Šport,

Cestné bicykle: Test, recenzie 10 najlepších

Cestný bicykel sa pýši titulom najstaršieho typu bicykla na svete, hoci v jeho počiatkoch vyzerala o poznanie inak, než ako je chápeme dnes. Je určený pre všetkých, ktorí milujú rýchlu jazdu a chcú zdolávať počas svojho tréningu, alebo výletu, desaťkilometrové vzdialenosti. Má veľmi nízku hmotnosť, pokročilú aerodynamiku a vďaka tomu na ceste, alebo na spevnenom povrchu, dosahuje naozaj vysokej rýchlosti, bez toho aby jazdec musel vynaložiť veľké úsilie.

Klasický cestný bicykel je teda určený iba na pevný povrch, na šotoline, alebo nespevnené ceste hrozí rýchly defekt a jazda na nej rozhodne nie je pohodlná. Trendom posledných rokov sú však cestné bicykle, ktoré jazdu v miernom teréne umožňujú, hovorí sa im Gravel, slangovo tiež štěrkolet, a oproti závodným bicyklom na cyklokros sú pohodlnejšie a lepšie ovládateľnejší.

Rám cestného bicykla je spravidla veľmi tuhý, tým sa maximalizuje efektivita šliapania pre dosiahnutie čo najvyššej rýchlosti s minimálnou stratou energie. Odpruženie, ako majú horské bicykle, pohltí značnú časť vynaloženej energie a preto sa na cestné bicykle, až na výnimky a novinky, neosadzuje. Je to vhodný typ bicykla pre všetkých športovcov s pretekárskymi ambíciami, kvôli vysokým rýchlostiam a jazde vo väčšine prípadov na ceste, je viac než vhodné vždy nosiť kvalitnú cyklistickú prilbu.

Cestička je tiež vhodná aj ako doplnok k bicyklu horskému, pre zvyšovanie kondičky a sily. Hmotnosť sa spravidla pohybuje okolo, alebo pod 10 kilogramami. Záleží vždy na konkrétnom type a materiálu, z ktorého je model vytvorený. Najľahšie, ale najdrahšie bicykle sú karbónové, zatiaľ čo dobrým pomerom medzi cenou a výkonom disponujú hliníkové, alebo duralové cestné bicykle. Obľúbená je tiež kombinácia hliníkového rámu a duralových predných vidlíc.

Okrem materiálov je dôležité sa tiež zamerať na brzdy, ktoré vzhľadom k vysokým rýchlostiam, v ktorých sa na týchto bicykloch športovec pohybuje, hrajú podstatnú úlohu. Lacnejšie modely majú čeľusťové, drahšie kotúčové mechanické, alebo hydraulické. Uniknúť by vám tiež nemal počet prevodov a vhodná veľkosť rámu. Na základe parametrov, testy a používateľských skúseností sme pripravili výber obsahujúce najlepšie cestné bicykle a ich recenzie.

Najlepšie cestné bicykle – TOP 10

V tabuľke je výber 10 najlepších cestných bicyklov z testov a hodnotení pre rok 2024.

VzhľadModelMateriál rámuVidlicaHmotnosť 
Kellys Arc 50 2019 recenzie a testKellys Arc 50 2019HliníkKarbón9,55 kg
Author Aura XR 4 2019 recenzie a testAuthor Aura XR 4 2019DuralKarbón10,4 kg
Kellys Arc 30 2019 recenzie a testKellys Arc 30 2019HliníkKarbón9,7 kg
Merida Scultura 100 2019 recenzie a testMerida Scultura 100 2019HliníkKarbón9,5 kg
Kellys Arc 10 2019 recenzie a testKellys Arc 10 2019HliníkHliník9,95 kg
Ghost Nivolet 4.8 LC 2018 recenzie a testGhost Nivolet 4.8 LC 2018KarbónKarbón7,9 kg
Kellys URC 70 2018 recenzie a testKellys URC 70 2018KarbónKarbón8,2 kg
Devron Urbio R4.8 2016 recenzie a testDevron Urbio R4.8 2016HliníkHliník-
Specialized Diverge E5 2019 recenzie a testSpecialized Diverge E5 2019HliníkKarbón-
Kellys Physio 30 2019 recenzie a testKellys Physio 30 2019HliníkHliník10,95 kg

Zobraziť celú ponuku

Porovnanie parametrov

 Kellys Arc 50 2019Author Aura XR 4 2019Kellys Arc 30 2019Merida Scultura 100 2019Kellys Arc 10 2019Ghost Nivolet 4.8 LC 2018Kellys URC 70 2018Devron Urbio R4.8 2016Specialized Diverge E5 2019Kellys Physio 30 2019
Počet prevodov22201816162222221627
Veľkosť kolies28"28"28"28"28"28"28"28"28"28"
BrzdyKotúčovéKotúčovéČeľusťovéČeľusťovéČeľusťovéČeľusťovéKotúčovéČeľusťovéKotúčovéČeľusťové
PlášteSchwalbe LuganoRITCHEY Cross Shield kevlarSchwalbe LuganoMaxxis DolomitesSchwalbe LuganoContinental Ultra Sport IIMAVIC Yksion EliteContinental Grand Sport ExtraEspoir SportSchwalbe Spicer
ViacViacViacViacViacViacViacViacViacViac

Recenzie 10 cestných bicyklov

Kellys Arc 50 2019

Kellys Arc 50 2019 recenzie a test

Kvalitný cestný bicykel Kellys Arc 50 2019 patrí k tým lepším modelom. Jeho rám KELLYS Endurance Concept je zhotovený z hliníka, zatiaľ čo vidlica osadil výrobca karbónovej, čo je podstatná výhoda. Hliníkový rám je dostatočne pevný a zároveň dokáže čiastočne absorbovať jemné nerovnosti, tomu tiež sekundujú spomínané vidlice, ktoré navyše umožňujú lepšiu stabilitu a perfektné ovládanie i pri vysokých rýchlostiach.

K dispozícii je celkom 22 rýchlosťou, čo patrí medzi lepšie hodnoty a k dispozícii sú tak prevody pre vysokú rýchlosť i prevody pre dlhá a strmá stúpania. Veľmi pozitívne je tiež osadenie kolies kotúčovými brzdami, ktoré najmä na mokre dosahujú oveľa lepšieho brzdného účinku. Oba kotúče majú priemer 160 milimetrov a technológia nie je bohužiaľ hydraulická, ale manuálne.

Na ráfikoch o veľkosti 28 palcov sú osadené výborné úzke plášte Schwalbe Lugano, ktoré sa vyznačujú nízkym valivým odporom. Na bicykli nájdeme komponenty zo sady Shimano 105, čo tiež zodpovedá vysokej kvalite spracovania. Hmotnosť je pomerne slušných 9,55 kilogramov a k dispozícii sú tri veľkosti rámu, S, M a L.

Výborný pomer cena/výkon, 22 rýchlostných prevodov
Kotúčové brzdy iba mechanické

Author Aura XR 4 2019

Author Aura XR 4 2019 recenzie a test

Cestný bicykel Author Aura XR 4 v modelovom roku 2019 je zase o niečo pokročilejším modelom tohto obľúbeného multifunkčného modelu. Bicykel Gravel, ktorému je inšpiráciou cyklokrosovom bicykel, je akousi jeho civilnou odnoží a v poslednej dobe tyto bicykle získavajú na čím ďalej tým väčšej obľube. Na ceste je rýchlostne takmer porovnateľné s bicyklom cestným, avšak veľmi dobre zvláda jazdu aj v teréne. Z tohto hľadiska sa mu tiež slangovo hovorí štěrkolet.

Author Aura XR 4 je vhodný pre tých, ktorí väčšinu času trávia na ceste, ale chcú zavítať aj na poľnú, alebo lesnú cestu. Kevlarový plášť Ritchey Cross Shield kevlar je špeciálny vyrobený tak, aby túto kombinovanú jazdu umožnil. Uprostred plášťa je vzorka veľmi jemný, pre čo najmenší odpor a teda najrýchlejší jazdu, zatiaľ čo po jeho bokoch je vzorka, ktorá poskytne podporu práve v teréne.

Rám je vyrobený z duralu a vidlica je karbónová. Bicykel je pomerne pohodlný, výborne sa ovláda a rám ponúkne tiež mierne tlmenie nerovností. K dispozícii je 22 prevodových stupňov a kolesá majú štandardnú veľkosť 28″. Hmotnosť je na to, že sa jedná o vysoko univerzálny bicykel, stále výborných 10,4 kilogramov. Jedinou výčitkou by mohli byť brzdy, ktoré, hoci sú kotúčové, majú stále mechanický systém ovládania. To však v celkovom kontexte bicykla, ktoré má všetky komponenty veľmi kvalitné, ľahko odpustiteľné.

Cestný bicykel série Gravel, vhodný ako na ceste, tak do terénu
Kotúčové brzdy iba mechanické

Kellys Arc 30 2019

Kellys Arc 30 2019 recenzie a test

Hliníkový cestný bicykel Kellys Arc 30 2019 vyniká veľmi dobrým pomerom cena/výkon. Model je vhodný pre začiatočníkov, alebo mierne pokročilých jazdcov, ktorí zatiaľ nemajú ambície stať sa pretekárskym jazdcom. Rám, ako je spomenuté, je vyrobený z hliníka a napriek pomerne nízkej cene na tomto modeli nájdeme karbónovú prednú vidlicu. Tá okrem zníženia celkovej hmotnosti prispieva k vylepšeniu jazdných vlastností i čiastočnému zlepšeniu tlmiacich vlastností.

Váha bicykla sa stále nachádza pod 10 tí kilogramy, konkrétne teda 9,7 kg. Kvalitné komponenty sú na celej rade súčastiach značky Shimano, ide napríklad o radení, kľučky aj stredové zloženie. Plášte na štandardných 28″ kolesách sú známe preverené SCHWALBE Lugano s veľmi úzkym profilom a minimálnym valivým odporom pre čo najrýchlejší jazdu.

Počet rýchlostí ponúka prehadzovačka Shimano Sora R3000 18, čo je pre naprostú väčšinu športovcov dostačujúce. Bicykel je možné zaobstarať v troch veľkostiach rámu a jediné, čo je tomuto bicyklu k vytknutie, sú čeľusťové brzdy. Majú menšiu účinnosť, ktorá je poznať ešte viac za daždivého počasia, vzhľadom k celkovej cene sa však nechá táto skutočnosť tolerovať.

Výborný pomer cena/výkon, karbónová vidlica, plášte Schwalbe Lugano
Len čeľusťové brzdy

Merida Scultura 100 2019

Merida Scultura 100 2019 recenzie a test

Kultový cestný bicykel Merida Scultura 100 je v modelovom rade pre rok 2021 zase o niečo lepší. Za týmto rokmi prevereným modelom nájdeme mnoho športovcov, ktoré na bicykel nedajú dopustiť. Vyniká zaujímavým pomerom cena/výkon a to pri rámu, ktorý je hliníkový s karbónovými pevnými vidlicami. Táto populárna kombinácia spolu s odľahčenými komponentmi dosahuje celkovej hmotnosť len 9,5 kg, čo je pomerne nízka váha.

Na 28 palcové ráfiky Merida Comp SL výrobca nasadil kvalitné plášte Maxxis Dolomity s rozmerom 700x25C. O radenie sa stará sada Shimano Claris, ktorá ponúka celkom 16 rýchlostí. Na zadnom kolese nájdeme 8 prevodov a na prednom ozubenom kolese prevody dva. Jedna z mála výčitiek, ktorú možno spomenúť, sú čeľusťové brzdy, ktoré za sucha fungujú obstojne, horšie potom však na mokre.

Cestička sa ponúka v atraktívnej farbe a v troch veľkostiach rámu, väčšina športovcov si tak vyberie bicykel, ktorý je pre jeho výšku vhodný. Konštrukčne je tento model vhodný najmä pre pánov, čomu zodpovedá aj ergonomické sedadlo z radu tiež Merida Comp SL.

Zaujímavý pomer cena/výkon, kultový model, nízka hmotnosť 9,5 kg
Čeľusťové brzdy

Kellys Arc 10 2019

Kellys Arc 10 2019 recenzie a test

Základný cestný bicykel Kellys Arc 10 2019 je vďaka svojej nízkej cene vhodný pre všetkých začínajúcich cestné jazdcov. To však neznamená, že by tento model bol nejakým béčkovým výrobkom, práve naopak. Spracovanie je na vysokej úrovni a osadené komponenty sú veľmi kvalitné. Základ tvorí hliníkový rám vrátane hliníkovej prednej vidlice. Rám má optimalizovanú geometriu a je možné ho zaobstarať v troch veľkostiach.

Čo sa týka hmotnosti, aj tu sa model Kellys Arc 10 udržal pod psychologickou hranicou desiatich kilogramov. Jeho váha je konkrétne 9,95 kg, čo v kombinácii celohliníkového prevedení je slušná hodnota. Radenie je pákové a ponúka 16 rýchlostí, čo možno považovať v tejto kategórii bicyklov za základ. Zadné kazeta má 8 prevodov a na predku nájdeme prevody 2.

Bicykel je osadený komponenty z radu Shimano Claris R2000, čo je kvalitná sada od kvalitného výrobca. Od neho sú tiež na bicykli brzdovej páky, náboje, stredové zloženie, alebo kazetové pastorky. Brzdy sú od výrobcu Tektro a ako sa nechá v tejto cenovej hladine čakať, sú čeľusťové. Za pekného počasia brzdí na jednotku, horšie je to však za dažďa, kedy ich účinnosť znateľne klesá.

Cenovo dostupný štartovací model, váha 9,95 kg, kvalitné komponenty aj spracovanie
Predná hliníková vidlica

Ghost Nivolet 4.8 LC 2018

Ghost Nivolet 4.8 LC 2018 recenzie a test

Karbónový cestný bicykel Ghost Nivolet 4.8 LC 2018 je skvelou voľbou pre náročnejších športovcov, ktorí však nechcú za cestičku utrácať horibilné finančné prostriedky. Je určený pre závodné hobby jazdcov, alebo pre každodenné trénovanie. Rám je vyrobený z karbónu, rovnako tak ako jeho prednej vidlice. Prevažne vďaka tomu má bicykel veľmi nízku hmotnosť, ktorá dosahuje len 7,9 kg.

28 palcové zapletené kolesá Fulcrum Racing 7 majú na sebe kvalitné plášte Continental Ultra Sport II, ktoré majú úzky závodné profil s minimálnym valivým odporom. Bicykel je kompletne vybavenou sadou Shimano 105, ktorá má 22 rýchlostí. Na zadnom kolese je 11 prevodov a na predku sú prevody dva. Brzdy sú tiež zo spomínané sady a sú len čeľusťové, čo je jediná nevýhoda tohto bicykla.

Bicykel má ergonomický rám, pekný dizajn a pôsobí reprezentatívne. K dispozícii je dvoch veľkostiach rámu, ktorý je dobré vybrať s ohľadom na výšku jazdca. Ergonomické sedadlo Selle Italia SL, riadidlá Ground FiftyOne Race, alebo zadnej i prednej náboj Fulcrum Racing 7 LG len dotvára tento model cestného bicykla takmer k dokonalosti.

Lacný karbónový cestný bicykel, veľmi nízka hmotnosť 7,9 kilogramov
Iba čeľusťové brzdy

Kellys URC 70 2018

Kellys URC 70 2018 recenzie a test

Pretekársky bicykel Kellys URC 70 2018 patrí k tomu najlepšiemu, čo si možno ako bežný spotrebiteľ v tejto kategórii bicyklov kúpiť. Vďaka nízkej hmotnosti, ktorá je len 8,2 kilogramov je vhodné nielen pre pravidelnú jazdu a tréningy, ale aj k pretekaniu. Má rám KELLYS iCAD RC vyrobený z karbónu a predná vidlica KELLYS Carbon Disc, ktoré sú tiež karbónové. To dáva bicyklu výborný predpoklad pre pohodlnú, presnú a rýchlu jazdu.

Má výborné jazdné vlastnosti, ku ktorým bicyklu pomáhajú kvalitné komponenty. Veľmi podstatnými sú na takto rýchlom bicykli brzdy, ktoré spĺňajú posledné trendy modernej techniky. Sú kotúčové a hydraulické. Priemer kotúčov je 140 milimetrov a vďaka hydraulické technológii sa skvele dávkujú, majú presné a jednoduché ovládanie a sú tým najlepším, čo na cestičke v súčasnosti môžete mať.

Model je možné zaobstarať v troch veľkostiach rámu tak, aby bicykel vyhovoval všetkým športovcom. Prešmýkač a menič je z radu Shimano Ultegra R8000, radenie potom Shimano Ultegra ST-R8020 Dual Control. Na 28 palcových ráfikoch sú nasadené kvalitné plášte MAVIC Yksion Elite, ktoré majú nízky valivý odpor a umožňujú vysokú rýchlosť. Keďže sa jedná o špičkový závodný karbónový bicykel, musí spotrebiteľ počítať s vyššou obstarávacou cenou.

Pretekársky karbónový bicykel, nízka hmotnosť, hydraulické kotúčové brzdy
Vyššia obstarávacia cena

Devron Urbio R4.8 2016

Devron Urbio R4.8 2016 recenzie a test

Kvalitný cestný bicykel Devron Urbi R4.8 2016 má ľahký aerodynamický rám, ktorý je zhotovený z odľahčeného hliníka. Hliníková je tiež predná vidlica, ktorá je pevná, ale aj cez to rám dokáže absorbovať drobné nerovnosti, ktoré vás na ceste môžu stretnúť. Rám je odolný a vydrží aj nejaký ten náraz, napríklad pri neopatrnej manipulácii.

O radenie sa stará sada Shimano TIAGRA ST-4600, ktorá na zadnom kolese ponúka 10 rýchlostných prevodov a vpredu 2 rýchlostné prevody. Prešmýkač a prehadzovačka sú takisto výroby Shimano a sú teda zárukou vysokej spoľahlivosti a trvanlivosti. Kolesá majú štandardnú veľkosť 28″ a sú na nich nazutie plášťa Continental Grand Sport Extra. Ako sedlo vybral výrobca model od výrobcu DKK, ktoré je pohodlné a zároveň ergonomické.

Je vhodný pre nenáročných športovcov, ktorí na ňom budú trénovať, alebo ho používať ako veľmi rýchle cestné približovadlo, napríklad do práce, alebo po meste. Tomuto zameraniu zodpovedajú aj použité brzdy TIAGRA BR-4600 CALIPER BRAKE, ktoré sú čeľusťové a nemajú tak efektívne brzdný účinok, ako kotúčové. Takisto zamrzí nedohledatelná hmotnosť, ktorú odhadujeme niekde okolo 10 tich kilogramov.

Dobrý pomer cena/výkon, 2×10 prevodov
Bez dohľadateľné hmotnosti

Specialized Diverge E5 2019

Specialized Diverge E5 2019 recenzie a test

Dámsky cestný bicykel Specialized Diverge E5 v modelovom rade pre rok 2021 je pokračovateľom veľmi obľúbeného modelu. Má kvalitný a pevný hliníkový rám Specialized E5 Premium Aluminum, ktorý spadá do kategórie Open Road. Predná vidlica Specialized FACT carbon pomáha k úspore hmotnosti, je pevná, pohlcuje mierne nerovnosti a znateľne zvyšuje ovládateľnosť bicykla pri rýchlej jazde, je totiž karbónová.

Kolesá majú štandardnú veľkosť ako všetky cestné bicykle 28″, ráfiky sú použité Axis Sport Disc. Na nich nájdeme kvalitný plášťa Espoir Sport, ktoré majú rozmer 700×30 mm. Za zmienku stojí tiež kvalitné komponenty Shimano, konkrétne teda radenie Shimano Claris 2000, alebo prehadzovačka zo rovnakej sady. Celkom je k dispozícii 16 rýchlostných prevodov, čo pre tento skôr základný typ cestného bicykla úplne dostačuje. Zadné koleso má 8 rýchlostí a na predku sú prevody dva.

Zadná aj predná brzda je kotúčová Tektro Mira, čo možno považovať za veľmi pozitívnu kombináciu. Hoci sú brzdy kotúčové, majú mechanické ovládanie, nejedná sa teda o to najlepšie, čo môžete teraz na bicykli mať, avšak ponúka stále veľmi slušný brzdný výkon. Bohužiaľ výrobca, ani predajcovia nikde nezmieňujú celkovú hmotnosť bicykla, ktorá je pre cestné modely pomerne podstatná. Nechá sa odhadovať, že sa však bude pohybovať okolo 10 tich kilogramov.

Dámska ergonómia rámu, mechanické kotúčové brzdy, karbónová vidlica
Bez dohľadateľné hmotnosti

Kellys Physio 30 2019

Kellys Physio 30 2019 recenzie a test

Cestný fitness bicykel Kellys Physio 30 2019 je určený pre všetkých športovcov a osoby, ktoré viac ako športovú agresívnu jazdu na ceste vyhľadávajú stále svižnú, ale viac pohodlnú jazdu. Na bicykli sa sedí viac vzpriamene a riadidlá sú rovná, na rozdiel od typických baranov, ktoré k cestnému bicyklu tak nejako patrí. Kolesá majú stále veľkosť 28 palcov, sú teda pomerne veľká a rýchla jazda je na nich hračkou. Na ne výrobca osadil kvalitné plášte značky Schwalbe, konkrétne teda typ Spicer s rozmermi 700x35C.

Brzdy sú v tomto prípade čeľusťové, čo vadí o poznanie menej ako v prípade plnohodnotných cestičiek. Sú z edície Shimano Alivio T4000, čo je zárukou funkčnosti a spoľahlivosti. Brzdové páky sú tiež Shimano, konkrétne potom z rady Alivio BL-T4010. Prešmykač, radenie a menič sú tiež od rovnakého výrobca a poskytujú nadštandardne vysoký počet rýchlostí, 27. Na zadnom kolese je k dispozícii 9 prevodov a na prednom ozubenom kolese 3 prevody.

Výplet kolesa je oceľový a ráfiky sú Kellys Spark 622×15. Hmotnosť je stále pomerne dobrá, dosahuje váhy 10,95 kilogramov. Ako samotný rám bicykla, tak neodpružená predná vidlica, je vyrobená z hliníka, je teda dostatočne pevná, ľahká a poskytne aj základné tlmenie cestných nerovností. Ak nie ste náročný jazdec, je tento model vhodný práve pre vás. K dispozícii sú tri veľkosti rámu.

Pohodlné a dobre ovládateľné, nízka hmotnosť, 27 rýchlostných prevodov
Čeľusťové brzdy

Ako vybrať cestný bicykel

Výberu cestného bicykla by vždy malo predchádzať rozhodnutie, z akého dôvodu a na čo si ho kupujete. Chcete ho mať ako rýchle približovadlo do zamestnania, alebo po meste? Bude vám slúžiť na výlety, k trénovaniu, alebo na ňom chcete pretekať? Pre každú uvedenú situáciu je vhodný iný cestný bicykel a s tým je potrebné pri nákupe počítať. Zásadná je pre vhodný nákup tiež optimálna veľkosť rámu k vašej výške a ďalšie komponenty, rovnako ako materiál rámu, je už čisto na vašom uvážení, rozhodnutia a finančných možnostiach.

Typy cestných bicyklov

Cestné bicykle sa delia na klasické, ktoré sú určené pre najširšiu športujúcich verejnosť, fitness bicykle s rovnými riadidlami a na pretekárske špeciály. Klasický cestný bicykel býva vyrobený z hliníka, alebo v kombinácii s karbónom, ponúka pohodlnejšiu jazdu a mäkšie rám. Pretekársky bicykel je určený na časovku, alebo na triatlon a jeho vlastností je maximálna pevnosť, pre efektívny prenos energie, na úkor pohodlia. Bývajú vyrobené z karbónu, majú nízku hmotnosť a tým najrýchlejším sa hovorí aerostíhačka.

Fitness bicykel je určený pre pohodlnú jazdu, ktorá však stále zostáva rýchla. Dominuje tu hliník a rovná riadidlá ponúka vzpriamenejší, pohodlnejšie posed. Posledným typ bicykla je Gravel, ten vychádza z cyklokrosového bicykla, len je pohodlnejšie a tým pádom univerzálnejšie. Gravel bicykel je takmer rovnako rýchly, ako čistokrvné cestička a však zvládne aj jazdu na šotoline, alebo poľné a lesné ceste. V ponukách výrobcov možno tiež vidieť cestný elektrobicykel, ktorý vám ušetrí energiu a predĺži tak váš celkový dojazd.

Materiál rámu a vidlice

Tým najlepším, čo si dnes môžete v tejto kategórii bicyklov zaobstarať, patrí jednoznačne celokarbonové modely bicyklov. Predovšetkým svojou váhou, pevnosťou i pohodlnosťou pri jazde patria k tomu najlepšiemu, čo súčasný trh ponúka. Takýto bicykel však vo verzii aj s karbónovými kolesami môže hravo prekonať hranicu 4 tisíc euro, preto sú tieto vrcholové bicykle určené najmä pre pretekárov a nadšencov.

V rozumnom cenovom spektre sa už možno stretnúť s hliníkovými, alebo duralovými bicyklami, ktoré majú karbónovú vidlicu. Hoci sa to nemusí zdať, karbónová vidlica ušetrí značkou časť celkovej hmotnosti a navyše sa aj vďaka tejto odľahčenej komponente zlepšuje ovládateľnosť bicykla aj celkové jazdné vlastnosti. Oproti hliníka karbón nepatrne viac pruží a to sa tiež prejavuje na mierne lepšom tlmenie prednej vidlice.

Základ tvorí celohliníkové cestné bicykle, ktoré sú zároveň najdostupnejšie a začínajúcemu jazdci ponúknu stále veľmi slušný výkon. Sú vhodné pre občasné športovcov, ktorí nepotrebujú trhať rekordy, ale zároveň sa chcú stále veľmi svižne zviezť. Aj tieto bicykle vďaka moderným technológiám dokážu byť so svojou hmotnosťou pod hranicou 10 kilogramov.

Veľkosť rámu a kolies

Veľkosť kolies je na cestných modeloch pomerne pevne daná a len málokedy sa stretnete s iným rozmerom, než 28″. Tieto kolesá sú rozumným kompromisom pre jednoduché dosiahnutie vysokej rýchlosti, filtrovanie cestných nerovností a obratnosť, ktorú na ceste potrebujete. Rámy sa rovnako ako aj u iných typov bicyklov rozdeľujú podľa výšky športovcov. Štandardne má každý model aspoň tri veľkosti rámu, ktoré sa často delia na S, M, a L.

Brzdy a prehadzovačka

Základné brzdy, ktoré sa na cestné bicykle stále montujú, sú čeľusťové. Jedná sa o najstarší typ bŕzd, ktorý sa osadzuje na najlacnejšie bicykle a má určité slabiny, najmä potom teda pri jazde v daždi. Tento problém rieši kotúčové brzdy, ktoré môžu byť v lacnejšej verzii mechanické. Brzdové doštičky sú pritlačované na oceľový kotúč, čím majú oveľa vyššiu brzdný účinok, a to aj v daždi.

Tými najlepšími brzdami, ktoré na cestičke môžete mať, sú hydraulické kotúčové brzdy. Ich princíp už nie je závislí na lanku, ale na stláčanie kvapaliny. Hydraulické brzdy majú lepší brzdný účinok, majú rýchlejší nástup, ľahšie sa s nimi brzdí a dajú je presne dávkovať. Na akomkoľvek bicykli sú brzdy podstatné, v tomto prípade to však platí dvojnásobne.

Rozdiel naprieč modely v počte rýchlostí môže byť značný. Lacnejšie modely začínajú na 16 rýchlostiach, zatiaľ čo vybavenejší cestné bicykle dosahujú počtu rýchlostí až 22. Predné ozubené koliesko má najčastejšie prevody dva a na zadnej kazete nájdeme prevodov 8 – 11.

Hmotnosť a plášte

Váha sa spravidla pohybuje okolo desiatich kilogramov, tie najľahšie karbónové bicykle môžu mať hmotnosť aj o niekoľko kilogramov nižšia. Tak či tak sa jedná o najľahší typy bicyklov, čo je pri jazde na ceste veľmi poznať. Pre bezpečnú a rýchlu jazdu sú potrebné tiež kvalitné plášťa. Ich výber udáva do veľkej miery rozmer ráfikov a medzi osvedčené výrobcu sa radí Schwalbe, alebo Continental.

Najnovšie technológie

Trendom posledných rokov je elektronické radenie, ktoré je doposiaľ na väčšine bicyklov mechanické, ovládané pomocou mechanických páčok na riadidlách. Elektrické radenie sa vyznačuje vysokou rýchlosťou prehodenie a presnosťou, naopak akákoľvek porucha na mechanizme je ďaleko nákladnejšie aj časovo náročnejšie na odstránenie. K jeho veľkej výhode patrí tiež automatické štelování, ktoré je na nezaplatenie. Kto už niekedy zažil rozštelovanou prehadzovačku, vie, o čom je reč. Ďalej sú posledným trendom už spomínané hydraulické kotúčové brzdy, alebo odpružená riadidlá, ktorá významne zvýši jazdný komfort, avšak takmer neuberú nič na strate sily do pedálov, čo je najčastejší obavou kritikov.

4.7/5 - (44 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.