Šport,

Cyklotrenažéry (spinningový bicykel): Recenzie 6 najlepších

Ak vás baví cyklistka a radi by ste zostali vo forme aj cez zimné obdobie, môže pre vás byť zaujímavé, zaobstarať si domu cyklotrenažér. Zimné mesiace však nemusí byť jedinou dobou, kedy nájde cyklistický trenažér uplatnenie – daždivé dni, v noci, alebo ak máte málo času na to zájsť do posilňovne.

Cyklotrenažér je skvelou pomôckou pre domáci tréning a samozrejme ako dokonalá náhrada za bicykel klasický. V posledných rokoch sa hojne rozšírila indoor aktivita spinnig, kedy jazdí na cyklistickom trenažéri viacerých športovcov naraz. Spinningový bicykel dokonale simuluje jazdu na bicykli a je vhodné pre športovejšie naladené jedinca.

U tohto typu fitness zariadení príde otázka na to, či zaobstarať cyklotrenažér alebo rotoped. Na rotopede sedí človek vzpriamene a tým šetrí chrbticu, rovnako je vhodnejšie voľbou pre jedincov s vyššou hmotnosťou a pre ľudí, ktorí sa ešte len začínajú hýbať. Hmotnosť zotrvačníkového kolesa je pri rotopédoch menší a tým pádom nevyvíja taký odpor, ako spinningový bicykel.

Cyklistický trenažér ponúka vyššiu a presnejšie identifikovateľnú záťaž. Z pravidla je možné niekoľko typov uchopenie riadidiel, presne tak, ako je tomu u profesionálnych kolies. Na oboch fitness trenažéroch sa spevňujú predovšetkým zadok, stehná a lýtka a ako akýkoľvek šport tak aj tento má priaznivý vplyv na psychické aj fyzické zdravie človeka. Domáci cyklotrenažér je tiež skvelým pomocníkom pri chudnutí a posilnenie celkovej fyzickej kondície.

Vybrať si cyklistický trenažér nemusí byť ľahká záležitosť a napríklad platí, že tie najlacnejšie prevedenie nie sú vôbec vhodné k jazde v stoji. Výrobcovia tiež ponúka rôzne brzdné systémy, spôsoby ovládania záťaže a ďalšie technické vychytávky. Aby ste sa v ponuke lepšie zorientovali, pripravili sme pre vás nákupného radcu, a na základe parametrov, testy a používateľských skúseností sme pripravili výber zahŕňajúce najlepšie cyklotrenažéry a ich recenzie.

Najlepšie cyklotrenažéry – TOP 6

V tabuľke je výber 6 najlepších cyklotrenažérov z testov a hodnotenia pre rok 2024.

VzhľadModelOvládanie záťažeBrzdný systémHmotnosť zotrvačníka 
inSPORTline Drakkaris recenzie a testinSPORTline DrakkarisManuálneMechanický18 Kg
inSPORTline Airin recenzie a testinSPORTline AirinManuálneMagnetický20 Kg
Sportago Dragon recenzie a testSportago DragonManuálneMechanický20 Kg
Hop-Sport HS-045IC Bravo recenzie a testHop-Sport HS-045IC BravoManuálneMechanický18 Kg
inSPORTline inCondi S800i recenzie a testinSPORTline inCondi S800iElektronickéMagnetický20 Kg
Elite Novo Force recenzie a testElite Novo ForceManuálneMagnetický-

Zobraziť celú ponuku


TIP:

Porovnanie parametrov

 inSPORTline DrakkarisinSPORTline AirinSportago DragonHop-Sport HS-045IC BravoinSPORTline inCondi S800iElite Novo Force
Nosnosť130 Kg150 Kg160 Kg120 Kg150 Kg-
Max. výška používateľa185 cm190 cm200 cm-210 cm-
VoľnobehNieNieNieNieNieNie
Meranie tepovej frekvencieNieNieÁnoNieNieNie
ViacViacViacViacViacViac

Recenzie 6 spinningových bicyklov

inSPORTline Drakkaris

inSPORTline Drakkaris recenzie a test

Mechanický cyklotrenažér inSPORTline Drakkaris má záťažové koleso umiestnené vzadu, vďaka čomu je spinningový bicykel veľmi dobre vyvážený. Má jednoduchú mechanickú (treciu) brzdu a manuálne ovládanie záťaže páčkou, vďaka čomu je stroj jednoduchý a robustný. Spotrebiteľské recenzie zmieňujú ďalej veľmi dobrú stabilitu a celkovú kvalitu spracovania.

Počas tréningu zaujme svojou nízkou hlučnosťou, ktoré je dosiahnuté najmä remeňovým pohonom. K dispozícii je 8 stupňov záťaže, pričom používatelia zo svojich skúseností pripomínajú, že medzi jednotlivými stupňami je zvýšená záťaž veľmi znateľná, niektorí preto plnú záťaž vôbec nevyužijú. Zotrvačník s hmotnosťou 18 kg potom prispieva k veľmi plynulej jazde.

Sedlo aj riadidlá sú plne nastaviteľné, jeho súčasťou je aj počítač, ktorý okrem iného zobrazuje čas rýchlosť, vzdialenosť a tepovú frekvenciu. Nedisponuje síce snímačmi v riadidlách, umožňuje ale pripojenie hrudného pásu. Pri hmotnosti 48 kg zvládne zaťaženie 130 kg a odporúčaný je pre osoby s výškou do 185 cm.

Kvalitné spracovanie, veľmi tichý chod, funkcie prepojenie s hrudným pásom
Väčšie rozdiely v nastavení záťaže

inSPORTline Airin

inSPORTline Airin recenzie a test

Cyklistický trenažér inSPORTline Airin je vo svojej podstate veľmi jednoduchej spinningový bicykel, ktoré však robí úplne perfektne to, čo má. Je veľmi bytelné a má kvalitné spracovanie, z čoho vyplíva tiež výborná stabilita. Na druhú stranu u neho nenájdete žiadny počítač, ktorý by vám zobrazoval hodnoty, alebo napríklad tepovú frekvenciu.

Ako jeden z mála cyklotrenažérov je však vybavený magnetickým brzdným systémom, ktorý je jeho najväčším lákadlom. Ten je oproti mechanickému niekoľko násobne spoľahlivejšie, efektívnejšie, má nižšie náklady na údržbu a to hlavné, je takmer tichý. Práve nízka hlučnosť je spotrebiteľmi veľmi dobre hodnotená, napokon rovnako ako stabilita, ktorá na tom pri hmotnosti 61 kilogramov ani nemôže byť inak ako skvele.

Celkové prípustné zaťaženie je 150 kilogramov a je doporučované cvičiť osobám do 190 centimetrov. Z hľadiska vybavenosti tu nájdeme obojstranné hliníkové pedále s klipsňou, alebo s nášľapným systémom SPD, trojdielne kľuky so zapustenými ložiskami, tichý remeňový pohon, alebo mäkké ergonomické sedadlo, ktoré však nie všetkým musí vyhovovať. Prítomný je tiež držiak na športovú fľašu a držiak na mobilný telefón, čo poteší.

Magnetický brzdný systém, vysoká nosnosť, kvalitné spracovanie, nízka hlučnosť
Bez displeja

Sportago Dragon

Sportago Dragon recenzie a test

Spinningový bicykel Sportago Dragon je ideálny trenažér do domáceho prostredia aj na intenzívnejší tréning so skvelým pomerom cena/výkon. S maximálnou nosnosťou 160 Kg a výškovým limitom 200 cm (u vyšších postáv už záleží na telesných proporciách v pomere nohy/telo) je vhodnou voľbou pre väčšinu športovcov. Prispôsobenie kolesa je navyše možné vďaka vertikálnemu aj horizontálnemu nastaveniu riadidiel a sedla.

Záťažový systém je riešený pomocou mechanických bŕzd, ktoré zvierajú zotrvačník s hmotnosťou 20 kg, čo je na cyklotrenažér v tejto cenovej kategórii veľmi dobrá hodnota. Zaťaženie sa ale podľa niektorých skúseností používateľov nastavuje horšie. Kvalitný stred so štvorhranom podporuje robustnosť stroja a na bicykli môžete bez problémov jazdiť aj v stoji. Na náhľade môžete vidieť, že má v základe klasické pedále a klipsne. Tie sa však dajú vymeniť (závit je štandardný) napríklad za SPD systém či cestné pedále, takže nie je problém pri tréningu použiť napríklad tretry.

Súčasťou výbavy je pri cyklotrenažéri Sportago Dragon držiak fľaše na pitie a zabudovaný počítač. Ten má funkcia čas, vzdialenosť, rýchlosť, spálené kalórie, pulz, Recovery a RPM. Pre tepovú frekvenciu sú v madlách umiestnené čidlá. Za nevýhodu považujeme absenciu podsvietenia displeja.

Stabilné, nastaviteľné pre vysoké osoby, odpor záťažového kolesa
Meranie v madlách namiesto hrudného pásu, nepodsvietený displej

Hop-Sport HS-045IC Bravo

Hop-Sport HS-045IC Bravo recenzie a test

Domáci cyklotrenažér Hop-Sport HS-045IC Bravo má výborný pomer cena/výkon a je ideálny ako spinningový bicykel na doma. Má technicky jednoduché spracovanie s manuálnou reguláciou záťaže a s mechanickým brzdným systémom, ktorý je riešený čeľusťovou brzdou. Konštrukcia je vyrobená z pevnej ocele a prekvapí tiež 18 kg zotrvačník.

V byte nezaberá veľa miesta a vďaka funkčným transportným kolieskam ho nie je problém premiestniť z miesta na miesto, a to aj v dôsledku jeho hmotnosti 40,5 kg. Nosnosť je potom stanovená na 120 kg a výškové obmedzenia bohužiaľ výrobca nezmieňuje.

K nízkej hlučnosti prispieva remeňový pohon šlapiek a záťažového kolesa, pedále majú protišmykovú úpravu s blokovacími popruhmi a trenažér je vybavený aj jednoduchým počítačom, ktorý zobrazuje čas, rýchlosť, vzdialenosť a spálené kalórie. Sedlo je možné nastaviť vo všetkých smeroch, riadidlá však umožňujú iba výškové nastavenie.

Výborný pomer cena/výkon, 18 kg záťažové koleso, integrovaný držiak na tablet
Riadidlá nastaviteľná iba výškovo

inSPORTline inCondi S800i

inSPORTline inCondi S800i recenzie a test

Cyklistický trenažér inSPORTline inCondi S800i je moderne vybavený spinning bicykel, ktorý svojim spracovaním nadchne aj náročných spotrebiteľov. Základom je záťažové koleso o hmotnosť 20 kg, ktoré je brzdené magnetickou brzdou. Tá je ovládaná elektronicky, čo trenažéri umožňuje ponúknuť športovcom veľké množstvo rôznych programov.

Celkovo ich je k dispozícii 14, z ktorých jeden dokáže fungovať podľa tepovej frekvencie. Umožňuje prepojenie aj s aplikáciou iC+ Training alebo Kinomap, ktorá slúži napríklad k jazde po prednastavených reálnych trasách. Profesionálnu vybavenosť dopĺňajú pedále s nášľapy SPD, alebo možnosť kompletného nastavenia sedla a riadidiel.

Chod cyklotrenažéru je vďaka magnetickému brzdnému systému a remeňovému pohonu veľmi tichý. Záťaž je možné nastavovať v 32 stupňoch, čo prebieha na ovládacom paneli s displejom. Pri celkovej hmotnosti 65 kg poteší prítomnosť transportných koliesok a vďaka veľmi kvalitnému spracovaniu na spinning bicykli môžu jazdiť osoby do 150 kg a vysoké maximálne 210 cm.

Elektronické ovládanie s magnetickou brzdou, 14 programov, výborná konektivita
Nič zásadného

Elite Novo Force

Elite Novo Force recenzie a test

Cyklotrenažér na zadné koleso Elite Novo Force je skvele funkčný cyklistický trenažér, na ktorom môžete trénovať s použitím vlastného bicykla. Po čas zimy, alebo za zlého počasia, stále môžete jazdiť na svojom bicykli, ktoré vám plne vyhovuje. Odpadá akékoľvek nastavovanie sedačky a riadidiel, ktoré nemusia u konvenčných trenažérov všetkým vyhovovať. O tom, že sa jedná o kvalitný výrobok, svedčí použitie magnetického brzdného systému, ktorý je veľmi efektívny a sám o sebe tichý.

Hlučnosť v tomto prípade však môže významne ovplyvňovať vzorku na vašom bicykli, kedy platí, že čím hrubší vzorka je, tým vyššia bude aj hlučnosť. Magnetický brzdný systém sa ovláda manuálne, kedy sa jeho ovládač pripevňuje na riadidlá bicykla tak, aby bol za jazdy pohodlne v dosahu. Disponuje piatimi stupňami odporu, čo pre trénovanie dostačuje.

Upevňovací systém je jednoduchý a robustný, počas používania má dobrú stabilitu a tým aj vysokú bezpečnosť. Magnetický cyklotrenažér je vhodný pre kolesá o veľkosti 24 – 29 palcov, čím pokrýva všetky bežné bicykle pre dospelých. Konštrukcia je kvalitná a vyrobená z kovu, je možné k tiež pripojiť napríklad snímač Misurata BLU+, ktorý je kompatibilný s aplikáciou My E-Training a ďalšími. Tréningový valec, ktorý je v kontakte s plášťom, je vyrobený z elastoméru a má priemer 30 milimetrov.

Použitie vášho bicykla, magnetická brzda, nízka hmotnosť a veľký rozsah nastavenia záťaže
V závislosti od typu plášťa môže byť hlučnejšie

Ako vybrať cyklotrenažér

Pri výbere cyklotrenažéra by ste mali zohľadňovať hlavne dve veci, od ktorých sa následne všetko odvíja – ako často a s akou intenzitou ho budete používať a koľko osôb s akými proporciami na ňom budú cvičiť. Každý model má totiž výrobcom odporúčané maximálne zaťaženie a maximálny odporúčanú výšku osoby, ktorá na ňom bude cvičiť. V prípade, že by došlo k prekročeniu váhového, respektíve výškového limitu, môže dôjsť k rýchlemu opotrebovaniu a zničenie fitness stroje, v tom druhom prípade pre vyššieho jedinca nebude jazda pohodlná a hrozí bolesť chrbta a ďalších častí ľudského tela. Technické parametre sa líšia hlavne u profesionálnych spinningových bicyklov, domáci cyklotrenažéry majú techniku a prevedenie do veľkej miery podobné.

Maximálna nosnosť a výška športovca

Lacnejšie prevedenie cyklistických trenažérov majú nosnosť do 110 kilogramov. Ak môžete, majte vždy rezervu do tejto hranice. S drahšími modelmi rastie kvalita a robustnosť konštrukcií, rovnako tak ako použité materiály. Takýto cyklotrenažér môže mať nosnosť až 150 Kg. Odporúčaná maximálna výška športovca nie je nijako zviazaná s cenou a preto je nutné si tento údaj vždy dohľadávať v špecifikáciách. Tento parameter sa pohybuje od 185 centimetrov až po 2 metre. Rozhodne nie je dobré toto odporúčanie ignorovať. Nedostatočný rozsah nastavenia sedla a riadidiel môže mať za následok zlý posed cyklistov, nepohodlný tréning a v konečnom dôsledku bolesť chrbtice a chrbta.

Brzdný systém a zotrvačník

Alfou omegou je brzdný systém, ktorý odporom na záťažové koleso pridáva na intenzite jazdy. Domáce cyklotrenažéry som vo väčšine prípadov opatrené mechanických brzdným systémom. Kotúčová prítlačná brzda zvieraním záťažového kolesa vytvára odpor. Doštičky, ktoré sú v priamom kontakte, sú potiahnuté filcom, ktorý je potrebné čas od času vymeniť (opotrebováva sa). Výhodou je takmer neobmedzená záťaž, čím viac čeľuste utiahnete, tým bude tréning náročnejší.

Ďalšie dva systémy už nie sú u cyklotrenažérov na doma toľko rozšírené, sú montované do profesionálnych spinningových bicyklov, ktorej cena sa pohybuje v stovkách až tisícoch eur. Tento systém je buď magnetický, kde sa permanentný magnet buď približuje, alebo vzďaľuje od zotrvačníka a tým vytvára väčšie či menšie záťaž, alebo indukčné, kde sa o odpor stará indukčný brzda. Magnetický cyklotrenažér, alebo indukčné cyklotrenažér má výhodu v absolútnej tichosti brzdného systému, v ďaleko väčšej presnosti meraní a extrémne vysokej záťaži, ktorých sú schopné dosiahnuť.

U zotrvačníka rozlišujeme hlavne jeho hmotnosť, ktorá sa pohybuje od cca 13 tich kilogramov u základných prevedení spinningových bicyklov, až po 20 kilogramov u trenažérov pokročilých, až profesionálnych. Čím vyššia je hmotnosť záťažového kolesa, tým dokáže trenažér vyvinúť väčší odpor – vyššiu intenzitu cvičenia. Pre pokročilých športovcov je teda lepšie mať prevedenie s čo najťažším záťažovým okolo.

Ovládací panel a ovládanie záťaže

Každý cyklistický trenažér má na riadidlách uprostred umiestnený cyklistický computer, ktorý zobrazuje všetky podstatné údaje. Medzi tie najbežnejšie patrí funkcia scan, čas, prejdená vzdialenosť, spálené kalórie, rýchlosť, alebo meranie tepovej frekvencie. Tepovku vybavenejší spinningové kolesá meria dotykovými senzormi umiestnenými priamo v rukovätiach riadidiel.

Ovládanie záťaže prebieha buď manuálne, alebo je riadené elektronicky. S prvým prípadom sa stretnete u väčšiny cyklotrenažérov na doma a buď posuvným, alebo otočným regulátorom štelujete potrebné zaťaženie. Elektronicky riadené zaťaženie je montované do drahých klubových spinningových bicyklov a ovláda sa buď manuálne, pomocou tlačidiel na paneli, alebo sa zaťaženie reguluje samo v závislosti na tom, aký tréningový program máte zvolený. V tomto prípade potom koleso samo zvyšuje a znižuje záťaž a ešte realistickejšie simuluje reálnu jazdu.

Voľnobeh a doplnky

Z klasického obyčajného bicykla voľnobežný stred určite všetci poznáme – akonáhle prestaneme šliapať, šlapky sa zastaví a stred sa otáča stále ďalej. Presne tomuto sa hovorí voľnobeh a drahšie cyklotrenažéry sú ním vybavené tiež. Okrem voľnobehu sa pri výbere zamerajte na ďalšiu časť, ktorá sa v týchto miestach nachádza a tým je spracovanie šlapiek. Lacná prevedení majú miskový stred, čo spoznáte podľa ohnuté šľapkovej tyče prechádzajúcej stredom zariadenia. Táto konštrukcia má menšiu životnosť a pomerne nákladné opravy, stretnete sa s ňou však najmä u rotopedov. Cyklotrenažéry a lepšiu rotopedy majú v stredu štvorhran (aký poznáte z klasického kola) na ktorom som šlapky nasadené. Tento druhý spôsob je ďaleko pevnejšie.

Doplnkov nájdeme u spinningového bicykla celú radu, medzi tie najbežnejšie patrí držiak na bežné športové fľaše. Väčšina dnešných modelov je tiež vybavená senzormi tepu v rukovätiach a k niektorým možno pripojiť monitorujúci hrudný pás – údaje sa následne zobrazujú na cyklocomputera. Špičkové modely cyklotrenažérov sa dajú prepojiť k počítaču a na monitore sa nechá premietať krajina, alebo detailné údaje o športovom výkone. Medzi posledné časté vybaveniu patrí transportné kolieska, alebo otočné regulačné pätky, pre dokonalé vyrovnanie cyklistického trenažéra.

4.6/5 - (19 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.