Šport,

Cyklotrenažéry (spinningový bicykel): Recenzie 6 najlepších

Ak vás baví cyklistka a radi by ste zostali vo forme aj cez zimné obdobie, môže pre vás byť zaujímavé, zaobstarať si domu cyklotrenažér. Zimné mesiace však nemusí byť jedinou dobou, kedy nájde cyklistický trenažér uplatnenie – daždivé dni, v noci, alebo ak máte málo času na to zájsť do posilňovne.

Cyklotrenažér je skvelou pomôckou pre domáci tréning a samozrejme ako dokonalá náhrada za bicykel klasický. V posledných rokoch sa hojne rozšírila indoor aktivita spinnig, kedy jazdí na cyklistickom trenažéri viacerých športovcov naraz. Spinningový bicykel dokonale simuluje jazdu na bicykli a je vhodné pre športovejšie naladené jedinca.

U tohto typu fitness zariadení príde otázka na to, či zaobstarať cyklotrenažér alebo rotoped. Na rotopede sedí človek vzpriamene a tým šetrí chrbticu, rovnako je vhodnejšie voľbou pre jedincov s vyššou hmotnosťou a pre ľudí, ktorí sa ešte len začínajú hýbať. Hmotnosť zotrvačníkového kolesa je pri rotopédoch menší a tým pádom nevyvíja taký odpor, ako spinningový bicykel.

Cyklistický trenažér ponúka vyššiu a presnejšie identifikovateľnú záťaž. Z pravidla je možné niekoľko typov uchopenie riadidiel, presne tak, ako je tomu u profesionálnych kolies. Na oboch fitness trenažéroch sa spevňujú predovšetkým zadok, stehná a lýtka a ako akýkoľvek šport tak aj tento má priaznivý vplyv na psychické aj fyzické zdravie človeka. Domáci cyklotrenažér je tiež skvelým pomocníkom pri chudnutí a posilnenie celkovej fyzickej kondície.

Vybrať si cyklistický trenažér nemusí byť ľahká záležitosť a napríklad platí, že tie najlacnejšie prevedenie nie sú vôbec vhodné k jazde v stoji. Výrobcovia tiež ponúka rôzne brzdné systémy, spôsoby ovládania záťaže a ďalšie technické vychytávky. Aby ste sa v ponuke lepšie zorientovali, pripravili sme pre vás nákupného radcu, a na základe parametrov, testy a používateľských skúseností sme pripravili výber zahŕňajúce najlepšie cyklotrenažéry a ich recenzie.

Najlepšie cyklotrenažéry – TOP 6

V tabuľke je výber 6 najlepších cyklotrenažérov z testov a hodnotenia pre rok 2021.

VzhľadModelOvládanie záťažeBrzdný systémHmotnosť zotrvačníka 
inSPORTline KaparaManuálneMechanický18 Kg
inSPORTline AirinManuálneMagnetický20 Kg
Brother BC3101ManuálneMechanický13 Kg
DUVLAN SiouxManuálneMechanický18 Kg
inSPORTline JOTAManuálneMechanický13 Kg
Elite Novo ForceManuálneMagnetický-

Porovnanie parametrov

 inSPORTline KaparainSPORTline AirinBrother BC3101DUVLAN SiouxinSPORTline JOTAElite Novo Force
Nosnosť150 Kg150 Kg110 Kg125 Kg130 Kg-
Max. výška používateľa190 cm190 cm185 cm-175 cm-
VoľnobehNieNieNieNieNieNie
Meranie tepovej frekvencieNieNieÁnoÁnoNieNie
ViacViacViacViacViacViac

Recenzie 6 spinningových bicyklov

inSPORTline Kapara

inSPORTline Kapara recenzie

Mechanický cyklotrenažér inSPORTline Kapara je skonštruovaný tak, aby odolal a obstál aj pri vysokom zaťažovaní. Vďaka kvalitnému prevedenie sa tento spinningový bicykel dokáže vyrovnať aj drahším modelom, ktoré poznáte z fitness centier. Pomáhajú mu k tomu 3 dielne kľuky so strojovými ložiskami, alebo kvalitné hliníkové pedále.

Cyklistický trenažér inSPORTline Kapara má veľmi slušnú váhu záťažového kolesa, niekedy tiež označovaného ako zotrvačník – 18 Kg. Maximálna nosnosť je stanovená na 150 kilogramov a pohodlne si na cyklotrenažéri zacvičia i športovec až sa 190 centimetrami výšky. O pohon sa stará kvalitný oceľový reťaz, ktorý má plynulý chod a dlhú životnosť.

Ovládanie záťaže prebieha plynulo a manuálne, brzdný systém je trecí. Ako sedadlo, tak riadidlá sú nastaviteľné horizontálne aj vertikálne. Prítomný je držiak na športovú fľašu, alebo ochranný kryt zotrvačníka s remeňom. Celková hmotnosť cyklistického trenažéra je 47 Kg, na dĺžku má 100 cm, na výšku 130 cm a široký je len 65 cm.

Záťažové koleso 18 Kg, hliníkové pedále, vhodné pre vysoké zaťažovanie

Absencia voľnobehu

inSPORTline Airin

inSPORTline Airin recenzie

Cyklistický trenažér inSPORTline Airin je vo svojej podstate veľmi jednoduchej spinningový bicykel, ktoré však robí úplne perfektne to, čo má. Je veľmi bytelné a má kvalitné spracovanie, z čoho vyplíva tiež výborná stabilita. Na druhú stranu u neho nenájdete žiadny počítač, ktorý by vám zobrazoval hodnoty, alebo napríklad tepovú frekvenciu.

Ako jeden z mála cyklotrenažérov je však vybavený magnetickým brzdným systémom, ktorý je jeho najväčším lákadlom. Ten je oproti mechanickému niekoľko násobne spoľahlivejšie, efektívnejšie, má nižšie náklady na údržbu a to hlavné, je takmer tichý. Práve nízka hlučnosť je spotrebiteľmi veľmi dobre hodnotená, napokon rovnako ako stabilita, ktorá na tom pri hmotnosti 61 kilogramov ani nemôže byť inak ako skvele.

Celkové prípustné zaťaženie je 150 kilogramov a je doporučované cvičiť osobám do 190 centimetrov. Z hľadiska vybavenosti tu nájdeme obojstranné hliníkové pedále s klipsňou, alebo s nášľapným systémom SPD, trojdielne kľuky so zapustenými ložiskami, tichý remeňový pohon, alebo mäkké ergonomické sedadlo, ktoré však nie všetkým musí vyhovovať. Prítomný je tiež držiak na športovú fľašu a držiak na mobilný telefón, čo poteší.

Magnetický brzdný systém, vysoká nosnosť, kvalitné spracovanie, nízka hlučnosť

Bez displeja

Brother BC3101

Brother BC3101 recenzie

Spinningový bicykel Brother BC3101 je ideálny trenažér do domáceho prostredia, umožňujúce rekreačné jazdenie na bicykli. S maximálnou nosnosťou 110 Kg a výškovým limitom 185 cm nebude vhodnou voľbou časť športovcov, väčšine však vyhovovať bude. Záťažový systém je riešený pomocou mechanických bŕzd, ktoré zvierajú zotrvačník s hmotnosťou 13 Kg, čo je štartovacia hmotnosť cyklistických trenažérov.

Prevod medzi šľapkami a záťažovým okolo je riešený pomocou reťaze a chýba mu voľnobežný režim. Pri šliapaní teda nebude úplné ticho, pretože reťaz a mechanické brzdení nepatrne šuštia. V stredovej osi sú použité kvalitné guličkové ložiská, sedlo je nastaviteľné vertikálne i horizontálne zatiaľ čo riadidlá iba vertikálne.

Súčasťou výbavy má cyklotrenažér Brother BC3101 držiak fľaše na pitie a zadarmo dostanete aj jednu plastovú fľašu. Z dôvodu vyššej životnosti sú pedále vyrobené z hliníka a opatrené vreckami pre lepšiu fixáciu nôh. Zabudovaný počítač má funkcie scan, čas, vzdialenosť, spálené kalórie, rýchlosť a tepová frekvencia – jej snímače sú umiestnené v madlách. Nechýba teda žiadna podstatná funkcia, ktorá by vám mohla chýbať.

Dobrý pomer cena / výkon

Nižšia nosnosť a hmotnosť zotrvačníka

DUVLAN Sioux

DUVLAN Sioux recenzie

Cyklotrenažér DUVLAN Sioux boduje svojim veľmi zaujímavým pomerom cena/výkon, za vskutku rozumné peniaze totiž obdržíte kvalitný cyklistický trenažér, ktorý je pre domáce podmienky úplne dostačujúce. Hoci je vybavený reťazovým pohonom a trecím brzdovým systémom, užívatelia v recenziách si na hlučnosť nesťažujú, naopak rad ich ho hodnotia ako tichý.

Hmotnosť zotrvačníka je dobrých 18 kilogramov a maximálne možné zaťaženie výrobca stanovuje na 125 kilogramov, čo vzhľadom k cene je dobrá hodnota. Samotná hmotnosť činí 47 kilogramov, preto po zložení oceníte, že sú prítomná transportná kolieska. V prípade nerovnej podlahy pomôže vyrovnávací systém a podľa očakávaní má mechanický brzdný systém nastavovanie intenzity záťaže manuálne.

Nastavenie sedadla možno vykonávať vertikálne i horizontálne, naproti tomu riadidlá možno stavať iba výškovo. Sedadlo je ergonomicky tvarované a hliníkové pedále sú vybavené iba popruhom, nie nášľapným systémom. Poteší prítomnosť cyklo computera, kde môžete po čas jazdy sledovať rýchlosť, prejdenú vzdialenosť, čas a ďalšie funkcie. Na riadidlách sú tiež umiestnené snímače tepovej frekvencie, čo môže prísť vhod.

Dobrý pomer cena/výkon, stabilná konštrukcia, počítač s displejom, nosnosť 125 kg

Reťazový pohon

inSPORTline JOTA

inSPORTline JOTA recenzie

Domáci cyklotrenažér JOTA je veľmi obľúbeným modelom vhodným pre aktívny domáci tréning. Tomu odpovedá záťažové koleso s menšou hmotnosťou 13 Kg, alebo pedále s plastovými klipsňami. Spinningový bicykel inSPORTline JOTA má manuálne ovládanie záťaže, ktoré sa reguluje plynule. Brzdný systém je mechanický.

O pohon sa stará kvalitný reťaz s plynulým chodom, ktorý zaručuje dlhú životnosť. Cyklistický trenažér je ďalej vybavený anatomicky tvarovaným sedlom, ktoré je umiestnené na stabilnom a pevnom ráme, ktorý je vďaka pochrómovaniu odolný voči poškriabaniu. Spomínané sedlo je možné nastaviť ako horizontálne, tak aj vertikálne.

Podľa technických špecifikácií je maximálne prípustné zaťaženie 130 kilogramov a cyklotrenažér je vhodný pre všetkých športovcov do maximálneho vzrastu 175 centimetrov. Samotná hmotnosť stroja je potom 37 Kg a cyklistický trenažér je ďalej vybavený transportnými kolieskami, držiakom na fľašu, alebo núdzovou brzdou.

Pedále s plastovými klipsňami, pochrómovaný kovový rám

Menšia hmotnosť zotrvačníka 13 Kg

Elite Novo Force

Elite Novo Force recenzie

Cyklotrenažér na zadné koleso Elite Novo Force je skvele funkčný cyklistický trenažér, na ktorom môžete trénovať s použitím vlastného bicykla. Po čas zimy, alebo za zlého počasia, stále môžete jazdiť na svojom bicykli, ktoré vám plne vyhovuje. Odpadá akékoľvek nastavovanie sedačky a riadidiel, ktoré nemusia u konvenčných trenažérov všetkým vyhovovať. O tom, že sa jedná o kvalitný výrobok, svedčí použitie magnetického brzdného systému, ktorý je veľmi efektívny a sám o sebe tichý.

Hlučnosť v tomto prípade však môže významne ovplyvňovať vzorku na vašom bicykli, kedy platí, že čím hrubší vzorka je, tým vyššia bude aj hlučnosť. Magnetický brzdný systém sa ovláda manuálne, kedy sa jeho ovládač pripevňuje na riadidlá bicykla tak, aby bol za jazdy pohodlne v dosahu. Disponuje piatimi stupňami odporu, čo pre trénovanie dostačuje.

Upevňovací systém je jednoduchý a robustný, počas používania má dobrú stabilitu a tým aj vysokú bezpečnosť. Magnetický cyklotrenažér je vhodný pre kolesá o veľkosti 24 – 29 palcov, čím pokrýva všetky bežné bicykle pre dospelých. Konštrukcia je kvalitná a vyrobená z kovu, je možné k tiež pripojiť napríklad snímač Misurata BLU+, ktorý je kompatibilný s aplikáciou My E-Training a ďalšími. Tréningový valec, ktorý je v kontakte s plášťom, je vyrobený z elastoméru a má priemer 30 milimetrov.

Použitie vášho bicykla, magnetická brzda, nízka hmotnosť a veľký rozsah nastavenia záťaže

V závislosti od typu plášťa môže byť hlučnejšie

Ako vybrať cyklotrenažér

Pri výbere cyklotrenažéra by ste mali zohľadňovať hlavne dve veci, od ktorých sa následne všetko odvíja – ako často a s akou intenzitou ho budete používať a koľko osôb s akými proporciami na ňom budú cvičiť. Každý model má totiž výrobcom odporúčané maximálne zaťaženie a maximálny odporúčanú výšku osoby, ktorá na ňom bude cvičiť. V prípade, že by došlo k prekročeniu váhového, respektíve výškového limitu, môže dôjsť k rýchlemu opotrebovaniu a zničenie fitness stroje, v tom druhom prípade pre vyššieho jedinca nebude jazda pohodlná a hrozí bolesť chrbta a ďalších častí ľudského tela. Technické parametre sa líšia hlavne u profesionálnych spinningových bicyklov, domáci cyklotrenažéry majú techniku a prevedenie do veľkej miery podobné.

Maximálna nosnosť a výška športovca

Lacnejšie prevedenie cyklistických trenažérov majú nosnosť do 110 kilogramov. Ak môžete, majte vždy rezervu do tejto hranice. S drahšími modelmi rastie kvalita a robustnosť konštrukcií, rovnako tak ako použité materiály. Takýto cyklotrenažér môže mať nosnosť až 150 Kg. Odporúčaná maximálna výška športovca nie je nijako zviazaná s cenou a preto je nutné si tento údaj vždy dohľadávať v špecifikáciách. Tento parameter sa pohybuje od 185 centimetrov až po 2 metre. Rozhodne nie je dobré toto odporúčanie ignorovať. Nedostatočný rozsah nastavenia sedla a riadidiel môže mať za následok zlý posed cyklistov, nepohodlný tréning a v konečnom dôsledku bolesť chrbtice a chrbta.

Brzdný systém a zotrvačník

Alfou omegou je brzdný systém, ktorý odporom na záťažové koleso pridáva na intenzite jazdy. Domáce cyklotrenažéry som vo väčšine prípadov opatrené mechanických brzdným systémom. Kotúčová prítlačná brzda zvieraním záťažového kolesa vytvára odpor. Doštičky, ktoré sú v priamom kontakte, sú potiahnuté filcom, ktorý je potrebné čas od času vymeniť (opotrebováva sa). Výhodou je takmer neobmedzená záťaž, čím viac čeľuste utiahnete, tým bude tréning náročnejší.

Ďalšie dva systémy už nie sú u cyklotrenažérov na doma toľko rozšírené, sú montované do profesionálnych spinningových bicyklov, ktorej cena sa pohybuje v stovkách až tisícoch eur. Tento systém je buď magnetický, kde sa permanentný magnet buď približuje, alebo vzďaľuje od zotrvačníka a tým vytvára väčšie či menšie záťaž, alebo indukčné, kde sa o odpor stará indukčný brzda. Magnetický cyklotrenažér, alebo indukčné cyklotrenažér má výhodu v absolútnej tichosti brzdného systému, v ďaleko väčšej presnosti meraní a extrémne vysokej záťaži, ktorých sú schopné dosiahnuť.

U zotrvačníka rozlišujeme hlavne jeho hmotnosť, ktorá sa pohybuje od cca 13 tich kilogramov u základných prevedení spinningových bicyklov, až po 20 kilogramov u trenažérov pokročilých, až profesionálnych. Čím vyššia je hmotnosť záťažového kolesa, tým dokáže trenažér vyvinúť väčší odpor – vyššiu intenzitu cvičenia. Pre pokročilých športovcov je teda lepšie mať prevedenie s čo najťažším záťažovým okolo.

Ovládací panel a ovládanie záťaže

Každý cyklistický trenažér má na riadidlách uprostred umiestnený cyklistický computer, ktorý zobrazuje všetky podstatné údaje. Medzi tie najbežnejšie patrí funkcia scan, čas, prejdená vzdialenosť, spálené kalórie, rýchlosť, alebo meranie tepovej frekvencie. Tepovku vybavenejší spinningové kolesá meria dotykovými senzormi umiestnenými priamo v rukovätiach riadidiel.

Ovládanie záťaže prebieha buď manuálne, alebo je riadené elektronicky. S prvým prípadom sa stretnete u väčšiny cyklotrenažérov na doma a buď posuvným, alebo otočným regulátorom štelujete potrebné zaťaženie. Elektronicky riadené zaťaženie je montované do drahých klubových spinningových bicyklov a ovláda sa buď manuálne, pomocou tlačidiel na paneli, alebo sa zaťaženie reguluje samo v závislosti na tom, aký tréningový program máte zvolený. V tomto prípade potom koleso samo zvyšuje a znižuje záťaž a ešte realistickejšie simuluje reálnu jazdu.

Voľnobeh a doplnky

Z klasického obyčajného bicykla voľnobežný stred určite všetci poznáme – akonáhle prestaneme šliapať, šlapky sa zastaví a stred sa otáča stále ďalej. Presne tomuto sa hovorí voľnobeh a drahšie cyklotrenažéry sú ním vybavené tiež. Okrem voľnobehu sa pri výbere zamerajte na ďalšiu časť, ktorá sa v týchto miestach nachádza a tým je spracovanie šlapiek. Lacná prevedení majú miskový stred, čo spoznáte podľa ohnuté šľapkovej tyče prechádzajúcej stredom zariadenia. Táto konštrukcia má menšiu životnosť a pomerne nákladné opravy, stretnete sa s ňou však najmä u rotopedov. Cyklotrenažéry a lepšiu rotopedy majú v stredu štvorhran (aký poznáte z klasického kola) na ktorom som šlapky nasadené. Tento druhý spôsob je ďaleko pevnejšie.

Doplnkov nájdeme u spinningového bicykla celú radu, medzi tie najbežnejšie patrí držiak na bežné športové fľaše. Väčšina dnešných modelov je tiež vybavená senzormi tepu v rukovätiach a k niektorým možno pripojiť monitorujúci hrudný pás – údaje sa následne zobrazujú na cyklocomputera. Špičkové modely cyklotrenažérov sa dajú prepojiť k počítaču a na monitore sa nechá premietať krajina, alebo detailné údaje o športovom výkone. Medzi posledné časté vybaveniu patrí transportné kolieska, alebo otočné regulačné pätky, pre dokonalé vyrovnanie cyklistického trenažéra.

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.