Šport,

Balančné podložky (dosky): na sedenie, bosu ai. | Recenzie, test

Balančná podložka je známou cvičebnou pomôckou, ktorá sa môže využívať ako k posilneniu svalov a k tvarovaniu postavy, tak sa využíva k rehabilitácii, alebo k potrebe zlepšiť celkové držanie ľudského tela. Jej výhodou je predovšetkým jednoduchá konštrukcia, ktorá však pri pravidelnom cvičení dokáže ponúknuť úplne výnimočné výsledky.

Balančné podložky sa používajú hlavne pri cvičeniach, ktoré sú zamerané na takzvaný stred tela alebo “core”. Aj keď vyzerajú jednoducho, cviky na nej môžu dosahovať aj vysokej intenzity. Základom tréningu na nich je tiež správne dýchanie a správne držanie tela. Jedine tak pomôžu priniesť počas cvičenia optimálne výsledky.

Líšia sa nielen svojou konštrukciou, ale aj tým, ako a kde sa využívajú. U niektorých nie je problémom ich využitie aj v práci, pretože je možné je pohodlne umiestniť na kancelársku stoličku. Ich veľkou výhodou, oproti rade veľkých posilňovacích strojov, je tiež to, že si ich možno ľahko zaobstarať aj domov a často je ľahko presúvať.

Ponuka balančných podložiek je na trhu pomerne široká. Niektoré sú určené primárne na cvičenie Bosu, zatiaľ čo iné slúžia hlavne na zlepšenie držania tela, ale aj na účely rehabilitačné. Väčšina modelov na trhu nadchne i celkovou všestrannosťou, kedy možno jednu podložku využiť na viacerých aktivít. Vedľa typu prevedenie je dobré sledovať tiež nosnosť podložky, prípadne jej veľkosť, respektíve priemer. Na základe parametrov, testov a používateľských skúseností sme pripravili výber zahrňujúce najlepšie balančné podložky a ich recenzie.

Najlepšie balančné podložky – TOP 10

V tabuľke je výber 10 najlepších balančných podložiek z testov a hodnotenia pre rok 2023.


Zobraziť celú ponuku

Recenzie 10 balančných podložiek

inSPORTline Dome UNI

inSPORTline Dome UNI recenzie a test

Bosu lopta inSPORTline Dome UNI je populárnym pomocníkom ako pre balančné, tak aj pre aeróbne cvičenie. Ponúkne dostatočne veľkú nosnosť o hodnote až 200 kilogramov a podložka je dostatočne veľká, čo dokladá priemer o hodnote 54,5 centimetrov. Jej veľkou prednosťou sú ďalej expandéry, ktoré sú súčasťou jej kvalitné konštrukcie. U podložky možno regulovať aj jej maximálnu výšku 22 cm, a to jednoduchým nahustením alebo upustením vzduchu.

Keďže je súčasťou podložky tiež nožná pumpa, možno ju začať používať hneď po vybalení. Jednoduchá je s ňou aj manipulácia, čoho je docielené hmotnosťou iba 5 kilogramov. Pri cvičení možno rôznym nahustením korigovať tiež obtiažnosť cvičenia a vyrobená je z kvalitného a zdravotne nezávadného PVC.

Yate Air-Pad

Yate Air-Pad recenzie a test

Balančná podložka Yate Air-Pad je vyrobená z kvalitného PVC a vďaka možnosti regulovať nafúknutie možno ovplyvniť aj jej tuhosť. Primárne je určená na sedenie a na zlepšenie držania ľudského tela. Využitie však nájde aj v prípade použitia na jednoduchej masáže, na rehabilitácie, alebo na nenáročné fitness aktivity. Pri sedení dokáže pomôcť od bolesti chrbta, kedy zaistí posilnenie dôležitých chrbtových svalových skupín.

Celkový priemer podložky činí 34 centimetrov a jej maximálne zaťaženie je stanovené na 130 kilogramov. Výrobca ju dodáva hneď v niekoľkých farebných odtieňoch, z ktorých si vyberú ako muži, tak ženy. Zaujímavosťou jej konštrukcie nie je iba robustnosť, ale aj početné tŕne v hornej časti, ktoré výrazne podporujú masírovanie a prekrvovanie oblastí, ktoré sú s podložkou v kontakte.

inSPORTline Bumy BC100

inSPORTline Bumy BC100 recenzie a test

Balančná podložka inSPORTline Bumy BC100 je ponúkaná hneď v niekoľkých zaujímavých odtieňoch, čím zaujme i toho, kto sa chce pri cvičení odlíšiť od druhých. Nosnosť tejto podložky je pre väčšinu ľudí dostatočná a je 120 kilogramov, jej priemer má hodnotu 33 centimetrov, čo je u tejto konštrukcie úplne bežnou hodnotou. Po plnom nafúknutí dosahuje jej výška 4 centimetrov.

Jednoduchý transport zabezpečí nielen veľmi malé rozmery, ale aj nízka váha ktorá činí 0,83 kilogramov. Podložka je vyrobená z kvalitného a zdravotne nezávadného PVC a povrch hornej časti je doplnený jemnými masážnymi trny. Tie stimulujú konkrétnu časť ľudského tela, rovnako ako pomôžu k väčšej stabilite. Výrobca odporúča využitie tohto modelu primárne na domáce, nie profi cvičenie.

BOSU Balance Trainer Profi

BOSU Balance Trainer Profi recenzie a test

BOSU Balance Trainer Profi patrí medzi správnu voľbu tých, ktorí chcú skúsiť cviky na bosu na naozaj profesionálnom a originálnym zariadení. Podložka ponúkne dostatočnú nosnosť, ktorá činí 136 kilogramov a priemer podložky je 63,5 centimetrov, čo je nadpriemerné. Jej konštrukcia využíva z jednej strany pevnú spodnú škrupinu s protišmykovými bodmi a na druhej časti je umelá membrána, ktorá umožní nafúknutie až do výšky 25 centimetrov.

Táto podložka patrí medzi tie najlepšie pre cvičenie na Bosu, či už pre bežnú populáciu, tak poloprofesionálne športovca. Súčasťou balenia je aj praktická pumpička, vďaka ktorej možno podložku ihneď nafúknuť a začať používať. Okrem využitia na danú metódu cvičení možno podložku využiť aj ku konvenčným cvikom, alebo pri snahe zlepšiť celkové držanie tela.

inSPORTline Dome Advance

inSPORTline Dome Advance recenzie a test

Balančná lopta inSPORTline Dome Advance je vhodným riešením pre tých, ktorí sa nechcú obmedziť len na základné cviky na balančné podložke. Klasická konštrukcia je totiž doplnená dvoma prídavnými madlami, ktoré dosahujú výšky až 130 centimetrov, a vďaka nim možno výber cvikov zaujímavo rozšíriť. Istotu stability zabezpečuje základňa vyrobená z tvrdeného PVC a nechýba protišmyková úprava, ktorá sa pozitívne podpisuje aj na celkovej bezpečnosti počas cvičenia.

Maximálna výška podložky je 18 centimetrov a výšku možno odpustením vzduchu jednoducho regulovať. Celkový priemer podložky je potom bežných 53 centimetrov a neprekvapí ani jej celková nosnosť, ktorá má hodnotu 130 kilogramov. Pri transporte oceníte prijateľnú váhu, ktorá činí len 4,5 kilogramov. Súčasťou balenia je aj pumpa, čo hodnotíme tiež veľmi kladne.

Ledragomma Fit-Sit

Ledragomma Fit-Sit recenzie a test

Balančná podložka na stoličku Ledragomma Fit-Sit ponúkne možnosť cvičenie v podstate kedykoľvek a kdekoľvek, jej úlohou je pomôcť zabezpečiť správne držanie tela. Vhodná je pre každého, kto má sedavé zamestnanie, alebo pre tých, ktorí majú problémy s bolesťou chrbta. Pri svojom použití zaisťuje vzpriamený sed, ktorý je počas sedenia ten jediný správny. Pomáha eliminovať deformácie chrbtice a vie zabezpečiť posilnenie chrbtového svalstva.

Nosnosť podložky je dostatočných 250 kilogramov a vďaka svojim rozmerom 38 x 7 centimetrov sa dá použiť v podstate na ľubovoľnú stoličku. Na použitie ju stačí len nafúknuť. Vďaka masážnym výbežkom je zaistená aj väčšia stabilita, rovnako ako vyššia pohodlnosť počas sedenia. Určená je pre každého, koho pri dlhšom sedení bolí chrbát a zároveň nemá čas na klasické cvičenie na balančné podložke.

LIFEFIT ROTANA COMPUTER

LIFEFIT ROTANA COMPUTER recenzie a test

Rotana Lifefit s komputerem láká především na své provedení. Součástí konstrukce je totiž praktický LCD displej, který pomáhá počítat jednotlivé pohyby. Lze tak mít dokonalý přehled o provedených cvicích. Počítač nabízí také funkce počítání času, stopek, stejně jako zobrazuje přibližnou hodnotu spálených kalorií a spálených tukových zásob.

Rotačný disk má priemer štandardných 28 centimetrov a konštrukcie zaujme pomerne netradičným prevedením, ktoré má presne tvarovaná miesta na nohy, kde nechýba niekoľko masážnych vrcholkov. Tie pomáhajú ako stimulovať chodila, tak pomôžu k zvýšeniu celkovej stability. Podložka je dodávaná v niekoľkých farebných prevedeniach, napríklad v modrom alebo zelenom odtieni.

Spokey Fitseat

Spokey Fitseat recenzie a test

Balančná podložka Spokey Fitseat má jednoduchú, ale veľmi praktickú konštrukciu. Je určená ako pre použitie na stoličkách pri dlhom sedení, tak i na klasické cvičenie. Dokáže zlepšiť držanie ľudského tela aj zabezpečiť posilnenie primárne chrbtových svalov. Určená je pre každého až do hmotnosti 100 kilogramov, čo je jej maximálna nosnosť, a priemer tejto podložky má hodnotu 32,5 centimetrov.

Po nafúknutí možno dosiahnuť výšky až 6,5 centimetrov, tú je možné jednoduchým upustením vzduchu samozrejme ľahko regulovať. Vďaka masážnym výčnelkom na povrchu je nielen zlepšená stabilita pri cvičení, ale tiež dochádza k stimulácii a lepšiemu prekrveniu chodidiel, čo napomáha uvoľneniu dolných končatín. Podložka je na trh dodávaná v niekoľkých rôznych farebných odtieňoch.

Trickboard Sueno Surf

Trickboard Sueno Surf recenzie a test

Balančná doska Trickboard Sueno Surf je pomocníkom ako pre trénovanie rovnováhy, tak je obľúbenou pomôckou pre zlepšenie držania tela a posilnenie nielen chrbtového svalstva. Doska môže byť použitá milovníkmi snowboardingu alebo windsurfingu pre zlepšenie svojich schopností, ale hodí sa aj pre bežnú populáciu, ktorá má problémy s bolesťami chrbta a ochablosťou svalov nielen spomínaných partií.

Celková dĺžka dosky je 87 centimetrov. Jej číre činí 30 centimetrov na krajoch a 26,5 centimetrov v jej strede. Doska sa položí na valec s priemerom 13 cm a s dĺžkou 36,5 cm. Následne Je potrebné sa snažiť udržať balans. Nosnosť uvedená výrobcom je stanovená na 120 kilogramov a najmladší osoba, ktorá si túto balančnú dosku môže vyskúšať, by nemala byť mladší deviatich rokov.

inSPORTline Donut Ball

inSPORTline Donut Ball recenzie a test

Ako už názov napovedá, táto viacúčelová balančná podložka je v tvare šišky. Značne sa tak odlišuje od konvenčných balančných šošoviek, alebo lôpt na bosu. Je vhodná pre bežné domáce cvičenie, k rozvoju koordinácie pohybu a veľmi dobre sa na ňu posilní svalové partie uložené vo hlbších vrstvách. Zo spotrebiteľských recenzií zaznieva, že sa dá použiť aj ako balančná podložka na stoličku a ak ju práve nebudete používať, skvele sa na nej vyváľajú i vaše deti.

Materiál je kvalitný a jedná sa o jednokomorový produkt, ktorý ľahko nafúknete pomocou priloženej pumpičky. Následným ufouknutím môžete korigovať obtiažnosť cvičenia, ako je tomu aj u balančných šošoviek. Jej priemer je 50 centimetrov a po nafúknutí má na výšku 25 cm. Vďaka hmotnosti len 600 gramov je vhodná na prenášanie, cestovanie a slušná nosnosť 150 kilogramov umožní cvičiť veľmi širokému spektru užívateľov.

Ako vybrať balančnú podložku

Balančná podložka by mala primárne splniť očakávania, ktorá k nej máme. Je potrebné mať rozmyslené, či chceme iba zlepšiť držanie tela, či chceme eliminovať bolesť, alebo či je naším cieľom na podložke tiež efektívne posilňovať. Od toho sa odvíja parametre, ktoré by mala mať. Prvým krokom výberu je rozlíšenie toho, kde a ako často bude využívaná. Pokiaľ ide o pomôcku do fitness centier, je na mieste zvoliť profesionálnejší riešenie. Pre amatérov na doma sa plne hodí jednoduchšie a tiež lacnejšie varianty.

Typy balančných podložiek a možnosti využitia

Veľmi populárne je dnes cvičenie bosu, na ktoré sa používajú podložky väčšieho priemeru a vyššej výšky, ktoré majú stabilnejšie podklad vyrobený z tvrdeného PVC. Svojim tvarom pripomínajú polku balančné lopty, ktorý je pevne pripevnený k spomínanej podložke. Spravidla sa môže cvičiť na oboch stranách podložky a využije sa aj k radu bežných cvikov s vlastnou váhou, ktorým zvyšuje ich účinok.

Na bežné domáce cvičenie môžu postačiť aj jednoduchšie balančné pomôcky, ako je klasická rotana. Rotačný disk sa dostal do podvedomia užívateliek vďaka možnosti na ňom vytvarovať takzvaný osí pás, ako je teda zrejmé, posilňuje sa na ňom predovšetkým brušné svalstvo a to vrátane šikmých brušných svalov. Okrem nich sa posilňujú tiež svaly na nohách a to všetko pomerne nenásilnou metódou, ktorá je vhodná pre všetkých, ktorí ešte len s cvičením začínajú.

Ďalšou obľúbenou kategórií je balančné podložka na stoličku (balančná šošovka) ktorá dokáže zlepšovať držanie tela a posilňovať svalstvo počas klasického sedenia. Okrem toho je však väčšina modelov univerzálnych a nechá sa s nimi nahradiť aj bosu lopta. Balančná šošovka je celogumená a môže mať rôzne priemery, rovnako tak ako sú rozdiely v nosnosti. Boduje najmä nízkou cenou a malými rozmermi.

Vyššie spomenuté dopĺňa balančná doska, ktorá je mimo spomínaného posilnenie vyššie populárnou voľbou pre trénovanie rovnováhy treba u snowboardistov. Využije ju však aj bežný človek a obľúbená je tiež medzi deťmi na bláznenie. Najčastejšie sú vyrobené z plastu, alebo z dreva a môžu byť buď v prevedení dosky a valce, alebo pevné kruhové dosky s šošovkou na spodnej strane.

Nosnosť

Dôležitým kritériom výberu je rozhodne nosnosť. Pokiaľ na podložke bude cvičiť viac ľudí, mala by zodpovedať váhe najťažšieho človeka. Klasická balančná podložka dnes dokáže ponúknuť nosnosť v rozmedzí 100 – 150 kilogramov, sú ale aj modely ktoré dosahujú nosnosti 200 kg.

Príslušenstvo

Súčasťou podložiek môže byť aj rôzne príslušenstvo. Medzi také patrí napríklad integrovaný komputer meracie čas, počty cvikov, alebo množstvo spálených kalórií. Iné varianty môžu mať k dispozícii gumová madla, ktorá pomôžu rozšíriť možnosť využitia o ďalšie cviky. Vhodné je vyberať aj také modely, ktorej súčasťou balenia je aj pumpička. Po vybalení je možné podložku ihneď nafúknuť a začať používať.

4.5/5 - (21 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.