Kozmetika,

Bieliace zubné pasty: Test, recenzie najlepších bieliacich past

Oslnivý biely úsmev na nás pozerá z novín, televízie, plagátov aj na internete. Preto nie je divu, že stále viac ľudí túži po belším odtieni svojich zubov, než v súčasnosti majú. S pribúdajúcimi rokmi sa navyše na zuboch, respektíve na zubnej sklovine, usadzujú pigmentácie, ktoré pramenia z každodenného života a práve tieto nazbierané nežiaduce pigmenty bieliaca pasta odstraňuje.

Nikto sa so žiarivým bielym úsmevom nenarodil, zuby samy o sebe úplne bielej nie sú a majú prirodzený odtieň, ktorý je u každého človeka iný. Krištáľovo bieleho úsmevu sa teda nechá dosiahnuť v laboratóriách dentálnych hygienikov a pod ich dohľadom. Bieliaca zubná pasta po tejto procedúre predlžuje získaný efekt a udržiava chrup bez pigmentácie.

Z čoho sa najčastejšie škvrny a sfarbenie zubov získava? Je to predovšetkým fajčenie, časté pitie kávy, čierneho, alebo zeleného čaju, ďalej tiež z červeného vína, výrazne farebných potravín, alebo korenia. Sfarbenie zubnej skloviny v čase tiež ovplyvňuje zlá ústna hygiena a nevhodná životospráva, prameniace z nadužívanie vyššie spomenutých vecí. Dobrá správa je, že s týmto nazbieraným pigmentom sa nechá bojovať v pohodlí vášho domova, stačí na to len klasický, alebo elektrická zubná kefka a kvalitná bieliaca pasta.

Pasta na bielenie zubov funguje na princípe veľmi ľahkého obrusovanie škvŕn a zubného plaku, pomocou abrazív, ktorému asistujú ďalšie aktívne látky. Môže to byť malé množstvo peroxidu, alebo v poslednej dobe obľúbené aktívne uhlie, či mikronizovaný silikát.

Pokiaľ nie je človek citlivý, alebo nemá alergické reakcie na fluorid, je veľmi vhodné, aby v zubnej paste bol. Fluorid sa pridáva do zubných pást už viac ako 100 rokov, remineralizuje tvrdú zubné tkanivo, čím výrazne chráni proti zubnému kazu. Štúdie na túto tému sa zhodujú na zníženie kazov až o 40% v dôsledku pôsobenia práve fluoridu.

Nič sa však nemá preháňať a u zubných pást to platí dvojnásobne. Na vyčistenie chrupu stačí množstvo veľkosti jedného hrášku. Okrem toho, že ušetríte, tiež do tela dostanete menej látok v bieliace zubnej paste obsiahnuté, než je nutné. Pri samotnom čistení tiež nie je potreba vyvíjať prehnaný tlak na zuby, vyššieho vybielenie sa tým nedosiahne. Na základe parametrov, testy a používateľských skúseností sme pripravili výber obsahujúce najlepšie bieliace pasty a ich recenzie.

Najlepšie bieliace zubné pasty – TOP 8

V tabuľke je výber 8 najlepších bieliacich zubných pást z testov a hodnotení pre rok 2024.


Zobraziť celú ponuku

Recenzie 8 bieliacich pást na zuby

MEDIBLANC Whitening

Bieliaca pasta MEDIBLANC Whitening je veľmi obľúbený produkt, ktorý neobsahuje fluorid a je tak znášanlivý pre naprostú väčšinu populácie. O bielenie sa starajú mikronizovanej siliky, čo je aktívna látka, ktorá na seba dokáže naviazať až dvakrát viac nečistôt, ako sama váži. Sú veľmi šetrné k zubnej sklovine, lebo nemajú ostré hrany, ktoré by ju nenávratne poškodzovali. Okrem nich v tejto bieliace paste nájdeme tiež mikronizovaný fosfát vápnika, ktorý zvyšuje efektivitu mineralizácie a urýchľuje tiež jej čas. Balenie je o veľkosti 100 ml, spotrebitelia si chvália nielen bieliaci efekt, ale tiež aj príjemnú chuť, ktorá je dôsledkom patentovanej receptúry prírodných sladidiel, mäty a mentolu.


Soaphoria prírodné zubné sérum

Prírodná bieliaca pasta slovenskej značky Soaphoria sa skladá zo šetrných certifikovaných prírodných zložiek, organických esenciálnych olejov a ďalších vzácnych látok. V organickej kvalite obsahuje kokosový olej alebo aloe vera, naopak silikóny, živočíšne tuky či farbivá a parfumácie sú vylúčené. Jej najdôležitejšou aktívnou zložkou je Omyacare, čo je šetrné abrazívum vo forme prírodného uhličitanu vápenatého. Pre niektorých môže byť veľmi dôležité, že táto zubná pasta s bieliacim účinkom neobsahuje fluór, a preto je ideálna na každodenné použitie. Podľa recenzií užívateľov má príjemnú chuť, nedráždi ďasná a pri pravidelnom používaní má skutočne bieliace účinky. Podľa výrobcu má leštiaci účinok a nezameniteľné čistiace schopnosti.


Swissdent Extreme

Bieliaca zubná pasta Swissdent Extreme sa stala víťazom v spotrebiteľskom hodnotenia, čo samo o sebe vypovedá o veľmi vysokej kvalite a funkčnosti tohto produktu. Obsahuje všetko potrebné pre efektívne bielenie a zároveň pre skvelú prevenciu proti zubnému kazu. V zložení je fluorid v množstve 1180 ppm, koenzým Q10 a vitamín E, ktorý revitalizuje a stará sa o ďasná. Aktívne bieliace látkou sú nanoxyd, čiže mikronizovaný kalcium peroxid a prírodné enzýmy. Táto unikátna kombinácia odstraňuje proteínovú pelikuly a odfarbuje pigmenty ako z povrchu zuba, tak aj medzi kryštály skloviny. Vysoká efektivita sa zaobíde aj bez vysokých hodnôt abrazívnych zložiek, čo je veľmi dobre. Neobsahuje ani SLS či penivý prostriedok, ktorý môže rad ľudí zbytočne dráždiť a spôsobovať afty.


Opalescence Original Formula

Bieliace pasta na zuby Opalescence Original Formula je ďalší veľmi populárny produkt, ktorý navyše boduje dobrým pomerom cena/výkon. Balenie obsahuje 140 ml bieliace pasty, čím sa stáva jednou z najobjemnejších. Povrchovú pigmentáciu odstraňuje pri najnižšej možnej abrázii a preto je ju možné bez obáv používať denne. Bohužiaľ výrobca neuvádza aktívne zložky, však podľa stoviek kladných recenzií je jasné, že naozaj bieli. Zloženie, v ktorom je obsiahnutý aj fluorid sodný, efektívne predchádza tvorbe zubného kazu, osviežuje ústnu dutinu a zanecháva v nej chladivý pocit. Podporuje celkové zdravie ústnej dutiny a posilňuje zubnú sklovinu, ktorá je pri poškodení nenahraditeľná.


White Pearl NanoCare Whitening

Pasta na bielenie zubov White Pearl NanoCare Whitening je unikátna okrem iného svojím zložením, v ktorom nájdeme 24 karátové zlato. Toto koloidné zlato sa v alternatívnej medicíne používa pri podráždení ďasien, aftách, zápachu z úst a ďalších problémoch, je teda skvelou prísadou pre preventívne udržiavanie pokojného stavu dutiny. Bieliace látka je v tomto prípade aktívne uhlie, ktorá na seba viaže nečistoty, sfarbenie a zuby tak šetrne bielia. Na prevenciu zubného kazu je prítomný xylitol a extrakt zeleného čaju s propolisom, ktoré sa podieľa na aktívnej ochrane pred rôznymi formami ústneho ochorenia. Bieliaca pasta je v balení po 100 ml a jej zloženie je čisto prírodné, bez farbív, alebo parabénov.


Ecodenta Extra

Čierna bieliaca zubná pasta Ecodenta Extra napriek svojej farbe naozaj bieli, dokazujú to kladné ohlasy spotrebiteľov a zloženie, ktoré má účinné aktívne látky. Tou hlavnou je čierne uhlie, ktoré na seba dokáže viazať násobne väčšie množstvo pigmentu, než iné prípravky. Aj ďalší obsah sú takmer výhradne prírodné látky, ktoré odstraňujú zubný plak, osviežujú ústnu dutinu a poskytujú komplexnú starostlivosť aj prevenciu. Za zmienku stojí prítomnosť látky teavigo, čo nie je nič iné ako extrakt zeleného čaju. Ten podľa najnovších poznatkov pôsobí v dutine ústnej antibakteriálne, zaistí svieži dych a hlavne zabraňuje vzniku zubného kameňa.


G.U.M Original White

Bieliaca pasta G.U.M Original White čerpá zo svojej bohatej histórie, lebo práve značka G.U.M uviedla ako prvá na svete kompletnú zostavu produktov starostlivosti o ústnu dutinu. Zubná pasta obsahuje zvýšený obsah fluoridov, konkrétne 1490 ppm, ktoré v kombinácii s Isomalt chrup chráni a zvyšuje schopnosť remineralizácie zubnej skloviny. O bielenie sa starajú abrazívne mikroperly, mikronizovaný silikát a zložka Stain Clear, ktoré jemne čistia povrch zubov a odstraňujú z nich pigmentáciu. Zloženie samozrejme chráni zubnú sklovinu a revitalizuje účinne ďasná. To má na starosti najmä vitamín E a provitamín B5. Produkt je určený pre dospelých, neobsahuje peroxidy a objem tuby je 75 ml.


Curaprox Black is White

Bieliaca zubná pasta Curaprox Black is White má inovatívne zloženie s aktívnym uhlím a hydroxylapatit, skrátene HAP, ktoré v tejto kombinácii účinne odstraňuje látky, ktoré spôsobujú sfarbenie zubov. Veľkou výhodou je absencia abrazívnych látok, ktoré môžu vo zvýšenej koncentrácii nenávratne poškodiť sklovinu. Pozitívne je tiež prítomnosť enzýmov s fluoridy, ktoré veľmi účinne chráni pred zubným kazom. Môžu ju požívať tiež deti od šiestich rokov avšak iba pod dohľadom dospelého, aby nedošlo k nadmernej konzumácii pasty – stačí iba veľkosť zrnka hrachu. Zubom dodáva perleťový lesk a po čistení zanechá osviežujúci citrusové arómu. Pasta na zuby je vhodná pre pravidelné používanie a tuba obsahuje 90 ml.


Ako vybrať zubnú pastu na bielenie zubov

Ak so svojimi zubami netrpíte žiadnymi problémami, môžete si bez obáv zaobstarať akúkoľvek voľne predajňou bieliacu pastu. Všetky by mali obsahovať toľko účinných látok, aby bolo zároveň bezpečne ich pravidelné používanie. Máme tým na mysli najmä množstvo abrazív, ktoré by pri veľkom množstve mohlo spôsobiť nezvratné poškodenie zubnej skloviny.

Ak navštevujete dentálneho hygienika, je naporúdzi prediskutovať bielenie zubov s ním a minimálne si vypočuť jeho názor. Veľmi nápomocné sú aj recenzie spotrebiteľov, ktorí majú priame skúsenosti s konkrétnym typom bieliace pasty.

Aktívne látky

U pasty na bielenie zubov sú najpodstatnejším zložením látky, ktoré sú zodpovedné práve za bieliaci efekt. Tých existuje niekoľko a tie najpoužívanejšie sú mikronizované zložky ako silikát, alebo kalcium peroxidu. Ďalej je to aktívne čierne uhlie, ktoré v posledných rokoch naberá na popularite. Okrem nich obsahujú bieliace pasty samozrejme kompletné zloženie pre zdravie chrup a celú ústnu dutinu. Dôležitou zložkou je fluorid, fosfáty vápnika, xylitol, teavigo a veľa ďalších prírodné látok a extraktov, ktoré sa starostlivo starajú a prechádzajú kazom.

Abrazíva

Sú súčasťou naskrz všetkých zubných pást, nielen tých bieliacich. V nich sa však nachádza väčšie množstvo, ktoré by však nemalo byť príliš veľké, aby nepoškodzovalo sa zubnú sklovinu. Vyjadruje sa v takzvaným RDA (Relative Dentin Abrasivity) a nikdy by nemalo prekročiť hodnotu 250, tá už významne zubom škodia. Nízka abrazivita má rozptyl 0 – 70 RDA a stredné abrazivita 70 – 100 RDA.

Objem a farba, konzistencia

Ešte nedávno existovali iba biele zubné pasty a najväčším hitom boli dvojfarebné, alebo trojfarebné pasty. Teraz môže byť bieliaca pasta paradoxne aj čierna. Okrem štandardnej pasty sa možno stretnúť aj s gélom, ktorý je pre rad ľudí príjemnejšie. Objem najčastejšie korešponduje s cenou, preto pri porovnávaní produktov majte tento fakt na pamäti.

Ako správne čistiť zuby

Správne čistenie zubov, a pravidelné, sa samozrejme nespája iba s bieliacimi zubnými pastami, ale s čisteniach chrupu všeobecne. S množstvom pasty to netreba preháňať, stačí o veľkosti hrášku. Krúživými pohybmi následne čistite aspoň 2 minúty, ideálne sú tri a aspoň dvakrát denne, ráno a večer. Pokiaľ tento základ nebudete pravidelne dodržiavať, s odstránením pigmentácie zubov vám bohužiaľ nepomôže sebelepšia bieliaci pasta.

4.2/5 - (53 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.