Recenzie,

Sušička Beko DPY 8506 GXB1 – Recenzia

Naše hodnotenie

Sušička Beko DPY 8506 GXB1 je na základni hodnotenie spotrebiteľov oprávnene najlepším produktom roka vo svojej kategórii. Tento model je jednou z najúspornejších kondenzačných sušičiek prádla s tepelným čerpadlom. Jej energetická trieda je A+++ s vypočítanou priemernou ročnou spotrebou elektrickej energie 176 kWh. Má veľký prehľadný LCD display a ponúka až 16 sušiacich programov podľa druhu materiálu, alebo doby sušenia. Napríklad môžeme spomenúť program Xpress, ktorý usuší 2 kg bielizne za 35 minút, alebo praktický nový program Mix, ktorý dokáže usušiť dohromady ako bavlnu, tak syntetické vlákna. Sušičke k tomu pomáhajú chytré senzory FlexySense, ktoré sa za vás postarajú o najlepší výsledok. Používateľmi veľmi pozitívne hodnotené LED osvetlenie sa zhruba po pol minúte zhasína a nenájdete u nej funkciu samočistenia – to sú však negatíva, ktorá v porovnaní s tým, čo sušička na bielizeň dokáže, nemajú veľkú váhu. Páči sa nám kvalitné spracovanie, diely sú z dobrých materiálov a všetko na seba pekne lícuje. Navyše je možné zameniť smer otvárania dverí, čo sa v nejednej domácnosti ocenia.

  • Úsporné a účinné sušenie
  • Pojme až 8 Kg bielizne
  • Jednoduché a pohodlné ovládanie
  • Menej hlučná
  • 16 sušiacich programov
  • Pokročilý a niekoľkými úrovňový filter
  • Bez samočistiace funkcie
  • Svetlo zhasína po pár desiatkach sekúnd
  • Menej hlasná zvuková signalizácia
  • Chýba program na športové oblečenie

Parametre

Typ Kondenzačná s tepelným čerpadlom
Maximálna kapacita prádla 8 Kg
Energetická trieda A+++
Priemerná spotreba el. energie 176 kWh/rok
Trvanie štandardného programu 174 minút
Trieda účinnosti kondenzácie A
Hlučnosť 65 dB
Počet programov 16
Časovač Áno (až 24 hodin)
LCD display Áno
Zvuková signalizácia Áno
Vnútorné osvetlenie Áno
Samočistiaca funkcia Nie
Odvod kondenzátu do odpadu Áno
Inteligentné senzory Áno
Zameniteľný smer otvárania dverí Áno
Rozmery 85 x 60 x 61 cm
Hmotnosť 52,5 Kg

Energetická náročnosť a sušenie

Kondenzačná sušička s tepelným čerpadlom je v súčasnej dobe tá najúspornejší kombinácia, ktorú je možné kúpiť. Je nutné dodať, že touto technológiou je už vybavená veľká väčšina bežných sušičiek na prádlo. Spotreba sušičky, ktorá má navyše moderný BLDC motor, je v ročnom horizonte vypočítaná na 176 kWh. Spadá tak do energetickej triedy A+++, čo vypovedá o veľmi ekonomickom prevádzky. Tiež samotná účinnosť kondenzácie j výborná a spadá svojimi výsledkami do kategórie A.

Obsiahnutá voda v oblečení sa po čas procese premieňa na paru, ktorá je následne vyzrážanie a odvádza do zásobníka na kondenzát. Tú buď vylievate do odpadu, alebo je možné mať sušičku pripojenú priamo na odpad. So sušením je spojená tiež potrebné čistiť filtre, ktoré sú neoddeliteľnou súčasťou každej sušičky. Sušička Beko DPY 8506 GXB1 má celkom 16 sušiacich programov a niekoľko senzorov, ktoré vážia obsah sušiaceho bubna, strážia vlhkosť a ďalšie veci, podľa ktorých inteligentne upravuje proces sušenia. Po konci cyklu vás sušička informuje akustickým tónom.

Dizajn a konštrukcia

Dizajn a prevedenie Beko DPY 8506 GXB1 je nutné priznať, že je veľmi podarené a páči sa ako nám, tak hlavne všetkým spotrebiteľom, ktorí ju vlastnia. Elegantná biela farba, veľký plniaci otvor na bielizeň a prehľadný veľký LCD display robia veľkú parádu. Profilované bočnice S-shape zvyšujú stabilitu a tlmí hlučnosť s vibráciami.

Konštrukčne sa jedná o veľkú, plnohodnotnú sušičku, ktorá má kapacitu 8 kilogramov bielizne. Samotný bubon sušičky má potom objem 118 litrov. Ako je zrejmé z obrázku, plnenie sušičky je predná a možno si svojpomocne určiť, akým smerom sa budú otvárať dvierka. Tie sa nechajú vykloniť až do uhla 180 °, čo opäť zvyšuje praktickosť.

Programy a funkcie

Celkový počet programov má 16 a hneď na úvod podkapitoly musíme spomenúť, že nemá program šport, poťažmo program na funkčné oblečenie. Tento program sa teda musí nahradiť všeobecným programom na syntetické vlákna. Ďalej sú však už len samé pozitíva, veľkú zásluhu na tom má aj sada senzorov, ktoré neustále dohliada na proces sušenia. Z tých najzaujímavejších programov zmienime napríklad program Xpress 35, ktorý dokáže usušiť dva kilogramy bielizne za 35 minút alebo program Denný sušenie, ktorý usuší 4 Kg bielizne iba za hodinu. Ďalšie praktické programy sú program na džínsy, košele, alebo program Osvieženie bielizne, ktorý zbaví oblečenie nežiaducich pachov (cigarety, zvieratá) a vráti látke sviežosť.

Z funkcií je veľmi praktická akustická signalizácia, ktorá upozorňuje ako na koniec sušiaceho cyklu, tak aj vo chvíli, kedy je potrebné vyliať kondenzát, alebo vyčistiť filtre. Poteší tiež LED osvetlenie vnútri bubna, ktoré sa však po niekoľkých desiatkach sekúnd po otvorení dverí automaticky zhasne. Veľmi praktický je tiež prítomný časovač, ktorý možno naprogramovať až na 24 hodín odloženého štartu, alebo bezpečnostná detská poistka.

Prevádzka a údržba

Aj po dlhoročnej prevádzke sa Beko DPY 8506 GXB1 javí ako málo poruchová a bezproblémová domáce biela technika, ktorá má jednoznačne svoje miesto nielen v bytoch. Sušenie je natoľko efektívny, že väčšina oblečenie sa po včasnom vybratí zo sušičky nemusí ani žehliť. Sušička je počas prevádzky málo hlučná – deklarovaná úroveň hlučnosti je 65 dB a užívatelia, ktorí majú skúsenosti s viac sušičkami, ju aj subjektívne hodnotia ako menej hlučnú. Nehovoriac o programe Nočné sušenie, ktorý hlučnosť ešte zredukuje.

Pri upozornenie na plnú nádobu s kondenzátom je potreba nádobu vyprázdniť, aby sa mala nazhromaždená voda naďalej kam uchováva. Ak teda nemáte sušičku napojenú priamo na odpad. Prípojka k odpadu bohužiaľ súčasťou balenia nie je a musí sa prikúpiť. Odporúča sa tiež po každom sušiacom cykle čistiť filtre, v ktorých sa usadzuje prach a ďalšie nečistoty. Sušička síce nedisponuje samostatným oplachom týchto filtrov (samočistenie), to vás však však nemusí príliš trápiť, lebo čistiť filtre sa odporúča aj keď sušička funkciu má, hoci nie tak často.

Skúsenosti užívateľov

Hoci je značka Beko niektorými predajcami hanobenia, deje sa tak podľa nás najmä preto, že chcú predávať drahšie modely, na ktorých majú aj vyššiu maržu. Beko DPY 8506 GXB1 úplná väčšina ľudí, ktorí ju zaobstarali, chvália. Má moderný dizajn, jednoduché intuitívne ovládanie a moderné funkcie, ktoré šetria čas i energiu. Spotrebitelia si pochvaľujú predovšetkým veľkú kapacitu bielizne, ktorá je až osem kilogramov, relatívne nízku hlučnosť, alebo veľké množstvo pracovných programov. Kritika sa naopak najviac znáša k absencii programu na sušenie športového funkčného oblečenia, k rýchlemu zhasínanie vnútorného LED osvetlenia, alebo k málo výraznému zvukovému upozornenia. Niekto tiež hodnotí kriticky absencii samočistiace funkcie filtrov, tie je tak dobré ideálne po každom cykle čistiť. Tak kriticky by sme túto absenciu však nevideli, lebo čistenie filtrov je potreba aj keď samočistenie prítomné je, len nie s takou frekvenciou.

Pozrite sa aj na ďalšie sušičky bielizne.

Produkt: Beko DPY 8506 GXB1
Hodnotenie: 90 %

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.