Šport,

BMX bicykle: Recenzie 7 najlepších

BMX bicykel je s nami už pekných pár desiatok rokov, ich začiatok sa datuje do začiatku 70. rokov, kedy sa s bicyklami tohto razenia začalo vyvádzať a súťažiť na terénnych tratiach. Postupom času sa dostal z terénu aj do ulíc, kde sa s nimi stretávame dnes a denne. Sú tiež nenahraditeľnou súčasťou skateparkov, kde sa na prekážkach a skokoch zdokonaľujú každý deň zástupy jazdcov.

Jedná sa o cyklistický šport, ktorý v sebe spája toľko prívlastkov, ako snáď žiadny iný. Z niektorých zdrojov sa môžeme dozvedieť, že je extrémný, každopádne adrenalínový, zábavný, naplňujúce náročný a hlavne krásny. Na BMX bicykla môže začať ktokoľvek, čo ho robí do veľkej miery univerzálnym. Často sa s jazdou a týmto športom začína už v detstve, nie je však výnimkou, že mu prepadnú aj dospelí. Pri výbere BMX bicykla sú dôležité výška jazdca, jeho hmotnosť, zdatnosť i účel užívania. Spôsobov, ako tento typ bicykla využiť, je totiž celá rada.

V základnom delenie je rozdeľujeme na Freestyle BMX bicykel, Race BMX a Mini BMX. Každý poddruh má svoje špecifiká, býva vyrobený z iných materiálov, má odlišné rozmery a je vhodný pre iné disciplíny. V základnom delení disciplín rozlišujeme street jazdu, trialy, flatland, park a dirt. Freestylový bicykel BMX je základným typom a pokiaľ nie je jazdec vrcholným profesionálom, zvládne na ňom bez problémov všetky zmienené disciplíny. Delenie je dôležité hlavne pre profesionálov, ktorým sú spomínané tipy Race a Mini šité priamo na mieru.

Pri výbere je dôležité zvoliť správne veľkosť kolies a veľkosť rámu, čiže dĺžku takzvané top tube. Top tube je dĺžka vrchnej tyče a jej rozmer sa udáva v palcoch, rovnako ako veľkosť kolies. Dobrou správou je, že na rozdiel od iných typov bicyklov, tu nie je až tak náročné zvoliť správnu veľkosť kolies. Väčšinou sa rozlišujú na BMX bicykle pre dospelých a pre deti, kde je na veľkosť potrebné dbať viac.

Stretnúť sa dá s rôznymi materiálmi rámu, rôznymi komponentmi a ďalším osadením, najčastejšie stupačkami. V základe býva zadná brzda, pegy súčasťou bicykla často nebývajú. Na základe parametrov, testy a používateľských skúseností sme pripravili výber zahrňujúce najlepšie BMX bicykle a ich recenzie.

Najlepšie freestyle bmx bicykle – TOP 7

V tabuľke je výber 7 najlepších BMX bicyklov z testov a hodnotení pre rok 2024.

VzhľadModelMateriál rámuHmotnosťVeľkosť rámu 
DHS Jumper 2005 2019 recenzie a testDHS Jumper 2005 2019Hi-Ten ocel13,75 kg20''
Mongoose Legion L60 2019 recenzie a testMongoose Legion L60 2019Hi-Ten ocel12,6 kg20''
GT Slammer 2019 recenzie a testGT Slammer 2019Hi-Ten ocel-20''
Galaxy Early Bird 2018 recenzie a testGalaxy Early Bird 2018Hi-Ten ocel11,8 kg20''
Mongoose Legion L100 2019 recenzie a testMongoose Legion L100 2019CRMO ocel-21''
GT Air 2019 recenzie a testGT Air 2019Hi-Ten ocel-20''
Dema BeFly Flip 2019 recenzie a testDema BeFly Flip 2019Hi-Ten ocel11,6 kg20,5''

Zobraziť celú ponuku

Porovnanie parametrov

 DHS Jumper 2005 2019Mongoose Legion L60 2019GT Slammer 2019Galaxy Early Bird 2018Mongoose Legion L100 2019GT Air 2019Dema BeFly Flip 2019
Veľkosť kolies20''20''20''20''20''20''20''
PegyÁnoNieNieNieNieNieNie
Prevodník30T25T25T14T25T25T25T
Kazeta14T9T9T10T9T9T9T
ViacViacViacViacViacViacViac

Recenzie 7 BMX bicyklov

DHS Jumper 2005 2019

DHS Jumper 2005 2019 recenzie a test

BMX DHS Jumper 2005 2019 je zaujímavý freestyle bicykel, ktorý poteší svojou prijateľne nízkou cenou a zároveň spracovaním, za ktoré by sa nehanbili ani oveľa drahšie modely. Ako zaznieva v samotnom popise bicykla, vhodný je do u-rampy, do skateparku a svoju úlohu splní aj na terénne trati so skokmi a rýchlymi zákrutami. V modelovom roku 2019 je k dostaniu v troch príjemných farbách a to v striebornej, červenej a zelenej.

Rám je v tomto prípade vyrobený zo základnej Hi-Ten ocele, ktorá má adekvátnu pevnosť i pružnosť zároveň. Bicykel je svojou veľkosťou určený pre dospelých jazdcov a dorastajúce deti, kolesá majú štandardnú veľkosť 20 palcov a rovnako tak je na tom aj rám. Veľmi poteší 4 stupačky, ktoré dodáva výrobca spolu s okolo. U väčšiny iných modelov je nutné ich dokúpiť, čím sa zvyšuje aj celková obstarávacia cena.

Na bicykli je namontovaná U-Brake Winzip brzda, ktorá je pre odľahčenie celej zostavy hliníková. Z rovnakého dôvodu sú hliníkové aj ráfiky Cerurim Single 48H. Vidlica je dostatočne pevná, robustná a rovnako ako rám je vyrobená z ocele. Prevodník sa 30 zubami a zadné kazetový náboj so 14 zubami naopak hmotnosť zvyšujú, celková hmotnosť bicykla je tak ľahko vyšších 13,75 kg.

Dobrý pomer cena výkon, súčasťou bicykla 4 pegy
Vyššia hmotnosť 13,75 kg

Mongoose Legion L60 2019

Mongoose Legion L60 2019 recenzie a test

Atraktívny BMX bicykel Mongoose Legion L60 pre modelový rok prináša ľúbivú svetlo modrý lak, ktorý sa bude páčiť predovšetkým jazdcom nežného pohlavia. Model má freestylovú geometriu rámu, ktorá spĺňa požiadavky pre všestranné použitie. S bicyklom sa tak nemusíte báť zavítať do parku, na vonkajšie trať, alebo na ňom proste len blbnúť na ulici. Veľkostne sa jedná o štandardný plnohodnotný model, ktorý má 20″ rám aj 20″ kolesá.

Ráfiky sú pre dosiahnutie čo najnižšej možnej hmotnosti hliníkové a jednoplášťové, ich drôtová výplň je samozrejme z ocele. Pre najdôležitejšiu časť bicykla, ktorou je rám, bola použitá pevná oceľ s označením Hi-Ten, z rovnakej sú zhotovené aj predná vidlica.

Dobrou správou je osadenie bicykla najpoužívanejším prevodníkom a zadnou kazetou. Na predku nájdeme ozubené koleso s 25 zubami a na zadnom kolese s 9 zubami. Táto kombinácia je najpopulárnejší pre svoju dostačujúce akceleráciu a zároveň nízku hmotnosť. Na zadnom kolese je pripravená účinná hliníková U-brake brzda a poteší, že hliníková je aj páka brzdy. Celková váha modelu činí 12,6 kilogramov a výrobca bohužiaľ nepridáva pegy, ktoré je nutné prípadne dokúpiť.

Najpoužívanejšie prevodová sústava 25T/9T, dobrý pomer cena výkon
Pegy nie sú súčasťou bicykla

GT Slammer 2019

GT Slammer 2019 recenzie a test

Freestyle bicykel GT Slammer 2019 zaujme na prvý pohľad svojím podareným dizajnom, ktorý je vyvedený kompletne v červenej farbe. Červený nie je len rám, ale aj pneumatiky, alebo riadidlá. Jedná sa o klasický Freestyle BMX bicykel, ktoré má univerzálny charakter a nemusia sa báť s ním vyraziť kamkoľvek, kde sa týchto bicykloch jazdí. Cudzie mu nie je pouličné jazdenie, skatepark, u-rampa, ani trialovou trať sa skoky a rýchlym profilom.

Ako materiál rámu je použitá štandardná Hi-Ten oceľ, ktorá je pre svoje veľmi pevné vlastnosti v tomto segmente bicyklov pomerne populárnym materiálom. Z rovnakého je mimo ďalší zhotovená aj predná pevná vidlica. Pre zníženie váhy bicykla sú ráfiky vyrobené z hliníka a hliníková je tiež zadná brzda, ktorá je štandardného typu U-Brake.

Čo sa týka veľkosti, model spadá do kategórie bežných BMX vhodných pre dospelých a väčšie deti. Veľkosť kolies je 20″ a rovnakú veľkosť má aj rám, respektíve dĺžka top tube. Pedále GT majú nízky profil a sú vyrobené z ľahkého, ale pevného plastu, poteší aj prevodník 25T a kazetový náboj 9T, čo sú optimálne komponenty vo vzťahu k váhe aj výkonu. Mierne sklamanie sa dostavuje v nemožnosti dohľadať hmotnosť a tiež absencia stupačiek, ktoré si prípadne musíte dodatočne dokúpiť.

Kvalitné použité komponenty, pútavý dizajn
Výrobca neuvádza celkovú hmotnosť bicykla

Galaxy Early Bird 2018

Galaxy Early Bird 2018 recenzie a test

BMX Galaxy Early Bird v modelovej rade 2018 je ponúkaný v pomerne atraktívnej žltej farbe, ktorú v parku neprehliadnete. Jedná sa o štandardný Freestyle bicykel, ktoré má všestranné využitie. Vďaka nízko hmotnosti, ktorá je len 11,8 kilogramov je ako stvorený na vykonávanie trikov či už na ulici, alebo v skateparku. Nebojí sa ani jazdy v u-rampe, alebo skokov v teréne.

Na hliníkových ráfikoch sú obuté kvalitné plášte Kenda, ktoré sa vyznačujú slušnou priľnavosťou a teda a vyššou bezpečnosťou. Na zadnom kolese je z výroby namontovaná brzda, ktorú by si začiatočníci rozhodne nemali demontovať a práve pre nich, pre začiatočníkov, je tento model primárne určený. Brzdy Tektro U-Brake majú dostačujúce brzdný účinok, spolu s brzdovými páčkami Power sa tiež dobre dávkujú.

Ako materiál pre rám a pevné vidlice poslúžila štandardne používaná Hi-Ten oceľ, ktorá je dostatočne pevná aj pre vysoké namáhanie, ktoré na bicykel pri doskokoch pôsobí. Kolesá majú veľkosť 20 palcov a rovnakého rozmeru je aj spomínaný rám. Prevodník má trochu neštandardných 14 zubov a kazetový náboj zubov 10. Aj vďaka tomu však klesla celková hmotnosť bicykla. Výrobca bohužiaľ bicykel štandardne nevybavuje stúpačkami, ktoré sú pre mnoho trikov potreba.

Obľúbený model, nízka hmotnosť 11,8 kilogramov
Súčasťou bicykla nie sú pegy

Mongoose Legion L100 2019

Mongoose Legion L100 2019 recenzie a test

Dirt bicykel Mongoose Legion L100 2019 je pokročilý model, ktorý je určený ako pre začiatočníkov s veľkými ambíciami, tak aj pre pokročilých jazdcov, ktorí chcú svoje umenie posunúť na vyššiu úroveň. Práve preto je na tomto Freestyle BMX bicykli použitý extrémne pevný a odolný materiál, ktorý nesie označenie CrMo oceľ. Chrómovaná oceľ okrem toho, že je vysoko pevná, je tiež o poznanie ľahší, čo spoznáte pri každom vašom triku.

Vzhľadom k tomu, z akého ľahkého a pevného materiálu je zhotovený rám, je tento model ako stvorený pre dirt jazdenie, teda pre Freestyle trate, kde sú veľké skoky s náročnými dopady. Nestratí sa však ani v skateparku, alebo pri jazde a robenie trikov na uliciach. Výrobca však k modelu nepridáva praktické pegy, ktoré sú na flatland, teda pre triky na rovnom priestore, takmer nutnosťou.

Veľkosť rámu 21″ tiež hovorí, kam je tento model určený. Dlhšie horná trubka top tube dáva bicyklu vyššiu stabilitu pri rýchlej jazde, čiastočne ho však obmedzuje pri technicky náročných trikoch. Vďaka väčšiemu rámu je tiež vhodné pre jazdcov s vyššou výškou postavy. Zadná ozubená kazeta má 9 zubov a na prednom ozubenom kolese nájdeme zubov 25, čo sú štandardné a najviac používané počty.

Chromoly oceľ dáva rámu extrémnu pevnosť, odolnosť i nižšiu hmotnosť
Bez zistiteľné hmotnosti

GT Air 2019

GT Air 2019 recenzie a test

Cenovo dostupný BMX bicykel GT Air vo svojom prevedení pre rok 2021 je veľmi štýlový a zároveň skvele zostavený model, ktorý posunie hranice vašich schopností zase o kúsok ďalej. Rovnako tak je vhodný aj pre úplných začiatočníkov, ktorým ponúkne dostatočne tuhý a pevný rám, ktorý vydrží aj náročné zaobchádzanie.

Podarená geometria rámu je vhodná pre široké využitie a jazdu každý deň. S bicyklom si môžete užiť ako na náročné technické trail trati, tak v skateparku, alebo na ulici. Pre rám i prednú pevnú vidlicu bola použitá kvalitná a pevná štandardná Hi-Ten oceľ, veľkosť rámu je 20 palcov a dvadsaťpalcové sú takisto aj kolesá. Model je teda určený pre dospelých jazdcov aj staršie deti. Mladšie deti do cca 140 cm výšky by mohli mať s ovládaním bicykla zbytočne problémy.

Prevodník čiže predné ozubené koleso, je typu 25T, má teda 25 zubov. Kazeta na zadnom kolese, inak tiež náboj, má zubov 9 čo zodpovedá označenie 9T. Jedná sa o najpoužívanejší kombináciu, ktorá má skvelý pomer výkonu a hmotnosti. Bohužiaľ súčasťou bicykla nie sú pegy, ktoré je v prípade potreby dokúpiť. Tiež zamrzí nezistiteľná hmotnosť, ktorá sa však bude pravdepodobne pohybovať okolo 13 tich kilogramov.

Dobrý pomer cena výkon
Výrobca neuvádza váhu

Dema BeFly Flip 2019

Dema BeFly Flip 2019 recenzie a test

BMX bicykel Dema BeFly Flip 2019 je ďalším horúcim adeptom pre všetkých začínajúcich i pokročilých freestylové jazdcov. Vďaka nízkej hmotnosti je vhodný pre náročné triky, k jazde v u-rampe, alebo do skateparku. Radosť však urobí aj pri jazde a blbnutie na ulici. Pre celý rad trikov sú však potrebné pegy, čiže stupačky na prednom a zadnom kolese, ktoré však výrobca ku bicyklu nedodáva.

Spomínaná nízka váha znamená konkrétne hmotnosť len 11,6 kilogramov, bicyklu k nej pomáhajú hliníkové komponenty, ktorými je vybavený. Samotný rám bicykla je zhotovený z Hi-Ten ocele, ktorá je osvedčenou voľbou v tomto segmente bicyklov. Ráfiky BeFly Monkey Dual Chambers majú veľkosť 20″ a sú na nich nasadené plášte INNOVA Mimosa, ktoré zaisťujú dobrú priľnavosť aj pri agresívnej jazde.

BMX je do veľkej miery univerzálny, cieľovou skupinou sú však predovšetkým dospelí jazdci. Veľkosť rámu 20,5″ umožňuje pohodlnú jazdu aj pre vyššie športovcov a dáva bicyklu lepšie predpoklady k jazde na trailu. Prevodník 25T a kazeta 9T je ideálnou kombináciou, ktorá boduje úsporou hmotnosti i skvelými jazdnými vlastnosťami. Na zadnom kolese je umiestnená BeFly Premium U-brakes brzda, ktorá má dobrý brzdný účinok a najmä začiatočníci by si ju pre nižšiu hmotnosť bicykla rozhodne nemali demontovať.

Nízka hmotnosť 11,6 kg, väčšia veľkosť rámu 20,5 palcov
Pegy nie sú súčasťou bicykla

Ako vybrať BMX bicykel

Výber BMX bicykla nemusí byť na rozdiel od iných typov bicyklov tak zložitou anabázu, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať. Vďaka tomu, že tieto bicykle nemajú prehadzovačku, nemajú odpruženú vidlicu, ani rám, odpadá veľa premenných, ktoré do výberu nového bicykla vstupujú.

Najmä pre začínajúcich jazdcov nie je až tak podstatné, aký prvý bicykel si vyberú. Zohľadňovať by mali hlavne svoju výšku, váhu, zdatnosť a tiež primárny účel používania.

Podstatným parametrom je hmotnosť bicykla, kde platí, že s vyššou cenou klesá. Začiatočné a hobby jazdci si bohato vystačí s kvalitnými modelmi od renomovaných výrobcov, profesionáli si rovnako, ako aj v iných cyklistických odvetviach, často svoje bicykle skladajú z jednotlivých komponentov.

Rozdelenie podľa typov

Základom vždy boli Freestyle BMX bicykle, na ktoré postupne nadväzovali ďalšie odnože. Freestyle BMX je najuniverzálnejší prevedení, ktoré sa hodia pre všetky disciplíny. Na závodnú dráhu sú sú určené race BMX, ktoré majú nízku hmotnosť, skvelú ovládateľnosť a často sú vyrobené z chromonu, alebo z hliníka. Najmladším typom sú Mini BMX, čo je taká miniatúra dospelého BMX. Určené sú pre triky v skateparku, street jazdenie a tiež k rýchlostným pretekom. Menšia veľkosť síce mini BMX predurčuje pre deti, nenechajte sa však zmiasť, jedná sa stále o regulárny typ aj pre dospelých.

Materiál rámu

Najlacnejšie BMX bicykle sú vyrábané z Hi-Ten ocele, čo je základný materiál, ktorý sa pre rám a vidlicu používa. Je to pevný, odolný a robustný materiál, ktorý má aj čiastočnú pružnosť a pokiaľ seba a bicykel nevystavujete extrémnym prekážkam a trikom, splní bohato vaše potreby. Kvalitnejším materiálom je CrMo oceľ, čiže chrómovaná oceľ, či chromoly oceľ. Tento materiál je extrémne pevný, tuhý a odolný. Nájdeme ho u profi BMX modelov, na ktoré je po čas jazdy, najmä v trailu, vyvíjaný extrémny tlak. Niektoré modely, pri ktorých je potrebné čo najmenšie hmotnosť, môžu byť vyrobené tiež z hliníka.

Veľkosť rámu a kolies

Ak kupujete freestyle bicykel pre dospelého človeka, ideálnu veľkosť rámu a kol bude 20″. Toto je tiež najuniverzálnejší rozmer, na ktorom jazdí ako muži, ženy, tak aj väčšie deti. Pre špecifické disciplíny môže byť rám bicykla väčšia, často okolo 21 palcov, zatiaľ čo kolesá zostávajú dvadsaťpalcové. Väčšie rozdiely sú však v prípade, že kupujete detský BMX bicykel. Tu je dobré rešpektovať odporúčanú veľkosť rámu a kol k výške dieťaťa, ktorú určuje samotný výrobca.

Prevodník a kazeta

Sú to ozubené kolesá, ktorá pomocou reťaze sprostredkovávajú prenos sily zo šlapiek na zadné koleso. Keďže BMX bicykle nemajú prehadzovačku, udáva sa v tomto parametri iba počet zubov. Najbežnejšie zostava má 25 zubov na prevodníka a 9 zubov na kazete, ktorá môže byť tiež označená ako kazetový náboj. Tento pomer 25T/9T má najlepší pomer pre nízku hmotnosť a zároveň dobré jazdné vlastnosti. Niektoré modely majú tento pomer iný, ide najmä o špecificky zamerané modely pre jednu konkrétnu disciplínu.

Brzdy a hmotnosť

Brzdy sú najmä pre začiatočníkov nevyhnutnou súčasťou, vďaka nim sa na bicykli cítia bezpečnejšie. Podľa rôznych zdrojov navyše prítomnosť brzdy na bicykli urýchľuje učenie aj o 55%, čo iste každý ocení. Profesionálny jazdci majú tendencie brzdu z bicykla dávať dole pre ušetrenie hmotnosti, sú to však už pokročilý jazdci, ktorí vedia, čo robia. Brzda je spravidla umiestnená len na zadnom kolese ale v úplných začiatkoch ju môžete mať přidělání aj na koleso predné, niekedy je aj súčasťou dodávky bicykla, hoci nie je potrebné priamo nasadená.

Hmotnosť hrá pri trikoch značnú rolu a preto je cieľom mať bike čo najľahší. Práve preto si jazdci dávajú dole všetko, čo z bicykla ide. Brzdami začínajúc a pegy končiac. Nízkej hmotnosti prispievajú prémiové materiály ako je chrómovaná oceľ, alebo hliník a tiež odľahčené komponenty.

Príslušenstvo a komponenty

Medzi v podstate jediné príslušenstvo, ktoré si môžete nasadiť priamo na bicykel, patrí pegy, čiže stupačky. Sú kovové rúrky, ktoré sa môžu dať tak na zadné, tak aj na predné koleso. Slúži na vykonávanie celej rady trikov a sú dôležité hlavne u začiatočníkov, ktorým pomáhajú k rýchlejšiemu rozvoju ich zručností.

Komponenty, akou sú kľučky, riadidlá, pedále, zadný a predný náboj, alebo predstavec sa robia v rôznych kvalitách, kde hrá úlohu vždy cena. Drahšie modely majú spravidla kvalitnejšie komponenty, ktoré sú technicky lepšie spracované, môžu vydržať až mnohonásobne dlhšiu dobu aj menej šetrné zaobchádzanie.

Majte na pamäti, že tento cyklistický šport je do istej miery extrémný, nebezpečný a plný adrenalínu. Pri pilovanie nových trikov sa nezaobídete bez pádov a často aj nejakých tých zranenia. Pre ich minimalizovanie je dobré byť patrične vybavený chráničmi. Pred každým posadením na BMX by mala byť samozrejmosťou kvalitná prilba, chrániče kolien, holenie a lakťov. Praktické sú tiež cyklistické rukavice a rovnako aj pevná obuv.

4.6/5 - (45 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.