Domácnosť,

Najlepšie čističky vzduchu: Recenzie Ionic-CARE, Philips ai.

Čistička vzduchu je dobrou cestou, ako si v domácnosti zabezpečiť dokonalé prostredie pre život dospelých, ale aj detí. Do bytu a interiéru sa môže dostávať rad nežiaducich látok a tento prístroj je dokáže odstrániť. Je vhodným pomocníkom ako pre bežné domácnosti, tak napríklad aj domácnosti s alergikov alebo osobami s respiračnými ťažkosťami.

Domáce čistička vzduchu nie je pomocníkom len vo chvíli, kedy je potrebné eliminovať zo vzduchu rôzne alergény, vírusy alebo baktérie. Kvalitné ionizátor vzduchu prispeje aj k tomu, že je vzduch obohatený o záporné ióny, čím sa zdvihne jeho kvalita. Ak je navyše čistička so zvlhčovačom, môžete využiť výhody oboch prístrojov v jednom.

Zohľadniť by ste mali nielen veľkosť odporúčaného priestoru, vzduchový výkon alebo protiprašný účinnosť, ale aj špecifické vlastnosti. Napríklad typ filtra (HEPA, vodná, elektrostatický), úroveň hluku alebo prítomnosť ionizátora. Na základe parametrov, testov a používateľských skúseností sme pripravili výber zahrňujúce najlepšie čističky vzduchu a ich recenzie.

Najlepšie čističky vzduchu – TOP 10

V tabuľke je výber 10 najlepších čističiek vzduchu z testov a hodnotenia pre rok 2024.


Zobraziť celú ponuku

Porovnanie parametrov

 Ionic-CARE Triton X6Bionaire BAP1700Philips AC4080/10Ionic-CARE FF-210Electrolux EAP150Rowenta PU4010F0Steba LR 5Philips AC3259/10Bionaire BAP9240Guzzanti GZ 998
Typ filtraElektrostatickýHEPAHEPA + Uhlíkový-HEPAHEPA + UhlíkovýHEPA + UhlíkovýOstatnéHEPAHEPA + Uhlíkový
Počet rýchlostí333Nemá343533
Indikátor stavu filtraÁnoÁnoÁno-ÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁno
ViacViacViacViacViacViacViacViacViacViac

Recenzie 10 čističiek vzduchu

Ionic-CARE Triton X6

Ionic-CARE Triton X6 recenzie a test

Čistička vzduchu Ionic-CARE Triton X6 s umývateľným filtrom dokáže vytvoriť zdravé prostredie v interiéri, a to s istotou nízkych nákladov. Dokáže zachytiť až 96% rôznych nečistôt, ktoré sa nachádzajú v interiéri.

Medzi jej ďalšie kladné vlastnosti patrí aj fakt, že až o celých 85% dokáže v interiéri znížiť výskyt rôznych baktérií a tiež rôznych druhov plesní. Špecifikom je tiež absolútne tichá prevádzka, ktorý činí iba 8 dB, čo je hodnota takmer nepočuteľná. Náklady na prevádzku sú tiež minimálne, pretože má príkon solídnych 15 Wattov.

Využíva moderné elektrostatické filtre, ktoré nie je nutné meniť. Tým klesajú ďalšie náklady. Filtre sa jednoducho umyjú a používajú sa ďalej. Interval čistenia je v rozmedzí zhruba 3 – 7 dní, podľa intenzity čistenia. Na plný výkon zvládne tento model priestor o veľkosti 75 metrov štvorcových.

Umývateľný filter, tichá prevádzka, ionizácia
Bez diaľkového ovládania

Bionaire BAP1700

Bionaire BAP1700 recenzie a test

Čistička vzduchu Bionaire BAP1700 zaujme v prvom rade kvalitou filtrácie, pretože využíva dnes najmodernejšie a tiež najlepší HEPA filter. Konkrétne nesie označenie PERMAtech. Ten je spojený s elektronickou indikáciou toho, kedy je znečistený. Zaujme tiež dizajn, ktorý je kombináciou bielej a striebornej. Pri chode je možnosť nastaviť jednu z celkom 3 dostupných rýchlosťou.

Ak beží na plný výkon, je potrebné počítať s hlukom okolo 55 dB a je teda v porovnaní s inými modelmi o niečo hlučnejší. Okrem klasickej filtrácie vzduchu nechýba tiež takzvaný ionizátor. Svojimi vlastnosťami a výkonom je určená do miestností o podlahovej ploche do 34 metrov štvorcových.

Vďaka snímaču kvality vzduchu je možný automatický prevádzka, ktorý nastavuje výkon podľa potreby. Príkon tohto modelu je 65 W. Zaujme tiež možnosť automatického vypnutia, a to v rozmedzí od 2 až do 8 hodín. Konštrukcia využíva i praktického predfiltra.

Automatická prevádzka, HEPA filter, ionizácia
Vyššia hlučnosť

Philips AC4080/10

Philips AC4080/10 recenzie a test

Čistička vzduchu so zvlhčovačom Philips AC4080 / 10 je svojím prevedením určená pre miestnosti, kde je vnútorný objem vzduchu až 43 metrov štvorcových. K dispozícii sú celkom 3 možnosti nastavenia výkonu, podľa potreby. Vďaka technológii VitaShield IPS je zabezpečené vysoko efektívne odstránenie prachu, ale aj peľu, plynov a tiež baktérií.

Unikátna funkcia NanoCloud zaisťuje minimálnu šíreniu baktérií, ktoré je znížené až o celých 99 percent. Vďaka 3 diódam je možné ihneď zistiť, aká je kvalita vzduchu v miestnosti. Tomu sa prispôsobí inteligentný snímač, ktorý sa postará o automatickú prevádzku.

Medzi praktické funkcie patrí časovač, rovnako ako spánkový režim, ktorý nijako neruší. Napájanie je klasické, pomocou kábla, s príkonom 60 W. Nechýba indikátor stavu filtra.

Nízka hlučnosť, kombinácia čističky a zvlhčovače
Bez ionizácie

Ionic-CARE FF-210

Ionic-CARE FF-210 recenzie a test

Čistička vzduchu s ionizátorom Ionic-CARE FF-210 je unikátny tým, že nie je určená pre použitie do miestností, ale do chladničky. Okrem procesu ionizácie produkuje tiež ozón, ktorý slúži ako veľmi dobrá dezinfekcia. Vďaka tomu je zaručené, že sa predĺži čerstvosť všetkých potravín, vrátane ovocia, zeleniny a ďalej tiež mäsa.

Tento model dokáže hubiť baktérie, vírusy rovnako ako pesticídy. Napájaný je jednoducho, pomocou 3 tužkových AA batérií. Tie dodajú energiu zhruba 3 mesiace. Vďaka možnosti nastavenia výkonu je vhodná aj do väčších chladničiek, ktoré majú 400 litrov. O nastavenie informuje praktická LED dióda.

Prevádzka je riadený automaticky, pomocou mikroprocesora. Svoju efektivitou dokáže eliminovať až 95 percent rôznych baktérií. Zabraňuje kontaminácii potravín a ľahko sa ovláda 1 tlačidlom. Produkcia ozónu je o hodnote 0,05 ppm, ktorá nie je zdraviu škodlivá.

Ionizácie a ozón, napájanie AA batériami, dlhá výdrž
Využitie len v chladničke

Electrolux EAP150

Electrolux EAP150 recenzie a test

Domáca čistička vzduchu Electrolux EAP150 ponúkne veľmi dobrý výkon, vďaka ktorému dokáže za hodinu svojho plnej prevádzky vyčistiť vzduch o objeme až 153 metrov kubických za hodinu. Zaujme aj zaujímavým bielym designom. Vďaka účinným filtrom si dokáže poradiť aj s najmenšími časticami ktoré dokážu mať napríklad i len 0,1 mikrometra. Zastaví tak takmer všetko.

Medzi prednosti patrí systém filtrov, kde nechýba ani HEPA filter, vďaka čomu je miestnosť čistená hneď v 3 fázach. Vďaka tomu môže byť vzduch efektívne vyčistený až o celých 99,97 percent. Optimálne použitie je v miestnostiach okolo 32 metrov štvorcových, kde je v normálnom režime príkon o hodnote 35 W.

Medzi jeden z filtrov patrí variant elektrostatická, zatiaľ čo medzi ďalšie sa radí filter s aktívnym uhlím. Rýchlosť vetrákov je možné regulovať, pričom k dispozícii sú 4 úrovne. Nechýba diódy upozorňujúce na stav vzduchu. Hlasitosť je 25 dB.

Systém predfiltrov, nízka hlučnosť, monitoring vzduchu
Nemá ionizátor

Rowenta Intense Pure Air PU4010F0

Rowenta PU4010F0 recenzie a test

Čistička vzduchu Rowenta Intense Pure Air PU4010F0 dokáže byť veľmi efektívny, pretože dokáže eliminovať až 99,97% nečistôt. Navyše sa pýši aj tým, že vie likvidovať tiež formaldehyd. Má hneď 4 úrovne filtrácie, ktoré prispievajú k týmto výsledkom. Tu nechýba kvalitný uhlíkový filtre, rovnako ako veľmi efektívny HEPA filtrami. Ďalej je tu filter NanoCaptur.

Zaujme tiež hlučnosť, kedy pri najnižšom výkone bude len 22 dB. Pokiaľ ide o výkon najvyššia, je potrebné počítať s hodnotou 45 dB. Bez problémov zvládne vyčistiť aj veľké miestnosti, a to o podlahovej ploche, ktorá je 32 metrov štvorcových.

Nechýba bohaté možnosti rôzneho nastavenia. Sem sa radia napríklad funkcia časovača, ale aj možnosť odloženého štartu. Nastaviť je možné tiež smer vývodu filtrovaného vzduchu. K dispozícii sú aj 4 stupne nastavenia prúdenia vzduchu.

4 úrovne filtrácie, odstráni formaldehyd, nízka hlučnosť
Chýba ionizácia

Steba LR 5

Steba LR 5 recenzie a test

Ionizátor vzduchu Steba LR 5 je elektronickou čističkou, ktorá používa hneď 4 typy filtrov. Nechýba variant s aktívnym uhlím – ktorá vydrží zhruba po dobu 6 mesiacov, alebo HEPA filter. Čistička je určená aj pre väčšie miestnosti a byty, a to najlepšie v rozmedzí od 30 až po 50 metrov štvorcových.

Zaujme aj v celku dobrou spotrebou, čo uvádza hodnota príkonu 30 W. Nechýba možnosť časovača, ktorý je možný nastaviť v intervale 12 hodín. Ďalej je možné nastaviť až 3 rýchlosti prúdenia vzduchu. Nastavenie zobrazuje LCD displej.

Ovládanie je manuálne, alebo vďaka praktickému ovládačmi aj diaľkové. Poteší aj hlučnosť, ktorá je v základnom režime iba 30 dB. Možnosť ionizácie možné zapínať alebo vypínať podľa potreby. Jednoduché použitie podporuje aj to, že jednotlivé filtre možno meniť veľmi jednoducho a rýchlo.

4 násobná filtrácia, diaľkové ovládanie, ionizácia
Nutnosť výmeny filtrov

Philips AC3259/10

Philips AC3259/10 recenzie a test

Čistička vzduchu Philips AC3259/10 patrí do skupiny naozaj prepracovaných produktov. Dokladá to aj snímač AeraSense, ktorý podporuje elimináciu aj tých najmenších častíc. Zaujme tiež jej určenie, ktoré sa hodia do tých najväčších interiérov, ktoré majú plochu okolo 95 metrov štvorcových.

Vybrať je možné konkrétne nastavenie. Celkom je k dispozícii 5 manuálnych režimov, ku ktorým sa ďalej pridávajú 3 úplne automatické. Ovládanie je uľahčené aj tým, že na to je možné využívať praktickú aplikáciu. Tá nesie názov Air Matters a vďaka spárovanie s bezdrôtovou sieťou je možné čističku ovládať odkiaľkoľvek. Model je určený aj do domácností, kde žijú alergici.

Zaujme aj jej celkom dobrá úspora, ktorú udáva príkon o hodnote 60 W. Ďalej nadchne displej ukazujúci ako nastavenia, tak aj celkový stav čisteného vzduchu. Vďaka nočnému režimu s nízkou hlučnosťou nie je problém použitia počas celého dňa.

Ovládanie cez aplikáciu, automatické režimy, pre veľké miestnosti
Chýba ionizácia

Bionaire BAP9240

Bionaire BAP9240 recenzie a test

Bionaire BAP9240 je čistička vzduchu s ionizátorom a využíva dnes jeden z najmodernejšie HEPA filtrov, vďaka ktorému je zabezpečené, že zachytí až 99 percent nečistôt. A to prachy, pele, ale aj plesne. Riešenie je určené skôr do kancelárií a menších miestností. Tam, kde je podlahová plocha maximálne o veľkosti 13 metrov štvorcových.

Možné nastavenie je spojené s nastavením až 3 konkrétnych rýchlostí prúdenia vzduchu. Unikátom je umiestnenie, a to buď na stojato, alebo tiež naležato. S ohľadom na výkon sa mení aj celkový hlučnosť, ktorá je spojená s týmito tromi rôznymi hodnotami – 30, 45 a ďalej až 50 dB.

Zaujme označenie s názvom osvedčenie B.A.F, ktoré je akýmsi certifikátom pre to, že je možné jej použitie aj pre alergikov. Jej vzduchový výkon je pri plnom výkone až 67 m3/h. Má tiež prác predfilter, vďaka ktorému je šetrený onen štandardný filter HEPA.

Osvedčenie B.A.F., ionizácia, HEPA filter
Do menších priestorov

Guzzanti GZ 998

Guzzanti GZ 998 recenzie a test

Ionizátor vzduchu Guzzanti GZ 998 je určený do bežných domácností, aj tam, kde žijú alergici. K dispozícii je 4 násobný filter, ktorý obsahuje ako PP filtre určený pre veľké nečistoty, tak aj špičkový HEPA filter, ktorý ponúkne účinnosť až 99 percent. Ďalej nechýba ďalší z kvalitných filtrov, a to ten s aktívnym uhlím, ktorý sa stará hlavne o plynné nečistoty.

Vďaka veľkému LCD displeju je zaistené jednoduché nastavenie. K dispozícii sú celkom 3 varianty prúdenia vzduchu. Pre možnosť automatiky je tu aj 12 hodinový časovač. Kladom je ovládanie ako na prístroji, tak aj pomocou praktického diaľkového ovládača.

Použitie je vhodné v tých miestnostiach, ktoré majú okolo 30 metrov štvorcových podlahovej plochy. Zaujme aj prijateľná hlučnosť v základnom režime, ktorá činí 30 dB. Nechýba indikátor stavu filtra upozorňujúci na jeho výmenu, alebo tiež samostatne voliteľná funkcia ionizácie.

Cena/výkon, 4 filtre, diaľkové ovládanie, ionizácia
Podľa niektorých ohlasov hlučnosť a vibrácie

Najpredávanejšie čističky vzduchu

Najpredávanejšie čističky vzduchu na trhu sú tie od značiek: Ionic-Care, Philips, Winix, Xiaomi, Rohnson, Eta. Obľúbené a kvalitné sú aj Dyson, Electrolux a Tesla, ktoré určite nájdete v odborných testoch čističiek vzduchu (napríklad dTest). Vyhľadávaná je tiež čistička vzduchu Lidl pod značkou Silvercrest.

Ako vybrať čističku vzduchu

V prvom rade ide o veľkosť priestoru, v akom bude čistička vzduchu používaná. Výrobcovia dnes danú plochu udávajú jednoduchšie, v metroch štvorcových. Rôzne malé, kancelárske, sú určené do priestoru okolo 15 štvorcových metrov. Čističky vzduchu do bytu počítajú s plochou okolo 35 metrov a tie najväčšie môžu atakovať aj hranicu 100 metrov štvorcových.

Miera účinnosti

Aj tá je jasným parametrom, na ktorý je vhodné sa sústrediť. Veľmi často je spojená s typom filtrácie a tiež počtom filtrov. Kvalitná čistička vzduchu by sa mala postarať o prach, pele, rovnako ako rôzne baktérie a vírusy, ale napríklad aj o pachy. Dnes sú na trhu modely, ktoré sa pýši tým, že majú až 99,9 percentnú účinnosť. Tá je už ideálne. S ohľadom na tento parametre neodporúčame ísť nižšie, než na hodnotu 80 až 90 percent, potom už stráca zmysel.

Typ filtra

Práve ten sa podpisuje na celkovej účinnosti. Keď sa pozrieme na možnosti daných filtrov, patrí medzi klasiku ten s označením HEPA, ktorý má takmer stopercentnú účinnosť. Ďalej je využívaný treba elektrostatický filter, ktorý nadchne údržbou, kedy ho stačí opláchnuť. Kvôli pachom môže byť využívaný aj aktívny uhlíkový filter. Medzi ďalšie riešenia patria rôzne predfiltre na veľké nečistoty, fotokatalický filter, alebo vodný filter.

Rozsah hlučnosti

Rolu tu hrá hlavne výkon a veľkosť ventilátora. Ideálna je kombinácia vysokého výkonu a nízkej hlučnosti. Rolu hrá tiež aktuálne nastavený výkon. Rad modelov disponuje pri bežnom režime hlučnosťou medzi 30 – 40 dB. U vyššieho výkonu môže stúpať aj nad 50 dB. Niektoré ponúknu aj ultra tichý chod, alebo nočný režim, kedy hodnota padá aj pod 30 dB.

Spotreba čističky

Možno ju jednoducho odvodiť od príkonu, ktorý má. Čím je príkon nižší, tým nižšia bude tiež spotreba. Pozor však na to, že čím nižšia je táto hodnota, tým menej vzduchu dokáže čistička prečistiť. Keď ide o rozpätie, tak u tých najúspornejších hovoríme o jednotkách Wattov. Tie s najväčším príkonom sú spájané s hodnotou aj 100 W. Optimálne sú varianty okolo 50 – 70 W.

Funkcie a vlastnosti

Čo dnešná čistička vzduchu môže ďalej ponúknuť? Je to už spomínaný ionizátor vzduchu. Ďalej to môžu byť aj rôzne časovača. Niektoré majú senzory, ktoré vzduch nielen monitorujú, ale sami podľa toho upravujú konkrétny program. Praktické môže byť tiež diaľkové ovládanie, ktoré je u tých najlepších riešené tak, že je ovládaná cez aplikáciu odkiaľkoľvek. Dobrými pomocníkmi sú aj indikátory znečistenia vzduchu, alebo indikátory znečistenia filtra.

4.4/5 - (22 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.