Deti,

Detské jedálenské stoličky: Test, recenzie najlepších jedálenských stoličiek

Stolička na kŕmenie dnes patrí do základnej výbavičky každého malého dieťaťa, ide o súčasť vybavenia každej domácnosti s malým potomkom. Jej hlavným cieľom je umožniť dieťaťu plnohodnotne sedieť pri stole so svojimi rodičmi a jesť, alebo napríklad hrať stolové hry. Okrem tejto základnej funkcie môže detská jedálenská stolička po sklopení poslúžiť aj ako lehátko, alebo ju možno v prípade ďalšej modifikácie zložiť na stoličku s vlastným stolčekom.

Vďaka svojej multifunkčnosti ju možno využiť na celý rad ďalších vecí, ktoré súvisia s jedlom, sedením, alebo hraním. Existujú aj také modely, ktoré majú zabudovanú automatickú hojdačku. Plastová jedálenská stolička ponúka často možnosť zloženia pre jednoduché uskladnenie, alebo prenášanie, zatiaľ čo drevená jedálenská stolička je robustná, ale môže postrádať variabilitu.

Dá sa povedať, že každá stolička pre deti má svoje prednosti, jedny sú rastúce, ďalšie polohovacie, cestovné, alebo majú zabudovaný vlastný stolček. Neexistuje tým pádom jedna najlepší jedálenská stolička, všetko sa odvíja od vašich potrieb. Modely môžu byť vybavené pojazdnými kolieskami a spravidla sú určené pre deti od 6 tich mesiacov do 3 – 5 rokov. Okrem plastu a dreva bývajú vystužené kovovými prvkami. Na základe parametrov, testov a používateľských skúseností sme pripravili výber zahrňujúce najlepšie jedálenské stoličky a ich recenzie.

Najlepšie detské jedálenské stoličky – TOP 10

V tabuľke je výber 10 najlepších jedálenských stoličiek z testov a hodnotení pre rok 2024.


Zobraziť celú ponuku

Porovnanie parametrov

 Caretero 2v1 BillHauck Alpha+Chicco Pocket SnackCosing ViktoriaZOPA MONTI GriffinCaretero 2v1 IndigoKinderKraft Yummy MultiKinderKraft FiniPeg-Pérego Prima Pappa Follow MeBaby Mix Infant
Nastaviteľná výškaÁnoÁnoÁnoNieÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁno
KolieskaNieNieNieNieÁnoNieÁnoNieÁnoÁno
SkladaciaNieNieÁnoNieÁnoÁnoÁnoNieÁnoNie
Hmotnosť4,5 kg5,5 kg2 kg10 kg8 kg14,1 kg8,9 kg5,1 kg7,6 kg8,5 kg
ViacViacViacViacViacViacViacViacViacViac

Recenzie 10 jedálenských stoličiek

Caretero 2v1 Bill

Caretero 2v1 Bill recenzie a test

Jedálenská stolička so stolíkom Caretero 2v1 Bill je podľa výrobcu ekonomickou jedálenskou stoličkou pre deti, má teda priaznivú obstarávaciu cenu a tiež nízku hmotnosť iba 4,5 kg. Ako jej nevýhody možno spomenúť nemožnosť jednoduchého zloženia a tiež absenciu pojazdových koliesok, ktorých absencia však vzhľadom na nízku hmotnosť nie je až taká zásadná.

Jedálenská stolička je v prevedení 2v1, je možné ju využiť buď ako nízku stoličku, alebo po pridaní štyroch nožičiek môže slúžiť ako stolička pre už väčšie deti. Má štýlový vzhľad, nastaviteľnú tácku s dvojitým vrchom a s možnosťou ju tiež ľahko odňať. Jej súčasťou je aj podnožka a bezpečnostný 5-bodový pás, ktorý spolu s medzi nožnou zábranou poskytuje dieťaťu patričnú ochranu.

Detská jedálenská stolička je určená pre deti od 6 mesiacov do 36 mesiacov veku dieťaťa, alebo pokiaľ dieťa nedosiahne hmotnosť 15 kg. Pri vyššej zostave je sedadlo vo výške 54 centimetrov, pri nižšej zostave potom 26 cm. Tácka sa dá nastaviť do troch úrovní a čalúnenie z eko kože je možné vybrať, čo uľahčuje jej údržbu.

Jedálenská stolička 2v1, nízka hmotnosť 4,5 kg, nízka obstarávacia cena
Bez možnosti zloženia

Hauck Alpha+

Hauck Alpha+ recenzie a test

Drevená jedálenská stolička Hauck Alpha+ je dobrou voľbou pre toho, kto uprednostňuje prírodné materiály. Je to zároveň jedálenská stolička pre deti, ktorá je polohovateľná. Vďaka tomu je vhodná pre deti od 6 mesiacov a úpravami je možné stoličku modifikovať aj pre staršie deti, alebo dokonca pre dospelých.

Unikátom je rozhodne jej nosnosť, ktorá je až 90 kilogramov. Na tú má vplyv robustná konštrukcia a použitie kvalitného bukového dreva. Dosku na sedenie a pod nohami je možné výškovo a hĺbkovo nastaviť a vďaka dobrému spracovaniu je stabilná a podľa popisu výrobcu takmer neprevrátiteľná.

Polstrovanie nie je v tomto prípade v cene, ponúka sa však mnoho možností, ktoré treba dokúpiť. Po dokúpení príslušenstva Alfa Bouncer 2v1 ju možno dokonca využiť ako jedálenskú stoličku od narodenia, čo z nej robí ešte viac multifunkčnú stoličku. Najvyššia výška sedadla môže byť až 53 centimetrov a výška madla pred dieťaťom 69 cm, s čím sa stále zmestí pod väčšinu jedálenských stolov.

Vysoká nosnosť 90 kg, kvalitné bukové drevo, možnosť využiť už od narodenia
Polstrovanie nie je v cene

Chicco Pocket Snack

Chicco Pocket Snack recenzie a test

Jedálenská stolička pre bábätko Chicco Pocket Snack je určená už pre deti od 6 mesiacov veku, a keďže je polohovateľná, umožňuje jej zmenu, po ktorej bude vyhovovať aj starším deťom. Vždy je však nutné rešpektovať nosnosť, ktorá je presne 15 kilogramov. Vďaka svojim kompaktným rozmerom má tiež veľmi nízku hmotnosť, a to iba 2 kg.

Nechýba možnosť polohovania do celkom 3 polôh podľa veku a výšky dieťaťa. Jej bezpečnosť je zaistená 3 bodovým pásom, a pokiaľ nie je potrebný, je možné jeho ľahké zobratie. Samotné upevnenie stoličky prebieha pomocou špeciálnych pásikov.

Stolička na kŕmenie detí zaujme možnosťou jednoduchej údržby vďaka umývateľnosti všetkých jej častí. V rozloženom stave je veľkosť 32×35,5/49×36 cm a nechýba možnosť zloženia, vďaka ktorému sú následné rozmery veľmi kompaktné, iba 32x36x7 centimetrov. Je vhodná ako do malých bytov, tak aj ako cestovná jedálenská stolička.

Veľmi kompaktná kŕmiaca stolička, 3 polohy výšky, nízka hmotnosť len 2 kg
Bez vyvýšených nôh

Cosing Viktoria

Cosing Viktoria recenzie a test

Detská stolička so stolčekom Cosing Viktoria je vyrobená z kvalitného bukového dreva, čo sa podpisuje na jej kvalite, odolnosti a životnosti. Ide o variant, ktorý ponúkne dobrú stabilitu a je vhodný pre deti už od 6 mesiacov veku. Tomu zodpovedá aj jej celková nosnosť, ktorá je 17 kilogramov. Rozmery sú 86x44x50 centimetrov.

K dispozícii sú 2 polohy, a to ako klasická stolička alebo ako jedálenská stolička so stolčekom. Súčasťou je aj mäkká vložka, ktorá je vyrobená z PVC a umožňuje ľahké omývanie. O bezpečnosť sa starajú trojbodové pásy, ktoré pomáhajú dieťa udržať vždy na svojom mieste.

Jej celková hmotnosť je vzhľadom k použitému masívnemu drevu ľahko vyššia, a to 10 kg. Súčasťou konštrukcie je aj pultík, určený na servírovanie jedla. Detská jedálenská stolička aj stôl majú pevné prevedenie, ktoré nedisponuje kolieskami ani žiadnou väčšou možnosťou polohovania. Na druhú stranu láka na veľmi dobrú stabilitu pri sedení a dlhú životnosť.

Kvalitná stolička pre deti z masívneho dreva, vysoká stabilita a životnosť, praktické možnosti použitia
Bez možnosti polohovania

ZOPA MONTI Griffin

ZOPA MONTI Griffin recenzie a test

Rostúca jedálenská stolička Zopa MONTI Griffin je dobrým riešením pre deti rôzneho veku, kedy jej výška ponúkne možnosť polohovania až do 6 tich rôznych pozícií. Vďaka tomu je určená deťom zhruba od 6 tich mesiacov, až do veku okolo 3 rokov. Udávaná je tiež nosnosť, ktorá je bežných 15 kilogramov. Kvalitu stoličky podčiarkuje fakt, že má rám vyrobený z kovu.

Jej hmotnosť je dobrých 8 kilogramov, vďaka čomu je zaistená ľahká manipulácia, tej je dosiahnuté tiež transportnými kolieskami. Ďalej zaujme svojou skladnosťou, lebo je ju možné jednoducho zložiť do úzkeho profilu. Ako súčasť konštrukcie nechýba pultík a tiež možnosť nastaviť vzdialenosť dieťaťa od pultíku v 3 polohách.

V súvislosti s bezpečnosťou nechýbajú praktické 5 bodové bezpečnostné pásy, ktoré drží dieťa pevne na svojom mieste. Okrem využitia pri jedle je možná jej zmena na stoličku na hranie. Údržba je vďaka umývateľnosti vrátane poťahu veľmi jednoduchá a tiež rýchla.

Nižšia hmotnosť, rastúci, rýchle zloženie, kovový rám
Menej vhodná pre cestovanie

Caretero 2v1 Indigo

Caretero 2v1 Indigo recenzie a test

Jedálenská stolička 2v1 Caretero Indigo je skvelou voľbou pre rastúce dieťa a to preto, že je určená deťom od 6 mesiacov veku, až do doby, kedy sú im zhruba 3 roky a kedy dosiahnu váhy 15 kilogramov. To je nosnosť, ktorú konštrukcia zvládne. Je vyrobená z plastu a v dôsledku hojdacieho mechanizmu má pomerne vyššiu hmotnosť, ktorá je 14,1 kilogramov.

Označenie 2v1 je použité preto, že okrem jedálenské stoličky je možné tento model použiť aj ako praktickú hojdačku. Celkovo má k dispozícii 7 rýchlostí hojdania a menšiemu dieťaťu sa tak dá dopriať veľa zábavy. Samozrejmosťou sú aj 5 bodové pásy, ktoré sú zárukou bezpečnosti.

Ďalej poteší široké možnosti nastavenia a prispôsobenie podľa konkrétnych potrieb. Nastavenie výšky možno zmeniť v rámci šiestich polôh a možné je aj upraviť operadlo do ďalších štyroch úrovní. Protišmykovými nožičkami je zaistená aj dobrá stabilita a veľký dvojitý tác možno ľahko odňať a vyčistiť. Samozrejmosťou je plnenie bezpečnostných noriem EN 14988, EN 16232 aj EN 71.

Vrátane hojdačky, nastaviteľnosť, ľahká manipulácia
Absencia koliesok

KinderKraft Yummy Multi

KinderKraft Yummy Multi recenzie a test

Polohovateľná jedálenská stolička KinderKraft Yummy Multi je medzi spotrebiteľmi veľmi obľúbená, desiatky recenzií ju hodnotia ako kvalitnú a oceňujú najmä jej výborné vlastnosti v oblasti polohovania. Nielen preto získala tiež spotrebiteľské ocenenie Produkt roka. Je určená pre deti od 6 mesiacov do 3 rokov veku, pričom jej nosnosť je maximálne 15 kg.

Zo skúsenostní spotrebitelia konštatujú, že je viac priestorovo náročná ako podobné stoličky pre deti. V dôsledku toho je však veľmi stabilná a ponúka viac možností. Opierka nôh je napríklad polohovateľná do 3 pozícií, operadlo je možné tiež nastaviť do 3 polôh a celkovo je nastaviteľná aj výška, a to až v 7 úrovniach.

Z pohľadu bezpečnosti poteší 5 bodový pás a zábrana medzi nožičky dieťaťa, ktorá zabraňuje vykĺznutiu. Väčšina konštrukcie je tvorená plastom, viac zaťaženej časti však tvorí hliník a poťah je vyrobený z eko kože, ktorá sa veľmi dobre udržuje v čistote. Má dvojitú tácku a jeden pár pogumovaných koliesok, ktoré uľahčujú jej premiestňovanie.

Dobrý pomer cena/výkon, nadpriemerná variabilita, skladacia a stabilná konštrukcia
Väčšia náročnosť na priestor

KinderKraft Fini

KinderKraft Fini recenzie a test

Detská jedálenská stolička Kinderkraft FINI Gray je jasnou voľbou pre toho, kto chce kombinovať praktickosť a tiež unikátny dizajn. Oboje totiž tento model vie ponúknuť. Nejde však o jedinú jeho prednosť, ďalej tu nájdeme odnímateľný pultík a tiež opierku nôh. Oboje možno umyť v umývačke riadu až na teplotu 60 stupňov Celzia.

Okrem využitia ako jedálenské stoličky je možné tento model ihneď zmeniť v kreslo na sedenie pre odrastenejšie deti. Pre túto vlastnosť nesie tiež označenie 2v1. S tým jasne súvisí i celkové určenie, kedy hovoríme o veku použiteľnosti od šiestich mesiacov, až do celých 5 tich rokov.

Zaujímavá je tiež kombinácia materiálov, kedy sú nohy vyrobené z bukového dreva vysokej kvality a skvelého vzhľadu. Pohodlné sedadlo je pre zmenu vyrobené z plastu a potiahnuté syntetickou kožou, ktorá sa ľahko udržuje. Ďalej poteší nižšia hmotnosť, ktorá činí iba 5,1 kilogramov.

Unikátny dizajn, veľmi kvalitné materiály, prevedenie 2v1
Ponúka menšie možnosti polohovania

Peg-Pérego Prima Pappa Follow Me

Peg-Pérego Prima Pappa Follow Me recenzie a test

Rastúca stolička od narodenia Peg-Pérego Prima Pappa Follow Me je veľmi dobre spracovaná a kvalitná detská rastúca stolička, ktorú je možné využívať už od prvých dní narodenia dieťaťa. V tomto prípade sa pri správnom nastavení dá používať ako pohodlné relaxačné lehátko a akonáhle dieťa povyrastie, adekvátnym nastavením poslúži ako jedálenská stolička.

Je určená pre deti do 3 rokov, respektíve do hmotnosti 15 kg. Užívatelia v recenziách oceňujú jej vysokú variabilitu, ľahké čistenie alebo aj fakt, že stolička je doručovaná už zmontovaná. Opierka nôh sa dá nastaviť do 3 polôh, chrbtová opierka disponuje 5 pozíciami a výškovo je možné sedátko nastaviť do 7 úrovní.

Novo disponuje bezpečnostnou prepážkou naspodku tácky a ďalej potom päťbodovým bezpečnostným pásom, čo je v kombinácii viac ako bezpečné riešenie. Dvojitý pultík sa dá ľahko odňať a je možné ho umývať aj v umývačke riadu. Eko koža sa potom podľa skúseností umýva tiež veľmi ľahko. Oproti väčšina ponúkne táto stolička 4 pojazdové kolieska, ktoré výrazne uľahčujú manipuláciu.

Rastúca stolička pre bábätko, veľké možnosti polohovania, 4 pojazdové kolieska
Nestojí sama v zloženom stave

Baby Mix Infant

Baby Mix Infant recenzie a test

Jedálenská stolička od 6 mesiacov Baby Mix Infant má atraktívny pomer cena/výkon. Vzhľadom na svoju mierne vyššiu hmotnosť poskytuje pevnú a stabilnú konštrukciu, pri ktorej však výrobca nezmieňuje, či má skladací mechanizmus. Disponuje však jedným párom pojazdových koliesok, ktoré uľahčujú transport, avšak v dôsledku ich menšej veľkosti bude posúvanie pohodlné iba po pevných povrchoch.

Ide o rastúce prevedenie, k dispozícii je teda 7 úrovní nastavenia výšky sedátka. Polohovať je však možné aj ďalšie časti – opierku chrbta konkrétne do 3 polôh, opierku na nohy aj do 3 polôh a podnožku nôh je možné nastaviť v 2 pozíciách. Hoci disponuje novorodeneckou vložkou, výrobca ju odporúča používať pre deti až od 6 mesiacov do 36 mesiacov, respektíve do hmotnosti 15 kg.

Poťah sa ľahko udržuje a poteší možnosť úplne odňať aj dvojitú plastovú tácku, ktorá sa potom ľahšie umýva a čistí. Výrobca dbal aj na vysokú bezpečnosť dieťaťa, preto tu nájdete päťbodové pásy a trh medzi nožičkami, ktorý zabraňuje skĺznutiu dieťaťa. Nezabudlo sa ani na také detaily, ako je praktický košík pod sedadlom na drobnosti.

Rastúca jedálenská stolička, dobrý pomer cena/výkon, pevná stabilná konštrukcia
Mierne vyššia hmotnosť 8,5 kg

Ako vybrať jedálenskú stoličku

Jedálenská stolička môže mať celý rad parametrov, na ktoré je vhodné pri výbere brať ohľad. My sa spoločne pozrieme na to, o aké parametre sa jedná a čo je potrebné pri výbere zvážiť. Prioritou by malo byť určenie, či bude používaná len doma, alebo či bude využívaná aj ako cestovná jedálenská stolička, potom vstupujú do výberu tiež dôležité parametre, ako sú menšie váha, rozmery a dobrá zložiteľnosť.

Materiál konštrukcie

Od použitého materiálu sa následne odvíja niekoľko parametrov, ako je celková váha, odolnosť, rovnako ako životnosť. Moderným a často používaným materiálom je bezpochyby plast, ktorý síce horšie vyzerá, ale zase je lacný, ľahký a tiež sa ľahko udržuje. Niekedy možno nájsť aj modely, ktoré kombinujú plast s kovom. Pomerne zaujímavým riešením je tiež jedálenská stolička z dreva, ktorá dobre vyzerá, je kvalitná a odolná, ale zároveň dosahuje vyššej hmotnosti a menej praktické skladnosti.

Odporúčaný vek dieťaťa

Vo väčšine prípadov na trhu detská jedálenská stolička umožní nastavenie výšky, čo znamená, že rastie s vekom dieťaťa. Bežným štandardom je možnosť používania pre deti od 6 mesiacov veku, niektoré môžu byť až pre staršie, od 9 mesiacov. Maximálnou vekovou hranicou býva vek 3 rokov a opäť záleží na konkrétnom modelu, pretože sú aj také, ktoré sú určené deťom až do 5 rokov veku. Nie každá je však takto praktická. Sú také, kde nie je možné nastaviť výšku, čím je následne určená len pre kratšie obdobie dieťaťa.

Nosnosť

S rastom dieťaťa veľmi často súvisí aj nosnosť, na ktorú treba pri výbere tiež hľadieť. Klasická detská rastúca stolička zvyčajne bez ťažkostí unesie deti, ktoré váži až 15 kilogramov. U tých najlepších môže nosnosť stúpať aj na niekoľko desiatok kilogramov. Iné modely zase jednoduchým zásahom umožňujú vytvoriť stoličku pre malé, alebo väčšie deti.

Bezpečnosť

Jedálenská stolička by mala byť 100% bezpečná, čo znamená, že by mala obsahovať bezpečnostné pásy, ktoré zabraňujú vypadnutiu dieťaťa. Jednoduchšie modely disponujú 3 bodovými pásy, tie lepšie sú vybavené 5 bodovým pásom. Ďalej často nechýba prepážka v oblasti nôh, ktorá tiež bráni vykĺznutiu dieťaťa zo sedačky nadol. Hľadieť je dobré aj na celkovú stabilitu, ktorá sa pozná podľa prevedenia nožičiek a podľa toho, kde je umiestnené ťažisko.

Modifikácie

Základnou funkciou, ktorú detská jedálenská stolička má, je umožniť dieťaťu sedieť pri jedálenskom stole a pohodlne s ostatnými členmi rodiny stolovať. Sú však modely, ktoré ponúknu aj ďalšie využitie. Majú sklápacie chrbát do niekoľkých polôh, vďaka čomu môže dieťa pohodlnejšie sedieť, alebo môže dokonca ležať a odpočívať. U ďalších existuje aj možnosť kompletného rozloženia, a to na samostatnú stoličku a samostatný stolček. Modely určené skôr pre menšie deti zasa môžu disponovať funkciou hojdačky, v ktorú sa po jednoduchej úprave môžu ľahko zmeniť a poskytnúť tak dieťaťu vítané rozptýlenie a zábavu.

4.7/5 - (47 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.