Deti,

Detské kuchynky: Test a recenzie 10 najlepších

Detská kuchynka je skvelá hračka, ktorá deti dokáže zabaviť na naozaj dlhú dobu. Pritom nejde len o hračku, ale rozvíja u detí ich všímavosť a záujem o okolie. Deti veľmi rady napodobňujú správanie svojich rodičov a práve situácia, keď mamička alebo otecko varí v kuchyni, je jednou z ich najobľúbenejších. Nielen z tohto dôvodu je detská kuchynka natoľko populárna.

Kuchynka pre deti podnecuje v deťoch hravosť a tvorivé zručnosti. Rad modelov obsahuje bohaté príslušenstvo, s ktorým si deti vyhrajú ešte spoľahlivejšie. Hranie v kuchynke sa môžu zúčastniť aj ich kamaráti, má teda tiež výrazný socializačný aspekt.

Detská kuchynka je tak vedľa domčeka pre deti ďalším väčším herným prvkom, ktorý robí radosť ako dievčatám, tak aj chlapcom. Ponuka modelov je naprieč výrobcovia naozaj široká a preto nie je zas až tak veľký problém nájsť model presne podľa vlastných predstáv a rozmerov, ktoré potrebujete.

Medzi spotrebiteľmi je najviac obľúbená drevená kuchynka, je spravidla pevná a prírodný materiál vyzerá v každom interiéri skvele. Druhou variantou je detská plastová kuchynka, tá býva spracovaná v pestrejších farbách a modernejších tvaroch, často je tiež vybavená spotrebičmi na batérie, ktoré pri zapnutí imitujú zvuk spotrebiča opravdivého, čím im dodávajú na autenticite a deti očarí ešte viac. Na základe parametrov, testov a používateľských skúseností sme pripravili výber zahrňujúce najlepšie detské kuchynky a ich recenzie.

Najlepšie detské kuchynky – TOP 10

V tabuľke je výber 10 najlepších detských kuchyniek z testov a hodnotenia pre rok 2024.


Zobraziť celú ponuku

Porovnanie parametrov

 Woody JULIADrewmax AD266Smoby Bon Appetit CherryTiamo Little DutchSMOBY Ľadové kráľovstvoWoody TrendySmoby Tefal StudioKlein MieleKidKraft PastelKids Concept Mini Bistro
Výška pracovnej dosky45 cm50 cm48,5 cm--55 cm50,5 cm45 cm--
Hmotnosť6,2 kg10 kg4,2 kg-2,8 kg-5,21 kg3,9 kg40 kg2,08 kg
Na batérieNieNieÁnoNieNieNieÁnoÁnoNieNie
Určenieod 3 let-od 3 letod 3 letod 3 letod 3 letod 3 letod 3 letod 3 letod 3 let
ViacViacViacViacViacViacViacViacViacViac

Recenzie 10 detských kuchyniek

Woody JULIA

Woody JULIA recenzie a test

Drevená kuchynka Woody JULIA vás na prvý pohľad zaujme svojím vkusným dizajnom. Ten je naozaj štýlový a v moderných pestrých pastelových farbách. Kuchynka ponúkne mnoho úložného priestoru a nerezový drez, ktorý je odnímateľný. Vo vybavení nájdete aj riad a kuchynské náčinie.

Táto atraktívna kuchynka je teda plne vybavená. Deti tu majú k dispozícii otočné gombíky na spotrebičoch, ktoré pri otáčaní vydávajú rovnaké zvuky ako tie naozajstné. Produkt je za dobrú cenu, pričom u niektorých užívateľských recenzií môžete nájsť drobnú výčitku k pevnosti držiakov na kuchynské náčinie.

Celkové rozmery tejto kuchynky sú 58 x 68 x 58 cm (š, v, h). Jedná sa teda o kuchynku rozumných stredných rozmerov. Výška pracovnej dosky je potom 45 cm. Kuchynka je vhodná pre deti od 3 rokov, avšak držiaky na náčinie sú umiestnené trochu vyššie, než by sme pre malé deti očakávali.

Moderný dizajn a farby, príslušenstvo v cene, priaznivá cena
Slabšie držiaky na náčinie

Drewmax AD266

Drewmax AD266 recenzie a test

Detská drevená kuchynka Drewmax AD266 má peknú farbu prírodného dreva, čo určite bude silný aspekt výberu, a čisto drevený prírodný dizajn je doplnený červenými prvkami. Výsledkom je nadčasový a príjemný vzhľad. Súčasťou však nie je príslušenstvo, v hornej časti sú umiestnené iba hodiny, ktoré môžu pomôcť pri učení času.

Kuchynská linka je funkčná, nájdete tu samozrejme aj gombíky ku sporáku a dvierka možno otvoriť a využiť bohatý úložný priestor. Produkt nevydáva žiadne zvuky, čo je pre niekoho výhoda, pre niekoho nevýhoda. V užívateľských recenziách zaznievajú drobné výhrady k spôsobu zostavenia, kedy sa môžete stretávať s niektorými nedokonalosťami.

Produkt má celkové rozmery 67 x 100 x 37 cm (š, v, h). Kuchynka je teda užší, ale do šírky pomerne veľkorysá. Pracovná doska je vo výške 50 cm, čo vyhovuje deťom niečo cez meter vzrastu. Vzhľadom k použitému drevu počítajte s vyššou hmotnosťou, ktorá je 10 kg.

Vzhľad prírodného dreva, pevná konštrukcia, pomer ceny a výkonu
Dodávané bez ďalšieho príslušenstva

Smoby Bon Appetit Cherry

Smoby Bon Appetit Cherry recenzie a test

Detská plastová kuchynka Smoby Bon Appetit Cherry je zelenobílého prevedenie s šedými prvkami. Ponúkne bohaté osadenie funkčných prvkov, ktorému dominuje elektronická platnička, ktorá vydáva zvuky bublajúceho sporáka. Okrem toho tu nájdete rúru, kávovar na kapsule a pomerne bohaté vybavenie kuchynského náčinia.

Rúru a chladničku možno samozrejme otvoriť a ku sporáku ešte zmienime, že je tu ako hračka tiež mäso a ryba, ktoré majú na jednej strane vzhľad surového mäsa a z druhej strany mäsa upečeného. Príslušenstvo má tak pomerne dôvtip a je v celkovom množstve 25 kusov.

Francúzsky výrobca je známy dostatočne pevným prevedením svojich výrobkov, takže aj keď je kuchynka plastová, je dostatočne pevná. Drobné výhrady sa objavujú len k priestoru pre servírovanie pokrmov. Celkové rozmery produktu sú 66 x 96 x 32 cm (š, v, h) a pracovná doska je umiestnená vo výške 48,5 cm. Kuchynka je určená pre deti od 3 rokov veku.

Bytelné prevedenie, bohaté príslušenstvo, pútavé zvukové efekty
Nižšia pevnosť servírovacieho stolíka

Tiamo Little Dutch

Tiamo Little Dutch recenzie a test

Drevená detská kuchynka Tiamo Little Dutch má pútavé kvalitné drevené prevedenie. Povrch je vyvedený v prírodnom svetlom dreve a dizajn je doplnený o jemne zelenkavej prvky. Nájdete tu sporák s otvárateľnými dvierkami, drez, a je tu aj rad príslušenstva, ako je riad alebo kuchynské náčinie.

Drevené kuchynky sú stále populárnejšie, u tejto na vás už po otvorení krabice dýchne krásna vôňa dreva. Výrobcom je holandská firma, ktorá má šesťdesiatročnou tradíciu a môžete si tak byť istí plnením všetkých noriem, ktoré zaručujú bezpečnosť pre vaše deti.

Jednotlivé prvky kuchynky rozvíjajú jemnú motoriku a predstavivosť. Produkt má celkové rozmery 59 x 88 x 28 cm (š, v, h) a ponúka teda dostatok priestoru, pričom je relatívne plytký, takže nezaberie zase toľko miesta. Vyhrajú si s ňou deti od 3 rokov.

Pekný jemný dizajn, prírodné drevo, dôraz na kvalitu
Menšia pracovná plocha

SMOBY Ľadové kráľovstvo

SMOBY Ľadové kráľovstvo recenzie a test

Detská kuchynka SMOBY Ľadové kráľovstvo je ďalším zástupcom francúzskeho výrobca. Ako už názov napovedá, kuchynka je na motívy z Disneyho rozprávky Ľadové kráľovstvo, zaujme tak najmä malé gazdinky. Holky na prvý pohľad určite upúta aj trblietavý efekt na povrchu kuchynky.

Vo výbave nájdete drez s batériou a odkvapkávač, je tu ďalej aj platnička na varenie. Okrem toho je vo výbave chladnička, ktorá má otvárateľné dvere. Kuchynka ponúka aj bohaté príslušenstvo, kam patrí príbory, taniere, hrnčeky a mnoho ďalšieho. Celkovo je príslušenstvo v počte 22 ks.

Hračka ponúka kvalitné prevedenie, hoci je plastová. Plast však znamená aj nižšiu hmotnosť, ktorá je len 4,2 kg. Celkové rozmery produktu sú potom 48 x 90 x 32 cm (š, v, h) a výrobok je vhodný pre deti od 3 rokov. Na hornom ochodze kuchynky sú umiestnené aj hodiny, čo je praktická vychytávka.

Pevná konštrukcia, bohaté príslušenstvo, tematický Disney motív
Menšie rozmery

Woody Trendy

Woody Trendy recenzie a test

Detská drevená kuchynka Woody Trendy ponúka toľko obľúbený drevený vzhľad a vzhľadom na množstvo ružových prvkov je určená najmä pre dievčatá. Nájdete tu sporák s otočnými gombíkmi, otvárateľnou klasickú rúru a rad príslušenstva. Je tu ďalej mikrovlnná rúra, drez s otočnou drezovú batériou a zásuvka.

Produkt ponúkne množstvo priehradiek a odkladacích priestorov. V užívateľských recenziách môžete naraziť na určité výhrady ku kompletizácii, ktorá môže vyžadovať použitie vlastného spojovacieho materiálu. Zrejme sa ale bude jednať len o kusovú záležitosť.

Rozmery výrobku sú 78 x 105 x 33,5 cm (š, v, h), čo je tak akurát. Relatívne plytký profil nezaberie príliš veľa miesta, aj keď je tu veľa priestoru na hranie. Výrobok je vhodný pre deti od 3 rokov, a aj keď je určený predovšetkým pre dievčatá, k hraniu určite rady prizvú aj svoje malé brášky.

Pekný dievčenský vzhľad, funkčné prvky, príslušenstvo
Možné nedostatky pri kompletizácii

Smoby Tefal Studio

Smoby Tefal Studio recenzie a test

Kuchynka pre deti Smoby Tefal Studio je od obľúbeného francúzskeho výrobca, ktorý vyrába plastové kuchynky s bohatým príslušenstvom a elektronickými doplnkami. Aj v tomto prípade deti upúta veľa zvukových efektov a hrať sa môžu s kuchynským príslušenstvom, ktoré tu nájdete v počte 27 kusov.

Zaujímavosťou je určite zabudovaný výrobník na sýtené nápoje a kávovar na kapsule. Je tu teda všetko, čo by ste očakávali od modernej kuchyne. Ďalej nájdete otvárateľnou chladničku a rúru s elektrickou platničku, na ktoré môžu deti variť dodané potraviny, ktoré majú dvojstranný efekt surového a uvareného stavu.

Celkové rozmery produktu sú 47 x 100 x 48 cm (š, v, h) a pracovná doska je vo výške 50,5 cm. Hmotnosť kuchynky je 5,21 kg, nie je teda úplne najľahší a deti s ňou nebudú mať možnosť príliš ľahko pohybovať. Malým negatívom môže byť, vzhľadom ku kvalitnému prevedenie, o niečo vyššia cena.

Bohaté príslušenstvo, moderné kuchynské vybavenie, pekný dizajn

Vyššia cena

Klein Miele

Klein Miele recenzie a test

Detská kuchynka Klein Miele má veľmi bohatú výbavu. Riad do detskej kuchynky číta hrniec, panvicu, príbory, taniere a mnoho ďalšieho vybavenia typického pre kuchyňu, vrátane soľničky s koreničkou. Samozrejmosťou sú úložné priestory, ktoré sú po stranách kuchynskej linky.

Kuchynka nevydáva žiadne zvuky, čo môže byť pre deti nevýhoda, na druhú stranu ale výhoda pre rodičov. Je tu elektrický sporák s otočnými gombíkmi, rúra, drez s batériou a nad tým všetkým sú háčiky na kuchynské náčinie a digestor. Konštrukcia sa vyznačuje jednoduchou kompletizáciou.

Vzhľadom k svojim rozmerom 47 x 88,5 x 29 cm (š, v, h), nezaberie príliš veľa miesta a pracovná doska je vo výške 45 cm. Celá kuchynka je vyrobená z plastu a je vhodná pre deti od 3 rokov veku. Na tejto kuchynke si vyhrajú ako dievčatá, tak chlapci, pozitívne zaujme aj priaznivá cena.

Bohaté vybavenie, kompaktné rozmery, cena
Menší pracovný priestor

KidKraft Pastel

KidKraft Pastel recenzie a test

Drevená kuchynka KidKraft Pastel patrí k veľkým kuchynským linkám pre deti a tiež preto je jej hmotnosť 40 kg, čo sa premieta aj do vyššej obstarávacej ceny. Kuchynka je vyvedená v pastelových farbách s prevahou ružovej, žltej a svetlo modrej. Vo výbave toho má naozaj veľa. Nájdeme tu sporák, klasickú aj mikrovlnnú rúru, mrazničku a chladničku, drez, a tiež mnoho úložných plôch, skrinku a poličku.

Rad prvkov kuchyňa je funkčných, gombíky sa otáčajú, a keď s nimi dieťa pohybuje, tak cvakajú. Batéria má otočné kohútiky a konštrukcia je dostatočne robustná, využíva kombinácii kompozitu a masívu. Kvalitu podtrhuje ručná výroba a ručne maľované diely.

Vzhľadom k dostatočnej veľkosti si tu môže hrať aj viac detí naraz. Celkové rozmery tejto kuchynky sú potom 109 x 107 x 41 cm (š, v, h). Výrobca sám uvádza, že produkt spĺňa parametre pre bezpečnosť hračiek podľa príslušných smerníc EÚ a je určený pre deti od 3 rokov.

Kvalitné prevedenie, veľkosť, vybavenie

Vyššia cena

Kids Concept Mini Bistro

Kids Concept Mini Bistro recenzie a test

Drevená kuchynka Kids Concept Mini Bistro nepochybne zaujme všetkých rodičov, ktorí doma bojujú s priestorom. Ak teda máte napríklad len malý panelákový byt, určite vás poteší kompaktné rozmery tejto kuchynky, ktoré sú len 31 x 25 x 25,5 cm (š, v, h).

Kuchynka môže byť takto malá z toho dôvodu, že v podstate tvorí len platňu, drez a jednoduchú poličku na kuchynské náčinie. Samu o sebe ju tak musíte umiestniť napríklad na stôl, pretože nedisponuje žiadnymi spodnými skrinkami, ktoré by tvorili základňu.

Vďaka svojim rozmerom ju pokojne môžete vziať so sebou na dovolenku, alebo napríklad na chalupu. Prenosnosť podčiarkuje aj držadlo, ktoré prenášanie ešte zjednodušuje. Aj cez malé rozmery kuchynka ponúkne možnosť podobných hier, ako väčšie modely a je určená deťom od 3 rokov veku.

Kompaktné rozmery, prenosná, pekný dizajn
Menej podnetov pre deti

Ako vybrať detskú kuchynku

Na trhu existuje veľké množstvo produktov, rozdiely sú vo veľkosti a použitých materiáloch. Okrem toho je veľmi dôležité vybavenie, ktoré sa spolu s kuchynkou dodáva. Niekde nenájdete jediné kuchynské náčinie, zatiaľ čo iný model ponúkne príslušenstvo v počte desiatok. Rozdiely sú aj v dizajne, ktorý sa spája s konštrukciou a spomínanými materiálmi.

Drevená kuchynka

Kuchynky sú v drvivej väčšine prípadov vyrábané buď z plastu alebo z dreva. Prírodný materiál medzi modelmi prevažuje a je stále veľmi obľúbený. Je to hlavne z dôvodu, že v dnešnej dobe stále viac rodičov uprednostňuje práve prírodné materiály pred umelými. Sú ekologické, netoxické a veľmi dlho vyzerajú ako nové.

Výhodou drevenej kuchynky je bezpochyby spravidla pevnejšia konštrukcia. Tá súvisí s odolnosťou pri hraní viac deti súčasne, ktoré výrobky spravidla nešetrí, a tie tak musí niečo vydržať. Pevnejšia konštrukcia tiež zaisťuje vyššiu stabilitu a celkovú pevnosť. Nevýhodou naopak môže byť vyššia až veľká hmotnosť a vyššia cena. Drevené kuchynky spravidla tiež nie sú tak vybavené príslušenstvom, najmä potom tým elektrickým so zvukovými efektmi, a možno na to pozerať ako na možné negatívum, pretože má dieťa menej podnetov k hraniu. Vždy to ale záleží na konkrétnom modeli.

Plastová kuchynka

Druhou možnosťou je potom detská plastová kuchynka. Na tých spravidla upútajú žiarivé farby a mnohé z nich ponúka rôzne zvukové efekty, ktoré zaručene upútajú pozornosť detí. Na druhú stranu nie všetci rodičia z nich musia mať radosť. Výhodou spravidla býva tiež nižšia cena a je dobré si dávať pozor na kvalitu spracovania, ktorá potom ide s nižšou cenou často dolu.

U plastových kuchyniek je bežné bohaté príslušenstvo, ktoré rozvíja motorické schopnosti detí. Pomerne väčšia nevýhoda u plastu je však náchylnosť k prasknutiu, ktorá sa môže prejaviť najmä u lacnejších výrobkov. Kuchynky tiež bývajú ľahšie, často až príliš, takže s ňou dieťa môže ľahko posúvať, alebo ju prípadne prevrátiť.

Rozmery

Pred zaobstaraním ľubovoľné kuchynky by ste si mali položiť otázku, kam ju plánujete umiestniť a či na ňu máte dostatočný priestor. Existujú veľmi malé modely, ktoré sú prenosné a môžete ich umiestniť napríklad na stôl, a tiež pomerne rozmerné kuchynky, kde je potreba dopredu plánovať umiestnenie. Medzi negatíva menších modelov patrí skutočnosť, že si u nich spravidla môže hrať iba jedno dieťa alebo ponúkajú menej podnetov pre varenie.

Prínos pre rozvoj dieťaťa

Už sme sa tejto témy na predchádzajúcich riadkoch okrajovo dotkli, vzhľadom však na jeho dôležitosť pripomenieme, že je potrebné pozerať sa tiež na vybavenie kuchynky. Bohatá výbava zabezpečí, že detská kuchynka deti len tak neomrzí. Čím viac podnetov k hraniu sa deťom ponúka, tým viac si dieťa môže rozvíjať jemnú motoriku a svoju kreativitu. V súčasnej dobe tabletov a obrazoviek počítačov je to stále podstatnejšie aspekt.

Ak je detská kuchynka väčšia a ponúka možnosť hrania pre viac detí, je tiež významným socializačním prvkom. Zlepšuje tak sociálne schopnosti detí, ich vzájomnú komunikáciu, porozumenie, spoluprácu a tak ďalej. Spoločné hry potom rozvíjajú fantáziu, predstavivosť a väčšie skupinka detí sa u veľkej kuchynskej linky zabaví spravidla dlhšie, než len jednotlivec.

4.3/5 - (21 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.