Deti,

Detské jedálenské stoličky: Test, recenzie najlepších jedálenských stoličiek

Stolička na kŕmenie dnes patrí do základnej výbavičky každého malého dieťaťa, ide o súčasť vybavenia každej domácnosti s malým potomkom. Jej hlavným cieľom je umožniť dieťaťu plnohodnotne sedieť pri stole so svojimi rodičmi a jesť, alebo napríklad hrať stolové hry. Okrem tejto základnej funkcie môže detská jedálenská stolička po sklopení poslúžiť aj ako lehátko, alebo ju možno v prípade ďalšej modifikácie zložiť na stoličku s vlastným stolčekom.

Vďaka svojej multifunkčnosti ju možno využiť na celý rad ďalších vecí, ktoré súvisia s jedlom, sedením, alebo hraním. Existujú aj také modely, ktoré majú zabudovanú automatickú hojdačku. Plastová jedálenská stolička ponúka často možnosť zloženia pre jednoduché uskladnenie, alebo prenášanie, zatiaľ čo drevená jedálenská stolička je robustná, ale môže postrádať variabilitu.

Dá sa povedať, že každá stolička pre deti má svoje prednosti, jedny sú rastúce, ďalšie polohovacie, cestovné, alebo majú zabudovaný vlastný stolček. Neexistuje tým pádom jedna najlepší jedálenská stolička, všetko sa odvíja od vašich potrieb. Modely môžu byť vybavené pojazdnými kolieskami a spravidla sú určené pre deti od 6 tich mesiacov do 3 – 5 rokov. Okrem plastu a dreva bývajú vystužené kovovými prvkami. Na základe parametrov, testov a používateľských skúseností sme pripravili výber zahrňujúce najlepšie jedálenské stoličky a ich recenzie.

Najlepšie detské jedálenské stoličky – TOP 10

V tabuľke je výber 10 najlepších jedálenských stoličiek z testov a hodnotení pre rok 2022.

VzhľadModelMateriálNosnosťOdporúčaný vek dieťaťa 
CARETERO Bistro recenzie a testCARETERO BistroPlast, kov15 kg6 mesiacov - 4 roky
Hauck Beta recenzie a testHauck BetaDrevo90 kg6 mesiacov - 99 rokov
CHICCO Pocket Snack recenzie a testCHICCO Pocket SnackPlast, kov15 kg6 mesiacov
COSING Viktoria recenzie a testCOSING ViktoriaDrevo15 kgdo 4 rokov
ZOPA MONTI Griffin recenzie a testZOPA MONTI GriffinPlast, kov15 kg6 mesiacov - 3 roky
Caretero 2v1 Indigo recenzie a testCaretero 2v1 IndigoPlast15 kg6 mesiacov - 4 roky
Inglesina Gusto Coconut recenzie a testInglesina Gusto CoconutPlast15 kg6 mesiacov - 3 roky
Kinderkraft FINI Gray recenzie a testKinderkraft FINI GrayDrevo, plast15 kg6 mesiacov - 5 rokov
Peg-pérego Rialto Mela recenzie a testPeg-pérego Rialto MelaPlast15 kg9 mesiacov - 3 roky
Baby Mix 2v1 recenzie a testBaby Mix 2v1Plast15 kg6 mesiacov - 3 roky

Zobraziť celú ponuku

Porovnanie parametrov

 CARETERO BistroHauck BetaCHICCO Pocket SnackCOSING ViktoriaZOPA MONTI GriffinCaretero 2v1 IndigoInglesina Gusto CoconutKinderkraft FINI GrayPeg-pérego Rialto MelaBaby Mix 2v1
Nastaviteľná výškaÁnoÁnoÁnoNieÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁno
KolieskaÁnoÁnoNieNieÁnoNieÁnoNieNieNie
SkladaciaÁnoNieÁnoNieÁnoÁnoÁnoNieÁnoNie
Hmotnosť11,5 kg7,5 kg2 kg9 kg8 kg14,1 kg8,9 kg5,1 kg3 kg8 kg
ViacViacViacViacViacViacViacViacViacViac

Recenzie 10 jedálenských stoličiek

CARETERO Bistro

CARETERO Bistro recenzie a test

Detská rastúca stolička CARETERO Bistro je určená ako pre tie najmenšie deti od 6 mesiacov, tak aj pre väčšie deti do rozmedzí 3-4 rokov, ktoré majú maximálnu váhu 15 kilogramov. Práve toľko je nosnosť, ktorú táto stolička pre deti zvláda. Nastavenie je veľmi plynulé a je využívané celkom 6 polôh. Nechýbajú tiež bezpečnostné prvky ako je hlavne 5 bodový bezpečnostný pás pre pripútanie dieťaťa.

Prítomný je tiež istiaci pás medzi nožičkami, ktorý je možné odopnúť. Umožnená je tiež regulácia sklonu operadla a to v 3 polohách až do stavu ležanie. Ľahkú manipuláciu s stoličkou zaistí ako prítomnosť koliesok, tak aj prijateľná hmotnosť o hodnote 11,5 kilogramov.

Zaujme aj kvalitnou konštrukciou v kombinácii kovu a plastu, rovnako ako protišmykovými nožičkami. Samozrejmosťou je plnenie normy s označením EN 14988. Súčasťou konštrukcie je aj tácka na jedlo, ktorý možno buď nastaviť, alebo ho jednoducho zložiť a vyčistiť. Ako ďalšie výhody vidíme prítomnosť kaučukových koliesok, alebo redukčné vložky pre tie najmenšie deti.

Veľmi bezpečná, mnoho farebných prevedení, široké možnosti nastavenia
Menej stabilná konštrukcia do strán

Hauck Beta

Hauck Beta recenzie a test

Drevená jedálenská stolička Hauck Beta je dobrou voľbou pre toho, kto uprednostňuje prírodné materiály. Je to tiež zároveň jedálenská stolička pre deti, ktorá je polohovateľná. Vďaka tomu je vhodná pre deti od 6 tich mesiacov a úpravami je možné stoličku modifikovať aj pre staršie deti, alebo dokonca pre dospelých. Zaujímavosťou je aj ocenenie Plus X Award, ktoré udelené pre celkovú kvalitu, funkčnosť, ergonómiu a ekológiu.

Unikátom je rozhodne jej nosnosť, ktorá strčí do vrecka všetku konkurenciu, je totiž 90 kilogramov. Na tú má vplyv robustná konštrukcia a použitie kvalitného bukového dreva. Tiež zaujme svojim jedálenským pultom, polstrovaním z 2 dielov, alebo aj tým, že sú súčasťou jej konštrukcie praktická transportná kolieska.

Je ľahko udržiavateľná a samozrejme nechýba dôraz na bezpečnosť, ktorá je zaistená 5 bodovým bezpečnostným pásom. Ten je doplnený aj praktickým pásom medzi nohami. Kladom je aj flexibilné nastavenie pásov pomocou suchého zipsu, alebo široká variabilita. Dosky sedenie a pod nohy možno výškovo a hĺbkovo nastaviť, vďaka kolieskam a dobrému spracovaniu je stabilná a podľa popisu výrobcu takmer nepřevratitelná.

Nosnosť 90 kg, kvalitné bukové drevo, ocenenie
Menej intuitívna práce s pásom

CHICCO Pocket Snack

CHICCO Pocket Snack recenzie a test

CHICCO Pocket Snack je vďaka svojmu materiálu veľmi ľahkým riešením pre každé menšie dieťa. Táto jedálenská stolička pre bábätko je určená už pre deti od 6 mesiacov veku, a keďže je polohovateľná, umožňuje jej zmenu, kedy bude vyhovovať aj starším deťom. Vždy je však nutné rešpektovať nosnosť, ktorá je presne 15 kilogramov.

Nechýba možnosť polohovania do celkom 3 polôh, podľa veku a výšky dieťaťa. Jej bezpečnosť je zaistená 3 bodovým pásom, a ak nie je potrebný, je možné jeho jednoduché odobranie. Samotné upevnenie stoličky prebieha pomocou špeciálnych pásikov.

Vzhľadom k použitému materiálu a kompaktným rozmerom zaujme váha len 2 kilogramy, rovnako ako možnosť jednoduchej údržby vďaka umývateľnosti. V rozloženom stave je veľkosť 32×35,5/49×36 cm. Nechýba možnosť zloženie, vďaka ktorému sú následné rozmery veľmi kompaktné, iba 32x36x7 centimetrov. Je vhodná ako do malých bytov, tak aj ako cestovná jedálenská stolička.

Nastaviteľnosť, umývateľnosť, kompaktné prevedenie, nízka cena
Nízka výška

COSING Viktoria

COSING Viktoria recenzie a test

Stolička na kŕmenie detí COSING Viktoria je vyrobená z kvalitného bukového dreva, čo sa podpisuje na jej kvalite, odolnosti a životnosti. Ide o variant, ktorá ponúkne dobrú stabilitu a je vhodná pre deti až do 4 rokov veku. Tomu zodpovedá aj jej celková nosnosť, ktorá je 15 kilogramov. Rozmery sú 86x44x50 centimetrov.

K dispozícii sú 2 polohy, a to ako klasická stolička, alebo ako jedálenská stolička so stolíkom. Súčasťou je aj mäkká vložka, ktorá je vyrobená z PVC a umožní jednoduché omývanie. O bezpečnosť sa starajú pásy, ktoré pomáhajú dieťa udržať vždy na svojom mieste.

Jej celková hmotnosť je vzhľadom k použitému drevu priemerných 9 kilogramov. Súčasťou konštrukcie je tiež pultík, určený pre servírovanie jedla. Ide o pevné riešenie, ktoré nedisponuje kolieskami ani žiadnu väčšiu možnosťou polohovania. Na druhú stranu láka na veľmi dobrú stabilitu pri sedení a dlhú životnosť.

Bukové drevo, stabilita, vrátane pultíku, možnosť stoličky so stolčekom
Bez koliesok, nie je polohovateľná

ZOPA MONTI Griffin

ZOPA MONTI Griffin recenzie a test

Rostúca jedálenská stolička Zopa MONTI Griffin je dobrým riešením pre deti rôzneho veku, kedy jej výška ponúkne možnosť polohovania až do 6 tich rôznych pozícií. Vďaka tomu je určená deťom zhruba od 6 tich mesiacov, až do veku okolo 3 rokov. Udávaná je tiež nosnosť, ktorá je bežných 15 kilogramov. Kvalitu stoličky podčiarkuje fakt, že má rám vyrobený z kovu.

Jej hmotnosť je dobrých 8 kilogramov, vďaka čomu je zaistená ľahká manipulácia, tej je dosiahnuté tiež transportnými kolieskami. Ďalej zaujme svojou skladnosťou, lebo je ju možné jednoducho zložiť do úzkeho profilu. Ako súčasť konštrukcie nechýba pultík a tiež možnosť nastaviť vzdialenosť dieťaťa od pultíku v 3 polohách.

V súvislosti s bezpečnosťou nechýbajú praktické 5 bodové bezpečnostné pásy, ktoré drží dieťa pevne na svojom mieste. Okrem využitia pri jedle je možná jej zmena na stoličku na hranie. Údržba je vďaka umývateľnosti vrátane poťahu veľmi jednoduchá a tiež rýchla.

Nižšia hmotnosť, rastúci, rýchle zloženie, kovový rám
Menej vhodná pre cestovanie

Caretero 2v1 Indigo

Caretero 2v1 Indigo recenzie a test

Jedálenská stolička 2v1 Caretero Indigo je skvelou voľbou pre rastúce dieťa a to preto, že je určená deťom od 6 mesiacov veku, až do doby, kedy sú im zhruba 3 roky a kedy dosiahnu váhy 15 kilogramov. To je nosnosť, ktorú konštrukcia zvládne. Je vyrobená z plastu a v dôsledku hojdacieho mechanizmu má pomerne vyššiu hmotnosť, ktorá je 14,1 kilogramov.

Označenie 2v1 je použité preto, že okrem jedálenské stoličky je možné tento model použiť aj ako praktickú hojdačku. Celkovo má k dispozícii 7 rýchlostí hojdania a menšiemu dieťaťu sa tak dá dopriať veľa zábavy. Samozrejmosťou sú aj 5 bodové pásy, ktoré sú zárukou bezpečnosti.

Ďalej poteší široké možnosti nastavenia a prispôsobenie podľa konkrétnych potrieb. Nastavenie výšky možno zmeniť v rámci šiestich polôh a možné je aj upraviť operadlo do ďalších štyroch úrovní. Protišmykovými nožičkami je zaistená aj dobrá stabilita a veľký dvojitý tác možno ľahko odňať a vyčistiť. Samozrejmosťou je plnenie bezpečnostných noriem EN 14988, EN 16232 aj EN 71.

Vrátane hojdačky, nastaviteľnosť, ľahká manipulácia
Absencia koliesok

Inglesina Gusto Coconut

Inglesina Gusto Coconut recenzie a test

Polohovacia jedálenská stolička Inglesina Gusto Coconut ponúka možnosť úpravy jej výšky, čo má za výhodu v tom, že ju možno prispôsobiť deťom rôzneho veku. Oficiálne je určená pre deti od 6 mesiacov, až do doby, keď dieťa dosiahne veku 3 rokov. Poteší dôraz na celkové pohodlie a nechýba ani využitie opierok nôh. Výškovo ju možno nastaviť do celkom 4 polôh.

Ďalej je možné sklopiť opierku nožičiek, alebo ju nastaviť do celkom 2 rôznych polôh v podobe zvislé a vodorovné. Ďalej jek dispozícii opierka chrbta, u ktorej je možné zvoliť 3 rôzne polohy. Na jedlo, na hranie, alebo do polohy odpočinku.

Vďaka plastovému prevedenie je dobre umývateľná a váha je len 8,9 kilogramov v rámci prevedení takzvane bez pultíku. Kostra je doplnená kovovými materiálmi pre lepšiu kvalitu, odolnosť a tiež celkovú stabilitu. V zloženom stave nezaberá veľa miesta a preto je vhodná tiež k prevážanie autom. Jednoduché prenášanie umožňuje praktické madlo a pri rozloženom stave pomôžu s presunom praktické predné kolieska.

Mnoho polôh, nižšia váha, prateľný poťah, dobre transportovateľná
Horšia manipulácia s pásmi

Kinderkraft FINI Gray

Kinderkraft FINI Gray recenzie a test

Detská jedálenská stolička Kinderkraft FINI Gray je jasnou voľbou pre toho, kto chce kombinovať praktickosť a tiež unikátny dizajn. Oboje totiž tento model vie ponúknuť. Nejde však o jedinú jeho prednosť, ďalej tu nájdeme odnímateľný pultík a tiež opierku nôh. Oboje možno umyť v umývačke riadu až na teplotu 60 stupňov Celzia.

Okrem využitia ako jedálenské stoličky je možné tento model ihneď zmeniť v kreslo na sedenie pre odrastenejšie deti. Pre túto vlastnosť nesie tiež označenie 2v1. S tým jasne súvisí i celkové určenie, kedy hovoríme o veku použiteľnosti od šiestich mesiacov, až do celých 5 tich rokov.

Zaujímavá je tiež kombinácia materiálov, kedy sú nohy vyrobené z bukového dreva vysokej kvality a skvelého vzhľadu. Pohodlné sedadlo je pre zmenu vyrobené z plastu a potiahnuté syntetickou kožou, ktorá sa ľahko udržuje. Ďalej poteší nižšia hmotnosť, ktorá činí iba 5,1 kilogramov.

Unikátny dizajn, veľmi kvalitné materiály, prevedenie 2v1
Ponúka menšie možnosti polohovania

Peg-pérego Rialto Mela

Peg-pérego Rialto Mela recenzie a test

Cestovná jedálenská stolička Peg-Pérego Rialto Mela je dobrou voľbou pre každého rodiča, ktorý chce zabezpečiť pohodlie svojho dieťaťa pri každom stravovanie a teda aj na cestách. Jej výhodami je predovšetkým to, že sa dá veľmi ľahko rozložiť a preniesť, rovnako ako následne takmer kdekoľvek zložiť. Výrobca odporúča použitie až u detí s vekom 9 mesiacov do 3 rokov.

Vďaka protišmykovým podložkám je zaistená väčšia stabilita a kvalita konštrukcie je podporená tiež kvalitnými popruhy. Nechýba možnosť nastavenia výšky a to až v piatich polohách, celkové nastaviteľné rozmedzí je medzi 6 – 18 centimetrami.

O bezpečnosť dieťaťa sa starajú 3 bodové bezpečnostné pásy, ktoré bránia jeho vypadnutiu. Pohodlie dieťaťa podporuje aj polstrovanie, ktoré je vyrobené z umelej kože. Jej prednosťou je ďalej jednoduché čistenie pomocou handričky a súčasťou stoličky je tiež praktická taška na transport. Je ideálna do auta, do prírody, alebo na akékoľvek výlety a cesty.

Cestovné prevedení vrátane tašky, nastaviteľná, nízka hmotnosť
Vhodná až od 9 mesiacov veku dieťaťa

Baby Mix 2v1

Baby Mix 2v1 recenzie a test

Jedálenská stolička so stolíkom Baby Mix 2v1 poteší svojimi kvalitnými materiálmi, z ktorých je vyrobená. Naviac je stolička tiež praktická, pretože je možné celú konštrukciu rozložiť na samostatnú stoličku a k nej stolček. Dokáže tak rásť spolu s dieťaťom, najmenší odporúčaný vek dieťaťa je 6 mesiacov, zatiaľ čo najväčší vek tri roky. Poslúži ako pre prípad kŕmenie, tak pre hranie hier.

Zaujme jej pomerne široká nastaviteľnosť, kedy je možné nastaviť do troch polôh opierku chrbta a takisto aj pultík do 3 polôh. Pre najmenších sú prítomné bezpečnostné 5 bodové pásy a výbornú bezpečnosť dopĺňajú zaoblené hrany, ktoré minimalizujú poranenia. Jej nosnosť je 15 kilogramov pri hmotnosť 8 kilogramov.

Na rozdiel od iných jedálenských stoličiek má táto kvalitná a mäkké polstrovanie pre čo najvyššie pohodlie dieťaťa a poťah je možné ľahko utierať, čo je praktické. Dvojitý pultík má možnosť horný tácek odňať a ľahko ho pod tečúcou vodou umyť. Jediné, čo môže zamrzet je absencia transportných koliesok, na druhú stranu vďaka ich absencii má jedálenská stolička výbornú stabilitu.

Rozloženie na stoličku a stôl, polohovateľnosť, bezpečnosť a dobrá stabilita
Absencia koliesok

Ako vybrať jedálenskú stoličku

Jedálenská stolička môže mať celý rad parametrov, na ktoré je vhodné pri výbere brať ohľad. My sa spoločne pozrieme na to, o aké parametre sa jedná a čo je potrebné pri výbere zvážiť. Prioritou by malo byť určenie, či bude používaná len doma, alebo či bude využívaná aj ako cestovná jedálenská stolička, potom vstupujú do výberu tiež dôležité parametre, ako sú menšie váha, rozmery a dobrá zložiteľnosť.

Materiál konštrukcie

Od použitého materiálu sa následne odvíja niekoľko parametrov, ako je celková váha, odolnosť, rovnako ako životnosť. Moderným a často používaným materiálom je bezpochyby plast, ktorý síce horšie vyzerá, ale zase je lacný, ľahký a tiež sa ľahko udržuje. Niekedy možno nájsť aj modely, ktoré kombinujú plast s kovom. Pomerne zaujímavým riešením je tiež jedálenská stolička z dreva, ktorá dobre vyzerá, je kvalitná a odolná, ale zároveň dosahuje vyššej hmotnosti a menej praktické skladnosti.

Odporúčaný vek dieťaťa

Vo väčšine prípadov na trhu detská jedálenská stolička umožní nastavenie výšky, čo znamená, že rastie s vekom dieťaťa. Bežným štandardom je možnosť používania pre deti od 6 mesiacov veku, niektoré môžu byť až pre staršie, od 9 mesiacov. Maximálnou vekovou hranicou býva vek 3 rokov a opäť záleží na konkrétnom modelu, pretože sú aj také, ktoré sú určené deťom až do 5 rokov veku. Nie každá je však takto praktická. Sú také, kde nie je možné nastaviť výšku, čím je následne určená len pre kratšie obdobie dieťaťa.

Nosnosť

S rastom dieťaťa veľmi často súvisí aj nosnosť, na ktorú treba pri výbere tiež hľadieť. Klasická detská rastúca stolička zvyčajne bez ťažkostí unesie deti, ktoré váži až 15 kilogramov. U tých najlepších môže nosnosť stúpať aj na niekoľko desiatok kilogramov. Iné modely zase jednoduchým zásahom umožňujú vytvoriť stoličku pre malé, alebo väčšie deti.

Bezpečnosť

Jedálenská stolička by mala byť 100% bezpečná, čo znamená, že by mala obsahovať bezpečnostné pásy, ktoré zabraňujú vypadnutiu dieťaťa. Jednoduchšie modely disponujú 3 bodovými pásy, tie lepšie sú vybavené 5 bodovým pásom. Ďalej často nechýba prepážka v oblasti nôh, ktorá tiež bráni vykĺznutiu dieťaťa zo sedačky nadol. Hľadieť je dobré aj na celkovú stabilitu, ktorá sa pozná podľa prevedenia nožičiek a podľa toho, kde je umiestnené ťažisko.

Modifikácie

Základnou funkciou, ktorú detská jedálenská stolička má, je umožniť dieťaťu sedieť pri jedálenskom stole a pohodlne s ostatnými členmi rodiny stolovať. Sú však modely, ktoré ponúknu aj ďalšie využitie. Majú sklápacie chrbát do niekoľkých polôh, vďaka čomu môže dieťa pohodlnejšie sedieť, alebo môže dokonca ležať a odpočívať. U ďalších existuje aj možnosť kompletného rozloženia, a to na samostatnú stoličku a samostatný stolček. Modely určené skôr pre menšie deti zasa môžu disponovať funkciou hojdačky, v ktorú sa po jednoduchej úprave môžu ľahko zmeniť a poskytnúť tak dieťaťu vítané rozptýlenie a zábavu.

4.7/5 - (47 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.