Outdoor,

Cyklistické batohy: Test, recenzie najlepších cyklo batohov

Cyklo batoh je dôležitým spoločníkom každého cyklistu, lebo takmer vždy je potrebné si na bicykel so sebou niečo vziať, či už je to čisté oblečenie, olovrant alebo napríklad dostatok tekutín. Zodpovednejší cyklisti berú aj náradie, náhradnú dušu, lepenie či pumpičku. Sofistikovanejšie riešenia ponúknu tiež rezervoáre na vodu a všetky tieto veci musia cyklistický batoh dokázať pojať. Ich alternatívou je taška na bicykel, ktorá dokáže pojať aj viac vecí a oveľa menej cyklistu počas jazdy obmedzuje.

Batoh na bicykel by mal poskytovať dostatok priestoru a zároveň byť subtílny, aby neprekážal. Samozrejmosťou by malo byť kvalitné odvetrávanie, aby sa obmedzilo potenie chrbta. Rovnako tak ako venovať pozornosť chrbtovému systému sa oplatí sledovať prevedenie popruhov, ich priedušnosť a uchytenie k batohu.

Cyklo batoh má spravidla jednu veľkú kapsu a niekoľko ďalších menších. Čím je priestor v batohu viac členitý, tým lepšie. Polstrované kapsičky spoľahlivo ochráni okuliare, alebo telefón a do ďalších vreciek možno umiestniť oddelene treba desiatu. Materiál by mal odolávať vode a na zvršku batohu by nemali rozhodne chýbať reflexné prvky.

Cyklistický ruksak by mal mať okrem kvalitných materiálov i dobrú ergonómiu, aby bol za jazdy stabilný. Niektoré modely sú vybavené pláštenkou pre prípad silného a dlhého dažďa, alebo systémom uchytenia cyklistické prilby. Na základe parametrov, testov a používateľských skúseností sme pripravili výber zahrňujúce najlepšie cyklo batohy a ich recenzie.

Najlepšie cyklistické batohy – TOP 10

V tabuľke je výber 10 najlepších cyklistických batohov z testov a hodnotení pre rok 2024.

VzhľadModelObjemHmotnosťRozmery 
Osprey ESCAPIST 25 recenzie a testOsprey ESCAPIST 2525 l960 g50 x 27 x 31 cm
Force Aron Pro 10 recenzie a testForce Aron Pro 1010 l480 g43 x 24 cm
Deuter Race EXP Air recenzie a testDeuter Race EXP Air17 l890 g46 x 26 x 18 cm
Camelbak Mule LR 15 recenzie a testCamelbak Mule LR 1515 l800 g47 x 26 x 25 cm
Osprey Raptor 14 recenzie a testOsprey Raptor 1414 l750 g43 x 21 x 25 cm
HUSKY Pelen 13 recenzie a testHUSKY Pelen 1313 l500 g49 × 21 × 14 cm
Arcore CRUISER recenzie a testArcore CRUISER12 l-45 x 23 x 16 cm
Loap TRAIL 15 recenzie a testLoap TRAIL 1515 l330 g44x 27 cm
Deuter Bike One 20 recenzie a testDeuter Bike One 2020 l830 g50 x 25 x 21 cm
KELLYS Fetch 25 recenzie a testKELLYS Fetch 2525 l830 g-

Zobraziť celú ponuku

Porovnanie parametrov

 Osprey ESCAPIST 25Force Aron Pro 10Deuter Race EXP AirCamelbak Mule LR 15Osprey Raptor 14HUSKY Pelen 13Arcore CRUISERLoap TRAIL 15Deuter Bike One 20KELLYS Fetch 25
HydrovakÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁno
PláštenkaÁnoNieÁnoÁnoNieÁnoNieNieÁnoÁno
MateriálPolyesterPolyester100D Cross HexRipstopNylonRipstopPolyesterBulltechPolytexNylon
ViacViacViacViacViacViacViacViacViacViac

Recenzie 10 batohov na bicykel

Osprey ESCAPIST 25

Osprey ESCAPIST 25 recenzie a test

Cyklo batoh Osprey ESCAPIST 25 sa snaží zaujať tých, ktorí jazdia dlhšie trate, a to kľudne aj celodenné prejazdy. Je veľmi komfortný a možno povedať, že batoh sa zbytočne nesmýká a pri správnom nastavení popruhov sedí na chrbte naozaj dobre. Výrobca spomína patentovaný systém BioStretch, ktorý má predchádzať potenie.

Vďaka odvetraným popruhom z kvalitných priedušných materiálov i bedernému a hrudnému pásu, sa jedná o veľmi podarený model. Okrem toho má batoh integrovanú pláštenku, či systém pre uchytenie helmy. Jeho celková kapacita je v rámci cyklo batohov nadpriemerných 25 litrov.

Materiál batohu je kvalitný, má pekný dizajn, nenápadnú čiernu farbu, a pritom je opatrený reflexnými prvkami. Hodí sa tak ako pre mužov aj ženy. Nemusíte sa s ním báť využitie aj mimo bicykel, dobre poslúži na pešiu túru, alebo v zime na bežky.

Celkový komfort, kvalitné materiály, použitie aj ako klasický batoh
Vyššia cena

Force Aron Pro 10

Force Aron Pro 10 recenzie a test

Batoh na bicykel Force Aron Pro 10 je určený pre väčšinu cyklistické populácie, najmä pre rekreačných cyklistov. Ak nepotrebujete utrácať za cyklistické vybavenie veľa peňazí a najčastejšie vyrážate s rodinou na menšie výlety, potom jednoznačne splní vaše predstavy.

Spotrebiteľom ponúka dostatočné množstvo vreciek na všetky potrebné veci, ktoré sa počas výletu môžu hodiť. Má kvalitné popruhy, ktoré sľubujú dlhú životnosť a dokonca umožňuje vložiť rezervoár vody s objemom až 3 litre, ktorý však nie je súčasťou balenia. Objem batohu je pomerne menších 10 litrov.

Výrobca kládol dôraz na štýl, možno si tak vybrať hneď z niekoľkých farebných variant. Telo batohu je opatrené reflexnými prvkami a zhotovený je v unisex prevedení. Má príjemne mäkký chrbát a preto viac ako u športových jazdcov nájde zaľúbenie u hobby cyklistov.

Cena, hrudný i bedrový popruh, farebné varianty
Menej priestorný

Deuter Race EXP Air

Deuter Race EXP Air recenzie a test

Cyklobatoh Deuter Race EXP Air je model od jedného z najznámejších výrobcov v tomto segmente. Nemecká značka Deuter je známa svojimi kvalitnými výrobkami pre šport i ďalšie voľnočasové aktivity a tento model cyklistického batohu na tom nie je inak, je určený pre všetkých športovcov rôzneho zamerania.

Má sieťoviny chrbát s patentovaným systémom Aircomfort, ktorý zabezpečí, že sa pri jazde budete cítiť naozaj dobre. Na dne batohu je umiestnená pláštenka, ktorú ho môžete ochrániť, ak vás zastihne prietrž mračien. Objem batohu je 14 + 3 litre, možno ho teda v prípade potreby o 3 litre zväčšiť.

Samozrejmosťou je v tejto kategórii bedrový aj hrudný pás a dostatok variabilných vreciek či vychytávky, ako napríklad pútko na slnečné okuliare či na bezpečnostné svetlo. K dispozícii je priehradka na mokré veci a tiež sieťka na prepravu helmy.

Variabilný objem, kvalitný výrobca, pláštenka
Slabšie polstrovanie popruhov

Camelbak Mule LR 15

Camelbak Mule LR 15 recenzie a test

Cyklo batoh Camelbak Mule LR 15 je model pre náročných. Jedná sa o produkt z radu Low Rider, ktorú výrobca zameriava na nízky profil. Môžete si tak naplánovať vychádzku na celý deň a o batohu na chrbte nebudete vôbec vedieť. Veľmi poteší kvalitné popruhy a dostatočne tuhý chrbtový systém s odvetrávaním.

Batoh tiež obsahuje CamelBak, čo je rezervoár na 3 litre tekutín. Je umiestnený v bedrovej oblasti, takže nedvíha zbytočne ťažisko a je vyrobený z odľahčených materiálov. U tohto modelu je všetko podriadené ergonómii, vytýkať mu možno len máločo.

Hoci má batoh objem iba 15 litrov, vreciek je veľké množstvo. Prehľadne doň dáte pumpičku, náradie, čisté oblečenie vrátane drobností, ako je peňaženka, telefón či olovrant. Tento model je v prevedení pre mužov a poslednou jeho vychytávkou je systém uchytenia cyklistickej prilby.

Ergonómia a kompaktnosť, rezervoár na vodu, praktické vychytávky
Vyššia cena

Osprey Raptor 14

Osprey Raptor 14 recenzie a test

Cyklo batoh s pitným vakom Osprey Raptor 14 patrí do rady produktov, ktoré podľa výrobca kombinujú dizajn, funkčnosť a štýl. Faktom ale je, že batoh vyzerá naozaj dobre a je rozumne usporiadaný. Novo navyše ponúka inovovaný rezervoár Hydraulics.

Zásobník pojme 3 litre tekutín a okrem cyklistiky sa hodí aj pre trailové behanie. Batoh je navyše cez všetko, čo ponúka, neuveriteľne ľahký, má iba 600 gramov. Celková kapacita batohu je 14 litrov, napriek tomu do neho dáte všetko potrebné. Náhradné oblečenie bezpečne uložíte do strečové vrecka a zostane aj dostatok priestoru na náradie či náhradnú dušu.

Batoh skvele drží na chrbte, čoho výrobca dosiahol špeciálne navrhnutým zadným panelom, ktorý aj pri náročnej jazde zaisťuje potrebnú stabilitu. Nechýba systém na uchytenie prilby, praktické vrecká na bedrovom popruhu, alebo odnímateľné vrecko na náradie.

Perfektne sedí, rezervoár na vodu, praktické prvky
Chýba pláštenka

HUSKY Pelen 13

HUSKY Pelen 13 recenzie a test

Cyklistický batoh HUSKY Pelen 13 by mohol byť vhodnou voľbou pre všetkých cyklistov, ktorí jazdia na kratšie, napríklad poldenné vychádzky. Je malý, ľahký, má dobre vykonanej odvetranie všetkých dielov, ktoré prichádzajú do kontaktu s telom, čím eliminuje potenie.

Výrobca udáva objem13 litrov, ale z recenzií spotrebiteľov vyplíva, že je reálny objem menší. Ak chcete menší batoh, ktorým tento je, nie je tento objem na škodu. V jeho útrobách je v prípade nepriazne počasia pláštenka, na bokoch elastické vrecká, vnútorný organizér a príprava na vodný vak.

Samozrejmosťou je úchyt na helmu a sú tu tiež bedrové a hrudné popruhy. Okrem malých rozmerov môže byť pre niekoho výhodou, že je univerzálny, takže ho možno využiť aj na krátkom treku a ak nemáte problém chodiť v športovom v meste, tak aj tam dobre poslúži.

Malý kompaktný batôžtek, dobre sedí, univerzálne použitie
Menšie reálny objem

Arcore CRUISER

Arcore CRUISER recenzie a test

Batoh na bicykel Arcore CRUISER urobí radosť všetkým cyklistom a trekařům, ktorí nechcú za batoh utrácať väčšie peniaze, ale pritom by sa neradi pripravili o množstvo vychytávok z vyšších cenových kategórií. Tento produkt tak boduje hlavne pomerom ceny a úžitkovej hodnoty.

Má kvalitne spracované odvetrávanie chrbta i popruhov, ktoré funguje veľmi dobre. K dispozícii je dostatok vreciek vrátane termo vrecká a vrecká na drobnosti, z vonku batohu poteší možnosť uchytenia prilby a blikačky. Ponúka kompatibilitu s hydrovakom Arcore na 2,5 litra tekutín.

Celkový objem je v rozsahu 9 – 12 litrov a možno ho podľa potreby prispôsobiť, tento objem tak zodpovedá potrebám jednodňového výletu. Využitie určite nájde nielen na bicykli, ale aj pri akomkoľvek inom výlete. Samozrejmosťou sú reflexné prvky a ponúka tiež nastaviteľný hrudný popruh.

Pomer cena/výkon, farebné varianty, variabilný objem
Chýba pláštenka

Loap TRAIL 15

Loap TRAIL 15 recenzie a test

Ruksak na bicykel Loap TRAIL 15 si získa všetkých milovníkov do cyklistiky vďaka jeho pomeru cena / výkon. Pýši sa dobrou funkčnosťou a štýlovým dizajnom, na výrobu bol využitý odolný materiál Bulltech, vďaka ktorému bude vyzerať batoh dlho ako nový a obstojí aj pri náročnom zaobchádzanie.

Samozrejmosťou je anatomický a priedušný systém chrbtovej časti, ktorý eliminuje potenie a batoh vďaka nemu tiež dobre sedí. Pochopiteľne sú tu polstrované a priedušné popruhy a poteší prsná spojka.

Pri celkovej kapacite 15 litrov má hmotnosť iba 330 gramov, s ktorými sa radí medzi najľahšie cyklo batohy. Tento model je jednokomorový a vreciek má menej, napriek tomu do neho dáte všetko potrebné. Poteší možnosť umiestnenia hydrovaku a hodí sa nielen na bicykel, ale aj na ľahšiu turistiku.

Cena, odolnosť, nízka váha
Menej vreciek

Deuter Bike One 20

Deuter Bike One 20 recenzie a test

Legendárny cyklo batoh Deuter Bike One 20 ponúkne v štandardnej výbave ako sieťku na helmu, tak zabudovanú pláštenku, ktorá sa hodí každému, kto cyklistiku miluje a jazdia dlhšie trasy aj za nepekného počasia. S 20 litrami využiteľného objemu je tiež dostatočne priestranný, aby pojal nevyhnutnú výbavu vrátane náhradného oblečenia, alebo napríklad nákupu po ceste z práce.

Umožňuje vloženie hydrovaku s objemom 3 litre, ktorý zaistí neustály prísun tekutín. Patentovaný chrbtový systém má hliníkovú výstuhu a vystužené sú tiež ramenné popruhy, aby boli pohodlné aj pri plnom zaťažení. Má bedrový pás, ktorý má perforáciu na lepšiu vzdušnosť. Nezabudlo sa ani na prsné popruhy, ktoré slúžia na lepšiu fixáciu na telo.

Zaujímavosťou je, že vo vnútornom vrecku na chrbte sa skrýva podsedák, ktorý môžete kedykoľvek vybrať. Batoh je možné bez problémov využiť aj pri turistike, na bicykel už niekomu môže pripadať trochu väčší. Pre svoje prevedenie sa jedná o univerzálny cyklistický batoh, ktorý vyzerá na cyklistovi dobre ako v meste, tak v teréne.

Pomer cena/výkon, extra výstuha chrbta, využiteľnosť priestoru
Väčšie vonkajšie rozmery

KELLYS Fetch 25

KELLYS Fetch 25 recenzie a test

Cyklo ruksak s pitným vakom KELLYS Fetch 25 je určený pre všetkých, ktorí strávia na bicykli i hodiny denne a potrebujú uraziť väčšie vzdialenosti. Hydratáciu zabezpečuje vodný vak s objemom 3 litre a vnútorný priestor je po praktickej stránke veľmi dobre vyriešený.

Už tvar batohu, ktorý nie je extrémne zaoblený, dáva tušiť, že toho pojme veľa. Dovnútra dáte potrebnú výbavu, ale aj krehké okuliare, ktoré tu majú vystuženú schránku. Môžete naň uchytiť aj full face/MTB helmu, alebo chrániče. Svoje veci navyše udržíte vždy v suchu, lebo výrobca nezabudol na integrovanú pláštenku.

Pre vyššiu bezpečnosť môžete prichytiť tiež blikačku, alebo odrazky. Samozrejmosťou je anatomický chrbát aj mäkké nastaviteľné popruhy, vďaka ktorým sa batoh na chrbte nesmýká. Vzhľadom k celkovému objemu 25 litrov je viac než praktický prsný a bedrový popruh, ktorými je batoh samozrejme vybavený.

Veľký objem, variabilita priestoru, uchytenie mnohých druhov cyklo výbavy
Väčšie rozmery

Ako vybrať cyklo batoh

Než sa pustíte do výberu cyklistického batohu, je potrebné, aby ste si ujasnili svoje požiadavky. Drahšie batoh na bicykel nutne neznamená najlepšiu možnú voľbu, pretože môže kľudne spĺňať potreby úplne iného cyklistov, ako ste vy. Niekto totiž jazdia krátke trasy, niekto dlhé, niekto jazdí rekreačne a iný cyklista útočia na časovej rekordy.

Väčšina ľudí ocení dostatočné polstrovanie miest, ktorá prichádza do styku s telom, teda chrbát a popruhy. Ďalej dostatočne kvalitné prevedenie odvetranie, ktoré skutočne funguje, a nepochybne tiež dobrú organizáciu priestoru s dostatkom vreciek.

Popruhy

Kvalitné popruhy majú dobré polstrovanie, ktoré zabezpečia, že sa pri jazde nezhŕňajú (sú príliš mäkké) alebo naopak netlačí (sú príliš tvrdé). Je dobré sa zamerať na prevedenie lemov, ktoré sú častým dôsledkom nepríjemných otlakov na ramenách. Voľte batohy, ktoré majú lemy polstrované alebo majú vyššiu vrstvu polstrovanie v strednej časti popruhu. Dobrý popruh by mal byť vetraný, aby sa pod ním obmedzilo potenie.

Dajte si pozor aj na uchytenie popruhov k batohu, ak sú pevné (popruhy sú našité), nemusí sa dostatočne prispôsobiť anatómii rôznych typov postáv. Najlepším riešením je plávajúce uchytenie cez pracku, ideálne kovovú, aj keď to dnes väčšina výrobcov neponúka.

Dôležité sú aj varianty popruhov, kedy väčšina produktov dnes ponúka v štandarde bedrové popruhy. Niektoré ale majú aj popruhy prsné, vďaka ktorým batoh na bicykel lepšie sedí na chrbte. Akékoľvek popruhy by mali mať dostatočný rozsah nastaviteľnosti.

Chrbtová časť

Väčšina výrobcov dnes už ponúka odvetrávanou chrbtovú časť. Chrbát sú u batohu najnáchylnejšie na potenie, lebo sa tu cyklistický batoh dotýka najväčšou plochou tela. Chrbtová časť by nemala byť prehnane mäkká, to platí hlavne pre batohy s veľkým objemom. Ak batoh viac naložíte, vetracie otvory sa stlačí a prestávajú plniť svoju funkciu.

Je dôležité, aby vás nikde netlačil a na chrbte skrátka sedel. Dobre padnúca batoh nebude po čas jazdy na bicykli jazdiť a vyhnete sa aj možným zdravotným komplikáciám. Ak batoh naplníte, musí byť na chrbte pohodlný.

Úložný priestor a jeho variabilita

Kvalitný cyklistický ruksak by mal ponúkať dostatok priehradiek, ktoré od seba dokonale oddelí jednotlivé veci. Veľmi sa hodí priehradka na mokré oblečenie, rôzne termo vrecká na udržanie teploty nápoja a náročnejšie cyklisti ocenia priestor na pitný vak, s ktorým nemusíte robiť zastávky a môžete piť priamo z hadičky.

Nepodceňujte ani priehradky na elektroniku a krehké predmety, ako sú okuliare. Špeciálna vrecko je vždy lepšie ochráni, ako keď budú len tak pohodené v priestore. Nepodceňte ani systémy úchytov na prilbu či chrániče a na ochranu vecí v batohu za dažďa sa hodí integrovaná pláštenka.

Mnohé modely však neponúkajú iba variabilitu v rámci organizácie úložného priestoru. Niektoré vedia nastaviť potrebný objem batohu podľa toho, koľko úložného miesta práve potrebujete. Idete na krátku trasu? Postačí vám objem napríklad 9 litrov. Potrebujete toho do batohu dostať viac, vrátane treba náradie a duše? Pridáte 3 litre objemu a je to.

Bezpečnosť

Ak nejazdíte len v prírode, alebo po cyklotrasách, a dostanete sa aj do prevádzky, je veľmi dôležité, aby ste boli dobre vidieť. Stret s vozidlom totiž mnohokrát býva pre cyklistu fatálny, a preto dobré batohy ponúkajú reflexné prvky, vďaka ktorým ste oveľa viditeľnejšie. Batohy môžu mať ďalej pripravená miesta pre upevnenie ďalších odrazových skiel, alebo blikaček, ktoré vašu viditeľnosť na ceste ešte zvýši.

4.3/5 - (18 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.