Malé spotrebiče do kuchyne,

Domáce pekárne: Test a recenzie 10 najlepších

Pekáreň na chleba príde vhod, keď si chcete upiecť čerstvý chlieb v pohodlí domova, prípadne aj iné pečivo ako napríklad bagety, alebo ak ste na bezlepkovej diéte a nechce sa vám hľadať vhodné pečivo v obchodoch. Domáca pekáreň umožňuje aj iné využitie, napríklad prípravu marmelády, džemu, jogurtu, sekané alebo cesta na tortu či koláč. To všetko v jednej nádobe a mnohokrát úplne automaticky.

Domáca pekáreň sa nelíšia len svojou veľkosťou, ale aj funkciami, ktoré v súvislosti s rôznymi druhmi prípravy má. Oproti pečenie v rúre sa dá u pekární chleba stretnúť s možnosťou, kedy ju iba naplníte prísadami a ona si ich sama premieša, uhnetie cesto, nechá vykysnúť a začne piecť. Alternatívou je kúpa namiešanej chlebovej zmesi v obchode. Tú nalejete do pekárne a nemusíte jednotlivé suroviny odmeriavať.

Zohľadniť by ste mali nielen objem pekárne a veľkosť bochníka, počet metlí a pečenie nádob, ale aj špecifické vlastnosti. Napríklad počet programov, stupňov prepečenia kôrky, alebo či umožňuje automatické pridávanie ingrediencií. Na základe parametrov, testov a používateľských skúseností sme pripravili výber zahrňujúce najlepšie domáce pekárne a ich recenzie.

Najlepšie domáce pekárne – TOP 10

V tabuľke je výber 10 najlepších domácich pekární z testov a hodnotenia pre rok 2023.


Zobraziť celú ponuku

Porovnanie parametrov

 ETA Delicca 7149Guzzanti GZ 635ETA Harmony 2149Gorenje BM 900 ALKenwood BM450Guzzanti GZ 620ETA Duplica Vital Plus 2147Concept PC-5040Gorenje BM 1200 BKTefal PF610138
Príkon800 W900 W800 W615 W780 W550 W815 W850 W800 W1600 W
Bezlepkové pečenieÁnoÁnoÁnoNieÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoNie
Pečenie bagietNieNieNieNieNieNieÁnoNieNieÁno
ViacViacViacViacViacViacViacViacViacViac

Recenzie 10 domácich pekární

ETA Delicca 7149 90020

ETA Delicca 7149 recenzie a test

Domáca pekáreň ETA Delicca 7149 90020 umožní naozaj všestranné využitie. Má celkom 12 programov vďaka ktorým dokáže upiecť chlieb, pripraví rôzne kysnuté cestá, rovnako ako dokáže uvariť napríklad aj marmeládu. Okrem toho je k dispozícii aj program s názvom Domáce, ktorý zabezpečí možnosť individuálneho nastavenia jednotlivých parametrov.

V prípade pečenia chleba zvládne aj taký ktorý bude zložený zo surovín o hmotnosť až 1 300 gramov. Ďalej nechýba možnosť voľby zo 2 veľkostí, či možnosť voľby prepečenia kôrky, kde sú k dispozícii hneď 3 stupne. Ovládanie prebieha jednoducho pomocou tlačidiel. Všetko podstatné zobrazuje modro podsvietený LCD displej.

Nechýba ani funkcia odloženého štartu, a to až o 12 hodín. Ďalej je možné zvoliť funkciu Keep warm, ktorá zaistí udržanie teploty až o dobu 60 minút po dokončení prípravy. Jedinečná funkcia Memory eliminuje problém s výpadkom prúdu, po ktorom pekáreň pokračuje vo svojej prevádzke.

Príprava marmelády, odložený štart, Keep warm
Bez možnosti pečenia bagiet

Guzzanti GZ 635

Guzzanti GZ 635 recenzie a test

Pekáreň na chleba Guzzanti GZ 635 je plne automatickým produktom, ktorý sa postará o rýchlu a bezproblémovú prípravu chleba. Ten sa môže skladať zo surovín o objemovej kapacite 1 600 gramov. Pekáreň však vie oveľa viac. Pomôže tiež pripraviť džemy rovnako ako cesta na koláče, alebo populárny cesta na pizzu.

Opomenúť nemožno, že k dispozícii je celkom 15 prednastavených programov. Tie sú vytvorené s ohľadom na to, čo sa bude v pekárni pripravovať. Pokiaľ ide o chleba, je možné zvoliť 3 rôzne veľkosti, ale aj prepečenosť alebo zafarbenie samotnej kôrky. Pečenie môže prebehnúť aj neskôr, čo zaistí funkcia takzvaného odloženého štartu.

Ovládací panel s LCD displejom umožní jednoduché nastavenie a kontrolu programu. Presklené okienko zase umožní ľahkú kontrolou samotného výsledku. Forma na chlieb má nepriľnavý povrch, ktorý je spojený s možnosťou jednoduchého umytí a údržby.

Všestranné použitie, 3 rôzne veľkosti chleba, nepriľnavý povrch
Pamäť pri výpadku jenom 10 minút

ETA Harmony 2149 90000

ETA Harmony 2149 recenzie a test

Pekáreň chleba ETA Harmony 2149 90000 je určená aj na pečenie väčších bochníkov. Dokáže pripraviť chlieb zo surovín o hmotnosť až 1,5 kilogramov. Samozrejmé je automatické použitie, keď sama hnetie, predhreje sa a všetko sama upečie. O jednoduché nastavenie sa stará celkom 10 programov, z ktorých je možné vybrať ten pravý.

Konštrukcia využíva hneď 2 miesiace háky, ktoré sa starajú o prípravu cesta. Tú možno pozorovať vďaka praktickému presklenému veku. Nechýba nepriľnavá vyberateľná nádoba, ktorú je možné v prípade potreby umývať v umývačke. Pečenie nemusí prebehnúť hneď. Štart je možné odložiť o 13 hodín.

Pri výpadku prúdu je k dispozícii režim, ktorý si 10 minút pamätá pôvodné nastavenie a potom pokračuje v práci. O kontrolu programu sa stará veľký LCD displej, ktorý poteší tým, že je v českom jazyku. V prípade potreby je k dispozícii funkcia Sprint urýchľujúci všetku prípravu.

Funkcia Sprint, odložený štart, chlieb až 1,5 kilogramu
Bez nástavce na bagety

Gorenje BM 900 AL

Gorenje BM 900 AL recenzie a test

Domáca pekáreň chleba Gorenje BM 900 AL má hneď niekoľko predností. Po upečení chleba dokáže dlhšiu dobu udržiavať jeho teplotu. Ďalej nechýba ani funkcie odloženého štartu. Okrem pečenia je možné využiť pekáreň aj na prípravu cesta, vrátane jeho kysnutie.

Pečenie chleba je možné zvoliť v dvoch variantoch. Menšia veľkosť má 750 gramov a tá väčšia je 900 gramov, z čoho vyplíva, že je robený pre pečenie malých bochníkov. Tiež je možné zvoliť hneď 3 farby kôrky. Tento model má nielen praktické priehľadné okno, ale má tiež osvetlený vnútorný priestor, pre lepšiu kontrolu.

K dispozícii je 12 prednastavených programov pre jednoduchšie voľbu. Tá sa zobrazuje na dvojriadkovom LCD displeji v hornej časti pekárne. Nechýba tiež funkcia zvukového signálu. Praktickou údržbu zaistí tiež vyberateľná nádoba, ktorá má nepriľnavý povrch. Praktickou funkciou je aj pamäť, ktorá zaistí pokračovanie programu aj po výpadku prúdu.

Nastavenia farby kôrky, udržiavanie teploty, LCD displej
Krátky napájací kábel

Kenwood BM450

Kenwood BM450 recenzie a test

Automatická domáca pekáreň Kenwood BM450 má štýlové nerezové prevedenie, so zaujímavou čiernou hornou časťou. Unikátom je využitie teplovzdušného systému pečenia, ktorý sa stará o rovnomernosť a dokonalé výsledky. Vnútorná nádoba je vyberateľná a má nepriľnavou úpravu. To uľahčí vyklopenie chleba, rovnako ako jednoduchú údržbu.

Chlieb je možné upiecť zo surovín s maximálnym objemom 1 000 gramov. Tiež je možné zvoliť si jeho stupeň prepečenia, poprípade aj to, že sa nastaví jednotlivé fázy pečenia. Celkom je k dispozícii 15 programov na pečenie ktoré uľahčia prípravu jednotlivých potravín. A to nielen chleba, ale napríklad aj marmelády, alebo i cesta.

Unikátny Kenwood hnetací hák sa stará o dokonalé prepracovanie cesta. Ďalej nechýba LCD displej pre kontrolu správneho programu. Pekáreň umožní i nastaviť funkciu označenú ako Rapid. Vďaka nej je možné mať chleba kompletne pripravený už za 58 minút.

15 programov, unikátne funkcie Rapid, štýlový dizajn
Iba 1 hnetací hák

Guzzanti GZ 620

Guzzanti GZ 620 recenzie a test

Domáca pekáreň Guzzanti GZ 620 môže byť zaradená do segmentu jednoduchšie modelov. Napriek tomu nesklame tým, že zvládne upiecť chlieb zo surovín s hmotnosťou 1 000 gramov. Možné je zvoliť aj bochníky s veľkosťou 500 alebo tiež 700 gramov. Ďalej nechýba voľba toho, ako prepečené má byť kôrka.

Ovládanie je riešené pomocou jednotlivých tlačidiel, ktoré zobrazujú voľbu a LCD displeji. Veľký špecifikom je celkový počet programov, ktorých je 19. okrem klasiky umožní pripraviť napríklad aj chlieb ryžový, alebo francúzsky. Možno je tiež príprava džemu, rozmrazovanie potravín, alebo varenie ryže. To všetko v rámci konkrétneho programu.

Medzi praktické funkcie patrí možnosť odložiť štart až o 15 hodín, alebo aj to, že nádoba a háky sú z nepriľnavého povrchu. Po upečení je možné ešte 60 minút udržiavať teplotu. Nechýba tiež pamäť pri výpade prúdu, ktorá činí 10 minút.

Multifunkčné použitie, funkcia udržania teploty, pamäť pri výpadku
Malá vnútorná nádoba

ETA Duplica Vital Plus 2147 90020

ETA Duplica Vital Plus 2147 recenzie a test

Pekáreň na chleba ETA Duplica Vital Plus 2147 90020 disponuje celkom 14 programami. Tie umožnia ako jednoduchú prípravu chleba, tak i ďalších potravín. Vie treba pripraviť džem, alebo tiež jogurty. Ďalej nechýba možnosť 2 programov s označením Vital, ku ktorým sa pridáva aj program pre kvasenie.

Pri pečení chleba je možné zvoliť rôzne možnosti bochníkov. A to dva s hmotnosťou 0,5 kilogramu, alebo jeden o veľkosti 1,2 kilogramu a dokonca aj 1,4 kilogramu. Možné je nastaviť aj sfarbenie kôrky. A to hneď v rámci 5 jednotlivých úrovní. Po upečení nechýba možnosť funkcie Keep warm, ktorá udrží chlieb teplý ešte 60 minút.

Medzi unikátne patrí aj funkcia Memory, ktorá má 10 minútovú pamäť pri výpadku prúdu. Ďalej je to funkcia Pulse, ktorá upozorní na chvíľu, kedy je pravý čas na konkrétne ingredienciu. A tiež funkcie Lock, ktorá po spustené funkciu eliminuje prípadnú manipuláciu a zmenu.

Rôzne veľkosti chlebov, džemy aj jogurty, praktické funkcie
Vyššia cena

Concept PC-5040

Concept PC-5040 recenzie a test

Domáca pekáreň Concept PC-5040 má jednoduchšie biely dizajn, ale vie splniť očakávania spojené s využitia. Okrem chleba je možné pripraviť aj marmeládu, alebo rôzne druhy cesta. Poradí si aj s prípravou pokrmov. Všetko uľahčí hlavne jednoduché ovládanie. Jeho základom je možnosť zvoliť si jeden z 12 programov. Nastavenie je dobre čitateľné na veľkom LCD displeji.

Je možné upiecť 2 rôzne veľkosti chleba. Ten menšiu má hmotnosť 750 gramov a väčšiu možnosť má hmotnosť 1 250 gramov. Zaujme ako prevádzku automatický, tak i prevádzka veľmi tichý. Tento model disponuje tiež režimom s označením Keep Warm, ktorý vie udržať teplotu ešte hodinu.

Vyberateľná nádoba má nepriľnavý povrch, čo zaistí jednoduché vyklápanie potravín, aj ľahkú údržbu. Nechýba dostatočná stabilita vďaka gumovým nožičkám. K dispozícii sú 2 miesiace háky pre dokonalé spracovanie samotného cesta.

Funkcia Keep Warm, 12 programov, displej
Bez možnosti pečenia bagiet

Gorenje BM 1200 BK

Gorenje BM 1200 BK recenzie a test

Domáca pekáreň chleba Gorenje BM 1200 BK má štýlový čierny dizajn, a tak sa hodí aj do moderných kuchýň. Disponuje 2 hákmi na miesenie, takže spracovať cesto nebude problém. Má aj okno, kde je možné pozorovať dianie vnútri. Okrem klasického pečenia má rovnako programy na kysnutie cesta. Príkon tohto modelu je v porovnaní priemerných 800 W.

Možné je zvoliť hneď dve veľkosti upečeného chleba. Menšia má hmotnosť 900 gramov a tá väčšia 1 200 gramov. Prepečenia a farba kôrky môže byť ovplyvnená jedným z celkom 3 stupňov samotného prepečenia. Jednoduché vyklopenie zaistí nepriľnavý povrch nádoby.

K dispozícii je celkom 12 prednastavených programov, podľa ktorých je možné pripraviť hotový výrobok. LCD displej má 2 riadky a zobrazuje nastavenie aj aktuálny priebeh programu. Zaujímavou prednosťou je aj systém automatického vypnutia. Nechýba tiež špeciálny bezlepkový program.

Bezlepkové pečenie, automatické vypnutie
Hlavne na pečivo

Tefal PF610138

Tefal PF610138 recenzie a test

Automatická domáca pekáreň Tefal PF610138 je spätá so známou značkou. Už to zaručuje niekoľko predností. Model s názvom Home Bread Baguettes umožní ako prípravu chleba a bagiet, tak napríklad aj džem, alebo tiež cestoviny. O čo najväčšiu jednoduchosť sa tu stará celkom 16 prednastavených a ľahko voliteľných programov.

Praktickosť tohto model každý ocení aj preto, že ponúka ako funkcie odloženého štartu, tak možnosť udržať pečivo teplej ešte 60 minút po jeho finálnom upečení. Samotný chlieb je možné upiecť v troch veľkostiach, a to konkrétne o hmotnosti surovín čítajúci 750 gramov, 1 000 gramov a ďalej až 1 500 gramov.

Voliť možno aj 3 stupne prepečenia kôrky. Ďalej nechýba i široká škála príslušenstva. Dobrú a tiež rýchlu prácu pri pečení zaistí hodnota príkonu, ktorá činí 1 600 W a je tak zo porovnávaných modelov výrazne vyššie. Súčasťou bohatého príslušenstva sú aj 2 plechy na pečenie bagiet.

Široké príslušenstvo, 3 veľkosti chleba, pečenie bagiet
Horšie viditeľnosť cesta v okienku pri pečení

Najpredávanejšie domáce pekárne

Najpredávanejšie domáce pekárne na trhu sú tie od značiek: ETA, Tefal, Silvercrest (Lidl), Guzzanti. Ďalší kvalitný výrobcovia pekární na chlieb sú Panasonic, Gorenje alebo Sana.

Ako vybrať domácu pekáreň

Objem a materiál nádoby na pečenie

Domáca pekáreň je pomocníkom hlavne na prípravu chleba. Hlavným parametrom výberu by mala byť pečenie nádoba. Jej veľkosť je udávaná v gramoch, a to podľa toho, aký veľký chlieb je v nej možné upiecť. Tie najmenšie dovolí upiecť chleba okolo 500 gramov. Štandardom je pekáreň pre pečenie bochníka o veľkosti 1 200 gramov. Tie najväčšie zvládnu aj 1 800 gramov.

Ďalej hrá úlohu aj materiál, z ktorého je nádoba vyrobená. Napospol je na trhu samozrejmosťou, že ide o materiál nepriľnavý. Pekáreň chleba môže mať hlavný misku vyrobenú napríklad z teflónu, ďalej to môže byť keramika, ale aj nerez.

Počet programov

Škála programov sa môže pohybovať v rozmedzí od 6, až napríklad do 15 programov. Medzi klasické programy patrí určite pečenia rôzneho druhu chleba a o rôznych veľkostiach. Ďalej nechýba tiež programy na prípravu ciest rôzneho druhu, vrátane možnosti kysnutie cesta.

Určitým špecifikom je program na pečenie bagiet. Medzi ďalšie programy môžu patriť aj varianty, ako je napríklad príprava džemov a marmelád, rovnako ako príprava jogurtov. Niektoré domáce pekárne ponúknuť napríklad aj doplnkovú funkciu kvasenia.

Varianty pečenie

Domáca pekáreň môže ponúknuť aj rôzne varianty pečenia. S ohľadom na objem nádoby je možné zvoliť si rôzne veľkosti bochníkov. Jednoduchšie modely môžu ponúknuť možnosť výberu z 2 variantov. Tie lepšie napríklad aj 4. Ďalej tu môže byť aj možnosť voľby prepečenosti kôrky a jej farby. U niektorých sú k dispozícii 3 režimy, u iných ich môže byť až 5.

Doplnkové funkcie a vlastnosti

Medzi klasiku rozhodne patrí automatická prevádzka, kedy možno zvoliť program, nasypať ingrediencie a domáca pekáreň sa o všetko postará. Ďalej je možné využívať funkciu odloženého štartu. Vďaka tomu je možné mať pripravené čerstvé pečivo vždy na konkrétnu hodinu. U niektorých modelov je možné odložiť štart napríklad aj o 12 hodín a viac.

Zaujímavou funkcia je aj tá nesúci označenie Keep Warm. Je zvyčajne spojená s dĺžkou 60 minút. Tá pekáreň chleba, ktorá jej disponuje, ponúkne možnosť po danú dobu udržať pečivo krásne teplé. Dobrou funkciou je aj Memory čiže funkcie pamäťová. Býva v rozmedzí 10 – 30 minút. Jedná sa o funkciu, ktorá súvisí s výpadkom elektrického prúdu. V takom prípade si pekáreň na danú dobu zapamätá konkrétne nastavenie a po jeho opätovnom zapnutí pokračuje vo zvolenom programe.

4.4/5 - (19 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.