Domácnosť,

Bojlery na vodu: elektrické, kombinované | Test, recenzie

Bojler je zariadenie určené primárne pre domácnosť, kde slúži na ohrev úžitkovej vody. Tá je nielen ohriata na určitú teplotu, ale je tiež uchovávaná, čím sa líši od prietokového ohrievača vody. Delí sa na dva typy využitia, kedy tlakový bojler je objemnejší a vďaka tlaku aj výkonnejšie, s ohľadom na dopravu vody z väčšej vzdialenosti. Beztlakový bojler sa napája na špeciálnu vodovodnú batériu s využitím tlaku v potrubí a je menej objemný, typicky v jednotkách litrov.

Zásobníkový ohrievač vody

Na rozdiel od prietokového riešenie je zásobníkový ohrievač vody výhodný v tom, že je teplá voda ihneď k dispozícii. Bojler sa nemusí používať len v domácnostiach, ale môže byť využitý na rade ďalších miest, kde nie je teplá voda distribuovaná centrálne. Okrem už spomínaných typov využitia sa ďalej delia na elektrický bojler, prípadne kombinovaný bojler, ktorý môže zohriať vodu aj inak ako elektrinou, napríklad plynom. Samotnou kapitolou sú potom akumulačné bojlery. Tie vodu sami neohrievajú, ale zbierajú prebytočné teplo od určitého zdroja, napríklad tepelného čerpadla.

Zohľadniť by ste mali nielen objem bojlera s ohľadom na počet osôb v domácnosti, jeho uloženie (zvislé, ležaté), veľkosť, príkon, ale aj špecifické vlastnosti. Napríklad spôsob ohrevu, prítomnosť indikátorov a poistného ventilu (spätné klapky), prípadne ďalšie funkcie. Na základe parametrov, testov a používateľských skúseností sme pripravili výber zahŕňajúce najlepšie bojlery a ich recenzie.

Najlepšie bojlery – TOP 10

V tabuľke je výber 10 najlepších bojlerov z testov a hodnotenia pre rok 2023.


Zobraziť celú ponuku

Porovnanie parametrov

 Dražice OKC 125Tatramat EOV 80Stiebel Eltron SHU 5 SLiMora EOM 120 PKTTatramat EO 944PDražice TO 5 UPTatramat EO 120 ELDražice OKCE 100Tatramat LOVK 150DMora EOM 50 PK
Indikátor teplotyÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁno
Příkon2 000 W2 000 W2 000 W2 000 W2 000 W2 000 W2 000 W2 000 W2 200 W2 000 W
Hmotnost58 kg28,1 kg5,3 kg35 kg10 kg7 kg41 kg42 kg69,6 kg21 kg
ViacViacViacViacViacViacViacViacViacViac

Recenzie 10 bojlerov

Dražice OKC 125

Dražice OKC 125 recenzie a test

Kombinovaný bojler Dražice OKC 125 je zásobníkový ohrievač vody, ktorý je schopný ponúknuť skvelý objem o hodnote 120 litrov. Pripojiť je ho možné ako na vykurovanie na plyn či tuhé palivá, tak k elektrickej siete a využiť klasický ohrev pomocou elektriny.

Má bielu farbu a je určený ku klasickému zavesenie na stenu. Jeho konštrukcia využíva smaltované ocelkové nádoby a pevne vstavaný výmenník. Nechýba polyuretánová pena s hrúbkou 42 mm, vďaka ktorej sú eliminované tepelné straty. Napojenie je možné na zdroj s teplotou až 110 stupňov Celzia a na tlak o hodnote až 1 MPa.

Ohrev možno nastaviť v rámci teplotného rozsahu, od hodnoty 5 až po hodnotu 74 stupňov Celzia. Výrobca ponúka celkom 5 rokov záruky, čo potvrdzuje jeho kvalitu. Výška bojlera je 104,6 cm a jeho priemer je 52,4 cm. Doba ohrevu z 10 na 60 stupňov trvá približne 28 minút.

5 rokov záruka, veľký objem, kombinovaný
Balenie neobsahuje tesnenie

Tatramat EOV 80

Tatramat EOV 80 recenzie a test

Zásobníkový ohrievač vody Tatramat EOV 80 je klasickým riešením k ohrevu vody pomocou elektrickej energie. Nechýba poistka proti zamrznutiu vody, rovnako ako prehriatiu ohrievača. Súčasťou konštrukcie je aj poistný ventil.

K ohrevu je využívané nerezové teleso. Ďalej nechýba špeciálny smalt Copra, založené na obojstrannom smaltovanie. Súčasťou je anódová ochrana proti korózii. Ohrievač je určený pre zavesenie na stenu. Celkový objem je 80 litrov, čo znamená možnosť využiť až 142 litrov zmiešanej vody, ktorá bude mať teplotu o hodnote 40 stupňov Celzia.

Hrúbka PU izolácia, ktorá eliminuje tepelné straty, je 48 milimetrov. Doba ohrevu z 15° C na 65° C činí zhruba 2 hodiny a 22 minút, pričom bojler disponuje príkonom vykurovacieho telesa 2 000 W. Výrobca dáva na prírubu a tiež na samotnú nádobu záruku na obdobie 5 rokov.

Kvalitné prevedenie, 5 rokov záruka, nízke tepelné straty
Oproti staršiemu typu iná rozteč a výška uchytenia

Stiebel Eltron SHU 5 SLi

Stiebel Eltron SHU 5 SLi recenzie a test

Elektrický bojler Stiebel Eltron SHU 5 SLi patrí medzi menšie riešenie na trhu. Dokladá to jeho objem, ktorý činí 5 litrov. Ide o variant určenú pre inštaláciu hlavne pod umývadlo. Má jednoduchý biely plášť z umelej hmoty a ľahko nastaviteľné ovládanie. Vnútri zásobníka je nádrž vyrobená z medi.

Celkový príkon tohto modelu je 2 000 W. Okrem ovládania nechýba tiež indikátor teploty, ukazujúci konkrétnu hodnotu, ktorú má voda v nádrži. Určený je výhradne k zvislej alebo vertikálneho inštaláciu. Jeho rozmery sú veľmi kompaktné, a to 26,3 x 42 x 53 centimetrov. Nízka je aj váha, ktorá činí len 5,3 kilogramy.

Nechýba systém proti namrazenej ochrany, rovnako ako systém založený na stanovení maximálnej teploty. Tá môže mať 45, 55 alebo až 65 stupňov Celzia. O ľahké ovládanie sa stará aj termostat, vďaka ktorému je možné nastaviť teplotu vody od 35 až do hodnoty 85 stupňov Celzia.

Nastavenie teploty, bezpečnostné funkcie, pod umývadlo
Poistný ventil je nutné kúpiť zvlášť

Mora EOM 120 PKT

Mora EOM 120 PKT recenzie a test

Elektrický ohrievač vody Mora EOM 120 PKT ponúkne veľký objem, ktorý je 120 litrov. Má tiež kvalitnú izoláciu, ktorá výrazne eliminuje tepelné straty. Samozrejmá je možnosť zapojenia hneď pre niekoľko odberných miest zároveň. Nádrž je vyrobená zo špeciálneho smaltu, vďaka čomu dokáže veľmi dobre odolávať prípadnej korózii. Na ňu je záruka 4 roky.

Bojler využíva odolnou a tiež bezpečnú horčíkovú anódu, ktorá nevylučuje žiadne nežiaduce látky. Súčasťou konštrukcie je elektrické ponorné ohrievacie čerpadlo, ktoré má prevádzkový tlak v rozmedzí 6 – 9 barov. Ohrev je možné nastaviť až do hodnoty 65 stupňov Celzia, s možnosťou hospodárne funkcie na ohrev do 55 stupňov.

Nechýba ani funkcia bezpečnosťou, ako je ochrana proti zamrznutiu, spojená s teplotou 10 stupňov Celzia. Bojler je určený pre zvislú inštaláciu a využíva klasický elektrický ohrev, sa zapojením do napájacej siete G ½. Na nádobu dáva výrobca záruku 4 roky.

Veľký objem, teplota až 85 stupňov, bezpečnostné funkcie
Len elektrický ohrev

Tatramat EO 944P

Tatramat EO 944P recenzie a test

Beztlakový bojler Tatramat EO 944P zaujme už na prvý pohľad svojim kompaktným prevedením. Tomu zodpovedá aj jeho objem, ktorý je 10 litrov. Konštrukcia počíta s využitím na jednom odbernom mieste. Jedná sa o model s plastovou nádržou a batérií.

Príkon tohto modelu je 2 000 W, čo znamená celkom rýchly ohrev potrebnej vody. To dokáže ohriať z 10° C na 80° C za dobu zhruba okolo 30 minút. Hmotnosť tohto modelu je 10 kilogramov. Výrobca aj parametre sľubujú úspornú prevádzku a nízke tepelné straty. To je zaručené vďaka využitej tepelnej polystyrénovej izolácii.

Teplotu vody je možné plynulo nastaviť v celkom veľkom rozsahu, a to už od 7 stupňov Celzia, až po hodnotu 80 stupňov. Tento model má aj dve bezpečnostné poistky. Jedna bráni prípadnému prehriatiu, zatiaľ čo poistka druhá bráni zamrznutiu vody v bojleri.

Ochrana proti prehriatiu aj zamrznutiu, široký rozsah teploty
U batéria nie je okrasné viečko k múru

Dražice TO 5 UP

Dražice TO 5 UP recenzie a test

Bojler na vodu Dražice TO 5 UP je kompaktné riešenie s menším objemom, ktorý má 5 litrov. Ide teda o variant určenú pod drez a umývadlo, alebo pre kúpeľne na chate. Napriek tomu zaujme tým, že je možné pripojiť v rámci tlakového systému hneď niekoľko odberných miest.

Určený je pre zvislú inštaláciu a samotný príkon je 2 000 W. Vďaka nemu je možné počítať s celkom rýchlou dobou ohrevu vody. Tá činí zhruba 9 minút, a to ak hovoríme o ohrevu vody z 10 stupňov až na 60 stupňov Celzia. Výška bojlera je 400, šírka 260 a samotná hĺbka je 265 milimetrov. Hmotnosť je iba 7 kilogramov.

Vďaka izolácii z polyuretánovej peny sú eliminované výrazní tepelné straty. Zároveň zaujme aj kvalita nádoby, na ktorú je poskytnutá záruka o dĺžke 4 roky. Pena z dôvodu bezpečnosti neobsahuje freón. Napojenie elektrického bojlera je jednoduché – na závit ½ palca.

Rýchla doba ohrevu, viac odberných miest, kompaktné rozmery
Poistný ventil je lepšie kúpiť zvlášť

Tatramat EO 120 EL

Tatramat EO 120 EL recenzie a test

Tlakový bojler Tatramat EO 120 E zaujme rozhodne svojou konštrukciou. Nie je guľatý ako väčšina modelov, ale má hranatý tvar. Súčasťou jeho konštrukcia je vnútorná smaltovaná oceľová nádrž. Určený je k ohrevu vody pomocou elektrickej energie a výhradne k zvislému zavesenie na stenu.

Nerezová príruba je opatrená antikoróznou horčíkovou ochranou, čo predlžuje životnosť. Vďaka riadenie elektronikou a tiež vďaka ECO programom je zaistený úspornú prevádzku. Medzi praktické vlastnosti patrí aj protinámrazová ochrana rovnako ako obmedzenie maximálnej teploty. Unikátna funkciou je aj rýchloohrev, naplno využívajúci príkon 2 000 W.

Vďaka displeju je možné kontrolovať požadovanú teplotu ohrievanej vody. Tú možno plynulo nastaviť, a to vo veľkom rozsahu. Najmenší je 7 stupňov, zatiaľ čo najvyššia je 85 stupňov. Tento model zaujme aj svojou veľkosťou, pretože jeho celkový objem je 120 litrov.

Veľký objem, rýchloohrev, displej
Displej neukazuje aktuálnu teplotu v nádrži

Dražice OKCE 100

Dražice OKCE 100 recenzie a test

Dražice OKCE 100 je elektrický bojler, určený pre zvislé zavesenie na stenu. Zaujme rozhodne svojim dostatočným objemom, ktorý činí 100 litrov. Jeho príkon činí dobrých 2 200 W, čo zaistí krátku dobu ohrevu. O ten sa stará kvalitné keramické teplé teleso. Nechýba praktická a bezpečnostná tepelná poistka.

V rámci svojho napojenia umožnia aj využitie takzvaného nočného prúdu, čím šetrí elektrickú energiu. Tlak nádoby s vodou je 0,6 MPa. Vďaka spomínanému príkonu je možné hovoriť o celkom rýchlom ohrevu. Ten trvá z 10 stupňov na hodnotu 60 stupňov približne 2,6 hodín.

Samozrejmé je plynulé nastavenie teploty. Tá môže začínať na hodnote už 5 stupňov. Maximálna teplota ohrievanej vody je až 74 stupňov Celzia. Celková hmotnosť bojlera je 39 kilogramov, pričom jeho rozmery činí 902 milimetrov na výšku, s priemerom 524 milimetrov.

Veľký príkon, nastavenie teploty
Väčšia hmotnosť

Tatramat LOVK 150D

Tatramat LOVK 150D recenzie a test

Kombinovaný ohrievač vody Tatramat LOVK 150D zaujme rozhodne svojou konštrukciou. Jedná sa o prevedenie, ktoré je určené pre horizontálne, teda ležatú montáž. Medzi ďalšie prednosti patrí ako nerezové výhrevné teleso, tak i smalt Copra, čo je obojstranné kvalitný smaltovanie. Ďalej ponúkne aj praktickú anódovou ochranu proti korózii.

Okrem možnosti využitia elektrickej energie je možné k ohrevu využiť aj výmenník tepla. V prvom prípade je doba ohrevu z 15 na 65 stupňov zhruba 4 hodiny a 27 minút. V prípade druhom, s využitím výmenníka, hovoríme o dobe ohrevu zhruba len 54 minút. U klasického elektrického zapojenia je potrebné spomenúť hodnotu príkonu, ktorá činí 2 000 W.

Zaujme aj veľkosť objemu, ktorá činí celých 150 litrov, a tak nájde uplatnenie aj vo väčších domácnostiach. Samozrejmosťou je ako indikátor teploty, tak i možnosť nastavenia hodnoty ohrevu. Vďaka miešaní vie ponúknuť až 281 litrov vody ohriatej na 40 stupňov.

Objem 150 litrov, kombinované prevedenie, rýchla doba ohrevu s výmenníkom
Len ležatá inštalácia

Mora EOM 50 PK

Mora EOM 50 PK recenzie a test

Elektrický bojler Mora EOM 50 PK ponúkne celkový objem 50 litrov. Prednosťou je možnosť distribúcie teplej vody hneď na niekoľko odberných miest. O dobrú dobu ohrevu sa stará hodnota príkonu o veľkosti 2 000 W. Ďalším kladom je dostatočne veľký prevádzkový tlak, ktorý sa pohybuje v rozmedzí od 6 až po hodnotu 9 barov.

Súčasťou je bimetalový teplomer, ktorý včas upozorní na správnu teplotu nahriatie. Konštrukcia využíva tiež špeciálny smalt a horčíkovú anódu, čo je spojené s vysokou kvalitou a dlhou životnosťou. Model je určený pre inštaláciu v rámci zvislého prevedení.

Továrenské nastavenie prináša možnosť hospodárneho ohrevu, a to na teplotu 55 stupňov Celzia. Samozrejmosťou je možnosť vhodného nastavenia teploty v širokom rozsahu. Hmotnosť modelu je celkom 21 kilogramov.

Hospodárne nastavenie, viac odberných miest, doba nahriatie
Nezistili sme

Ako vybrať bojler

Bojler je na rozdiel od prietokového ohrievača riešenie, ktoré dokáže vodu nielen ohriať, ale dokáže ju aj udržať teplú. Pri výbere je v prvom rade potrebné ujasniť si, aké vyžitie bude bojler v domácnosti mať a podľa toho zvoliť jeho celkový objem. Ten najmenší zásobníkový ohrievač vody môže mať objem okolo 5 litrov. Sú však aj riešenie, ktoré vedia ponúknuť aj 150 litrov. Dnes štandardné modely pre domácnosť majú objem v rozmedzí 80 – 120 litov.

Typ a spôsob ohrevu

Druhým parametrom výberu je voľba správneho typu. Bojler dnes existuje v dvoch hlavných variantoch, ktoré sa líšia tým, akým spôsobom je voda ohrievaná.

Elektrický bojler

Prvá a dnes jednou z najpoužívanejších možnosťou je elektrický bojler. Ako už napovedá samotný názov, jedná sa o variant, ktorá k ohrevu využíva elektrickú energiu. Tá ohrieva vykurovacie teleso, ktoré následne ohrieva vodu v nádrži. Rozhodujúci faktorom je hlavne príkon, ktorý sa pohybuje okolo 2 000 W.

Kombinovaný bojler

Druhým riešením je kombinovaný bojler. Variant, ktorá tiež vie ohrievať vodu pomocou elektrickej energie. Ďalej však ponúkne aj ďalšie možnosti ohrevu, ako je potrebné využitie tepelného výmenníka. Rovnako tak je vhodný pre napojenie k iným zdrojom teplej vody, ktorú dokáže uchovať a v prípade potreby následne prihriať.

Umiestnenie bojlera

Úlohu pri výbere zohráva aj to, ako a kde bude bojler umiestnený. Štandardnou inštaláciou u väčšiny modelov je zavesenie na stenu, a to v rámci zvislého umiestnenia. Iné modely sa označujú ako bojler horizontálne a na stenu sa umiestňuje takzvane na ležato. Prepracované varianty bojlerov ponúknu aj variabilné umiestnenie, a to ako zvislé, tak horizontálne. Najmenší prevedenie na trhu sú určené pre inštaláciu napríklad pod umývadlo, alebo aj pod drez.

Bezpečnostné funkcie

Aj tie sú pomerne dôležitým ukazovateľom, podľa ktorého správny bojler vyberať. Základom by mal byť hlavne poistný ventil, označovaný tiež ako spätná klapka. Medzi ďalšie funkciu môže patriť aj ochrana proti prehriatiu. V zime sa zase hodí ochrana proti zamrznutiu bojlera, čo by mohlo spôsobiť poškodenie plášťa.

Možnosti ohrevu

Pri každom bojlera na trhu je možné nastaviť konkrétnu teplotu. Čím väčší rozsah a plynulejšie nastavenie, tým lepšie. U tých kvalitných sa môže rozsah pohybovať od 10 až do 85 stupňov Celzia. Ďalej nemusí chýbať ani Eco funkcie, ktoré sa starajú primárne o hospodárnosť ohrevu.

4.4/5 - (20 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.