Elektronika,

Najlepšie čítačky kníh: Recenzie PocketBook, Kindle ai.

Oproti klasickej knihe má elektronická čítačka kníh výhodu v tom, že je veľmi ľahká, kompaktná a zmestí sa do nej obrovské množstvo knižných titulov. Poteší tak občasné aj náruživých čitateľov, ktorí dávajú prednosť praktickosti. Okrem čítania elektronických kníh má aj rad ďalších funkcií a možno ju využiť na prehrávanie hudby alebo pre prístup k internetu.

Ebook čítačka je zvyčajne vybavená elektronickým atramentom, ktorý pripomína text na papieri, je šetrný k očiam a má nízku spotrebu energie. Výhodou je tiež veľmi dobrá čitateľnosť na priamom slnku. To sú v podstate hlavné dôvody, prečo zvoliť čítačku kníh na miesto tabletu. Nevýhody čítačky oproti tabletu spočívajú v čiernobielom displeji, limitovanom množstve aplikácií a pri lacnejších čítačiek v chýbajúcom podsvietenie.

Zohľadniť by ste mali typ displeja, veľkosť uhlopriečky displeja, kapacitu pamäte alebo podporované formáty, ale aj špecifické vlastnosti. Napríklad či má nasvietenie displeja, Wi-Fi modul alebo výstup na slúchadlá. Na základe parametrov, testov a používateľských skúseností sme pripravili výber obsahujúce najlepšie čítačky kníh a ich recenzie.

Najlepšie čítačky kníh – TOP 8

V tabuľke je výber 8 najlepších čítačiek kníh z testov a hodnotenia pre rok 2024.


Zobraziť celú ponuku

Porovnanie parametrov

 Amazon Kindle Paperwhite 3PocketBook 626 Touch Lux 3Amazon Kindle 8 TouchPocketBook 740 InkPad 3Amazon Kindle VoyagePocketBook 641 Aqua 2Amazon Kindle OasisC-TECH Lexis EBR-61
Hmotnosť213 g180 g161 g210 g180 g180 g131 g195 g
Slot na kartyNieÁnoNieÁnoNieNieNieÁno
SlovníkÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁno
ViacViacViacViacViacViacViacViac

Recenzie 8 čítačiek kníh

Amazon Kindle Paperwhite 3

Amazon Kindle Paperwhite 3 recenzie a test

Čítačka kníh Amazon Kindle Paperwhite 3 rozhodne patrí k tomu najpopulárnejšiemu, čo je dnes na trhu dostupné. Disponuje E-ink Pearl technológií, kedy displej vyzerá ako klasický papier, a tak uľahčí čítanie. Zabúdať nemožno ani na dotykový displej, ktorý prispieva k jednoduchému ovládaniu. Vo výbave tohto konkrétneho modelu nechýba ani praktický Wi-Fi modul.

Váha je v tomto prípade mierne vyššia oproti porovnateľným čítačkám a činí 213 gramov. Kladom sú kompaktné rozmery, pričom displej o veľkosti 6 palcov je dostatočne veľký. Každý užívateľ má možnosť nastaviť si celkom 8 veľkostí písma a ďalej ešte 3 rôzne štýly písma.

Na jedno nabitie pri čítaní 30 minút denne môže vydržať až 1 mesiac. Zaujme aj veľkosť vnútornej pamäte 4 GB. Umožní tak nahranie viac ako 1 400 rôznych knižných titulov. Ďalej poteší aj dobrou čitateľnosťou na slnku, ale aj vylepšeným prezeraním PDF súborov.

Podsvietenie, dobrá výdrž, kvalitný displej
Bez podpory audiokníh, ovládanie v angličtine

PocketBook 626 Touch Lux 3

PocketBook 626 Touch Lux 3 recenzie a test

Elektronická čítačka kníh PocketBook 626 Touch Lux 3 zaujme napríklad podporou 18 knižných formátov. Otvorí tak doslova akýkoľvek súbor, vrátane tých grafických – teda obrázkov. Okrem vnútornej pamäte ponúkne aj slot na SD karty, ktorými je možné ju rozšíriť. Displej má jemné rozlíšenie, svetlejšie pozadie a dobrý kontrast, čo imituje čítanie klasickej knihy. Kvalita displeja však nie je tak skvelá ako u iných modelov.

Samozrejmé je ľahké ovládanie ako vďaka tlačidlám, tak i dotykovému displeju. Vnútorná pamäť je 8 GB a je rozšíriteľná kartou o ďalších 32 GB. Nechýba možnosť byť online, a to vďaka prítomnému Wi-Fi modulu. Veľkosť displeja je štandardných 6 palcov.

Čítačka má optimálnu váhu, ktorá činí príjemných 180 gramov. Na displeji nechýba E-ink technológie. Tá prispieva aj k tomu, že na jedno nabitie umožní táto čítačka prečítať až 8 000 stánok. Súčasťou výbavy je aj praktická funkcia slovníka a podpora PDF súborov.

Podpora 18 knižných formátov, rozšírenie kartou na 32 GB
Chýba reproduktor a podpora audia

Amazon Kindle 8 Touch

Amazon Kindle 8 Touch recenzie a test

Ebook čítačka Amazon Kindle 8 Touch neponúkne len podporu knižných formátov, ale tiež si poradí s celým radom obrázkov. Oproti verzii predchádzajúcej rozhodne zaujme aj telo, ktoré je oveľa štíhlejšia a je tiež výrazne ľahší. Celková váha tohto modelu činí len 161 gramov. To sa pozitívne podpisuje na pohodlnosti čítanie aj na transporte.

Veľkosť displeja zostáva aj naďalej dostatočne veľká, a to s hodnotou 6 palcov. Jeho rozlíšenie je 167 ppi. Samozrejmosťou je tiež technológia E-ink, ktorá uľahčuje čítanie, ktoré sa viac podobá bežné knihe. S tým je spojené až 16 rôznych odtieňov šedivej farby.

Vo výbave nechýba Wi-Fi modul, ktorý umožní jednoduché pripojenie k internetu, napríklad za účelom stiahnutia ďalších kníh. Ďalej nechýba funkcia ako otáčanie Kindle Page Flip, rovnako ako slovník Vocabulary Builder. Hodnota internej pamäte sú klasické 4 GB.

Nízka váha a štíhle telo, čitateľnosť displeja
Menu v angličtine

PocketBook 740 InkPad 3

PocketBook 740 InkPad 3 recenzie a test

Čítačka kníh PocketBook 740 inkpad 3 zaujme primárne veľkosťou svojho displeja. Oproti porovnávaným modelom má hodnotu 7,8 palca. Samozrejmosťou je tiež dostatočne veľké rozlíšenie s hodnotou 300 dpi čiže 1404 × 1872 bodov. Unikátom je ďalej technológia nesúci názov Smartlight. Tá sa stará o dokonalé vyvažovanie svetla s ohľadom na okolité svetelné podmienky.

Nechýba technológia E-ink, ktorá sa podpisuje na pohodlnosti čítanie, ako o klasickej knihy. Tých sa do čítačky zmestí veľa, a to vďaka pamäte o veľkosti 8 GB. Komu by táto hodnota bola málo, ten môže ešte využiť microSD kartu, pre ktorú je v tele pripravený slot.

Hmotnosť tohto modelu je 210 gramov. Nechýba nielen praktický Wi-Fi modul, ale aj RSS čítačka, rovnako ako funkcia umožňujúca prehrávať MP3 skladby. Ďalej sú kladom sady predinštalovaných slovníkov. O výdrž sa stará batéria ponúka kapacitu 1 900 mAh.

Veľký a kvalitný displej, zvukový výstup
Spomaľovanie pri väčšom počte kníh v jednej zložke SD karty

Amazon Kindle Voyage

Amazon Kindle Voyage recenzie a test

Elektronická čítačka kníh Amazon Kindle Voyage má veľmi jemný displej s rozlíšením 300 obrazových bodov na palec. Samozrejmosťou je aj technológia E-ink. Samotná veľkosť displeja je štandardná, s hodnotou 6 palcov. Nechýba ani senzor okolitého svetla, ktorý úplne automaticky a optimálne reguluje jas na displeji, pre zaistenie perfektného zobrazenia.

Kladom je tiež technológia PagePress, ktorá zaistí jednoduché otáčanie stránok. Nie je nutné sa pohybovať po dotykovom displeji, ale len zatlačiť na priestor u displeja. Ďalším kladom je výdrž batérie, ktorá môže činiť za ideálnych podmienok až 42 dní. Poteší aj príjemná hmotnosť o veľkosti 180 gramov.

Samozrejmosťou je nielen Wi-Fi, ale tiež možnosť využitia dátového 3G pripojenie. Vnútorná pamäť pre ukladanie kníh a dokumentov má hodnotu 4 GB. Rozšírenie pomocou karty možné bohužiaľ nie je. Medzi samozrejmú výbavu patrí aj integrovaný slovník.

Prispôsobenie jasu displeja, technológia PagePress, výdrž batérie
Bez slotu na karty

PocketBook 641 Aqua 2

PocketBook 641 Aqua 2 recenzie a test

Čítačka kníh PocketBook 641 Aqua 2 je unikátny hlavne pre svoje vykonanie. Okrem toho, že zaujme atraktívnym modrý dizajnom, nemožno zabúdať tiež na celkovú odolnosť. Ponúkne krytie s označením IP57, čo znamená ochranu proti vode a tiež proti prachu. Ďalej poteší i ďalšie klady, ako napríklad integrovaný Wi-Fi modul, ktorý je samozrejmou výbavou.

Základom čítačky je dotykový displej, ktorý má rozlíšenie 212 dpi s veľkosťou uhlopriečky 6 palcov. Samozrejmá je E-ink technológie spojené s vernejším zobrazením. Čo rozhodne nadchne, to je vnútorná pamäť na knihy a dokumenty, ktorá je 8 GB.

Okrem čítania je možné aj prezeranie fotografií, alebo počúvanie hudby vo formáte MP3. Ďalej netreba zabúdať aj na dobrú výdrž, a to vďaka batérii s kapacitou s hodnotou 1 500 mAh. Praktická, hlavne pri cestovaní, je tiež nízka váha, ktorá činí 180 gramov.

Krytie IP57, okrem čítania aj obrázky a MP3, vnútorná pamäť
Menšie citlivosť displeja

Amazon Kindle Oasis

Amazon Kindle Oasis recenzie a test

Čítačka kníh Amazon Kindle Oasis je ďalší zo zaujímavých počinov tejto známej značky. Základom je dotykový displej, ktorého veľkosť je 6 palcov. Spojený je s dostatočným rozlíšením, ktorého hodnota je 300 DPI. Kladom je podpora veľkého množstva formátov, a to aj vrátane DOC, alebo formátov obrazových. Vo výbave tiež nechýba toľko praktický Wi-Fi modul.

Vďaka kvalitnej batérii je zaistená aj dlhá výdrž, ktorá v optimálnom prípade činí až 54 dní. Zaujmú kompaktné rozmery, ktoré sú 143 x 122 x 8,5 milimetrov. Veľkosť má kladný vplyv tiež na hmotnosť, ktorá je veľmi nízka. Robí iba 131 gramov.

Veľkosť vnútornej pamäte sú dnes celkom klasické 4 GB. Zabúdať nemožno fakt, že k dispozícii nie je slot na pamäťové karty. O kvalitu čítania sa stará E-ink a ďalšie technológie, vďaka ktorým možno docieliť rovnakého pocitu, ako pri čítaní bežnej tlačenej knihy.

Rozlíšenie displeja, nízka váha, kožený kryt s prídavnou batériou
Bez slotu na kartu

C-TECH Lexis EBR-61

C-TECH Lexis EBR-61 recenzie a test

Elektronická čítačka kníh C-TECH Lexis EBR-61 má uhlopriečku displeja s veľkosťou 6 palcov. Samozrejmé je ako to, že displej využíva technológiu E-ink (konkrétne Carta), tak aj to, že je dotykový. Unikátom tohto modelu je prítomnosť systému Android a využitia aplikácií. Ďalej nadchne aj podpora radu formátov. Ako u kníh a dokumentov, tak aj v segmente obrázkov, alebo hudobných súborov.

Kladom je dostatočná veľkosť vnútornej pamäte, ktorá ponúkne veľmi dobrých 8 GB, čo je pre bežné použitie viac než dostačujúca. Pamäť možno navyše aj rozšíriť s využitím micro SD karty. Kladom je takisto prijateľná hmotnosť o veľkosti 195 gramov.

Medzi štandardnú výbavu patrí tiež Wi-Fi modul, rovnako ako možnosť využiť podsvietenie displeja, či výstupu na slúchadlá. Batéria je typu Polymer Li-on, s kapacitou 1 700 mAh. To znamená, že za ideálnych podmienok je výdrž približne 30 dní.

E-Ink Carta, podpora formátov, predčítanie
Slabšia výdrž batérie

Ako vybrať čítačku kníh

Elektronická čítačka kníh sa pomaly ale isto stáva alternatívou klasickej tlačenej knihy. Kladom je hlavne to, že má malé rozmery i hmotnosť, dobrú pamäť a tiež kvalitný displej. V našom radcovia v prinášame zoznam najdôležitejších informácií, ktoré je potrebné pri výbere zohľadniť.

Typ displeja, veľkosť, váha

Medzi štandard patrí dotykové ovládanie, ktoré preto ani nie je nutné zmieňovať. Najprv sa pozrieme na konkrétnu technológiu vykresľovanie. Naprostý štandardom je tá s názvom E-ink, ktorá zaistí taký pocit z čítania, ktorý sa vyrovná klasickej knihe. Táto technológia sa môže deliť na dve varianty. Lacnejšie a o niečo horšie E-ink Pearl, a na drahšie a lepšie E-ink Carta. Treba povedať, že prvá technológia sa dnes už pomaly vytráca a je nahradzovaná kvalitnejší.

Ďalej je u displeja treba prihliadnuť na jeho veľkosti, teda uhlopriečke. Najobľúbenejšie sú displeje s veľkosťou 6 palcov, ktoré má väčšina čítačiek elektronických kníh. V ponuke však možno nájsť aj väčšie s uhlopriečkou 8″ alebo menšie 5″. Pri výbere displeja pozor tiež na jeho rozlíšenie udávané v PPI. Príliš nízke rozlíšenie má za následok neostrý obraz.

Hmotnosť sa odvíja ako od veľkosti čítačky, tak i kapacity batérie a použitého hardware. Zvyčajne majú váhu pod 200 gramov. To je hodnota, ktorá je vo väčšine prípadov nižšia než u bežnej tlačené knihy. Výhoda je zrejmá, teda ľahký transport aj možnosť dlhodobého držanie.

Batéria a jej výdrž

Keďže má čítačka kníh primárne nahradiť klasickú knihu, je treba prihliadnuť aj na výdrži jej batérie. Tú ovplyvní niekoľko vecí. V prvom rade je to kapacita. Ďalej je to spotreba displeja, alebo aktivita rôznych hardware modulov. Čo je dnes v oblasti batérií štandardom, to sú kapacity okolo 1 500 mAh, ktoré by mali na bežné použitie plne postačovať.

U udávanie výdrže nie sú niektorí výrobcovia jednotné. Niekde sa hovorí o dňoch, ktoré sú v rozmedzí 30 – 45 dní. Jedná sa o počet dní, keď sa číta v priemere 30 minút denne. V iných prípadoch je výdrž udávaná počtom prečítaných stránok na jedno nabitie. Štandardná hodnota je v tomto prípade 5 000 – 8 000 stránok. Všetko je však orientačné, aj s ohľadom na rýchlosť čítania.

Podporované formáty

Na čo je vhodné zamerať sa v tomto prípade? Prioritu by mali byť klasické formáty pre elektronické knihy, a to EPUB, PDF a MOBI, prípadne AZW (formát kníh z Amazonu). Ďalej si môže poradiť aj s dokumentmi, napríklad vo formátoch DOC, TXT alebo PDF. Kvalitná čítačka kníh dokáže zvládnuť aj obrázky vo formátoch JPG alebo BMP, rovnako ako u nej nemusí byť problémom prehrávať hudobné súbory typu MP3 alebo prezerať webové stránky (HTML).

Kapacita pamäte

Jednou z výhod čítačky kníh je uloženie tisícov titulov. Konkrétny počet ovplyvňuje hlavne veľkosť vnútornej pamäte. Pokiaľ ide o nižšiu štandard, pod ktorý neodporúčame klesať, tak hovoríme o hodnote 4 GB. Ďalej možno nájsť aj lepšie možnosti, ktoré majú kapacitu okolo 8 GB. Nutné dodať, že u mnohých modelov nie je problém rozšírenia. Najčastejšie pomocou micro SD karty, ktorá môže mať kapacitu až niekoľko desiatok GB. Všeobecne nejde ani tak o množstvo kníh, ktoré si do zariadenia maximálne uložíte, ako o prípadnej multimediálne súbory, ktoré zaberajú viac miesta v pamäti.

Ďalšie funkcie a vlastnosti

Štandardom by mala byť možnosť prístupu k internetu, čo je riešené pomocou Wi-Fi. U pokročilejších modelov je možné využiť i dátového pripojenia cez SIM. Ďalej patrí medzi praktické funkcie slovníky, ktoré sa hodí pri preložení rôznych fráz. Unikátom je aj funkcie textu do hovoreného slova, vďaka čomu nie je nutné klasické čítanie, pretože si možno nechať knihu predčítať. Tu príde vhod výstup na slúchadlá, ktorý je využívaný pri modeloch, ktoré si poradia s MP3 formátom a možno ich tak využiť ako prehrávač hudby.

3.5/5 - (13 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.