Outdoor,

Cestovné kufre: recenzie | Najlepšie kufre do lietadla ai.

Cestovný kufor je nepostrádateľným spoločníkom na cestách. Či už sa vypravíme na dovolenku, alebo obchodnú cestu, kufor zvyčajne máme so sebou. Niekomu stačí batožina menšia, ktoré je možno vziať aj do kabíny lietadla, iný potrebuje kufor väčšie, alebo dokonca kufrov niekoľko.

Kufor má svoje dôležité miesto aj v dnešnej dobe, keď si stále viac ľudí obľúbilo cestovanie naľahko napríklad len s cestovnou taškou. Bez kufrov sa často nezaobídu najmä rodiny s deťmi, alebo osoby presúvajúce sa na dlhšie obdobie. Ak idete z letiska rovno do hotela, nie je v zásade dôvod si ho nevziať. Cestovný kufor môže byť textilný alebo škrupinový a mal by dokonale ochrániť vaše veci pri preprave lietadlom, či autobusom. Ideálny cestovný kufor sa odvíja od požiadaviek a potrieb konkrétnych spotrebiteľov.

Hlavným parametrom je bezpochyby veľkosť, respektíve objem kufra, ďalej konštrukcia, materiál a dôležité detaily, ako sú počet a kvalita transportných koliesok, pevné držadlo, alebo TSA zámok. Najviac zastúpené sú neutrálne modely, existujú však cestovné kufre v dámskom a detskom prevedení. Na základe parametrov, testov a používateľských skúseností sme pripravili výber zahrňujúce najlepšie cestovné kufre a ich recenzie.

Najlepšie cestovné kufre – TOP 10

V tabuľke je výber 10 najlepších cestovných kufrov z testov a hodnotenia pre rok 2024.

VzhľadModelObjemMateriálUrčenie 
Samsonite X Blade 3.0 71 Spinner Expander recenzie a testSamsonite X Blade 3.0 71 Spinner Expander83,5 lTextílieKlasické
Dakine Terminal Spinner 40L recenzie a testDakine Terminal Spinner 40L40 lTextílieKabínové
Dunlop 77l recenzie a testDunlop 77l77 lTextílieKlasické
David Jones 1011 recenzie a testDavid Jones 101182 lŠkrupinaKlasické
American Tourister Funshine 39 L recenzie a testAmerican Tourister Funshine 39 L39 lTextílieKabínové
Madisson Paris 2W SX recenzie a testMadisson Paris 2W SX27 lŠkrupinaDetské
T-Class 796 XL recenzie a testT-Class 796 XL99 lŠkrupinaKlasické
Airtex 938 recenzie a testAirtex 93870 lŠkrupinaKlasické
SuitSuit Caretta S recenzie a testSuitSuit Caretta S31 lŠkrupinaDetské
Travelite Vector 2w M recenzie a testTravelite Vector 2w M80 lŠkrupinaKlasické

Zobraziť celú ponuku

Porovnanie parametrov

 Samsonite X Blade 3.0 71 Spinner ExpanderDakine Terminal Spinner 40LDunlop 77lDavid Jones 1011American Tourister Funshine 39 LMadisson Paris 2W SXT-Class 796 XLAirtex 938SuitSuit Caretta STravelite Vector 2w M
Hmotnosť3,6 kg3,5 kg3,7 kg4,5 kg2,5 kg2,2 kg4,2 kg4 kg2,4 kg3,5 kg
Rozmery (Š x V x H)46 x 71 x 29 cm36 x 55 x 22 cm47 x 76 x 28 cm52 x 76 x 29 cm40 x 55 x 20 cm32 x 48 x 20 cm49 x 75 x 30 cm43 x 65 x 27 cm35 x 55 x 20 cm46 x 64 x 31 cm
Počet koliesok4424224442
ViacViacViacViacViacViacViacViacViacViac

Recenzie 10 cestovných kufrov

Samsonite X Blade 3.0 71 Spinner Expander

Samsonite X Blade 3.0 71 Spinner Expander recenzie a test

Kufor na kolieskach Samsonite X Blade 3.0 71 Spinner Expander je zástupcom kufrov z textílií, jedná sa teda o tzv. mäkkú batožinu. Obsahuje expandér, vďaka ktorému je možné zväčšiť podľa potreby jeho objem. Ten tak je 83,5 alebo 90 litrov. Rozmery potom sú 71 x 46 x 29/34 cm (v, š, h).

Dobrú fixáciu uložených vecí zaisťujú krížové fixačné popruhy, vo vnútri je tiež sieťované vrecko a vrecko na mokré veci. Z vonkajšej strany potom nájdete dvojicu vreciek na zips, jedna je menšia a jedna veľká. Madlo je na boku aj v hornej časti, samozrejmosťou je výsuvná rukoväť.

Poteší, že výrobca integroval kombinačný zámok TSA. Ďalšou vychytávkou je kapsička určená na tablet. Okrem toho je samozrejmosťou štítok na menovku s adresou. Batožina má štyri veľké otočné kolieska, s ktorými prekonáte snáď každú prekážku.

Expandér, robustná všesmerná kolieska, TSA zámok
Vyššia obstarávacia cena

Dakine Terminal Spinner 40L

Dakine Terminal Spinner 40L recenzie a test

Cestovný kufor na kolieskach Dakine Terminal Spinner 40L je skôr menších rozmerov. Objem má 40 litrov a bohužiaľ neponúka možnosť zväčšenia, čo by sme v tejto vyššej cenovej hladine uvítali. Rozmery potom sú 55 x 36 x 22 cm (v, š, h), vďaka čomu môže poslúžiť ako príručná kufor. Možno si ho tak vziať so sebou na palubu lietadla.

Vnútri nájdete jednu komoru, ktorá je ako obvykle uzatvárateľná dvojcestným zipsom. Zvnútra na veku je vrecko na zips a sieťované vrecko. Samozrejme nechýbajú popruhy, ktoré vám pomôžu zafixovať veci na svoje miesto. Vonkajšia strana kufra potom ponúka trojicu vreciek rôznych veľkostí, kam dáte aj tablet alebo notebook.

Štvorica koliesok zaisťuje pojazd do všetkých smerov, madlo je na boku aj hore. Výsuvná rukoväť je štandardom a má dve polohy vysunutia. Pod ňou je priestor na téglik s pitím a na boku nájdete aj priehľadnú kapsičku na menovku.

Možno vziať do kabíny lietadla, všesmerová kolieska, priestor na téglik
Chýba expandér

Dunlop 77l

Dunlop 77l recenzie a test

Kufor Dunlop 77l je tu pre tých, ktorí hľadajú látkovú batožinu za priaznivú cenu v mnohých veľkostiach. My sme vybrali druhý najväčší objem 77 litrov, ktorý má rozmery 76 x 47 x 23-28 cm (v, š, h). Okrem toho existuje aj vo variantoch 22, 34, 53 a 110 l, pričom ako palubný kufor do lietadla možno použiť dve najmenšie varianty.

V novších sériách sa tento model predáva tiež pod značkou Slazenger, kde by malo byť o niečo lepší dielenské spracovanie. To je inak u lacného kufra pochopiteľne skôr priemerné. Tento kufor je ale hlavne pracant, nie je to luxusný doplnok. Splní účel, na ktorý je určený.

Z vnútornej strany veka je sieťované vrecko, z vonkajšej strany potom dvojica vreciek na zips. Okrem toho sú tu klasická madlá na boku a na hornej strane. Samozrejme je tu tiež výsuvná rukoväť, ktorú možno vysunúť podľa potreby. Má dvojicu pevných koliesok.

Nízka cena, viac veľkostí, moderný dizajn
Slabší dielenské spracovanie

David Jones 1011

David Jones 1011 recenzie a test

Veľký cestovný kufor David Jones 1011 je zástupcom škrupinového prevedení. To je samozrejme tvrdé a má najvyššie predpoklady k ochrane vecí vnútri kufra. Ponúkne až 110 litrov objemu a rozmery sú 76 x 52 x 29 cm (v, š, h).

Hlavná komora ponúka možnosť zaistiť veci bezpečnostnými popruhmi, priestor je rozdelený priehradkou, kde je tiež zipsové vrecko zo sieťoviny. Zvonka samozrejme nenájdete nič, pretože ide o škrupinu. Pre tých je ale zase pomerne typický číselný zámok, ktorý nechýba.

Kolieska sú kvalitné a pogumovaná, jazda s kufrom je hladká a pohodlná. Sú navyše štyri, takže jazdí všetkými smermi. Madlo je len na bočnej strane a výsuvná rukoväť možno teleskopicky nastaviť podľa potreby. Poteší veľmi priaznivá cena a pekná modrá farba.

Veľký objem, pogumovaná všesmerová kolieska, nízka cena
Držadlo len z boku

American Tourister Funshine 39 L

American Tourister Funshine 39 L recenzie a test

Malý cestovný kufor American Tourister Funshine 39 L je ideálnym spoločníkom na cesty. Tento “americký turista” disponuje rozmermi 55 x 40 x 20 cm (v, š, h), čo ho predurčuje ako príručná kufor do lietadla, ktorý prejde u drvivej väčšiny leteckých spoločností, vrátane nízkonákladových. Jedná sa o látkový kufor s objemom 39 litrov.

Vnútri sú popruhy, ktorými možno zabezpečiť uložené veci. Okrem toho sú tu zosilnené chrániče dna a hlavná komora sa uzatvára klasicky dvojcestným zipsom. Očakávali by sme pri danej cene už TSA zámok, ktorý tu však nie je, ale vzhľadom k tomu, že kabínový kufor máte stále pri sebe, to nie je veľké mínus.

Batožina disponuje dvojicou pevných koliesok, ktoré pôsobia robustným dojmom. Prevedenie je pevné a kvalitné a v tomto ohľade je rozumným pomerom ceny a výkonu. Madlo je iba z hornej strany, ale kufor je menší, takže na boku nie je potreba. Pochopiteľne je tu výsuvná rukoväť a batožina poteší moderným dizajnom.

Ideálny rozmer príručnej batožiny, moderný vzhľad, pomer cena/výkon
Chýba TSA zámok

Madisson Paris 2W SX

Madisson Paris 2W SX recenzie a test

Kufor do lietadla Madisson Paris 2W SX je určený malým cestovatelkám. Je vyrobený v krásnej ružovej farbe s motívmi Paríža, ostatne je tiež od francúzskej značky. Hoci ide o detský kufrík na kolieskach, tak má pomerne vyššiu cenu. Na druhú stranu je to asi najkrajší detský cestovný kufor, ktorý sme videli.

Batožina je z pevného materiáli a jej objem je 27 l. Rozmery sú 48 x 32 x 20 cm (v, š, h), takže ho vezmete v lietadle i do kabíny. Výrobca dbal aj na praktickú stránku, takže úložný priestor poskytuje fixáciu popruhy. Je tu tiež vnútorné vrecko na zips.

Na kufru sú krásna priehľadná fixná kolieska a na hornej strane je madlo. Okrem toho nechýba ani teleskopická rukoväť. Všetko je dostatočne robustné a s kufrom sa dobre manipuluje. Taktiež stabilne stojí a neprepadáva, takže sa nemusíte báť ho vášmu dieťaťu zveriť.

Kvalitné prevedenie, krásny dizajn, vezmete aj na palubu lietadla
Vyššia cena

T-Class 796 XL

T-Class 796 XL recenzie a test

Cestovný škrupinový kufor T-Class 796 XL patrí medzi väčšie modely, čo už napovedá jeho názov. Ide o pevné škrupinové prevedenie s objemom 99 litrov a celkovými rozmermi 75 x 49 x 30 cm (v, š, h). Prevedením ide o kvalitnú batožinu z ABS plastu za rozumnú cenu, ktorá je tiež opatrené TSA zámkom.

Vnútro kufra je polstrované, veci tak budú v bezpečí. Uzatváranie je riešené klasickým dvojcestným zipsom a vo vnútri sú samozrejme sťahovacie pásy. Zvnútra na veku je potom dvojica vreciek na zips.

Nájdete tu samozrejme dvojicu madiel, jedno je na boku a druhé na hornej strane. Výsuvná rukoväť má mechanizmus z hliníka. Všetky madlá sú pogumovaná, takže sa dobre drží. Kufor má štvoricu všesmerových koliesok, ktorá je možné po opotrebení vymeniť. Batožina ide postaviť tiež na bok, kde má pevné nohy.

Pevná konštrukcia, všesmerová kolieska možno vymeniť, TSA zámok
Vrúbkovaný povrch sa môže horšie udržiavať

Airtex 938

Airtex 938 recenzie a test

Strednej cestovný kufor Airtex 938 s objemom 70 l je ideálny pre prípady, keď nechcete príliš malý ani veľký kufor. Je skrátka tak akurát. Rozmery má 65 x 43 x 27 cm (v, š, h) a okrem tohto sa ďalej ponúka ešte v malom prevedení, s objemom 41 l, a vo veľkom prevedení s objemom 108 l.

Hlavnú komoru rozdeľuje textilná priehradka, kde nájdete kapsu zo sieťoviny. Hoci je konštrukcia zo škrupiny, jeho strednou časť možno rozšíriť vďaka expandéru. Vnútri nájdete tiež fixačné popruhy a poteší prítomnosť TSA zámku, aj napriek tomu, že je za veľmi priaznivú cenu.

Nájdete tu štvoricu všesmerových koliesok a ťahať, alebo tlačiť ho môžete vďaka teleskopickej rukoväti. Sú tu tiež madlá na boku a v hornej časti. Jediným mínusom môže byť o niečo vyššia hmotnosť, kedy 4 kg je na 70 litrový kufor trochu moc.

Kvalitné prevedenie, expandér, TSA zámok
Vyššia hmotnosť

SuitSuit Caretta S

SuitSuit Caretta S recenzie a test

Cestovný kufor do lietadla SuitSuit Caretta S si môžete vziať až do kabíny, pretože má rozmery 55 x 35 x 20 cm (v, š, h) a bez problémov tak vyhovie parametrom na kabínový kufor. Medzi spolucestujúcimi upúta pozornosť predovšetkým všetky ženy. Štýlový je tiež prelis v dizajne korytnačieho panciera, vďaka ktorému je obľúbený aj u detí.

Objem kufra je 31 litrov a jeho konštrukcia je škrupinová. Použitý ABS materiál je veľmi odolný proti nárazu. Hlavná komora je uzatvárateľná dvojcestným zipsom a pri danej cene u takto malého kufra nepoteší absencia TSA zámku, je tu len klasický číselný.

Kolieska sú štyri a môžu jazdiť do všetkých smerov. Madlo je iba hore, ako je u menších kufrov obvyklé. Najčastejšie budete pravdepodobne používať teleskopickú rukoväť, ktorú si možno vysunúť tak, ako je potreba.

Môžete vziať na palubu lietadla, kvalitný materiál, trendy štýl
Chýba TSA zámok

Travelite Vector 2w M

Travelite Vector 2w M recenzie a test

Cestovný škrupinový kufor Travelite Vector 2w M je zástupcom objemnejších batožín, jeho veľkosť je na pomedzí stredných a väčších kufrov a má objem 80 litrov. Rozmery sú 64 x 46 x 31 cm (v, š, h) a z vychytávok možno spomenúť expandér, ktorý objem navýši na 91 l, a tiež TSA zámok.

Z pohľadu vnútorného usporiadania tu nájdete deliacu textilnou prepážku, ktorá má dvojicu vreciek na zips. Je tu tiež menšie vrecko vhodné na drobnosti a na pevné uloženie vecí využijete fixačné popruhy, ktoré sú navyše pogumované.

Kolieska sú iba dve fixné, zato dostatočne veľká. Madla nájdete na boku aj v hornej časti kufra a rukoväť je z ľahkého materiálu, možno ju samozrejme teleskopicky vysunúť a zaistiť podľa potreby. ABS materiál je odolný proti nárazu a má peknú modrú farbu.

Kvalitné materiály, expandér, TSA zámok
Rukoväť mohla byť pevnejšie

Ako vybrať cestovný kufor

Výber vhodného kufra má dve roviny. V prvom rade sa musíme rozhodnúť, či skutočne potrebujeme batožinu tohto typu, pretože rovnako dobre môže poslúžiť aj cestovná taška. Tá sa hodí najmä na cestu autom, alebo na aktívnu dovolenku.

Ak však cestujete lietadlom, je kufor praktickejšie riešenie, a to hlavne z pohľadu ochrany vecí v ňom uložených, pretože letiskový personál s kufre nezachádza práve najlepšie. Sú často nahádzané na sebe a nesú váhu ďalšie batožiny, veľakrát absolvujú niekoľkometrový let vzduchom a skrátka majú krušný život. Ak teda zvolíte ako preferovanú batožinu práve kufor, nastáva otázka aký.

Materiál textília alebo škrupina

Kufre to síce nemajú jednoduché, ale pre spotrebiteľov je dôležitý najmä ich obsah. Vnútri máme veci, ktoré chceme ochrániť. U kufrov v zásade môžeme voliť z dvoch základných druhov týchto batožiny, ktoré sa líšia materiálom.

Prvým sú klasické textilné kufre, ktoré sú spravidla vyrobené z nylonu, alebo polyesteru. Ich výhodou je menšia hmotnosť, takže zbytočne nevozíme mŕtvu váhu. To sa hodí najmä pre to, aby sme sa vošli do váhového limitu a nemuseli priplácať za príliš ťažkú batožinu. Textilný kufor sa na druhú stranu ľahšie pretrhne, ale nedá sa všeobecne povedať, že je z pohľadu ochrany horšie. Zase je totiž mäkšie a môže lepšie odolať naozaj silnému nárazu. Textilné kufre sú obvykle tiež za nižšiu cenu, dá sa napríklad aj kúpiť nejedna výhodná sada cestovných kufrov, kde sú zvyčajne tri veľkosti. Samozrejme ale nájdete aj drahé luxusné modely.

Druhou možnosťou sú škrupinové kufre, ktoré sa zvyčajne robia z odolného ABS plastu. Vo vnútri je taký cestovný kufor polstrovaný, čo prispieva k lepšej ochrane vecí pri nárazoch. Bohužiaľ sú ťažšie ako kufre látkové. Majú jednu nespornú výhodu, a tou je, že nepremoknú. Väčšina býva opatrená kódovým zámkom.

Rozmery

Požiadavka na rozmery batožiny bude vždy veľmi individuálna, pretože každý vozíme rôzne objemné veci a potrebujeme rôzne množstvo vecí. Veľké kufre by mali mať dve madlá, aby sa dali dobre preniesť, ale predovšetkým tiež robustné kolieska. Všesmerová nie sú nutnosťou, ale môžu sa hodiť. Dôležitá je samozrejme dostatočne pevná teleskopická rukoväť. Musí byť skrátka možné čo najlepšie s kufrom manipulovať, aj keď je veľký a ťažký.

Zvážte telesné dispozície osoby, ktorá s kufrom bude manipulovať. Myslite napríklad na detský cestovný kufor pre tých najmenších. Buď môžete zaobstarať priamo s detskými motívmi, alebo použijete kufor menších rozmerov, napríklad bežný kabínový.

Príručná batožina

Menšie kufre majú jednu nespornú výhodu. Ak totiž zvolíte kufor 55x40x20 cm (v, š, h), tak ste na ideálnej veľkosti príručnej batožiny, ktoré si môžete vziať so sebou na palubu lietadla. Niektoré letecké spoločnosti povoľujú aj viac na niektorom z rozmerov, ale je to vždy individuálne, preto si pred cestou vždy overte podmienky aerolinky. Najprísnejšie pravidlá, rozmery, bývajú u spoločností nízkonákladových. Príručnej kufor máte stále pri sebe, máte do neho neustále prístup a sami si ustrážite, ako sa s ním zaobchádza a s najväčšou pravdepodobnosťou sa vám ani nezatoulá, ako sa to stáva s kufre odbavenými.

Ďalšia výbava

Žiadny cestovný kufor nie je dosť veľký a niekedy sa do neho snažíme veci doslova nášľapať. O to väčšie je potom problém sa zbaliť z dovolenky, kedy vecí vezieme často ešte viac. Niektoré kufre, predovšetkým textilné, majú tzv. expandéry, ktoré zväčšia jeho objem a je to pomerne praktická vlastnosť.

Ďalšou dôležitou vecou je v dnešnej dobe TSA zámok. Ten umožňuje obsluhe letiska otvoriť kufor bez jeho poškodenia pomocou univerzálneho kľúča. Náhodná kontrola, alebo kontrola v prípade podozrenia vás môže pri súčasných bezpečnostných opatreniach stretnúť veľmi ľahko, v prípade kufri s TSA zámkom však nedôjde k poškodeniu batožiny, alebo sa nebudete musieť dostaviť k jeho otvoreniu. Kufor sa pri odbavení môže otvoriť, aj keď v ňom prevážate zakázané predmety, najčastejšie sa v odbavenej batožine objavuje elektronika s batériami, ktoré v ňom nemajú čo robiť a je to dôvod na otvorenie kufra a vybratie vecí.

4.4/5 - (19 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.