Outdoor,

Chemické WC záchody: Recenzie 6 najlepších toaliet

Chemické WC je praktické zariadenie, ktoré sa hodí pri mnohých príležitostiach a má širšie uplatnenie, než sa môže na prvý pohľad zdať. Slúži napríklad ako zdravotná pomôcka pre seniorov a osoby s obmedzenou mobilitou, kde týmto osobám výrazne zvyšujú ich životný komfort. Častejšie sa však chemický záchod používa v obytných autách, karavanoch, na záhrade a chate, alebo pri kempingování všetkého druhu.

Suché WC ako sa tento záchod tiež nazýva, môže byť zabudované, alebo prenosné. Zabudované sa väčšinou vyskytujú v rekreačných objektoch, alebo spomínaných karavanoch a mobilných domoch. Praktickejšie prenosné WC si môžete ľubovoľne prenášať medzi miestami, kde ho aktuálne využijete a ich komfort býva spravidla porovnateľný.

Ich konštrukcia, vrátane prevádzky, nie je nijako zložitá. Hlavná konštrukčná časť tvoria dve nádrže, z ktorej väčšiu kapacitu má nádrž na odpadovú vodu a menšie na čistú vodu, ktorá slúži na splachovanie. Do chemického WC sa musí pred použitím vložiť špeciálny určená chemická kazeta, alebo chemické kapsule, ktorá sa zaleje vodou a po pár minútach je chemická toaleta pripravená na použitie. Po naplnení sa spravidla obsah vylieva do odpadu, alebo špeciálne výlevky na to určené.

S týmto postupom sa tiež spája ďalšie pravidlo, a to používať špeciálne toaletný papier pre chemický záchod, ktorý sa oproti konvenčnému ďaleko lepšie rozkladá. Pri výbere teda zohľadňujeme predovšetkým objem nádražie, celkové rozmery, hmotnosť, nosnosť, systém splachovanie, alebo výšku sedátka. Pokiaľ bude prenosný záchod používať ťažšie jedinec, alebo vysoká osoba, je dobré sa s týmito parametrami vopred oboznámiť. Na základe parametrov, testov a používateľských skúseností sme pripravili výber zahrňujúce najlepšie chemické WC a ich recenzie.

Najlepšie chemické WC – TOP 6

V tabuľke je výber 6 najlepších chemických WC z testov a hodnotení pre rok 2024.

VzhľadModelOdpadová nádržNádrž na čistú voduRozmery (VxŠxH mm) 
Thetford Porta Potti Qube 365 recenzie a testThetford Porta Potti Qube 36521 l15 l414x383x427
Campingaz 20L Portable Toilet recenzie a testCampingaz 20L Portable Toilet20 l16 l410x390x590
Thetford Porta Potti Qube 165 recenzie a testThetford Porta Potti Qube 16521 l15 l414x383x427
Fiamma Bi-Pot 39 recenzie a testFiamma Bi-Pot 3920 l15 l392x435x360
Vetro-Plus Happy Green 20 l recenzie a testVetro-Plus Happy Green 20 l20 l14 l420x365x415
Thetford Porta Potti Excellence recenzie a testThetford Porta Potti Excellence21 l15 l458x388x450

Zobraziť celú ponuku

Porovnanie parametrov

 Thetford Porta Potti Qube 365Campingaz 20L Portable ToiletThetford Porta Potti Qube 165Fiamma Bi-Pot 39Vetro-Plus Happy Green 20 lThetford Porta Potti Excellence
Splachovací mechanizmusPiestovýPiestovýMachovýPiestovýMachovýPiestový
Hmotnosť4 kg5,2 kg3,9 kg4,8 kg5,5 kg5,3 kg
Nosnosť120 kg130 kg120 kg110 kg130 kg120 kg
ViacViacViacViacViacViac

Recenzie 6 chemických WC

Thetford Porta Potti Qube 365

Thetford Porta Potti Qube 365 recenzie a test

Chemické WC Thetford Porta Potti Qube 365 je vzhľadom k svojej cene a kvalite jedným z najobľúbenejších modelov, ktorý je zároveň rokmi osvedčený radom spokojných spotrebiteľov. Užívatelia ho kladne hodnotí ako pri použití u rekreačných objektov, tak i pre imobilné osoby. V druhom prípade môže byť ľahko diskomfortní sedacej výška, ktorá sa však nechá zvýšiť nástavcom, alebo vypodložením celého zariadenia.

Tento veľmi obľúbený model disponuje ukazovateľom plnosti nádrže, pekným spracovaním a dobrými rozmery, ktoré sú 414 mm na výšku, 383 mm na šírku a 427 milimetrov na hĺbku. Celková hmotnosť činí potom rovné 4 kilogramy, teda je s ním veľmi príjemná aj manipulácia. S nosnosťou 400 kilogramov (jednorazovo, normálne 120 kg) sa radí k tomu najlepšiemu, čo možno v súčasnej ponuke nájsť.

Splachovanie je v tomto prípade riešené mechanizmom s piestom a odpadovú nádrž je osadená integrovaným odvzdušňovačom pre ľahšie vyprázdňovanie nádoby. Okrem iných miest sa vďaka tvaru a rozmerom hodí aj na loď, či do akejkoľvek zástavby, kde sú hlavným parametrom kompaktné rozmery.

Dobrý pomer cena/kvalita, vysoká nosnosť
Pre imobilné osoby menšie sedacie výška

Campingaz 20L Portable Toilet

Campingaz 20L Portable Toilet recenzie a test

Chemický suchý záchod Campingaz 20L Portable Toilet je ďalším s radu osvedčených výrobkov, pri ktorých je istota kvalitného spracovania a dlhej životnosti. Jeho odpadová nádrž má kapacitu na 20 litrov a nádrž na čistú vodu má objem 16 litrov, je tak úplne konkurenčný ostatným modelom. Pre lepšie pohodlie výrobca rozšíril sedadlo a umiestnil ho do výšky 41 centimetrov.

Unikátna je u tohto prevedenia antimikrobiálne lopárik a antimikrobiálna misa, ktoré tak lepšie odolávajú pachom a eliminujú vznik plesní. Pre lepšiu obsluhu so zásobníkmi nechajú ľahko a rýchlo oddeliť, tento systém výrobca nazýva Lock & Spring. Prenosné WC je zhotovené z kvalitného polypropylénu, polyetylénu, ABS plastu a z nerezovej ocele.

Celkové rozmery udávané výrobcom sú 41 centimetrov na výšku, 39 centimetrov na šírku a 59 cm do hĺbky. Maximálne zaťaženie je potom stanovené na 130 kilogramov pri celkovej hmotnosti 5,2 kg. Model je osadený kvalitným piestovým čerpadlom a robustnými madlami, ktoré slúžia pre pohodlnú a jednoduchú manipuláciu. Z recenzií spotrebiteľov je zrejmý menší otvor plniaci nádrže na čistú vodu, ktorý by mohol byť pre ľahšie plnenie väčšie.

Lopárik aj misa s antimikrobiálnym účinkom, piestový splachovací systém
Plniace hrdlo nádrže na čistú vodu má menšiu plniace hrdlo

Thetford Porta Potti Qube 165

Thetford Porta Potti Qube 165 recenzie a test

Chemické suché WC Thetford Porta Potti Qube 165 boduje medzi modelmi svojou veľmi nízkou hmotnosťou, ktorá činí len 3,9 kilogramov. Aj s takto nízkou hmotnosťou má však konkurencie schopné technické parametre, odpadová nádrž má potom konkrétne objem 21 litrov a nádrž na čistú vodu potom kapacitu 15 litrov. Z radov majiteľov tiež zaznieva chvála na prirodzenú sedacie výšku, ktorú ocenia najmä seniori so zníženou mobilitou.

Kladom pre nákup tohto modelu je tiež obstarávacia cena, ktorá v pomerov ku kvalite je veľmi atraktívny. Konštrukcia je dostatočne robustná a vďaka kvalitným materiálom má nosnosť 120 kg, ktorá pre naprostú väčšinu osôb dostačuje.

Chemická toaleta Thetford Porta Potti Qube 165 má výšku 414 mm, šírku 383 mm a hĺbku 427 mm. Dodáva sa v šedej farbe a nechýba ako veko misy, tak i pohodlné doštičku. Konštrukcia je ergonomická a má zabudované úchytky, ktoré slúžia pre pohodlnú manipuláciu. Splachovanie je v tomto prípade vyriešené mechom a v odpadovej nádrži nájdeme integrovaný odvzdušňovač, ktorý slúži pre ľahšie vyprázdnenie.

Veľmi nízka hmotnosť 3,9 kilogramov, prirodzená sedacie výška
Nič zásadného

Fiamma Bi-Pot 39

Fiamma Bi-Pot 39 recenzie a test

Chemické WC na záhradu Fiamma Bi-Pot 39 patrí medzi ďalšie veľmi obľúbené modely a okrem záhrady je ho možné umiestniť kamkoľvek, kde je práve potrebné. Rovnako tak je toaleta vhodná aj pre osoby s dočasne, alebo trvalo zníženou mobilitou, v tomto prípade zariadení výrazne zvyšuje ich životný komfort. WC má na sebe robustné držadlo, ktoré slúži pre jednoduché a bezpečné prenášanie.

Horná a spodná nádoba sú spolu spojené plastovými klipsňami. Toto riešenie je veľmi jednoduché, funkčné a malo by tak vydržať dlhé roky. Tesnosť nádrží je navyše elektronicky testovaná pre to, aby sa vám do rúk dostal úplne spoľahlivý výrobok. Do nádrže na odpad tak stačí vložiť iba chemickou kapsulu, zaliať vodou a používať. Jej objem je dobých 20 litrov, nádoba na čistú vodu potom disponuje 15 tich litre.

Fiamma Bi-Pot 39 má na výšku 392 milimetrov, na šírku 365 milimetrov a do hĺbky 360 milimetrov. Ide tak o pomerne kompaktné prevedenie, ktoré je vhodné na lode, do karavanu, alebo do obytnej zástavby vozidla. Hmotnosť činí necelých 5 kilogramov a maximálne prípustné zaťaženie udávané výrobcom je stanovené len na 110 kilogramov, čo patrí medzi jednoznačné nevýhody tohto inak obľúbeného modelu.

Odpadová nádrž s integrovanou pachovú clonou, jednoduché prevedenie
Výrobcom udávaná nízka nosnosť 110 kg

Vetro-Plus Happy Green 20 l

Vetro-Plus Happy Green 20 l recenzie a test

Vetro-Plus Happy Green 20 l je ideálne chemické WC na chatu, do obytného automobilu, do karavanu, pre imobilné osoby a podobne. Najmä staršie osoby poteší prirodzená sedacie výška, ku ktorej korešponduje celková výška 42 centimetrov. Na šírku má potom 36,5 cm a do hĺbky 41,5 centimetrov. Chemický záchod je vyrobený z pevnej polyetylénovej konštrukcie a je veľmi ľahko čistiteľný.

Rad spotrebiteľov taktiež oceňuje praktickú šedú farbu, ktorá v podmienkach, v ktorých sa často chemické WC používa, príde vhod. Splachovanie prebieha pomocou machového mechanizmu a z recenzií zaznievajú pripomienky k väčšiemu odporu, ktorú pumpa má. Hmotnosť modelu naplnenie je 5,5 kilogramu a výrobca udáva doporučené zaťaženie do 130 kg.

Objem odpadovej nádrže je 20 litrov a nádrž na vodu čistú má kapacitu 14 litrov. Spotrebitelia ďalej často zmieňujú dobý pomer cena/výkon, alebo jednoduchú konštrukciu, ktorá je ľahko zložiteľná. Horná a spodná časť WC spája robustný klipsne, ktoré sú vo farbe záchodu.

Pomer cena/výkon, prirodzená sedacie výška
Splachovacie pumpa má vyšší odpor, menšie rozmery sedacej plochy

Thetford Porta Potti Excellence

Thetford Porta Potti Excellence recenzie a test

Chemické WC Thetford Porta Potti Excellence patrí k špičke v rámci svojej kategórie. Na prvý pohľad k tomu nabáda moderný dizajn, ktorý v sebe spája vysoké pohodlie, ktoré je na tento typ WC veľmi nadpriemerné. Dizajn nenarušujú ani ovládacie prvky, ktoré sú integrované. Okrem nich poteší aj praktický ukazovateľ hladiny odpadovej vody, alebo vstavaný držiak toaletného papiera.

Model je možné zaobstarať aj vo variante Marine, ktorá disponuje dokonca elektrickým čerpadlom pre pohodlné splachovanie. Vďaka podarenému dizajnu sa hodí do moderne poňatých interiérov obytných vozidiel, priestorov, chát, alebo chalúp. Nadpriemerne vysoký posed vyhovuje tiež starším osobám, alebo ľuďom so zníženou mobilitou. Samotné parametre sú 45,8 cm na výšku, 38,8 cm na šírku a do hĺbky 45 centimetrov.

Ako aj pri iných chemických záchodov aj tu je pre bezproblémovú prevádzku potreba používať chémiu a špeciálne toaletný papier. Objem odpadovej nádrže je 21 litrov a nádrž na čistú vodu má objem 15 litrov. WC je napriek svojmu dizajnu veľmi stabilné a robustné, spotrebitelia si veľmi pochvaľujú použité materiály a veľmi dobré spracovanie.

Moderný dizajn, výborná výška na sedenie
Vyššia obstarávacia cena

Ako vybrať chemický záchod

Mnoho osôb, ktorý sa nikdy do kontaktu s týmto zariadením nedostalo si právom pokladá otázku, ako funguje chemické WC. V podstate je princíp veľmi jednoduchý, v hornej časti je nádrž na čistú vodu, ktorá slúži pre splachovanie a k miešaniu fekálií v nádrži umiestnenej na spodku. O proces bezpečného rozloženia sa starajú chemikálie, ktoré sú pre používanie nevyhnutné a vkladajú sa do spodnej nádrže pri každom uvedením do prevádzky. Pri používaní je dobré dbať na zvýšenú hygieny a užívať iba toaletný papier určený pre chemický záchod.

Zabudované, alebo prenosné WC?

Pokiaľ máte obytný automobil, karavan, alebo mobilné dom, je možné, že sa stretnete so zabudovaným chemickým WC. To môže pracovať buď klasicky s nutnosťou nádobu na odpad vyprázdňovať, alebo možno pripojiť na bežný odpad, ak je k dispozícii. V ďalších prípadoch je praktickejšie a rozšírenejšie prenosný záchod, ktorý väčšinou prípojkou na pevný odpad nedisponuje. Hodí sa mimo spomínané možnosti ako prenosné WC pre seniorov, či ako alternatíva na stavby, alebo dočasné akcie všetkého druhu a razenia.

Odpadová nádrž a nádrž na čistú vodu

Tieto dva prvky prenosného záchodu patrí medzi dominantné časti, typicky sú k sebe spojené viac či menej sofistikovaným mechanizmom. Odpadová nádrž má prirodzene vždy väčšiu kapacitu, než nádrž na vodu čistú. Misa na fyziologický odpad má kapacitu v priemere 20 litrov, zatiaľ čo objem zásobníka vody čisté sa pohybuje najčastejšie okolo 15 tich litrov.

Do odpadovej nádrže sa pred každým uvedením do prevádzky musí umiestniť chemická kapsule, kazeta, alebo samo rozložiteľný sáčok s chemikáliami. Po zaliatí malým množstvom vody je za niekoľko minút WC pripravené na použitie. Chemikálie fyziologický odpad rozkladajú a zabraňujú tak tvorbe a šíreniu baktérií, alebo vírusov. Súčasné chemické prostriedky sú zároveň šetrné k životnému prostrediu, teda v tomto ohľade môže vaše svedomie zostať čisté.

Hmotnosť a nosnosť

Hmotnosť patrí v prípade prenosných WC medzi dôležitejšie parametre, obzvlášť ak ho často používate na rôznych miestach, alebo ho máte v domácnosti pre asistenciu menej pohyblivým ľuďom. Tie najľahší prevedenie nedosahujú hmotnosti ani 4 kilogramy, zatiaľ čo tie najťažšie modely majú okolo kilogramov šiestich.

Ruka v ruke s hmotnosťou sa spája tiež nosnosť, ktorá začína na 110 kilogramoch. Kvalitné chemická WC sú značne naddimenzovaná, čo je len na prospech. Takéto modely zvládnu zaťaženie až 300 kg, čoho v praxi málokedy využijete, však svedčí to o ich kvalitným a robustným spracovanie.

Rozmery a výška sedadla

Výška sedadla je pomerne dôležitý detail, ktorý sa však u rady výrobkov ťažko dozviete. Ak je to pre vás podstatný parameter, v rade, prípadov budete pre túto informáciu musieť kontaktovať predajca, alebo rovno výrobca. Výška sedátka rozhoduje o tom, ako pohodlné užívanie chemického záchodu bude. Najčastejšie sa výška pohybuje okolo 40 tich centimetrov, niektoré modely ponúka dokúpenia nadstavca, ktorý výšku o niekoľko centimetrov zdvihne.

V ostatných prípadoch si budete musieť v prípade potreby pomôcť vypodložením pevným predmetom, čo funguje dobre. Najmä pre starších a menej mobilné jedinca je tento parameter podstatnou vecou. Celkové rozmery bývajú spravidla medzi modelmi veľmi podobné s tým, že väčšina modelov je kompaktného prevedení.

Technológie splachovania

Chemická toaleta je v drvivej väčšine ovládaná celkovo manuálne, teda vrátane manuálneho systému splachovania. Tie najluxusnejšie prevedenie môžu byť osadené elektronickou pumpou, avšak je to skôr výnimka. Rozlišujeme tak dva systémy, ktoré sú si svojím účinkom veľmi podobné.

V prípade lacnejších prevedení nájdeme machové mechanizmus. Tento systém sa sa skladá z mačkacie plastovej harmoniky, ktorým sa tlačí voda z nádrže von. K jeho nevýhodám patrí spravidla nutnosť vynaložiť väčšiu silu a tiež fakt, že po čase používania mech praskne a tým stráca svoju funkčnosť.

Výrobcovia sú si tohto nešváru veľmi dobre vedomí, a preto sú náhradné mechy veľmi dobre dostupným príslušenstvom. Druhým variantom je piestový splachovací systém. Ten sa osadzuje do drahších modelov a ponúka lepšie splachovacie výkonnosť, tak aj dlhšiu životnosť.

4.4/5 - (34 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.