Deti,

Detská lehátka (vibračná): Recenzie najlepších lehátok pre bábätká

Detské lehátko je jedným z ďalších užitočných pomocníkov pre každého rodiča. Je vlastne takým miestom, kde môžete dieťa na chvíľku uložiť, ak sa mu nemôžete naplno venovať. Lehátko by preto malo spĺňať jednak schopnosť dieťa zabaviť, uspať a hlavne by malo zabezpečiť jeho bezpečnosť.

Lehátko pre bábätko zabaví dieťa spravidla integrovanými hračkami a o bezpečnosť sa starajú popruhy, ktoré môžu byť buď trojbodové, alebo päťbodové. Lehátko môže vedieť bábätko tiež pohojdať a niektoré modely to zvládajú aj automaticky. Rad lehátok ponúka aj upokojujúce vibrácie a v mnohých prípadoch možno lehátka prestavať na kresielka či jedálenské stoličky, dokážu byť tak veľmi variabilné.

Vhodné detské lehátko sa v prvom rade vyberá podľa toho, ako staré dieťa je. Mnoho modelov možno používať už od jeho narodenia a na druhej strane je užívanie obmedzené nosnosťou, ktorá býva najčastejšie medzi 9 a 18 kilogramami.

Z praktického pohľadu je dobré, aby malo lehátko ľahko snímateľný a prateľný poťah, alebo umožňovalo aspoň základné polohovanie lôžka. Keď s ním mienite aj často cestovať, zamerajte sa na jeho rozmery, prípadne možnosť efektívneho a jednoduchého zloženia. Na základe parametrov, testov a používateľských skúseností sme pripravili výber zahrňujúce najlepšie detská lehátka a ich recenzie.

Najlepšie detská lehátka – TOP 10

V tabuľke je výber 10 najlepších detských lehátok z testov a hodnotenia pre rok 2023.


Zobraziť celú ponuku

Porovnanie parametrov

 Caretero BugiesChicco Balloon MirageBright Starts Toucan TangoIngenuity Cuddles&QuacksBaby Mix 2v1Disney baby Winnie the PoohChicco Baby Hug 4v1Tiny Love Close to me 3v1BABYBJÖRN BLISS CottonFisher-Price Rainforest CBF52
VibrácieNieÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoNieÁnoNieÁno
MelódieÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoNieÁnoÁnoNieNie
ČasovačÁnoNieÁnoÁnoNieNieNieÁnoNieNie
Popruhy5 bodové3 bodové3 bodové5 bodové3 bodové5 bodové5 bodové5 bodové3 bodové3 bodové
ViacViacViacViacViacViacViacViacViacViac

Recenzie 10 detských lehátiek

Caretero Bugies

Caretero Bugies recenzie a test

Hojdacie kresielko pre bábätko Caretero Bugies patrí medzi produkty z vyššej cenovej kategórie. Za túto cenu vám ponúkne päťbodový bezpečnostný pás aj 4 pozície automatického hojdania s časovačom. Dieťaťu môžu pomôcť zaspať tiež melódie, ktoré sú doplnené svetielkami. Lehátko môžete napájať buď batériami alebo priamo z elektrickej siete.

Produkt je veľmi pekne spracovaný a má príjemné čalúnenie z mäkkého materiálu. Poťah je prateľný a zaujímavosťou je tiež prítomnosť moskytiéry, ktorá je súčasťou striešky. Samotná konštrukcia je stabilná, pretože je vyrobená z kovového pevného rámu.

Celková nosnosť je 12 kg a hojdačku môžete nastaviť do dvoch polôh, pričom sedadlo je otočné o 90°. K dispozícii má dieťa jedálenský pultík a celkové farebné prevedenie je ladené do sviežej modrej farby, ktorá sa hodí skôr pre chlapcov a k dispozícii je aj farebné ladenie dofialova pre dievčatká. Peknou hračkou je tu malý kolotoč, v ktorom je praktická lampička.

Pevná konštrukcia, odnímateľný poťah, automatické hojdanie
Absencia vibrácií

Chicco Balloon Mirage

Chicco Balloon Mirage recenzie a test

Detské lehátko Chicco Balloon Mirage zaujme svojou vysokou nosnosťou, ktorá je až 18 kg, čo vyhovuje deťom zhruba do 4 rokov. K hraniu má dieťa elektronický panel, ktorý je ľahko odnímateľný. Tento panel okrem iného umožňuje nahrať váš vlastný hlas, čo máloktoré lehátko pre bábätko vie. Môžete ho zostaviť buď do polohy lehátka, alebo kresielka, ktoré využijete u detí od 12 mesiacov.

Spomínaný elektronický panel ponúka rôzne farebné svetlá a tiež 6 druhov zvukov z prírody a melódií. Produkt je veľmi kompaktný, čo s ním veľmi uľahčuje manipuláciu a vďaka tomu je veľmi vhodný na cesty. Jeho prenášanie ešte uľahčujú praktické popruhy.

Poťah kresielka je bez problému sundávatelný, takže nie je problém ho vyprať v práčke. Hojdanie je u tohto produktu len manuálne a kedykoľvek môžete nechcenému hojdaní zabrániť pomocou zarážok. Nájdeme u neho trojbodové bezpečnostné pásy a samozrejmosťou je aj možnosť vibrácií, ktoré pomôžu pri zaspávaní.

Kompaktné na cesty, praktické popruhy pre prenášanie, možnosť nahrať hlas
Hojdanie len manuálne

Bright Starts Toucan Tango

Bright Starts Toucan Tango recenzie a test

Lehátko Bright Starts Toucan Tango vás osloví v prípade, ak máte obmedzenejšie rozpočet. Patrí totiž k najlacnejším produktom na trhu a jeho nosnosť je 9 kg, pričom má trojbodové bezpečnostné pásy. Dieťa si môže hrať s dvoma hračkami na motívy zvieratiek.

Celkové farebné a výtvarné prevedenie je veľmi roztomilé, vydarené a deťom sa pestré motívy páči. Hrazdička s hračkami je odnímateľná, čo je praktické. Cez svoju nízku obstarávaciu cenu produkt ponúkne vibrácie, ktoré sú veľmi jemné a okrem nich prehrá aj 7 melódií. Oceňujeme, že tieto funkcie sa automaticky vypínajú po 15 minútach.

Nožičky sú opatrené protišmykovými prvkami, avšak chýbajú popruhy na prenášanie. Ak je teda pre časté prenášanie potrebujete, tak obstaranie zvážte. Hojdanie je tu vykonané manuálnym spôsobom a funguje dobre, automatické hojdanie v tejto cenovej hladine ani nemožno očakávať.

Pekné prevedenie, melódie a vibrácie, dobrý pomer cena výkon
Nižšia nosnosť

Ingenuity Cuddles&Quacks

Ingenuity Cuddles&Quacks recenzie a test

Vibračné lehátko Ingenuity Cuddles&Quacks ponúka dieťaťu na počúvanie ako zvuky prírody, tak aj hudobné melódie. Na hrazdičke je umiestnený kolotoč s hračkami, ktorý je odnímateľný a ak tak urobíte, môžete lehátko prestavať na kresielko. Polohovať ho možno až v troch uhloch.

Ak sa vrátime k melódiám, tak tie možno nastaviť v 3 úrovniach hlasitosti tak, aby to bolo každému príjemné. Lehátko má odnímateľnú opierku hlavy a tiež novorodeneckú vložku. Sedenie je z veľmi mäkkej tkaniny a plyšového materiálu, čo hodnotíme pozitívne a bezpečnosť sedenie zaisťujú päťbodové bezpečnostné popruhy.

Celková nosnosť tohto výrobku je 18 kg, takže zvládne aj väčšie deti do 4 rokov veku. Výrobok pôsobí vcelku kvalitne a pevne, ponúka tak zaujímavý pomer ceny a výkonu. Hojdanie je pri tejto cene manuálne, pričom je možné lehátko tiež zafixovať proti pohybu.

Vysoká nosnosť, päťbodové popruhy, pomer ceny a výkonu
Menej hračiek

Baby Mix 2v1

Baby Mix 2v1 recenzie a test

Detské hojdacie lehátko Baby Mix 2v1 je vzhľadom k použitým farbám určené pre dievčatká, výrazná ružová farba je určite na prvý pohľad zaujme. V houpátko sú umiestnené 3 hračky, ktoré sú dokonca vyrobené z materiálu, ktorý je vhodný na hryzenie, takže nie je pre deti zdravotne závadný.

Hračky sú umiestnené na hrazdičke, pričom dieťaťu môžete pustiť hudbu alebo jemné vibrácie. Nosnosť houpátko je 18 kg, s prehľadom tak zvládne aj väčšie deti. Toto lehátko je možné nastaviť v 3 polohách, v prvej polohe je úplne sklopené, pričom hračky sú umiestnené nad dieťaťom a druhá poloha umožňuje bezpečne sa dostať k hračkám po stranách.

Posledná poloha umožňuje nastaviť opierku chrbta pre sedenie, teda do dosť vzpriamenej polohy. Aj v tomto prípade je možné prichytiť hrazdičku k lehátku tak, aby ju malo dieťa v dosahu. Poťah je odnímateľný a možno ho vyprať v práčke. Hojdanie je manuálne a je možná aretácia, popruhy sú v tomto prípade trojbodové.

Variabilita a dosah hračiek vo všetkých polohách, odnímateľný poťah, priaznivá cena
Slabšia kvalita melódií

Disney baby Winnie the Pooh

Disney baby Winnie the Pooh recenzie a test

Detské vibračné lehátko Disney baby Winnie the Pooh je, ako jeho názov napovedá, na motívy rovnomennej Dysneyho postavičky. Zaujme vysokou nosnosťou 18 kg a päťbodovým bezpečnostným pásom. Pre batoľa môžete nastaviť pevnú polohu a hojdanie je s ohľadom na nižšiu cenovú kategóriu iba manuálne.

Dieťaťu však môžete zapnúť upokojujúce vibrácie, chýbajú však akékoľvek zvuky, s čím je potreba dopredu počítať. Sedadlo je veľmi pohodlné, mäkké a hlboké, vďaka čomu sa v ňom dieťaťu naozaj dobre zaspáva. Poťah je odnímateľný, takže nie je problém ho vyprať v práčke.

Na hrazdičke si môže dieťa hrať s dvoma hračkami a celkovo je toto lehátko ideálne najmä pre dievčatká, a to vďaka roztomilým motívom, ktoré bude vaša malá slečna milovať. Bude sa v ňom tak cítiť pokojne a šťastne, čo je pre lehátka to najdôležitejšie.

Päťbodové popruhy, odnímateľný poťah, priaznivá cena
Chýbajú melódie

Chicco Baby Hug 4v1

Chicco Baby Hug 4v1 recenzie a test

Lehátko pre bábätko Chicco Baby Hug 4v1 vaše dieťa skutočne objíme, ako hovorí už jeho anglický názov. V podstate sa jedná o kombináciu 4 produktov v jednom, pretože kombinuje ako postieľku, kresielko, tak aj jedálenskú stoličku alebo pohodlné kreslo.

Kým režim klasického lehátka, či ak chcete postieľky, je vhodný pre spánok alebo dennej leňošenie, kresielko umožní dieťaťu poznávať svet okolo neho. Ak zostavíte lehátko do varianty jedálenské stoličky, môžete ju výškovo nastaviť, aby sa dieťaťu pohodlne jedlo. V móde kresla má dieťa priestor na hranie alebo napríklad prehliadanie obrázkové knižky.

Výrobca odporúča tento produkt pre deti do 3 rokov a pomerne Unikátna je konštrukcia výškového nastavenia pomocou pedálu. Na hranie tu dieťa má elektronickú hrazdičku, ktorá zvláda svetelné efekty a zvuky. S ohľadom na netradičnou konštrukciu, ktorá je opatrená aj kolieskami, chýba možnosť hojdania. Produkt je pevný, avšak za vyššiu cenu.

Pevná konštrukcia, odnímateľný poťah, kolieska a široká variabilita
Bez hojdania a vibrácií

Tiny Love Close to me 3v1

Tiny Love Close to me 3v1 recenzie a test

Vibračné lehátko Tiny Love Close to Me 3v1 môže s vaším dieťaťom rast naozaj dlho, pretože má nosnosť až 18 kilogramov. Môžete ho využiť ako lehátko, kolísku s upokojujúcimi vibráciami alebo vysokou stoličku na dosiahnutie až na stôl, napríklad pre potreby kŕmenia. Novorodenca tu zabezpečujú päťbodové popruhy a poťah je ako inak než prateľný.

Lehátko je ľahko prenosné, pretože ho ľahko zložíte do cestovnej podoby. Dieťa môže využiť tiež snímateľný oblúk, ktorý je vybavený dvoma hráčkami so zvieracími motívmi. Pre zabavenie dieťaťa zvláda prehrávať až 25 minút hudby, kedy je dostupných celkovo 16 melódií. Polovica z nich je upokojujúcich, druhá polovica sú potom veselé.

Zaujímavou praktickou vychytávkou sú dve zadné kolesá, ktoré tak môžete používať pre ľahšiu manipuláciu po byte. Ide o produkt vyššej cenovej kategórie, ktorý spĺňa rad certifikátov na stabilitu a bezpečnosť, a to aj pri využití ako vysokej jedálenské stoličky.

Kvalita prevedenia, bezpečná jedálenská stolička, množstvo praktických prvkov
Vyššia cena

BABYBJÖRN BLISS Cotton

BABYBJÖRN BLISS Cotton recenzie a test

Houpátko BabyBjörn BLISS Cotton ponúka nosnosť 13 kg a výrobca ho všeobecne odporúča pre deti do dvoch rokov. Môžete si ľahko vybrať z 3 polôh, do ktorých je možné nastaviť. Jedná sa o klasické polohy, teda spánok, odpočinok alebo možnosť hier. Ide o produkt z vyššej cenovej kategórie, pričom výrobca sa chváli vývojom v spolupráci s pediatrami a ortopédmi.

Spoľahnúť sa môžete aj na bezpečnostné prvky, ako je mäkko polstrovaný bezpečnostný trojbodový popruh. Poťah môžete jednoducho vyprať v práčke a jedná sa o prenosné lehátko, ktoré je veľmi skladné a rýchlo pripravené na cesty. Z toho vyplýva tiež iba manuálne hojdania.

Výrobca sa okrem bezpečnosti pre vývoj dieťaťa zameral aj na materiály ako také. Preto sú všetky materiály, s ktorým dieťa prichádza do kontaktu, vyrobené zo 100% bavlny, ktorá je šetrná k detskej pokožke a nevyvoláva alergie. Medzi ostatnými modelmi tiež vyniká absenciou melódií, alebo vibrácií, čo by niektorí rodičia mohli považovať za výhodu.

Použité materiály, kompaktnosť, poťah prateľný v práčke
Bez melódií a vibrácií

Fisher-Price Rainforest CBF52

Fisher-Price Rainforest CBF52 recenzie a test

Vibračné lehátko Fisher Price Rainforest CBF52 možno pretvoriť na kresielko, čo využijete najmä vo vyššom veku dieťaťa. Nosnosť tohto modelu je 18 kg, takže bude vyhovovať deťom zhruba do 4 rokov veku. Celkovo môžete nastaviť 3 polohy na ležanie, nie je tak problém nastaviť polohu ako pre novorodenca, batoľa i dieťa, ktoré už chodia do škôlky.

Nájdeme tu možnosť manuálneho hojdania, ktorému však môžete zamedziť dvoma zarážkami. Dieťa môžete zabezpečiť trojbodovým bezpečnostným popruhom a pravdepodobne určite radi využijete tiež upokojujúce vibrácie, kde však nenastavíte intenzitu.

Ďalšou výhodou, ktoré toto Fisher Price lehátko má, je kvalita spracovania a veľmi pestrofarebné spracovanie. Plusom je tiež odnímateľný poťah, takže ho v prípade potreby nie je problém kedykoľvek vyprať v práčke. Na hranie je tu pripravená hrazdička a na nej sú umiestnené hračky, ktoré spoľahlivo upútajú pozornosť dieťaťa.

Kvalita spracovania, odnímateľný poťah, vysoká nosnosť
Iba manuálne hojdanie

Ako vybrať lehátko pre bábätko

Pred výberom toho správneho lehátka je potrebné si ujasniť svoje požiadavky, v prvé rade sa jedná o nosnosť, ktorá sa odvíja od toho, ako staré dieťa budete potrebovať do lehátka ukladať. Ďalej sú to rôzne funkcie, ako je automatické alebo manuálne húpanie, prítomnosť melódií alebo možnosť vibrácií. Dôležitá je samozrejme tiež bezpečnosť, ktorú zaisťujú popruhy.

S rastúcimi nárokmi na lehátko prirodzene rastie tiež obstarávacia cena, detské lehátko totiž môže byť aj pomerne drahá záležitosť, čo si nie každá domácnosť s malým dieťaťom môže dovoliť. Aj medzi lacnými detskými lehátkami sú však kvalitné produkty z ktorej niektoré nájdete aj v našom výbere.

Variabilita a praktický rozmer

Mnoho lehátok býva označované ako 3v1 alebo dokonca 4v1. V zásade sa jedná o to, že ich môžete prestavať od lehátka, cez kresielko až napríklad po jedálenskú stoličku. Dobre si preto rozmyslite, na aké účely chcete tento produkt využívať.

Ak plánujete s lehátkom cestovať, určite sa pozerajte na jeho kompaktnosť. Je dôležité, aby bolo skladné a nezaberalo veľa miesta. Tiež samotné prenášanie lehátka v rámci miestností môže byť riešené buď popruhmi, alebo u niektorých špecifických konštrukcií tiež kolieskami. Nie je výnimkou, že tá najzákladnejšia prevedení ako kolieska, tak ani popruhy, nemajú.

Lehátka sú sama o sebe veľmi praktická, pretože vám umožňujú nájsť si v priebehu dňa chvíľku pokoja pre seba. Z hľadiska používania je tiež veľmi prínosné, ak má detské lehátko odnímateľný a prateľný poťah. Dobrou správou je, že prakticky všetky modely snímateľný a prateľný poťah majú.

Funkcie a výbava

Jednou z vyhľadávaných funkcií je možnosť hojdania. Väčšina modelov umožňujú manuálne hojdanie, a tiež húpanie, ktoré vzniká prirodzene pri pohyboch dieťaťa. Tiež býva bežnou možnosťou hojdanie zafixovať, ak je momentálne nežiadúce. Drahšie modely potom ponúkajú hojdanie automatické, ktoré je napájané spravidla batériami, alebo priamo z elektrickej siete.

Medzi ďalšie typické vybavenie patrí upokojujúce vibrácie. Tu by ste sa mali zamerať na to, či im vibračné lehátko umožňuje regulovať ich intenzitu. Veľmi podobné je to s melódiami, kde sa môže vyskytovať ako hudba, tak i upokojujúce zvuky, treba zvuky prírody. Tieto funkcie bývajú niekedy spojené s časovačom, vďaka ktorému sa po určitom čase automaticky vypnú.

Neoddeliteľnou súčasťou lehátka bývajú tiež hračky. Tie sú spravidla upevnené na obruči alebo ak chcete na hrazdičke. Môže sa jednať o rôzne zvieratká, ale môžu to byť tiež dômyselné elektronické panely. Tie potom vie napríklad svetelné efekty, alebo sa z nich ovládajú už spomínané zvuky alebo vibrácie. Niektoré panely dokonca umožní nahranie vášho hlasu, ktorý tak môže dieťa počúvať aj v čase vašej neprítomnosti.

Bezpečnosť, konštrukcia a nosnosť

Dôležitú úlohu hrá pri výbere detského lehátka samozrejme bezpečnosť, pretože ho používame aj vo chvíľach, kedy si potrebujeme na chvíľku prirodzene oddýchnuť a nie sme toľko v strehu. Najvyššiu bezpečnosť ponúkajú lehátka, ktoré sú vybavené päťbodovými bezpečnostnými pásmi. Existujú tiež trojbodové popruhy, ktoré bývajú vo väčšine prípadov tiež dostatočné.

Určite sa zamerajte aj na kvalitu konštrukcie, ktorá prehovára do celkovej stability. Kvalitná konštrukcia spravidla poskytuje vyššiu nosnosť, lacnejšie detská lehátka môžu ponúknuť nosnosť napríklad len 9 kg, ale sú aj modely, ktoré ponúkajú nosnosť jednou takou, teda až 18 kg. Ich výhodou je fakt, že z nich dieťatko tak rýchlo nevyrastie a v niektorých prípadoch môže byť používané až k hranici 4 rokov veku dieťaťa.

4.4/5 - (23 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.