Starostlivosť o telo,

Bezdotykové teplomery: Test a recenzie 10 najlepších

Bezdotykový teplomer je nástupcom ortuťových a digitálnych teplomerov. Jeho hlavnou prednosťou je bezkontaktné meranie teploty, a to ako telesné u ľudí a zvierat, tak i pevného povrchu alebo kvapaliny, prípadne teploty v priestore. Infra teplomer je tak vhodný pre bábätká, deti alebo nespolupracujúce dospelých pacientov. Výhodou je napríklad nerušené meranie teploty u spiaceho dieťaťa, hygienické použitie i takmer okamžité vyhodnotenie priebehu pár sekúnd.

Naraziť môžete na rôzne pomenovania, napríklad laserový alebo infračervený teplomer, pretože zachytáva infračervené žiarenie, ktoré vyžaruje aj samotné ľudské telo. Senzory žiarenia zachytí a premení na teplotné hodnoty. Nevýhodou je vysoká citlivosť na spôsob merania i okolité podmienky. Preto si dôkladne prečítajte návod na použitie a naučte sa s teplomerom správne zaobchádzať, aby ste získali čo najpresnejšie výsledky.

Zohľadniť by ste mali nielen využiteľnosť merania a rozsah teplôt, pamäť alebo podsvietenie displeja, ale aj špecifické vlastnosti. Napríklad či ide o ušný teplomer, na čelo alebo kombináciu, prípadne či je možné vypnúť zvukový signál pre nerušené nočné meranie. Na základe parametrov, testov a používateľských skúseností sme pripravili výber obsahujúce najlepšie bezdotykové teplomery a ich recenzie.

Najlepšie bezdotykové teplomery – TOP 10

V tabuľke je výber 10 najlepších bezdotykových teplomerov z testov a hodnotení pre rok 2022.


Porovnanie parametrov

 TrueLife Care Q7Hartmann Thermoval BabyCemio Metric 308 SmartMicrolife NC 150Medisana FTNHelpmation RC8OMRON GentleTemp 720Beurer FT 90NUK 2v1 10256345Microlife NC 100
NapájanieDC9VAAAAAAAAAAAAACR2032AAACR2032AAA
Automatické vypnutieÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁno
Ďalšie možnosti meraniaÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁno
ViacViacViacViacViacViacViacViacViacViac

Recenzie 10 bezdotykových teplomerov

TrueLife Care Q7

TrueLife Care Q7 recenzie a test

Bezdotykový teplomer TrueLife Care Q7 zaujme svojou rýchlosťou merania, ktorá trvá iba 1 sekundu. Tiež nesklame presnosť daného merania s maximálnou odchýlkou hodnôt 0,2 až 0,3 stupňov Celzia v prípade teploty tela, pri povrchoch potom 1 stupeň. Poteší kvalitné ergonomické uchopenie a veľký podsvietený LCD displej, ktorý zobrazuje všetky zistené hodnoty.

K dispozícii je tiež pamäť, ktorý dokáže pojať až 32 jednotlivých meraní. Zaujme aj dobrá výdrž batérie, kedy na jej vybitie teplomer sám upozorní. Okrem toho tiež dokáže upozorniť na zvýšenú teplotu jedinca.

Okrem ľudí je možné tento model používať aj na meranie teploty zvierat, rovnako ako napríklad tekutín, alebo aj rôznych povrchov. Rovnako tak vie zmerať teplotu v miestnosti. Pre úsporu batérií je vybavený systém pre automatické vypnutie pri nečinnosti.

Rýchlosť meraní, český aj slovenské návod, ľahký
Bez zameriavacieho bodu

Hartmann Thermoval Baby

Hartmann Thermoval Baby recenzie a test

Ušný teplomer Hartmann Thermoval Baby funguje na infračervenom princípe a tiež na systéme bezdotykového merania. To je celkom rýchle, keďže teplota bábätka alebo väčšieho dieťaťa môže byť zistená už zhruba za 3 sekundy od štartu merania. Teplomer umožní okrem merania teploty v uchu i priamo na čele, a to pomocou praktického senzora.

Nevyužíva zvukového znamenia – okrem indikácie horúčky, vďaka čomu možno dieťa merať aj v spánku. Hodnoty sú zobrazované na LCD displeji, ktoré je podsvietený. Namerané dáta sa ukladajú do pamäte, kde sa zaznamenáva vždy posledných 10 meraní.

Napájanie je riešené pomocou jednej AAA batérie. Alkalická varianta by mala vydržať až 1 000 meraní. Kvalitu podporuje tiež 3 ročná záruka. Nechýba ani funkcia automatického vypnutia, ktorá pomáha šetriť batériu.

Do ucha i na čelo, výdrž až 1 000 meraní, automatické vypnutie
Menšie pamäť

Cemio Metric 308 Smart

Cemio Metric 308 Smart recenzie a test

Cemio Metric 308 Smart je bezkontaktným teplomerom, ktorý dokáže merať teplotu pomocou infračerveného žiarenia, a to na vzdialenosť zhruba 5 – 8 centimetrov od čela. Vyniká veľkou rýchlosťou, pretože nameranú hodnotu zobrazuje už po 1 sekunde od štartu merania. Využíva Smart technológie, ktorý zaisťuje aj vysokú presnosť.

Nechýba podsvietený displej, na ktorom je nameraná hodnota presne zobrazená. Merať je možné tiež v spánku. V prípade vysokej teploty nechýba alarm, ktorý na ňu dokáže upozorniť. Vývoj teplôt možno sledovať vďaka pamäti, kam sa ukladá 32 posledných meraní.

Teplomer je možné použiť napríklad aj na meranie teploty tekutín a ďalších látok alebo predmetov. Nechýba tiež funkcia opakovaného merania teploty. Napájaný je pomocou 2 tužkových AA batérií. Tie šetrí vďaka systému automatického vypínania.

Meranie za 1 sekundu, pamäť na 32 meraní, meria aj okolitú teplotu
Pri prepnutí na meranie okolitej teploty nevie mínusové teploty

Microlife NC 150

Microlife NC 150 recenzie a test

Laserový teplomer Microlife NC 150 funguje na klasickom infračervenom princípe, ktorý umožňuje bezkontaktné meranie. Vďaka osvetleniu dokážete aj v noci zamerať to pravé miesto, teda čelo dieťaťa alebo dospelého. Doba merania je okolo 3 sekúnd.

Merať dokáže v 3 variantoch, ktoré sa vzťahujú k telu, k predmetom, rovnako ako k okoliu. Má veľký podsvietený displej, ktorý okrem teploty zobrazuje aj čas, čo je jedna z výhod modelu NC 150 oproti staršej verzii NC 100. Využíva technológiu Silent GlowTM. Zelené podsvietenie sa pri teplote nad 37,4 °C zmení na červené.

Pri dosiahnutí limitnej teploty sa spúšťa aj alarm, ktorý je možné vypnúť (opäť zlepšenie oproti verzii NC 100). Meranie sa priebežne ukladajú do pamäte, ktorá je určená pre celkovo 30 záznamov. Záruka na prístroj je 5 rokov, a ďalej disponuje funkciou automatického vypnutia aj automatického testovania.

Technológia Silent GlowTM, možnosť vypnúť alarm, automatické testovanie
Doba merania 3 sekundy (ide skôr o mínus proti porovnávaným teplomerom)

Medisana FTN

Medisana FTN recenzie a test

Teplomer Medisana FTN ponúkne bezdotykové meranie teploty z čela. Optimálna vzdialenosť pri meraní má hodnotu 5 centimetrov. Zaujme aj rýchlosť zobrazenie výsledku merania, kedy je všetko hotové za obyčajnú 1 sekundu. Okrem detí a dospelých možno merať aj teploty kvapalín, okolia, alebo napríklad aj takmer akýchkoľvek predmetov.

Po meraní sa ozýva akustická signalizácia. Ozvať sa môže tiež alarm, ktorý súvisí s nameraním vysoké teploty. Jej vývoj možno monitorovať pomocou pamäte, do ktorej sa zmestí 30 posledných záznamov. Zaujme aj praktické vodeodolné prevedenie.

Podsvietený LCD displej hneď po meraní zobrazí zistenú teplotu. Tá môže byť v rozsahu 0 – 100 °C, pričom stupňovanie je riešené klasicky po 1 desatine. Na napájanie sú využité 2 mikrotužkové AAA batérie. Udávaná možná odchýlka merania je približne 0,18 stupňov Celzia.

Ergonomický a vodeodolný, rýchle meranie
Zbytočná akustická signalizácia po ukončení merania

Helpmation RC8

Helpmation RC8 recenzie a test

Infra teplomer Helpmation RC8 je unikátnym pomocníkom, ktorý ponúkne meranie teploty hneď v 3 režimoch. A to tela, priestoru, ale aj povrchu. Všetko je merané bez dotyku, pričom zaujme aj rýchlosť merania, kedy je teplota zistená už za 1 sekundu. Tá je následne zobrazená na LCD displej, ktorý je podsvietený.

V prípade zvýšenej teploty upozorní na túto skutočnosť alarm. Vývoj teplôt je možné zistiť vďaka pamäti, ktorá ukladá celkom 32 posledných meraní. Rozsah merania teploty ľudského tela začína na hodnote 32 a končí na hodnote 42,9 stupňov Celzia. Pre povrchy je to od nuly po šesťdesiat stupňov, a to isté platí pre izbovú teplotu, čo je oproti iným bezdotykovým teplomerom menšie rozpätie.

Dlhú výdrž batérie zaistí aj funkcia automatického vypnutia, konkrétne po 30 sekundách. Tá pozitívne prispieva k celkovej jednoduchosti použitia. V balení je návod ako v českom, tak slovenské a anglickom jazyku alebo ochranné vrecúško na teplomer a dve AA batérie.

Podsvietenie, 3 režimy merania, cena/kvalita
Menšie rozsah teplôt

OMRON GentleTemp 720

OMRON GentleTemp 720 recenzie a test

Infračervený teplomer OMRON GentleTemp 720 je tiež označovaný ako model 3v1. A to vďaka tomu, že vie merať teplotu na čele, teplotu na rôznych povrchoch, ale aj v okolí. Výsledky sú dostupné veľmi rýchlo, za obyčajnú 1 sekundu. Samozrejmá je aj možnosť opakovaného merania. Zaujme tiež vysoká presnosť, alebo 2 režimy nastavenia teploty v °C a °F.

Na teplomere je veľký LCD displej, ktorý je vhodný aj pre nočné meranie vďaka podsvietenie. Teplomer má zvukovú signalizáciu, ktorú je možné vypnúť, a tak merať nerušene aj v dobe spánkov. Tento model je určený aj pre profesionálne použitie.

Nechýba pamäť, do ktorej sa ukladá celkom 25 jednotlivých záznamov. Na plné batérie dokáže ponúknu výdrž až na 2 500 jednotlivých meraní. K tomu prispieva aj funkcia automatického vypnutia, ktorá sa aktivuje 1 minútu po nečinnosti prístroja.

Až 2 500 meraní na nabitie, vypnutie zvuku, meranie v °C a °F
Rýchle zhasínanie displeja

Beurer FT 90

Beurer FT 90 recenzie a test

Bezdotykový teplomer Beurer FT 90 dokáže merať ako teplotu tela, tak i povrchov alebo kvapalín, rovnako ako teplotu v miestnosti. Na dokončenie meraní upozorní signál. Ten sa rozoznie aj v prípade horúčky meraného jedinca. Zaujme veľká pamäť na posledné meranie, kam sa zmestí až 60 jednotlivých záznamov.

Podsvietený LCD displej ponúkne dobrú čitateľnosť. Okrem tepoty nechýba vyžitia smajlíkov pre zistenie, či je všetko v poriadku, alebo nie. Nechýba tiež upozornenie na príliš vysokú teplotu. V prípade potreby je možné vyžiť ako °C, tak je možné jednoducho využiť aj °F.

Pre optimálny výsledok je vhodné merať s teplomerom zo vzdialenosti 2 centimetrov. O úsporu batérie sa stará systém automatického vypnutia. Ovládanie je možné realizovať stlačením jedného tlačidla, po ktorom dôjde k okamžitému meranie teploty.

Pamäť na 60 záznamov, grafické zobrazenie, zvuk je možné vypnúť
Vyššia cena

NUK 2v1 10256345

NUK 2v1 10256345 recenzie a test

Detský teplomer NUK 2v1 1025635 je určený ako k meranie v rámci ucha, tak na spánku. Využíva 2 metód, kedy je v prípade ucha vďaka infračervenému senzoru zistená teplota za 1 sekundu. Alternatívne stačí teplomerom 5 sekúnd prechádzať senzorom po spánku a potom takisto zobrazí nameranú hodnotu.

Vďaka LED osvetlenie dokáže pomocou farieb signalizovať bežnú teplotu, alebo tiež horúčku. Na LCD displeji sa následne zobrazí presná výška. Okrem detí umožní merať tiež teplotu tekutín, povrchov, ale aj teplotu v miestnosti. Je tak všestranným nástrojom na meranie teplôt.

Dokáže si pamätať predchádzajúce namerané teploty, čo sa hodí pri sledovaní vývoja. Napájaný je pomocou batérie CR 2032, ktorú možno pri vybití ľahko vymeniť. Vďaka malej meracej špičke je vhodný pre meranie v ušku bábätka.

Do ucha aj na spánok, malý merací nástavec, LED signalizácia
Trochu zložitejšie ovládanie

Microlife NC-100

Microlife NC 100 recenzie a test

Bezdotykový teplomer Microlife NC-100 je určený na marenie teploty pomocou infračervenej metódy, a to priamo z čela dieťaťa alebo dospelého pacienta. Rozsah meraných teplôt nijako nevybočuje z priemeru, a to od 0 °C do 100 °C. Použiť ho tak možno napríklad aj na meranie teploty tekutín a predmetov.

Nechýba pamäť na posledné meranie, ktorá obsahuje 30 posledných záznamov. Po zapnutí sa na displeji do 2 sekúnd zobrazí posledná meraná hodnota. Merať je možné aj vo chvíli, keď dieťa spí, avšak určité mínus je zvukový alarm, ktorý môže dieťa prebudiť. V tomto smere môže byť vhodnejšie model NC 150, ktorý má však vyššiu obstarávaciu cenu.

Integrovaný alarm upozorní na zvýšenú teplotu pomocou 10 pípnutie a tiež červenému podsvietenie displeja. K tomuto dôjde vždy, keď teplota presiahne hodnotu 37.5 °C. zaujme aj ergonomický dizajn, alebo celkovo ľahká údržba.

Akustický i svetelný alarm, nízka cena v tejto kategórii, mikrotužkové batérie
Zvukový alarm sa nedá vypnúť

Ako vybrať bezkontaktný teplomer

Bezdotykový teplomer je pomocník pre ľahšie meranie teploty, než ponúkali klasické ortuťové a digitálne teplomery, ktoré boli spojené s nutnosťou byť v dlhšom telovým kontakte a vyžadovali spoluprácu pacienta. Primárne výber by mal byť zameraný na to, čo všetko vie bezkontaktný teplomer merať. Základom je teplota u detí a dospelých. Niektoré modely však ponúknu možnosť použitia aj u zvierat. Infračervený laserový teplomer je v celku všestranný, a preto nie je nezvyčajné, ak umožní merať povrchy či tekutiny. To ocenia predovšetkým mamičky napríklad na meranie vody v detskej fľaši, vody vo vaničke alebo pripraveného jedla.

Miesto merania a rýchlosť

Bezdotykový teplomer môže byť určený na meranie na rôznych miestach. Prvý variantom je teplomer na čelo, ktorý je určený pre zameranie na čelné alebo spánkovú oblasť, z ktorej následne vyhodnotí teplotu. Druhu variantom je ušný teplomer. Tento postup môže byť náročnejšie, ale je zároveň presnejšie a rýchlejšie. Niektoré infračervené teplomery môžu kombinovať oba spôsoby merania.

Je tiež potrebné upozorniť na to, že sa teplota oproti meranie v podpazuší či ústach mierne líšia, približne býva o 0,1 stupňa nižší. Ďalej treba ustrážiť čistotu senzora, ale aj zvukovodu alebo čela (pot ochladzuje a teplotu znižuje, make-up a krém prekrvujú a pokožku ohrievajú).

Čím je rýchlosť merania vyššia, tým je proces jednoduchší, čo platí hlavne u bábätiek. Pri výbere infra teplomera sa teda môžete orientovať aj podľa tejto hodnoty. Niektoré dokážu zmerať a vyhodnotiť teplotu už za 1 sekundu, iné sú pomalšie a zvyčajne ponúknu rýchlosť okolo 2 – 3 sekúnd. Vplyv na to má miesto, v ktorom sa teplota meria. Ušný teplomer zmeria teplotu rýchlejšie, ako teplomer na čelo.

Teplotný rozsah

Pokiaľ ide o bežné meranie ľudskej teploty, mal by plne postačovať rozsah teplôt, ktoré začínajú pod hodnotu 35 stupňov Celzia a končí nad hodnotou 40 stupňov. Keďže bezkontaktný teplomer môže ponúknu aj pokročilejšie meranie povrchov, tekutín aj okolie, mal by byť rozsah teplôt podstatne vyššia. Bežné sú varianty, ktoré ponúkajú rozsah od 0 až po 100 stupňov Celzia. Možno však nájsť aj také, ktoré majú rozsah začínajúce na hodnotách desiatok stupňov pod nulou a končiace na stovkách stupňov nad nulou.

Zobrazovanie teploty

Základom každého laserového teplomera by mal byť displej, na ktorom sa teplota zobrazuje. Ak je podsvietený, je to plus s ohľadom na možnosť jeho využitia aj v noci, pri meraní detí v spánku. Kvalitný teplomer by mal ponúknuť aj možnosť výberu stupnice, kedy je možné merať ako v °C, tak v °F.

Pamäť pre uloženie

Bezkontaktný teplomer by mal disponovať tiež pamäťou, ktorá je vhodná pre ukladanie nameraných záznamov. Hodí sa hlavne na vyhodnotenie vývoja teploty. Jednoduchšie infra teplomery ponúknu pamäť na zhruba 10 záznamov, priemer sa pohybuje okolo 30 posledných meraní, pričom niektoré ponúknu aj kapacitu vo vyšších desiatkach záznamov.

Signalizácia teplôt

Signalizácia dokáže upozorniť na to, či je teplota v poriadku, alebo je príliš vysoká. Niektoré infračervené teplomery majú klasický alarm, ktorý na zvýšenú teplotu upozorní. Iné môžu mať LED svetlo, ktoré sa v rámci nameraných hodnôt mení do konkrétneho odtieňa. U niektorých môže byť toto sfarbenie spojené s tým, ako je podsvietený LCD displej. Existujú ale aj modely, u ktorých sa podľa konkrétnej hodnoty objavia rôzni smajlíci, ktoré symbolizujú, či je všetko v poriadku alebo je na mieste sa znepokojovať.

4.4/5 - (29 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.