Auto-moto,

Najlepšie detské autosedačky: Test, recenzie 10 TOP

Drvivá väčšina rodičov používa denne na prepravu svojich ratolestí automobil. Či už sa jedná o ranný odvoz detí do školy, popoludní na záujmové krúžky, alebo víkendovú cestu k babičke či na chatu. Pri stále hustejším prevádzky a faktu, že sa každý deň stanú stovky dopravných nehôd, by mala byť pre rodičov bezpečnosť detí na prvom mieste a tú zaistí iba kvalitné detská autosedačka.

Keď vynecháme skutočnosť, že detská sedačka do auta je povinná pre všetky deti, ktoré majú menej ako 150 centimetrov a váhu 36 kilogramov, zodpovedný rodič by mal autosedačku používať vždy, nehľadiac na zákonné nariadenia. Sedadlá automobilov sú tvarovaná a robené na dospelé osoby, do ktorých deti bezpečne nezapadnú. Tiež integrované bezpečnostné pásy môžu u detí menších ako 150 centimetrov spôsobiť fatálne následky, a to aj v zdanlivo málo nebezpečných situáciách. Používanie autosedačky berte teda ako nutnosť a fakt kedykoľvek budete deti prepravovať.

Na základe parametrov, testov a používateľských skúseností sme pripravili výber zahrňujúce najlepšie detské autosedačky a ich recenzie. Výrobcovia detských autosedačiek rozdeľujú modely do skupín podľa veľkosti, respektíve hmotnosti dieťaťa. Týchto skupín je 5 (0, 0+, I, II, III) a podrobnejšie sa im venujeme v nákupnom radcovi. V posledných rokoch však výrobcovia tieto skupiny kombinujú do troch váhových kategórií, spomínaných nižšie.

Autosedačky 0-18 kg

Ide o autosedačky pre najmenšie deti, a to už od batoliat. Najčastejšie sa umiestňujú proti smeru jazdy, a to z dôvodu, že deti, staré len niekoľko mesiacov ešte nemajú dostatočne vyvinuté svalstvo v oblasti krku a nie je pre nich sedenie v smere jazdy s ohľadom na pôsobiace sily bezpečné. Autosedačka 0-18 kg v tvare vajíčka (označuje sa aj ako vajíčko do auta) by sa mala používať aspoň do 15 tich mesiacov veku dieťaťa a pravidelne by sa z nej malo batoľa vyberať každé dve hodiny jazdy. Je to z dôvodu nie úplne vhodné pozície chrbtice, ktorá nie je úplne rovno.

Autosedačky 9-36 kg

Táto kategória autosedačiek pokrýva celé tri váhovej skupiny a to skupinu I, II a III. Ponúka pomerne veľké váhové rozpätie a preto s vašim dieťaťom dlho vydrží. Nič však nie je čiernobiele, a preto venujte o to väčšiu pozornosť pohodlnosti autosedačky a bezpečnostným prvkom. Autosedačka 9-36 kg by mala byť dostatočne polohovateľná a čo najviac prispôsobiteľná. Akonáhle hlavička dieťaťa presiahne horný okraj autosedačky, vymeňte ju, alebo nahraďte podsedákom do auta.

Autosedačky 15-36 kg

Autosedačky v kombinácii skupín II a III sú robené pre tie najväčšie deti, u ktorých je ešte autosedačka povinná. Ich umiestnenie je štandardne v smere jazdy a k pripútanie dieťaťa sa používa trojbodový bezpečnosťou pás, ktorým sú vybavené priamo autá. Autosedačka 15-36 kg môže byť tiež vybavená ISOFIX technológiou, vďaka ktorej je montáž do auta rýchla a bezpečná.

Najlepšie detské autosedačky – TOP 10

V tabuľke je výber 10 najlepších autosedačiek z testov a hodnotenia pre rok 2023.


Zobraziť celú ponuku

Porovnanie parametrov

 Cybex Aton 5 2018Britax/Römer Baby-Safe 2018JOIE Stages 2019More KIDE 01 IsofixBritax Römer KING II 2019 Storm GreyPetite&Mars Prime II IsofixZopa Carrera 2018Cybex Pallas M-fix 2018Britax/Römer Kidfix SL 2018Cybex Solution M-Fix SL
Upevnenie dieťaťa5 bodový pás5 bodový pás5 bodový pás5 bodový pás5 bodový pás5 bodový pás5 bodový pás3 bodový pás3 bodový pás3 bodový pás
Ochrana bočného nárazuÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁno
Prateľný poťahÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁno
Hmotnosť4,8 Kg4 Kg8,86 Kg9,8 Kg10,3 Kg9 Kg6 Kg9,3 Kg6,5 Kg5,8 Kg
ViacViacViacViacViacViacViacViacViacViac

Recenzie 10 autosedačiek

Cybex Aton 5 2018

Cybex Aton 5 2018 recenzie a test

Už piata generácia veľmi úspešného radu autosedačiek pre tie najmenšie deti – dojčatá, nesie označenie Aton 5 a jej výrobca je renomovaná firma Cybex. Škrupina v tvare vajíčka má nízku hmotnosť 4,8 Kg avšak výborné hodnotenie čo sa týka bezpečnosti dieťaťa v prípade nárazu. Patrí do skupiny 0+ a tým pádom sa do auta umiestňuje proti smeru jazdy. Nie je vybavená systémom ISOFIX, takže sa v aute fixuje pomocou bezpečnostných pásu.

Vnútorná vložka je odnímateľná a tým pádom umožňuje polohu ležmo. Tú oceníte vždy, keď dieťa v sedačke ponesiete – autosedačka pre bábätká Cybex Aton 5 je totiž tiež vybavená robustným madlom, ktoré uľahčuje prenášanie. Opierka hlavy je výškovo nastaviteľná rovno v ôsmich pozíciách a pásy sú vedené integrovane vnútri sedačky. Samozrejmosťou je L.S.P. Systém pre dokonalú ochranu dieťaťa pri bočnom náraze.

Sedacia vložka je mäkko polstrovaná, čo prináša dieťaťu ešte väčšie pohodlie aj na dlhé cestovanie. Prínosná je tiež integrovaná XXL sklápacie slnečná clona, ktorá má 4 rôzne nastavenia a má ochranu pred slnkom UVP50 +. Látkový poťah možno prať v práčke na 30 stupňov a samozrejmosťou je homologizácia ECE R44/04.

Ocenená, kvalitná a bezpečná, nízka hmotnosť
Bez odnímateľné opierky hlavy

Britax/Römer Baby-Safe 2018

Britax/Römer Baby-Safe 2018 recenzie a test

Autosedačka pre novorodencov Britax/Römer Baby-Safe 2018 je určená tým najmenším s rozmedzím váhy 0-13 Kg. Patrí teda do skupiny 0+ a tým pádom sa v aute umiestňuje proti smeru jazdy vozidla. Jedná sa o škrupinu, ktorá sa v aute pripevňuje buď pomocou štandardných bezpečnostných pásov, alebo je možné vložiť do základne, ktorá je uchytená do ISOFIX systému. Základňa však nie je súčasťou balenia.

Systém CLICK and GO ponúka možnosť pripnutia autosedačky do rámu kočíkov Britax. Autosedačka spĺňa najnáročnejšie bezpečnostné parametre súčasnosti a to vrátane uchytenia dieťaťa pomocou 5 bodového bezpečnostného pásu. Polstrovaný poťah je prateľný a tak sa pri zašpinené nič nedeje. Bočnice slúžia pre ochranu pri bočnom náraze a sú mäkko polstrované.

Medzi ďalšie výhody možno zaradiť nízku hmotnosť 4 kilogramy. Vajíčko do auta sa aj pohodlne nosí a to vďaka zabudovanej bytelné rukoväti. Opierka hlavy je výškovo nastaviteľná a clonenie pred priamym slnkom zaistí široká strieška. Autosedačka vajíčko Britax/Römer Baby-Safe 2018 vám poslúži do veku dieťaťa až 15 tich mesiacov a to od jeho narodenia.

Kvalitné prevedenie renomovanej značky, nízka hmotnosť
Bez možnosti nastaviť výšku pásov

JOIE Stages 2019

JOIE Stages 2019 recenzie a test

Detská autosedačka JOIE Stages 2019 je najmä za hranicami nášho štátu veľmi obľúbený model, ktorý sa pýši množstvom ocenení. Medzí jej najväčšia prednosť patrí veľmi slušná univerzálnosť, nechá sa použiť pre deti už od ich narodenia až zhruba do siedmich rokov veku. Tomu zodpovedá jej unikátny váhový rozsah 0 – 25 kg.

Pri uchytenie autosedačky proti smeru jazdy je určená pre skupiny 0+ a I, čo zodpovedá váhe dieťaťa 0 – 18 kilogramov. Akonáhle dieťa povyrastie, môže byť autosedačka umiestnená aj v smere jazdy, kde skupina II umožňuje váhu dieťaťa až 25 kg. Samozrejmosťou je ochrana pri bočnom náraze a opierka ponúka možnosť polohovať sklon do 4 pozícií.

Vnútri plastové škrupiny sa nachádza špeciálne oceľové výstuže, ktoré pomáhajú ešte väčšej odolnosti. Systém Grow-with-me umožňuje nastavenie výšky pásov a podhlavníka a systém Custom Harness Hideaway zase umožní šikovne skryť postroj pre prípad, že nie je aktuálne potrebné. Konštrukcia vrátane polstrovanie je Veľmi kvalitná, pásy sú päťbodové a jej hmotnosť činí 8,86 kilogramov. Spĺňa smernicu ECE R44/04 a niekomu môže vadiť absencia rýchloupínacieho systému isofix.

Univerzálnosť pokrýva tri váhovej kategórie 0+, I, II, rad ocenení, kvalitné spracovanie a rad vychytávok
Nemá isofix

More KIDE 01 Isofix

More KIDE 01 Isofix recenzie a test

Detská autosedačka More Kidom 01 Isofix zaujme na prvý pohľad kombináciou skupín 0+ a I, teda váhových kategórií 0 – 13 kg a 13 – 18 Kg. Použiť ju teda môžete od úplného narodení dieťaťa a to po pomerne dlhú dobu. Kým bude mať vaša ratolesť váhu do 13 Kg, bude autosedačka umiestnená proti smeru jazdy. Akonáhle vyrastie a bude spadať do kategórie I, môže byť už sedačka otočená do smeru jazdy.

Autosedačka sa do automobilu pripevňuje systémom Isofix, čo iste oceníte vzhľadom k veľkej úspore času a bezpečnému uchytenie. Top Tether navyše zvyšuje celkovú bezpečnosť autosedačky pri súčasnom vysokom pohodlie pre prepravované dieťa. Sedadlo je polohovateľné a dokonale prispôsobiteľné pre deti až do veku približne troch rokov. Poťah je snímateľný a prateľný.

Autosedačka prešla testami nárazu v Španielsku, odkiaľ si odniesla homologáciu podľa normy ECE R44/04. Jedná sa teda o preverený výrobok. Ak už dôjde k nárazu, expandovaný polystyrén (EPS-Pad) skvele absorbuje vzniknutú energiu a zmenší tak sily pôsobiace na dieťa. Pásy sú polstrované a automaticky nastaviteľné, rovnako tak ako opierka.

Systém upevnenia Isofix a Top Tether
Vyššia hmotnosť 9,8 Kg

Britax Römer KING II 2019 Storm Grey

Britax Römer KING II 2019 Storm Grey recenzie a test

Detská sedačka do auta Britax Römer KING II 2019 Storm Grey patrí medzi obľúbené autosedačky, je vhodná pre deti od 9 do 18 tich kilogramov, čo teda zodpovedá skupine I. Do automobilu sa montuje v smere jazdy a samotnú sedačku možno ľahko vybrať z kotviaceho stojana. Opierka hlavy je výškovo nastaviteľná a výkonné hrudné podušky obmedzujú pohyb dieťaťa dopredu spolu s energiou, ktorá v prípade nehody vznikne.

Je trochu škoda, že výrobca neimplementovala rýchly a bezpečný systém ISOFIX, namiesto neho je použité štandardné riešenie upnutie autosedačky pomocou bežného pásu. Dieťa je následne v sedačke upnuté pásy rovno zo sedačky a to päťbodovým systémom. Hmotnosť 10,3 Kg patrí medzi vyššou, tá je však vykúpená skvelým spracovaním a kvalitnými materiálmi.

Samozrejmosťou je integrovaná bočné a čelné ochrana, poteší aj možnosť nakláňanie v mnohých polohách, z ktorých si vyberie tú svoju i nejneposednější dieťa. Má hlboké a mäkké polstrovanie, ľahko odnímateľný poťah bez nutnosti vyvliekanie pásov a jednoduchú inštaláciu do vozidla, kde nájdeme patentovaný systém napínania pásov.

Kvalitné spracovanie, jednoduchá inštalácia, niekoľko možností polohovania
Bez upnutie systémom Isofix

Petite&Mars Prime II Isofix

Petite&Mars Prime II Isofix recenzie a test

Táto detská autosedačka Petite & Mars Prime II Isofix ponúka pomerne dobrý pomer ceny a výkonu, k dostaniu je navyše vo farbách vhodných ako pre dievčatá, tak pre chlapcov. Jedná sa o veľmi bezpečný model, ktorý prešiel českú skúšobňou DEKRA a splnil bezpečnostné testy ECE R44/04.

Ako sám výrobca opisuje, jedná sa o model, ktorý rastie s dieťaťom. Vďaka tomu, že sa radí do vekových skupín I, II aj III je určený pre deti už od veku 1 roka do 12 rokov. Vyjadrené váhovými limity je vhodná pre deti od 9 kg do 36 kilogramov. Je veľmi komfortná a kvalitná, polstrovanie má mäkké a preto je vhodná aj pre dlhšie trvajúce cesty. Samozrejmosťou je odnímateľnú poťah, ktorý je prateľný.

Pre najmenších sú prítomné päťbodové bezpečnostné pásy, akonáhle dieťa vyrastie, možno ho pripútať aj pomocou trojbodových. Uchytenie k autosedačke možno pomocou Isofix, alebo kotviaceho systému Top Tether. Je tiež vybavená systémom bočnej ochrany Side Armor a má nastavovanie hlavové opierky v 9 pozíciách. Nastaviteľná je aj chrbtová opierka a to v 5 pozíciách. Jej váha je 9 kilogramov, vysoká je 66 cm a šírka je 50 centimetrov.

Možnosť pripevnenia Isofix alebo Top Tether, päťbodové aj trojbodové bezpečnostné pásy
Ľahko vyššia hmotnosť

Zopa Carrera 2018

Zopa Carrera 2018 recenzie a test

Veľmi podareným kúskom s certifikáciou podľa homologačné normy ECE R44/04, je polohovateľná autosedačka Zopa Carrera 2018. Vyniká najmä výborným pomerom cena/výkon. Medzi jej výrazné klady patrí hlavne nízka hmotnosť, ktorá je len 6 kilogramov a pokrokové funkcie, ako sú napríklad protišmykové úpravy bezpečnostných pásov s návlekmi.

Sedačka má integrovaný pohodlný úchyt na prenášanie a snímateľný prateľný poťah, takže škvŕn od čohokoľvek sa už báť nemusíte. Opierka hlavy je výškovo nastaviteľná a prispôsobuje sa tomu, ako dieťa rastie. Je navyše celá mäkko polstrovaná. S dieťaťom rastú aj bezpečnostné pásy, ktoré sú päťbodové.

Autosedačka je skonštruovaná pre deti od 9 do 36 kilogramov, čo zodpovedá skupinám I, II a III. Je teda veľmi praktická a vydrží vám pomerne dlho. Navyše je tiež polohovateľná, za čo vám poďakujú vaše ratolesti a vy to oceníte častejším kľudom po čas cestovania. Tri pozície sú sed, sed / ľah a ľah – verte, že sa vám investícia do polohovateľné autosedačky oplatí. Výrobca však tento model nevybavil Isofixom, čo je jej základná vlastnosť, vďaka ktorej je model lacnejšie a aj preto ju spotrebitelia uprednostňujú.

Nízka hmotnosť, váhová kategória 9 – 36 Kg, 3 pozície polohovanie
Nemá Isofix

Cybex Pallas M-fix 2018

Cybex Pallas M-fix 2018 recenzie a test

Cybex patrí medzi špičkových svetových výrobcov detských sedačiek do auta a tento model patrí medzi najpredávanejšie sedačky do auta vôbec. Autosedačka Cybex Pallas M-fix 2018 je veľmi praktická, pretože ju môže používať dieťa až celých 11 rokov. Zodpovedá tomu konštrukcia a prevedenie sedačky, ktorá pokrýva skupiny I, II a III – váhovo teda 9 – 36 Kg. Skvelé hodnotenie si autosedačka odniesla aj z porovnávacích testov ADAC a samozrejmosťou je homologizácia ECE R44/04.

Pre čo najväčšiu stabilitu sa odporúča používať systém uchytenia autosedačky formou ISOFIX, ktorý autosedačka má. Ak by ste cestovali vo vozidle, ktoré ním ešte vybavené nie je, možno sedačku zafixovať aj pomocou klasických trojbodových pásov. Dieťa je výborne chránené pri bočnom náraze L.S.P. Systémom a svoj podiel na vysokej bezpečnosti má tiež nastaviteľný bezpečnostný pult, ktorý ešte nie je masovo rozšírený.

Poťah autosedačky je prateľný pri 30 stupňoch celzia a vnútorná vložka autosedačky je vyberacie. Opierka chrbta je naklápacie a tak sa dokonale prispôsobí nielen potrebám dieťaťa, ale aj tvaru sedačky vozidla. Opierka hlavy je výškovo nastaviteľná v 12 tich pozíciách a je veľmi pohodlná. Do auta sa montuje v smere jazdy, ako všetky ďalšie autosedačky v týchto kategóriách.

Dobré hodnotenie ADAC, vhodné pre deti 9 – 36 Kg
Vyššia obstarávacia cena

Britax/Römer Kidfix SL 2018

Britax/Römer Kidfix SL 2018 recenzie a test

Detská autosedačka Britax/Römer Kidfix SL 2018 sa stala víťazom dTeste a oprávnene. Renomovaný výrobca použil najkvalitnejšie dostupné materiály pre čo najvyššiu bezpečnosť a vybavil sedačku do auta Isofixom, ktorý je pripojiteľný k univerzálnemu slotu, ktorý majú všetky moderné autá. Autosedačka je určená pre najväčšie deti a pokrýva skupiny II a III, teda deti s váhou v rozmedzí 15 – 36 Kg.

Dieťa je v sedačke upevnené troch bodovým pásom automobilu – pre čo najmenej náročnú manipuláciu vybavil výrobca konštrukciu vodiacimi prvkami. Operadlo v tvare V a hlboké, mäkko polstrované bočnice zaisťujú maximálny možný komfort dieťaťa a tiež najvyššiu bezpečnosť, ako v prípade nárazu čelného, tak bočného. Poťah je samozrejme snímateľný a prateľný, takže sa nemusíte báť prípadného zašpinenie, o ktoré nie je s deťmi nikdy núdza.

Opierka hlavy je výškovo nastaviteľná a rastie spolu s vaším dieťaťom. So svojou hmotnosťou 6,5 Kg sa jedná o priemerne ťažkú sedačku, s ktorou aj mamičky nebudú mať problém manipulovať. Sedačka nie je polohovateľná a vzhľadom k upevneniu dieťaťa pásy z auta nepotrebuje mať ani integrované vlastné pásy.

Autosedačka s Isofixom, víťaz v porovnaní redakcie dTest
Nie je možné akékoľvek polohovanie sedačky

Cybex Solution M-Fix SL

Cybex Solution M-Fix SL recenzie a test

Cybex Solution M-Fix SL je autosedačka pre deti 15 – 36 kg a pokrýva dve váhové skupiny II a III. Do auta sa montuje samozrejme v smere jazdy a nie je vybavená vlastnými pásmi, bezpečnú fixáciu dieťaťa zaisťujú pásy automobilu. Veľmi príjemný je však prítomný ISOFIX systém, vďaka ktorému bude sedačka v aute pripevnená úplne dokonale.

Cybex má patentovanú naklápacou opierku hlavy a použil ju aj do tejto autosedačky. Tá nájde svoje uplatnenie v prípade, že dieťa zaspí a vzdiali sa tak od fixné opierky hlavy. Naklápacie opierka zabraňuje prepadávanie a tým zvyšuje bezpečnosť ako v prípade prudkého brzdenia, tak aj v prípade nárazu z boku.

Ventilačné kanáliky v sedačke vedú skrze opierku chrbta a sedák autosedačky a starajú sa o pohodlnú teplotu a odvod tepla v horúcich letných dňoch. Samozrejmosťou je európska homologácia ECE R44/04 a energiu absorbujúce škrupina. Prítomné sú navádzacie plasty Isofix, vyberateľné a prateľné látkové poťahy, alebo možnosť si vybrať z piatich farebných prevedení.

ISOFIX systém, patentovaná naklápacie opierka hlavy, kvalitné spracovanie
Bez možnosti sedačku polohovať

Najpredávanejšie autosedačky 9-36kg

Najpredávanejšie autosedačky na trhu sú tie od značiek: Cybex, Kinderkraft, Britax, Zopa. Ďalší kvalitný výrobcovia detských autosedačiek sú Joie, ABC Design alebo Petite&Mars.

Najbezpečnejšie autosedačky často vychádzajú v testoch značky Bugaboo, Cybex, Britax Römer, Maxi-Cosi a Besafe.

Ako vybrať detskú sedačku do auta

Pri výbere autosedačky sú pre vás kľúčové dva hlavné parametre a tými sú výška a hmotnosť dieťaťa. Podľa týchto parametrov budete vyberať autosedačku z celkom piatich skupín, ktoré sú popísané nižšie. Tieto skupiny výrobcovia kombinujú a tým možno docieliť toho, že vám autosedačka vydrží dlhšie, než z nej váš potomok vyrastie.

Ďalej rozlišujeme spôsob uchytenia do automobilu (ISOFIX, bezpečnostný pás), upevnenie dieťaťa a smer ukotvenie (v smere jazdy a proti smeru jazdy). Výrobcovia ďalej doplňujú svoje autosedačky prémiovými materiálmi poťahu, ktorý je často Sundávatelný a prateľný. Pred nákupom je tiež dobré sa pozrieť, ako vyberaný model obstál v bezpečnostných testoch ADAC, dTest, alebo iných. Vždy by mali byť autosedačka homologovaná a nakupujte z overených eshopov, aby ste predišli falzifikátom.

Váhové skupiny

Skupina 0

Skupina určená pre dojčatá s váhou do 10 kilogramov. Upevnenie do automobilu je vždy proti smeru jazdy z dôvodu, že upevnenie po smere nie je pre dojčatá bezpečné. Jedná sa o typická vajíčka, čiže kolísky, ktoré sú často súčasťou kočíkov. Ak kupujete túto autosedačku samotnú, overte si, že je kompatibilný s rámom kočíka, ktorý máte, alebo si plánujete zaobstarať.

Môže sa umiestniť aj na predné sedadlo za podmienky, že deaktivujete na mieste spolujazdca airbag. Ak to vaše auto neumožňuje, za žiadnych okolností tam sedačku nedávajte a umiestnite ju na zadné sedadlo – najlepšie za spolujazdca, ktoré je považované za najbezpečnejšie miesto v celom aute a do tohto miesta tiež z pozície vodiča dobre uvidíte.

Skupina 0+

Batoľatá a novorodenci s váhou do 13 kilogramov by mali jazdiť práve v autosedačke z tejto kategórie. Ich umiestnenie na sedačke automobilu je tiež proti smeru jazdy vozidla. Všetky tieto autosedačky z kategórie 0+ aj 0 by mali plniť štandard iSize (R129) čo nie je nič iné, než potvrdenie, že je autosedačka pre deti uspôsobená na montáž proti smeru jazdy vozidla.

Skupina I

Autosedačky v tejto kategórii sa už montujú v smere jazdy vozidla a patrí medzi najpohodlnejšie autosedačky vôbec. Mávajú veľký polohovateľný rozptyl a tak dieťa v prípade, že zaspí, môžete položiť a dopriať mu tak pohodlnejšie spánok. Sú určené pre deti s váhou 9 – 18 Kg. Majú vlastné popruhový systém a do vozidla sa montujú buď pomocou bezpečnostného pásu, alebo systému ISOFIX. Sú místěny na parádnom podstavci a tak má už dieťa slušný výhľad z okienka a ľahšie sa tak pri cestovaní výhľadom z kabíny vozidla zabaví.

Skupina II

Predposledná skupina autosedačiek má váhový rozptyl 15 – 25 kg a je tak určená pre väčšie deti. Nemávajú už vlastní popruhový systém, ale bezpečnosť zaisťujú trojbodové pásy, ktorými je vybavený samotný automobil. Tieto autosedačky bývajú výškovo nastaviteľné tak, aby sa prispôsobili dobre rozdielne vysokým deťom, lepšie modely môžu mať tiež rýchloupínací systém ISOFIX, ktorý oceníte najmä pri častom přendávání sedačky z vozidla do vozidla.

Skupina III

Posledná tretia kategória vychádza z kategórie přechozí a rozširuje váhový limit na 22 – 36 kilogramov. K pripútanie dieťaťa sa používa trojbodový bezpečnostný pás automobilu, sedačka môže byť polohovateľná a vybavená systémom rýchleho upnutia ISOFIX.

Bezpečnosť a bezpečnostné štandardy

Pre väčšinu rodičov je používanie samozrejmosť, však povinnosť prepravovať deti do 150 centimetrov výšky a 36 kilogramov váhy vychádza priamo zo zákona č 554/2006 Z. Táto povinnosť je s nami už od roku 2006 a preto u žiadneho policajta nepochodíte s pokusom, že o tejto povinnosti neviete. Preto, aj keď idete len niekoľko stoviek metrov, vo vlastnom záujme detskú sedačku do auta používajte.

Pokiaľ chcete na autosedačke čo najviac ušetriť, mali by ste s rastom dieťaťa vystriedať aspoň tri. Všeobecne panuje zhoda mať prvú približne do jedného roka dieťaťa. Druhú do 3 až 4 rokov a posledný autosedačku do 12 tich rokov veku dieťaťa. Detské autosedačky sa tiež pravidelne podrobiť bezpečnostným testom, na ktorej je preborník ADAC, prípadne redakcie dTest. Autosedačka musí byť homologovaná pre prevádzku na cestných komunikáciách a vybavená patričným štítkom, iné autosedačky, alebo falzifikáty, rozhodne nezaobstarávajte.

Podľa veľkosti a konštrukcie prevedenia sú deti v sedačke pripútanie buďto 5 bodovým bezpečnostným pásom, ktorý je súčasťou detskej sedačky alebo 3 bodovým bezpečnostným pásom automobilu. Najprv spomínané riešenie je používané u sedačiek s menšou nosnosťou, druhé riešenie u sedačiek pre ťažšie deti.

Autosedačka s Isofixom

Autosedačka s Isofixom je jedna z veľmi praktických a prínosných vecí, za ktorú stojí za to si priplatiť. Do auta sa montuje jednoduchým zaklapnutím do úchytov, ktoré sú umiestnené v moderných autách na zadných krajných sedadlách. Nielenže uľahčí a spríjemní manipuláciu a aretáciu, ale tiež pri správnom zaklapnutie perfektne drží. O tom, či ste autosedačku do systému ISOFIX pripevnili správne, vás informuje buď grafická alebo zvuková signalizácia.

Vlastnosti a výbava

Autosedačky môžu byť výškovo nastaviteľné či inak polohovateľné, okrem samotnej škrupiny sa nechajú tiež polohovať zabudované bezpečnostné pásy a to tak, aby bolo čo možné čo najvyššie pohodlie prepravovaného dieťaťa. Výrobcovia zdokonaľujú polstrovanie a použité materiály, spolu s dizajnom sa jedná o vec, kde sú veľké rozdiely. Zároveň sú u naprostej väčšiny autosedačiek poťahy prateľné a všetky sú všeobecne vybavené ochranou proti bočnému nárazu. V konštrukcii najmä väčších sedačiek môžeme nájsť tiež odkladacie priestory napríklad na hračky, alebo vlhčené obrúsky.

Autosedačku alebo podsedák?

Odborníci na automobilovú bezpečnosť jednoznačne odporúčajú používať autosedačku tak dlho, akonáhle je to možné. Ak však dieťa zo sedačky odrastie a zároveň nie je také vysoké, aby mu štandardné pás nešiel pri zapnutí cez krk, je k dispozícii práve podsedák do auta, ktorý dieťa bezpečne nadvyhne. Jeho nespornou výhodou sú malé rozmery a nízka hmotnosť. Nevýhody sú v nulovej aretáciu k sedačke auta, takže sa môže podsedák pod dieťaťom nepríjemne pohybovať a vysúvať.

4.6/5 - (16 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.