Malé spotrebiče do kuchyne,

Chlebníky: Recenzie 10 najlepších

Chlebník je neoceniteľným pomocníkom v každej kuchyni, a to z toho dôvodu, že umožní správne skladovanie rôznych druhov pečiva, chlebom a žemľami počínajúc a sladkými šiškami či koláči končiac. Obzvlášť pre drahšie kúsky obsahujúce slnečnicové semienka alebo cereálne kocky je predĺženie trvanlivosti pomocou chlebníka výhodné.

Líšiť sa môže ako svojou veľkosťou, tak i svojím prevedením a materiálom. Zvyčajne sa vyskytujú dva rozmery na dĺžku okolo 30 a 40 centimetrov. Do tých väčších sa môžu vojsť aj niektoré bagety. Z hľadiska materiálu je najobľúbenejší nerezový a drevený chlebník, v závese potom plastový či kombinácie s úložným boxom. Z hľadiska farby potom prírodná, biela alebo typická nerez úprava.

Zohľadniť by ste mali nielen rozmery, materiál a prevedenie, ale aj špecifické vlastnosti. Napríklad či možno využiť veko ako doštička na krájanie, z akého je konkrétne dreva alebo či je vákuový či s ventiláciou. Na základe parametrov, testov a používateľských skúseností sme pripravili výber zahŕňajúce najlepšie chlebníky a ich recenzie.

Najlepšie chlebníky – TOP 10

V tabuľke je výber 10 najlepších chlebníkov z testov a hodnotení pre rok 2022.


Recenzie 10 chlebníkov

Tescoma 4FOOD

Tescoma 4FOOD recenzie a test

Plastový chlebník Tescoma 4FOOD má kvalitné profilované dno, vďaka ktorému je bránené nežiaducemu vlhnutiu. Kladom je aj jeho protišmyková úprava. Ako materiál je vyžiť ľahký a tiež odolný plast. Vďaka tomu je zaručená aj ľahká údržba.

Istotou je aj jednoduché použitie odklopným vekom, rovnako ako kvalita, ktorú potvrdzuje záruka 3 roky. Túto chlebovku je možné nájsť v menšej veľkosti 32 cm, tak väčšiu 42 cm. Okrem chleba je možné uloženie aj ďalšieho pečiva, bez ohľadu na to, či ide o variantu sladkú, alebo slanú.

Zeller soft touch

Zeller soft touch recenzie a test

Retro chlebník Zeller soft touch zaujme svojím kvalitným prevedením s príjemným vzhľadom. Má odklápacie veko, ktoré prispieva k jeho praktickosti. Rovnako tak zaujme aj praktické držadlo. Vzadu má vetracie otvory, pre vytvorenie správneho prostredia pre pečivo.

Jeho rozmery sú 42,5 x 23 x 16,5 cm, vďaka čomu bez problémov pojme aj celý bochník chleba. Má zaujímavý matný dizajn sa soft touch efektom. Vďaka bielej farbe je veľmi podareným doplnkom do každej domácnosti.

Banquet BRILLANTE

Banquet BRILLANTE recenzie a test

Drevený chlebník Banquet BRILLANTE zaujme svojim dizajnom vyžívajú práve tento v kuchyni obľúbený prírodný materiál, konkrétne bambusové drevo. Okrem dostatočnej dĺžky 40 cm pre celý bochník chleba je navyše širšie, a tak viac priestranný.

Samotná drevená dvierka sú opatrené držiakom z rovnakého materiálu, ktorý zaisťuje otvárací mechanizmus. Vkladanie a vyberanie pečiva je tak jednoduché aj rýchle.

Roll Top Brabantia

Roll Top Brabantia recenzie a test

Nerezový chlebník Roll Top Brabantia zaujme svojím prevedením, pretože je vyrobený z nerezovej antikoróznej ocele a v mandľovom dizajne. Zaujme tiež svojou kvalitou, ktorá je potvrdená zárukou v dĺžke 10 rokov, ktorú dáva výrobca.

Jeho rozmery sú 17 x 44,5 x 27 cm a tak ponúkne mnoho priestoru ako na chlieb, tak aj na akékoľvek iné pečivo. Má tiež gumové stopky tlmiacou hluk, alebo vrúbkované dno, ktoré zaisťuje lepšiu ventiláciu.

Continenta

Continenta recenzie a test

Drevený chlebník Continent je vyrobený z kvalitného tvrdého dreva a prírodného materiálu (gumovníka). Je doplnený ako veľkú hornou plochou pre odkladanie, tak krájacou doskou. Jeho celkové rozmery sú 40 cm x 26 cm x 18,5 cm.

Zaujme dobrým vetraním, a tak aj udržaním ideálneho prostredia pre chleba a pečivo. Vďaka lakovanie je zaistená aj ľahká údržba vlhkou handričkou. Chlebník je možné ošetrovať aj prírodnými produktmi.

Banquet AKCENT

Banquet AKCENT recenzie a test

Chlebovka Banquet AKCENT je vyrobená z nerezu, čo je spojené ako s jeho kvalitou, tak i veľmi podareným lesklým dizajnom. Na ňom zaujme aj fakt, že je zabezpečená veľmi rýchla a tiež veľmi jednoduchá údržba, na ktorú postačí bežná utierka.

Jeho rozmery sú 36 x 24 x 15 cm. Umožní ukladať ako bochník chleba, tak aj iné pečivo. Je vybavený doplnkovým otvorom, ktorý umožní jednoduchú kontrolu pečiva bez nutnosti otvárania chlebníka.

Klarstein Focaccia Rossa

Klarstein Focaccia Rossa recenzie a test

Retro chlebník Klarstein Focaccia Rossa zaujme svojim dizajnom ako pre výraznú červenú farbu, tak aj vďaka svojmu štýlovému tvaru. Ten je nielen vydarený, ale aj praktický vďaka priestrannému krytu.

Zmestí sa do neho ako chlieb, tak koláče a ďalšie pečivo. Ľahko sa otvára aj jednoducho udržiava, a to predovšetkým vďaka svojmu hladkému povrchu.

Banquet GRANDE

Banquet GRANDE recenzie a test

Chlebník Banquet GRANDE zajme svojou kombináciou materiálov. Otváracia časť je plastová v bielom mliečnom nádychu. Spodná časť je zase vyrobená z dreva, konkrétne prírodného gumovníka a na zadnú časť bol zasa použitý kvalitný nerez.

Otváranie je veľmi jednoduché, a to vďaka výklopnému systému, ktorá kopíruje zadnú časť. Samozrejmosťou je dostatočný priestor na chlieb i ďalšie pečivo. Priehľadné vyhotovenie umožní ľahkú kontrolu pečiva.

Kela DE LUXE

Kela DE LUXE recenzie a test

Nerezový chlebník Kela DE LUXE má rozmery veka 39 x 28 x 2 cm a celkový vnútorný priestor je o veľkosti 37 x 26 x 14 cm. Opäť ide o kombináciu materiálov so základňou z pravého dreva, pričom zadná časť je perforovaná pre dostatočné odvetrávanie.

Zaujme ľahká konštrukcia, rovnako ako kvalitné prevedenie. Vyklápací mechanizmus je veľmi praktický pri obsluhe chlebníka. Údržbu stačí vykonávať pomocou vlhkej handričky.

Kesper Landhaus

Kesper Landhaus recenzie a test

Vákuový chlebník Kesper Landhaus je založený na princípe hermetického uzavretia pečiva priamo v nádobe. Zaujme zaujímavým sedliackym dizajnom, ktorý kombinuje hladké biele lakovanie s dreveným vekom z bambusového dreva.

Hrúbka veka je 1 centimeter, a aj vďaka tomu ho možno používať aj ako doštička na krájanie (vnútornou stranou nahor). Celkové rozmery chlebníka sú 32,5 x 21 x 15 centimetrov. Ide teda o kompaktnejší variantu.

Ako vybrať chlebník

Chlebník je pomocníkom k optimálnemu uchovanie pečiva. Väčšinou ponúkne chlebník konštrukciu, ktorá je založená na tom, že vzduch dokáže cirkulovať, a tak je vytvárané optimálne prostredie a tiež vlhkosť. Sú ale aj varianty, ktoré vnútorný priestor dokonale utesní, napríklad vákuový chlebník alebo rovno vákuová dóza. Ako pečivo skladovať a podľa čoho chlebovku vybrať?

Skladovanie pečiva

Skladovanie pečiva vyžaduje ideálne podmienky. Priestor by nemal byť príliš vlhký, ani suchý, vo veľkom teple, ani veľkom chlade. Samotné pečivo by malo byť vychladnuté. V opačnom prípade ho nechajte najskôr vychladnúť, inak sa vplyvom uvoľňujúce pary vytvorí vlhkosť a podporí rast plesní.

Domov si pečivo najčastejšie prinesiete v mikroténovom sáčku, prípadne plastovom obale. Pečivo by ste mali čo najskôr po príchode z igelitu vybrať a premiestniť, pretože práve tam má najlepšie podmienky pre rýchle plesnivenie. Využiť môžete niekoľko variantov, napríklad zabalenie do látkovej či ľanové utierky pre krátkodobé uskladnenie, umiestnenie do dózy a tej potom do chladničky, alebo vloženie do mrazničky pre dlhodobé uskladnenie (cca 4-6 mesiacov).

Pre bežné predĺženie trvanlivosti chleba a iného pečiva je potom ideálny chlebník, ktorý čerstvosť pečiva o nejaký čas predĺži. Aj napriek tomu, že zaobstaráte kvalitný chlebník, je vhodné pečivo ešte uložiť do utierky, ktorá pojme prebytočnú vlhkosť. Zabúdať by ste nemali ani na pravidelnú údržbu umytím octovou vodou a poriadnym vysušením pre prevenciu vzniku plesní.

Materiál

Možností existuje celý rad. Klasikou je drevený chlebník, ktorý je tradičným, kvalitným a trvanlivým materiálom. Prednosťou je dobré tesnenie a nepropouštění vlhkosti, ale aj určité viacúčelovosť. Niektoré chlebníky totiž majú odnímateľné veko, ktoré možno využiť ako doska na krájanie.

Do modernej kuchyne je obľúbený nerezový chlebník, ktorý svojím materiálom a štýlom prevedení dokonale zapadne. Menšou nevýhodou je častá viditeľnosť odtlačkov prstov na povrchu. Ak hľadáte retro chlebník, potom bude pravdepodobne vyrobený zo smaltové ocele. Tieto chlebovky majú najčastejšie posuvné veko a rôzne farebné verzie.

Lacnejšie prevedenie, hoci to nemusí byť pravidlo, predstavuje plastový chlebník a iné uzatvárateľné boxy. Častejšie ide o vákuové varianty nepropouštěcí vlhkosť a s dostatočným priestorom. Okrem kuchyne je možné využiť aj na záhrade a pri kempovaní. Plusom je tiež väčšia praktickosť, napríklad možnosť umývania v umývačke, nízka váha aj odolnosť proti rozbitiu.

Veľkosť

U veľkosti záleží ako na počte členov domácnosti, množstvo nakupovaného pečiva do zásoby, tak i jeho samotnej dĺžke. Kvalitný chlebník by mal byť natoľko veľký, aby dokázal pojať celý bochník chleba. Ďalej je vhodné, keď sa do neho zmestia aj ďalšie druhy pečiva, ako rožky, žemle alebo napríklad bageta.

4.5/5 - (38 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.