Dielňa,

Chvostové píly: najlepšie elektrické, aku | Recenzie, test

Ručná chvostová píla nájde uplatnenie u záhradkárov, sadárov, ale aj remeselníkov, na stavbe a podobne, pričom patrí podobne ako priamočiara píla medzi populárne druhy elektrických píl. Je veľmi multifunkčným zariadením, ktoré dokáže šetriť veľa síl a pomôcť aj na ťažko dostupných miestach, kam by ste sa s manuálnymi, ani inými elektrickými nástrojmi nedostali. Šabľová píla si hravo poradí s rezom dreva, plastu, kovu, ale aj tehál a muriva – vždy je potrebné mať nasadený zodpovedajúci rezný list a adekvátne výkonnú pílu.

Záhradkárom ušetrí mnoho síl a trápenia pri rezaní konárov. Stavom, kedy v jednej ruke držíte kymácející sa vetva a druhou rukou sa snažíte rezať, môže byť s týmto pomocníkom koniec. Rovnako tak jej prednosti každodenne doceňuje robotníci na stavbách, kde s ňou režú stĺpy, trámy, fošne, dosky a podobne. S iným rezným, často aj pružným listom, zase pracujú inštalatéri a kúrenári, ktorí si s ňou zakracují kovové a plastové rúrky.

Aku alebo elektrická?

Pri prvom zoznámení zistíte, že existuje buď akumulátorová, alebo elektrická šabľová píla. Aku chvostová píla nemá samozrejme taký výkon, ste s ňou však veľmi flexibilný a často má aj nízku hmotnosť. Najčastejšie si ju zaobstarávajú sadári a záhradkári, ktorí s ňou bez námahy režú vetvy a prerezávajú ovocné stromy.

Elektrická chvostová píla môže byť aj veľmi výkonná, a preto sa hodí všetkým, ktorí výkon ocenia. Takáto píla je určená na hrubé rezanie a hrubú prácu. Viac ako presný rez u nej oceníte rýchlosť, akú si s rezaným materiálom poradia. Všetky, aj tie najmenej výkonné dokážu skvele rezať drevo a plasty. S vyšším príkonom si poradí aj s kovom a spomínaným murivom.

Na základe parametrov, testov a používateľských skúseností sme pripravili výber obsahujúce najlepšie chvostové píly a ich recenzie. Okrem toho na konci článku nájdete nákupného radcu, ktorý vás prevedie všetkými parametrami a vlastnosťami, ktoré je dobré pred nákupom poznať.

Najlepšie chvostové píly – TOP 10

V tabuľke je výber 10 najlepších chvostových píl z testov a hodnotenia pre rok 2024.


Zobraziť celú ponuku

Porovnanie parametrov

 Bosch KEO 10,8 LIEinhell TH-AP 650 EBlack-Decker KS880ECBosch PSA 900 EBlack-Decker RS890EKEinhell Red RT-AP 1050Black-Decker GKC108Bosch PSA 700 EGüde USS 1050 RBlack-Decker RS1050EK
Počet zdvihov-3000 / min4600 / min2700 / min2700 / min2700 / min3500 / min2700 / min2700 / min2400 / min
Prierez (drevo)80 mm150 mm60 mm200 mm239 mm200 mm80 mm150 mm150 mm280 mm
Hmotnosť2,6 Kg2,8 Kg1,9 Kg3,7 Kg3,1 Kg3,9 Kg1,4 Kg3 Kg3,6 Kg4 Kg
ViacViacViacViacViacViacViacViacViacViac

Recenzie 10 chvostových píl

Bosch KEO 10,8 LI

Bosch KEO 10,8 LI recenzie a test

Aku chvostová píla Bosch KEO 10,8 LI je veľmi príjemná akumulátorová píla, s ktorou zvládnu rezať aj úplní amatéri a skvele poslúži aj skúsenému majstrovi. Medzi jej najväčšie prednosť patrí odpojiteľný držiak A-Grip, ktorý slúži k fixácii konárov. Nepohodlné kymácející sa rezanie vetví tak je s týmto nástavcom minulosťou. Je preto veľmi obľúbená u záhradkárov a sadárov po celom svete.

S nasadeným A-Grip hákom zvládne píla rezať vetvy s priemerom až 60 milimetrov, ak ho zložíte, môžete sa pustiť do rezania s priemerom vetiev až 80 mm. Dodaný pílový plátok je vyrobený z kvalitnej švajčiarskej ocele a osciluje v dĺžke kmitu 20 mm. Lepšia ovládateľnosť a pohodlie zaisťuje pogumovaná a ergonomická rukoväť a vďaka SDS systému je výmena kompatibilného pílového plátku rýchla a veľmi jednoduchá.

Batérie 10.8 V má kapacitu 1,3 Ah a je bohužial integrovaná do tela píly. To znamená, že akonáhle sa batéria vyčerpá, musíte pílu odložiť a počkať do jej opätovného nabitia. To trvá celé tri hodiny a nechá sa to považovať za jedinú nevýhodu tejto ľahkej píly. Podľa priemeru konárov na jedno nabitie prevedie 30 – 190 rezov a zmienená nízka hmotnosť má hodnotu 2,6 Kg – podľa výrobcu vhodná aj pre ovládanie jednou rukou.

A-Grip rukoväť pre ľahké rezanie voľne visiacich vetiev
Batérie je integrovaná do tela píly

Einhell TH-AP 650 E

Einhell TH-AP 650 E recenzie a test

Elektrická chvostová píla Einhell TH-AP 650 E patrí medzi výkonnejšie hobby šabľové píly. S príkonom 650 W dokáže kmitať pílovým listom až 3000 x za minútu, čo mnoho konkurentov nedokáže. Rezanie je tak veľmi rýchle a tiež čisté. Otáčky stroje sú regulovateľné a to medzi 500 až spomínanými 3000 ťahy. Súčasťou balenia sú aj pílové listy, ich kvalita je však nízka a je dobré sa rovno vybaviť kvalitnými pílku.

Výmena pílového listu však prebieha veľmi ľahko a nie je k tomu potrebné žiadne náradie. Tiež pätka – upraviteľná klzná plocha, je ľahko nastaviteľná. Ergonomické prevedenie spolu so soft touch rukoväťou je veľmi príjemné a spolu s hmotnosťou, ktorá je len 2,8 Kg sa výborne drží a ovláda – ak to bude potrebné, tak aj jednou rukou.

Maximálna hĺbka rezu do dreva je 150 milimetrov a pri reze do kovu potom len 10 milimetrov. Pílový plátok osciluje z elektromotora do dĺžky 20 mm, čo je priemerná hodnota. Pre hobby majstrov je to výborný pomocník, ktorý sa nestratí pri skracovaní akéhokoľvek dreveného materiálu, ale aj pri rezaní kovových, alebo plastových rúrok.

Pri príkone 650 W až 3000 kmitov pílky za minútu
Menej kvalitné dodané pílové listy

Black-Decker KS880EC

Black-Decker KS880EC recenzie a test

Ručná píla chvostovka Black-Decker KS880EC je univerzálnym a rýchlym pomocníkom do každej dielničky občasného, alebo aj pravidelného kutila. Svojim nižším príkonom 400 W je vhodná k rodinným domom, alebo na záhrady či chaty, kde je pre menšie nenáročné rezy ako stvorená a ušetrí pri nich súste fyzickej práce a času. Na väčšie rezy nie je vhodná, to je však zrejmé z konštrukcie a slabšieho elektromotora, nie je to jej nevýhoda, ale vlastnosť.

Prítomná je regulácia otáčok a to rovno v samotnej spúšti, takže rýchlosť pílového plátu budete mať bezpečne pod kontrolou. Rýchlosť pílového plátu sa teda nechá regulovať od 0 do 4600 kmitov za minútu. Pohyb pílového plátu je len 10 milimetrov a prierez do dreva činí 60 mm, do kovu potom milimetrov iba 5.

Píla zvláda priame aj oblúkové rezy. Poradí si s rezaním dreva, plastu i kovu. Súčasťou dodávky je jeden pílový list, určený na rezanie dreva a plastu. Plátok na kov si budete musieť dokúpiť. Ich výmena je však vďaka šikovnému systému jednoduchá a nie je pre ňu potreba žiadneho ďalšieho náradia. Ku skvelému užívateľskému zážitku prispeje tiež mäkká rukoväť, alebo bezpečnostný zaisťovacie spínač.

Elektrická hobby chvostovka s nízkou hmotnosťou – 1,9 Kg
Menšie príkon 400 W, hodnota prerezaniu do dreva 60 mm – pre hobby použitie

Bosch PSA 900 E

Bosch PSA 900 E recenzie a test

Chvostová píla Bosch PSA 900 E patrí do kategórie profesionálnych píl a obľúbená je tiež u pokročilých hobby kutilov, ktorí už vedia, čo chcú. Dobre poslúži tiež na stavbách, remeselníkom a ďalším živnostníkom, ktorí ocenia jej veľkú silu a skvelé parametre prerezu. Príkon elektromotora je 900 Wattov, čo je skvelá hodnota. Píla má dostatok sily na rezanie dreva, kovu i plastu.

Jej maximálna hĺbka rezu v prípade dreva činí 200 milimetrov. Pri kovových rúrok je to potom 150 milimetrov a pri reze čistého kovu 20 milimetrov. Bosch PSA 900 E je kompatibilný so všetkými reznými plátkami Bosch, dokúpiť si tak môžete veľa ďalších rezných plátkov, ktoré vám uľahčia prácu.

Zdvih pílového listu má skvelú hodnotu 28 milimetrov a hmotnosť vzhľadom k silnému motoru a robustnému spracovanie tiež milo prekvapí – je len 3,7 Kg. Rukoväť má mäkkú tlmiacu úpravu SoftGrip, ako všeobecne býva u výrobkov Bosch zvykom. Riadenie počtu zdvihov prebieha pomocou spínača v rukoväti a maximálny počet je 2700 zdvihov za minútu. Niekoho môže odradiť vyššia nákupná cena, ktorá je však odôvodnená prvotriednym spracovaním a kvalitnými použitými materiálmi.

Kvalitné prevedenie a silný elektromotor s príkonom 900 W
Vyššia obstarávacia cena

Black-Decker RS890EK

Black-Decker RS890EK recenzie a test

Univerzálne a multifunkčné chvostová píla Black-Decker RS890EK sa nechá jednoduchým otočením použiť aj ako priamočiara píla. Zvládne rezať drevo, plast aj kov a o jej pohon sa stará elektromotor s príkonom 500 W. Tento výkon zodpovedá domácemu hobby použitie, kde bude dosahovať výborné výsledky. Samotný prierez do dreva výrobca dokladá hodnotou 239 milimetrov.

Píla sa pýši konštrukciou nazvanú Scorpion, vďaka ktorej sa nechá použiť ako štandardné píla, priamočiara píla a prerezávacia píla. Technológiou Autoselect sa jednoducho navolí aplikácie a píla sa sama prednastaví pre najlepšie rezné výsledky v danom režime. Rezanie je tak rýchle, efektívne a bezpečné, či už sa jej rozhodnete používať akokoľvek. Jej univerzálnosť iste ocenia nejedna dielňa.

Otáčky sú plynule nastaviteľné, čomu zodpovedajú zdvihy od 0 do 2700 zdvihov za minútu. Napájanie prebieha cez bežnú 230 V zásuvku. Rukoväť je vybavená príjemne mäkkým spracovaním, ktoré zároveň tlmí vibrácie. Stabilizačný pätka Black-Decker je patentovaná a v režime prerezávacie píly maximalizuje výkon. V balení dostanete celkom tri pílové listy a praktický kufrík pre uloženie.

Prerez do dreva až 239 milimetrov, možno použiť ako priamočiara píla
Nižší príkon 500 W

Einhell Red RT-AP 1050

Einhell Red RT-AP 1050 recenzie a test

Šabľová píla Einhell Red RT-AP 1050 na prvý pohľad zaujme svojím vysokým príkonom 1050 W, má sily viac než dosť a preto sa hodí pre profesionálne použitie, napríklad na stavbách alebo do rúk remeselníkov. Skvele poslúži aj doma, na záhrade, alebo v dielni. Dĺžka kmitu rezného listu je 29 milimetrov a maximálna hĺbka rezu do dreva je 200 milimetrov, do kovu potom 20 milimetrov.

Výrobca Einhell u tohto modelu pridal tiež funkciu Pendelhub, ktorá pridáva kyvadlový zdvih a tým podporuje rýchlosť a výkon rezania, predovšetkým v dreve a v mäkších materiáloch. Má to však vplyv aj na presnosť, ktorá už nie je tak dobrá a rez je hrubý. Otočná hlava, v ktorej je uchytená pílka je otočná a tým zvyšuje flexibilitu pri rezaní v rôznych podmienkach.

Botka píly, čiže doraz je nastaviteľný a prispôsobí sa tak rade situáciám. Rýchlosť zdvihov pílového plátu je regulovateľná od 0 do 2700 kmitov za minútu. Dobre hodnotíme aj dĺžku napájacieho kábla, ktorý je dlhý 3 metre. Vyššia hmotnosť 3,9 Kg zodpovedá výkonu, a teda ju nemožno brať ako negatívum.

Vysoký príkon 1050 W, otočná hlava zvyšuje flexibilitu, Pendelhub
Dodané pílové listy nie sú kvalitné

Black-Decker GKC108

Black-Decker GKC108 recenzie a test

Aku chvostová píla Black-Decker GKC108 je veľmi príjemný pomocník pre väčšinu drobných rezov, ktoré sú viac či menej často vykonať na záhrade, v okolí domu, alebo v dielni. Je značne obľúbená u záhradkárov a sadárov, pri prerezávaní ovocných stromov a rezanie konárov. K tomuto má tiež vyklápaciu držiak vetiev, ktorý vetva zafixuje a tá sa potom nehýbe.

Li-Ion je pokročilý akumulátor bez pamäťového efektu a samovybíjania, má príkon 1,3 Ah a je vyberacie z tela píly. Na jedno plné nabitá zvládne približne 50 rezov a následné nabitie trvá 3 hodiny. V balení je dodávaný jeden pílový plátok, možno však dokúpiť a použiť všetky, ktoré majú uchytenie v tvare T.

Hodnota hĺbky prerezu do dreva je 80 milimetrov a dĺžka kmitu pílového plátku je 25 milimetrov. Relatívne dobrú hodnotu v kategórii aku chvostoviek. Píla vďaka svojmu kompaktnému spracovaniu a menšiemu výkonu nemá reguláciu otáčok, tie sú teda konštantné a dosahujú 3500 kmitov za minútu.

Veľmi nízka hmotnosť 1,4 Kg, praktický držiak konárov
Bez regulácie otáčok

Bosch PSA 700 E

Bosch PSA 700 E recenzie a test

Chvostová píla Bosch PSA 700 E je niekde na pomedzí medzi hobby nástrojom a profesionálne pílou. Obe skupiny užívateľov si tak prídu na svoje. Príkon elektromotora je 710 W, takže má píla dostatok výkonu na celodennú prácu na stavenisku a poteší tiež pri každom používaní v dielni pri tvorivých činnostiach hobby kutilov. Váha tohto modelu je rovné 3 Kg, čo zodpovedá príkonu a kvalitnému spracovaniu, na ktoré sme u Bosch zvyknutí.

Táto šabľová píla reže každý materiál, záleží len, akú pílkou ju osadíte. Ponuka je v tomto u firmy Bosch viac ako bohatá a ako je zvykom, pílové listy sú veľmi kvalitné a vydržia rezať naozaj dlho. Možno používať ako klasické kovové pláty, tak pílky z pružného bimetalu. Systém Bosch SDS pomáha jednoduchej výmene listov – za niekoľko sekúnd je pílka vymenená bez použitia akéhokoľvek náradia.

Ergonómia a spracovanie sú na veľmi vysokej úrovni, oblúková rukoväť zvyšuje bezpečnosť práce a uľahčuje manipuláciu. Rukoväť je tiež vyrobená v úprave SoftGrip, je teda mäkčená a tým tiež absorbuje mnoho vibrácií, ktoré sa neprenášajú do rúk. Bosch PSA 700 E má prierez do dreva 150 milimetrov a 10 mm do kovu, dĺžka kmitu oscilujúceho pílového plátu je 20 mm.

Veľmi kvalitné prevedenie, dobrý pomer cena/výkon
V balení len jeden rezný list na drevo

Güde USS 1050 R

Güde USS 1050 R recenzie a test

Šabľová píla Güde USS 1050 R je vysoko výkonný pracovný nástroj, ktorý skvele poslúži v domácom prostredí, na záhrade, ale aj na pracovisku či stavbe. Jej všestrannosť sa odvíja od pílového listu, ktorý do píly upnete. Môžete potom teda rezať drevo (až do hĺbky 150 mm), kov, plasty, alebo tehly a murivo.

Príkon píly je 1050 W, elektromotor má teda veľkú zásobu sily a len málokedy sa píla zahltí. Otáčky sú regulovateľné, čo ponúka kmity od 800 do 2700 do jednej minúty. Výška zdvihu pílky je 29 milimetrov a poteší tiež dobre nastaviteľný hĺbkový doraz rezania. Dĺžka kábla je rovné 3 metre a hmotnosť činí 3,6 Kg. Všetko teda zodpovedá profesionálnemu pracovnému stroju.

Pílové listy sú samozrejme vymeniteľné bez použitia náradia a v balení dostanete dva – jeden na drevo a druhý na kov. Ako jedna z mála má táto píla tiež prisvetlenie pracovnej plochy pomocou LED diód. Rukoväť je protišmyková a ergonomicky tvarovaná, dobre tlmí vibrácie a pohodlne sa tiež drží, čo zvyšuje bezpečnosť pri používaní.

Výkonná, robustná a kompaktná, 1050 W, prisvetlenie pracovného priestoru
Vyššia hmotnosť 3,6 Kg

Black-Decker RS1050EK

Black-Decker RS1050EK recenzie a test

Výkonná chvostová píla Black-Decker RS1050EK s príkonom elektromotora 1050 Wattov zvládne odrezať čokoľvek, čo vás napadne. Jej veľký výkon oceňujú ako pokročilý domáci majstri, tak i profesionáli – remeselníci a robotníci na stavbách. Otáčky sú plynule regulovateľné kolieskom, pílový list tak môže kmitať od 0 do 2400 kmitov za minútu. Pílový list má dĺžku 305 milimetrov a je jednoducho vymeniteľný bez nutnosti použiť ďalšie náčinie.

Pílový list osciluje v dĺžke 28 milimetrov a deklarovaný prierez výrobcom do dreva je 280 milimetrov. S prehľadom zvládne rezať trámy, fošne, dosky, konáre a s vhodným pílovým listom taktiež plastové rúrky, kovové rúrky alebo aj celokovové profily. Pritom je nástroj napájaný stále z bežnej 230 V zásuvky a s pílou dostanete tiež veľmi praktický a robustný kufor.

Model Black-Decker RS1050EK sa od ostatných líši hlavne nastaviteľnou bočnou rukoväťou, ktorá má špeciálne gumový povrch, ktorý nešmýka. S jeho pomocou je tak ovládanie bezpečné a príjemné. Použitím druhej ruky navyše pílu dostatočne zafixujete a rez tak je nielen veľmi rýchly, ale aj presný. Pre niekoho môže byť obmedzujúce vyššia hmotnosť 4 kg, ktorá však zodpovedá dobrému spracovaniu a výkonnému motoru.

Nastaviteľná bočná rukoväť, robustný kufor v cene, prerez až 280 mm
Vyššia hmotnosť 4 Kg

Ako vybrať chvostovú pílu

Napájanie a príkon

Vybrať šabľovitú pílu nemusí byť žiadny veľký oriešok, najprv si poriadne premyslite, na čo ju budete používať a tomu hneď na začiatku zodpovedá aj spôsob napájania. Pre záhradné práce, prerezávanie stromov a rezanie vetví je vhodnejšie aku chvostová píla. Nemá tak vysoký výkon, avšak pre tieto potreby má nízku váhu a reže stále skvele. Jej nevýhodu je nutnosť nabíjania, ktoré väčšinou trvá 3 hodiny.

Keď mu budete po ocasce vyžadovať aj trochu náročnejšie rezanie, jednoznačne sa oplatí siahnuť po píle napájané zo siete. Elektrická chvostová píla môže byť buď v prevedení hobby, alebo vo výkonnom profesionálnom spracovaní. Hobby majú príkon od zhruba 500 Wattov do 700 Wattov, zatiaľ čo silné profi majú príkon okolo 1000 W. Obe prevedenia So hravo poradí s väčšinou rezov do dreva, výkonné chvostové píly však urezať takmer všetko, na čo budete mať vhodný plátok – kov, plast, rúrky, tehly a tak ďalej.

Regulácia otáčok a počet zdvihov

Regulácia otáčok je u väčšiny väčších chvostkových píl samozrejmosťou. Tá prebieha buď otočným regulátorom, alebo priamo v spínacej spúšti. Regulácia je vhodná pri rezaní rôznych materiálov – niektorému viac vyhovujú pomalší kmity, inému rýchlejšie kmity píly. Ďalej je regulácia vhodná pri rozjazde píly, kedy si pohodlne urobíte prvý zárezy a píla vám tak neuskočí mimo zamýšľaný rez.

Lacné, najmä aku chvostovky túto reguláciu nemajú, vždy sa pozrite do parametrov konkrétneho modelu. Počet zdvihov čiže počet kmitov, sa pohybuje najčastejšie od nuly – veľmi pomalý rozbeh až k hranici 3000 tisíc kmitov pílky za minútu.

Dĺžka kmitu a prierez

Zariadenie pohybuje pílovým listom dopredu a dozadu, o tom, ako je tento pohyb veľký, nás informuje údaj dĺžka kmitu. Čím je kmit dlhší, tým výkonnejší rezania je a tým sa tiež účinnejšie vyhadzujú piliny z drážky rezu. Platí úmera, že čím výkonnejšie píla je, tým má dĺžku kmitu väčší. Táto hodnota sa pohybuje najčastejšie od 20 milimetrov do 30 milimetrov.

S týmto pohybom pílového listu sa tiež spája funkcie rozkmitu, ktorou sú opatrené hlavne výkonné profesionálne píly. Predkmit pílový list rozhýbe ešte vo vertikálnom smere, čím významne zvyšuje rýchlosť a efektivitu rezu najmä do dreva. S amplitúdou však tiež slabne presnosť rezania a preto nie je vhodný pre všetky činnosti.

O výkonnosti výrobca píly informuje tiež v parametri prerezu. Základný prierez je udávaný do dreva a pohybuje sa od 60 mm do 280 milimetrov. U niektorých výrobcov sa tiež v parametroch dozviete prierez železom, alebo maximálna prierez kovovou rúrkou – ten býva niekoľkonásobne väčšie, než prierez čistým železom.

Pílové plátky

Pílky sú jednou z najdôležitejších vecí, ktorým by ste sa mali po samotnom zakúpení píly venovať. Práve oni rozhodujú o výkonnosti rezanie, aj presnosti a o tom, aké materiály budete moc s pílou rezať. Pílové plátky môžu byť vyrobené z kovu a byť pevné, môžu byť ohybné, s ktorými sa skvele dostanete až priamo k stene. Kvalitné pílové listy majú svoju cenu a neoplatí sa na nich šetriť, ak nechcete po každom rezaní používať pílový list nový.

Hmotnosť

Váha je posledný parameter, ku ktorému je dobré uprieť pozornosť. V závislosti na tom, ako chcete chvostovú pílu používať prihliadnite tiež k tomu, koľko vyberaný model váži. Na stavbe, alebo v dielni zrejme nebude váha profesionálne píly 4 Kg činiť vážny problém, ale pri práci na záhrade, alebo v sadu, už by to byť problém mohol. Najlepšie v tomto smere vychádza akumulátorové píly a elektrické s príkonom zhruba do 500 W, tu sa hmotnosť väčšinou vojde do 2 Kg. Šabľovité profesionálne píly však môžu dosahovať až spomínané 4 Kg.

4.3/5 - (32 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.