Dielňa,

Búracie kladivá: Recenzie 7 najlepších

Búracie kladivo patrí do segmentu náradia, ktorý ako už napovedá samotný názov, uľahčí búranie predovšetkým rôznych murovaných konštrukcií. Ďalej umožní sekanie betónu, kameňa, prípadne železobetónu a pre svoj sekacie pohyb je tiež označované ako sekacie kladivo. Nájdete ho ale aj pod inými názvami ako napríklad zbíjacie kladivo – ľudovo zbíjačka, alebo demolačné kladivo.

Spolu s vŕtacím kladivom sa radí medzi elektrické kladivá. Rozdiel medzi týmito dvoma typmi je ten, že pneumatické sekacie kladivo nie je vybavené funkciou otáčania, a tak s ním nemôžete vŕtať diery. Je tu však variant kombinovaného kladivá, ktoré ponúkne funkciu sekania aj vŕtanie, a u váhovej kategórie do 7 kg patrí medzi najobľúbenejšie typ. Podľa váhové triedy a výkonu sú vybavené rýchloupínacím systémom SDS-plus alebo SDS max, prípadne potom klasickým šesťhranom.

Zohľadniť by ste mali nielen príkon, silu úderu, hmotnosť, typ upínacieho mechanizmu a príklepu, ale aj špecifické vlastnosti. Napríklad možnosť aretácie vypínača, alebo prídavné rukoväte. Na základe parametrov, testov a používateľských skúseností sme pripravili výber obsahujúce najlepšie búracie kladivá a ich recenzie.

Najlepšie búracie kladivá – TOP 7

V tabuľke je výber 7 najlepších búracích kladív z testov a hodnotenia pre rok 2024.


Zobraziť celú ponuku

Porovnanie parametrov

 Scheppach AB 1600Bosch GSH 5 CEScheppach AB 1500 MAXAsist AE1K130DNBosch GSH 388 ProfessionalAsist AE1K170DNScheppach DH 1200 MAX
UpínanieHEX GANSDS MaxSDS MaxSDS MaxSDS MaxHEX GANSDS Max
Typ príklepuPneumatickýPneumatickýPneumatickýPneumatickýPneumatickýPneumatickýPneumatický
KuforÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁno
ViacViacViacViacViacViacViac

Recenzie 7 búracích kladív

Scheppach AB 1600

Scheppach AB 1600 recenzie a test

Pneumatické búracie kladivo Scheppach AB 1600 nadchne svojim veľmi silným motorom, ktorý má hodnotu príkonu 1 600 W. Práve použitá motorizácie má veľký vplyv na celkovú silu úderu, ktorá u tohto modelu činí dobrých 47 J. Vzhľadom k svojej charakteristike sa jedná o vykonaní využiteľné v súkromnom sektore i profesionálnym stavebníctva.

Mohutný a vyspelý systém úderníka sa postará o dokonalé výsledky. Vďaka kvalitným tesniacim prvkom nehrozí poškodenie od všadeprítomného prachu. Kladivo sa tiež veľmi dobre drží, a to okrem iného aj vďaka mäkčeným zónam, ktoré sa nachádzajú na rukovätiach. Hmotnosť kladiva je 17 kilogramov, čo ho radí do vyššej váhovej triedy pre náročnejších práce.

K dispozícii je sekáč ako špicatý, tak i plochý. Obaja s rozmermi 30 x 410 milimetrov. Upínanie je riešené klasicky s využitím šesťhranu. Využívaný príklep je mechanického rázu. Súčasťou príslušenstva je aj oceľový kufor na jednoduché prenášanie, alebo prídavná rukoväť.

Veľmi dobrý pomer cena/výkon, 2 sekáče, veľká sila úderu
Trochu horšie spracovanie sekáčov

Bosch GSH 5 CE

Bosch GSH 5 CE recenzie a test

Elektrické sekacie kladivo Bosch GSH 5 CE má regulačný koliesko, pomocou ktorého je možné nastaviť optimálny počet prilepí. Nechýba automatická aretácia spínača, ktorá podporí možnosť dlhodobej práce. Tento model disponuje tiež systémom Vario-Lock, ktorý umožní nastaviť až 12 polôh sekáča, pre celkové uľahčenie manipulácie.

Úberový výkon zaisťuje hodnota príklepu, ktorá je stanovená na 8,3 J. Aby bola práca pohodlná, nechýba systém Vibration Control ktorá eliminuje práve vibrácie. Robustný kovový kryt zasa zvyšuje celkovú odolnosť. Lepšie ergonómiu tiež pomôže pena a guma v oblasti rukoväťou.

Príkon tohto modelu je 1 150 W a počet otáčok je variabilný, v rozmedzí od 1 300 až po 2 900 úderov za minútu. Ide pritom o kombinovaný typ umožňujúci búranie aj vŕtanie a spadá do strednej váhovej kategórie s hmotnosťou 6,2 kilogramov. Výmena nástroja je riešená pomocou systému SDS-max.

Kombinované vŕtanie i sekanie, Vibration Control, systém Vario-Lock
V pomere k svojej váhovej triede nič zásadné

Scheppach AB 1500 MAX

Scheppach AB 1500 MAX recenzie a test

Demolačné kladivo Scheppach AB 1500 MAX dokáže zaujať už svojou kompaktnou a ľahkou konštrukciou, ktorá má hmotnosť len 5,5 kilogramov. Napriek tomu nechýba dobrá odolnosť, rovnako ako výkonnosť. Hodnota príkonu o veľkosti 1 300 W, je doplnená na svoju váhovú triedu značnú silou úderu o hodnote 27 J.

Hodnota otáčok u tohto kladiva je 4 300 za minútu. To znamená možnosť vyvinúť behom jedinej minúty až 4 600 úderov. Konštrukcia umožní manipuláciu ako vo zvislej, tak horizontálnej polohe. Vďaka svojmu úzkemu prevedení príde vhod aj v stiesnených priestoroch.

Nástroje sú upínané pomocou systému s označením SDS Max. Súčasťou príslušenstva sú 2 sekáča. Jeden plochý a druhý špicatý. K dispozícii je ďalej plastový kufrík na prenášanie. Vďaka kvalitnému tesnenia je zaistená aj vysoká ochrana proti prípadnému vniknutiu prachových častíc.

Odľahčená konštrukcia a kompaktné rozmery, sila úderu
Plastový kufor v príslušenstve

Asist AE1K130DN

Asist AE1K130DN recenzie a test

Búracie kladivo Asist AE1K130DN ponúka parametre, ktoré možno oceniť pri ľahších až stredne náročných búracích prácach. Medzi kladnú vlastnosť patrí hodnota príkonu o veľkosti 1 300 W. Ďalej nemožno opomenúť ani maximálny počet príklepov za minútu ktorých je 3 800, čo sa podpisuje na rýchlosti samotnej práce.

Hodnota sily úderu u tohto modelu činí 15 J. U manipulácie a pri dlhšej pracovnom nasadení je nutné počítať s váhou 7 kilogramov. K transportu je potom dodávaný praktický kufor, pričom súčasťou príslušenstva je ako plochý sekáč, tak i špicatý sekáč. Každý z nich má rozmery 18×320 mm.

Výmena nástrojov je riešená pomocou upínacieho systému SDS Max, ktorý je spojený s rýchlosťou a jednoduchosťou. Súčasťou balenia je aj doplnková rukoväť, ktorá zaujme ako svojou ergonómiou, tak i svojou mäkkosťou, čo zaistí pohodlný úchop.

Pomerne nízka cena, dva sekáče v balení, dobrý príkon
Iba na búranie (nevie vŕtať)

Bosch GSH 388 Professional

Bosch GSH 388 Professional recenzie a test

Pneumatické sekacie kladivo Bosch GSH 388 Professional je vybavené kvalitným motorom, ktorého hodnota príkonu činí 1 050 W. Jeho unikátom je určite intenzita samotného príklepu, ktorá je dosiahnutá vďaka využitiu optimalizovanej a tiež patentovanej techniky, ktorú firma Bosch u svojich nástrojov vytvorila. To sa podpisuje na celkovej rýchlosti aj na celkové efektivite odvedenej práce.

Kladivo využíva aretovateľné tlačidlo spínače, vďaka čomu je možné držať ho dlhšiu dobu v chode a pracovať efektívnejšie. Energia príklepu, ktorú dokáže tento model vyvinú, je 8 – 10 J. Hodnota otáčok u tohto prevedenia je 2 800 otáčok za minútu. Určením je tak skôr pre menej náročné práce.

Výmena sekáčov je rýchla a jednoduchá, a to vďaka využitiu upínanie s označením SDS Max. Určitým kladom konštrukcia je tiež pomerne nízka hmotnosť, ktorá má hodnotu len 4,9 kilogramov.

Nízka váha, patentovaná technika príklepu
Nižší počet otáčok, vyššia cena

Asist AE1K170DN

Asist AE1K170DN recenzie a test

Zbíjačka Asist AE1K170DN má pomerne unikátnu hodnotu príkonu, ktorá robí veľmi dobrých 1 700 W. Už to samo o sebe napovedá, že pôjde o model pre náročných búracie práce. Veľmi dobrá je aj hodnota maximálnej sily úderu, ktorá je dobrých 60 J. Maximálny počet príklepov v rámci jednej minúty je až 1 900.

Zaujme svojou všestrannosťou, keďže je vhodné do betónu, tehál a radu iných materiálov. K dispozícii sú 2 druhy sekáčov, a to variant plochá a ďalej variant špicatá. Obaja majú rozmery 30 x 410 milimetrov. Jednoduchú a rýchlu výmenu zabezpečí upínací systém nesúci označenie HEX GAN.

Pre lepší úchop je k dispozícii nielen ergonomická rukoväť, ale tiež ešte 1 prídavná. Hmotnosť tohto prevedenia je vzhľadom k jeho parametrom vyššia, a to 16 kilogramov. Pre prenášanie a skladovanie je určený praktický a odolný kovový kufor.

Sila úderu, príkon motora, výbava
Nič zásadné

Scheppach DH 1200 MAX

Scheppach DH 1200 MAX recenzie a test

Búracie kladivo Scheppach DH 1200 MAX patrí do skupiny univerzálnych a primárne hobby pomocníkov nielen pri búraní, ale aj pri vŕtaní. Samozrejmosťou je možnosť využitia na rade rôznych stavebných materiálov. Tomu zodpovedá aj dostupnosť 2 sekáčov. Obaja majú rozmery 18 x 350 milimetrov a k dispozícii je ako variant plochá, tak špicatá.

Hodnotu príkonu kladiva je 1 050 W, od čoho sa odvíjajú aj ďalšie parametre. Tým je určite energia úderu, ktorá má hodnotu 9 J. Celkový maximálny generovaný počet úderov za minútu má hodnotu 3 780. Hodnoty otáčok činí u kladivá 480 za minútu. Nijako zlá nie je hmotnosť, ktorá má 6 kg.

Výmena nástrojov je riešená s využitia systému SDS Max, ktorý je spojený s rýchlosťou a tiež jednoduchosťou. Nechýba prepínač na 3 módy, a to na sekanie vŕtanie alebo vŕtanie s príklepom. Kladom je tiež nastaviteľná rukoväť, protisklzové držadlo a anti vibračný systém.

3 mody prepínače, anti vibračný systém, 2 sekáče
Nižšia sila úderu, krátky prívodný kábel

Ako vybrať búracie kladivo

Pod pojmom elektrické búracie kladivo je na trhu možné nájsť celý rad variantov. Tie sa môžu líšiť už svojím prevedením, s ohľadom na rozmery, rovnako ako konštrukčné riešenie. Od toho sa pochopiteľne jasne odvíja aj celkový účel použitia. Napríklad či bude spojené hlavne s prácami zo segmentu hobby alebo profi. Konštrukčné riešenia dostupné na našom trhu môžu svojim vzhľadom pripomínať väčšie vŕtačky.

U konštrukcie je dobré hľadieť aj na materiály. Od nich sa odvíja celková pevnosť, robustnosť a tiež odolnosť. Určite je dobré prihliadnuť na prvky eliminujúce vniknutiu prachu, čo sa následne podpisuje na dlhšej životnosti.

Hmotnosť a váhové kategórie

Platí jednoduché pravidlo. Čím nižšia hmotnosť búracie kladivo má, tým ľahšie sa s ním manipuluje a tým dlhšie je možné ho držať v ruke pri práci. Od hmotnosti sa ale veľmi často odvíja aj parametre s ohľadom na možnosti využitia. Najľahší búracie kladivá môžu mať hmotnosť do 3 kilogramov a hodí sa skôr na obklady a ďalšie nenáročné materiály.

Zlatou strednou cestou sú hmotnosti medzi 3 – 10 kilogramy. Tento rozsah je typický pre sekacie kladivo z hobby segmentu, ktoré možno nárazovo využiť aj pri náročnejších prácach ako je vŕtanie a sekanie do železobetónu, kameňa alebo panelu. Hmotnostné kategórie nad 10 kilogramov síce ukazuje na horšie manipuláciu, ale taká zbíjačka čiže zbíjacie kladivo poskytne dostatočné vlastnosti pre náročných demolačné a búracie práce.

Príkon

Búracie kladivo je poháňané elektrinou, od čoho sa odvíja aj hodnota príkonu. Čím je príkon vyšší, tým výkonnejší je motor a tým náročnejšie práce je možné zvládnuť. Sekacie kladivo z hobby segmentu má obvykle príkon pod 1 000 W. Obvyklý stred sa pohybuje medzi 1 000 – 1 700 W a ide o zbíjacie kladivá využiteľné v hobby prostredí, aj u polo-profesionálnych prác. Kto potrebuje tie najlepšie parametre pre každodenné práce na stavbách, ten by mal rozhodne siahnuť po demolácií kladive s príkonom nad 1 700 W, ideálne až 2 000 W.

Sila úderu

Sila úderu je spojená primárne s celkovou efektivitou práce a tým, ako veľký otvor sa v konkrétnom materiáli dokáže vytvoriť. Čím vyššia je, tým lepšie si elektrická búracie kladivá poradia s tvrdšími materiálmi a tým efektívnejšie dokážu pomôcť pri búraní konštrukcií. Výnimočne možno na trhu nájsť kladivá s hodnotou pod 10 J, čo je veľmi malá a v podstate neefektívne hodnota pre demolačné práce. Stredná trieda kladív by sa mala pohybovať najlepšie v rozmedzí 15 – 30 J. Kde treba realizovať ťažšie búracie práce, mala by vaša pozornosť smerovať k hodnotám 30 J a vyššie.

Druhy upínanie

Konkrétne vrták a sekáč je nutné do zbíjačky nasadiť. To by malo byť jednoduché, rýchle, bezpečné a tiež pevné. Od toho sa odvíja rôzne druhy upínania. Pri lacnejších variantov sa objavuje riešenie s názvom SDS-Plus. Kladom je určite jednoduchá výmena nástrojov, minimálny vplyv na cenu i bezpečnosť. Nevýhodou je nie úplne efektívny prenos energie.

Najpopulárnejším riešením je upínací systém nesúci označenie SDS-Max. Už z názvu je možné odvodiť, že vychádza z vyššie spomínaného typu. Jedná sa o inovované riešenie, ktoré nemá absolútne žiadny problém ani s prenosom energie, ktorý je tiež maximálne efektívne. Posledným variantom upínanie môže byť variant HEX GAN. Tu je možné podľa názvu odvodiť, že ide o využitie klasického šesťhranu.

Aretácia a ergonómia

Medzi prvky, na ktoré sa hodia hľadieť pri snahe o dlhšej práci, rozhodne patrí možnosť aretácie vypínača. Vďaka tomu ho nie je nutné držať, a pritom možno pohodlne pracovať. Mnoho modelov ponúkne pre možnosť jednoduchšieho úchopu tiež veľmi praktickou prídavnú rukoväť, ktorú možno pozitívne oceniť. Kvalitné búracie kladivá majú aj antivibračné systémy, ktoré eliminujú vznik vibrácií. Samozrejmosťou by mali byť protišmykové a najlepšie aj penové rukoväte pre ľahký úchop.

Príslušenstvo

Okrem parametrov je vhodné zamerať sa aj na príslušenstvo, ktoré je u pneumatického sekacieho kladiva k dispozícii. Vhodné je vyberať také modely, kde sú k dispozícii 2 rozdielne nástroje. Jeden je plochý, zatiaľ čo druhý špicatý. Ďalej je zaujímavým a praktickým doplnkom existencie servisnej sady. Sem môžu patriť primárne rôzne kľúče a iné náradie, pre nevyhnutné a tiež jednoduché servisné úkony. Ďalej možno do príslušenstva zaradiť aj prostriedky určené na mazanie.

Pokiaľ nie je búracie kladivo zrovna používané, je potrebné ho uložiť. K tomu môže prísť vhod kufrík, ktorý sa hodí aj na jednoduchý transport. U jednoduchších modelov sa možno stretnúť s kufríkom plastovým. U tých lepších je využitá oceľ, ktorá zaistí podstatne vyššiu odolnosť a tiež celkovú kvalitu.

4.3/5 - (34 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.