Deti,

Detské sedačky na bicykel: Test, recenzie cyklosedačiek

Ak ste zapálený cyklista a s nástupom rodinného života sa nechcete s týmto milovaným športom rozlúčiť, ba čo viac, brať svoju ratolesť na čerstvý vzduch so sebou, riešením je detská sedačka na bicykel. Svoju dôležitú úlohu plní v čase, keď ešte dieťa nie je tak veľké, aby samo zvládlo jazdu na bicykli, buď sa práve učí chodiť, alebo dovádza na odrážadle. Cyklosedačka však nemusí prísť vhod iba na výlety a pri trávení voľného času. Je tiež praktickým doplnkom bicykla napríklad pri preprave vás a dieťaťa po meste.

Detské cyklosedačky za sebou majú dlhý vývoj, súčasné modely sú najčastejšie vyrobené z plastu a ich prevedenie a bezpečnosť je na oveľa vyššej úrovni ako kedysi. Sedačka na bicykel pre deti sa často vyhotovuje na niekoľko sezón a vďaka nastaviteľným popruhom a našľapuje dokáže s dieťaťom do značnej miery rast. Podľa vašich preferencií, výšky a hmotnosti dieťaťa potom máte na výber, či zvolíte model pred jazdca, alebo za cyklistu.

O obstaranie by ste mali začať premýšľať v čase, keď je dieťaťu aspoň 9 mesiacov, dokáže samo sedieť a samo udrží hlavičku. Dovtedy je nie je vhodné takto prevážať, riskujete ich zdravie. Všetky predávané modely by mali spĺňať normu EN 14344, ktorá predpisuje bezpečnostné prvky, rozmery a ďalšie podstatné parametre. Dieťa môže byť upnuté buď päťbodovým, alebo trojbodovým bezpečnostným pásom, ktorý má stanovenú minimálnu šírku 20 milimetrov.

Predná sedačka na bicykel sa hodí predovšetkým do mesta, kde sa predpokladajú kratšie cesty. Ako pre cyklistu, tak pre dieťa nie je jazda tak pohodlná, ani bezpečná. Na druhú stranu máte dieťa neustále pod kontrolou a môžete s ním bezpečne komunikovať. Zadná sedačka na bicykel je určená aj k dlhším cestám, je pre oboch pohodlnejšie a výrazne bezpečnejšie. Nevýhodou je horšia prehľad o tom, čo dieťa robí a tiež ťažšie komunikácie. Na základe parametrov, testy a používateľských skúseností sme pripravili výber zahrňujúce najlepšie detské sedačky na bicykel a ich recenzie.

Najlepšie detské sedačky na bicykel – TOP 10

V tabuľke je výber 10 najlepších detských sedačiek na bicykel z testov a hodnotení pre rok 2024.

VzhľadModelUmiestnenieOdporúčaný vek dieťaťaNosnosť 
Thule Yepp Nexxt Mini recenzie a testThule Yepp Nexxt MiniZa riadidlami9 mesiacov - 3 roky15 kg
Hamax Sleepy recenzie a testHamax SleepyZa sedadlomod 9 mesiacov22 kg
Thule RideAlong Mini recenzie a testThule RideAlong MiniZa riadidlami9 mesiacov - 3 roky15 kg
Bobike Mini One recenzie a testBobike Mini OneZa riadidlami9 mesiacov - 3 roky15 kg
Thule Yepp Maxi EasyFit recenzie a testThule Yepp Maxi EasyFitZa sedadlom9 mesiacov - 6 rokov22 kg
Hamax Siesta recenzie a testHamax SiestaZa sedadlomod 9 mesiacov22 kg
Bobike Maxi One recenzie a testBobike Maxi OneZa sedadlom9 mesiacov - 6 rokov22 kg
Bellelli Tiger Standard recenzie a testBellelli Tiger StandardZa sedadlomod 9 mesiacov22 kg
Thule Yepp Mini recenzie a testThule Yepp MiniZa riadidlami9 mesiacov - 3 roky15 kg
Hamax Smiley recenzie a testHamax SmileyZa sedadlomod 9 mesiacov22 kg

Zobraziť celú ponuku

Porovnanie parametrov

 Thule Yepp Nexxt MiniHamax SleepyThule RideAlong MiniBobike Mini OneThule Yepp Maxi EasyFitHamax SiestaBobike Maxi OneBellelli Tiger StandardThule Yepp MiniHamax Smiley
NastaviteľnáÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁno
Hmotnosť1,7 kg3,8 kg2,7 kg2,89 kg3,8 kg4,5 kg3,28 kg5,4 kg3,5 kg3,7 kg
Bezpečnostný pásPäťbodovýTrojbodovýPäťbodovýTrojbodovýPäťbodovýTrojbodovýTrojbodovýPäťbodovýPäťbodovýTrojbodový
ViacViacViacViacViacViacViacViacViacViac

Recenzie 10 detských cyklosedačiek

Thule Yepp Nexxt Mini

Thule Yepp Nexxt Mini recenzie a test

Sedačka na bicykel pre najmenšie deti Thule Yepp NeXXt Mini je veľmi ľahká, kvalitné a podarená sedačka, ktorá je vhodná pre deti od 9 mesiacov do troch rokov. Tomuto rozpätie zodpovedá približne aj zaťaženie, ktoré je maximálne 15 kilogramov. Vďaka pětibodovému bezpečnostnému pásu je prevoz dieťaťa v nej veľmi bezpečný a zároveň i pohodlný. Materiál, z ktorého je vyrobená, je vodoodpudivý a má veľmi jednoduchú údržbu.

Veľmi ľahko sa s ňou manipuluje aj mamičkám a to v dôsledku jej nízkej hmotnosti, ktorá činí len 1,7 kilogramu. Samozrejmosťou je plnenie prísne bezpečnostné normy EN 14344, vďaka ktorej sa nemusíte o bezpečnosť zo strany sedačky obávať. Bezpečnosti tiež prispieva predná zábrana, ktorá sa nachádzanie medzi nohami dieťaťa a plní zároveň funkciu madla.

Ide o model montujúci sa za riadidlá, teda pred cyklistu. Toto riešenie má výhodu v jednoduchej komunikácii s dieťaťom a tiež v neustálom dohľade na to, čo práve robí. Dieťa má tiež po celú dobu jazdy dokonalý prehľad o tom, čo sa deje a jazda je tak pre neho záživnější. Montáž je kompatibilný k väčšine pánskych i dámskych bicyklov, upevňuje sa rýchloupínacím držiakom k predstavcu.

Nízka hmotnosť, päťbodový bezpečnostný pás
Pre menšie deti do 3 rokov

Hamax Sleepy

Hamax Sleepy recenzie a test

Zadná sedačka na bicykel Hamax Sleepy patrí medzi populárne modely s desiatkami kladných recenzií od spotrebiteľov. Značka Hamax je zároveň zárukou kvalitného produktu, ktorý bez problémov poslúži dlhé roky. Jedná sa o prevedení za sedadlom, ktoré z hľadiska bezpečnosti prepravovaného dieťaťa patrí k tomu najlepšiemu riešeniu. Uchytenie za sedlom sa navyše zaobíde bez nutnosti použiť nosič, čo je praktické prevedenie.

Ku korektnému namontovaní je potreba mať priemer trubky rámu 28 – 40 mm, čo spĺňa prevažná väčšina pánskych i dámskych bicyklov. Kvalitné prevedenie sedačky deklaruje norma EN 14344, podľa ktorej sa riadi tiež bezpečnú prevádzku. Je braný ohľad aj na adekvátne pohodlie dieťaťa, ktoré zaisťujú plastové podrúčky a polstrovaný poťah, ktorý je navyše snímateľný a prateľný.

Odporúčaný vek prepravovaného dieťaťa nie je na hornej strane nijako limitovaný, spodná hranica by nemala byť nižšia ako 9 mesiacov s ohľadom na zdravie dieťaťa. Nosnosť je až 22 kilogramov a celková hmotnosť 3,8 kg. Použitie je trojbodový bezpečnostný pás, ktorý má veľmi rýchlu a jednoduchú obsluhu. Opierky nôh sú kryté a výškovo nastaviteľné, poskytujú dobrú obranu pred výpletom kolesa. Poteší tiež polohovateľnosť, respektíve sklopenie sedačky dozadu, hoci však len o 12,5 stupňa.

Jednoduchá manipulácia, zadné blikajúce svetlo, prateľný a snímateľný poťah
Menšie polohovateľnosť sedačky

Thule RideAlong Mini

Thule RideAlong Mini recenzie a test

Predná cyklosedačka Thule RideAlong Mini sa radí medzi ďalšie obľúbené produkty a rovnako ako u nich, aj tu nie sú takmer žiadne proti. Konštrukcia je veľmi kvalitná a prevedenie sa riadi prísnou bezpečnosťou Morne EN 14344, ktorú samozrejme spĺňa. Je vhodná pre menšie deti, výrobca uvádza odporúčaný vek dieťaťa od 9 mesiacov do troch rokov, maximálna možná zaťaženie je 15 kilogramov.

Hmotnosť je mierne vyšších 2,7 kg, ale vyššia hmotnosť kompenzuje robustnosť prevedení vrátane výbornej ochrany nôh dieťaťa. Opierky nôh sú výškovo nastaviteľné a opatrené remienkom, ktoré aretujú bezpečnú pozíciu detských nôh. Materiál sedačky je z vodoodpudivého materiálu, ľahko sa udržuje a materiál má navyše schopnosť pohlcovať nárazy, čo zvyšuje pohodlie.

Umiestňuje sa za riadidlá a kompatibilná je so všetkými typmi predstavcov, ku ktorým sa montuje. Praktická je tiež odnímateľná a prateľná vložka, ktorá tiež zvyšuje komfort. Montáž je jednoduchá a vďaka nižšej hmotnosti si s ňou hlavne poradí aj ženy. Uchytenie dieťaťa do sedačky prebieha pomocou piatich bodového pásu, ktorý je doplnený predné zábranou. Jediné relevantné mínus sú u tohto produktu kratšie bezpečnostné pásy, ktoré u väčších detí môžu byť nedostatočne dlhé.

Materiál pohlcujúci nárazy zvyšuje komfort, jednoduchá montáž
Kratšie bezpečnostné popruhy

Bobike Mini One

Bobike Mini One recenzie a test

Sedačka na bicykel pre deti Bobík Mini One je pomerne multifunkčne vyrobený produkt, kedy okrem pripevnenie na bicykli môže byť umiestnená aj za riadidlá veľkých kolobežiek. Cyklosedačka je vyrobená z kvalitných materiálov a spĺňa samozrejme bezpečnosťou normu EN 14344, navyše podlieha certifikácii aj TÜV. Praktická je tiež bezpečnostný spona Easy-Click, ktorá je veľmi odolná.

Čo sa týka pohodlie dieťaťa, tak tej najviac pomáhajú široké ramenné popruhy a pohodlné polstrovanie. Spomínané ramenné popruhy vďaka svojej šírke tiež zvyšujú bezpečnosť. Nastaviteľná je dĺžka bezpečnostných pásu, ich výška a tiež výška stúpačiek pre nohy. Na nič navyše nájdeme bezpečnostné pásky, ktoré detskú nožičku držia bezpečne na určenom mieste.

Výrobcom odporúčaný vek dieťaťa je od 9 mesiacov do 36 mesiacov, vhodná je teda najmä pre tých najmenších. Nosnosť je štandardných 15 kilogramov a celková hmotnosť je v porovnaní s podobnými modelmi mierne vyššie, avšak stále prijateľných 2,89 kg. Predné umiestnenie sedačky zvyšuje prehľad o tom, čo dieťa robí a neobmedzuje ani komunikáciu. Je k dostaniu v troch farebných prevedeniach s možnosťou dokúpenia originálneho predného štítu proti vetru, hmyzu, dažďu, alebo kamienkom.

Možnosť pripojenia na veľké kolobežky, široké ramenné popruhy
Umiestnenie za riadidlami neumožňuje polohovateľnosť

Thule Yepp Maxi EasyFit

Thule Yepp Maxi EasyFit recenzie a test

Zadná sedačka na bicykel Thule Yepp Maxi EasyFit má praktický a špeciálny systém pripevnenia na bicykel pomocou adaptérového systému EasyFit. Vďaka nemu môžete mať tento adaptér na niekoľkých rôznych kolách, typicky na bicykli matky a otca a jednoduchým a rýchlym zásahom sedačku z jedného bicykla preložiť na druhý. EasyFit systém sa namontuje na zadný nosič, je teda podmienkou, aby ním bol cyklistický bicykel vybavený a mal adekvátnu nosnosť.

Celková hmotnosť činí 3,8 kilogramov a nosnosť má 22 kg, pre bezpečnú prevádzku by teda mal mať nosič nosnosť aspoň 26 kg, ak nie viac. Montáž je veľmi jednoduchá a umiestnenie za sedadlom umožňuje prepravu i väčších detí, navyše je tento spôsob umiestnenia pohodlnejšie ako pre cyklistu, tak pre prepravované dieťa.

Bezpečnostný pás je päťbodový a je vybavený bezpečnostnou prackou. Pripravené je tiež miesto pre uchytenie svetla a súčasťou výbavy je bezpečnostná odrazové sklo. Nastaviteľné sú opierky nôh, ktoré sú vybavené remienky na uchytenie nôh, iné nastavenie, vrátane naklápanie sedačky k dispozícii bohužiaľ nie je. Materiál je vodoodpudivé, má ľahkú údržbu a dobre tlmí nárazy, čím zvyšuje dieťaťu pohodlie. Výrobcom odporúčaný vek dieťaťa je od 9 mesiacov do 6 rokov.

Praktické a rýchle umiestnenie na nosič pomocou adaptéra EasyFit
Neumožňuje polohovateľnosť

Hamax Siesta

Hamax Siesta recenzie a test

Polohovacie sedačka na bicykel Hamax Siesta je vďaka svojej kvalite, jednoduchosti použitia a výbornému užívateľskému komfortu nositeľom spotrebiteľského ocenenie produkt roku. Medzi jej najväčšie výhody patrí jednoznačne možnosť sklopenia a to až o 20 stupňov. Práve toto sklopenie je vhodné vo chvíli, keď dieťa zaspí. Položením sedačky je dieťa vo stabilnejší polohe a nepadá mu tak hlavička do strán.

Samozrejmosťou je prítomnosť certifikácia európskej normy EN14344, ktorá zaručuje bezpečnosť výrobku podľa prísnych kritérií. Je určená ako pre najmenšie deti, tak aj pre väčšie s hmotnosťou nepresahujúcou 22 kilogramov. Sám výrobca uvádza odporúčaný vek dieťaťa od 9 mesiacov. V oporná časť sedačky nájdeme tiež prelis na helmu, ktorý zvyšuje komfort.

Pre vyššiu bezpečnosť na cestách je sedačka vybavená reflexnými prvkami a k jej uchytenie na bicykel nie je potrebné mať nainštalovaný nosič. Montáž prebieha za sedadlo na rúrkový rám, ktorý by mal by mal mať priemer medzi 28 až 40 tich milimetre. Poteší uzamykateľný systém uchytenia, vďaka ktorému vám sedačku nikto tak ľahko neukradne. Celková váha modelu je 4,5 kilogramu, čo je nadpriemerná hodnota.

Sklopná až o 20°, veľmi kvalitné prevedenie, jednoduchá montáž, ocenenie produkt roku
Vyššia hmotnosť 4,5 kg

Bobike Maxi One

Bobike Maxi One recenzie a test

Detská cyklosedačka Bobík Maxi One zaujme svojim moderným dizajnom v holandskom štýle. Okrem podareného dizajnu sa podarila aj konštrukcia, ktorá je zhotovená z unikátneho dvojplášťového materiálu. Ten vyniká ako dobrou stabilitou aj v náročných podmienkach, ako aj vysokou bezpečnosťou v prípade nehody.

Sedačka vďaka svojmu prevedení bohužiaľ nemá žiadnu možnosť polohovania, respektíve náklonu. Pripevňuje sa za sedadlo cyklistov na batožinový nosič. Ide však nájdeme praktický montážny systém Click&Go, s ktorým je pripevnenie sedačky na akékoľvek bicykel veľmi jednoduché a pohodlné. V prípade viacerých týchto systémov na ďalších bicykloch je tiež bezproblémové prenesenie sedačky medzi bicyklami.

Výrobok má celkovú váhu 3,28 kilogramu a maximálna nosnosť 22 kg. Potrebné je myslieť na nosnosť zadného nosiča, ktorý musí byť pre túto prevádzku naddimenzovaný. Odporúčaný vek začína už na 9 mesiacoch a končí na 6 rokoch, je tak vhodná počas celého obdobia rastu vášho dieťaťa. Tomu sa prispôsobujú nastaviteľná výška opierok nôh a dieťa určite ocenia aj pohodlné a mäkké polstrovanie z odolného EVA materiálu.

Click & Go montážny systém, dvojplášťový materiál pre čo najvyššiu bezpečnosť
Na uchytenie je potrebný zadný nosič

Bellelli Tiger Standard

Bellelli Tiger Standard recenzie a test

Cenovo dostupná zadná cyklosedačka Bellelli Tiger Standard zaujme na prvý pohľad svojim moderným dizajnom, ktorý si však vyberá svoju daň vyššou hmotnosťou 5,4 kg. Výhodou však tejto váhy je vysoká robustnosť a pevnosť, ktorú oceníte najmä v krízových situáciách. Je vhodná pre bicykle s kolesami 26 – 28 palcov, so zvláštnym príslušenstvom tiež pre bicykle 29 palcové. Montáž je veľmi jednoduchá, prebieha na sedlovú trubku všetkých pánskych i dámskych bicyklov.

Ako materiál by som zvolený tvrdený plast, ktorý v kombinácii s kvalitným polstrovaním poskytuje dieťaťu počas jazdy adekvátny komfort. Vyššiemu pohodliu tiež pomáha ergonomický tvar sedačky, ktorý dieťa ocení najmä pri dlhých cestách, na ktorej je vykonanie umiestnenie za sedačkou ako stvorené.

Vzhľadom k nosnosti až 22 kilogramov je možné prevážať aj väčšie deti, rovnako však aj tie najmenšie, ktorí už dokážu sami sedieť a udrží hlavičku. Sedačka spĺňa bezpečnostné európsku normu EN 14344, má päťbodové bezpečnostné pásy a nenájdeme u nej bohužiaľ žiadnu možnosť v polohovania pre situáciu, že dieťa zaspí a začne mu padať hlavička.

Ergonomický tvar sedačky, komfortné polstrovanie a päťbodové pásy
Vyššia hmotnosť 5,4 kilogramov

Thule Yepp Mini

Thule Yepp Mini recenzie a test

Predná sedačka na bicykel Thule Yepp Mini je určená pre menšie deti od 9 mesiacov do troch rokov. Tomu zodpovedá aj nosnosť sedačky, ktorá je 15 kilogramov. Ide o obľúbený a kvalitný model, ktorý sa montuje za riadidlá a vďaka tomu je kompatibilný s veľkou väčšinou bicyklov ako pánskych, tak dámskych. Kvalitné a robustné prevedenie potvrdzuje aj hmotnosť, ktorá činí priemerných 3,5 kilogramov.

Pri konštrukcii tejto sedačky sa veľa hľadelo na pohodlie prepravovaného dieťaťa. Vajíčko, v ktorom dieťa sedí je vyrobené z mäkkého materiálu, ktorý veľmi efektívne tlmí nárazy a nerovnosti. Vďaka umiestneniu sedačky za riadidlami máte dokonalý prehľad o tom, čo dieťa robí a dobre sa s ním tiež dorozumiete.

Spĺňa samozrejme európsku bezpečnostnú normu EN 14344 a spomínaný materiál je vodoodpudivý s jednoduchou údržbou. Má výškovo nastaviteľné opierky nôh, ktoré sú vybavené tiež bezpečnostnými remienkami pre aretáciu nôh. Na konštrukciu nájdeme aj bezpečnostné 5 bodový pás, predné zábranu a zaobstarať si ju môžete v pomerne mnohých farebných prevedeniach. Negatívom môže byť mierne vyššia obstarávacia cena, za ktorú však dostávate výrobok top kvality.

Veľmi veľa farebných prevedení, kvalitné prevedenie a vysoká bezpečnosť
Vyššia obstarávacia cena

Hamax Smiley

Hamax Smiley recenzie a test

Sedačka na bicykel Hamax Smiley je ďalším populárnym modelom tohto popredného výrobcu cyklosedačiek pre deti. Vyniká tiež pomerne prijateľne nízkou cenou, ktorá sa však stále kĺbi s výbornou kvalitou spracovania. Je určená pre najmenšie deti od 9 mesiacov a limitovaná je len nosnosť, ktorá je maximálne 22 kg.

Pripevnenie či už k pánskemu, alebo dámskemu bicyklu prebieha k sedlovej trubke, ktorá musí mať priemer medzi 28 – 40 tich milimetre. Celkové rozmery sú 76x35x39 centimetrov a hmotnosť činí bežných 3,7 kilogramov. Systém upínacích popruhov je inovovaný, trojbodový. To zaručuje vysokú bezpečnosť za akýchkoľvek situácií. Samozrejmosťou je tiež európska certifikácia podľa normy EN 14344.

Konštrukcia sedačky je samonosná a nepolohovacie. Nie je teda možné sklopenie sedačky v prípade, že dieťa zaspí. K namontovaní tiež nie je potreba použitia zadného nosiča, čím je cyklista menej limitovaný. Operadlo má prelis pre helmu a prevedenie sedačky je ergonomické a pohodlné aj pre dlhšie a náročnejšie cesty. Z recenzií spotrebiteľov zaznieva pomerne väčšie pruženia na nerovnostiach, čo na jednej strane zvyšuje pohodlie prepravy, ale môže tiež dôjsť ku kontaktu s otáčajúcim okolo bicykla.

Zamykateľné uchytenie k sedlovej trubke, dobrý pomer cena/výkon
Pri väčších nerovnostiach viac pruží

Ako vybrať detskú sedačku na bicykel

Hneď prvý podstatnou vecou je sa rozhodnúť, aké umiestnenie sedačky vám bude lepšie vyhovovať. Sú situácie a hyperaktívne deti, kedy oceníte neustály dohľad na dieťa umiestnené pred vami aj situácie, kedy je praktickejšie umiestnenie cyklosedačky za vami. Aj cez to, že väčšina modelov pasuje na veľkú časť bicyklov pre dospelých, je dobré si kompatibilitu zistiť a v neposlednom rade je dôležité myslieť na pohodlie a bezpečnosť dieťaťa. To by sa malo vojsť do nosnosti sedačky a najlepšie by sa malo pohybovať vo vekovom rozsahu stanoveného výrobcom.

Predná sedačka na bicykel

Toto prevedenie má viac mínusov ako kladov, existuje však podstatná časť spotrebiteľov, ktorí na ňu nedajú dopustiť. Z kladov možno vyzdvihnúť predovšetkým dokonalý prehľad o tom, čo dieťa robí a výborná je tiež komunikácie, dieťa má navyše počas jazdy dokonalý prehľad o okolí. Je spravidla určená pre menšie deti vo veku 9 mesiacov až 3 rokov s nosnosťou do 15 kilogramov. Vhodná je na kratšie cesty, ideálne je v meste, dieťaťu však bohužiaľ neposkytuje tak vysokú ochranu. Po čas jazdy je tiež vystavené vetru, dažďu, hmyzu, kamienkom a ďalším veciam, ktoré znižujú komfort. To je však možné efektívne riešiť plexi štítkom, ktorý je bežným príslušenstvom týchto detských sedačiek na bicykel.

Zadná sedačka na bicykel

Prevedenie za cyklistom má viac výhod, je bezpečnejšie a dieťa v nej má väčšie pohodlie, bohužiaľ však za cenu horšieho výhľadu pred seba. Ďalšími jej zápory je menšia prehľad o tom, čo za vami dieťa robí a tiež ťažšie komunikácie počas jazdy. Je tak vhodná skôr pre väčšie, alebo pokojnejšie deti, ktoré skôr nehnevá. Majú vyššiu nosnosť až 22 kilogramov a sú určené pre deti až do 6 rokov veku. Pripevnená býva najčastejšie k sedlovej tyči, sú však aj modely, ktoré sa aretujú na nosič. Je vhodná aj pre dlhé cyklistické výlety, dieťa je počas jazdy dostatočne chránené jazdcom proti vetru a ďalším typickým veciam. Rozlúčiť sa však musíte v tomto prípade s batohom, alebo s využitím zadného nosiča.

Nosnosť a odporúčaný vek dieťaťa

Odporúčaný vek dieťaťa býva spravidla uvádzaný medzi základnými informáciami o danom modeli. Najčastejšie rozsah, s ktorým sa stretnete, je buď od 9 mesiacov do 3 rokov, alebo od 9 mesiacov do 6 rokov. S nosnosťou je to podobné, tiež sú najčastejšie sedačky s nosnosťou buď 15 kilogramov, alebo 22 kg. Maximálne zaťaženie nie je v žiadnom prípade radno prekračovať, a ak je sedačka umiestnená na nosiči, je veľmi dôležité myslieť aj na jeho nosnosť.

Nastavenie a polohovateľnosť

Väčšina detských sedačiek na bicykel má výškovo nastaviteľné opierky nôh, ktoré sa prispôsobujú aktuálnej výške dieťaťa. Niektoré modely majú tiež výškovo nastaviteľné popruhy, ktoré tiež kopírujú jeho výšku. Samozrejmosťou sú nastaviteľné bezpečnosťou popruhy, alebo pásky na upevnenie nôh.

Zadné cyklosedačky môžu byť vybavené tiež takzvaným polohovaním, čo je pomerne praktická funkcia. Taká sedačka sa nechá naklápať a slúži to k vyššiemu pohodliu prepravovaného dieťaťa, alebo ak zaspí, v sklopenej polohe nepadá hlavička. Hodnota sklonu sa líši v závislosti na konkrétnom modeli, môže však dosahovať hodnoty aj 20 stupňov.

Bezpečnosť a hmotnosť

Bezpečnosť by mala byť na prvom mieste a preto ak máte akékoľvek pochybnosti o stave sedačky, alebo o vykonanej montáži, radšej v nej dieťa neprevážajte. Na našom trhu by sa mali vyskytovať iba schválené a kontrolované modely, ktoré nesú označenie európskej normy EN 14344.

V praxi je dieťa v sedačke upevnené popruhy cez ramená, rozkrok, pas a k dispozícii sú dva systémy. Základné je trojbodový a lepšie päťbodový bezpečnostný pás. Druhý spomínaný má vyššiu úroveň fixácie, čím zvyšuje bezpečnosť prepravovaného dieťaťa. Lepšie modely majú prelis aj okolo nôh, ktorý zabraňuje vniknutiu detské nohy do výpletu kolesa.

Čo sa týka hmotnosti, tak tu sú pomerne veľké rozdiely. Najľahšie cyklosedačky začínajú na váhe okolo 1,7 kilogramu a vyšplhať sa môže až k piatim kilogramom aj ľahko viac. Spravidla sú sedačky dopredu ľahšie a lepšie sa s nimi ženám manipuluje. Zadné sedačky bývajú ťažšie a tiež robustnejšie. Pred každou jazdou nezabudnite dieťaťu bezpečne nasadiť cyklistickú helmu, je pre neho rovnako dôležitá, ako pre vás.

4.7/5 - (47 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.