Elektronika,

Najlepší drony: s kamerou, mini ai. | Recenzie, test

Lietajúci dron plní úlohu ako obľúbené hračky, tak nástroje zárobku v rôznych odboroch, pretože diaľkovo ovládaný RC model umožňuje zaobstarať absolútne unikátne zábery určitého miesta z vtáčej perspektívy. Kvadrokoptéra alebo i viac vrtuľový stroj, môže byť ovládaný z mobilu, tabletu alebo diaľkovým ovládačom, čo má vplyv predovšetkým na dolet. Na pilotovanie dronov sa vzťahujú podmienky o prevádzke bezpilotných lietadiel, takže si (hlavne v prípade profi dronov) starostlivo naštudujte pravidlá.

Dron s kamerou, alebo bez?

Okrem letových vlastností možno ponuku rozdeliť na drony s kamerou, najlepšie 4k prípadne full HD, a drony bez kamery. Tie, čo jej chýba, sú typicky lacnejšie drony napríklad pre deti alebo začiatočníkov na manévrovanie a zdokonaľovanie techniky. Väčšina dronov však kameru má, a to buď integrovanú alebo odnímateľnou. Drahšie drony potom okrem gyroskopu pre stabilizáciu kamery umožní napríklad aj živý prenos HD videa.

Zohľadniť by ste mali nielen kapacitu batérie a dĺžku výdrže, rýchlosť letu a dosah, rozlíšenie kamery, ale aj špecifické vlastnosti. Napríklad či je kamera integrovaná alebo odnímateľná, prípadne aké letovej funkcie ponúkne (typicky Follow me, Point of interest pod.). Na základe parametrov, testov a používateľských skúseností sme pripravili výber zahŕňajúce najlepšie drony a ich recenzie.

Najlepšie drony – TOP 7

V tabuľke je výber 7 najlepších dronov z testov a hodnotenia pre rok 2024.

VzhľadModelDosahRýchlosťDĺžka letu 
DJI Mavic Pro DJIM0250 recenzie a testDJI Mavic Pro DJIM02507000 m64 km/h27 min
SYMA X5C recenzie a testSYMA X5C150 m-8 min
DJI Spark DJIS0200 recenzie a testDJI Spark DJIS02002000 m50 km/h16 min
Ryze Tech Tello TEL0200 recenzie a testRyze Tech Tello TEL0200100 m30 km/h13 min
DJI Phantom 4 DJI0420 recenzie a testDJI Phantom 4 DJI04205000 m72 km/h28 min
SYMA X8HW recenzie a testSYMA X8HW70 m40 km/h7 min
DJI Mavic Air Fly More Combo recenzie a testDJI Mavic Air Fly More Combo10000 m68,4 km/h21 min

Zobraziť celú ponuku

Porovnanie parametrov

 DJI Mavic Pro DJIM0250SYMA X5CDJI Spark DJIS0200Ryze Tech Tello TEL0200DJI Phantom 4 DJI0420SYMA X8HWDJI Mavic Air Fly More Combo
Rozlíšenie videa4KHDFull HDHD4KHD4K
Rozlíšenie fotoaparátu12 Mpx2 Mpx12 Mpx5 Mpx12 Mpx1 Mpx / 8 Mpx32 Mpx
Hmotnosť743 g200 g300 g80 g1380 g600 g430 g
ViacViacViacViacViacViacViac

Recenzie 7 dronov

DJI Mavic Pro DJIM0250

DJI Mavic Pro DJIM0250 recenzie a test

Dron s kamerou 4K DJI Mavic Pre DJIM0250 nadchne svojimi profesionálnymi vlastnosťami a napriek tomu prijateľnou cenou. Jeho dosah je až 7 kilometrov pri maximálnej rýchlosti dosahujúce až 64 kilometrov za hodinu. Na plné nabitie dokáže lietať po dobu 27 minút. Disponuje kamerou, ktorá vie natáčať v rozlíšení 4K Ultra HD s využitím 30 FPS a samotný zorný uhol kamery činí 78,8 stupňov.

Je vybavený unikátnou technológiou vyhýbanie sa prekážkam. Disponuje tiež režimom Tripod, ktorý umožní lietať v interiéroch. V exteriéri zase príde vhod výbava v podobe GPS / GLONASS. Dokáže tiež automaticky vyrovnávať výšku od zeme. Ďalej disponuje režimom Gesture, ktorý ponúkne možnosť jednoduchého robení selfie. Fotoaparát má rozlíšenie 12 Mpx.

Dron je možné prepojiť s telefónom s využitím Wi-Fi. Jeho hmotnosť je adekvátnych 743 gramov. Konštrukcia umožňuje praktické zloženie, čo uľahčí jeho transport. Zaujme aj kompaktné diaľkové ovládanie s ľahkým úchopom.

Rýchlosť a dolet spolu s ovládaním, kamera 4K, selfie režim Gesture
Bez možnosti upgradu kamery

SYMA X5C

SYMA X5C recenzie a test

Lacný dron SYMA X5C ponúkne možnosť natáčania v HD rozlíšení. O jednoduché ovládanie a udržanie vo vzduchu sa stará 6 kanálový gyroskop. Zapnúť možno tiež špeciálny režim pre začiatočníkov. Na jedno nabitie, ktoré prebieha cez USB port, je možné s dronom lietať po dobu približne 8 minút. Dosah drona je v závislosti od podmienok okolo 80 až 150 metrov.

Ovládanie prebieha v pásme 2,4 GHz. Využíva sa 4 kanálové ovládanie pre možnosť lietania všetkými smermi. Zaujímavým doplnkom je využitie 2 farebného osvetlenia. Natočená dáta, rovnako ako fotografie zhotovené počas letu sa ukladajú na SD kartu.

Súčasťou balenia sú aj náhradné diely v podobe 4 dodatočných vrtuľou. Nechýba tiež ovládač, ktorého súčasťou je praktický LCD displej. Jeho napájanie je riešené využitím 4 AA tužkových batérií. Rozmery Drone činí 31 × 38 × 14 cm.

Režim pre začiatočníkov, náhradné diely, cena / výkon
Prevádzková výdrž, dlhšie nabíjanie

DJI Spark DJIS0200

DJI Spark DJIS0200 recenzie a test

Dron s Full HD kamerou DJI Spark DJIS0200 využíva pri natáčaní 1/2,3 “CMOS snímač. Umožní aj vytváranie fotografií v rozlíšení až 12 megapixelov. Na kvalite záznamov sa podpisuje tiež mechanická stabilizácia obrazu. Dron zaujme kompaktnými rozmermi, rovnako ako hmotnosťou o veľkosti iba 300 gramov.

Na jedno nabitie je schopný lietať po dobu 16 minút, čo predstavuje v súčasnosti priemer medzi profi a lacnými drony. Od pilota sa vďaka dosahu môže vzdialiť až na celé 2 kilometre. Na maximálny výkon navyše dokáže letieť rýchlosťou 50 kilometrov za hodinu. Moderné funkciou je Flight Autonomy, ktorá zaisťuje maximálnu bezpečnosť pri každom lete. Nechýba tiež unikátny podpora gest.

Medzi kvalitné funkcie patria ako GPS, tak i VPS. Ponúknuť dokáže aj funkciu Face Aware, ktorá zaistí jednoduché a rýchle vzlietnutie z dlane. Všetky natočené záznamy je možné preniesť do aplikácie DJI GO 4, ktorá umožní jednoduchú editáciu a ďalšie využitie.

Kompaktné rozmery, Full HD kamera a stabilizácia, vzlietnutie z dlane
Málo gest pre ovládanie, len základné editor videa

Ryze Tech Tello TEL0200

Ryze Tech Tello TEL0200 recenzie a test

Mini dron Rýdzo Tech Tello TEL0200 je vybavený kamerou, ktorá dokáže robiť záznamy v rozlíšení 720p HD. Ďalej disponuje funkciou Smart Switch, ktorá využíva 2 antény pre perfektné prednosť obrazu. Prenos signálu je realizovaný až na vzdialenosť 100 metrov. Na jedno nabitie je možné s Drone lietať po dobu približne 13 minút.

Zaujme jeho kvalita, ktorú zaručuje pohonný systém od DJI. Vďaka funkcii Throw & Go ho stačí doslova hodiť do vzduchu a tým je možné realizovať jeho vzhľad. Vďaka prednastaveným 8 druhom akrobacia možno jednoducho realizovať aj zložité triky.

Technológia Bounce Mode zaistí jednoduchá štart, ale aj bezpečné pristátie priamo na dlani. Nechýba prednastavené módy pre videá, s označením Circle, 360 a ďalej tiež Up & Away. Na kvalitu zábere má vplyv aj elektronická stabilizácia odrazu. Okrem natáčania možno aj fotiť v rozlíšení 5 Mpx.

8 režimov akrobacie, Bounce Mode, Throw & Go
Slabší dolet, bez ovládača

DJI Phantom 4 DJI0420

DJI Phantom 4 DJI0420 recenzie a test

Dron DJI Phantom 4 DJI0420 možno zaradiť do kategórie profesionálnych kvadrokoptér. Zodpovedajú tomu jeho vlastnosti. Kamera dokáže ponúknuť natáčanie v rozlíšení 4K 60 FPS. Zaujme jednopalcový 12 Mpx snímač s mechanickou uzávierkou. Batérie dokáže na jedno nabitie dodávať energiu až na 28 minút letu. Zaujme tiež výkon drona, vďaka ktorému je možné letieť rýchlosťou až 72 km/h na vzdialenosť 5 kilometrov.

Kvalitný ovládač je okrem iného vybavený aj displejom o veľkosti 5,5 palca. Nechýba podporné a praktické režimy, ako je technológia FlightAutonomy, alebo dôležitý GPS modul, ktorý je vzhľadom k doletu nevyhnutný. Okrem toho má vo výbave aj diaľkomer alebo kompas. Nahrávanej zábery sú ukladané na SD kartu a praktický je aj prítomný HDMI konektor.

Hmotnosť drona je 1 380 gramov, teda výraznejšie ťažšie ako ostatné porovnávané modely. Zaujmú infračervené snímače, ktoré pomáhajú vyhnúť sa prekážkam v 4 smeroch. Ovládač využíva technológiu LightBridge pre dokonalý prenos ako na klasické frekvencii 2,4 GHz, tak i na frekvencii 5,8 GHz. K dispozícii je aj Wi-Fi modul.

Video 4K 60 FPS, vyhýbanie sa prekážkam, GPS a Glonass
Obstarávacia cena drona aj dielov

SYMA X8HW

SYMA X8HW recenzie a test

Kvadrokoptéra SYMA X8HW je dron disponujúci HD kamerou s možnosťou robení záberov z vtáčej perspektívy. Zvládne aj fotografie v základe s rozlíšením 1 MPx. Veľkým kladom je stabilita letu, ktorá je zaistená vďaka 6 osé stabilizácii s využitím gyroskopu. Na jedno nabitie tento dron môže byť vo vzduchu približne 7 minút. Doba nabíjania trvá zhruba 200 minút.

Dosah počas lietanie je okolo 70 metrov. Dobrý je aj výkon, ktorý umožní lietať až rýchlosťou 40 kilometrov za hodinu. Odolná plastová konštrukcia a kryty vrtúľ chráni pred nečakanými udalosťami, ako sú pády a tiež nárazy.

Ovládač využíva klasické frekvencie 2,4 GHz. Na dronovi zaujme nielen to, že ponúkne Wi-Fi modul, ale tiež to, že má tiež funkciu barometra. Vďaka tomu dokáže automaticky udržiavať požadovanú výšku. O dobrú identifikáciu vo vzduchu sa starajú LED diódy, ktoré ho dokonale osvetlí.

Nízka cena a pevné prevedenie, 6 osá stabilizácia, kryty vrtúľ
Nabíjanie 200 minút, rozlíšenie základné kamery

DJI Mavic Air Fly More Combo

DJI Mavic Air Fly More Combo recenzie a test

Pokiaľ hľadáte výkonný a funkciami našlapaný dron, potom zbystrite. DJI Mavic Air Fly More Combo je dron s kamerou v rozlíšení 4K s funkciou HDR. Tá ponúkne tiež zorné pole o veľkosti 85 stupňov a profesionálne zábery získate aj skrze 32 MP sférická panorámy. Unikátna je tiež dolet modelu, ktorý je až 10 kilometrov. Bez problémov zvládne aj väčšiu výšku, a to až do hranice 5 000 metrov.

Na maximálny výkon vie vyvinúť rýchlosť až 68,4 kilometrov za hodinu s maximálnou dobou letu na jedno nabitie okolo 21 minút. Unikátom je systém APAS, vďaka ktorému je zaistené ľahké vyhýbanie sa prekážkam. Dron umožní jednoduché prepojenie s mobilným telefónom pomocou Wi-FI, samozrejmé je potom využitie ovládača.

Pýši sa hmotnosťou iba 430 gramov a tiež skladacou konštrukciou. Do jeho výbavy patrí okrem iného GPS/GLONASS, alebo integrované úložisko o veľkosti 8 GB. To možno rozšíriť pomocou micro CD karty o ďalších 128 GB. Zaujme aj funkcia QuickShots, rovnako ako funkcia SmartCapture, ktorá zaistí intuitívne ovládanie pomocou gest.

Kvalita videa a foto, chytré funkcie, ovládanie
Nemožno nabíjať cez USB-C, podľa ohlasov nižšia doba letu

Najpredávanejšie drony

Najpredávanejšie drony na trhu sú tie od značiek: DJI, Syma, Rýdzo, Aerium. Lacný dron pre začiatočníkov zaobstaráte už od 80 EUR. Cena profi dronu s kamerou sa pohybuje od 1000 EUR vyššie.

Ako vybrať dron

Vizuálne prvým krokom výberu drona je konštrukcia, teda podľa toho, koľko má vrtuľou. To následne ovplyvňuje hlavne jeho letovej vlastností. Stretnúť sa dá s variantom s 3 vrtuľami (trikoptéra), ktorá však príliš bežná nie je. Čo naopak jasne dominuje, to je takzvaná kvadrokoptéra, ktorá má celkom 4 vrtule.

Existujú aj také druhy dronov, u ktorých je využité dokonca 6 (hexakoptéra), alebo tiež 8 vrtúľ (oktokoptéra). Tie už sa používajú hlavne v kombinácii s ťažkou natáčacie technikou. Výhodou je ich stabilita a odolnosť proti poveternostným podmienkam pri vonkajšom lietanie, nevýhodou potom menšie obratnosť.

Sortiment možno ďalej rozdeliť na outdoor a indoor drony. Logicky sa líšia hlavne tým, aké majú letové a vyrovnávacie vlastnosti, ale aj výkon, rovnako ako veľkosť. Do interiéru patrí drony malé, ľahké a menej výkonné. Do exteriéru pravý opak. Teda skôr väčšie s vyšším výkonom a vlastnosťami, ktoré si dokážu poradiť s poveternostnými podmienkami, ktoré vo vonkajšom priestore nikdy nie sú ideálne.

Doba letu a rýchlosť

Dron by mal vydržať vo vzduchu čo najdlhšie. Vplyv na to má hlavne batérie a jej kapacita. Čím je vyššia, tým dlhšie dron vydrží, ale tým viac váži a tým viac energie môže byť spotrebovávané. U predávaných modelov tak výrobcovia sami uvádzajú, ako dlho je možné s dronom lietať. Tie najjednoduchšie modely, ako je potrebné mini dron, dokážu na jedno nabitie lietať okolo 7 – 10 minút, čo je skôr kratšia doba. U tých najlepších je to doba presahujúca aj 20 minút na jedno nabitie. Plusom tu môže byť aj výmenný akumulátor. Po vybití sa s dronom pristane, vymení sa batérie a ten môže opäť do vzduchu.

Vplyv na rýchlosť má nielen výkon, ale aj samotná konštrukcia či hmotnosť dronov. Dá sa povedať, že u jednoduchých modelov je rýchlosť v nižších desiatkach kilometrov za hodinu. Na opačnej škále u profesionálnych dronov s dlhým doletom je to typicky 50 km/h a viac.

Ovládanie

Na trhu možno nájsť drony, ktoré sa dajú ovládať aj pomocou mobilného telefónu alebo tabletu, navyše s možnosťou živého prenosu z kamery na dronu. Využívané je technológia Bluetooth alebo W-Fi. Takéto ovládanie nie je ani príliš presné, ani neponúkne nijako dobrý dosah. Preto sú využívať v ovládače, ktoré môžu pracovať na frekvencii 2,4 Ghz, alebo aj na frekvencii 5,8 GHz. Kvalitnejšie sa môžu pýšiť dosahom, ktorý je v rozmedzí i 5 – 10 kilometrov. Ide skôr o profesionálne stroje. U tých pre rekreačné použitie sú vhodnou hodnotou aspoň desiatky až stovky metrov.

Letové funkcie

Nie vždy musí mať let drona v rukách len samotný pilot. Mnoho lepších modelov dnes ponúkne aj množstvo sprievodných funkcií. Samozrejmosťou by dnes mali byť hlavne rôzne gyroskopy a stabilizácie, ktoré sa postarajú o bezproblémový let v nie úplne ideálnych podmienkach. Chýbať nemusí ani technológie, ktoré zaistí automatické udržanie požadovanej výšky. Ako vďaka GPS, tak aj pomocou barometrické funkciu. Kvalitný dron vie ponúknu aj schopnosť automatickej detekcie prekážok, ktorým sa navyše vie sám vyhnúť. Sú aj stroje, ktoré majú preddefinované letové vlastnosti, a tak možno jednoduchým pokynom realizovať určité obraty, triky a iné prvky.

Kamera

Na trhu je možné vyberať z dvoch kategórií. Je to klasický dron, ktorý nemá kameru a je určený len na lietanie, zábave a zdokonaľovanie pilotových vlastností, prípadne obsahuje nadstavec na akčnú kameru. Druhou možnosťou je dron s integrovanou alebo odnímateľnou kamerou, určený na natáčanie z vtáčej perspektívy. Tu sa predpokladá využitie na zhotovovanie a následné spracovanie rôznych záberov.

Dron s kamerou je preto vhodné vyberať podľa vlastností samotnej kamery. Hlavnú úlohu by tu malo hrať rozlíšenie. Menej kvalitné kamery začínajú na rozlíšenie 720p. Kto to myslí s natáčaním vážne, mal by siahnu po variante, ktorá vie natáčať aspoň vo Full HD rozlíšení. Tým najlepším sú však kamery s obstaraním záznamu vo 4K UHD rozlíšení, a to nielen s 30, ale aj 60 FPS.

Ďalej by mala kamera vedieť robiť fotografie. Lacnejšie dron ponúkne rozlíšenie v jednotkách Mpx. Kvalitu opäť spoznáte práve podľa vyššie hodnoty. Hovoriť tak môžeme o rozlíšení presahujúcej 10 Mpx, čo ponúknu tie najlepšie stroje na trhu.

Materiál a váha drona

Keď sa pozrieme na malý a ľahký mini dron, je zvyčajne vyrobený z plastu, ktorý však nemusí vždy celkom úplne vyhovovať kvalitatívnym požiadavkám. Ďalej sa možno stretnúť s variantom, ktorou je dural, ktorý je stále celkom lacný a jeho kvalitatívne vlastnosti nie sú nijako zlé, vďaka väčšej tvrdosti. Tretím variantom býva karbón, ktorý už patrí k materiálom najdrahším, ale pre svoje vlastnosti medzi materiálmi veľmi ľahké, bohužiaľ aj pomerne krehké.

Z akého materiálu by mal teda dron byť? Treba podotknúť, že spomínané druhy nepredstavujú kompletnú ponuku. Vychádzať by ste mali predovšetkým zo zamýšľaného účelu použitia. U športových aktivít napríklad hrá váha významnú úlohu a daný materiál by tomu mal zodpovedať.

Ďalšie funkcie a vlastnosti

Kvalitný dron s kamerou môže ponúknuť napríklad aj funkciu určenú na vyhotovovanie selfie, k čomu je možné využívať ako detekciu tvárí, tak aj ovládanie pomocou gest, ktorá kamera a riadiaca jednotka spracuje. Ďalej môže ísť o vlastnosť jednoduchého štartu, ktorý môže prebehnúť tak z dlane, tak aj tým, že bude dron jednoducho hodený do vzduchu.

Medzi ďalšie funkcie môže patriť ukladanie záznamu nielen na pamäťovú kartu, alebo možnosť jeho prenášanie. Rad modelov dokáže disponovať tiež vlastným úložiskom až o veľkosti niekoľkých GB. Tie najlepšie majú aj HDMI port pre pripojenie napríklad k televízii.

4.5/5 - (18 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.