelia popisujú, že vyjde akýkoľvek kopec, na ktorý si vy sami trúfnete, zároveň tiež upozorňujú na naozaj veľké zrýchlenie, ku ktorému je potrebné pristupovať s rešpektom.

Odporúčaný minimálny vek jazdca je 16 rokov a doporučené zaťaženie do 120 kilogramov. Spracovanie je na veľmi vysokej úrovni, silný elektromotor a veľké batérie si však vyberajú svoju daň, ktorou je celková hmotnosť 49 kg. Predné aj zadné offroad pneumatiky majú kotúčové hydraulické brzdy, ktoré sú pri jej maximálnej rýchlosti až 55 kilometrov za hodinu potreba.

Súčasťou balenia je odnímateľné sedlo, informačný LCD panel na riadidlách, predné svetlo i zadné LED a brzdové LED svetlo. Maximálna dojazd je 25 kilometrov, ak si k modelu prikúpite voľnobežku, možno dosiahnuť hranice dojazdu až 40 km. Batérie sa do plna nabije za 6 – 8 hodín, je vybavená skladacím Click & Fold systémom a obe kolesá sú odpružené.

Jedna z najvýkonnejších elektrických kolobežiek, rýchlosť až 55 km/h, kotúčové hydraulické brzdy
Vyššia hmotnosť 49 kg

JOYOR X1

Joyor X1 recenzie a test

Elektrická kolobežka do terénu JOYOR X1 je unikátom hlavne preto, že jej súčasťou je predný tlmič. Ten je istotou pohodlnej jazdy aj v horších terénoch. Celkovo s ňou dá nabehnúť až 35 kilometrov, na čo má vplyv hlavne kapacita Li-ion batérie, ktorá činí veľmi dobrých 10 000 mAh.

Základom konštrukcie je aj dobrý motor, ktorý má výkon celých 350 W. Vďaka tomu je možné vyvinúť doslova obdivuhodnú rýchlosť a ísť až 35 kilometrov za hodinu. Nesklame ani dĺžka nabíjania batérie, ktorá činí zhruba 4 hodiny, čo je celkom optimálna hodnota.

Kolobežka zvezie takmer každého, pretože je určená pre každého, až do výšky 200 centimetrov. Tiež nie je problém s vyššou hmotnosťou, pretože nosnosť je stanovená na 120 kilogramov. A to vďaka konštrukcii z leteckého hliníka, ktorý má vplyv na hmotnosť s hodnotou 13,5 kilogramov.

Vysoká rýchlosť, pre väčšie a ťažšie osoby, optimálna hmotnosť
Dlhšia doba nabíjania

City Boss T7

City Boss T7 recenzie a test

Motorová kolobežka City Boss T7 sa radí medzi vyššou radu elektrických kolobežiek určených k presunu hlavne po meste, na výlety, alebo ako zdroj zábavy pre väčšie deti. Výrobcom odporúčaný vek dieťaťa je 16+ a doporučená výška jazdca je aspoň 150 centimetrov. Jedná sa o pomerne výkonnú verziu, ktorá ponúka veľmi dobrý dojazd až 55 kilometrov.

Poteší tiež skladacia konštrukcia, vďaka ktorej sa vojde napríklad do kufra väčšiny osobných vozidiel, rovnako tak nezaberie veľa miesta ani v byte, alebo v kancelárii. Má rozmerný nášľap, vďaka ktorému je jazda bezpečnejšia, stroj sa lepšie ovláda a počas jazdy je stabilnejší. Vo výbave sú napríklad blatníky na oboch kolesách, alebo predné aj zadné osvetlenie.

Nafukovacie kolesá majú rozmer 10 x 2,5″ a sú na nich nasadené veľmi účinné kotúčové brzdy. Rám je vyrobený z leteckého hliníka, ktorý je pevný a zároveň ľahký, aj napriek tomu má však kolobežka hmotnosť 20,1 kg. Veľmi dobre hodnotíme prípustné zaťaženie 150 kg, čím v tomto segmente vyniká. Dokáže ísť maximálnou rýchlosťou 35 km/h a vo výbave nechýba ani tempomat.

Vysoká nosnosť 150 kg, dojazd až 55 kilometrov, kotúčové brzdy, svižné zrýchlenie
Vyššia obstarávacia cena

KUGOO S1

KUGOO S1 recenzie a test

KUGOO S1 poslúži výborne ako detská elektrická kolobežka, tak aj ako elektrická kolobežka pre dospelých. Je vcelku kompaktných rozmerov a poteší jej možnosť jednoduchého zloženia, vďaka ktorému ju nie je žiadny problém prenášať. Jej hmotnosť 11 kilogramov patrí k priemeru a maximálne zaťaženie výrobca udáva 120 kilogramov, čo je dobrá hodnota.

Jej dojazd je 30 kilometrov a maximálna možná rýchlosť 30 kilometrov za hodinu, čo je mierny nadpriemer v porovnaní s konkurenčnými modelmi. Spracovanie spotrebitelia hodnotia ako kvalitné a nechýba ju ani bezpečnostné prvky vo forme dobre viditeľného osvetlenia vpredu a vzadu. Jej tempomat umožňuje tri rýchlostné stupne, pri ktorých ide kolobežka 15 km/h, 25 km/h, alebo už zmienenú rýchlosťou 30 kilometrov za hodinu.

O prísun energie sa stará výkonný elektromotor 350W s krútiacim momentom 13,3 Nm. Bez problémov si vďaka odolnosti IP54 poradí s vodou a nečistotami a zaujme aj OLED display, kde sa zobrazuje rýchlosť, prejdená vzdialenosť, stav batérie a čas. Účinný brzdný systém kolobežku dokáže zastaviť už na štyroch metroch a výška riadidiel je nastaviteľná, preto sa na ňu pohodlne zvezú deti i dospelí. Niektoré recenzie len upozorňujú na konštrukciu 8 palcových koliesok, ktoré sú plné a vďaka tomu menej pohodlné.

Dobrý pomer cena/výkon, skladnosť, maximálna rýchlosť 30 km/h, tempomat
V dôsledku plných koliesok menšia pohodlnosť

Segway Kickscooter ES2

Segway Kickscooter ES2 recenzie a test

Kolobežka s elektromotorom Segway Kickscooter ES2 prichádza so zaujímavou inováciou, ktorá je označená ako SBMS. Jedná sa o inteligentný systém riadenia batérie, spojený s takzvanou rekuperáciou. Aj vďaka tomu je možné využiť dojazd, ktorý bude celých 25 kilometrov. Rovnaká hodnota je i tá rýchlostný. Teda je to celých 25 kilometrov za hodinu.

Veková hranica pre túto kolobežku je 14 rokov a minimálna výška postavy činí 130 centimetrov. Odolná konštrukcia z hliníka má pozitívny vplyv nielen na to, že je možná jazda osoby vážiacej až 100 kilogramov, ale má vplyv aj na to, že tento model váži pomerne málo, a to 12,5 kilogramov.

O výkon sa tu stará motor o hodnote 250 W, ktorý využíva energiu z batérie, ktorá je spojená s hodnotou 187 Wh. Zaujímavým konštrukčným prvkom sú nepatrne rozdielne kolesá, ktoré sú veľké 20 a v druhom prípade menej, a to konkrétne 19,2 centimetrov.

Dobrá rýchlosť, rekuperácia energie, podsvietenie
Kratšie dojazd

inSPORTline Billar

inSPORTline Billar recenzie a test

Mestská elektrokoloběžka inSPORTline Billar zaujme na prvý pohľad svojím košíkom, ktorý z nej robí ešte viac praktické vozítko. Ďalšie spotrebiteľa môže zaujať jej vyšší komfort, pretože ide o elektrikou kolobežku so sedadlom. To je pohodlné, výškovo nastaviteľné a v kombinácii týchto dvoch prvkov je vhodná aj pre staršie osoby, ktorým pomôže priblížiť sa na nákup, alebo sa len pohodlne presunúť z bodu A do bodu B.

Má hliníkový robustný rám, vďaka ktorému má aj ľahko vyššiu hmotnosť 16 kilogramov. Na to, že je však kolobežka takto praktická, je ešte jej hmotnosť nízka, takže to vo výsledku chválime. Pohon zabezpečuje elektromotor s príkonom 350 W, s ktorým dokáže ísť rýchlosťou až 25 km/h a dojazd môže byť až 30 kilometrov. Riadidlá sa nechajú sklopiť, ale vzhľadom ku konštrukcii nečakajte, že sa z nej potom stane kompaktná kolobežka vhodná na časté prenášanie.

Jej maximálna nosnosť je 120 kilogramov a poteší prítomnosť tempomatu, ktorý má prednastavené rýchlosti na 15, 20 a 25 km/h. Jej ďalšou veľkou výhodou sú pomerne veľké nafukovacie kolesá, ktoré pridávajú na pohodlie a praktickosti. Ich priemer je 30,5 centimetrov a vďaka nim je výška nášľapu 22 centimetrov nad terénom, takže si kolobežka hravo poradí s prekonávaním prekážok a terénnych nerovností. Zadná kotúčová brzda je pomerne efektívna, vpredu nájdeme svetlo a vzadu bohužiaľ len odrazku.

Sedadlo a praktický košík, veľké kolesá, skladacia robustná konštrukcia
Menej vhodná na prenášanie, zadné odrazové sklo

Joyor X5S

Joyor X5S recenzie a test

Skladacia elektrokolobežka Joyor X5S je ďalší rozumnou alternatívou všetkým výkonným elektrickým kolobežkám. Vyniká predovšetkým svojím dlhým dojazdom 55 kilometrov a pomerne vysokou maximálnou rýchlosťou, ktorá atakuje hranicu päťdesiatich kilometrov za hodinu. Tieto hodnoty môže ponúkať v dôsledkov veľkokapacitné batérie a výkonného motora s 500 Watty.

Má veľkú nosnosť 150 kilogramov, vďaka ktorej na ňu môžu jazdiť aj urostlejší dospelí jedinci. Vďaka nastaviteľnej výške riadidiel je však vhodná aj pre deti od 10 rokov, respektíve pre jazdcov s výškou od 150 centimetrov. Rám je zhotovený z leteckého hliníka a poteší tiež veľké, desaťpalcové nafukovacie pneumatiky. Zvláda výborne ako jazdu po asfalte, tak v teréne.

Predné aj zadné osvetlenie je riešené LED technológiou a okrem neho ponúka model tiež tempomat, blatníky, alebo klaksón. Brzda je umiestnená len na zadnom kolese a je kotúčová, na výber sú tri jazdné režimy s ohľadom na úsporu energie. Kolobežka má skladací mechanizmus, ktorý však podľa hodnotenia spotrebiteľov mohol byť zhotovený lepšie.

Vhodná pre deti od 10 rokov, výkonný 500 W elektromotor, dojazd až 55 kilometrov, vysoká rýchlosť
Horšie spracovaný skladací mechanizmus

Razor Power core E90

Razor Power core E90 recenzie a test

Kolobežka na elektrický pohon Razor Power core E90 je voľbou aj pre deti, pretože na nej možno jazdiť už od 8 rokov veku, ak dané dieťa dosiahne výšku minimálne 125 centimetrov. Kategóriu určenie jasne dopĺňa aj celková nosnosť, ktorá oproti modelom pre dospelých činí len 54 kilogramov.

Kolobežka je vyrobená z kombinácie plastu a ocele, a má uretanovej pneumatiky. Akékoľvek danej kombinácie smerujú k hmotnosti, ktorá je dobrých 9 kilogramov. Samotné ovládanie, teda jazda, je pomerne jednoduchá, pretože je všetko riešené na princípe tlačidla.

Rýchlosť, ktorú táto kolobežka vyvinie, je až 16 kilometrov za hodinu, čo deťom určite stačí. Vplyv na rýchlosť má motor s výkonom 90 W. Zaujme aj doba prevádzky, ktorá atakuje hranicu 80 minút. Ďalej nechýba praktický stojan, rovnako ako ručne ovládaná brzda.

Dĺžka dojazdu, nízka hmotnosť, aj pre menšie deti
Malá nosnosť

Ako vybrať elektrickú kolobežku

Elektrická kolobežka je skvelým pomocníkom pre rýchlu a pohodlnú prepravu, ale aj zaujímavú hračkou pre deti. Od toho sa odvíja aj základné kritérium spojené s výberom. Je potrebné zohľadniť parameter, ktorý jasne hovorí, od koľkých rokov je kolobežka vhodná. Na trhu existuje elektrokolobežka už pre deti od 8 rokov, rovnako ako variant pre tých, ktorý bolo 18. Doplňujúce informácií je minimálna výška postavy.

Rýchlosť a dojazd

Ďalšie dôležité parametre sa týkajú toho, ako elektrokolobežka konkrétne ide. Prvá hodnotou, ktorú sledovať, je jej maximálna rýchlosť. Modely určené aj pre deti vyvinú rýchlosť okolo 30 kilometrov za hodinu. Pokiaľ ide o tie plnohodnotné, je možné hovoriť aj o rýchlosti nad 30 km/h.

Druhý parameter, na ktorý nemožno zabúdať, je dojazd. Ten môže byť udávaný buď v minútach, alebo v hodnote, ako ďaleko je možné s kolobežkou dôjsť. Doba prevádzky sa u dobrých variantov pohybuje okolo jednej hodiny. Tie najlepšie túto hranicu presahujú a v kombinácii s dostatočnou rýchlosťou nie je problém zvládnuť vzdialenosť trebárs aj 40 kilometrov.

Hmotnosť kolobežky a skladnosť

Elektrická kolobežka by mala ponúknuť možnosť zloženia, čo dnes väčšina modelov vie. Vďaka tomu ju možno kamkoľvek uložiť, alebo ju aj nosiť. V takom prípade je vhodné prihliadnuť k tomu, aby mala nízku hmotnosť. Na tú má vplyv predovšetkým konštrukcie a to, či bola použitá oceľ, alebo napríklad hliník. Nízka váha je obvykle pod hodnotou 10 kg, zatiaľ čo ťažšie kolobežky tento parameter výrazne presahujú.

Možnosti ovládania (riadenie)

Parametrov je v tomto ohľade celkom dosť. Úlohu môže hrať samotný elektrický pohon, ktorý je ovládaný buď pomocou tlačidla alebo klasicky otáčavou rukoväťou ako na motocykli. Rôzne môžu byť riešené aj brzdy, a to v podobe nožnej brzdy, alebo v podobe páčky ako je tomu napríklad na bežnom jazdnom bicykli.

Doplnky elektrokolobežky

Moderné nadšencov môže nadchnú nielen displej ukazujúci potrebné dáta k jazde, ale napríklad aj Bluetooth, ktoré umožnia spárovanie s mobilným telefónom. Ďalej je možné nájsť funkciu záložného zdroja – teda powerbanky, rovnako ako možnosť využiť model so sedadlom. Ten už jasne cielia na segment tých, ktorí hľadajú hlavne pohodlnosť.

4.2/5 - (24 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.