Outdoor,

Najlepšie čelovky: na behanie, bicykel, ryby ai. | Recenzie, test

Čelovka chytro nahrádza klasickú baterku, respektíve svietidlo. Tú bolo nutné držať v ruke, zatiaľ čo čelovky drží pomocou špeciálnych popruhov na hlave. Vďaka tomu je možné mať obe ruky voľné, čo sa hodí pri rade aktivít za zhoršených svetelných podmienok, v šere alebo tme. Kvalitná čelovka by mala ísť bez problémov upevniť aj na helmu alebo riadidlá a mať značenie parametrov v súlade s normou ANSI/NEMA FL 1.

Obvyklé využitie LED čelovky je hlavne pri turistike a outdoor aktivitách ako je kempovanie v stane, prípadne výlet na ryby, do hôr či lesa, kde sa uplatní tlmené červené svetlo nevyrušující zver ako u bieleho svetla. Uplatnenie nájde aj v domácnosti pri výpadku elektrického prúdu, pri ceste na pôdu alebo do dielne. Pri športových aktivít je čelovka na behanie, alebo na bicykel v podstate nevyhnutnosť.

Zohľadniť by ste mali nielen svetelnosť, dosvit, hmotnosť, napájanie (nabíjacia/dobíjacia čelovka, na batérie) alebo dĺžku výdrže, ale aj špecifické vlastnosti. Napríklad aký má stupeň krytia a či je to vodotesná čelovka (IPX8), prípadne či má SOS blikajúce svetlo. Na základe parametrov, testy a používateľských skúseností sme pripravili výber zahŕňajúce najlepšie čelovky a ich recenzie.

Najlepšie čelovky – TOP 10

V tabuľke je výber 10 najlepších čeloviek z testov a hodnotenia pre rok 2024.


Zobraziť celú ponuku

Porovnanie parametrov

 Petzl TikkinaFenix HL60RBlack Diamond SpotLedsenser SEO 5Petzl Reactik +Fenix HP25RLedsenser H14R.2Sencor SLL 55Fenix HM50RPetzl Tactikka Plus
Výdrž220 hod100 hod180 hod25 hod15 hod192 hod35 hod60 hod128 hod260 hod
Hmotnosť85 g167 g90 g105 g115 g228 g347 g50 g80 g85 g
NapájanieAKU/AAAAKU/CR123AAAAAAAAKUAKU/CR123AAKUAAAAKU/CR123AAKU/AAA
ViacViacViacViacViacViacViacViacViacViac

Recenzie 10 čeloviek

Petzl Tikkina

Petzl Tikkina recenzie a test

Čelovka Petzl Tikkina je lacnou, a pritom kvalitnou možnosťou hlavne pre domácnosti, na chate a bežné použitie. Jedná sa o kompaktný model so svietivosťou 150 lumenov. Jej kladom je tiež to, že disponuje celkom 3 režimy svietenia, a to takzvane na blízky a ďaleký dosvit, ale aj na pohyb. Pri prvej variante zaujme hlavne dostatočne veľký svetelný kužeľ.

Nechýba vodeodolnosť voči striekajúcej vode, čo potvrdzuje ochrana s onačením IPX 4. Zaujme tiež veľmi nízka hmotnosť, ktorá je bez batérií len 85 gramov. Napájanie je riešené pomocou 3 AAA batérií. Zaujme tako kompatibilita s akumulátorom Core.

Kvalitu potvrdzuje záruka v dĺžke plných 5 rokov. Zdrojom svetla je 1 LED dióda. V závislosti od nastavenia dokáže ponúknuť dosvit v rozmedzí 10 – 50 metrov a tiež rozdielnu výdrž. Tá sa pohybuje na hodnotách od 60 do 220 hodín.

Výdrž svietenie, nízka cena a dobrá kvalita, nízka váha
Horšie ochrana proti vode, bez režime blikania

Fenix HL60R

Fenix HL60R recenzie a test

Nabíjacia čelovka Fenix HL60R zaujme predovšetkým extrémne veľkým svetelným výkonom, ktorý ponúkne svetelný tok 950 lúmenov a reálny dosvit až 116 metrov. Súčasťou konštrukcie je moderný Li-Ion batéria disponujúci kapacitou 2 600 mAh. To znamená dostatok energie na dlhú dobu. Svietiť vydrží až 100 hodín. Nabíjanie je riešené pomocou dnes štandardného micro USB konektora.

Nechýba štandard IPX 8, ktorý v tomto prípade znamená, že je vhodná do hĺbky až 2 metrov, a tak je vhodná aj na klasické plávanie. Možné je aj jej použitie pri cyklistike, behu, alebo napríklad lyžovanie. Napájaná je digitálne regulovaným konštantným prúdom.

Hmotnosť tohto modelu je 167 gramov a cekem ponúkne 6 rôznych svetelných režimov. Tu nechýba neutrálna biela a červená farba. Svetelným zdroja je Cree XM-L2. Čelovka používa skôr teplejší odtieň bieleho svetla.

6 svetelných režimov, vodotesnosť IPX 8, výdrž 100 hodín
Vyššia cena, horšie indikácia stavu nabitia

Black Diamond Spot

Black Diamond Spot recenzie a test

Vodotesná čelovka Black Diamond Spot disponuje stupňom krytia IPX 8, ktorý zabezpečí, že môže byť používaná v hĺbke až 1 meter po dobu 30 minút. Hodí sa aj na krátkodobé plávanie. Disponuje technológiou Powertap, pomocou ktorej je možné meniť intenzitu svetla len tým, že dôjde k poklepanie na bok konštrukcie čelovky.

Okrem klasického svetla ponúkne aj to tlmené, blikanie, alebo režim červeného svetla. Napájaná je 3 AAA batériami a disponuje kontrolkou stavu nabitia. Jej celková svietivosť činí 300 lúmenov a maximálnou dosvit je až 80 metrov.

Má bezpečnostný prvok eliminujúci náhodné nechcené zapnutie. Svietivosť sa pohybuje v rozmedzí 25 – 180 hodín, podľa intenzity svetla. Hmotnosť je 90 gramov, teda ideálny svietidlo na behanie, bicykel či alpinizmus. Konštrukcia využíva 1x TriplePower LED, 1x SinglePower LED a 1x LED Red.

Vodotesná (IP68), nízka hmotnosť, PowerTap
Bez pamäte posledného nastavenia

Ledsenser SEO 5

Ledsenser SEO 5 recenzie a test

LED čelovka Ledsenser SEO 5 je založená na konštrukcii, ktorá využíva celkom 3 veľmi kvalitné LED diódy. Vďaka nim dokáže ponúknuť výkon, ktorý činí 180 lumenov. Má vydarený dizajn, čiastočnú vodeodolnosť (IPX6) a pýši sa pohodlným nosením. Disponuje aj funkciou blokovanie tlačidiel, ktoré eliminujú možnosť náhodného zapnutia, alebo vypnutia. Má aj výklopnou hlavu pre nastavenie smeru svetla.

Hmotnosť daného modelu je len 105 gramov – bez batérií. Napájaná je pomocou 3 mikrotužkových AAA batérií. V závislosti od nastavenia dokáže ponúknuť dosvit 120 alebo 40 metrov, takže ako čelovka na behanie obstojí bez problémov. Doba jej svietivosti je od 7 až po 25 hodín, čo je asi najväčší Achilova päta tohto svetla.

Ponúkne inovácie, ako je Advanced Focus System, rovnako ako SMART Light. Umožní tiež zapnúť neoslňujúce červené svetlo a poteší aj to, že si pamätá posledné nastavenie. Ako zdroj svetla sú použité buď 3 biele LED alebo 1 červená HighEnd LED dióda.

Červené LED svetlo, výklopná hlava, poistka
Kratšia výdrž

Petzl Reactik Plus

Petzl Reactik + recenzie a test

Bežecká čelovka Petzl Reactik + boli vyvinutá primárne pre použitie pri športových aktivitách. Dokáže ponúknuť ako konštantné svietenie, tak aj technológiu označenú ako Reactive lighting. Tá dokáže sama regulovať svetlo podľa okolitých svetelných podmienok. Podľa toho je upravovaný aj tvar svetelného kužeľa. Zaujme aj nízka váha, ktorá činí prijateľných 115 gramov.

Napájanie je riešené pomocou integrovanej batérie Li-Ion, ktorá disponuje kapacitou 1 800 mAh a je teda dobíjacia. Dosvit čelovky je podľa nastavenia 35 – 110 metrov. Jej svietivosť sa podľa intenzity pohybuje v rozmedzí 2 – 15 hodín, pričom celkový výkon činí 110 až 300 lúmenov.

Vďaka prepojeniu s aplikáciou MyPetzl Light možno čelovku nastaviť aj cez telefón, a to skrze Bluetooth. Disponuje odolnosťou IPX4 a má tiež funkciu Boost pre krátkodobé zosilnenie výkonu. Rovnako tak ponúkne funkciu záložného svetla, ktoré dokáže byť aktívny po dobu 2 hodín.

Reactiove Lighting, nastavenia cez smartphone (profily na kempovanie, trekking, trailrunning apod.)
Svietivosť 2 – 15 hodín, vyššia cena

Fenix HP25R

Fenix HP25R recenzie a test

Fenix HP25R je nabíjacia čelovka na bicykel aj iné outdoorové aktivity ako je lyžovanie, alebo napríklad beh a zaujme hlavne tým, že má obštrukcii s 2 reflektormi. Prvý dokáže ponúknuť zaostrený lúč do vzdialenosti až 187 metrov. Druhý reflektor ponúkne plynulú a širokú stopu, ktorá osvecuje okolia. Nechýba tiež červené LED svetlo. Svetelný tok je až 1 000 lúmenov u prvého a až 350 lúmenov u druhého reflektora.

Zdroj energie je zaistený pomocou akumulátora Li-Ion, ktorá má kapacitu 2 600 mAh. Batéria sa nabíja pomocou USB konektora priamo na čelovke. V prípade potreby možno využiť aj 2 batérie CR123A, ktoré poslúžia ako záložný zdroj energie.

Hmotnosť tohto modelu je 228 gramov a dokáže ponúknuť celkom 8 jednotlivých režimov svietenia. Použitie je možné aj za horších poveternostných podmienok. IPX 6 sľubuje ochranu pred prudkým dažďom. Maximálna výdrž na plné nabitie môže byť až 192 hodín.

Ďaleký dosvit, 8 režimov nastavenia, aj do prudkého dažďa
Váha 228 gramov, nesvieti obaja reflektory zároveň

Ledsenser H14R.2

Ledsenser H14R.2 recenzie a test

Dobíjacia čelovka Ledsenser H14R.2 disponuje integrovaným Li-Ion akumulátorom, pričom nie je nutné spoliehať sa len na neho. V prípade núdze je možné použiť tiež 4 tužkové AA batérie, poprípade tiež 4 CR123 batérie. Tým sa zvyšuje použiteľnosť aj v náročných podmienkach. Pokiaľ ide o ochranu pred vodou, disponuje svietidlo krytím IPX 4.

Konštrukcia zaujme svojou odolnosťou, ale tiež 2 spínačmi pre lepšie ovládanie. Má tiež zdokonalenú šošovku rozširujúce svetelný kužeľ. Hmotnosť modelu je vyššia a činí 347 gramov, čo je vplyv predovšetkým použitého akumulátora.

Dosvit možné regulovať v rozmedzí 70 – 300 metrov a hodnota svetelného toku môže byť v rozmedzí 60 – 1 000 lúmenov, podľa aktuálneho nastavenia. Na prvý pohľad je teda vidieť, že ide o výkonnú čelovku pre extrémne podmienky (napríklad záchranára či horolezcov) a športy. Doba svietenia sa pohybuje od 6 až po 35 hodín. Zaujme praktický pás držiaci veľmi dobre pozíciu na hlave.

Aku i batérie, 2 spínače, vysoký výkon a dosvit
Hmotnosť 347 gramov, obstarávacia cena (avšak adekvátna kvalite)

Sencor SLL 55

Sencor SLL 55 recenzie a test

Sencor SLL 55 je čelovka na behanie aj iné aktivity a zaujme predovšetkým svojou veľmi nízkou hmotnosťou, ktorá má hodnotu len 50 gramov. Na hlave ju tak takmer necítite. Zaujme tiež jej kompaktná veľkosť alebo nízka obstarávacia cena. K dispozícii sú hneď 3 režimy svietenia, ktoré je možné voliť podľa aktuálnych podmienok, okrem červeného svetla nechýba ani variant svetla výstražného, ktoré má režim blikania.

Napájanie je riešené pomocou 3 mikrotužkových AAA batérií. V závislosti na režime dokáže svietiť až po dobu 60 hodín. Má tiež optimálnu hodnotu svetelného toku, ktorý činí 150 lúmenov. Dosvit pri plnom výkone je až 100 metrov.

Je vyrobená z kvalitného plastu, ktorý zvyšuje celkovú odolnosť. Nechýba tiež stupeň krytia IPX 5, ktorý zabezpečuje ochranu proti vode. Konštrukcia zahŕňa jednu 3 wattovú diódu a 2 červená LED svetlá.

Ľahká a kompaktná čelovka, cena/výkon
Iba 1 pásik

Fenix HM50R

Fenix HM50R recenzie a test

LED čelovka Fenix HM50R je unikátna tým, že k napájaniu je možné použiť buď Li-Ion akumulátor s označením RCR123A, ktorý možno nabíjať, alebo jednorazovú batériu CR123A. Model zaujme funkčné predlžujúce výdrž, ktorá zaistí, že môže svietiť až po dobu 128 hodín. Zaujme tiež jej kompaktné rozmer a váha len 80 gramov.

Je tiež vodotesná, čo potvrdzuje štandard IP68, ktorý umožní jej používanie v hĺbke do 2 metrov pod hladinou. Má celkom 4 režimy možného nastavenia. Na najvyšší výkon disponuje svetelným tokom 500 lúmenov. Jej maximálna dosvit má hodnotu 80 metrov. Z hľadiska použiteľnosti poteší jednoduché ovládanie v zimných rukaviciach alebo umiestnenia do držiaka na riadidlách bicykla, takže je vhodná ako pre cyklistiku, tak napríklad lyžovanie.

Základom je kvalitná dióda LED Cree XM-L2 U2. Má plynule nastaviteľný výkon, ktorý je doplnený takzvaným Turbo režimom. Nabíjanie je riešené pomocou klasického micro USB konektora. Farba svetla je pre oči príjemná denná biela.

Výkon a výdrž, kovové prevedenie, IP68 – vysoká vodotesnosť
Iba 4 režimy svetla, chýba červené svetlo

Petzl Tactikka Plus

Petzl Tactikka Plus recenzie a test

Dobíjacia čelovka Petzl Tactikka Plus je určená primárne do prírody, a to na jej pozorovanie. V základe disponuje 3 módy svietenia, a to štandardným a potom maximálnym a úsporným. Všetko dopĺňa nenápadné červené svetlo. To sa hodí napríklad pri poľovníctva alebo rybolovu. Maximálny svetelný výkon tohto modelu je dobrých 250 lumenov.

Využívaná je technológia svietenie Standard Lighting, ktorá reaguje na nabitie batérie a priebežne znižuje výkon. Celková výdrž tak môže byť až 260 hodín. Maximálna hodnota dosvitu je vo vzdialenosti zhruba 70 metrov.

Zaujme kompaktný rozmer a veľmi nízka hmotnosť vystavujúci len 85 gramov. Napájanie je riešené buď akumulátorom Core, alebo možno využiť 3 mikrotužkové AAA batérie. Stupeň krytia nesúci značenie IPX 4 je zárukou ochrany proti miernej striekajúcej vode.

Technológia Standard Lighting, nabíjacia (AKU) aj AAA, červené svetlo
Iba IPX4, bez puzdra

Ako vybrať čelovku

Čelovky sú skvelou náhradou za klasické baterky, pretože vďaka ich umiestnenie na hlave možno mať obe ruky voľné. To výrazne rozširuje možnosti aktivít, ktoré idú za zníženej viditeľnosti vykonávať. Pri výbere vhodnej čelovky je potrebné vziať najprv do úvahy účel jej využitia.

Účel využitia

Do domácnosti a na bežné cestovanie

Tu hrá úlohu hlavne kompaktné prevedenie a tiež nízka hmotnosť alebo celková výdrž. Čo príliš nehrá rolu, to je celkový výkon, rovnako ako dosvit také čelovky. Používaná je pri výpadku elektriny, v dielni, v pivnici či na cestách v stanoch. Vystačíte si s dosvitom okolo 50 metrov a svetelným tokom do 100 lm.

Na turistiku

Hlavným parametrom by mala byť výdrž čelovky či možnosť výmeny batérií. Tiež je vhodné, aby mala najmenej 3 svetelné režimy. Tie by mali byť doplnení o SOS blikanie v prípade vyhľadanie pomoci. Vhodné je aj červené svetlo, ktoré umožnia bezproblémové nočné pozorovanie fauny, alebo rybárčenie.

Na behanie

Hlavné je, aby bola čelovka na behanie ľahká a hlavu nijako výrazne nezaťažovala. Optimálne svetelnosť je okolo 150 lumenov. Dosvit by mal byť aspoň 50 metrov, ideálne viac. Vhodné je myslieť aj na odolnosť voči striekajúcej vode, alebo dažďu.

Na bicykel

Malo by sa jednať o model vychádzajúci z varianty na behanie, ktorý však bude vo všetkých parametroch lepší. Čelovka na bicykel by mala mať minimálne 250 lúmenov a dosvit cez 50 metrov. Tiež je dôležité širšie ohnisko. Ľahko možno sledovať vzdialenejšie smer cesty, aj prípadné prekážky pred sebou.

Na horolezectvo

Základom je veľmi dobrá výdrž na jedno nabitie, rovnako ako dobrý dosvit, aby bolo možné mapovať budúcu cestu. Dôležité je široké ohnisko, pre jednoduchšie hľadanie úchytov pre ruky a nohy. Nutnosťou je tiež čo najnižšia hmotnosť.

Svetelný tok a dosvit

Svetelný tok je pojem označujúci, ako silno dokáže čelovka svietiť. Podľa počtu lumenov sa vyberajú aj LED žiarovky do domácnosti. Čelovky s najmenšou svetelnosťou majú hodnotu okolo 100 – 150 lm, tie najvýkonnejšie atakujú hodnotu 1 000 lm.

Dosvit sa odvíja hlavne od použitia čelovky. Pri použití na mieste môže byť nastavený na 2 – 10 metrov. Pri snahe dohliadnuť čo najďalej sa dá hovoriť o dosvitu v rozmedzí trebárs aj 150 – 300 metrov pri kvalitných modelov.

Doba svietenia a režimy

LED čelovka by mala vydržať dlhú dobu bez nabíjania, alebo výmeny batérií. Doba svietenia sa odvíja aj od použitého režimu. Môže byť krátka, čo znamená aj jednotky hodín, rovnako ako môžeme hovoriť o hodnote stoviek hodín. Treba podotknúť, že uvádzané hodnoty výdrže sú väčšinou maximálnu (rovnako ako v našej tabuľke). Výdrž je silne ovplyvnená nastaveným režimom.

Niektoré čelovky majú 3 režimy, iné ich majú 8-10. Základom býva režim štandardný, úsporný, alebo turbo. Z nich možno prechádzať na niekoľko ďalších medzi-stupňov. U rady modelov nechýba ani červené svetlo, rovnako ako SOS osvetlenie, ktoré bliká.

Napájanie

Môže to byť nabíjacia čelovka, ktorá má integrovanú, najčastejšie Li-Ion batériu. Ďalej môže byť napájaná pomocou AA alebo AAA batérií, prípadne pomocou batérií placatých. Niektoré modely vedia možnosti napájania aj kombinovať, a tak zvyšovať svoju všestrannosť a použiteľnosť v rôznych podmienkach. Ďalej treba spomenúť, že najvýkonnejšie čelovky majú neraz oddelené púzdro na batérie (typicky na zátylku).

Hmotnosť

V závislosti na aktivitě hraje roli i hmotnost, jakou čelovka má. Ty nejlehčí mohou začínat na hodnotě 50 gramů a jsou vhodné typicky na běh nebo lyžování. Střední kategorie se pohybuje okolo 175 gramů a spadají sem čelovky na rybaření, hory nebo dílny. Ty nejtěžší váží i přes 200 gramů. Často hlavně kvůli integrované baterii s velkou kapacitou.

Odolnosť

Známa ako stupeň krytia s hodnotou IPX. Konkrétne číslo označuje stav, či odolá striekajúcej vode, hustému dažďu, alebo je možné ju aj na desiatky minút potopiť do hĺbky až 2 metrov (IPX8, respektíve IP68). Práve stupeň krytia IPX8 možno považovať za vodotesnú čelovku, pričom ostatné (nižšia) stupňa poskytujú len čiastočnú vodeodolnosť.

4.3/5 - (22 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.