Upratovanie,

Najlepšie čističe okien: robotické, aku stierky | Recenzie, test

Čistič okien umožňuje túto neobľúbenú domácu prácu zvládnuť jednoduchšie a podstatne rýchlejšie. Nielen že vás zbaví námahy oproti použitiu klasického handra a vedierku s vodou, ale dokáže tiež odstrániť prebytočnú tekutinu a tým aj eliminovať vznik nepríjemných šmúh. Vysávač na okná možno použiť aj na celý rad iných hladkých povrchov. Okrem umývanie okien tak vyčistíte aj zrkadlá alebo sprchovacie kúty, v čom dopĺňa inú upratovaciu techniku, a to parný čistič.

Na trhu sú dve riešenia, a to aku stierka na okná a inovatívne robot na umývanie okien. Ručné čistič okien musíte obsluhovať manuálne, výhodou je však ľahké čistenie malých okien a plôch i kvalitné odsávanie vody a vyleštenie skla. Robotický vysávač na okná síce možno využiť aj na malej ploche, ale najviac úžitku urobí v domácnostiach s francúzskymi oknami alebo zimnou záhradou. Vďaka senzorom a navigačnému systému sa dokáže sám pohybovať a identifikovať rámy okien.

Zohľadniť by ste mali nielen výdrž batérie, dobu nabíjania, výkon a tlak, objem nádrže na vodu, ale aj špecifické vlastnosti. Napríklad či má nadstavec pre mop, alebo teleskopickú tyč na čistenie vo výškach. Na základe parametrov, testov a používateľských skúseností sme pripravili výber obsahujúce najlepšie čističe okien a ich recenzie.

Najlepšie čističe okien – TOP 10

V tabuľke je výber 10 najlepších čističov okien z testov a hodnotenia pre rok 2022.


Zobraziť celú ponuku


TIP:

Porovnanie parametrov

 Kärcher WV 2 PlusLeifheit Window Cleaner 51019HOBOT 188Vileda Windomatic 150568Kärcher WV 5 PremiumLeifheit Window Cleaner 51003HOBOT 268Kärcher WV 50 plusLeifheit Window Cleaner 51004Vileda Windomatic 153230
Hmotnosť0,6 kg1,9 kg0,9 kg0,6 kg0,77 kg1,6 kg1,2 kg0,7 kg1,3 kg1 kg
Objem nádoby100 ml100 ml100 ml100 ml100 ml100 ml100 ml100 ml100 ml100 ml
Doba nabíjania140 min180 min-4 h185 min180 min-2 h180 min4 h
ViacViacViacViacViacViacViacViacViacViac

Recenzie 10 čističov okien

Kärcher WV 2 Plus

Kärcher WV 2 Plus recenzie a test

Aku stierka na okná Kärcher WV 2 plus je pomocníkom každého, kto chce mať dokonalá okna. Okrem samotnej stierky je k dispozícii aj praktický rozprašovač s utierkou, pomocou ktorého je čistenie okien skutočnou hračkou. Eliminované je ako stekanie vody, tak aj to, aby sa na hladkom a sklenenom povrchu vytvorili šmuhy a iné fľaky.

Jedná sa o všestrannú upratovaciu techniku nie len na okná, ale aj obklady, zrkadlá a ďalšie hladké povrchy. Odsávacia hubica má šírku 280 milimetrov, čím je zaistený naozaj dostatočne veľký záber, a tak aj rýchlo odvedená práca. Doba prevádzky dosahuje 25 minút.

Vďaka ergonomickému prevedenie je zaistený aj jednoduchý úchop. Nechýba možnosť odsávania v rôznych polohách, čím sa čistič hodí aj na strešné okná. Nádrž na špinavú vodu má objem dostatočných 100 mililitrov. Výhodou je aj jeho váha, ktorá má 0,6 kg a ani pri dlhšom použití by vás nemala bolieť ruka.

Rýchle a kvalitné umývanie okien, všestrannosť, rýchle nabitie
Zle sa dostáva do rohov

Leifheit Window Cleaner 51019

Leifheit Window Cleaner 51019 recenzie a test

Vysávač na okná Leifheit Window Cleaner 51019 s mopom a čističom je inovatívnym pomocníkom pre domácnosť. Základom balenia je obojstranný mop a ďalej praktický vysávač na akúkoľvek tekutinu. Tú odstráni z okien, rovnako ako napríklad z obkladov, zrkadiel, hladkého nábytku a iných povrchov.

Vďaka unikátnemu zapnutie pri tlaku je výrazne vyšetrovaná batérie a s výdržou sa dostane až na 35 minút. Tento model je kompatibilný s Click systémom čo uľahčí prácu vo výškach. Doba nabíjania sa pohybuje okolo 180 minút, čo je priemer medzi okennými čističi. Objem nádoby, do ktorej mieria tekutina je 100 mililitrov.

Celková šírka záberu je 28 cm, čo má všeobecne vplyv na výrazne rýchlu a efektívnu prácu, ale zo porovnávaných modelov nijako nevybočuje. Po odsatí vody na oknách nezostanú stopy po tekutine. Praktický mop je určený na všetky druhy povrchov a možno ho jednoducho prať v práčke.

Kompatibilita s Click systémom, prateľný návlek mopu
Vyššia váha

HOBOT 188

HOBOT 188 recenzie a test

Robotický čistič okien HOBOT 188 je jedinečný pomocník pre čistenie sklenených povrchov. Má systém Single-side, vďaka čomu ho možno použiť na rade rôznorodých povrchov. Poradí si napríklad tiež s obkladmi, so zrkadlami a ďalšími možnosťami. Stačí ho místit na daný povrch a nechať pracovať.

Vďaka systému Al-Technology 2.0 je kontrolovaný pohyb, aby bolo dosiahnuté skutočne dokonalého výsledku. Nechýba ani možnosť diaľkového ovládania, v prípade potreby navedenie na konkrétne miesto. Poradí si aj s čistením v rohoch. Jeho váha navyše nie je nijak veľká (930 gramov).

Vďaka bezpečnostnému lanu s dĺžkou 5 metrov je zaistená maximálna ochrana a 4 metre napájacieho kábla hravo postačí na bežné použitie. Súčasťou je tiež UPS batéria, ktorá zaistí stály prísun energie aj pri výpadku prúdu. Hlučnosť počas práce je 67 dB kvôli vytváraniu potrebného podtlaku, takže môže rušiť.

Automatickú prevádzku, UPS batérie, čistenie v rohoch
Káblová prevádzka

Vileda Windomatic 150568

Vileda Windomatic 150568 recenzie a test

Čistič na okná Vileda Windomatic 150568 pomôže nielen s čistením okien, aby na nich neboli šmuhy, ale dokáže pomôcť aj v prípade, kedy je potrebné odsať rôzne na zem vyliate tekutiny. Ďalej ho možno použiť aj na okenné rámy, na čistenie zrkadiel, sprchových kútov, ale aj obkladov a dlažieb.

O dokonalé odsatie sa stará systém využívajúci celkom 12 kanálikov. Vďaka hlavicu s ohybným kĺbom sa možno dostať na akékoľvek horšie dostupné miesta. Na jedno nabitie je možné s prístrojom pracovať po dobu 20 minút, čo zodpovedá ploche zhruba 60 metrov štvorcových.

Odsatá tekutina mieri do nádrže s objemom 100 mililitrov a z nej je možné tekutiny ľahko vypustiť. Na rýchlosť a efektivitu má vplyv aj celková šírka stierky, ktorá je 27 centimetrov. Po vybití stačí pripojiť k nabíjačke. Doba nabíjania je približne 4 hodiny, plné dobitie tak trvá najdlhšie z porovnávaných čističov.

Nízka váha, dostupná cena pri dobrej kvalite
Dlhšia doba nabíjania a kratšie výdrž

Kärcher WV 5 Premium

Kärcher WV 5 Premium recenzie a test

Čistič okien Kärcher WV 5 Premium je unikátny predovšetkým z dôvodu možnosti dlhodobej práce, a to vďaka výmene akumulátora za nový nabitý. Ďalej nechýba ani LED ukazovateľ, ktorý jasne poukazuje na konkrétny stav nabitia. Vďaka pogumované rukoväte je zaistené bezproblémové držanie bez obavy o vykĺznutiu.

Na jedno nabitie nie je problém vyčistiť až 105 metrov štvorcových, čo zodpovedá počtu zhruba 35 okien. Samozrejmosťou je použitie nielen na okná, ale aj zrkadlá, skla, obklady a ďalšie hladké plochy. Práca ide rýchlo od ruky aj vďaka hubicu, ktorá má štandardnú dĺžku 28 centimetrov. Výhodou je aj druhá sacia hubica na menšie okenné tabuľky, ktorá má šírku 17 cm.

Vysávaná tekutina mieri do nádobky s objemom 100 mililitrov. Z nej ju možno následne jednoducho vyliať. Ak sa batéria vybije, je možné ju nabíjať po dobu približne 185 minút. Následne by mala vydržať na dobu práce okolo 35 minút.

Vymeniteľná batéria, tichá prevádzka, menšie sacia hubica
Druhý akumulátor nutné dokúpiť

Leifheit Window Cleaner 51003

Leifheit Window Cleaner 51003 recenzie a test

Čistič okien Leifheit Window Cleaner s mopom a tyčou je pomocník od známej značky, ktorý sa chváli príslušenstvom vo forme tyče, ktorá dosiahne na vyššiu i vzdialenejšie miesta. Pri tlaku sa aktivuje na plný výkon, a okrem okien ho možno použiť na obklady, zrkadlá a ďalšie hladké povrchy.

Po umytí praktickým mopom, ktorý je súčasť príslušenstva, prichádza na rad výkonná aku stierka. Jej batéria dokáže ponúknuť dobu použitia okolo 35 minút. Všetky vysiate voda mieri do nádržky s objemom 100 ml, ktorú je možné ľahko vyprázdniť.

Hmotnosť celého modelu je 1,6 kg. Šírka plochy odsávania je obvyklých 28 cm, čím je zaručená rýchla a efektívna práca. Po vybití je možné batériu opäť nabiť. Doba je zhruba 180 minút. Batérie zvládne minimálne 1 000 nabíjacích cyklov.

Click systém pre upevnenie tyče, mopové nadstavec
Pre lepšiu manipuláciu by sa hodila otočná hlavica

HOBOT 268

HOBOT 268 recenzie a test

Robot na umývanie okien HOBOT 268 je unikátny automatický pomocník, ktorý zaistí dokonalú čistotu okien, ale aj iných sklenených povrchov. Jeho unikátom je systém Single-Side-Cleaning, ktorá zvládne skla akejkoľvek hrúbky, ale aj akéhokoľvek typu. Dokáže sa pohybovať plynulo a efektívne, čím sa postará o vyčistenie kompletné plochy.

Pracuje v dvoch fázach, kedy dokáže za dve a pol minúty bez problémov vyčistiť sklenenú plochu o veľkosti 1 meter štvorcový. Určený je na povrchy od 40 x 40 centimetrov, až do plochy o veľkosti 6 x 5 metrov. Vďaka přisávacímu motoru s príkonom 80 W je zaistené, že na skle perfektne drží a nespadne.

Dodanie energie je riešené pomocou kábla. Ďalej nechýba vstavaný UPS zdroj, ktorý má 4 Li-Po akumulátory, ktoré zabránia prerušenie činnosti. Batérie dokáže bez problémov pracovať po dobu 20 minút. Hlučnosť počas práce je prijateľných 64 dB.

Automatická prevádzka, UPS batérie, pre veľké okná
Obstarávacia cena, stručný návod

Kärcher WV 50 plus

Kärcher WV 50 plus recenzie a test

Ručný čistič okien Kärcher WV 50 plus je určený na okná, ale aj na akékoľvek hladké povrchy. Vďaka praktickému mopu a rozprašovači je možné povrch najprv vyčistiť a potom vysať. Tým dôjde k eliminácii tečúcich kvapiek aj elimináciu šmúh. A to na oknách, zrkadlách, obkladoch, sprchových kútoch aj na lesklom hladkom nábytku.

Zaujme aj jeho veľmi nízka hmotnosť, ktorá činí len 0,7 kilogramov, takže sa toľko neprerečie. Na jedno nabitie je možné bez problému umyť 10 až 15 okien. Doba prevádzky na nabitie je okolo 20 minút. Potom stačí prístroj opäť jednoducho nabiť. To trvá zhruba 2 hodiny pri napätí 3,6 V.

Šírku záberu má štandardné, teda 28 centimetrov. Všetka odsatá tekutina mieri do nádobky, ktorá má objem 100 mililitrov. Z tej možno tekutinu v prípade potreby rýchlo vyliať a opäť pokračovať v práci.

Príslušenstvo, nízka váha, rýchle nabíjanie
Prevádzková výdrž

Leifheit Window Cleaner 51004

Leifheit Window Cleaner 51004 recenzie a test

Vysávač na okná Leifheit Window Cleaner 51004 s malou sacou hubicou je kompaktné riešenie vychádzajúce z klasického modelu. Šírka záberu je 17 centimetrov. Tým sa hodí aj do menších priestorov a na menšie okná. Kompaktným rozmerom zodpovedá aj nižšia váha, ktorá je iba 1,3 kilogramami.

Po plnom nabití batérie dokáže vysávač okien pracovať po dobu 35 minút. Voda mieri do nádoby, ktorá má stále klasický objem, a to 100 mililitrov. Vďaka kompatibilite s Click systémom je možné nasadenie tyče a čistenie priestorov vo výškach.

Doba nabíjania je okolo 180 minút. Kvalitná Li-Ion batéria je testovaná na minimálne 1 000 nabíjacích cyklov. Vďaka unikátnemu stand-by senzora je zabezpečená dlhšia výdrž batérie. Unikátna je využitie plného výkonu, ku ktorému dochádza až pri kontakte s vysávaným povrchom.

Kompaktné rozmery, pripnutie tyče, stand-by režim
Vo výbave nie je tyč (nutné dokúpiť)

Vileda Windomatic 153230

Vileda Windomatic 153230 recenzie a test

Vileda Windomatic 153230 je variant vysávača na okná, ktorý z nich dokáže odsať prebytočnú tekutinu. Zaistí tak dokonalú čistotu bez šmúh. Okrem okien je použiteľný na zrkadlách aj obkladoch. Jedná sa o model 2. generácie, ktorý má oproti predchádzajúcemu extra sací výkon.

Odsávaná špinavá voda mieri do nádoby, ktorá má klasický objem o veľkosti 100 mililitrov. Zaujme doba prevádzky na jedno nabitie, ktorá je až 40 minút. To plne postačí na plochu okolo 120 metrov štvorcových, čo zodpovedá počtu 50 – 100 okien.

Nízka hmotnosť činím 1 kilogram umožní komfort aj pri dlhodobej práci, hoci nejde o najľahší model. Navyše vďaka flexibilnej pohyblivé hlavici bude pri odsávaní tento model vždy v optimálnom uhle. Použitie je možné i horizontálne.

Aj horizontálne použitie, extra sací výkon, výdrž 40 minút
Bez príslušenstva

Ako vybrať vysávač na okná

Čistič okien je pomocník, ktorý má umývanie okien a skiel zefektívniť, urýchliť a zaistiť dokonalý výsledok. Pri výbere treba zohľadniť to, o aký konkrétny typ pôjde. Na trhu dominujú dve možnosti.

Aku stierka na okná

Populárne a v podstate klasické riešenie využívajúce gumovú stierku alebo utierku z mikrovlákna, kedy pracuje ako mop. Funguje na princípe odsávania tekutiny z okien. Aku stierka na okná zabezpečí jej odstránenie, a tak elimináciu stekajúcej vody alebo šmúh. Tekutina následne mieri do integrovanej nádoby v stierke. Nutnosťou je ručná práca.

Robotický čistič okien

Robot na umývanie okien je inovatívne riešenie, vychádzajúce z podlahových robotických vysávačov. Unikátom je to, že robotický vysávač na okná vďaka nasávaciemu systému sám drží na sklenenej ploche, jazdí po nej a dôkladne ju čistí. Funguje úplne automaticky (s pomocou senzorov deteguje rám okna), čím ušetrí čas a starosti s upratovaním. Počítať treba s vyššou obstarávacou cenou.

Výdrž batérie a doba nabíjania

Výdrž batérie sa počíta v plnej prevádzke a je vhodné jej venovať zvýšenú pozornosť vzhľadom na počet a veľkosť okien. Bežný rozsah výdrže, ktorý vysávače na okná majú, sa pohybuje v rozmedzí 20 až 40 minút. U robotických čističov okien je situácia odlišná, pretože sú napájané zo siete. Majú však v sebe záložnú batériu, ktorá pomôže v prípade výpadku prúdu, a tak zamedzí pádu. Čo sa týka nabíjania, tak tam je približný rozsah okolo 2 až 4 hodín.

Objem nádoby

Vysávač na okná funguje na princípe odsávanie vody zo skiel a iných hladkých povrchov. Špinavá tekutina mieri do nádoby, ktorá by mala ísť ľahko vyliať. Pri výbere je dobré zamerať sa hlavne na objem danej nádoby. Tu sa jednotlivé čističe okien nijako výrazne nelíši a bežným štandardom je objem o výške 100 mililitrov.

Šírka záberu

Šírka stierky výrazne ovplyvňuje rýchlosť a efektivitu práce. Na druhej strane môže väčšia šírka pôsobiť komplikácie u malých okien a v malých priestoroch. Optimálna šírkou u väčšiny produktov je hodnota 28 centimetrov existujú aj kompaktné rozmery, ktoré majú 17 cm.

Hmotnosť

Určite je vhodné sa pri výbere zamerať na to, aby mal hlavne ručný čistiť okien hmotnosť čo možno najmenší. To preto, že je zaistený komfort dlhodobej práce bez väčšej únavy. Modely, ktoré sú tými ľahšími na trhu, sa pohybujú hmotnostne okolo 0,7 kilogramu. U tých ťažších už ide o váhu okolo 1,5 kg.

Príslušenstvo

Čistič na okná by sa nezaobišiel bez kvalitnej sacej hubice. Veľakrát je možné získať aj rad ďalšieho príslušenstva. Kábel s nabíjačkou je braný ako bežný štandard. Ďalej sa môžu hodiť aj rôzne mopy na čistenie (hrubá utierka, utierka z mikrovlákna), rovnako ako praktické rozprašovača. Ďalej je dobré prihliadnuť k rôznym tyčiam a teleskopickým rukovätiam, ktoré pomôžu v čistení vo vyšších výškach.

4.4/5 - (35 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.