Domácnosť,

Domáce vodárne: Test a recenzie 10 najlepších

Domáca vodáreň rieši hneď niekoľko účelov spojených s dopravou vody. Ako hlavný možno označiť zásobovanie rodinného domu alebo chaty vodou tam, kde nie je k dispozícii klasický vodovod. Okrem bežného použitia v domácnostiach je možné vodáreň využiť tiež na zavlažovanie záhrady alebo prečerpávanie vody.

Okrem domácej vodárne do studne alebo vrtu, typicky s ponorným čerpadlom pre potrebný tlak, existuje aj záhradná vodáreň na zalievanie, ktorá príde vhod v rôznych záhradkárskych kolóniách. Tam nájde uplatnenie automatická samonasávacia vodáreň, pokojne bez tlakovej nádoby, čím odpadne zároveň aj plno starostí.

Darling na vodu

Darling je slangový výraz označujúci vodárne s tlakovou nádobou. Často sa spája s českým výrobcom domácich vodární Sigma, ktoré aj napriek tomu, že za viac ako 150 rokov prešli mnohými zmenami, si stále zachovávajú kvalitné prevedenie a dlhú životnosť. Darling na vodu sa skladá z čerpadla SVA, tlakovej nádoby, tlakomeru, tlakového spínača a ďalších komponentov.

Na trhu existuje rad variantov, ktoré sa líšia objemom nádoby, dopravné a sacou výškou, prípadne prietokom. Hlavne na zásobovanie domu je potreba ustrážiť, či je domáca vodáreň s filtrom alebo či disponuje frekvenčným meničom pre udržanie konštantného tlaku vody. Na základe parametrov, testy a používateľských skúseností sme pripravili výber zahrňujúce najlepšie domáce vodárne a ich recenzie.

Najlepšie domáce vodárne – TOP 10

V tabuľke je výber 10 najlepších domácich vodární z testov a hodnotenia pre rok 2024.


Zobraziť celú ponuku

Porovnanie parametrov

 Metabo HWW 3300/25 GGardena 3000/4 Eco ClassicELPUMPS VB 25/1500 BGüde GDT 1200 IGardena 5000/5 ComfortAL-KO HW 4000Güde HWW 3100Grundfos Scala2Hecht 3800Metabo HWAI 4500 Inox
Hmotnosť20,1 kg14 kg20,5 kg11 kg13,8 kg17,9 kg10 kg9,5 kg7 kg13 kg
Výkon900 W650 W1500 W1200 W1300 W1000 W600 W550 W800 W1300 W
Výtlačná kapacita3300 l/hod2800 l/hod6300 l/hod6000 l/hod5000 l/hod4000 l/hod3100 l/hod4800 l/h3200 l/h4500 l/hod
ViacViacViacViacViacViacViacViacViacViac

Recenzie 10 domácich vodární

Metabo HWW 3300/25 G

Metabo HWW 3300/25 G recenzie a test

Domáca vodáreň Metabo HWW 3300 je vybavená kondenzátorovým a bezúdržbovým motorom, ktorý má výkon 900 W. Zároveň disponuje ochranou proti preťaženiu a tiež prehriatiu. Zaujme aj tým, že sa jedná o typ motora, ktorý je kompletne bezúdržbový. Vďaka svojmu výkonu dokáže čerpať až 3 300 litrov vody za hodinu.

Zaujmú aj ďalšie parametre, ako je výška sania, ktorá umožní čerpať vodu až z hĺbky 8 metrov. Maximálna dopravná výška je až 45 metrov. Ďalej nechýba ani nádoba na vodu, ktorá má objem 24 litrov a do ktorej sa načerpaná voda ukladá a odkiaľ je distribuovaná ďalej.

Samotný tlak, ktorý vznikne v nádobe, je 4,5 baru. Domáca vodáreň je vďaka svojej hmotnosti 16,2 kilogramov celkom mobilný. Je tiež ľahko použiteľná, pretože ju s využitím kábla s dĺžkou 1,5 metrov stačí jednoducho zapojiť do zásuvky a potom jedným tlačidlom spustiť.

Výkonný motor, bezúdržbová prevádzka
Kratšie kábel

Gardena 3000/4 Eco Classic

Gardena 3000/4 Eco Classic recenzie a test

Záhradná vodáreň Gardena 3000/4 Eco Classic patrí medzi varianty, ktoré patria do segmentu tých kompaktných. To potvrdzuje aj jej hmotnosť, ktorá činí 14 kilogramov a je možné ju ľahko preniesť na požadované miesto. Je to ideálna domáca vodáreň do studne, ktorú je možné využiť ako na záhrade, tak aj v domácnosti.

Maximálna výška sania je vďaka motoru s výkonom 650 W presne 8 metrov. Pri svojom, nepretržitej prevádzke zvládne za jednu hodinu prečerpať až 2 800 litrov vody. Tá pochopiteľne ide do domácnosti cez nádobu, ktorá má objem 24 litrov a pri ktorej výrobca udáva aj to, že sa po dobu 5 rokov nemusia akokoľvek udržiavať.

Maximálny tlak tejto vodárne sú 4 bary a pokiaľ ide o celkovú výtlačnú výšku, zaujme tým, že môže byť až 40 metrov. Zaujme aj možnosť pracovať s teplejšie vodou, ktorá môže mať až 35 stupňov Celzia. Samozrejmosťou sú aj ochranné funkcie, ako je ochranná trieda IP X4.

Kompaktné použitie, možnosť teplejšej vody, tlak 4 bar
Prečerpá menej vody

ELPUMPS VB 25/1500 B

ELPUMPS VB 25/1500 B recenzie a test

Typ domáce vodárne ELPUMPS VB 25/1500 B zaujme hlavne svojím motorom, ktorý vie ponúknuť výkon 1 500 W. To sa pozitívne podpisuje na ďalších zaujímavých parametroch. A to napríklad na dopravnej výške, ktorá môže činiť až 48 metrov. Tiež nemožno opomenúť množstvo načerpané vody, ktorá môže za hodinu činiť veľmi dobrých 6 300 litrov.

Medzi prednosti vodárne patrí aj tlak o výške celých 4,8 bar, rovnako ako veľmi dobrá výška sania, kedy možno vodu čerpať až z hĺbky celých 9 metrov. Nechýba ani systémy založené na ochrane motora, aby u nich nemohlo dôjsť k prehriatiu.

Nádoba, ktorá je k dispozícii, má dobrý objem, a to 25 litrov. Vďaka kovovej konštrukcii je zaistená tiež odolnosť a dlhá životnosť. Horšie je mobilita, pretože hmotnosť s ohľadom na vykonanie je 20 kilogramov.

Tichý chod, dobrý výkon, odolné prevedenie
Predfilter ako príslušenstvo

Güde GDT 1200 I

Güde GDT 1200 I recenzie a test

Domáca vodáreň s ponorným čerpadlom Güde GDT 1200 I je jedna z mála modelov tohto prevedenia. Integruje v sebe výkonné čerpadlo, ktoré má príkon 1200 W a elektronický tlakový spínač, ktorý uvedie čerpadlo do procesu vo chvíli, keď dôjde k poklesu tlaku, napríklad otočením kohútika alebo stlačením zavlažovacej pištole.

Je ideálny na čerpanie čistej vody zo studní, zásobníkov vody alebo šácht a to pod vysokým tlakom až 4 bary. Maximálna výtlačná výška je 40 metrov, a preto s touto vodárňou nebude mať väčšina spotrebiteľov problém. Podľa recenzií a skúseností spotrebiteľov má zariadenie dobré dielenské spracovanie a dokáže vyvinúť výborný tlak.

Integrovaný tlakový spínač má v sebe zabudovanú ochranu proti chodu nasucho, spätnú klapku aj funkciu automatického spustenia a odpojenia čerpadla. Vodáreň je ďalej tiež vhodná pre automatické zavlažovacie systémy, pričom maximálna veľkosť pevných prímesí smie byť 1 milimeter. Má vysoký stupeň ochrany IP X8 a vodu môže čerpať až do teploty 35 stupňov Celzia.

Kompaktná kvalitná vodáreň, veľmi dobrý tlak, pomer cena/výkon
Nič zásadného

Gardena 5000/5 Comfort

Gardena 5000/5 Comfort recenzie a test

Automatická vodáreň Gardena 5000/5 Comfort zaujme svojimi parametrami. Nesklame predovšetkým výkonný motor s hodnotou 1 300 W. vďaka tomu je zaistená aj dobrá dopravná výška, ktorá môže predstavovať až 50 metrov. Vďaka tomu to môže byť vhodná domáca vodáreň na chatu i do domácnosti.

Maximálna výtlačná kapacita je 5 000 litrov a pokiaľ ide o samonasávacie výšku, tá robí tiež veľmi dobrých 8 metrov. Je to domáca vodáreň s filtráciou, vďaka čomu sa zlepšuje kvalita vody aj predlžuje celková životnosť.

Medzi ďalšie prednosti patrí LED displej informujúci o prevádzke, rovnako ako výpustný ventil, ktorý umožní vodu ľahko pustiť späť. Vďaka kompaktným rozmerom a vďaka hmotnosti 11,5 kilogramu nie je problém čerpadlo tiež kamkoľvek preniesť. Aj bez nádrže dokáže ponúknuť dobrý tlak, a to 5 barov.

Dobrá výtlačná výška, ľahký transport
Bez nádrže

AL-KO HW 4000

AL-KO HW 4000 recenzie a test

Malá domáca vodáreň AL-KO HW 4000 k svojmu výkonu využíva elektromotor s výkonom 1 000 W. Ďalej disponuje zaujímavým systémom s označením Flow-Control-Systém, ktorý dokáže vodáreň kontrolovať, a to 24 hodín denne. Zaisťuje tak bezproblémovú automatickú prevádzku.

Vodáreň má tiež vlastnú tlakovú nádobu, a to s objemom celých 17 litrov. Medzi ďalšie dôležité parametre patrí dobrá sacia výška s hodnotou 8 metrov, rovnako ako sem patrí aj dobrá dopravná výška, ktorá činí 35 metrov.

Vďaka svojmu výkonu je možné za jednu hodinu prevádzky dopraviť až 4 000 litrov vody. Ďalej zaujme aj integrovaný XXL filter, ktorý má vplyv ako na kvalitu vody, tak ochranu čerpadla a predĺženie jeho životnosti. Filter je možné navyše ľahko meniť.

Výmenný filtre, dobrý výkon, Flow-Control-Systém
Menší objem nádoby

Güde HWW 3100

Güde HWW 3100 recenzie a test

Güde HWW 3100 je praktická domáca vodáreň do vrtu alebo studne, ktorá zaujme aj nastaviteľným tlakovým spínačom. Samozrejmosťou je tiež kvalitný elektromotor, ktorý dokáže ponúknuť výkon o hodnote 600 W.

Súčasťou konštrukcie je aj kovová nádoba na vodu s objemom 19 litrov. Vďaka svojmu výkonu je možné za hodinu prevádzky načerpať až 3 100 litrov vody. Kým maximálna sacia výška je celkom štandardné, zaujme hlavne dopravná výška, ktorá robí veľmi dobrých 86 metrov.

Vďaka svojim parametrom dokáže bez problémov zásobovať jednu plne vybavenú kúpeľňu. A to úplne bez práce, keďže nechýba automatický samonasávacie mechanizmus, s automatickým vypnutím. Vďaka nohám je možná prevádzka s postavením na rovnej ploche, alebo aj prevádzku s montážou na pevno. Prípadný transport je vďaka hmotnosti iba 10 kilogramov veľmi jednoduchý.

Dopravná výška, nízka hmotnosť, automatický prevádzka
Pre menšie kúpeľne

Grundfos Scala2

Grundfos Scala2 recenzie a test

Domáca vodárnička Grundfos Scala2 je veľmi kvalitné zariadenie bez tlakovej nádoby, ktoré patrí medzi najpredávanejšie automatické vodárne tohto typu. Vďaka absencii tlakovej nádoby a výbornému spracovaniu je vodáreň veľmi tichá, čo opakovane potvrdzujú recenzie spotrebiteľov.

Tí tiež ďalej oceňujú kompaktné rozmery, veľmi jednoduchú inštaláciu aj ľahké nastavovanie tlaku vody vo vodovodnom vedení. Jedná sa o samonasávaciu vodáreň, ktorá okrem zásobovania vodou môže slúžiť aj na posilnenie tlaku vo vodovodnej sústave. Samozrejmosťou sú zabudované snímače tlaku, spätná klapka, integrovaný frekvenčný menič alebo inteligentné ovládanie.

Aj napriek menšiemu príkonu 550 W je vodárnička na vodu výkonná, dopravná výška je až 45 metrov a prietok vody môže byť až 4800 litrov za hodinu. Disponuje aj bezpečnostnými poistkami, ktoré čerpadlo včas zastaví pri chode na sucho alebo pri nadmernej teplote. Oproti iným domácim vodárňam má tiež skvelé parametre napríklad pri maximálnom tlaku 10 barov, alebo pri maximálnej teplote 45 °C.

Domáca vodáreň bez tlakovej nádoby, veľmi nízka hlučnosť, moderné a kvalitné prevedenie
Vyššia obstarávacia cena

Hecht 3800

Hecht 3800 recenzie a test

Automatická domáca vodnáreň Hecht 3800 má najrozšírenejšie prevedenie, skladá sa z povrchového záhradného čerpadla a tlakovej nádoby. Práve tá je podľa výrobcu vyrobená z akostnej ocele a má štandardný objem 20 litrov. Príkon čerpadla 800 W je pre väčšinu užívateľov úplne dostačujúci a oproti iným zariadeniam ponúka aj viac úspornú prevádzku.

Podľa recenzií a testov spotrebiteľov je vodáreň spoľahlivá, kvalitná a má pomerne nízku hlučnosť pri prevádzke. Výhodou je jej štandardné zapojenie ako u väčšiny súčasných aj starších typov, pri výmene za starú vodáreň tak nevznikajú väčšinou žiadne väčšie problémy.

Je vhodná na čerpanie čistej vody z nádrží alebo zo studní, poteší jej široká stabilná základňa alebo prítomnosť plniacej a vypúšťacej skrutky. Jej technické parametre sa radia medzi priemer, či už ide o maximálny tlak 3,8 barov, dopravnú výšku 8 m, výtlak 38 m alebo maximálny prietok 3200 litrov vody za hodinu.

Kvalitná a lacná domáca vodáreň, úsporná tichá prevádzka
Nič zásadného

Metabo HWAI 4500 Inox

Metabo HWAI 4500 Inox recenzie a test

Posledný domáci vodárňou a bez tlakovej nádoby je Metabo HWAI 4500 Inox, ktorá svojimi parametrami rozhodne zaujme. Primárne nesklame kondenzátorový motor, ktorý ponúkne príkon 1 300 W. Kladom je určite sériovo integrovaný filter, ktorý predlžuje životnosť, a ďalej spätný ventil brániace nežiaducemu odtoku vody.

Medzi ďalšie klady patrí inteligentné elektronika, ktorá zaistí bezúdržbový a automatickú prevádzku. A to výkonný, pretože vodáreň vie za hodinu prečerpať až 4 500 litrov vody. Dokáže tiež vodu bez problémov vysať až z hĺbky 8 metrov, a samotná dopravná výška činí nemenej kvalitných 48 metrov.

Vodáreň má aj ochranné prvky, ako je chod na sucho, alebo eliminácia prehriatiu motora. Tiež nechýba integrovaná LED indikácia, ktorá pomáha užívateľom s kontrolou, či všetko funguje podľa plánu, presne tak, ako by malo. Vďaka vypúšťaciemu skrutky možno vodu vypustiť aj bez použitia náradia.

LED indikácia, ochranné funkcie
Skôr na záhradu

Najpredávanejšie domáce vodárne

Najpredávanejšie domáce vodárne na trhu sú tie od značiek: Grundfos, Gardena, Elpumps, AL-KO, Wilo. Vyhľadávaný je tiež darling na vodu Sigma od českého výrobcu, alebo domáca vodáreň Lidl, ktorá sa občas vyskytne v predaji.

Ako vybrať domácu vodáreň

Domáca vodáreň by mala byť primárne vybraná podľa toho, na aký účel ju možno používať. Kategórie sa líšia podľa toho, či sa jedná o model určený na záhradu, na zalievanie, alebo pre plnohodnotné zásobenie domácnosti. Ak sa pozrieme na využitie pre záhradu, mal by byť prietok okolo 1 500 litrov za hodinu. Pre využitie v domácnosti je vhodné hľadieť na prietok okolo 2 až 4 tisícov litrov za 1 hodinu.

Sacia a dopravná výška

Aj tento parametrami je pri výbere veľmi dôležitý, pretože ovplyvňuje to, či vodáreň zvládne použitie na konkrétnom mieste, s ohľadom na vzdialenosti. Prvým dôležitým parametrom je sacia výška. Ide o hodnotu hĺbky, z akej je vodáreň schopná čerpať vodu. Väčšina modelov má danú hodnotu okolo 8 metrov. Tie lepšie môžu ponúknuť 9 a viac.

Druhou hodnotou, na ktorú sa zamerať, je takzvaná výtlačná výška. Tá určuje dĺžku potrubia, ktoré bude spojené s bezproblémovým vedením vody. Všeobecne je používaný výpočet, kedy na 10 metrov musí byť tlak aspoň 1 bar. Súčasné vodárne dnes vie ponúknuť výšku začínajúce na 30 metroch, u tých lepších okolo 40 aj 45 metrov.

Veľkosť tlakovej nádoby

Na trhu sa dajú nájsť aj domáce vodárne, ktoré sú bez tlakovej nádoby. Ide teda skôr o čerpadlá než riešenie, ktorým je plnohodnotná domáca vodáreň. Väčšina modelov ale takú nádobu má. Tá by sa mala vyberať primárne podľa svojho objemu. Keď sa vezmú do úvahy skôr menšie modely, tak hovoríme o veľkosti okolo 15 litrov. Väčšie a kvalitnejšie vodárne už môžu mať veľkosť okolo 20 až 25 litrov.

Ochranné funkcie

Tie sú pri automatickej prevádzke veľmi dôležité. Základom by mala byť ochrana motora, a to primárne proti prehriatiu. Ďalej tiež systém, ktorý motor v prípade problémov vypne. Tiež by nemala chýbať ochrana čerpadla, a to primárne proti nasávaniu vzduchu, čo by ho mohlo poškodiť.

Dôležitý je tiež filter, pomocou ktorého dôjde k čerpaniu výhradne len čistej vody, čím sa tiež eliminuje riziko poškodenia, rovnako ako dôjde k tomu, že sa predĺži životnosť samotnej vodárne. U niektorých je možné nájsť aj rôzne indikátory, ktoré signalizujú aktuálny stav.

Praktické funkcie

Ani tie by nemali chýbať. Medzi absolútnu samozrejmosť môžeme zaradiť napríklad spätnú klapku, ktorá eliminuje vytečeniu vody do studne a napomáha tak udržiavať stabilný tlak. Ďalej je vhodnou súčasťou výpustný ventil alebo skrutku. Ten sa hodí hlavne pri použití na záhrade, keď hrozí, že počas zimy voda v čerpadle zamrzne a poškodí ho. Na jeseň sa týmto spôsobom jednoducho vypustí.

Hlučnosť motora

Parameter, ktorý ovplyvňuje skôr samotný komfort použitie ako samotné vlastnosti. K hlučnosti motora je vhodné prihliadnuť hlavne s ohľadom na miesto použitia. Keď je vodáreň v priestore, kde môže rušiť, je vhodné zamerať sa hlavne na varianty, ktoré patria do pokojného segmentu. Aj keď tu môže byť problém s tým, že výrobcovia hlučnosť málokedy uvádzajú.

4.6/5 - (29 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.