Upratovanie,

Najlepšie automatické práčky – Recenzie, test práčok 2023

Automatická práčka prádla je v dnešnej dobe neodmysliteľnou súčasťou úplne všetkých domácností. Chcete mať práčku zastavanú v kuchynskej linke, usadenú na sušičke, má zaberať minimum miesta, alebo sa nechcete pri plnení a vyberaní prádla ohýbať? Všetky tieto otázky rozhodujú o tom, aký typ práčky je pre vašu domácnosť ten pravý.

Ponuka automatických práčok pozostáva z niekoľkých typov. Sú to práčky s predným plnením, s horným (vrchným) plnením a prevedenie slim, kedy sú tieto úzke práčky hlboké len päťdesiat centimetrov a menej. Pre ľahší výber sme z hodnotenia a testov vybrali najlepšie automatické práčky a pripravili ich recenzie, spolu s nákupným sprievodcom. V samostatných článkoch potom riešime sušičky a kombinované práčky so sušičkou.

Práčka s predným plnením

Jedná sa o najbežnejší konštrukciu. Práčka má na čele zariadení presklená guľatá dvierka, ktoré mávajú bezpečnosťou / detskú poistku proti otvoreniu počas pracieho cyklu, niektoré ponúkajú variabilitu v smere otvárania a tiež plné otvorenie o 180 stupňov, pre čo najpohodlnejšie obsluhu.

Práčky s predným plnením takisto ponúkajú veľkokapacitné prác bubny s hranicou až 15 kilogramov prádla. Najbežnejšie sa však stretnete s objemami od 5 do 9 kilogramov. Pokročilé funkcie, či pokročilé ovládanie sa tiež spravidla týka iba práčok s čelným plnením, rovnako tak ako sušenie prádla. Sušička má v tomto prípade približne 2/3 objem kapacity práčky, inak ale dokáže bielizeň usušiť veľmi obstojne.

Práčka s horným plnením

Takéto práčky nemajú presklené dvierka a vy tak do bubna počas procesu nevidíte. Jej prednosťou je nenáročnosť na priestor, myslieť však stále musíte na priestor nad ňou, aby sa dala vrchná dvierka pohodlne a bezpečne otvoriť a manipulovať s bielizňou. Tak ako je práčka s vrchným plnením malá, tak ju na druhú stranu zase nikam neschováte, ako možno u slim typu do kuchynských liniek, alebo kúpeľňových skriniek.

Keďže do bubna sa pristupuje zvrchu, nechá sa práčka počas pracieho cyklu zastaviť a otvoriť. Môže sa vám táto vlastnosť hodiť, ak budete potrebovať nutne nejaký kus prádla pridať. Na záchranu telefónu vo vrecku nohavíc už bude pravdepodobne rovnako neskoro. Zastavovať práčku počas programu sa však neodporúča, a pokiaľ sa nejedná o kritickú situáciu, nechajte program vždy dokončiť.

Úzka práčka / Slim práčka

Špecifické označenie nesú modely, ktoré majú hĺbku menšiu ako 50 centimetrov. Jedná sa o úzke automatické práčky (tiež označované ako slim práčky), ktoré sú vhodné pre zastavovanie do kúpeľňových skriniek či kuchynských liniek. Svoje uplatnenie nájdu tiež v malých kúpeľniach alebo sušiarňach v prípade, že sa nechcete ochudobniť o všetky výhody popredne plnené práčky.

Najlepšie automatické práčky – TOP 10

V tabuľke je výber 10 najlepších automatických práčok z testov a hodnotení pre rok 2023.

VzhľadModelTyp práčkyMaximálna náplňOtáčky žmýkanie 
LG F4WT409AIDD recenzie a testLG F4WT409AIDDS predným plnením9 kg1400 ot/min
Electrolux EW6T4262IC recenzie a testElectrolux EW6T4262ICS horným plnením6 kg1151 ot/min
AEG LTX7C562C recenzie a testAEG LTX7C562CS horným plnením6 kg1451 ot/min
Gorenje WEI62S3 recenzie a testGorenje WEI62S3Úzka (slim) spredu plnená6 kg1200 ot/min
Beko WUE 7612 CSX0 recenzie a testBeko WUE 7612 CSX0Úzka (slim) spredu plnená7 kg1200 ot/min
Whirlpool TDLR 5030L recenzie a testWhirlpool TDLR 5030LS horným plnením5 kg1000 ot/min
Miele WEG675 WCS recenzie a testMiele WEG675 WCSS predným plnením9 kg1400 ot/min
AEG L7FBE69SCA recenzie a testAEG L7FBE69SCAS predným plnením9 kg1551 ot/min
Indesit BTW L50300 recenzie a testIndesit BTW L50300S horným plnením5 kg1000 ot/min
AEG ÖKOMix L8FEC68SC recenzie a testAEG ÖKOMix L8FEC68SCS predným plnením8 kg1600 ot/min

Zobraziť celú ponuku

Porovnanie parametrov

 LG F4WT409AIDDElectrolux EW6T4262ICAEG LTX7C562CGorenje WEI62S3Beko WUE 7612 CSX0Whirlpool TDLR 5030LMiele WEG675 WCSAEG L7FBE69SCAIndesit BTW L50300AEG ÖKOMix L8FEC68SC
Energetická triedaDEEBDDACDB
Spotreba vody/cyklus50 l43 l43 l39 l40 l41 l48 l49 l41 l47 l
Účinnosť odstreďovaniaBBBCBCBBCB
Spotreba/100 cyklov77 kWh74 kWh74 kWh48 kWh69 kWh60 kWh49 kWh65 kWh60 kWh54 kWh
ViacViacViacViacViacViacViacViacViacViac

Recenzie 10 automatických práčok

LG F4WT409AIDD

LG F4WT409AIDD recenzie a test

Automatická práčka LG F4WT409AIDD ponúka pri štandardných rozmeroch nadpriemerne veľký prací bubon s objemom 9 kg. Veľmi nízka je aj jej hlučnosť 75 dB, ktorú často zmieňujú aj spotrebitelia v recenziách. Snáď jedinou nevýhodou je nepresne uvádzaná hĺbka 56 cm, v ktorej nie sú započítané dvierka. Ako recenzenti zmieňujú, štandardnými 60 cm flitrami prejde práčka len tak tak.

Jej šírka je štandardných 60 cm a na výšku meria 85 cm. Na 100 pracích cyklov práčka spotrebuje 77 kWh elektriny, radí sa preto do priemernej triedy energetickej účinnosti D. Z technológií najviac zaujme možnosť prepojenia s chytrou domácností a ak je týmto systémom vybavená aj sušička, tak aj možnosť prepojenia s ňou, čím dôjde k synchronizácii času programov oboch zariadení.

Priamo na práčke sa ovláda LED dotykovým displejom, disponuje funkciou parného prania a zaujme potom predovšetkým technológie AI DD, ktorá kontrolu prací cyklus a nastavuje ho pre čo najväčšiu efektivitu. Bonusom je rozšírená záruka 10 rokov na invertorový motor, ktorý je typický svojou bezchybnú prevádzkou a nízkou hlučnosťou.

Nízka hlučnosť 75 dB, mnoho moderných funkcií, veľký objem bubna 9 kg
Hĺbka 56 cm je bez započítania vystúpených dvierok

Electrolux EW6T4262IC

Electrolux EW6T4262IC recenzie a test

Úzka automatická práčka Electrolux EW6T4262IC má horné plnenie, ktorého výhodou sú predovšetkým celkovo veľmi kompaktné rozmery práčky. Široká je len necelých 40 centimetrov, na hĺbku má práčka 60 cm a vysoká je 89 centimetrov. Aj cez tieto kompaktné rozmery ponúkne štandardne veľký bubon s kapacitou 6 kg a maximálne otáčky žmýkania 1151 za minútu.

Zo skúseností s touto práčkou spotrebitelia hodnotia veľmi dobre jej nízku hlučnosť, ktorá je 77 dB a napriek dobrému hodnoteniu má skôr horšie triedu C. K dispozícii je na výber zo 14 programov, nechýba tu veľmi rýchly 14 tich minút program, ani ekologický, ktorý potom má dobu prania 3 hodiny 15 minút a spotrebuje počas toho priemerne 43 litrov vody.

Z technológií zaujme technológia SensiCare, ktorá za pomoci integrovaných senzorov nastaví optimálnu dĺžku pranie s ohľadom na množstvo bielizne v práčke. Zaujímavá je tiež funkcia SoftPlus zaisťujúce mäkké a jemné bielizeň alebo Eco TimeManager, ktorým si prispôsobíte dĺžku pracieho cyklu podľa svojich potrieb.

Kompaktné rozmery a nízka hlučnosť, funkcia Eco TimeManager, senzorová technológia
Horšia energetická účinnosť triedy E

AEG LTX7C562C

AEG LTX7C562C recenzie a test

Automatická práčka s horným plnením AEG LTX7C562C je vybavená mnohými pokročilými funkciami, nejstěžejnější je parná technológia ProSteam, ktorá pôsobením pary ku koncu pracieho cyklu významne zníži pokrčenie bielizne. Zaujímavá je tiež technológia ProSense, ktorá upravuje prací cyklus podľa aktuálnej náplne práčky.

Ešte mäkšieho prádla je dosiahnuté nielen parou, ale aj funkciou SoftPlus, ktorá zaisťuje rovnomernú distribúciu aviváže. Trieda energetickej účinnosti E sa síce radí skôr k horšiemu priemeru, účinnosťou žmýkanie triedy B to však vyvažuje. Na 100 pracovných cyklov spotrebuje 74 kWh elektrickej energie a na jedno pranie v programe ECO potom 43 litrov vody.

Na slim automatickú práčku má bežne objemný prací bubon s kapacitou 6 kg. Ten len navyše vybavený funkciou SoftOpening, ktorá zaisťuje pozvoľné a bezpečné otváranie jedným zatlačením. V pohonnom ústrojenstve nájdeme moderné invertorový motor, na ktorý výrobca poskytuje predĺženú záruku 10 rokov. Všeobecne práčku spotrebitelia v recenziách hodnotí veľmi kladne a vyzdvihujú jej kvalitné spracovanie.

Parná funkcia, inteligentný systém ProSense, distribúcia aviváže SoftPlus
V porovnaní vyššia nákupná cena

Gorenje WEI62S3

Gorenje WEI62S3 recenzie a test

Automatická práčka Gorenje WEI62S3 má veľmi dobrý pomer ceny k výkonu, čo zo skúseností v recenziách potvrdzujú desiatky spokojných spotrebiteľov. Má veľmi dobrú energetickú účinnosť, ktorou sa radí do vysokej triedy B. Nie je preto prekvapením, že jej spotreba na 100 pracích cyklov je len 48 kWh.

Pri štandardnej šírke 60 cm má bubon kapacitu len 6 kg, môže za to však jej menšia hĺbka, ktorá je len 43 cm. Výška spotrebiča je potom štandardných 85 cm. Medzi veľmi dobré hodnoty ďalej patrí spotreba vody na cyklus len 39 litrov aj nízka hlučnosť triedy B, 74 dB. Ako na horšie dá pozerať len na menej účinné žmýkanie, ktoré pri 1200 otáčkach za minuju je ohodnotené triedou C.

Ponúka možnosť vybrať zo 16 programov, medzi ktorými nechýba automatický program AutoWash alebo program AntiAllergy pre osoby s citlivou pokožkou. Špeciálna je tiež bubon WaveActive, ktorý má špeciálny vlnitý profil s 3D rebrami, ktorý prispievajú k šetrnému praniu a znižujú pokrčenie bielizne.

Dobrý pomer cena/výkon, výborná trieda energetickej účinnosti, bubon WaveActive
Ľahko horšia účinnosť žmýkanie

Beko WUE 7612 CSX0

Beko WUE 7612 CSX0 recenzie a test

Automatická práčka s predným plnením Beko WUE 7612 CSX0 spadá stále do kategórie slim práčok, aj keď je svojou hĺbkou 49 cm už na hrane. Vďaka tomu má však objemnejšie bubon s kapacitou pre 7 kg bielizne. Celkovo má táto práčka dobrý pomer ceny a výkonu, v ničom zásadne nevyčnieva, ani v ničom dôležitom neprepadá.

Má priemernú energetickú triedu účinnosti D, na 100 cyklov pranie spotrebuje priemerne 69 kWh. V triede B má však ako účinnosť odstredenia, tak aj hlučnosť, ktorá je 74 dB. Práve nízku hlučnosť spotrebitelia často zmieňujú ako jej veľké plus, a okrem podarené konštrukcii za to vďačí tiež modernému invertorovému motora.

Ponúka 15 programov, z ktorých si spoľahlivo vyberiete ten správny pre akýkoľvek druh textílií. Zaujímavosťou je funkcia Fast+, ktorá u vybraných programov umožňuje ich skrátenie. Rovnako mnohí ocenia aj program Denný Express, ktorý vyperie plnú práčku pri 30 ° C za 28 minút. Vykurovacie teleso práčky HiTech má poniklovanou vrchnú vrstvu, vďaka čomu sa 100x zvyšuje jeho životnosť.

Tichý invertorový motor, dobrý pomer cena/výkon, možnosť skracovať vybrané programy
Nič zásadné

Whirlpool TDLR 5030L

Whirlpool TDLR 5030L recenzie a test

Automatická práčka s horným plnením Whirlpool TDLR 5030L má opodstatnenie všade tam, kde je nedostatok priestoru. Nezaberá veľa miesta ako do šírky, tak hĺbky. Konkrétne tento model má rozmery 40 cm na 60 cm a výška práčky je ľahko nadštandardných 90 cm.

Má bohatú výbavu programov, ktorá obsahuje režimy pre všetky bežné typy oblečenia a látok. Je ich celkom 14 a nechýba programy Eco či rýchle 15 minútové pranie. Zaobísť sa musíte bez displeja, komunikácia so zariadením prebieha len skrze tlačidlá a veľký ovládací gombík.

Práčka je vybavená technológiou 6. Zmysel, ktorá zlepšuje pranie po všetkých smeroch. Odporúča správne dávkovanie pracích prostriedkov, šetrí elektrickú energiu i spotrebu vody. Nechýba praktická funkcia odloženého štartu, LED ukazovatele priebehu a poteší rozšírená záruka v dobe 5 tich rokov na motor.

Kompaktné rozmery v dôsledku vrchného plnenia, technológia 6. zmysel
Mierne horšia trieda odstreďovania C

Miele WEG675 WCS

Miele WEG675 WCS recenzie a test

Automatická práčka Miele WEG675 WCS je v súčasnej dobe jednou z najlepších automatických práčok, ktorú si môžete zaobstarať. Má najvyššiu triedu energetickej účinnosti A, najvyššiu triedu emisií hluku A, a iba trieda účinnosti odstreďovania je druhá najvyššia, či že B.

Voštinový bubon Miele má kapacitu pre 9 kilogramov bielizne a vďaka jeho špeciálnej štruktúre sa vytvára medzi stenou bubna a textíliami jemný vodný filter. Vybavená je tiež špeciálny dávkovač pracích prostriedkov CapDosing, pričom tento systém TwinDos je považovaný za najlepší systém tekutých pracích prostriedkov.

Má veľké množstvo programov a špeciálnu funkciu Předžehlení, ktorá dokáže bielizeň vyhladiť tak, že následné žehlenie bude o 50% rýchlejší. Ovládanie prebieha cez panel ComfortSensor, ktorý je dotykový. Samozrejmosťou je možnosť prepojiť túto práčku do chytré domácnosti, s čím sa spája nespočetné množstvo ďalších výhodu.

Najvyššia energetická trieda A, najvyššia trieda hlučnosti A, systém tekutých pracích prostriedkov
Vyššia obstarávacia cena

AEG L7FBE69SCA

AEG L7FBE69SCA recenzie a test

Spredu plnená automatická práčka AEG L7FBE69SCA je plná moderných funkcií, ktoré šetria jej prevádzkové náklady a zvyšujú užívateľský komfort. Jej energetická trieda účinnosti C je síce v porovnaní dobrá, vzhľadom k vyššej obstarávacej cene by však účinnosť práčky mohla byť lepšia. Na 100 pracích cyklov spotrebuje 65 kWh elektrickej energie.

Ako na veľmi vysokej dá pozerať na otáčky odstreďovania, sú 1551 za minútu a radí sa do dobrej triedy účinnosti B. Nadpriemerná je tiež veľkosť pracieho bubna, ktorý pojme 9 kilogramov oblečenie. Veľkou výhodou je jej parná technológia ProSteam, ktorá eliminuje záhyby pre následné rýchlejšie žehlenie.

Z ďalších pokročilých funkcií môžeme spomenúť automatické dávkovanie pracieho prostriedku a aviváže AutoDose, ktoré primieša presné množstvo prípravkov s ohľadom na veľkosť várky bielizne v bubne. Mnohé tiež poteší možnosť prepojenia práčky s chytrým telefónom skrze aplikáciu MY AEG, ktorá je dostupná pre iOS aj Android. Že sa jedná o kvalitný automatickú práčku dokladá ocenenie, ktoré dostala od prestížneho časopisu dTest.

Parná technológia ProSteam, automatické dávkovanie AutoDose, ocenená časopisom dTest
Vzhľadom k vyššej cene horšie energetická trieda

Indesit BTW L50300

Indesit BTW L50300 recenzie a test

Vrchom plnená automatická práčka Indesit BTW L50300 zaujme predovšetkým nízkou obstarávacou cenou a jednoduchým ovládaním, ktoré je riešené predovšetkým veľkým otočným ovládačom a sekunduje k tomu LCD display. Má malé rozmery, čomu zodpovedá aj menej veľký prác kôš s kapacitou len 5 kg.

Že sa jedná o kvalitnú automatickú práčku dokladá rozšírená záruka 5 rokov na motor. Svojou energetickou účinnosťou spadá do priemernej triedy D a jej spotreba elektriny na 100 cyklov je 60 kWh. Lepšie by tiež mohla byť účinnosť odstreďovania (trieda C), naopak dobrá je jej hlučnosť pri žmýkaní 76 dB, čo zodpovedá triede B.

Nedisponuje žiadnymi modernými funkciami, ale podľa recenzií a skúseností spotrebiteľov perie veľmi dobre. K dispozícii je celkom 12 programov, nechýba špeciálny program na bavlnu, syntetiku, alebo program Turn & Go, ktorý vyperie práčku bielizne za 45 minút. Ako inovatívny opisuje výrobca program Water Balance Plus, pri ktorom práčka sama rozpozná množstvo vloženej bielizne a tomu prispôsobí množstvo potrebnej vody, čím ju šetrí.

Nízka obstarávacia cena, inovatívny program Water Balance Plus, rozšírená záruka 5 rokov na motor
Horšia účinnosť žmýkanie triedy C

AEG ÖKOMix L8FEC68SC

AEG ÖKOMix L8FEC68SC recenzie a test

Automatická práčka AEG ÖKOMix L8FEC68SC je moderne vybavená práčka s úplným minimom kompromisov. Svojou výkonnosťou a technológiami právom patrí medzi špičku týchto produktov. Má veľmi dobrú energetickú triedu B, spotreba elektrickej energie na 100 pracích cyklov je len 54 kWh a účinnosť odstreďovania patrí do takisto dobré triedy B.

Veľmi výkonnému žmýkanie s otáčkami 1600 za minútu skvele sekunduje parný systém, ktorý ušetrí veľa práce s pokrčeným prádlom po žmýkania na vysoké otáčky. Para možno využiť aj pri ostatných programoch, napríklad Refresh programu pre rýchlu obnovu dlho uloženého prádla. Maximálna náplň bubna činí 8 kilogramov bielizne a na jeden cyklus prania spotrebuje práčka len 47 litrov vody.

ÖKOMix je technológia, ktorá dokonale rozpustí vo vode prací prostriedok a až následne ho aplikuje v bubne práčky na pádlo. Jedná sa o tak efektívny systém, že sa ho výrobca nebál vložiť i do názvu modelu. Má vysoko pokročilú množstevné automatiku FuzzyLogic, senzor proti pretečeniu AquaControl či veľký LCD displej. Mnohé tiež poteší jej doživotná záruka na motor.

ÖKOMix technológia, parný systém, vysoké otáčky odstreďovania 1600 ot/min
Väčšie rozmery

Najpredávanejšie práčky

Najpredávanejšie práčky na trhu sú tie od značiek: AEG, LG, Beko, Candy, Electrolux, Whirlpool. Obľúbené a málo poruchové práčky sú aj Gorenje, Bosch, Hoover a Samsung. Lacné a kvalitné práčky zaobstaráte už za cenu od 300 EUR.

Ako vybrať automatickú práčku

Pri výbere by ste už mali vedieť, kam automatickú práčku umiestnite. Myslieť musíte najprv na napojenie na odpad a rozmery. Dôkladne si zmerajte všetky dvere, chodby a zákruty, kadiaľ budete práčku sťahovať, samotné miesto a umiestnenie potom rozhodnú, aký typ práčky si kúpite.

Objem bubna a motor práčky

Medzi základné parametre patrí jednoznačne objem prádla, ktorý dokáže práčka na jeden cyklus vyprať. Väčšina modelov má senzor na prekročenie kapacity bubna a z bezpečnostných dôvodov tak naozaj viac prádla, než na koľko je práčka stavaná, nevyperiete. Bežné modely práčok s predným plnením majú veľkosti náplňou od 5 do 9 kilogramov, zatiaľ čo práčky s horným plnením sa pohybujú medzi 5 a 6 kilogramy prádla.

Ak by sme chceli nazvať nejakú časť automatickej práčky srdcom, bol by to pravdepodobne motor. Výrobcovia ponúkajú na motory nadštandardné záruky, nie je výnimkou predĺžená záruka na 5 rokov, 10 rokov alebo aj doživotné. U najobyčajnejších modelov práčok sa výrobca spravidla o type motora nezmieňuje, sú to typické uhlíkové elektromotory umiestnené mimo os bubna prepojené remeňom. Tieto motory sú hlučné a čas od času potrebujú údržbu.

Invertorový motor

Vo vyšších modelových radách sa stretnete s invertorovým motorom, čo je najnovšia generácia elektromotorov používaných v domácich spotrebičoch. Invertorové motory majú rovnaké súčiastky ako základný elektromotory, sú však riadené elektronicky, vďaka čomu majú plynulú reguláciu a hladký chod. Poskytujú vyšší výkon pri nižšej hladine hluku, sú spoľahlivejšie a majú dlhšiu životnosť. Práve na tieto motory poskytujú výrobcovia rozšírené záruky.

Direct drive motor

Ide v súčasnosti o najpokrokovejšie motory, ktoré nájdeme taktiež vo vyšších modelových radách. Môžete sa tiež stretnúť s pomenovaním krokové motory a to doslova. Direct drive motor riadený počítačom dokáže otáčok bubnom na milimeter presne a vďaka tomu dosahovať absolútne nových pohybov, programov a výsledkov prania. Motor je umiestnený na rozdiel od predchádzajúcich priamo v osi bubna práčky, čo sa pozitívne prejavuje na hlučnosti a vibráciách.

Pranie, odstreďovanie, hluk

Nakoľko bude práčka efektívny pri praní prádla, záleží do veľkej miery od typu motora a prevedenie bubna. Súčasná ponuka práčok má však túto základnú zručnosť viac ako podchytenie a preto by ste sa museli veľmi snažiť, aby ste si zaobstarali práčku, ktorá bude prať zle. Na energetickom štítku nájdete okrem iného informácie vzťahujúce sa na pranie, ako je napríklad dĺžka trvania Eco programu.

Na energetickom štítku nájdete aj povinne značenú účinnosť odstreďovania. Ani tu neplatí, že všetky modely majú to najlepšie hodnotenie. Rozptyl účinnosti sa pohybuje od najlepšieho A po najhoršie G. Pozornosť venujte tiež otáčkam, akých je zariadenie schopné. Základ je 1000 otáčok za minútu a výnimkou nie sú ani práčky s 1600 otáčkami za minútu.

Ak budete následne bielizeň dávať do sušičky, nezaobstarávajte práčky, ktoré nie sú schopné žmýkať aspoň na 1200 ot/min. V prípade nižších otáčok obsahuje bielizeň ešte stále dosť vody a sušenie v sušičke sa tak výrazne predražuje.

S vyššími otáčkami sa tiež z pravidla zvyšuje hlučnosť automatické práčky, pretože práčka je najhlučnejšie v cykle žmýkanie. Modely sa však môžu v hlučnosti významne líšiť v závislosti na kvalite prevedenia, typu použitého motora a spomínaných maximálnych otáčkach pri žmýkaní.

Spotreba vody a elektriny

Dva parametre, ktoré rozhodujú o tom, nakoľko je váš spotrebič ekologický a hlavne koľko vás bude jeho prevádzka stáť. Na energetickom štítku nájdete súhrnné hodnotenie energetickej náročnosti spotrebiče formou energetickej triedy, ktorá sa pohybuje od A až po G.

Spotreba elektrickej energie sa udáva na 100 cyklov je tiež súčasťou energetického štítku. Rozdiely môžu byť v závislosti od kapacity bubna, typu motora a kvalite komponentov až polovičná. Ak si teda spočítate rozdiel medzi práčkou s nízkou obstarávacou cenou a vyššími prevádzkovými nákladmi s drahšie a úspornejšie práčkou, zistíte, že sa vám rozdiel môže za relatívne krátky čas vrátiť.

Rozdiely v spotrebe vody sú naprieč modely automatických práčok značné. Samozrejme záleží na používanom programe a objemu prádla, ktoré periete. Priemerné práčky by si však mali vystačiť so zhruba 50 litrami na jedno pranie. Spotreba vody na cyklus je tiež súčasťou energetického štítku.

Doplnkové funkcie

Moderné automatické práčky už nehýčkají svojich majiteľov iba dokonale vypraným a vyžmýkanou bielizňou, ale užívateľský štandard a komfort neustále zdokonaľujú. Výpočet najprínosnejších môže obsahovať napríklad parný generátor, množstevné automatiku, automatický dávkovač pracích prostriedkov, penovú technológiu a ďalšie.

Parný generátor

Parné technológie sa v moderných práčkach využije v rade pracích programov. Môžete ju nájsť buď v krátkych refresh programoch, kde čisté nenosené bielizeň iba obnoví, našuchorí a prevonia, alebo na konci väčšiny bežných cyklov, kde vypustením pary významne redukuje pokrčenie prádla a vám tak šetrí čas strávený za žehličkou.

Množstevná automatika

Pod týmto pojmom sa skrýva sada čidiel a senzorov, ktoré dohliadajú na čo najlepšie a najúspornejší proces prania. Kontrolujú napríklad hmotnosť náplne v bubne, vlhkosť, teplotu a vyhodnotením optimalizujú prácu práčky.

Automatický dávkovač pracích prostriedkov

Modely, ktoré automatické dávkovanie na prací prášok a aviváž ponúkajú, obsahujú veľké zásobníky, do ktorých dáte náplne iba raz za čas. Práčka si prášok a aviváž už sama dávkuje a to s ohľadom na typ tkaniny a objem prádla, ktoré do bubna práčky vložíte.

Penová technológia – Eco Bubble

Automatické práčky vybavené touto technológiou dosahujú výrazne lepšie výsledky za studené teploty, vďaka čomu šetrí elektrickú energiu, čas, ale aj vaše samotné oblečenie. Technológia do pracieho prášku pred vstupom do bubna vstrekuje vzduch a vodu, vďaka čomu vzniká pena, ktorá preniká do prádla ďaleko účinnejšie a rýchlejšie než koncentrovaný prací prášok.

4.8/5 - (15 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.