Dielňa,

Elektrické hoblíky: Test a recenzie 10 najlepších

Elektrický hoblík nájde uplatnenie nielen v profesionálnych dielňach, ale hodí sa aj v tých domácich a to každému majstrovi, ktorý čas od času pracuje s drevom. Kladom je rozhodne urýchlenie akejkoľvek práce, na ktorú ide elektrický hoblík použitý. Jedná sa o ručné, menej presný nástroj pre prácu s drevom – presnejším a pokročilejším pomocníkom pre podobnú činnosť je hobľovačka preťahovačka, ktorá tiež prešla našej redakčnej recenzií.

Okrem úspory času je hoblík na drevo spojený tiež s elimináciou značné fyzickej námahy, a ak sa správne používa, práca s ním je presná a kvalitná. Pohon zabezpečuje vždy elektromotor, ktorý môže byť napájaný elektrinou zo siete, alebo z aku. Rozoznávame tak hoblíky elektrické a aku. Hoblíky na drevo sa vyrábajú v rôznych šírkach i s rôznym úberom materiálu, a preto nie je problém s opracovaním širokej škály drevených produktov.

Kvalitný elektrický hoblík by mal spĺňať celý rad rôznych parametrov, ktoré súvisia s jeho všestrannosťou i jednoduchým ovládaním. Takýto hoblík však môže mať vyššiu hmotnosť, čo je podstatný údaj. Ďalšími parametrami sú príkon a spomínaná šírka záberu, alebo úber materiálu. Na základe parametrov, testov a používateľských skúseností sme pripravili výber zahrňujúce najlepšie elektrické hoblíky a ich recenzie.

Najlepšie elektrické hoblíky – TOP 10

V tabuľke je výber 10 najlepších elektrických hoblíkov z testov a hodnotenia pre rok 2024.


Zobraziť celú ponuku

Porovnanie parametrov

 Einhell TE - PL 850Black-Decker KW750KEXTOL PREMIUM EP 1300Bosch PHO 3100EXTOL CRAFT 409113Bosch Professional GHO 6500EXTOL Industrial IEP 26-82Bosch PHO 1500Güde HO 82-850DWT HB03-82
Otáčky15000 ot/min16000 ot/min16000 ot/min16500 ot/min16500 ot/min16500 ot/min16000 ot/min19500 ot/min16500 ot/min16000 ot/min
Hmotnosť3,6 Kg5,3 Kg5,2 Kg2,6 Kg2,9 Kg3,1 Kg3,6 Kg2,4 Kg3,8 Kg3,7 Kg
Hĺbka drážky18 mm12 mm14 mm9 mm7 mm9 mm10 mm8 mm13 mm5 mm
ViacViacViacViacViacViacViacViacViacViac

Recenzie 10 elektrických hoblíkov

Einhell TE - PL 850

Einhell TE - PL 850 recenzie a test

Elektrický hoblík Einhell TE – PL 850 príde vhod ako amatérskym kutilom, tak sa skvele hodí aj pre polo-profesionálnu prácu. Zaujme príkonom o veľkosti 850 W, ktorý má pozitívny vplyv na ďalšie výkonnostné parametre. Hlavne potom teda na maximálnu rýchlosť, ktorá činí 15 000 otáčok/min. Poteší aj množstvo maximálneho úberu, ktoré je 3 milimetre.

Vďaka svojmu prevedeniu dokáže hobľovať šírke o veľkosti 82 milimetrov a maximálna hĺbka drážky činí 18 milimetrov. Na výsledku má veľký podiel aj nôž z tvrdokovu, rovnako tak ako použitá automatická ochrana noža.

Nechýba praktická vodiaca lišta, alebo alumíniová hobľovacie doska. Kladom je možnosť nastavenia smeru, ktorým budú odhadzované piliny. Produkt nesklame ani celkovou hmotnosťou celého hoblíka, ktorá činí 3,6 kilogramov. Vďaka nej je manipulácia s hoblíkom jednoduchá a je možné vykonávať i dlhšie trvajúcu obrábanie dreva.

Polo-profesionálne použitie, nastaviteľný smer odhodu hoblín
Bez kufríku

Black-Decker KW750K

Black-Decker KW750K recenzie a test

Hoblík na drevo Black-Decker KW750K má priemerný príkon 750 W, ktorý zaistí dobré výsledky pri úprave väčšiny mäkkého i tvrdého dreva. Hobľovacie valec využíva obojstranné karbidové nože s vynikajúcou prevádzkovou životnosťou. Pri práci je možné nastaviť, či sa majú hobliny vyhadzovať smerom vpravo, alebo vľavo, čo zvyšuje praktickosť tohto modelu.

Hĺbka úderu o hodnote 2 milimetrov je skôr základná hobby hodnota, ktorá sa odoberie pri každom ťahu nástroja po dreve. Samozrejmosťou je možnosť hĺbku nastaviť, a to po 0,2 milimetroch. Maximálna hĺbka drážkovanie u tohto hoblíka činí 12 milimetrov.

O presnosť a jednoduchú prácu sa starajú 3 rôzne veľkosti drážok, ktoré majú tvar písmena V. K presnosti prispievajú tiež bočné vodítka. Maximálna hobľovaná šírka je vzhľadom ku konštrukcii 82 milimetrov. Praktickým príslušenstvom je kufrík na uloženie nielen hoblíka, ale aj ďalších nevyhnutností.

Vrátane kufríku, karbidové nože, nastaviteľná hĺbka
Max 2 milimetre úberu

EXTOL PREMIUM EP 1300

EXTOL PREMIUM EP 1300 recenzie a test

Elektrický hoblík EXTOL PREMIUM EP 1300 má veľmi dobrú hodnotu príkonu, ktorý je celých 1 300 W. Už to samo o sebe hovorí v jeho prospech a zaisťuje vysoký výkon. Opomenúť nemožno ani ďalších niekoľko pozitív, ako je hlavne hĺbka úberu, ktorá môže byť až 3,5 milimetrov. Zaujme tiež celková hodnota hobľovacej šírky, ktorá činí celých 110 milimetrov.

Svoju prácu odvedie dokonale aj vďaka použitiu veľmi kvalitných nožov. Tie sú vyrobené z rýchloreznej ocele, ktorá nesie označenie HSS. Hĺbka polodrážky môže byť od 0, až po 14 milimetrov. Vzhľadom k príkonu sa pýši otáčkami, ktoré robia celých 16000 / min.

Možnosť nastavenia umožní voliť 3 rôzne hlboké drážky pre znižovanie hrán. Rovnako tak nechýba možnosť práce ľavú, alebo pravou rukou. Celková hmotnosť tohto hoblíka činí 5 Kg a zaujme aj jeho ergonómia a jednoduchý úchop, ktorý má tiež bezpečnostný rozmer.

Príkon, hĺbka úberu, nože z rýchloreznej ocele
Vyššia hmotnosť

Bosch PHO 3100

Bosch PHO 3100 recenzie a test

Hoblík na drevo Bosch PHO 3100 zaujme svojim patentom, ktorý sa týka systému nožov s označením Woodrazor. Tie zaistia dokonalé a ľahké hobľovanie bez akejkoľvek námahy. Prevedenie modelu je unikátny aj pre svoju veľmi pohodlnú rukoväť, ktorá nesie označenie Softgrip. Hodnota menovitého príkonu, ktorá sa podpisuje na vlastnostiach, je 750 W – čo zodpovedá výstupnému výkonu 420 W.

Tento model má štandardnú šírku záberu 82 milimetrov. Hĺbku drážky je možné nastaviť v rozmedzí od 0 až po 9 milimetrov. Nastaviť je možné aj optimálne hĺbku úberu, ktorej maximum je veľmi dobré s hodnotou 3,1 milimetrov.

Maximálne voľnobežné otáčky sú 16 500 / min, čím vo svojej triede dominuje. Rovnako tak dominuje extrémne nízkou hmotnosťou, ktorá je len 2,6 kilogramov. Pre pohodlné zrážanie hrán sú k dispozícii celkom 3 drážky v tvare písmena V. Čistotu práce zabezpečuje prítomná možnosť odsávania hoblín.

Nízka hmotnosť, vysoké otáčky, nože Woodrazor
Nižší príkon

EXTOL CRAFT 409113

EXTOL CRAFT 409113 recenzie a test

Elektrický hoblík EXTOL CRAFT 409113 zaujme každého domáceho majstra s vlastnou dielňou. Ide o pomocníka, ktorý má príkon o hodnote 750 W a vďaka umiestnenému ovládanie a konštrukciu nie je problém s ním pracovať ako pravou, tak i ľavou rukou. Zaujme aj veľmi nízkou hmotnosťou, ktorá činí len 2,8 kilogramu, čo sa pozitívne premieta do jednoduchej obsluhy.

Maximálne otáčky sú na veľmi dobrej hodnote, ktorá je 16 500 ot./min. Hobľovacie šírka je vzhľadom ku konštrukcii štandardné a jej hodnota činí 82 milimetrov. Nechýba možnosť nastavenia potrebného úberu až do maximálnej hodnoty 2 milimetrov.

Hĺbka polodrážky je nastaviteľná v rozmedzí 0 – 7 milimetrov. Napájanie je klasické, prostredníctvom kábla zapojeného do zásuvky. Model zaujme aj nastavením smeru samotného vyhadzovania pilín a dreveného prachu, a to buď na ľavú, alebo pravú stranu.

Hodnota otáčok, vyhadzovanie hoblín, nízka váha
Menšie úber

Bosch Professional GHO 6500

Bosch Professional GHO 6500 recenzie a test

Hoblík na drevo Bosch Professional GHO 6500 je určený pre ľavákov i pravákov, a to za pomoci jednoduché aretácia spínača. Jeho ďalším kladom je odkladacia opierka, vďaka ktorej nedôjde k poškodeniu dreva. Využívané sú 2 nože z rýchloreznej ocele HSS, ktoré umožnia aj opätovné ostrenie, čím sa znižujú náklady na prevádzku a prípadné ďalšie investície.

Elektrický motor má príkon o hodnote 650 W a dokáže ponúknuť až 16 500 otáčok za minútu. Prácu rozhodne uľahčuje celkovo nízka váha, ktorá je len 2,8 kilogramu. Poteší tiež veľkosť nastaviteľného úberu, ktorá je v rozmedzí 0 – 2,6 milimetrov.

Hĺbku drážky je možné nastaviť od nuly, až po hodnotu 9 milimetrov. Samozrejmosťou je aj doštička s celkom 3 V drážkami pre jednoduchšie kosenie hrán. Súčasťou balenia je aj praktický kľúč, bočný doraz a ďalej tiež ostriacej zariadení, alebo nastavovacie mierky na nože.

Otáčky, nízka váha, príslušenstvo
Nižší príkon

EXTOL Industrial IEP 26-82

EXTOL Industrial IEP 26-82 recenzie a test

Elektrický hoblík EXTOL Industrial IEP 26-82 má prednosť nielen v tom, že ponúkne dostatočne veľký príkon o hodnote 710 W, ale jeho kladom je aj celková výkonnosť použitého elektromotora, ktorý navyše ponúkne dokonalé vyváženie. To sa podpisuje ako na rýchlosti opracovanie dreva, tak i na celkovej presnosti pri práci. Zaujme aj dostatočne dlhý kábel do zásuvky, ktorý má 3 metre.

Nechýba odsávanie odletujúcich triesok, ktoré je možné zapojiť tak z ľavej, tak i z pravej strany. Hodnota celkového úberu je plynule regulovateľná podľa potreby, až do hodnoty 2,6 milimetrov. Potešujúce je aj rýchlosť maximálnych otáčok, ktorá činí 16000 ot / min.

Hobľovacie šírka je vzhľadom k hobby použití štandardnej a činí 82 milimetrov. Hmotnosť tohto hoblíka je 3,1 kilogramov a hĺbku polodrážky je možné nastaviť v rozmedzí 0 – 10 milimetrov. Určený je pre akýkoľvek druh dreva, vrátane tvrdého.

Dostatočne dlhý kábel, úber až 2,6 milimetra
Vyššia hmotnosť

Bosch PHO 1500

Bosch PHO 1500 recenzie a test

Hoblík na drevo Bosch PHO 1500 má úplne jedinečné nože, ktoré zaistia nielen veľmi rýchlu možnosť výmeny, ale aj istotu bezproblémové, rýchle a presné práce. Jedná sa o unikátny patentovaný systém s označením Woodrazor. Ďalšou prednosťou je vyhadzovanie pilín s možnosťou pripojiť sáčok, rovnako tak ako je možné napojiť aj akýkoľvek bežný vysávač.

Hĺbku úberu tohto zariadenia možno nastaviť do hodnoty 1,5 milimetrov a príkon činí 550 W. V oboch parametroch sa radí skôr do kategórie hobby náradia, kde bude plne vyhovovať. Pre ľahké zrážanie hrán v rohoch nechýba celkom 3 drážky v tvare V. Hĺbka drážky je nastaviteľná až do 8 milimetrov.

Nijako nesklame hobľovacie šírka, ktorá je štandardných 82 milimetrov. Dva parametre, ktoré rozhodne zaujmú, sú nízka hmotnosť 2,4 kilogramu a rýchlosť otáčok, ktorá činí unikátnych 19 500 otáčok za minútu.

Hodnota otáčok, nízka váha, patentované nože Woodrazor
Nižší príkon, nižšia úber

Güde HO 82-850

Güde HO 82-850 recenzie a test

Elektrický hoblík Güde HO 82-850 zaujme svojím elektromotorom s príkonom 850 W, ktorý ponúka dostatok sily za použitia minimálnej ľudskej námahy. Konštrukcia hoblíka umožňuje nastavenie smeru odhadzovanie pilín, a to buď smerom doprava, alebo doľava. Vďaka protišmykovej rukoväti sa veľmi dobre drží a manipulácia je bezpečná.

Nechýba ako masívna základová doska s dlhou životnosťou, tak i systém jednoduchej výmeny nožov. Ďalším kladom je aj automaticky vyklápanie opierka pre odkladanie. Nechýba V drážka v niekoľkých veľkostiach, pre potrebné zrážanie hrán. Otáčky majú hodnotu 16500 ot / min.

Celková šírka opracovanie je štandardných 82 milimetrov. Zaujme ako nastaviteľná hĺbka drážky v rozmedzí 0 – 13 milimetrov, tak i nastaviteľný úber, ten môže mať hodnotu až 3 milimetre. Praktickou vlastnosťou je aj kábel s dĺžkou 3 metre. Váha činí 3,8 kilogramov, čo je v porovnaní mierne vyššia hmotnosť.

Hodnota príkonu, hĺbka hobľovanie, dĺžka kábla
Vyššia váha 3,8 Kg

DWT HB03-82

DWT HB03-82 recenzie a test

Hoblík na drevo DWT HB03-82 má špičkový elektromotor, čo potvrdzuje už samotná hodnota jeho príkonu, ktorá robí veľmi dobrých 1 010 W. Ten sľubuje dostatok sily aj pre prácu s najtvrdším drevom po veľmi dlhú dobu. Dobrá je aj hodnota maximálneho úberu, ten je nastaviteľný až do 3 milimetrov. Potešujúce je aj hodnota otáčok, ktoré robí 16 000 otáčok za minútu.

Za štandardné sa nechá považovať šírka hobľovania o hodnote 82 milimetrov a nastaviteľná hĺbka polodrážky disponujúci rozmedzím 0 – 5 milimetrov. Vďaka rukoväti Softgrip sa hoblík pohodlne drží aj dlhšiu dobu a vertikálne a horizontálne vodítko podporuje celkovú presnosť.

Nechýba otvor na odvod hoblín, rovnako ako praktická opierka určená pre odloženie. Nože sú v prípade potreby vymeniteľné, alebo sa dajú ľahko nabrúsiť – pomocou dodaného prípravku v príslušenstve. Špeciálne mikro reliéf v spodnej časti uľahčuje pohyb po dreve.

Výkonný motor, rukoväť Softgrip, vymeniteľné nože
Hmotnosť 3,7 kg, menšie úber polodrážky

Ako vybrať elektrický hoblík

Elektrické hoblíky je vhodné v prvom rade rozdeliť do troch kategórií. Buďto sa môže jednať o variant určenú pre hobby použitie v domácich dielňach, alebo je to variant polo-profesionálne, či sa jedná o verziu určenú pre profesionálne drevárske dielne. Od toho sa následne odvíjajú aj samotné parametre výberu.

Elektrický alebo aku hoblík

Na trhu jasne dominuje elektrický hoblík, ktorý je napájaný štandardným káblom, ktorý sa zapojí do zásuvky. Kladom je možnosť nepretržitej dlhodobej práce. Nevýhodou je to, že sa kábel môže pliesť, alebo potreba byť v dosahu zásuvky. Tu je dobré prihliadnuť k dĺžke kábla, ktorá býva okolo 3 metrov. Druhým variantom sú aku hoblíky, ktoré majú hlavnú výhodu v možnosti pracovať kdekoľvek. Nevýhodou býva nižší výkon a tiež skutočnosť, že sa batéria vybíja. Aku hoblík je teda vhodnejšie na menšie práce, na ktoré vystačia zásoba energie v akumulátore.

Hmotnosť

Dôležitým kritériom pri výbere hoblíka na drevo je jeho váha. Čím je ľahší, tým ľahšie s ním je manipulácia a dlhšie s ním bude možné pracovať. Tie najľahšie modely môžu vážiť len okolo 2,5 kilogramu, čo je veľmi dobrá hodnota. Výnimkou však nie sú ani také, ktoré vážia 5 – 6 Kg. Tu už sa jedná hlavne o profi varianty s veľmi výkonným elektromotorom, ktorý má na hmotnosti nemalý podiel.

Príkon

Čím väčší príkon je, tým je elektrický hoblík výkonnejšie a tým ponúkne lepšie parametre. U obyčajnejších menších a hobby modelov možno počítať s príkonom okolo 500 – 600 W. Kto to myslí s úpravou dreva vážne, mal by jeho výber začínať na hodnotách okolo 700 – 800 W. Existujú však aj také, ktoré majú hodnotu príkonu cez 1 000 W .

Parametre hobľovanie

Prvým parametrom pri výbere elektrického hoblíka, na ktorý hľadieť, je takzvaný úber. Jedná sa o množstvo dreva, ktoré možno jedným ťahom odstrániť. Celková výška úberu by mala byť vždy nastaviteľná. Hoblíky z hobby kategórie môžu mať úber v rozmedzí 1 – 2 milimetre. U tých lepších sa hodnota pohybuje okolo 3 milimetrov a je jasné, že u najlepších ešte stúpa.

Druhým dôležitým parametrom je šírka hobľovania. Medzi dnes pomerne bežný štandard patrí šírky 82 milimetrov, ktorá by mala byť zároveň aj hranicou najnižšie. Pokiaľ sa jedná o pokročilejšie model, potom nie je problém nájsť na trhu aj varianty s hodnotami šírky 100 – 200 mm.

Funkcie a vlastnosti

Môžeme sa stretnúť s možnosťou odsávania hoblín s nastavením z pravej alebo z ľavej strany, či možnosť ich zachytávanie do vaku. Ďalej je dobrým prvkom vodiaca lišta, ktorá nemusí byť len vertikálne, ale môže byť tiež horizontálna. Praktická sa javí aj možnosť aretácie spínače, ktorá napomáha úľave ruky pri dlhotrvajúcej práci. Hoblík sa po aretáciu tiež oveľa lepšie ovláda a je jedno, či pravú, alebo ľavou rukou.

4.6/5 - (8 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.