Záhrada,

Najlepšie benzínové kosačky (bez a s pojazdom) – recenzie, test 2024

Benzínová kosačka na trávu dnes patrí medzi štandard ako na veľkých, tak i menších záhradách. Kladom je určite jednoduché použitie, pretože o výkon sa stará spaľovací motor, poháňaný benzínom. Nie je teda nutné vláčiť za sebou kábel ako u elektrické kosačky a byť obmedzený jeho dĺžkou.

Motorová kosačka môže mať rôzne parametre týkajúce sa záberu, samotného výkonu, ale aj zberného koša. Správny výber by mal byť prispôsobený miestu sekanie s ohľadom na terén a veľkosť, ale aj frekvenciu použitia. Benzínové kosačky s pojazdom navyše veľmi uľahčí priebeh kosenia. Špecifikom môže byť tiež elektrický štart alebo mulčovanie. Tiež je potrebné uviesť, že tento typ trávnych kosačiek patrí k najvýkonnejším možnostiam.

Pokiaľ zháňate univerzálny typ, potom je motorová rotačná kosačka jasnou voľbou, čo potvrdzuje všeobecná obľúbenosť. Vďaka silnému výkonu je s ňou možné kosiť aj tvrdšie a vyššiu trávu. Na základe parametrov, testov a používateľských skúseností sme pripravili výber zahrňujúce najlepšie benzínové kosačky a ich recenzie.

Najlepšie benzínové kosačky na trávu – TOP 10

V tabuľke je výber 10 najlepších benzínových kosačiek z testov a hodnotenia pre rok 2024.


Zobraziť celú ponuku

Porovnanie parametrov

 VeGA 46 HWXVRiwall RPM 5135VeGA 545 SXHEWeibang WB 455 SCVeGA 424 SDXRiwall RPM 4120 PGTM 500 SP1 SC HRiwall RPM 4635AL-KO Classic 4.65 SP-B PlusFieldmann FZR 5125-BV
MulčovanieÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁno
Veľkosť pozemku800 m21200 m21200 m2800 m2800 m2400 m21200 m2800 m21400 m21200 m2
Výkon motora2950 W2600 W4480 W6 HP2900 W1500 W4400 W2600 W2000 W3200 W
ViacViacViacViacViacViacViacViacViacViac

Recenzie 10 motorových kosačiek

VeGA 46 HWXV

VeGA 46 HWXV recenzie a test

Benzínová kosačka VeGA 46 HWXV je určená na stredne veľké trávnaté plochy a nadchne hlavne svojou všestrannosťou. Zodpovedá tomu aj šírky jej záberu, ktorá činí 46 centimetrov. O výkon sa stará 4 taktný motor s označením VeGA OHV, ktorý má výkon 4 HS.

Okrem klasického sekanie a zberu do koša je možné využiť aj funkciu takzvaného mulčovanie, ktoré prospieva trávniku. Pri plnení koša príde vhod nielen jeho kapacita vystavujúci celých 70 litrov, ale aj to, že súčasť konštrukcie je tiež ukazovateľ náplne koša, čím možno zistiť presnú chvíli, kedy je potrebné vyprázdniť.

Pochopiteľnou funkciou je aj praktický pojazd, na ktorom možno regulovať rýchlosť, ktorá môže byť v rozmedzí 3-4 km/hod. Ďalej je možné regulovať a ovládať samotné otáčky motora. Ovládací panel sa nachádza na rukoväti, ktorá je nielen ergonomická, ale zaujme aj svojim mäkčením.

Zber alebo mulčovanie, regulovateľný pojazd, výkon motora
Zle kosí mokrú trávu

Riwall RPM 5135

Riwall RPM 5135 recenzie a test

Motorová kosačka Riwall RPM 5135 je určená predovšetkým na väčšie plochy, a to konkrétne na pozemky ktoré majú plochu viac ako 1 200 štvorcových metrov. Zvládne ako plochy členité, tak aj roviny alebo svahy. O efektivitu kosenia sa stará dobrá šírka záberu, ktorá činí 51 centimetrov.

Samozrejmosťou je pohon riešený 4 taktným benzínovým motorom, ktorý prináša výkon 3,5 HP. Okrem klasického sekanie ponúkne aj funkciu takzvaného mulčovanie, kedy je tráva v malých kúskoch zostáva v trávniku. Pokiaľ dochádza ku klasickému sekanie, je plnený kôš s objemom 65 litrov. K dispozícii je tiež bočné vyhadzovanie.

Tento model umožní nastavenie výšky kosenia, a to v rozmedzí od 25 do 75 milimetrov. Samozrejmou funkciou je aj pojazd, ktorý výrazne ušetrí prácu a námahu. Vďaka objemu nádrže na 1 liter benzínu je zaistená aj dlhšia doba činnosti bez nutnosti dolievanie.

Na veľké plochy, mulčovanie, pojazd
Bez indikátora plného koša

VeGA 545 SXHE

VeGA 545 SXHE recenzie a test

Benzínová rotačná kosačka VeGA 545 SXHE s elektrickým štartom ponúkne užívateľom celý rad kladných vlastností. Primárne sa hodí tomu, kto potrebuje kosiť väčšie pozemky, nad 1 200 metrov štvorcových. Tomu zodpovedá hlavne konštrukcia, ktorá stavia na dobrej šírke záberu, ktorá činí 54 centimetrov.

Nechybní ani dostatočne výkonný 4 taktný benzínový motor. Ďalej zaujme podvozok z kvalitnej ocele, alebo existencia pojazdu. Ten je možné nielen zapnúť, ale je možné regulovať aj jeho rýchlosť, a to v rozmedzí 3 – 4 km/h.

Táto rotačná kosačka disponuje ako vyhadzovaním zadnom, tak i vyhadzovaním bočným. Okrem sekanie prináša aj funkciu mulčovanie. Súčasťou je aj zberný kôš s objemom veľmi dobrých 70 litrov, ktorý má navyše praktický ukazovateľ náplne koša, čím je zaistené jeho vysypanie v skutočne pravú chvíľu.

Nastaviteľná rýchlosť pojazdu, elektrický štart, výkonný motor
Ťahacie štartér

Weibang WB 455 SC

Weibang WB 455 SC recenzie a test

Benzínová kosačka s pojazdom Weibang WB 455 SC zaujme v prvom rade tým, že rýchlosť pojazdu je možné regulovať. Najnižšia rýchlosť sú 3 kilometre za hodinu, zatiaľ čo rýchlosť najvyššia je 4,4 km/h. Ďalej je možné využívať aj nemenej praktické nastavenie otáčok samotného motora.

Základom je sekanie, ktoré je možné nastaviť v rozmedzí 20 – 70 mm. Šírka kosenia nesklame, pretože záber u tohto modelu činí 46 centimetrov. Tráva následne končí v koši, ktorý má objem 65 litrov. Okrem možnosti sekanie je samozrejmé aj prepnutie do režimu takzvaného mulčovanie.

Na rozdiel od variantu, ktorou je benzínová kosačka bez pojazdu, je samozrejmé rýchla a málo namáhavá práca. Na tú má vplyv aj motorizácie s výkonom až 6 HP. O odolnosť sa stará podvozok z kvalitnej ocele, ktoré veria aj výrobca, ktorý ponúka záruku v dĺžke 4 rokov.

Variabilný pojazd, výkonný motor, sekanie aj mulčovanie
Bez ukazovatele naplnenia koša

VeGA 424 SDX

VeGA 424 SDX recenzie a test

Motorová kosačka s pojazdom VeGA 424 SDX je vhodná na menšie a stredné pozemky, do veľkosti 800 metrov štvorcových. Na rozdiel od variantu, ktorá pojazd nemá, výrazne uľahčí prácu a zrýchli činnosť. Pojazd je nastavený na rýchlosť pevnú a nemennú, ktorá činí 4,4 kilometre za hodinu.

O výkon sa stará benzínový motor, 4 taktný, ktorý ponúkne 4 PS. Samotná konštrukcia umožní kosenie v šírke 42 centimetrov. Nechýba ani možnosť nastavenia výšky kosenia. Tou najnižšia je hodnota 25 milimetrov, zatiaľ čo tou najvyššia hodnota 75 milimetrov.

Pokosená tráva môže byť vyhadzovaná zadným vyhadzovaním priamo do koša, ktorý má objem 55 litrov. Zistenie, kedy je plný, nie je vďaka praktickému indikátora nijak zložité. Možno tiež využiť funkciu mulčovanie a bočné vyhadzovanie, čím tráva zostáva v trávniku.

Sekanie aj mulčovanie, indikátor stavu koše, pojazd
Pevná rýchlosť pojazdu

Riwall RPM 4120 P

Riwall RPM 4120 P recenzie a test

Motorová kosačka bez pojazdu Riwall RPM 4120 P dokáže vďaka tejto funkcii mulčovanie trávu nasekať na malé kúsky a ponechať ju späť na trávniku, čím prospeje jeho výžive. Ponúkne ale aj klasickú funkciu sekania. V tomto prípade je tráva vháňaná do plastového koša, ktorý má objem 40 litrov, čo je v porovnaní s ďalšími modelmi podpriemerná hodnota.

Konštrukcia kosačky je spojená s plastovým podvozkom a s celkovou šírkou záberu 41 centimetrov. Hodí sa tak skôr na menšie plochy, okolo 400 metrov štvorcových. Tomu zodpovedá aj výkonnosť 4 taktného motora, ktorá činí 4 PS, alebo absencia pojazdu.

Možné je nastavenie výšky kosenia, a to v rámci 6 jednotlivých pozícií, vďaka ktorým je možné regulovať výšku kosenia v rozmedzí 25 – 75 mm. Štartovanie prebieha klasicky pomocou tiahla, a ďalej je k dispozícii aj praktický dávkovacou paliva, ktorý štart uľahčí.

Nastaviteľná výška sekanie, s mulčovaním, zložiteľná riadidlá
Nemá pojazd

GTM 500 SP1 SC H

GTM 500 SP1 SC H recenzie a test

GTM 500 SP1 SC H je benzínová kosačka do svahu (mierneho), na členitou i rovnú plochu a pýši sa niekoľkými inováciami. Je to potrebné systém ReadyStart umožňujú ľahké naštartovanie, alebo systém S2 START GUARANTEE spojený s maximálne dvoma zatiahnutím. Ďalej nechýba ani vysoký krútiaci moment vďaka technológii OHV a tlmič výfuku SUPER LO-TONE Muffler.

Zo štandardných vlastností zaujme jej záber, ktorý činí 51 centimetrov a ďalej pochopiteľne výkonný pojazd. Nechýba možnosť nastaviť si výšku kosenia, a to v celkom veľkom rozmedzí vystavujúci 30-90 mm. Konštrukcia zaujme oceľovým podvozkom a bočným deflektorom.

Pri klasickom kosenia je možné plniť kôš s objemom 75 litrov, ktorý má aj indikátor svojej plnosti. Druhou funkciou tejto kosačky je takzvané mulčovanie, ktoré je spojená s výživou trávnika, pomocou malých čiastočiek posekanej trávy. K tomu je využívané praktického bočného vyhadzovania z kosačky.

Inovatívna technológia, zložiteľná ergonomická riadidlá
Nemá elektrický štartér

Riwall RPM 4635

Riwall RPM 4635 recenzie a test

Benzínová kosačka s mulčovaním Riwall RPM 4635 je vhodným pomocníkom na záhrady s veľkosťou okolo 800 metrov štvorcových. Vďaka funkcii mulčovanie rozseká trávu na malé kúsky, ktoré sa ponechajú v trávniku, kde slúži ako hnojivo. Pomáha teda podporiť krásu a kvalitu záhrady.

Samozrejme vie tiež kosiť. Tu príde vhod 4 taktný motor s výkonom 3,5 HP. Ďalej nesklame ani celkový záber, ktorý činí 46 centimetrov. Možné nastavenie výšky kosenia je variabilná a je spojené so 7 jednotlivými pozíciami. Konkrétne táto kosačka na trávu umožní rozmedzí od 25 do 75 mm.

Pri kosení je možné trávu automaticky zachytávať do koša s objemom 60 litrov. O ľahkú prácu sa stará tiež jedno rýchlostné pojazd a o celkovú odolnosť kvalitná konštrukcia sa stará pevný oceľový podvozok.

Sekanie aj mulčovanie, pojazd, oceľový podvozok
Bez bočného vyhadzovania

AL-KO Classic 4.65 SP-B Plus

AL-KO Classic 4.65 SP-B Plus recenzie a test

Trávna kosačka AL-KO Classic 4.65 SP-B Plus je veľmi kvalitný model, na ktorom si dal výrobca naozaj záležať. Je vhodná pre všetkých spotrebiteľov, ktorí hľadajú kvalitu a výkon za rozumnú cenu. Jej spracovanie je na vysokej úrovni a ide o takzvaný model 4v1, plní funkcie kosenie, zbieranie, mulčovanie aj bočného vyhadzovania. Dostatočne silný je aj jej motor s výkonom 2 kW, v porovnaní s konkurenčnými modelmi sa však jedná o nižšiu hodnotu.

Šírka záberu je 46 centimetrov a výška kosenia je samozrejme nastaviteľná od 30, do 80 milimetrov. Konštrukcia je zhotovená z kvalitného oceľového plechu a zberný kôš s objemom 65 litrov je pevný, plastový. Potešujúce je aj prítomnosť pojazdu, ktorý má len jednu rýchlosť. Na rovine je s ním kosačka pomerne rýchla a obstojí aj pri prudšom kopci.

Kvalitu produktu dokladá tiež rozšírená záruka na dobu 6 rokov a spotrebitelia tiež oceňujú centrálne nastavovanie výšky, alebo nízku spotrebu benzínu. Podľa výrobcu je vhodná pre plochy do 1400 m2, čo je veľmi dobrá hodnota. Má MaxAirflow technológiu, ktorá pomáha efektívne plniť zberný kôš, ktorý je tiež doplnený o ukazovateľ naplnenia. Veľké kolesá dobre zdolávajú aj hrbolatější terén, predné majú priemer 200 mm a zadné 280 milimetrov.

Výborný pomer cena/kvalita/výkon, pojazd aj mulčovanie, plochy až 1400 m2
Výkon motora 2000 W

Fieldmann FZR 5125-BV

Fieldmann FZR 5125-BV recenzie a test

Záhradná kosačka Fieldmann FZR 5125-BV síce nedisponuje elektrickým štartom, ale aj tak zaujme jednoduchým štartovaním. Tým sa uvedie do pohonu motor Briggs and Stratton 750 DOV, ktorý zaistí hlavne skvelý výkon kosačky. Aj preto sa hodí aj na väčšie plochy, a to okolo 2 000 metrov štvorcových.

Samozrejmá je voľba konkrétnej výšky kosenia, a to v rozmedzí začínajúcim na 25 milimetroch a končiace na výške 75 milimetrov. Pokosená tráva následne mieri do celkom veľkého koša, ktorého objem je dobrých 65 litrov. Kosí sa v zábere 51 centimetrov. Okrem kosenia je možné využiť aj funkcie označované ako mulčovanie, a tak prospieť trávnika.

Konštrukcia zaujme ako využitím ocele, tak i výškovo nastaviteľným madlom, ale aj predným ochranným rámom. Nechýba kolesá na guličkových ložiskách, alebo praktická priehradka, do ktorej je možné uložiť si akékoľvek drobnosti.

Kvalitný motor, dostatočne veľký kôš
Bez možnosti ovplyvniť rýchlosť pojazdu

Najpredávanejšie benzínové kosačky

Najpredávanejšie benzínové kosačky na trhu sú tie od značiek: VeGA, HECHT, Fieldmann, Riwall, AL-KO. Obľúbené a kvalitné kosačky sú tiež Stiga, Stihl a Dolmar, prípadne Husqvarna, Honda a Weibang, ktoré určite nájdete v odborných testoch benzínových kosačiek. Vyhľadávaná je tiež značka Patriot, ktorú ponúka predajca Mountfield.

Ako vybrať benzínovú kosačku

Benzínová kosačka je typom, u ktorej sa netreba starať o kábel. Ako s ohľadom na to, aby nedošlo k jeho preseknutiu, tak s ohľadom na jeho celkovú dĺžku a dosah. Ide o variant, ktorá využíva spaľovací motor. Ten je benzínový a zvyčajne sa jedná o motor 4 taktný. Úlohu tu zohrávajú hlavne parametre výkonu, ktorý u štandardných modelov býva v rozmedzí 4 – 6 PS, čo pre bežné použitie plne dostačuje.

Veľkosť plochy

Výrobcovia sa snažia uľahčiť výber, a tak sami už bližšie špecifikujú, pre aké plochy je ich benzínová kosačka určená. Ide primárne o veľkosť daných plôch. Varianty určené skôr pre použitie na menších záhradách spadajú do kategórie do 400 metrov štvorcových. Optimálne zlatý stred je využitie na plochy 800 štvorcových metrov. Tie najlepšie však môžu plne zvládnuť aj plochy okolo 1 200 m2 a väčšie.

Záber a veľkosť koša

Tieto dva parametre zvyčajne súvisí s vyššie uvedeným. Čím je väčšia plocha, tým väčšia býva záber, aby bolo možné takú plochu jednoduchšie pokosiť. S väčším záberom ale stúpa množstvo trávy, ktoré mieria do koša. A tomu musí zodpovedať aj jeho veľkosť. Najmenší benzínová kosačka tak môže byť spojená so záberom okolo 32 centimetrov. Optimálne zlatý stred je veľkosť v rozmedzí 40 – 45 cm. Sú ale aj varianty väčšie. Najbežnejšie v rozmedzí 45 – 53 cm, ale môžu byť aj väčšie.

Čím viac trávy kosačka vezme, tým skôr môže báť naplnený kôš. Jeho veľkosť je udávaná v litroch. Motorová kosačka menších rozmerov má obvykle kôš spojený s veľkosťou okolo 50 litrov. Štandardom však býva hodnota okolo 60. Tie najväčšie už majú objem nad 70 litrov, čo býva spojené aj s veľkou šírkou záberu.

Pojazd

Existuje síce benzínová kosačka bez pojazdu, ale tá je skôr výnimkou. Najobľúbenejšie variantom je tá s pojazdom. Ten výrazne uľahčí prácu, a to nielen na rovine, ale aj v kopcoch. Jednoduchšie modely majú pevne nastavenú rýchlosť daného pojazdu. U tých lepších je možné ju ovplyvniť, a to od rýchlosti 3 – 4,5 kilometrov za hodinu. To sa môže hodiť hlavne v komplikovanom teréne, kedy je treba spomaliť.

Výbava a funkcie

Aj toto sú veci, ktoré je dobré pri výbere zohľadniť. Benzínová kosačka totiž nemusí iba klasicky kosiť. Môže ponúknuť aj funkciu mulčovanie. Teda rozsekanie trávy na veľmi malé kúsky, ktoré sa ponechávajú v trávniku. S touto funkciou môže súvisieť aj využitie bočného vyhadzovania, ktoré je praktickejšie.

Ďalšou funkciou môže byť elektrické štartovanie pomocou tlačidla. Tu je nutné povedať, že benzínová kosačka s elektrickým štartom patrí skôr do kategórie vyšších modelov. Zaujímavou vlastnosťou je ale treba aj indikátor plnosti koša. Tým bude motorová kosačka vysypaná vždy v tú pravú chvíľu. Nie príliš skoro, ani príliš neskoro, kedy už sa bude dusiť.

4.5/5 - (11 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.