Recenzie,

Kávovar DeLonghi Magnifica ECAM 22.110 B – Recenzia

Naše hodnotenie

Automatický kávovar DeLonghi Magnifica ECAM 22.110 B je najpredávanejší kávovar súčasnosti (09/2018). Boduje predovšetkým výborným pomerom medzi cenou a tým, čo dokáže. Kávu pripravuje naozaj kvalitne a ak máte správne nastavený prístroj a vhodná kávové zrná, výsledná kvalita kávy je na veľmi dobrej úrovni. To je dané vysokým tlakom jednotky, kvalitným mlynčekom na kávové zrná s nastaviteľnou 13 stupňovou hrubosťou, patentovaným termoblokom, ktorý udržuje presnú teplotu vody, vodným filtrom a automatickou čistiace funkcií. Tiež veľmi dobre chválime prijateľné rozmery, krásny štýlový dizajn a prvotriedne materiály, bez ktorých by neodvádzal tak skvelú prácu. Nie je mu takmer čo vytknúť a ak by sme niečo mali spomenúť, tak jedine absenciu zásobníka na mlieko, vďaka ktorému stroj automaticky nezvláda pripravovať kávové nápoje s mliekom – cappuccino a cafe latte. Niektoré kávovary v tejto kategórii sú už vybavené aj displejom, ktorý tu tiež chýba.

  • Skvelý pomer cena/výkon
  • Veľký zásobník na vodu
  • Jemne nastaviteľná hrubosť mletia
  • Kvalitné spracovanie
  • Tichý chod
  • Pokročilé automatické čistenie
  • Chýba zásobník na mlieko
  • Automatické našľahanie mlieka
  • Absencia displeja
  • Pre niekoho menšie zásobník na kávu

Parametre

Farebné prevedenie Čierna, Strieborná
Príkon 1450 W
Tlak čerpadla 15 bar
Objem zásobníka vody 1,8 l
Objem zásobníka na kávu 250 g
Mlynček Áno, oceľový
Stupne nastavenia mlynčeka 13
Display Nie
Tryska na paru Áno
Zásobník na mlieko Nie
Maximálna výška šálky 14,2 cm
Použitie mletej kávy Áno
Nahrievač šálok Nie
Vodný filter Áno
Príprava dvoch šálok naraz Áno
Prívodný kábel 1,15 m
Rozmery šírka/hĺbka/výška 23,8 x 43 x 35,1 cm
Hmotnosť 9 kg

Konštrukcia

Kávovar DeLonghi Magnifica ECAM 22.110 B je vydarený dizajnový kúsok s hmotnosťou 9 kilogramov. Nech máte kuchyňu zariadenú v akomkoľvek štýle, bude sa v ňom bez pochýb vynímať. Zaobstarať si ho môžete v čiernom, alebo striebornom prevedení. Nutné dodať, že čierna varianta v kombinácii s chrómom je veľmi elegantná.

Zásobník na vodu má dobrú kapacitu 1,8 litra, je dobre dostupný z boku a je priehľadný. Objem na kávové zrná by mohol byť väčší, je na 250 gramov. Mlynček je oceľový a nechá sa nastaviť v 13 úrovniach hrubosti mletia, pričom môžete pripravovať kávu ako zo zŕn, čo odporúčame, tak i z mletej kávy. Zrnková káva sa dopĺňa zhora a je zaskočiť špeciálnym vekom, ktoré pomáha uchovať arómu.

Display bohužiaľ prítomný nie je, kávovar sa nastavuje iba tlačidlami a otočným ovládačom. Maximálna použiteľná výška šálky je 142 milimetrov a dokáže pripraviť dve šálky espressa naraz. Ku kvalitnej príprave je potreba ničím nekontaminovanej voda, a preto má v sebe vodný filter. O presné nastavenie teploty vody sa stará patentovaný termoblok, ktorý je elektronicky kontrolovaný. Stroj sa tiež po čase nečinnosti automaticky vypína.

Ovládací panel a druhy káv

Čelný ovládací panel je inovovaný, nachádza sa na ňom 6 tlačidiel a jeden veľký otočný ovládač. Jedným tlačidlom sa kávovar zapína, ďalší pripraví do prevádzky parnú trysku a zvyšné štyri slúžia priame príprave kávy. Dve tlačidlá slúžia na prípravu single espressa a ďalšie dve na prípravu dvojitého espressa – posledné dve sa líšia v množstve vody, ktoré do hrnčeka pretečie (menšia káva, väčšia káva). Otočným ovládačom sa nastavuje intenzita kávy, ako veľmi bude teda silná.

S ovládaním kávovaru sa tiež spája priamy vypínač elektrickej energie, počas ktorého nie je kávovar v režime standby a nespotrebúva žiadnu elektrickú energiu. Ako je z opisu zrejmé, ovládanie teda prebieha jedným tlačidlom, kávu teda po stlačení tlačidla máte za pár okamihov. DeLonghi Magnifica má tiež vyberateľnú sparovaciu jednotku, ktorá dokáže na jednu dávku kávy pracovať s množstvom kávy 6 – 14 gramov, v závislosti od nastavenia otočným ovládačom.

Mlynček a tryska na cappuccino

S dokonalou kávou sa neodmysliteľne spája kvalitné vstupné suroviny, teda samotná káva. Tá by mala byť pred extrakciou čerstvo nemletá, potom obsahuje všetky látky a hlavne aróma, ktoré má mať. DeLonghi Magnifica ECAM 22.110 B samozrejme mlynček na kávu má, inak by stroj nebol tak dobre hodnotený. Mletie kávy nie je tak hlučné, ako je tomu bežne u konkurenčných kávovarov. V závislosti na vašich preferenciách môžete nastaviť hrubosť mletia kávy a to v 13 stupňoch. Ak ste začiatočníci, odporúča sa mlynček nechať vo východiskovej pozícii, počas výroby je mlynček kalibrovaný a k vám sa dostane v optimálnom nastavení. Akonáhle získate skúsenosti, môžete s hrubosťou mletia experimentovať.

Hoci automatický kávovar neobsahuje extra zásobník na mlieko, o mliečne kávové špeciality ochudobnení nie ste. Je k tomu však potrebné trochu vášho zapojenia. K dispozícii je kvalitný šľahacia tryska, ktorá slúži na napenenie mlieka. Postup je jednoduchý, zapnete na kávovaru režim šľahanie, počkáte na nahriatie a potom položením konca trysky do mlieka počas chvíle pripravíte krémovo mliečnu penu. Tá sa následne naleje do cappuccina, alebo sa prelejeme do pohára, do ktorej ďalej pripravíte malé espresso a razom máte skvelé cafe latte. Po každom napeňovanie je potreba trysku utrieť vlhkou handričkou, aby nedošlo k zalepenie.

Nastavenie a údržba

Prvé nastavenie, ktoré by ste pri uvedení kávovaru nemali preskočiť, je nastavenie tvrdosti vody. Každý zdroj vody má odlišnú tvrdosť a podľa toho sa musí kávovar častejšie, alebo menej častejšie, odvápňovať. DeLonghi Magnifica na túto činnosť myslí za vás a akonáhle nastane čas na odvápnenie, notifikačnom svetielkom vám to dá vedieť. Ďalším možným nastavením je hrubosť mletia kávy – kávovar je síce z výroby nastavený na ideálne hrubosť, ak si však chcete s prípravou pohrať, máte možnosť. Rovnako tak je to aj s teplotou vody. Tlačidlami a ovládačom na prednom paneli si ďalej môžete nastaviť množstvo kávy a množstvo vody, z ktorej sa vám káva pripraví. Pred každým cyklom a po každom cykle pretečie ústrojenstvom kávovaru automaticky malé množstvo vody, ktoré kávovar čistia.

Skúsenosti užívateľov

Spotrebitelia, ktorí už v domácnosti alebo v kancelárii DeLonghi Magnifica ECAM 22.110 B majú, logicky najviac chvália kvalitu a chuť pripravenej kávy. Tiež sa páči dizajn, použité materiály a na kategóriu automatických kávovarov relatívne malé rozmery. Často sa pozitívne zmieňuje možnosť prípravy dvoch šálok káv naraz, dobrá kapacita zásobníkov vody a kávy, alebo relatívne tichý chod mlynčeka na kávu. Príjemné je tiež jednoduché ovládanie, kedy je kávovar schopný uvariť kávu len jedným stlačením tlačidla.

Negatíva naopak smerujú k absencii zásobníkov na mlieko a tým pádom nemožnosť jedným stlačením tlačidla pripraviť cappuccino – to však subjektívne vidíme ako vlastnosť, nie ako negatívum. Zamrzet však objektívne môže absencia displeja, ktorý by ovládanie a hlavne komunikáciu so zariadením uľahčil.

Pozrite sa aj na ďalšie automatické kávovary.

Produkt: DeLonghi Magnifica ECAM 22.110 B
Hodnotenie: 88 %

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.