Deti,

Detské boby a sánky: pre dvoch, s volantom ai. | Recenzie, test

Každý rodič chce svojmu dieťaťu dopriať možnosť vychutnať si zimné radovánky, a preto bôby alebo sánky skôr alebo neskôr dostane každé z nich. Historicky prvé boli na svete drevené sane, ktoré tak má mnoho rodičov v obľube dodnes. Drevo je napokon skvelý materiál a má dlhú životnosť.

Boby sú naopak tradične plastové, však aj rad sania je už dnes tiež z plastu. Záleží teda čisto na vašich osobných preferenciách, čomu dáte prednosť. Drevené a plastové produkty sa pochopiteľne líšia aj cenou, najdôležitejšie by však malo byť, aby boli spokojné hlavne vaše deti.

Pri sánkovanie alebo bobovanie je potrebné myslieť aj na bezpečnosť, a preto niektoré sánky možno dovybaviť ohrádkou, ktorá tak umožní bezpečné sánkovanie aj tým najmenším. Ďalej je dôležité zvoliť model úmerne veku, čo súvisí okrem iného s nosnosťou produktu. Všeobecne majú drevené sánky nosnosť vyššiu a spravidla unesú dieťa i rodičia, pri plastových sánkach a bôbov to už nie je pravidlom a je u nich potreba nosnosť sledovať.

Zatiaľ čo na drevených sánkach je jedinou možnosťou ako riadiť, alebo brzdiť, prenášanie váhy a práca s nohami, plastové bôby majú spravidla dve páčky, ktoré slúžia na korekciu smeru i brzdenie. Obľúbenou alternatívou sú bôby s volantom, kedy volant ovláda predné malé lyže a tým určuje smer bôbov. Pomerne praktickým prvkom je aj úložný priestor, ktorý ponúka plastová prevedenie niektorých typov saní. Na základe parametrov, testov a používateľských skúseností sme pripravili výber zahrňujúce najlepšie boby a sánky a ich recenzie.

Najlepšie detské boby a sánky – TOP 10

V tabuľke je výber 10 najlepších bôbov a saní z testov a hodnotenia pre rok 2024.


Zobraziť celú ponuku

Recenzie 10 detských bôbov a saní

Sulov TATRA

Sulov TATRA recenzie a test

Drevené sánky Sulov TATRA sú vyrobené z bukového dreva a uz preto rozhodne patrí do vyššej cenovej kategórie. Jedná sa o klasické sánky, ktoré môžete doplniť podľa potreby aj o ohrádku. S ohľadom na použitý materiál počítajte s vyššou hmotnosťou, ktorá je rovných 5 kg.

Kvalitné materiály majú ale vplyv na nosnosť, ktorá je výborných 120 kilogramov. Takáto nosnosť samozrejme zvládne tiež bežnou dospelú osobu, takže na sánkach nie je problém jazdiť spolu s dieťaťom. Ak budete chcieť popruh na ťahanie saní, je potrebné si ho dokúpiť. Dĺžka sánok je 120 cm, pričom sedadlo je z nepremokavé a kvalitné textílie. S ohľadom na použité materiály a dobré spracovanie sa dá očakávať veľmi dlhá bezproblémová životnosť.

HS Sport HORNED SLEDGE

HS Sport HORNED SLEDGE recenzie a test

Sánky HS Sport HORNED SLEDGE, ako je zvykom, bohužiaľ nemajú v základnej výbave ohrádku. Ak teda chcete drevené sánky s ohrádkou, je potrebné si ju dokúpiť zvlášť. Inak sa jedná o kvalitný výrobok z dreva, čo sa samozrejme prejaví aj na jeho dlhej životnosti. Vyššia odolnosť prinášajú tiež kovové lyžiny, ktoré sú pevne prirobené na spodné hrany saní.

Sedadlo je v podobe textílie vyvedené v dvoch farbách, dĺžka sedáka je 64 cm a dĺžka celých sania potom 120 centimetrov. S ohľadom na vyhotovenie v dreve počítajte samozrejme s o niečo vyššou cenovkou, drevené prevedenie však tiež znamená vysokú nosnosť, ktorá je v tomto prípade 120 kilogramov. Nie je teda problém jazdiť na sánkach spolu s dieťaťom.

Sulov CHAMPION

Sulov CHAMPION recenzie a test

Detské boby Sulov CHAMPION všetky poteší, pretože ide o český výrobok a nie často lacnou zahraničnou kópiu. Vyrábajú ho gumárne Zubří a patrí medzi klasické bôby už niekoľko desaťročí. Prevedenie je z pevného plastu, nosnosť je potom 40 kg. Hmotnosť bôbov je iba 1,9 kg a ich dĺžka je 85 cm. Sú vybavené brzdou a majú vyvýšené sedadlo.

Vzhľadom ku klasickému prevedení bôbov nepočítajte s niečím ako je chrbtová opierka, jedná sa o typické bôby tak, ako ich všetci dobre poznáme. Po oboch stranách sú umiestnené brzdy, ktoré idú však trochu tuho, čo by sa malo zlepšiť postupom času, až sa mechanizmus vplyvom používania uvoľní. Ich súčasťou je silný popruh a poteší aj vstavané sedátko, ktoré dieťa chránia pred chladom. S ohľadom na obstarávaciu cenu sa jedná o model ponúkajúci dobrý pomer cena výkon.

Plastkon Bambi bob

Plastkon Bambi bob recenzie a test

Boby Plastkon Bambi bob poteší svojimi bezpečnostnými prvkami, čo je zásadná vec, prečo nad týmito bôby uvažovať. Ponúkajú trojbodový bezpečnostný pás a vďaka tomu sú to ideálne detské boby pre najmenších od jedného a pol roka. Výrobok disponuje vysokým operadlom a má tiež vyvýšené bočnice.

Sedadlo, na ktorom si dieťa bude hovieť, je vyvýšené a pogumované. Nosnosť bôbov je 25 kilogramov a z recenzií zaznieva, že ich materiál by mohol byť lepšie. Vhodné využitie je tu však naozaj pre tie najmenšie deti, a preto to s prihliadnutia na bezpečnostné prvky nie je nijako zásadná vec. Najmenšie deti je rovnako ideálne len ťahať na popruhu, prípadne si s nimi hrať len na miernom kopci.

Plastkon STRATOS

Plastkon STRATOS recenzie a test

Boby pre dvoch Plastkon STRATOS urobia radosť všetkým malým pretekárom. Hmotnosť týchto bôbov je o niečo vyššia, konkrétne 3,95 kg, stojí za tým však ich pevná konštrukcia, ktorá vydrží zaťaženie až 120 kg. Aj vďaka tomu sú to vhodné boby pre dve osoby. Okrem toho, že sú bôby vybavené volantom, tak im samozrejme nechýba ani brzda.

Súčasťou konštrukcie však nie sú bezpečnostné pásy, čo však pre staršie deti nie je dôležitý nedostatok. S ohľadom na určenie pre dve staršie deti, prípadne dieťa a dospelého, sú tu dve sedátka, ktoré sú vyvýšená. Chýba im však čo i len základné polstrovanie, ktoré by lepšie zabránilo prechladnutiu alebo umožnilo pohodlnejšie sedenie. Boby možno ťahať za samonavíjacie lano a celkovo kvalitné prevedenie je pochopiteľne vykúpené vyššou cenou.

Plastkon NEON GRIP

Plastkon NEON GRIP recenzie a test

Sánky Plastkon NEON GRIP ponúkajú zaujímavý pomer ceny a kvality. Ich nosnosť je 70 kg a sú vyrobené z kvalitného plastu, hmotnosť samotných saní je len 1,93 kg. Väčšinu detí na nich iste zaujme ich pretekársky tvar, ktorý doslova nabáda k rýchlej jazde. Sám výrobca uvádza, že majú dynamický tvar inšpirovaný formulami.

Zatáčanie sa vykonáva náklonom vľavo alebo vpravo. Na saniach sú umiestnené madlá, ktorých sa možno pri jazde dobre držať. Sane sú určené pre dve osoby a ich celková dĺžka je 93 cm. S ohľadom na ich nosnosť sa však predpokladá jazda iba dvoch detí, nie dieťaťa a dospelého. Ťahať ich môžete pomocou lana s madlom a jediné, čo by sme ocenili navyše, by bolo lepšie polstrovanie sedadla.

Sulov ALPEN DOUBLE RACE

Sulov ALPEN DOUBLE RACE recenzie a test

Boby na sneh Sulov ALPEN DOUBLE RACE sú určené pre všetky malé pretekárov, lebo sú vybavené volantom. Už z tohto dôvodu možno predpokladať o niečo vyššiu cenu. Nosnosť bôbov je 90 kg a sedieť na nich môžu dve osoby. Výrobca nezabudol ani na bezpečnosť a preto je pod volantom prítomná brzdová páka.

Dokonca tu pod sedákom nájdete schovaný úložný priestor, kam si môžete vložiť všetky nevyhnutnosti. Materiál pôsobí kvalitným dojmom a bôby možno ťahať pomocou lana s rukoväťou. Vyberať si môžete z dvoch farieb, a modrej a červenej. Vďaka volantu sú bôby samozrejme plne riaditeľné, naspodku majú dvojicu lyžín, ktoré zaisťujú veľmi jednoduché ovládanie a presné zatáčanie.

Sane Kamzík

Sane Kamzík recenzie a test

Sánky Kamzík majú nosnosť 80 kg a hmotnosť samotných sania je len 2,9 kg, ich dĺžka potom činí 85 cm. Majú legendárny tvar, ktorý môže byť známy rodičom z ich detstva. Niektorí spotrebitelia však v recenziách poukazujú na menej kvalitný plast, ktorý môže viesť k skorému opotrebovaniu. Kvalita však zodpovedá nižšej cene. Produkt je určený pre dve osoby, skôr teda deti s ohľadom na nosnosť. Dospelí s dieťaťom si teda v tomto prípade moc nezajezdí.

Výrobok je vybavený popruhom na ťahanie a deti sa môžu pri jazde chytiť vpredu dobre umiestnených model. Pod sedadlom nájdete tiež úložný box, čo je pomerne praktické. Lyžiny nemajú kovanie, takže si dajte pozor napríklad pri ťahaní po asfalte, ktorému je lepšie sa vyhnúť.

Stiga PACER BRAKE

Stiga PACER BRAKE recenzie a test

Boby pre najmenších Stiga PACER BRAKE ponúkajú za nízku cenu základné prevedenie bôbov, užívateľské recenzie však aj napriek nízke cene chvália pevné plasty. Váha bôbov je len 1 kilogram a ich nosnosť potom 80 kg. Vyrábajú sa vo Švédsku a kvalita spracovania je na skutočne vysokej úrovni.

Výrobca sa skrátka sústredil na samotnú kvalitu prevedenia, inak na boboch nenájdete pri tejto cene žiadne ďalšie špeciality. Dokonca samotný sedák je len vytvarovaný plast, aj keď našťastie vyvýšený. Veľmi dobré sú ale brzdy, ktorými môžete korigovať smer jazdy a samozrejme i spomaľovať. Z pohľadu bezpečnosti rodičia zaujmú reflexné prvky a vyberať si môžete z troch farieb, ktoré sú zelená, čierna a ružová.

Stiga SNOWPOWER

Stiga SNOWPOWER recenzie a test

Boby s volantom Stiga SNOWPOWER majú priemernú nosnosť 50 kg, celková váha je potom 1,8 kg. Ako je u švédskeho výrobca zvykom, produkt je veľmi kvalitne spracovaný. Počítajte s vyššou cenou, avšak s ohľadom na prítomnosť volante nie je nijako závratná. Boby majú tiež kvalitnú brzdu, vďaka ktorej je možné bezpečne zastaviť.

Z pohľadu bezpečnosti vás môžu zaujať ďalej reflexné prvky, ktoré sú umiestnené v zadnej časti. Ťahať možno bôby pomocou lana vybaveného rukoväťou. Ocenili by sme snáď len lepšie prevedenie sedáku, ktorý je v podstate len plast rovnaký s ostatnými časťami bôbu. Poteší však pomerne bohatá ponuka farebného spracovania, kedy je v ponuke čierna, zelená a ružová.

Ako vybrať detské boby a sánky

Ako každý správny rodič by ste si pred zaobstaraním takéhoto produktu mali položiť niekoľko otázok. Tou najdôležitejšou je materiál, z ktorého sú bôby či sánky vyrobené a pre väčšinu z nás budú dôležité aj bezpečnostné prvky, ktorými sú v prvom rade fungujúce brzdy.

Sánky

To prvé, čo si na týchto produktoch všimnete, je bezpochyby materiál, z ktorého sú vyrobené. Klasikou sú sánky z dreva, ktoré sa vyznačujú spravidla vyššou nosnosťou než plastové modely. Je to ideálna varianta pre tých rodičov, ktorí plánujú s dieťaťom na sánkach jazdiť spoločne. Výhodou týchto saní je spravidla tiež vyššia životnosť, ktoré pomáhajú obvyklé lyžiny s kovaním, ktorý chráni pojazdy pred poškodením.

Plastové modely spravidla oplývajú vyššej variabilitou a rôznymi tvarmi, môžu mať napríklad sedáky s úložným priestorom. Sedák aj nemusia byť iba textilný, ako je tomu u drevených modelov, ale môže mať pogumovanie a protišmykovú úpravu. Plastové modely sú typicky ľahšie, ale dávajte si pozor na kvalitu použitého plastu.

Boby

Pokiaľ ide o bôby, tak tie sú výhradne plastové. Môžete tu voliť buď medzi klasickým prevedením, alebo zainvestovať viac peňazí a zaobstarať bôby s volantom. U takého vyhotovení nájdeme v prednej časti lyžiny, ktoré zabezpečia lepšiu ovládateľnosť. Samozrejmosťou sú u bôbov brzdné prvky, ktoré môžu mať rôzne prevedenie i spracovanie v závislosti na konštrukcii konkrétneho modelu. Veľmi variabilnou je aj nosnosť, zatiaľ čo základné modely sú určené len pre jedno dieťa, iné modely pojmú aj osoby dve a bez problémov sa na nich zvezie aj dospelá osoba.

Bezpečnostné prvky a ohrádka

Asi všetci rodičia na prvom mieste myslí na bezpečnosť svojich detí. V prípadne bôbov to môžu byť napríklad viacbodové bezpečnostné pásy, ktoré nájdu uplatnenie u tých najmenších detí. Pre nich sú určené tiež bôby s opierkou, ktorá zaistí bezpečnejšiu jazdu. Prevažná väčšina bôbov je tiež vybavená brzdami, ktoré sa v niektorých prípadoch používajú aj ku korekcii smeru jazdy.

V prípade saní naopak pásy ani brzdy nenájdete. U tohto konceptu sa skrátka nepoužívajú. Naopak tu nájdete iný bezpečnostný prvok, ktorý je veľmi obľúbený najmä pri sánkovaní s menšími deťmi. Ide o takzvanú ohrádku. Sánky s ohrádkou sú parketou v podstate iba drevených modelov, v prípade plastu sane s ohrádkou nehľadajte. Nepočítajte však s tým, že ohrádku nájdete priamo v balení výrobkov. Ohrádky sa spravidla dokupujú zvlášť a je tu potrebné si dať pozor na kompatibilitu s konkrétnym modelom.

Popruh alebo lano s rukoväťou

Medzi to, čo očakávate od väčšiny bôbov a sánok, patrí tiež možnosť je ťahať. Dajte si však pozor na to, že nie všetky modely sú vybavené popruhom už v balení. Preto je v niektorých prípadoch potrebné popruh kúpiť dodatočne. Väčšina saní má klasický popruh, v prípade bôbov môžete naraziť na popruhy aj na lano, ktoré je potom vybavené rukoväťou pre pevnejšie a pohodlnejšie držanie. Drahšie modely, ako sú napríklad tie s volantom, môžem mať lano tiež samonavíjacie, ktoré potom pri jazde neprekáža.

4.3/5 - (19 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.