Upratovanie,

Najlepšie čističe okien: robotické, aku stierky | Recenzie, test

Čistič okien umožňuje túto neobľúbenú domácu prácu zvládnuť jednoduchšie a podstatne rýchlejšie. Nielen že vás zbaví námahy oproti použitiu klasického handra a vedierku s vodou, ale dokáže tiež odstrániť prebytočnú tekutinu a tým aj eliminovať vznik nepríjemných šmúh. Vysávač na okná možno použiť aj na celý rad iných hladkých povrchov. Okrem umývanie okien tak vyčistíte aj zrkadlá alebo sprchovacie kúty, v čom dopĺňa inú upratovaciu techniku, a to parný čistič.

Na trhu sú dve riešenia, a to aku stierka na okná a inovatívne robot na umývanie okien. Ručné čistič okien musíte obsluhovať manuálne, výhodou je však ľahké čistenie malých okien a plôch i kvalitné odsávanie vody a vyleštenie skla. Robotický vysávač na okná síce možno využiť aj na malej ploche, ale najviac úžitku urobí v domácnostiach s francúzskymi oknami alebo zimnou záhradou. Vďaka senzorom a navigačnému systému sa dokáže sám pohybovať a identifikovať rámy okien.

Zohľadniť by ste mali nielen výdrž batérie, dobu nabíjania, výkon a tlak, objem nádrže na vodu, ale aj špecifické vlastnosti. Napríklad či má nadstavec pre mop, alebo teleskopickú tyč na čistenie vo výškach. Na základe parametrov, testov a používateľských skúseností sme pripravili výber obsahujúce najlepšie čističe okien a ich recenzie.

Najlepšie čističe okien – TOP 10

V tabuľke je výber 10 najlepších čističov okien z testov a hodnotenia pre rok 2024.


Zobraziť celú ponuku


TIP:

Porovnanie parametrov

 Kärcher WV 2 PremiumLeifheit Nemo 51030Hobot 188Vileda Windomatic Power 153230Kärcher WV 5 PremiumLeifheit Window Cleaner 51003Hobot 2SBosch GlassVacSymbo Weebot W155Kärcher WV 6 Plus
Hmotnosť0,6 kg0,8 kg0,9 kg1 kg0,77 kg1,6 kg1,3 kg0,7 kg2,04 kg0,8 kg
Objem nádoby100 ml60 ml100 ml100 ml100 ml100 ml52 ml100 ml-150 ml
Doba nabíjania185 min--4 h185 min180 min-180 min-170 min
ViacViacViacViacViacViacViacViacViacViac

Recenzie 10 čističov okien

Kärcher WV 2 Premium

Kärcher WV 2 Premium recenzie a test

Vysávač na okná Kärcher WV 2 Premium má väčšiu kapacitu batérie a je tichší ako základné prevedenie tohto modelového radu. Nízku hlučnosť spomínajú aj recenzie a skúsenosti spotrebiteľov, ktorí tiež ďalej často vyzdvihujú príjemne nízku hmotnosť, vďaka ktorej sa s ním veľmi dobre pracuje.

Disponuje vylepšenou rozprašovacou fľašou a nádoba na špinavú vodu má dobrý objem 100 ml. Na jedno plné nabitie akumulátora zvládnete umývať okná 35 minút, pričom nabitie do plnej kapacity trvá 185 minút. Okrem spomínanej nástrekovej fľaše je súčasťou umývača okien aj násada na utieranie, koncentrovaný čistič skla a menšia stierka na okná.

Hlavná odsávacia hubica má šírku 28 centimetrov a druhá v menšom prevedení má šírku 17 cm. Je ideálny na menšie okná, okná pri automobile, alebo na okná s priečkami. Elektrická stierka na okná je multifunkčná, skvele poslúži aj pri sprchovacích kútoch, na sklenené stoly alebo na dlaždice. Má veľmi dobrý sací výkon a podľa testovania spotrebiteľov je kvalitný.

Nízka hmotnosť 0,6 kg, a teda ľahká manipulácia, praktické príslušenstvo, tichá prevádzka
Nič zásadného

Leifheit Nemo 51030

Leifheit Nemo 51030 recenzie a test

Vysávač na okná Leifheit Nemo 51030 má oproti väčšine podobným produktom ergonomický tenký dizajn, vďaka ktorému sa pohodlne a pevne drží. Jednoduchú manipuláciu popisujú vo svojich recenziách aj ženy, ktoré tiež chvália nízku hmotnosť iba 0,89 kg. Napriek kompaktným rozmerom má plnohodnotnú šírku stierky 28 cm.

Vďaka tejto šírke a batérii s výdržou až 45 minút vysávania dokáže umyť zhruba 130 m2 plochy. Primárne je tento prístroj určený na umývanie okien, v dôsledku jeho vyššej odolnosti IPX7 ho môžete bezpečne využiť aj pri upratovaní sprchovacích kútov, dlaždíc, zrkadiel alebo aj varných dosiek.

Do úzkej rukoväte je zakomponovaná nádržka na špinavú vodu, ktorá má adekvátne menší objem 60 ml. Podľa skúseností to však nie je nijako obmedzujúce a zodpovedá dobe jedného umývania vzhľadom na výdrž batérie. Za nevýhodu sa tak dá považovať iba obsah balenia, v ktorom výrobca nepridáva žiadne ďalšie príslušenstvo.

Úzka rukoväť pre pohodlnejšie držanie, vyšší stupeň vodeodolnosti IPX7, štandardná šírka stierky
Bez ďalšieho príslušenstva

Hobot 188

Hobot 188 recenzie a test

Robotický čistič okien HOBOT 188 je jedinečný pomocník pre čistenie sklenených povrchov. Má systém Single-side, vďaka čomu ho možno použiť na rade rôznorodých povrchov. Poradí si napríklad tiež s obkladmi, so zrkadlami a ďalšími možnosťami. Stačí ho místit na daný povrch a nechať pracovať.

Vďaka systému Al-Technology 2.0 je kontrolovaný pohyb, aby bolo dosiahnuté skutočne dokonalého výsledku. Nechýba ani možnosť diaľkového ovládania, v prípade potreby navedenie na konkrétne miesto. Poradí si aj s čistením v rohoch. Jeho váha navyše nie je nijak veľká (930 gramov).

Vďaka bezpečnostnému lanu s dĺžkou 5 metrov je zaistená maximálna ochrana a 4 metre napájacieho kábla hravo postačí na bežné použitie. Súčasťou je tiež UPS batéria, ktorá zaistí stály prísun energie aj pri výpadku prúdu. Hlučnosť počas práce je 67 dB kvôli vytváraniu potrebného podtlaku, takže môže rušiť.

Automatickú prevádzku, UPS batérie, čistenie v rohoch
Káblová prevádzka

Vileda Windomatic Power 153230

Vileda Windomatic Power 153230 recenzie a test

Vileda Windomatic 153230 je variant vysávača na okná, ktorý z nich dokáže odsať prebytočnú tekutinu. Zaistí tak dokonalú čistotu bez šmúh. Okrem okien je použiteľný na zrkadlách aj obkladoch. Jedná sa o model 2. generácie, ktorý má oproti predchádzajúcemu extra sací výkon.

Odsávaná špinavá voda mieri do nádoby, ktorá má klasický objem o veľkosti 100 mililitrov. Zaujme doba prevádzky na jedno nabitie, ktorá je až 40 minút. To plne postačí na plochu okolo 120 metrov štvorcových, čo zodpovedá počtu 50 – 100 okien.

Nízka hmotnosť činím 1 kilogram umožní komfort aj pri dlhodobej práci, hoci nejde o najľahší model. Navyše vďaka flexibilnej pohyblivé hlavici bude pri odsávaní tento model vždy v optimálnom uhle. Použitie je možné i horizontálne.

Aj horizontálne použitie, extra sací výkon, výdrž 40 minút
Bez príslušenstva

Kärcher WV 5 Premium

Kärcher WV 5 Premium recenzie a test

Čistič okien Kärcher WV 5 Premium je unikátny predovšetkým z dôvodu možnosti dlhodobej práce, a to vďaka výmene akumulátora za nový nabitý. Ďalej nechýba ani LED ukazovateľ, ktorý jasne poukazuje na konkrétny stav nabitia. Vďaka pogumované rukoväte je zaistené bezproblémové držanie bez obavy o vykĺznutiu.

Na jedno nabitie nie je problém vyčistiť až 105 metrov štvorcových, čo zodpovedá počtu zhruba 35 okien. Samozrejmosťou je použitie nielen na okná, ale aj zrkadlá, skla, obklady a ďalšie hladké plochy. Práca ide rýchlo od ruky aj vďaka hubicu, ktorá má štandardnú dĺžku 28 centimetrov. Výhodou je aj druhá sacia hubica na menšie okenné tabuľky, ktorá má šírku 17 cm.

Vysávaná tekutina mieri do nádobky s objemom 100 mililitrov. Z nej ju možno následne jednoducho vyliať. Ak sa batéria vybije, je možné ju nabíjať po dobu približne 185 minút. Následne by mala vydržať na dobu práce okolo 35 minút.

Vymeniteľná batéria, tichá prevádzka, menšie sacia hubica
Druhý akumulátor nutné dokúpiť

Leifheit Window Cleaner 51003

Leifheit Window Cleaner 51003 recenzie a test

Čistič okien Leifheit Window Cleaner s mopom a tyčou je pomocník od známej značky, ktorý sa chváli príslušenstvom vo forme tyče, ktorá dosiahne na vyššiu i vzdialenejšie miesta. Pri tlaku sa aktivuje na plný výkon, a okrem okien ho možno použiť na obklady, zrkadlá a ďalšie hladké povrchy.

Po umytí praktickým mopom, ktorý je súčasť príslušenstva, prichádza na rad výkonná aku stierka. Jej batéria dokáže ponúknuť dobu použitia okolo 35 minút. Všetky vysiate voda mieri do nádržky s objemom 100 ml, ktorú je možné ľahko vyprázdniť.

Hmotnosť celého modelu je 1,6 kg. Šírka plochy odsávania je obvyklých 28 cm, čím je zaručená rýchla a efektívna práca. Po vybití je možné batériu opäť nabiť. Doba je zhruba 180 minút. Batérie zvládne minimálne 1 000 nabíjacích cyklov.

Click systém pre upevnenie tyče, mopové nadstavec
Pre lepšiu manipuláciu by sa hodila otočná hlavica

Hobot 2S

Hobot 2S recenzie a test

Robot na umývanie okien Hobot 2S sa radí medzi najlepšie robotické čističe okien, aké si dnes môžete zaobstarať. Je vybavený veľkým množstvom technológií a funkciami, ktoré uľahčujú už aj tak veľmi pohodlné umývanie okien. V tejto výbave zaujmú najviac dva zásobníky na čistú vodu, z ktorých rozprašujú vodu ultrasonické trysky.

Z ďalších technológií možno spomenúť Edge-Leakage sensory, ktoré bezpečne detekujú kraje na bezrámových plochách, ďalej aj AI-technology či GYRO. Zariadenie sa dá tiež ovládať cez chytrý telefón a dokonca aj hlasovými pokynmi. Vhodný je na akékoľvek silné sklo a za minútu zvládne umyť 2,4 m2 plochy. Potešujúca je tiež funkcia dvojitého cyklu čistenia na viacerých zašpinených oknách.

Na svoju prácu vyžaduje napájanie elektrickým káblom, v prípade výpadku elektriny však disponuje UPS záložnou batériou, takže pád z okna a jeho poškodenie nehrozí. V balení dostanete aj praktické príslušenstvo, ako sú 3 utierky z mikrovlákna, diaľkové ovládanie, predlžovací kábel alebo lanko na zaistenie.

Veľmi pokročilý robot na okná, možnosť aktualizácie aj hlasové ovládanie, dve sonické trysky
Adekvátne vyššia cena

Bosch GlassVac

Bosch GlassVac recenzie a test

Čistič okien Bosch GlassVac je kvalitný prístroj na umývanie okien, ktorý disponuje patentovaným gumovým povlakom od Bosch Automotive. Ten zdokonaľuje kĺzanie po povrchu, čím prispieva k lepším a rýchlejším výsledkom. Funguje na princípe vákuového vysávania špinavej vody do zásobníka, ktorý má objem 100 ml.

Prevádzková doba na jedno nabitie je priemerných 30 minút, štandardná je potom tiež doba potrebná pre nabitie 130 minút. Napätie akumulátora je 3,6 V a jeho kapacita 2 Ah. Veľmi príjemná je jeho nízka hmotnosť 0,7 kg, čo často spomínajú aj spotrebitelia vo svojich recenziách.

Súčasťou jeho balenia sú dve stierky, jedna väčšia a druhá menšia, ktorá je ideálna na malé okná a do stiesnených miest. Výrobca dodáva aj nádobu k sprejovému aplikátoru a utierky z mikrovlákna v dvoch veľkostiach. Na rozdiel od iných sa táto aku stierka na okná nabíja pomocou mikro USB konektora, čo je oveľa viac praktické riešenie.

Kvalitný čistič na okná, dve veľkosti stierok, nízka hmotnosť iba 700 g
Nič zásadného

Symbo Weebot W155

Symbo Weebot W155 recenzie a test

Robotický čistič okien Symbo Weebot W155 má veľmi atraktívny pomer cena/výkon. Ide totiž o lacný automatický čistič okien, ktorému však v zásade nič nechýba a podľa skúseností spotrebiteľov funguje výborne. Podobne ako vyspelejšie modely, aj tento robotický čistič je možné ovládať cez smartphone aplikáciou Symbo Home Blue a klasicky diaľkovým ovládaním.

Za určitú nevýhodu možno považovať absenciu informácie o objeme zásobníka na čistú vodu, od ktorej sa dá odhadnúť doba jeho umývanie na jedno naliatie. Zaujímavosťou je vibračná podložka, ktorá je tu na lepšie čistenie. Funguje tak, že aktívne stiera povrch pred robotom a veľká čistiaca utierka naberá zvyšné nečistoty. Oproti iným modelom je vhodný aj na bezrámové sklá, takže ho môžeme odporučiť napríklad majiteľom presklených balkónov či terás.

Okná dokáže čistiť v dvoch režimoch. Režim N je vhodný pre vysoké okná, režim Z je vhodný pre široké okná. Napájaný je primárne elektrinou cez kábel, v prípade jeho výpadku má však stále zabudovaný výkonný akumulátor, ktorý ho udrží v prevádzke až 15 minút.

Lacný robot na čistenie okien, nenáročné ľahké ovládanie, vhodný aj pre bezrámové okná
Neznáma veľkosť nádoby na vodu

Kärcher WV 6 Plus

Kärcher WV 6 Plus recenzie a test

Akumulátorový čistič okien Kärcher WV 6 Plus sa pýši veľmi nadpriemernou dobou prevádzky až 100 minút, ktorá je oproti bežným hodnotám u iných prístrojov často až trojnásobná. Doba nabíjania sa pritom nemení a 170 minút sa dá považovať za štandard, rovnako tak ako príjemne nízka hmotnosť cca 800 gramov.

Vysávač okien má tiež nadpriemerne objemný zásobník na špinavú vodu, ktorý zvládne pojať 150 mililitrov. Podľa recenzií a skúseností spotrebiteľov je ľahký, tichý a s výsledkami jeho práce sú spokojní. Do pozitívnych recenzií značne hovorí aj jeho vylepšená technológia stierky, ktorá je flexibilnejšia a dá sa po každom čistení ľahko vybrať.

Čistič okien je ideálny na všetky hladké povrchy, umývať s ním tak môžete dlaždice, okná na aute, pracovné dosky alebo obklady. Je vhodný aj na odsávanie kondenzovanej vody z rôznych povrchov. Okrem vysávača dostanete v balení aj postrekovaciu fľašu s poťahom z mikrovlákna, alebo 20 ml koncentrátu čističa na okná. Zamrzí snáď len absencia menšej sacej hubice, dodávaná je iba 28 cm široká.

Doba prevádzky až 100 minút, vylepšená technológia stierky, možnosť využitia predlžovacej tyče
Iba široká sacia hubica

Ako vybrať vysávač na okná

Čistič okien je pomocník, ktorý má umývanie okien a skiel zefektívniť, urýchliť a zaistiť dokonalý výsledok. Pri výbere treba zohľadniť to, o aký konkrétny typ pôjde. Na trhu dominujú dve možnosti.

Aku stierka na okná

Populárne a v podstate klasické riešenie využívajúce gumovú stierku alebo utierku z mikrovlákna, kedy pracuje ako mop. Funguje na princípe odsávania tekutiny z okien. Aku stierka na okná zabezpečí jej odstránenie, a tak elimináciu stekajúcej vody alebo šmúh. Tekutina následne mieri do integrovanej nádoby v stierke. Nutnosťou je ručná práca.

Robotický čistič okien

Robot na umývanie okien je inovatívne riešenie, vychádzajúce z podlahových robotických vysávačov. Unikátom je to, že robotický vysávač na okná vďaka nasávaciemu systému sám drží na sklenenej ploche, jazdí po nej a dôkladne ju čistí. Funguje úplne automaticky (s pomocou senzorov deteguje rám okna), čím ušetrí čas a starosti s upratovaním. Počítať treba s vyššou obstarávacou cenou.

Výdrž batérie a doba nabíjania

Výdrž batérie sa počíta v plnej prevádzke a je vhodné jej venovať zvýšenú pozornosť vzhľadom na počet a veľkosť okien. Bežný rozsah výdrže, ktorý vysávače na okná majú, sa pohybuje v rozmedzí 20 až 40 minút. U robotických čističov okien je situácia odlišná, pretože sú napájané zo siete. Majú však v sebe záložnú batériu, ktorá pomôže v prípade výpadku prúdu, a tak zamedzí pádu. Čo sa týka nabíjania, tak tam je približný rozsah okolo 2 až 4 hodín.

Objem nádoby

Vysávač na okná funguje na princípe odsávanie vody zo skiel a iných hladkých povrchov. Špinavá tekutina mieri do nádoby, ktorá by mala ísť ľahko vyliať. Pri výbere je dobré zamerať sa hlavne na objem danej nádoby. Tu sa jednotlivé čističe okien nijako výrazne nelíši a bežným štandardom je objem o výške 100 mililitrov.

Šírka záberu

Šírka stierky výrazne ovplyvňuje rýchlosť a efektivitu práce. Na druhej strane môže väčšia šírka pôsobiť komplikácie u malých okien a v malých priestoroch. Optimálna šírkou u väčšiny produktov je hodnota 28 centimetrov existujú aj kompaktné rozmery, ktoré majú 17 cm.

Hmotnosť

Určite je vhodné sa pri výbere zamerať na to, aby mal hlavne ručný čistiť okien hmotnosť čo možno najmenší. To preto, že je zaistený komfort dlhodobej práce bez väčšej únavy. Modely, ktoré sú tými ľahšími na trhu, sa pohybujú hmotnostne okolo 0,7 kilogramu. U tých ťažších už ide o váhu okolo 1,5 kg.

Príslušenstvo

Čistič na okná by sa nezaobišiel bez kvalitnej sacej hubice. Veľakrát je možné získať aj rad ďalšieho príslušenstva. Kábel s nabíjačkou je braný ako bežný štandard. Ďalej sa môžu hodiť aj rôzne mopy na čistenie (hrubá utierka, utierka z mikrovlákna), rovnako ako praktické rozprašovača. Ďalej je dobré prihliadnuť k rôznym tyčiam a teleskopickým rukovätiam, ktoré pomôžu v čistení vo vyšších výškach.

4.4/5 - (35 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.