Domácnosť,

Biokrby: Recenzie 6 najlepších

Teplo domova dostáva v chladných mesiacoch nový rozmer, ak si do svojho bytu, alebo domu nainštalujete krbové kachle s naozajstným ohňom a teplom, ktoré zo spaľovania dreva prirodzene plynie. Nie všetky domácnosti, najmä tie v bytových domoch, sú však vybavené komínom, a tak pre nich táto možnosť odpadáva. Existuje však efektívna alternatíva, ktorou je biokrb, čo je zariadenie spaľujúce biolieh.

Bio krb je moderné dizajnové zariadenie, ktoré spaľovaním bioliehu poskytuje naozajstný plameň a s tým aj porovnateľné pocity, ako keď sa pozeráte do klasického ohňa. Jeho najväčšou výhodou je prevádzka bez komína, bez spalín, bez sadzí či popola. Pri použití kvalitného paliva nevzniká ani žiadny zápach, či zdraviu škodlivé látky, pretože biolieh sa pri spaľovaní rozkladá na oxid uhličitý a paru, teda rovnaké látky, ktoré vydychuje človek.

Krb na biolieh si môže do svojho interiéru zaobstarať naozaj každý, navodiť si ním príjemnú atmosféru a čiastočne si aj prehriať miestnosť. Väčšie modely dokážu v miestnosti zdvihnúť teplotu o jeden až dva stupne. Sú finančne dostupné a hovorí sa, že jeho prevádzka je rovnako nákladný, ako prevádzka regulérneho krbu na drevo.

Oproti elektrickému krbu má teda nespornú výhodu v tom, že teda ponúka naozajstný plameň a nemusí byť inštalovaný k zdroju elektrickej energie. Liehový krb môže byť v prevedení voľne stojacim, nástenným, závesným, alebo ho možno zabudovať na stenu. Rozlišujeme u neho kapacitu bioliehu, alebo dobu horenia. Na základe parametrov, testy a používateľských skúseností sme pripravili výber zahŕňajúce najlepšie biokrby a ich recenzie.

Najlepšie biokrby – TOP 6

V tabuľke je výber 6 najlepších biokrbov z testov a hodnotenia pre rok 2024.

VzhľadModelKapacita bioliehuMateriálUmiestnenie 
Tristar DF 6500 recenzie a testTristar DF 65000,3 lOceľ, skloVoľne stojace
Kratki Golf recenzie a testKratki Golf0,4 lOceľNástenný
Tristar DF 6502 recenzie a testTristar DF 65020,3 lOceľ, skloVoľne stojace
Kratki Charlie 2 recenzie a testKratki Charlie 21,2 lOceľNástenný
Kratki Delta 2 recenzie a testKratki Delta 21,2 lOceľNástenný
Kratki Bravo recenzie a testKratki Bravo1,2 lOceľNástenný

Zobraziť celú ponuku

Porovnanie parametrov

 Tristar DF 6500Kratki GolfTristar DF 6502Kratki Charlie 2Kratki Delta 2Kratki Bravo
Rozmery (š,v,h)35x18x14 cm65x37x14 cm34x17x16 cm46x78x21 cm90x40x15 cm90x66x20 cm
Hmotnosť1,51 kg5 kg1,9 kg18 kg9 kg24 kg
Doba horenia1 h2-3 h2,5 h3-8 h3-5 h3-5 h
ViacViacViacViacViacViac

Recenzie 6 biokrbov

Tristar DF 6500

Tristar DF 6500 recenzie a test

Voľne stojace biokrb Tristar DF 6500 je vhodný ako krásny doplnok do každého interiéru, prípadne ako darček pre vašich blízkych. Má relatívne malé rozmery, a tak je ho možné umiestniť na relatívne ľubovoľné miesto (pozor si dajte na okolité horľavé predmety, alebo ho neumiestňujte napríklad pod poličku). Konkrétne sa jedná o šírku 35 cm, výšku 18 cm a hĺbku 14 centimetrov.

Adekvátne k veľkosti je aj objemný zásobník na biolieh, ktorý má objem 0,3 litra. Bio krb s touto kapacitou vystačí zhruba na jednu hodinu prevádzky. O bezpečnosť a podčiarknutie dizajnu sa stará tvrdené sklo, ktoré je hrubé 3 milimetre. Základňa, rovnako ako horák, je vyrobená z nerezovej ocele a je čierno lakovaná.

Liehový krb spĺňa štandard DIN 4734-1:2011 a vzhľadom k malým rozmerom od neho nečakajte nejakú závratnú výhrevnosť. Biokrby sa so svojím výkonom pohybujú medzi 1 – 5 kW a tento model patrí jednoznačne k spodnej hranici. Spotrebitelia uvádza v negatívach absencii regulácie plameňa a krátku dobu horenia, ktorá však zodpovedá veľkosti zásobníka na bio-etanol.

Dobrý pomer cena/výkon, kvalitné spracovanie, pekný dizajn
Absencia regulácie, krátka doba horenia

Kratki Golf

Kratki Golf recenzie a test

Biokrb na stenu Kratki Golf je menší nástenný biokrb hodiaci sa do interiéru každého bytu. Zariadenie poteší nielen po estetickej stránke, ale vďaka naozajstnému plameni do svojho okolia vydáva aj teplo. Je predurčený na zavesenie na stenu, prípadne na zabudovanie do priestoru v stene. Má skôr menšie rozmery, vďaka ktorým sa hodí napríklad do menších obývacích priestorov, napríklad v panelákovom byte.

Zhotovený je z lakovanej a brúsené ocele, vďaka čomu vyzerá produkt veľmi prémiovo. Vďaka svojej konštrukcii nezaberá veľa miesta a konkrétne rozmery sú na šírku 65 centimetrov, na výšku 37 cm a do hĺbky len 14 cm. Zásobník na biolieh je patentovaný zaisťuje bezpečnú prevádzku aj maximálnu úsporu bioliehu.

Z negatívnych hodnotení spotrebiteľov sa ozýva najčastejšie pripomienka k relatívne úzkemu pruhu plameňa vo vzťahu k celkovej konštrukcii. Kapacita bioliehu je 0,4 litra a vystačí na prevádzku s dĺžkou 2 – 3 hodín. Celková hmotnosť je len 5 kilogramov, a preto nielen vďaka nej je montáž na stenu veľmi jednoduchá a rýchla.

Na menšiu kapacitu bioliehu slušná doba horenia 2-3 hodiny
Relatívne úzky pruh plameňa

Tristar DF 6502

Tristar DF 6502 recenzie a test

Voľne stojace biokrb Tristar DF 6502 je vďaka svojmu zhotovenie z dvoch bezpečnostných skiel je veľmi štýlový, ľúbivý a stáva sa stredobodom každej obývacej miestnosti. Vďaka svojmu dobrému pomeru cena/výkon ho nie je problém zaobstarať aj ako darček pre ostatné, alebo ako skvelú kulisu na vlastný stôl, či skriňu.

Je možné ho umiestniť kamkoľvek, kde je to bezpečné, tj. do rozumnej vzdialenosti od horľavých predmetov. Rozmery krbu sú stále ešte kompaktné s veľkými bezpečnostnými sklami, ktoré sú 5 milimetrov silná. Samotná sklá potom majú veľkosť 34 cm na šírku a 14 cm na výšku. Celková hĺbka zostavy činí len 16 centimetrov.

Hmotnosť biokrbu je 1,9 kilogramu a má kapacitu na 0,3 litra bioliehu, s ktorou podľa údajov výrobcu dokáže horieť až 2,5 hodiny. Vnútri zásobníka na palivo sa nachádza bezpečnostné nehorľavá vata, ktorá v prípade prevrhnutia zabráni vytečeniu, a teda zabráni možnému požiaru, jeho prevádzka je teda čo najviac bezpečný. Vzhľadom k jednoduchému vykonanie mu chýba možnosť regulovať plameň, potešujúce však je prítomnosť nástroje na zhášanie plameňa, ktorý je súčasťou balenia.

Vložka z nehorľavé vaty pre prípad zvrhnutie, praktická bezpečnostné sklá
Absencia regulácia plameňa

Kratki Charlie 2

Kratki Charlie 2 recenzie a test

Biokrb na stenu Kratki Charlie 2 je v prvom rade veľmi elegantné zariadenia, ktorý sa najviac vyníma v moderných interiéroch. Jeho horizontálne prevedenie ponúka relatívne vysoký plameň, ktorý sa v konštrukcii vyrobenej z nerezovej ocele náramne vyníma. Má samozrejme bezpečnostné zásobník, ktorý má kapacitu 1,2 litra.

Vďaka hmotnosti 18 kilogramov môže byť v jednej osobe náročnejšia montáž na stenu, súčasťou balenia sú aj dve hmoždinky so skrutkou, takže už nie je potrebné čokoľvek dokupovať. Výdrž horenia sa udáva 3-8 hodín, čo je v kategórii skôr nadpriemer. Vďaka dlhému horáku do priestoru dáva tiež pomerne dosť tepla, čím je zážitok z plápolajúcich plameňov ešte viac umocnený.

Bezpečnostný horák je regulovateľný pomocou rukoväte, ktorú je možné tiež plameň jednoducho udusiť a zhasnúť. Rozmery sú pomerne väčšie, takže pristane aj interiéru aj väčšie výmere. Konkrétne teda šírka 46 cm, výška 78 cm a hĺbka 21 centimetrov. Okrem možnosti ho zavesiť sa môže do steny tiež zabudovať, čo vyzerá o poznanie lepšie.

Elegantné vertikálne prevedenie, objem na 1,2 litra paliva
Vyššia hmotnosť 18 kg, vyššia obstarávacia cena

Kratki Delta 2

Kratki Delta 2 recenzie a test

Závesný biokrb Kratki Delta 2 je obľúbeným modelom, najmä teda vďaka svojmu pomeru ceny voči výkonu. Jedná sa o podlhovasté obdĺžnikové prevedenie, ktoré je možné dodanými hmoždinkami jednoducho zavesiť na stenu, alebo ho do steny zabudovať. Celková hmotnosť činí iba 9 kilogramov a rozmery sú 90 cm na šírku, 40 cm na výšku a len 15 centimetrov do hĺbky.

Zhotovený je z kvalitnej švédskej ocele, ktorá je pokrytá práškovou farbou, odolnou voči teplu, poškriabaniu a poškodeniu. Zásobník na biolieh má dobrú kapacitu 1,2 litra a s týmto objemom dokáže bio krb horieť po dobu 3 – 5 hodín. Pomerne dobrá je aj výhrevnosť tohto modelu, kedy spotrebitelia uvádza zdvihnutie teploty o 4 stupne celzia v priemerne veľkom obývacej izbe.

Stále je však zariadenie určené najmä na dekoračným účely a navodenie pohodovej atmosféry než ako hlavný zdroj tepla. Jednoduché ovládanie zaisťuje plnú kontrolu nad spaľovacím procesom a súčasťou balenia je aj kovový profil v dĺžke celého horáku, ktorý slúži na zhasnutí ohňa a ako ochrana pred vniknutím cudzej veci do priestoru zásobníka po čas nehoření.

Výborný pomer cena/výkon, slušná výhrevnosť, pekný dizajn
Nenašli sme

Kratki Bravo

Kratki Bravo recenzie a test

Krb do bytu Kratki Bravo pôsobí hneď na prvý pohľad veľmi majestátne a iste sa stane dominantou každého interiéru. Jeho rozmery sú pomerne veľké, na šírku má 90 centimetrov, na výšku 66 centimetrov a jeho hĺbka je 20 cm. Aj hmotnosť je pomerne veľkých 24 kilogramov, a preto pre jeho inštaláciu sú vhodné dve osoby.

Bio krb je možné umiestniť na stenu, čo je jednoduchá a rýchla varianta, alebo ho do steny zabudovať a obložiť ho napríklad dekoratívnym kameňom. Nádobka na biolieh má kapacitu 1,2 litra a vydrží horieť 3 – 5 hodín. Výrobca uvádza spotrebu približne 1 liter na tri hodiny, však záleží, ako veľmi plameň škrtíte a regulujete.

Rám tohto modelu je profilovaný a je zhotovený z prvotriednej ocele. Súčasťou balenia je aj praktické zhášadlo ktoré je určené ako pre uhasenie ohňa, tak aj ako kryt po čas nepoužívania. Okrem celo čierne varianty je možné kúpiť aj variant, kedy je horná a spodná časť galvanicky pokovovaný do odtieňa medi. Ak vám táto kombinácia bude ladiť so zvyškom interiéru, biokrb ešte viac vynikne.

Veľké rozmery, pekné prevedenie profilovaného oceľového rámu
Vyššia obstarávacia cena, hmotnosť 24 kg

Ako vybrať biokrb

Keďže je krb na biolieh defacto imitácia krbu, jeho výber nie je zas až tak zložitý. Aj napriek tomu sa však nájdu niektoré parametre a vlastnosti, ktoré je dobré pred zakúpením poznať. Pred zaobstaraním je tiež dobré vedieť, že palivo, teda biolieh, svojou cenou zodpovedá zhruba rovnako, ako by ste prevádzkovali klasický krb na drevo. Vo kvalite bioliehu sú pomerne veľké rozdiely, a preto sa oplatí riadiť sa recenziami a nešetriť. Nekvalitný biolieh môže pri horení vyludzovať nepríjemný zápach a podľa svojich preferencií sa nechá kúpiť aj aromatizovaný biolieh, ktorý pri horení dodáva do interiéru naopak vôňu príjemnú.

Kapacita zásobníka na biolieh

Tento údaj nám jednoducho udáva, koľko bio liehu je možné do krbu naliať. Menšie modely majú kapacitu okolo 0,3-0,5 litra, zatiaľ čo väčšie, najmä nástenná prevedení ponúka objem 1 liter a vyššie. Objem zásobníka do veľkej miery určuje dobu, po ktorú vydrží plamene plápolať, vedľa tohto hlavného parametra ju určujú tiež možnosť/nemožnosť regulácie a veľkosť plochy horáka.

Umiestnenie

Bio krby sa najčastejšie robia buď v menšom, voľne stojacom prevedení, alebo v prevedení nástennom. Zriedka sa môžeme stretnúť aj so závesným biokrbom, kedy výrobok voľne visí v priestore.

Voľne stojace prevedenie majú nespornú výhodu vo flexibilite – raz ho môžete mať pri sebe v byte, druhýkrát na chate na kuchynskej linke a stále si tak dopriať pohodovej atmosféry, ktorú plápolajúci plamene navodzujú. V tomto prípade je však nutné dbať bezpečnostných pokynov výrobcu a neumiestňovať biokrb do blízkosti horľavých látok, alebo pod horľavé predmety. Typicky sa vyvarujte umiestnenie napríklad na parapet, nad ktorým môže byť záclona, alebo na skriňu, nad ktorou sa nachádza polička. Vždy starostlivo zvážte, kde ho hodláte zapáliť.

Nástenné prevedenie má čiastočne nevýhodu v jeho fixným umiestnenia, na druhej strane však môžu byť pomerne veľké a z úst spotrebiteľov neraz zaznieva, že si takýto biokrb nainštalovali miesto televízie. Jednoduchí montáž obnáša vyvŕtanie dvoch otvorov, natlčené hmoždiniek, naskrutkovanie skrutiek a zavesenie. Ak si však chcete s montážou vyhrať, môžu sa závesné biokrby zapustiť do steny a obložiť dekoratívnym kameňom, alebo dlaždicami.

Použité materiály

Základným materiálom, z ktorého býva konštrukcia biokrbu zhotovená je kvalitná nerezová oceľ, pokrytá práškovou odolnou farbou. Prémiové modely môžu ponúkať decentnú kombináciu aj iných farieb. Biokrb na stôl býva často opatrený bezpečnostným sklom, ktoré je odolné voči teplotám aj poškodenie. Jeho hrúbka sa pohybuje v rádov milimetrov, najčastejšie od 3 do 5 mm.

Regulácia, výkon a doba horenia

Regulácia plameňa je pomerne dôležitá vec, odvíja sa od nej ako spotreba paliva, tak i výkon, ktorého je schopný biokrb dosiahnuť. Výkon týchto zariadení sa pohybuje od 1 kW do 5 kW, čo pre vykurovanie, alebo pre použitie ako hlavného zdroja tepla, rozhodne nestačí. Malé voľne stojace modely sa pohybujú na spodnej výkonnostný hranici a spravidla reguláciu výkonu neponúka. Pokročilejšie nástenné modely oscilujú najčastejšie okolo výkonu 3 kW a regulácia plameňa už u nich býva.

V podobnom duchu je to aj s dobou horenia, ktorá je priamo úmerná kapacite zásobníka na biolieh, veľkosti horáka a intenzite horenia. Iný výkon bude mať naplno otvorený horák a iný priškrtený plameň, ktorý však dokáže plápolať až hodiny. Výrobcovia u svojich modelov výkon skôr neuvádza a preto, ak je to pre vás dôležitý parameter, sa budete musieť vo väčšine prípadov predajcov doptat.

Rozmery a hmotnosť

Bio krb môže mať minimalistické rozmery, môže mať však aj uhlopriečku cez meter a viac. Kým prevedenie na stôl sú skôr menšie a s hmotnosťou maximálne niekoľko kilogramov, veľké modely na stenu môžu dosahovať hmotnosti až desiatok kg. Toho je si potreba byť vedomí a pri montáži na stenu počítať s pomocou druhej osoby. U nástenných biokrbov je potrebné dbať tiež na hĺbku modelu, najmä teda, ak ho chcete umiestniť do steny. Vysekávať do tehál otvor hlboký 15 centimetrov bude iste menej náročnejšie než vysekávať otvor hlboký 20 centimetrov.

4.3/5 - (27 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.