Šport,

Činky: jednoručné, obojručné | Recenzie

Činky sú jedným zo základných športových posilňovacích náčinie, ktoré je veľmi univerzálne. Používajú ich ako profesionálni športovci, tak amatéri na domáce posilňovanie. Hoci sa to na prvý pohľad nemusí zdať, cviky s činkami umožní posilňovať veľa svalových partií a rozlišujeme ich na základné jednoručné činky a sofistikovanejšie obojručné činky.

Vo fitness centrách okrem nich nájdete rôzne sofistikovanejšie stroje, ako je napríklad posilňovacia veža, na ktorých sa cvičí s rôznym závažím a rôzne svalové partie. Doma sa však spravidla používajú samostatné činky a to najmä s ohľadom na priestor. Objavujú sa aj názory, že cvičenie s činkami pre rutinné posilňovanie stačí, posúdenie však necháme na každom z vás.

Činky je hlavne nutné správne vybrať podľa toho, s akým zámerom cvičíte. Rôzne váhy sa hodia na rôzne druhy posilňovanie. Na kondičné posilňovanie stačí ľahší jednoručky, na bodybuilding využijete nakladaciu činku s variabilným závažím. Veľmi populárny je dnes tiež kettlebell, s ktorým navyše zlepšíte koordináciu a pevnosť celého tela.

Činky sa od seba líšia hlavne svojou hmotnosťou, ktorá sa odvíja už od spomínaného zámeru použitia. Najčastejšie sú zhotovené z kovu, lacnejšie varianty môžu mať prevedenia cementové. Fitness činky majú spravidla vinylovú úpravu a jednoručky môžu byť pochrómované. Niektoré prevedenia sú skladacie, vrátane nakladacie tyče, s transportným kufríkom, iná ponúknu mnoho kotúčov, s ktorými si poskladáte tréning presne podľa seba. Na základe parametrov, testov a používateľských skúseností sme pripravili výber zahrňujúce najlepšie činky a ich recenzie.

Najlepšie činky – TOP 10

V tabuľke je výber 10 najlepších činiek z testov a hodnotenia pre rok 2023.


Zobraziť celú ponuku

Porovnanie parametrov

 Fitforce ADBB 10 kginSPORTline BS208 3-50 kginSPORTline Smoothbell 2 x 3 kginSPORTline Pumpstar 2 - 20 kgFitforce ADBC 13,5 kginSPORTline Crossteel 5 kginSPORTline BEZ20 20 kginSPORTline set 3-18 kgLifefit Plus 2 x 1 kgFitforce FDBC 2 kg
Dĺžka tyče35 cm152 + 45 cm-130 cm--110 cm45 cm20 cm-
Priemer tyče30 mm30 mm-30 mm25,4 mm-30 mm30 mm38 mm-
Hmotnosť tyče2,35 kg--2 kg--6,12 kg1 kg--
ViacViacViacViacViacViacViacViacViacViac

Recenzie 10 činiek

Fitforce ADBB 10 kg

Fitforce ADBB 10 kg recenzie a test

Jednoručné činky 10 kg Fitforce ADBB sú typickou činkou pre bežné posilňovanie. Má kvalitnú pochrómovanou nakladaciu tyč o ideálnom priemerne 30 mm a dĺžkou 35 cm, kde sú závažia istená skrutkovacími poistnými maticami.

Hriadeľ vrátane matíc váži 2,35 kg a jej súčasťou je niekoľko lakovaných kovových kotúčov. Pripravené sú dva 1,5 kg kotúče a dva 2,5 kg. Celkovo možno činku naložiť na váhy 3, 5 a 8 kg, ku ktorým si vždy pripočítajte váhu hriadele. Samozrejme je možné si k činke v budúcnosti prikúpiť ďalšie závažie s rovnakým priemerom.

Samotné telo hriadele má vrúbkovanie, ktoré zlepšuje istotu úchopu a počítajte s nutnosťou použiť fitness rukavice, inak si môžete privodiť nepríjemné otlaky, čo je však u činiek tohto typu bežné. Túto činku ocenia ktokoľvek, kto začína s domácim posilňovaním a budovaním svalovej hmoty.

Variabilné závažia, kvalitné opracovanie, poctivé železné kotúče
Vyššia cena

inSPORTline BS208 3-50 kg

inSPORTline BS208 3-50 kg recenzie a test

Sada činiek inSPORTline BS208 3-50 kg ponúkne vzhľadom na rozpätie dodávaného závažie veľmi zaujímavú cenu. Tento nakladacie činkový set vám tak vydrží pomerne dlho, než budete musieť niečo dokupovať. Do domácej posilňovne je tiež ideálny vzhľadom na cementové kotúče s vinylovým obalom, kedy nie je potrebné dávať pozor na podlahu.

Súčasťou dodávky je dlhá skladací pochrómovaná hriadeľ s dĺžkou 152 cm, ktorá je v miestach úchopov vrúbkovaná. Ďalej je v sete dvojica jednoručných nakladacích hriadeli s dĺžkou 45 cm a priemer všetkých tyčí je obvyklých 30 mm.

U dlhé hriadele drží závažie na svojom mieste kovové skrutkovacie poistné matice, u jednoručiek sú to matice plastové. Vzhľadom na množstvo závaží môžete začať okamžite komplexne precvičovať celé telo s rôznymi váhami. Nájdete tu kotúče 6 x 1 kg, 6 x 2,5 kg a 4 x 5 kg.

Počet dodaného závažia, vinylové kotúče nepoškodí podlahu, priaznivá cena
Všetky matice by mohli byť kovové

inSPORTline Smoothbell 2 x 3 kg

inSPORTline Smoothbell 2 x 3 kg recenzie a test

Činky jednoručky inSPORTline Smoothbell 2 x 3 kg sú ideálne činky pre ženy na kondičné posilňovanie, ktoré už doma majú ľahšie váhy a chcú ich doplniť o niečo ťažšími činkami. Hoci sa jedná o 3 kg činky, sú veľmi kompaktné, dobre padnú do ruky a vinylové prevedenie nemá ostré hrany. Neškriabe tak ruky a samotné činky sú šetrné k podlahe.

Prevedenie ako šesťhran je u podobných činiek veľmi žiaduce, pretože sa nekutálejí po zemi, čo je u obvyklých cvikov s týmito ľahšími dámskymi činkami často dôležité. Ostatne aj dámy činky hodnotia vo svojich recenziách kladne.

Na čo však niektoré užívateľské recenzie upozorňujú je farba. U činiek zdanlivo nedôležitá, ale ženy to tak nemusia vidieť. Môže dôjsť k objednaniu zeleného prevedenie, ktoré je zobrazené na krabičke, a obdržať činky vo farbe fialovej. Vždy si tak overte, aká farba činiek je v popise nehľadiac na ilustračný obrázok.

Kvalitné prevedenie, nekutálí sa, kompaktné
Pozor na farbu

inSPORTline Pumpstar 2 - 20 kg

inSPORTline Pumpstar 2 - 20 kg recenzie a test

Obojručná činka inSPORTline Pumpstar 2 – 20 kg je vhodná na kruhový tréning, crossfit alebo aeróbne cvičenie. 130 cm dlhá hriadeľ o priemere 30 mm má v úchopovej časti pogumovanie, čo zvyšuje priemer na 36 mm, a je tak výborná na držanie holou rukou. Jej váha je len 2 kg a celkovo potom činku s využitím dodávaných závažia naložíte až na 19,5 kg.

Kotúče sú poctivé oceľové a majú pogumovanie. Nemusíte sa tak ani doma obávať o poškodení podlahy a guma je odolná proti opotrebovaniu. S týmto náčiním môžete vykonávať obľúbené cviky ako sú drepy, mŕtvy ťah, ale napríklad aj intervalový tréning alebo vzpieranie.

Dodávané kotúče sú v pároch a majú váhu 1,25 kg, 2,5 kg a 5 kg. Na hriadeli je drží kvalitné bezpečnostné svorky. Pre samotné cvičenie to nie je tak dôležité, ale činka má atraktívny dizajn, čo poteší každého fitness nadšenca, ktorý svoje náčinie nerád schováva. V byte tak určite neurazí.

Pogumované kotúče a úchopy hriadele, svorky pre rýchle zabezpečenie, atraktívny vzhľad
Kratšia hriadeľ

Fitforce ADBC 13,5 kg

Fitforce ADBC 13,5 kg recenzie a test

Činky Fitforce ADBC 13,5 kg dostanete v úhľadnom kufríku, vďaka ktorému si ich so sebou môžete vziať kamkoľvek. Kufrík obsahuje dve hriadele činiek, ktoré sú pogumované, takže ani na holé ruky nebudú spôsobovať mozole a závažia drží na hriadeli skrutkovacie matice.

Samotná závažia sú pochrómovaná a v balení sú kotúče na činky 4 x 0,5 kg a 8 x 1 kg. Ak závažia na obe jednoručné činky naložíte rovnomerne, dostanete sa na hmotnosť 2 x 6,8 kg vrátane váhy hriadele.

Kufrík z plastu pôsobí relatívne pevne, mohol by obsahovať aj ťažšie závažia, avšak s ohľadom na dobrú obstarávaciu cenu je táto kombinácia pochopiteľná. Dôležité je počítať s priemerom hriadele len 2,54 cm, takže tiež nosnosť jednoručiek bude zrejme o niečo menšie. Na druhú stranu ide o cestovný set, takže je to plne akceptovateľné.

Pogumované úchopy, chrómované kotúče, kufrík
Menší priemer hriadeľa

inSPORTline Crossteel 5 kg

inSPORTline Crossteel 5 kg recenzie a test

Činky inSPORTline Crossteel 5 kg sú luxusné a úplne pochrómované. Jedná sa o nenakládací činky 5 kg, ich hmotnosť je teda pevne daná. Výrobca sľubuje vysokú odolnosť, spracovanie je precízne, činky sú dobre tvarované a padnú do ruky ako uliate. Na hriadeli je mierne vrúbkovanie, ktoré podporia istý úchop.

Dizajn je naozaj atraktívny a vydarený, s činkami neurobíte hanbu na žiadnom mieste. Posilňovacie náradie nepôsobí lacno a ani lacné príliš nie je. Vyššia obstarávacia cena je tak prípadným jediným výraznejším negatívom.

Vzhľadom k hmotnosti sú vhodnejšie skôr na silové cvičenie, pretože pre väčšinu žien budú pre kondičný tréning asi až príliš ťažké. Vďaka istému úchopu však nehrozí vykĺznutiu ani keď si s nimi dáte intenzívnejšie workout.

Ergonomický úchop, kvalitné prevedenie, atraktívny vzhľad
Vyššia cena

inSPORTline BEZ20 20 kg

inSPORTline BEZ20 20 kg recenzie a test

Činky inSPORTline BEZ20 20 kg sú veľmi podareným setom. Závažie na činky sa dodáva v praktickom kufríku, v ktorom je tiež ergonomicky tvarovaná pochrómovaná skladacia hriadeľ. Tá má po zložení celkovú dĺžku 110 cm a štandardný priemer 30 mm. Hriadeľ je síce kratšia, ale u tvarovaných hriadeli vhodných pre rôzne úchopy to býva obvyklé. Hriadeľ je v miestach úchopov vrúbkovaná.

Problémom môže byť určitá vôľa v mieste, kde je potreba hriadeľ spojiť. Skladnosť je tak vykúpená absenciou pocitu absolútnej pevnosti. Jej hmotnosť je 6,12 kg a dodávaná oceľová závažia sú v zložení 2 x 1,25 kg, 2 x 2,5 kg a 2 x 3 kg.

K bezpečnej fixácii závažie slúži kovové skrutkovacie poistné matice. Plastový kufrík je pevný a praktický, všetko do neho bez problémov uložíte. Môžete sa tak vypraviť cvičiť pokojne von bez nutnosti zdržiavať sa doma alebo v posilňovni.

Skladná obojručná činka, ergonomická hriadeľ, prepravný kufrík
Mierna vôľa v spoji

inSPORTline set 3-18 kg

inSPORTline set 3-18 kg recenzie a test

Nakladacie činky inSPORTline set 3-18 kg zaujmú najmä vysokým rozsahom dodávaných závažia, ktorý je pre základné cvičenia s jednoručkami viac ako dostatočný. S ohľadom na to tiež upútajú veľmi zaujímavou cenou.

Prekvapí však plastové prevedenie, a to vrátane hriadeľa, ktorá je z tvrdeného plastu. Miesto úchopu je protišmykové a hriadeľ má zvyčajný priemer 30 mm s dĺžkou 45 cm. Vzhľadom k plastovému prevedení váži len jeden kilogram.

Závažia sú cementová s obalom rovnako z odolného plastu. Balenie obsahuje kotúče 2 x 1,25 kg, 2 x 2,5 kg a 2 x 5 kg. Vzhľadom k plastovému puzdru sú kotúče o niečo širšie a na hriadeli je drží dvojica plastových matiek, ktoré pri väčšom naložení majú tendenciu sa uvoľňovať.

Výhodná cena, rozpětí hmotností dodávaného závaží, pohodlná manipulace
Matice aj všetko ostatné z plastu

Lifefit Plus 2 x 1 kg

Lifefit Plus 2 x 1 kg recenzie a test

Lacné činky Lifefit Plus 2 x 1 kg vhodné pre kondičné cvičenie zaujmú svojim mäkkým materiálom krásne padnúcim do ruky. Majú molitanovú povrchovú úpravu, ktorá dobre odvádza pot a nešmýka. Materiál je príjemný na dotyk, je v krásnej kombinácii čiernej a žiarivo zelenej a môžu vás sprevádzať najmä pri aerobiku.

Na aktívne kondičné cvičenie je predurčuje nielen ich hmotnosť, ale aj pásky, vďaka ktorým je možné pripnúť k dlaniam a nehrozí, že vám vypadnú. Tieto dámske činky zakúpite samozrejme v páre, a to za veľmi dobrú cenu.

Táto moderná cvičebná pomôcka, určená najmä na všetky druhy aeróbnych cvičení, sa vám bude dobre držať vďaka hriadeli s priemerom 38 mm. Ich celková dĺžka je potom 20 cm a nevýhodou, ak sa to tak vôbec nechá brať je, že ich využijete prakticky len na aeróbne cvičenie.

Mäkký materiál odvádza pot, pásky na uchytenie, dobrá cena
Jednoúčelové použitie

Fitforce FDBC 2 kg

Fitforce FDBC 2 kg recenzie a test

Jednoručky Fitforce FDBC 2 kg sú klasickou cvičebnú pomôckou určenou na kondičné cvičenie. Neutrálny vzhľad tieto činky predurčuje ženám aj mužom. Sú kovové a kompletne pochrómované.

Úchopová časť je zdrsnená a je preto vhodné použiť fitness rukavice, lebo zdrsnenie je pomerne výrazné. Pre niekoho to nie je problém, ale je dobré na to upozorniť. Táto nenakládací činka je úplne jednoduchého tvaru bez akéhokoľvek ergonomického prispôsobenie, čo môže športovcom vyhovovať.

Činku možno zakúpiť aj vo variante 4 kg, takže ak vám nebude jej hmotnosť postačovať, máte sa kam posunúť. Je však nutné podotknúť, že na typické kondičné cvičenia sú vhodné činky zhruba do 3 kg, ale najmä muži môžu na kondičku oceniť i túto vyššiu hmotnosť.

Jednoduchý dizajn, celkové pochrómovanie, dobrá cena
Je lepšie použiť fitness rukavice

Ako vybrať činky

Široké využitie činiek v rámci rôznych športov je predurčuje ako univerzálny nástroj pre každého športovca. Preto je hojne využívajú začiatočníci aj profesionáli a samozrejme ako muži, tak ženy. Sú tu pre kulturistov aj gymnastov a môžu poslúžiť aj pri tréningu bojových športov. S činkami môžete tiež chudnúť, udržiavať sa v kondícii a v základe ich delíme na dva typy.

Jednoručná činka

Inak sa jej hovorí aj jednoručka a jedná sa o základné náčinie k posilňovaniu, môžeme s ňou cvičiť doma aj v posilňovni. Veľkou výhodou jednoručné činky je skutočnosť, že je veľmi univerzálna a možno s ňou precvičovať najrôznejšie svalové partie. Využívať možno činiek s rôznou hmotnosťou, a to podľa cieľov, ktoré chceme cvičením dosiahnuť.

Možno sa tiež stretnúť s nakladacou jednoručnou činkou, ktorá má vysoký rozsah vymeniteľných závaží a je tak vhodná hlavne pri silovom cvičení. Ak je cieľom udržať si kondíciu, potom sa hodí ľahšie základné činky s pevnou hmotnosťou i konštrukciou.

Obojručná činka

Obojručnú činku nájdete v každej posilňovni a precvičíte s ňou najmä svaly na rukách, chrbte a hrudníku. V najbežnejším prevedení sa jedná o nakladacie činky. Tieto činky na posilňovanie sa často predávajú v setoch, ktoré môžete mať aj v praktickom kufríku. Svoj workout si potom možno dopriať kdekokoliv, na dovolenke, v parku, alebo v prírode a nemusíte sa obmedzovať len na prostredie posilňovne. Posilňovacia tyč (osa) môže mať rôzne prevedenia, spracovanie, hmotnosť i dĺžku, dôležitým je tiež jej priemer, najmä ak máte už doma nejaké posilňovacie kotúče. Jednou z variant obojručných činiek je tiež vzpieračská tyč a možno tu zaradiť aj špeciality, ako je posilňovací vak alebo clubbell.

Váha činky a silové vs. kondičné cvičenie

Vyššie sme už spomenuli silové a kondičné cvičenia, čo úzko súvisí s tým, ako ťažkú činku budeme potrebovať. Silový tréning je zvyčajne doménou mužov, aj keď to nie je pochopiteľne pravidlom. Jedná sa predovšetkým o bodybuilding a kulturistiku, kedy sa naberá svalová hmota a cieľom je vyrysovať svaly. Cvičí sa pomaly, spravidla menej opakovaní a s vyššími váhami, ktoré sa s rastúcou silou navyšujú. Uplatní sa tu nakladacie jednoručné a obojručné činky.

Kondičné cvičenie je v podstate pravým opakom a vykonávajú ho vo väčšej miere ženy. Jedná sa o aerobik, fitbox, ale patria sem aj ďalšie športy. Kondične sa cvičí rýchlo s veľkým množstvom opakovaní, a ak sa využíva závažia, tak nízkej váhy zvyčajne od 0,5 do 3 kg. K tomuto účelu sú skvelé hlavne jednoručné nedokladacie činky s pevnou váhou. Zvyčajne sa predávajú v pároch, mávajú vinylové potiahnutie a skosené hrany, aby sa nekutálely.

Materiál a prevedenie

Klasické nakladacie činky majú v podstate vždy oceľovú chrómovanú hriadeľ. Kotúče môžu byť kovové lakované alebo pogumované či s vinylovým povrchom a cementovou náplňou. Klasikou sú celokovové kotúče, spomínané prevedenie s cementovou výplňou však boduje často výrazne nižšou cenou. Pogumovanie a vinyl je šetrnejší k podlahe, a tak sú také činky vhodnejšie na doma. Niektoré činky môžu mať pogumovanou tiež hriadeľ, kedy potom nie je nutné používať fitness rukavice ako prevenciu proti tvorbe mozoľov.

Príslušenstvo

Z príslušenstva sú dôležité bezpečnostné matice alebo svorky, ktoré istia závažia na činke. Tiež si tu dajte pozor na materiál a uprednostnite tie kovové. Či matice, alebo svorka je potom vec preferencií. Matica závažia úplne zafixuje, svorka zase umožní ľahkú výmenu závažia. Ak potrebujete činky bezpečne upratať, môžete si zaobstarať stojan na činky. Nebudú tak zaberať veľa miesta a existujú pre jednoručné činky aj obojručné.

Zatiaľ čo základné jednoručné činky sa predávajú buď po jednej, alebo v páre, existujú aj nakladacie jednoručky, ktoré ponúknu vyšší variabilitu. Tie, rovnako ako nakladacie obojručné činky, môžu byť vybavené praktickým kufrom, kam sa osa aj závažie jednoducho uloží. Takto zbalený činkový set potom nezaberie veľa miesta a ľahko sa prenáša.

4.3/5 - (23 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.