Deti,

Detské hojdačky: záhradné, do bytu | Recenzie, test

Detská hojdačka je pomerne široký pojem, pretože ponuka v tejto kategórii je veľká a obsahuje všemožné konštrukcie, rôzne riešenia a mnoho materiálov, z ktorých môže byť zhotovená. Pre najmenších sú tu predovšetkým hojdačky do bytu, zatiaľ čo väčšie deti skôr ocenia záhradnú hojdačku, ktorá môže vo vašom exteriéru doplniť dospelácku hojdačku na záhradu.

Ak máte deti dve, alebo aj viac, môže pre vás byť zaujímavým riešením záhradná hojdačka pre deti s konštrukciou, ktorá môže byť z dreva, alebo z kovu. Takáto zostava zvládne zabaviť až päť detí, čím sa stáva tiež stredobodom rôznych detských osláv. Dôležité je dbať na maximálnu nosnosť, ktorá by sa rozhodne nemala prekračovať a tiež na pravidelnú údržbu, aby u dlhoročné hojdačky nedošlo vplyvom poveternostným a opotrebovaním k zbytočnému úrazu.

Závesná hojdačka pre deti je skôr doménou menších detí, ktorá býva určená pre deti už od 12 mesiacov, teda jedného roka. Tu dominujú plastové, ktoré sú lacnejšie, môžu nadobúdať rôznych tvarov a farieb a tiež menej vydrží. Dôležité je sa u nich zamerať na bezpečnú fixáciu v sedáku, ktorá môže byť urobená pomocou úväzu, pásku, trámu, alebo kolíkom medzi nohy, ktorý je najúčinnejší.

Nikdy nie je dobré podceňovať priestor okolo hojdačky, lebo hoci sa to na prvý pohľad nemusí zdať, hojdačka pre deti môže fungovať ako určitý katapult. Vyvarujte sa teda pevným prekážkam a ideálne je mäkký podklad, či už koberec, tráva, alebo mulčovacia kôra. Na základe parametrov, testov a používateľských skúseností sme pripravili výber zahrňujúce najlepšie detské hojdačky a ich recenzie.

Najlepšie hojdačky pre deti – TOP 10

V tabuľke je výber 10 najlepších hojdačiek pre deti z testov a hodnotení pre rok 2024.


Zobraziť celú ponuku

Porovnanie parametrov

 Marimex Detská hojdačka 212Trigano drevená hojdačka ChoupyWORKER Detská záhradná hojdačka dvojitáWORKER Detská trojitá záhradná hojdačkaPáková hojdačka SPARTANWOODY Hojdacie kruhMarimex Detská hojdačka 1WOODY Hojdačka pre najmenšíchSTEP2 Hojdačka pre batoľatáChemoplast Hojdačka Baby
Určenie3 – 12 rokov3 – 12 rokov3 – 10 rokov3 – 10 rokov3 – 12 rokov3 – 10 rokov6 – 24 mesiacovod 12 mesiacov9 – 36 mesiacov12 – 36 mesiacov
Hmotnosť33 kg40 kg18,35 kg-7,4 kg7 kg6 kg2,46 kg2,9 kg-
Rozmery (d,š,v)269×153×195 cm259x183x190 cm212x166x200 cm294x166x200 cm172x81x37 cm⌀ 85 cm146x97x118 cm30x32x30cm26x61x41 cm30x23x28cm
ViacViacViacViacViacViacViacViacViacViac

Recenzie 10 detských hojdačiek

Marimex Detská hojdačka 212

Marimex Detská hojdačka 212 recenzie a test

Detská hojdačka na záhradu Marimex 212 je skvelou voľbou pre veľké rodiny, pre rodičov, ktorí radi pozývajú kamarátmi svojich detí k sebe na záhradu, alebo často organizujú oslavy a stretnutia. Táto hojdačka totiž ponúka tri rôzne hojdadlá, ktorá zvládnu naraz obslúžiť až 5 detí naraz a to každý, kto taký počet detí na jednom mieste niekedy zažil, dozaista ocenia.

K dispozícii sú dve hojdačky pre dva a jedna klasická, pre jedno dieťa. Celková nosnosť je veľmi dobrých 190 kilogramov, takže je na vyšší počet detí dostatočne dimenzovaná. Po zostavení ju nezabudnite dostatočne pevne ukotviť, aby ste predišli nestabilite. Hmotnosť je pomerne nízka – 33 kilogramov a z hodnotenia spotrebiteľov zaznieva pochvala smerom k veľmi zrozumiteľnému návodu na zostavenie, kvalite a výbornej funkčnosti.

Konštrukcia je vyrobená z kvalitnej ocele a má práškové lakovanie, ktoré je odolné a vydrží rám chrániť po dlhú dobu. Na dĺžku má zostava 269 cm, široká je 153 cm a na výšku má 195 centimetrov. Je teda pomerne rozmernejšie, s čím je potreba dopredu počítať a mať adekvátne veľký priestor, kde nebude detská zábava ohrozená žiadnymi pevnými prekážkami v dosahu.

Zrozumiteľný návod na zostavenie, vysoká nosnosť 190 kilogramov, až pre 5 detí
Väčšie nároky na priestor

Trigano drevená hojdačka Choupy

Trigano drevená hojdačka Choupy recenzie a test

Detská záhradná hojdačka Trigano Choupo je dostatočne robustná, pevná a dimenzovaná až pre 4 osoby. Drevená konštrukcia ponúka celkom tri stanovištia, na ktorých sú zavesené plastové hojdačky v zostave dvoch sedadiel a jedného hojdacieho klzáku pre dve deti. Keď mu mäte početnú rodinu a záhradu, bude táto zostava vaším ideálnym parťákom.

Tieto drevené hojdačka je vhodná pre deti od troch do 12 rokov. Konštrukcie zhotovené z dreva sú právom považované za pevnejšie a o to viac zarazí, že udávaná nosnosť je len 50 kilogramov. Je možné, že je to nosnosť jednej hojdačky, avšak tento parameter sa nám nepodarilo dohľadať.

Hmotnosť je 40 kilogramov a rozmery zostavy sú 259 centimetrov na dĺžku, 183 centimetrov na šírku a 190 centimetrov na výšku. Spoje sú z kvalitnej ocele, vrátane kovových spojov, ktoré sú použité na klzáku. Ten je zavesený na pevnom závesnom oku a je vybavený trnožou, pre bezpečie detských nožičiek. Dve hojdačky sú zhotovené špeciálne vstrekovacie metódou, ktorá vo výsledku dobre vyzerá, je pevná a má dlhú životnosť.

Až pre 4 deti, dve sedadlá a jeden hojdacie klzák
Menšia nosnosť 50 kilogramov

WORKER Detská záhradná hojdačka dvojitá

WORKER Detská záhradná hojdačka dvojitá recenzie a test

Detská hojdačka s konštrukciou Worker je ideálnou voľbou pre menšie záhrady. Pokiaľ chcete deťom dopriať túto obľúbenú vec, kde môžu tráviť hodiny času a zároveň šetriť miesto, je pre vás táto vonkajšie zostava vhodná. Jej rozmery sú len 212 centimetrov na dĺžku, 166 na šírku a vysoká je rovné dva metre. Hmotnosť je v porovnaní veľmi nízka a to 18,35 kilogramov.

S týmito parametrami ponúka možnosť užívania až pre tri deti vo veku od troch do 10 rokov. Konkurenčné hojdačky rovnakého typu sú koncipované pre deti až do dvanástich rokov, tu teda detská hojdačka Worker stráca. Dobré je však maximálne možné zaťaženie, ktoré robí 105 kilogramov, čiže 35 kilogramov na jednu sedačku.

Konštrukcia je vyrobená z kovu a je veľmi pevná, tyče majú priemer 50 milimetrov a steny majú hrubé 1 mm. Hojdačka zodpovedá norme EN75 a nie je určená na komerčné použitie. Použité plasty na hojdačky sú vysoko odolné a k dispozícii je jedna gondola pre dve deti a jedna štandardná hojdačka. Zaujme tiež tzv. NoWelding bez zvárať dizajn, ktorý je zárukou najvyššej bezpečnosti.

Použiteľná až tromi deťmi naraz, dobrý pomer cena/výkon
Na rozdiel od iných vhodná pre deti do 10 rokov

WORKER Detská trojitá záhradná hojdačka

WORKER Detská trojitá záhradná hojdačka recenzie a test

Kombinovaná detská hojdačka Worker je unikátna konštrukcia 3v1, kedy ponúka celkom tri stanovištia, na ktorých sa môžu deti bezpečne vyblázniť. K dispozícii je jedna dvojsedačka, jedna závesná gondola pre dvoch a hrazda, ku ktorej sa dajú primontovať kruhy. Je ideálny pre početné rodiny, alebo pre všetkých, u koho sa často vyskytuje väčší počet detí – za pekného počasia bude permanentne v obkľúčení.

Odporúčaný rozsah veku detí je od 3 do 10 rokov, na jedno sedadlo pripadá maximálne zaťaženie 35 kilogramov, čo v súčte dáva maximálne zaťaženie s hodnotou 175 kg. Zostava je pomerne rozmerná, na dĺžku meria 294 centimetrov, je 166 centimetrov široká a na výšku má dva metre. Dobre si teda overte, že na vašom pozemku budete mať dostatočný priestor pre bezpečnú prevádzku.

Od výrobca ani predajca sa bohužiaľ nedozvieme hmotnosť hojdačky, porovnaním s konkurenčnými modelmi sa ale pravdepodobne bude pohybovať medzi 30 – 40 kilogramami. Hojdačku možno pripevniť k zemi, čo by ste zaiste pre vyššiu stabilitu mali urobiť. Model má bezzvarový dizajn, takzvaný NoWelding, ktorý ponúka najlepšiu bezpečnosť. Poteší ušľachtilá nehrdzavejúca oceľ, alebo norma EN-71, ktorá podlieha nemeckým skúšobným TÜV NORD a ASTM Internacional.

Kvalitné a stabilné prevedenie, 3v1, až pre päť detí
Nedohledatelný údaj o hmotnosti

Páková hojdačka SPARTAN

Páková hojdačka SPARTAN recenzie a test

Hojdačka pre deti Spartan je ďalším možný typom hojdačky, ktorý je u detí veľmi obľúbeným, a to najmä pre to, že sa na nej možno hojdať iba v páre. Je teda určená pre dve deti od 3 do 12 rokov, celková nosnosť je 70 kilogramov, takže na každej strane môže sedieť dieťa s váhou až do 35 kg. Rozmery sú na dĺžku 172 cm, na šírku 81 cm a vysoká je 37 cm, čo môže byť pre väčšie deti menej pohodlné.

Boduje však veľmi nízkou hmotnosťou, ktorá je 7,4 kg a vďaka ktorej sa s ním veľmi dobre manipuluje. Konštrukcia je vyrobená z kovu a sedáky sú plastové. Vyniká dobrou stabilitou na akomkoľvek vonkajšom povrchu a dobre odoláva poveternostným a klimatickým vplyvom.

Poteší tiež certifikácia EN-71, ktorá spadá pod ústavy TÜV NORD a ASTM Internacional. Bezpečnosť detí je teda touto normou zaistená. Plastová sedadlá sú anatomicky tvarovaná a na hojdačke nájdeme aj bezpečnostné úchyty s penovým obalom. Hojdačku možno vďaka materiálom využívať celoročne a záleží tak len na vašej úvahe, kedy na ňu deti pustíte.

Slušná nosnosť 70 kilogramov, vhodná pre deti od 3 do 12 tich rokov
Menšie výška 37 centimetrov

WOODY Hojdacie kruh

WOODY Hojdacie kruh recenzie a test

Závesná hojdačka pre deti Woody v tvare hojdacieho kruhu je fenomén posledných niekoľkých rokov. Deťom po celom svete sa veľmi páči dizajn a prevedenie, ktoré je šikovne vykonané. Jej používanie je bezpečné a zároveň efektívne, pretože sa na hojdacom kruhu môžu baviť až dve deti naraz. Hojdanie je možné ako v sede, tak aj v ľahu, čím je toto prevedenie celkom unikátne.

Celková nosnosť je pritom veľmi dobrá, rovných sto kilogramov. Môže byť teda používaná aj dospelým človekom, ktorý si na ňu užije tiež hromadu srandy. Sedák je zhotovený z textilných popruhov a rám je kovový, s bezpečným potiahnutým povrazom. Závesné laná majú dĺžku 170 centimetrov a zavesenie prebieha cez kovové krúžky.

Tento recenzovaný model má priemer 85 centimetrov, existuje však aj väčší model s priemerom jedného metra. Podľa opisu produktu je hojdačka vhodná pre deti od 2 do 10 rokov a je univerzálna – môžete ju zavesiť ako do interiéru, tak i exteriéru. Váha je pomerne znateľných 7 kilogramov, takže je naporúdzi dbať na zvýšenú opatrnosť, rovnako ako si strážiť dostatočný priestor od pevných prekážok.

Pekný dizajn, kvalitné prevedenie, vhodné aj pre dve deti
Nenašli sme

Marimex Detská hojdačka 1

Marimex Detská hojdačka 1 recenzie a test

Hojdačka pre najmenších Marimex 1 je štartovacím výrobkom pre deti od 6 mesiacov do 24 mesiacov. Hoci výrobca uvádza takto nízky vek, nikdy by ste dieťa nemali posadiť do hojdačky skôr, ako zvládne samo sedieť bez opory.

Jej konštrukcia sa skladá z kovovej konštrukcie a plastovej hojdacie sedačky. Konštrukcia je zhotovená z kvalitnej práškovej ocele a plastová sedačka disponuje opierkami a ochrannú zábranou, ktorá dieťa dokonale v sedačke fixuje a zabraňuje tak jeho vypadnutiu. Konštrukcia je spojená pevnými kovovými dielmi, ktoré pomáhajú dobrej stabilite.

Maximálne zaťaženie hojdačky je 15 kilogramov, ktoré by mohlo byť vyššie. Avšak pri hmotnosti celej zostavy len 6 kg sa nechá táto limitácie akceptovať. Hojdačku je možné používať ako v interiéri, tak aj v exteriéri. Vďaka nízkej váhe sa veľmi ľahko prenáša, bez toho aby ste museli konštrukciu zložito demontovať. Dodávaná je v pestrej zeleno-limetkovej farbe a rozmery sú 145 cm na dĺžku, 97 cm na šírku a na výšku len 118 cm, čo pre malé deti úplne stačí.

Pomer cena/výkon, veľmi ľahká konštrukcia
Menšia nosnosť 15 kilogramov

WOODY Hojdačka pre najmenších

WOODY Hojdačka pre najmenších recenzie a test

Táto hojdačka nepotrebuje žiadny špeciálny názov, pretože sa skrátka jedná o hojdačku pre tie najmenšie deti, ktoré už majú vyvinutú vlastnú oporu tela. Odporúčané používanie je tak ustanovené od 12 mesiacov veku dieťaťa a horná hranica sa nijako neobmedzuje, pokiaľ sa dieťa do hojdačky vojde, nedosiahne hmotnosťou 50 tich kilogramov a bude chcieť, môže ju bezpečne používať.

Konštrukcia je podobná tým, ktoré boli populárne pred pár desiatkami rokov, skladá sa zo sústavy lopárikov a farebných korálikov, ktoré sú tiež drevené. Hojdačka je veľmi bezpečná a je zavesená na pevných povrazoch. Bezpečné používanie tiež potvrdzuje certifikát Safe Toys, ktorý hojdačka získala.

Pre výrobu bolo zvolené bukové a dubové drevo, ktoré má vysokú pevnosť. Jedná sa o závesné prevedenie, ktoré je možné používať ako vonku, tak i vo vnútri. Jej hmotnosť 2,46 kg je pomerne malá a rozmery sú 30 cm na dĺžku, 32 cm na šírku a 30 cm na výšku.

Veľmi nízka obstarávacia cena, drevené klasické prevedenie, nosnosť 50 kg
Drevené korálky sú náchylné na prasknutie

STEP2 Hojdačka pre batoľatá

STEP2 Hojdačka pre batoľatá recenzie a test

Závesná hojdačka pre batoľatá STEP2 zaujme pre svoju vysokú kvalitu, ktorou sa líši od lacných modelov plastových hojdačiek. Tento výrobok je zhotovený rovnako z plastu, pri výrobe bolo však použitá technológia rotačného liatia, ktorá exceluje výslednou kvalitou plastu. Poteší tiež atestácie EN71, ktorá dáva spotrebiteľovi jasne najavo, že prišiel do kontaktu s kvalitným a hlavne bezpečným výrobkom pre deti.

Jej nosnosť je 22,6 kilogramov a určená je, ako už sám názov napovedá, pre tých najmenších z nás. Výrobca uvádza odporúčaný vek dieťaťa už od 9 mesiacov až tri roky. Spotrebitelia oceňujú anatomicky tvarovanú sedačku, ktorá poskytuje telu dieťaťa výbornú oporu a vysokú bezpečnosť po čas hojdania.

Jedná sa o závesný model, s ktorým nie je dodávaná konštrukcie. Obstarávacia cena, na to, že sa jedná o plastové vyhotovenie, je síce vyššia, ale zodpovedá jej kvalita spracovania. Vyžaduje len minimálne nároky na údržbu a montáž je veľmi jednoduchá. Jej hmotnosť je necelé tri kilogramy a rozmery sú 26x61x41 centimetrov.

Veľmi kvalitné spracovanie, výborná opora anatomického sedadla
V tejto kategórii vyššia cena

Chemoplast Hojdačka Baby

Chemoplast Hojdačka Baby recenzie a test

Plastová hojdačka pre deti Chemoplast Baby zaujme na prvý pohľad svojou veľkou dostupnosťou, pretože ide o jednu z najlacnejších závesných detských hojdačiek. Hoci by sa mohlo zdať, že nízke obstarávacie náklady sú za rad kompromisov, opak je pravdou. Hojdačka Chemoplast Baby spĺňa požiadavky noriem EN71-1 a EN71-8, takže sa jedná o bezpečný produkt, ktorý sa nemusíte báť používať.

Je možné si ju kúpiť v rôznych farebných kombináciách, čím teda zaujme hlavne deti, než samotné rodičia. Prevedenie je celoplastové, sedák je pohodlný a ergonomicky tvarovaný. Dieťa je v sedačke usadené pohodlne, má oporu rúk a nehrozí, že by vďaka dobrej fixácii medzi nohami mohlo akokoľvek vypadnúť.

Nosnosť je výrobcom stanovená na 25 kilogramov, bohužiaľ sa však nedozvieme samotnú hmotnosť, avšak vzhľadom k celoplastovému prevedenie nebude nijako veľká. Rozmery poznáme a tie sú na dĺžku 30 cm, na šírku 23 cm a na výšku 28 centimetrov. Je vhodná pre chlapcov aj dievčatá vo veku 12 – 36 mesiacov a ako je zrejmé, jedná sa o závesnú hojdačku dodávanú bez konštrukcie.

Nízka obstarávacia cena, pomer cena/výkon
Nedohledatelná váha hojdačky

Ako vybrať detskú hojdačku

Typ hojdačky

Detských hojdačiek je na trhu nepreberné množstvo, a to rovno v niekoľkých prevedeniach. Najčastejšie delenie je na hojdačky s konštrukciou a na hojdačky závesné, prípadne pákové.

Detská hojdačka s konštrukciou môže stáť niekoľko stoviek euro, ale aj tisícok euro. Všetko sa odvíja od toho, koľko chcete do hojdačky investovať. Najpredávanejšie sú však modely do zhruba 200 eur, ktoré nie sú napevno zabudované do zeme a dajú sa tak na zimu zložiť a na záhradu vyndat opäť na jar.

Sú vyrobené z kovu, alebo z dreva a ponúknuť môžu jednu, dve aj tri hojdačky. Maximálny najbežnejšie počet detí, ktoré sa môžu v jeden moment hojdať, môže byť tak až päť. Od toho sa odvíja aj nosnosť, ktorá sa u tých najväčších vyhotovení pohybuje k hranici 200 kilogramov. Je spravidla vhodná pre deti staršie, typicky vo veku 3 – 12 rokov.

Závesná hojdačka pre deti je výrazne lacnejšie prevedenie, jej vlastnosťou je však potrebné ju vždy niekam zavesiť, čo môže byť ľahko nekomfortné. Zase ju však možno používať ako v interiéri, tak exteriéri. Robia sa modely vyrobené z plastu, tých je väčšina, aj z dreva. Maximálna nosnosť sa dostáva až k 50 tich kilogramom, priemer však býva približne na tejto polovičnej hodnote. Je vhodná pre tých najmenších, a to už u vybraných modelov od 6 mesiacov veku.

Materiály

Najbežnejšie materiály sú drevo a plast. V prípade hojdačiek s konštrukciou vstupuje na scénu tiež kov, z ktorého je vyrobený stabilný rám. Ten môže byť vyrobený tiež z dreva, ktorý záhrade viac pristane, však oproti kovu má vyššiu hmotnosť a vyššie nároky na údržbu. Pokiaľ ide o závesné hojdačky pre najmenšie deti, tu dominuje plast, a to z dôvodu, že je potrebné dobre vytvarovať sedák tak, aby poskytoval dobrú oporu a vysokú bezpečnosť.

Nosnosť a vekové rozpätie

Nosnosť je parameter, na ktorý by ste mali pozerať ako prvý. S ohľadom na odporúčaný vek detí, pre ktoré je hojdačka koncipovaná, sa mení tiež maximálne prípustné zaťaženie. Hojdačky pre najmenších sa pohybujú okolo 20 tich kilogramov, výnimkou však nie je ani nosnosť 50 kilogramov. Detské hojdačky s konštrukciou ponúkajúca viac hojdačiek zavesených na jednom ráme majú nosnosť výrazne vyšší a pohybuje sa od 100 kg do 200 kilogramov. Vekové rozpätie je potom u závesných hojdačiek typicky od 12 do 36 mesiacov a v prípade hojdačiek s konštrukciou, určených pre väčšie deti, potom od 3 do 12 rokov.

Hmotnosť a rozmery

Váha a rozmery sú skôr okrajové parametre, ktoré nehrajú kľúčovú úlohu v prípade, že sa nepotýkáte s malými priestormi. Závesná hojdačka je kompaktná a možno ju umiestniť v podstate kamkoľvek, či už do exteriéru na pevnú vetvu stromu, alebo do interiéru, na hrazdu vo futro.

Hojdačky s konštrukciou sú koncipované na záhradu a v tomto prípade si dobre overte, či sa vám niekoľkometrová konštrukcie na pozemok bezpečne vojde. Vždy by mal byť dostatočný, najmenej dvojmetrový odstup od pevných prekážok a ideálne tiež mäkké podložie pre elimináciu úrazov.

4.6/5 - (30 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.