Deti,

Najlepšie chodítka pre deti: Recenzie 10 chodítok

Chodítko je skvelou pomôckou, ktorá vášmu dieťaťu uľahčí prvé krôčiky. Najmenšie deti pri svojich prvých pokusoch o chôdzu ešte celkom veľa bojujú so zemskou príťažlivosťou a vhodne zvolená, a správne použitá, opora im pomôže. Dôležitým funkčným prvkom chodítka je teda zvýšenie stability.

Choditko dieťaťu pomáha naučiť lepšie zvládať koordináciu pohybov a poskytnúť oporu. Dieťa sa bude nielen rýchlejšie učiť chodiť, ale tiež sa zamedzí nadmerným pádom. Chodítka môžu byť buď pasívne (sedacia) alebo aktívne (vozík) a môžu obsahovať rôzne interaktívne prvky, ktoré upútajú detskú pozornosť. Slúži tak zároveň aj ako hračka.

V posledných rokoch sa jedná, najmä v prípade aktívnych, o veľmi populárnou pomôcku aj hračku, na trhu je naozaj veľa produktov, ktoré sa medzi sebou môžu výrazne líšiť kvalitou, ponukou herných prvkov a materiálom. Najčastejšie je detské chodítko vyrobené z plastu, ktorý poskytne širokú variabilitu interaktívnych prvkov, zvukov, svetielok a menej často potom z dreva.

Chodítko pre deti rozdeľuje odbornú verejnosť a rodičia na dva tábory, jedni ho zo zdravotného hľadiska neodporúčajú, druhí na neho nedajú dopustiť. Choditko musí byť vždy správne používané, najmä u pasívnych dodržiavať výškové nastavenie. Jeho účelom nie je bezpečne zaopatriť dieťa, od toho je ohrádka pre deti, ale poskytnúť oporu pri prvých krôčikoch. Na základe parametrov, testov a používateľských skúseností sme pripravili výber zahrňujúce najlepšie chodítka a ich recenzie.

Najlepšie chodítka pre deti – TOP 10

V tabuľke je výber 10 najlepších chodítok z testov a hodnotenia pre rok 2023.


Zobraziť celú ponuku

Porovnanie parametrov

 Fisher Price zebraChicco ActivityNania FerrariSmoby Cotoons Walk&PlayBino KrtkoChicco Walky TalkyVtechSmall foot by LeglerBaby Mix chodítkoToyz Stepp
hmotnosť2,28 kg2,5 kg6,2 kg2 kg2 kg5,7 kg3,21 kg-2,27 kg4,5 kg
Prevádzka na batérieÁnoÁnoÁnoÁnoNieÁnoÁnoNieÁnoÁno
Rozmery47x41x11 cm-17,3x62,4x73,6 cm47x43x51 cm32x31,5x51 cm47x45x81 cm46x46x34 cm37x36x41 cm45x32x26 cm53x60x71 cm
ViacViacViacViacViacViacViacViacViacViac

Recenzie 10 chodítok

Fisher Price zebra

Fisher Price zebra recenzie a test

Chodítko Fisher Price zebra môžu používať batoľatá od 6 mesiacov a ponúkne mnoho interaktívnych prvkov, ktoré deti spoľahlivo zaujmú. Toto aktívne chodítko ponúkne rad pohyblivých dielov, ktoré možno otáčať alebo stláčať, takže veľmi dobre slúži ako hračka a dieťa sa na dlhú dobu zabaví.

Prevedenie je na dobrej úrovní, dizajn je veľmi milý s vyobrazením zebry, ktorá ale na prvý pohľad pripomína skôr medvedíka. Okrem toho sú tu zapínacie svetla a hračka vydáva zvuky ku ktorých napájanie sú použité dve AA batérie. Celková hmotnosť výrobku je 2,28 kg.

Vďaka učiaci knižke má dieťa možnosť naučiť sa písmenká a čísla. Výrobok je z plastu a s plastovými kolieskami, ktoré môžu na niektorých povrchoch kĺzať. Veľmi dobre ale hodnotíme celkovú stabilitu, a tak nehrozí prevrátenie.

Stabilita, interaktívne prvky, pomer ceny a výkonu
Kolieska môžu viac kĺzať

Chicco Activity

Chicco Activity recenzie a test

Aktívne chodítko Chicco Activity je odporúčané pre deti od 9 mesiacov. Výrobok sa radí medzi aktívna chodítka, ktorá ponúkajú celý rad interaktívnych prvkov, vďaka ktorým je možné využiť ako hračku. Vyhrajú si s ním tak aj menšie deti, ktoré ešte nechodia alebo sa ani o chôdzu nepokúšajú.

Hračka podporuje záujem dieťaťa o okolitý svet, a to aj zvuky, ku ktorých oživeniu potrebujete dve AA batérie. Možno nastaviť ich hlasitosť alebo je úplne vypnúť. Zaujme zabudované hrkálka a myslenia u dieťaťa rozvíjajú hry, ako je vkladanie rôznych tvarov do správnych otvorov.

Ak hračka plní funkciu chodítka, pomáha veľmi dobre so stabilizáciou postoje, pričom pri pohybe chodítko hrá, čo dieťa motivuje v chôdzi pokračovať. Pri pohybe chodítkom dozadu sa však môže poškodiť hracie mechanizmus. Výrobok je z plastu, má hmotnosť 2,5 kg a konštrukcia sľubuje dobrú stabilitu. Plastové kolieska majú brzdenia, vďaka ktorému zaistíte, aby sa dieťa nemohlo pohybovať príliš rýchlo.

Výborná stabilita, nápadité hry s tvarmi, pomer ceny a výkonu
Hracie mechanizmus náchylný na strhnutie

Nania Ferrari

Nania Ferrari recenzie a test

Chodítko pre deti Nania Ferrari je licencovanou originálnou hračkou, čo sa zrejme premietlo aj do vyššej ceny tohto klasického chodítka. Dizajn červenej formuly je určený hlavne pre chlapcov, ktorí sa chcú už od svojich prvých krokov vydať na dráhu pretekára. Výrobok je odporúčaný pre deti od 6 mesiacov.

Výrobok disponuje celou škálou zvukov formule a svetelných efektov, ktoré dieťa zaručene zaujmú. Rodičia zase zaujme kvalitné prevedenie a pevná konštrukcia, ktorú nie je ľahké prevrhnúť, ostatne hmotnosť chodítka je 6,2 kg. Drobnú vadou na kráse formulky môže byť skutočnosť, že zadné kolieska uľahčujúce pohyb v chodítku nie sú natáčacie, a teda dieťa nemôže ísť do strán.

Sedadlo tohto pasívneho chodítka je polstrované, preto je pre dieťa veľmi pohodlné a poťah je prateľný v práčke. Samozrejmosťou sú zábrany znemožňujúce pád zo schodov a hrací pult je odnímateľný. Spodná základňa je prispôsobená tak, aby nepoškriabala interiér.

Stabilita, dizajn a veľa zvukov, pohodné sedadlo
Vyššia cena

Smoby Cotoons Walk&Play

Smoby Cotoons Walk&Play recenzie a test

Chodítko Smoby Cotoons Walk&Play sa odporúča pre deti od 12 mesiacov. Známy francúzsky výrobca detských hračiek, ako je u neho zvykom, pridal rad pekných zvukových a svetelných efektov. Na prednom paneli sú hry s tvarmi, ktoré pomáhajú deťom s osvojovaním jemnej motoriky.

Poteší možnosť pomocou tlačidla vozík zabrzdiť, aby sa nepohyboval. Hmotnosť produktu je 2 kg a materiálom je plast, je tak pomerne ľahké a to aj pre pohyb dieťaťa. Má však dobrú stabilitu, takže nehrozí prevrhnutia a zaoblený tvar zaisťuje maximálnu bezpečnosť.

Výrobok sa dodáva v pomerne značne rozloženom stave a je teda nutné ho najprv zmontovať, čo nemusí byť pre všetky úplne jednoduchá záležitosť. Najmä pre samotné mamičky s deťmi to môže byť náročnejšie aj silovo, kedy idú napríklad kolieska nacvaknúť pomerne tuho.

Bezpečný tvar, zaujímavé hry, pomer ceny a výkonu
Náročnejšia montáž

Bino Krtko

Bino Krtko recenzie a test

Drevené chodítko Bino Krtko patrí medzi klasiku ako použitým materiálom, tak rozprávkovým motívom, ktorý výrobca použil. Táto pomôcka a hračka v jednom je totiž z dreva a motívom je všetkým deťom dobre známy Krtko a jeho kamaráti. Ak teda máte radi klasické hračky, v tomto prípade navyše od českého výrobca, určite vás práve tento model veľmi poteší.

Výrobok je určený pre deti od 18 mesiacov, je dobre spracovaný a kolieska sú pogumované, takže prakticky nešmýkajú, avšak je nemožno regulovať. Na druhú stranu pokiaľ ide o stabilitu, tak ho aktívnejší deti môžu aj prevrátiť.

Pozornosť dieťaťa tu upútajú najmä hravé postavičky Krtka, pričom tieto motívy sprevádzajú celý veselý predný hrací panel. Dieťa si tu rozvíja ako motorické schopnosti, tak svoju celkovú šikovnosť. Hračka nevydáva zvuky a počítajte s tým, že výrobok je potreba zmontovať.

Drevené prevedenie, pogumované kolieska, dobrá cena
Priemerná stabilita

Chicco Walky Talky

Chicco Walky Talky recenzie a test

Chodítko Chicco Walky Talky je klasickej pasívne konštrukcie so sedadlom, ktoré je možné upraviť v troch polohách. Vďaka tomu ho možno veľmi dobre prispôsobiť dieťaťu a jeho výške. Určené je pre deti od 6 mesiacov do 12 kg váhy.

Vpredu sú otočná kolieska, ktoré uľahčujú dieťaťu pohyb aj do strán. Kolieska samozrejme majú brzdu splňujúce EU normy. Hmotnosť produktu je 5,7 kg a má dobrú stabilitu. Rozmrzelí môžete byť z o niečo vyššie ceny. Na druhú stranu sa jedná o kvalitne spracovaný výrobok, kde si nemusíte robiť starosti o bezpečnosť dieťaťa.

Panel aktivít ponúka mnoho hier a hračka disponuje tiež zvukovými efektmi. Panel je vyberateľný, pričom je tu možné následne niečo odložiť, treba desiatu alebo ďalšie hračky. Zaujímavosťou je vysúvací hrazdička, ktorá ponúkne ďalšie možnosti, ako si dieťa môže hrať a rozvíjať sa.

Stabilita, otočná kolieska, prevedenie bŕzd
Vyššia cena

Vtech

Vtech recenzie a test

Interaktívne chodítko Vtech ponúka prepracovaný predný panel, ktorý môže dieťa využívať aj vtedy, ak sa práve neučí chodiť. Panel ponúka možnosť prepínať medzi dvoma variantmi hier, keď jedna je zameraná na podvedomé učenie a poznávanie, druhá potom hlavne na zábavu a zvukové efekty.

V režime učenia ponúkne hračka dieťaťu možnosť poznávať zvieratká, tvary, farby alebo čísla. Režim zábavy ponúkne naozaj veľa zvukov, ak je vaše dieťa miluje, táto hračka ho uchváti. Nastaviť je možné dve úrovne hlasitosti.

Výrobok je z plastu, pričom je veľmi stabilný a dobre spracovaný bez zjavných chýb alebo ostrých hrán. Rukoväť vozíka je dobre tvarovaná a dieťa ju môže pohodlne uchopiť. Kolieska sú opatrené brzdami proti nechcenému pohybu chodítka, ktoré celkovo váži 3,21 kg. Určené je pre deti od 12 mesiacov.

Dva režimy učenie, veľmi interaktívne, množstva zvukov
Na niektorých povrchoch môže kĺzať

Small foot by Legler

Small foot by Legler recenzie a test

Chodítko Small foot by Legler patrí medzi drevené aktívne chodítka, ktoré na interaktívnom paneli dieťaťu ponúkne treba výučbu farieb a ich rozpoznávanie, poznávanie čísel alebo čítanie číslic na hodinách. Dieťa si tiež môže precvičovať motorické schopnosti a pracovať s tvarmi vďaka hre, kde zasúva rôzne tvary do otvorov.

Ide o typický vozík, ktorý ale disponuje jedným celkom netypickým prvkom, ktorým je otváracie veko. Hracie panely sú veľmi dobre prepracované a ponúkajú mnoho k nenásilnému učeniu. Ako chodítko je výrobok stabilný, kolieska sú dokonca pogumovaná a nekĺžu, guma má však tendenciu schádzať.

Na celom chodítku nájdete veľmi pestrú grafiku, ktorá upúta každé dieťatko. Všetko sa nesie v duchu klasické drevené hračky, ktorá je z produkcie známeho nemeckého výrobca drevených hračiek, ktorý s nimi má skúsenosti od roku 1996. Výrobok je určený pre deti od 12 mesiacov.

Stabilita, krásne prevedenie, veľa interakcie
Protišmyková guma z koliesok môže padať

Baby Mix chodítko

Baby Mix chodítko recenzie a test

Chodítko pre bábätká Baby Mix môžu používať deti od 12 mesiacov. Tento edukačný vozík nielenže slúži ako opora a veľmi dobre zvláda funkciu samotného chodítka, ale tiež bohato zaujme detskú pozornosť. Darí sa mu to interaktívnymi tlačidlami a zvuky, k čomu je potrebné vložiť tri AA batérie.

Hrací panel ale ponúka najmä rad vzdelávacích funkcií, aj preto je napokon tento vozík edukačný. Ide najmä o obrázkovú knižku, kresliace tabuľu a je tu rad pohyblivých prvkov. Niektoré z nich sú z chodítka odnímateľné, môžu však pri prudších pohyboch s chodítkom padať.

Stabilita chodítka je dobrá, zadné kolieska sú tiež vybavená protišmykovou gumou. Hmotnosť produktu je 2,27 kg a patrí medzi tie lacnejšie produkty na trhu. Preto je nutné počítať s tým, že použité plasty sú tenšie.

Pogumované kolieska, odnímateľné prvky, nízka cena
Slabšie spracovanie

Toyz Stepp

Toyz Stepp recenzie a test

Detské chodítko Toyz Stepp patrí medzi klasické chodítka. Materiálom je plast a je určené pre deti od 6 mesiacov a do váhy 12 kg. Zaujme kvalitné prevedenie pri prijateľnej cene, ale aj jasnými pestrými farbami. Dieťa iste ocenia aj zvukové efekty, hudba je však možno až príliš hlasná, čo môže byť istou vadou na kráse.

Celý hrací pult sa dá vybrať. Výška sedadla je samozrejme nastaviteľná vzhľadom na rast dieťaťa. Sedadlo je tiež otočne, takže si dieťa môže hrať pohodlne so všetkými hračkami. Sedadlo má tiež v zadnej časti vystuženie, vďaka čomu je pohodlné.

Predné kolieska sú otáčacie, čo zaistí dieťaťu v chodítku voľnosť pohybu. Celková hmotnosť výrobku je vzhľadom ku kvalitnejším materiálom 4,5 kg, čo zároveň zabezpečujte vysokú stabilitu, a teda bezpečie pre vaše dieťa.

Vysoká stabilita, pevné prevedenie, pomer ceny a kvality
Hlasité efekty

Ako vybrať detské chodítko

V úvode sme naznačili, že existujú dva základné typy chodítok. Jednak sa jedná o chodítko klasické, teda sedacie alebo tiež označované ako pavúk, druhým typom je potom chodítko aktívne, teda vozík. S voľbou správneho typu sa spája tiež možné zdravotné riziká pri nevhodnom použití, existujú ale samozrejme aj ďalšie kritériá výberu.

Pasívne, alebo aktívne chodítko

Klasické chodítko, niekedy tiež pasívne chodítko alebo ľudovo pavúk, využíva sedadla a nastaviteľné výšky. Princíp fungovania je v tom, že sa dieťa najprv skúša odrážať, aby uviedlo chodítko do pohybu. Sedák je pre tieto účely nevyhnutné nastaviť dostatočne vysoko. Neskôr sa zníži, aby dieťa bolo nútené chodiť, hoci stále s oporou chodítka. Akonáhle dieťa vie chodiť, je chodítko nepotrebné.

Pri použití aktívneho chodítka naopak dieťa nesedí a má tak väčšiu voľnosť. Dieťa tlačí vozík pred sebou, samotný koncept vychádza z chodítok pre zdravotne handicapovaných. Môžu ho využívať aj menšie deti, ktoré zatiaľ nechodí, a to ako hračku, pretože väčšina chodítok ponúka možnosti hier na interaktívnom paneli. Tiež potom, čo sa dieťa naučí chodiť, nájde chodítko pre deti uplatnenie ako hračka alebo napríklad “kočík” pre bábiku či plyšovú hračku.

Interaktívne prvky

Vyššie uvedeným sa dostávame k tomu, že pri výbere je dobré prihliadnuť tiež ku kvalite herných prvkov. Aj keď to nie je jeho primárna funkcia, je dôležité, aby jednotlivé hry dieťa zvládli zabaviť.

Populárne je rôzne vkladanie hračiek do výrezov, kedy sa dieťa učí pracovať s tvarmi a tiež rozvíja jemnú motoriku. Deti sa môžu ďalej učiť napríklad čísla, hodiny a mnoho ďalšieho. Samozrejme väčšinu detí zaujmú zvuky a svetelné efekty, ktoré sú doménou najmä plastových prevedení detských chodítok.

Materiál a bezpečnosť

Chodítka sú najčastejšie vyrobená z plastu, ale niektorí výrobcovia ponúkajú tiež prírodný materiál, teda drevo. Spravidla sa však s ohľadom na cenu a nižšiu hmotnosť jedná o preglejku, čo ale nie je na škodu. Či už sa rozhodnete pre plastový alebo drevený výrobok, vždy sa zamerajte na jeho vykonanie, najmä či niekde nie sú ostré hrany, ktoré by mohli dieťa zraniť. Dajte si pozor tiež na prevedenie kolies, kde je ideálna protišmyková guma a možnosť kolieska zabrzdiť.

Veľmi dôležitá je stabilita. Výrobky majú rôznu hmotnosť, pričom ťažšie chodítko pre deti môže byť stabilnejšie a s ľahšími chodítkami sa zase dieťaťu ľahšie manipuluje. Všetky produkty na európskom trhu by mali spĺňať normy pre detské hračky, vždy však buďte obozretní.

Možná zdravotná rizika

Názory odborníkov na používanie chodítka sa dlhodobo rôznia. Všeobecne vyššie potenciálne riziko číha v pasívnom chodítku, kde môže pri nesprávnom použití dôjsť k vypestovaniu nezdravých návykov a z toho plynúcich neprirodzených pohybov a problémov s pohybovým aparátom. Nie je preto vhodné používať ho príliš dlhú dobu, následne môže byť kontraproduktívne a spomaliť vývoj samostatnej chôdze. Je potrebné mať vždy správne nastavenú výšku chodítka a v žiadnom prípade ho nepoužívať na odloženie dieťaťa. Pasívne chodítko nie je tiež vhodné používať v tých prípadoch, keď dieťa nevie ešte celkom dobre sedieť.

U aktívneho chodítka sú riziká nesprávneho používania oveľa nižšia. Dieťa také chodítko prakticky iba tlačí pred sebou, nie je v ňom pevne posadené, a teda mu slúži len ako opora pri pokusoch o chôdzu alebo pri chôdzi. Väčšinou sa vyhotovuje deťom, ktoré už len iba nesedí, ale o chôdzu sa aktívne snaží.

4.5/5 - (22 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.