Auto-moto,

Najlepšie autobatérie: Test, recenzie Exide, Varta, Akuma ai.

Autobatéria je dôležitým zdrojom energie už pre samotné naštartovanie vozidla, nehovoriac o tom, že dnešné vozidlá obsahujú veľké množstvo elektroniky. Pri výbere batérie do auta by ste mali postupovať na základe špecifikácií tej súčasnej, aby ste predišli problémom s kompatibilitou. Buď si starostlivo prejdite číselná označenie na akumulátora alebo sú v príručke k vozidlu.

Rozdelenie podľa typu je na štandardné údržbové, bezúdržbové, poťažmo trakčné batérie. Každý typ má svoje špecifiká, napríklad lacnejšie obstarávaciu cenu u údržbových batérií, alebo využiteľnosť u karavanov či prívesov u trakčných batérií. Autobatéria sa môže líšiť rôznymi parametrami. Predovšetkým je to kapacita batérie a napätie, spolu s pólovaním, ktoré hrá úlohu pri výbere do konkrétneho automobilu.

Zohľadniť by ste mali nielen kapacitu, napätie, rozmery a uchytenie autobatérie, štartovací prúd, ale aj špecifické vlastnosti. Napríklad použitú technológiu, ktorá sa hlavne u bezúdržbových akumulátorov ďalej členia. Na základe parametrov, testov a používateľských skúseností sme pripravili výber obsahujúce najlepšie autobatérie a ich recenzie.

Najlepšie autobatérie – TOP 10

V tabuľke je výber 10 najlepších autobatérií z testov a hodnotenia pre rok 2024.


Zobraziť celú ponuku


TIP: Vyberte autobatérii podľa vozidla. Dajte pozor na dodržanie rovnakého rozmeru, polarity, napätia a správny typ.

Porovnanie parametrov

 Varta Black DynamicExide PremiumAkuma KomfortVarta Blue DynamicExide PremiumVarta Start-Stop PlusBosch S4Optima Red TopExide PremiumVarta Professional DC
Rozmery207x175x190 mm353x175x190 mm315x175x190 mm278x175x190 mm207x175x190 mm353x175x190 mm278x175x190 mm256x174x200 mm278x175x190 mm513x189x223 mm
PólovaniePravéPravéĽavéPravéPravéPravéPravéNa streduPravéĽavé
Napätie12V12V12V12V12V12V12V12V12V12V
ViacViacViacViacViacViacViacViacViacViac

Recenzie 10 batérií do auta

Varta Black Dynamic 12V 45Ah 400A

Varta Black Dynamic recenzie a test

Bezúdržbová autobatéria Varta Black Dynamic je modelom známeho výrobcu, ktorá je určená predovšetkým pre menšie a kompaktné vozidlá, ktoré majú aj nižšiu spotrebu energie. Zároveň zaujme svojimi unikátnymi parametrami. Využíva technológiu Power Frame, ktorá zaistí dlhú životnosť.

Napätie tejto batérie je klasickej a zodpovedá použitie v osobných autách, pretože predstavuje 12 V. Hodnota kapacity daného modelu je 45 Ah. Dôvodom, prečo je určená skôr pre menšie autá je aj hodnota jej štartovacieho prúdu, ktorá je 400 A.

Pre zapojenie je potrebné vedieť aj to, že ide o model, ktorý má takzvané pravé pólovanie. Je určená pre širokú škálu rôznych automobilov rady značiek. Poteší aj celkovo menšie rozmery, kedy je jej dĺžka 207, šírka 175 a výška 190 mm. Hmotnosť batérie činí 11,7 kilogramov.

Technológia Power Frame, pre staršie a menšie autá
Nič zásadné sme nenašli

Exide Premium 12V 100Ah 900A EA1000

Exide Premium recenzie a test

Exide Premium je určená každému, kto hľadá autobatériu s dobrými parametrami, primárne pre výkonné naftové aj benzínové vozidlá, rovnako ako pre autá, ktoré majú mimoriadnu výbavu. Svojimi parametrami nesklame ani v extrémne chladnom, rovnako ako v extrémne teplom počasí. Vhod príde aj na kratších mestských jazdách.

Napätie nijako nevybočuje a je tu štandardných 12 V. Zaujme hodnota jej kapacity, ktorá má 100 Ah. O bezproblémové použitie pri štarte sa stará štartovací prúd, ktorého hodnota je 900 A. Z hľadiska typu sa jedná o batérii bezúdržbovou.

Vzhľadom k parametrom je potrebné počítať s hmotnosťou, ktorá činí 22,5 kilogramov. Má tiež väčšie rozmery, a to 353 x 175 x 190 milimetrov. Zaujme aj praktický indikátor stavu jej nabitia, vďaka ktorému je možné voľným okom posúdiť jej aktuálny stav.

Indikátor nabitia, pre výkonné vozidlá
Nič zásadné sme nenašli

Akuma Komfort 12V 95Ah 850A

Akuma Komfort recenzie a test

Batéria do auta Akuma Komfort je určená pre vozidlá so spaľovacími motormi, ktoré patria do vyššej užité triedy. Tomu zodpovedajú aj jej parametre. Primárne kapacita o hodnote 95 Ah a ďalej samozrejme tiež hodnota štartovacieho prúdu, ktorá činí dobrých 850 A. Z hľadiska konštrukcie je potrebné uviesť, že tento model má ľavej pólovanie.

Unikátom je tiež použitie elektródy zo zliatiny olova a vápnika, ktorá zaisťuje vysokú kvalitu a znižovanie rizika, ktoré je spojené so samo vybíjaním. Ide o model, ktorý je označený ako úplne bezúdržbový. Na elektródy je použitý kapsový separátor.

Kladom prevedenie je tiež centrálne odplynenie, ktoré eliminuje prípadné negatívum spätného úderu ohňa. Samozrejmosťou je aj systém eliminujúci prípadné vytekaniu elektrolytu. Dĺžka batérie je 315 milimetrov a hodnota jej výšky činí 190 mm. Jej napätie je 12 V.

Určená pre vyššiu triedu, elektródy PbCa, centrálne odplynenie
Nič zásadné sme nenašli

Varta Blue Dynamic 12V 74Ah 680A

Varta Blue Dynamic recenzie a test

Trakčná autobatéria Varta Blue Dynamic dnes patrí medzi najpredávanejšie modely na tuzemskom trhu. Dokáže uspokojiť majiteľa bežných áut vo všetkých triedach, rovnako ako majiteľov vozidiel s dodatočnou elektronickou výbavou. Hlavným kladom je určite jej pomer ceny a výkonu, ktorý z nej robí osvedčený a vyhľadávaný model.

Batéria využíva unikátna technológia Power Frame, ktorá sa pozitívne podpisuje predovšetkým na celkovo dlhšiu životnosť. Zaujme tiež svojimi parametrami. Jej kapacita je presne 74 Ah. Hodnota štartovacieho prúdu má tiež dobrú hodnotu, a to 680 A.

Pólovanie je klasické pravé. Batéria je bezúdržbová a v súvislosti so svojou konštrukciou zaujme aj prímesou kalcia. Jej napätie je klasické a má hodnotu 12 V. Hmotnosť batéria je s ohľadom na parametre adekvátne, a to 17 kilogramov.

Pomer cena/výkon. Power Frame, prímes kalcia
Dátum výroby iba ako štvrťrok

Exide Premium 12V 53Ah 540A EA530

Exide Premium recenzie a test

Batéria do auta Exide Premium patrí do skupiny modelov, ktoré sú bezúdržbové. Vzhľadom k svojim parametrom ju možno označiť za variant do kompaktných vozidiel strednej triedy. Hodnota štartovacieho prúdu činí 540 A. Jej celková kapacita je 53 Ah. Napätie je vzhľadom na použitie pre osobné autá klasické, a to bežných 12 V.

Pólovanie je pravé a celková hmotnosť batérie je pomerne prijateľných 13 kilogramov. Zaujmú tiež jej menšie rozmery, ktoré sú 207 mm na dĺžku, 175 mm na šírku a ďalej ešte 190 mm na výšku. Kladom je tiež vyžitie patentovanej technológie uhlíkových aditív.

Daná technológia zaujme rýchlosťou dobíjania, ktoré je až 1,5x rýchlejšia ako u klasických modelov. Zaujme tiež až o 30% vyšší štartovací výkon. Vďaka technológii s názvom Carbon Boost bez problémov zvládne plnohodnotnú prácu aj v horších klimatických podmienkach.

Technológia Carbon Boost, uhlíková aditíva, rýchle nabíjanie
Nezrozumiteľné označenie dátumu výroby

Varta Start-Stop Plus 12V 95Ah 850A

Varta Start-Stop Plus recenzie a test

Gélová autobatéria Varta Start-Stop Plus je už podľa označenia určená práve pre vozidlá, ktoré sú vybavené takzvaným systémom nesúci označenie Star-Stop. Rovnako tak sa hodí aj do tých automobilov, ktoré vie využívať rekuperáciu energie, alebo majú ďalšie úsporné systémy. Ide teda primárne o model určený hlavne pre tie najmodernejšie autá na trhu.

Jej napätie je klasické, a to samozrejmých 12 V. Kapacita tohto modelu činí 95 Ah. Dobré parametre má aj vzhľadom na štartovací prúd, ktorý je 850 A. Okrem toho, že ju možno zaradiť do skupiny bezúdržbových, nemožno zabúdať tiež na fakt, že ide o variant gélovou.

Vyhotovenie je spojené s pravým pólovaním a tiež s hmotnosťou 26 kilogramov. Dokáže ponúknuť niekoľko špecifických technológií, ktoré reprezentujú jej kvalitu. Sem patrí napríklad technológia Absorbent Glass Mat.

Gélové prevedenie, pre moderné vozy, čistá výroba
Vyššia cena

Bosch S4 12V 74Ah 680A

Bosch S4 recenzie a test

Autobatéria Bosch S4 je určená pre širokú škálu vozidiel bez ohľadu na konkrétnu značku, alebo model. Vzhľadom k svojim parametrom rozhodne dokáže prísť vhod v autách s vyššou výkonom, alebo s výraznejšou elektroinštaláciou, čomu musí zodpovedať aj parametre samotného akumulátora. Ten zaujme aj svojim kvalitné a robustným prevedením.

Známa a kvalitná značka u tohto modelu ponúkne napätia o hodnote 12 V, rovnako ako pravé pólovanie. Hodnota štartovacieho prúdu je 680 A, čo je s ohľadom na využitie perfektne dostačujúca hodnota. Ďalej nesklame áno kapacita, ktorá u daného modelu činí 74 Ah.

Hmotnosť akumulátora je vzhľadom k parametrov vyššej, a to konkrétne 17,73 kilogramov. Má tiež o niečo väčšie rozmery. Na dĺžku 278 cm, na šírku 175 cm a pokiaľ ide o jej výšku, tak tá činí 190 milimetrov.

Krytky pólov, kvalitná značka
Vyššia váha

Optima Red Top C-4.2 12V 50Ah 815A

Optima Red Top recenzie a test

Optima Red Top je osvedčenou voľbou od amerického výrobcu štartovacích a trakčných akumulátorov. Aj tento model je určený pre celý rad automobilov v rôznych triedach. Už na prvý pohľad rozhodne zaujme unikátny dizajn, ktorý sa však podpisuje aj na kvalite a odolnosti konštrukcie voči otrasom.

Model vďaka svojmu prevedení ponúkne 2x – 3x vyšší štartovací prúd, a to pri rovnakej hodnote kapacity, aj pri prvých sekundách štarte. Pozitívom tiež je, že vďaka konštrukcii nehrozí akékoľvek rozliatia, alebo únik elektrolytu.

Jedná sa o bezúdržbovou trakčnú batérii, ktorá má klasické napätie o hodnote 12 V. Unikátom je rozhodne pólovanie, ktoré je na stredu. Kapacita batérie je 50 Ah. Hodnota štartovacieho prúdu je v celku nepomerne veľká, pretože činí 815 A.

Štartovací prúd, odolná konštrukcia, minimálne samovybíjanie
Vyššia obstarávacia cena

Exide Premium 12V 77Ah 760A EA770

Exide Premium recenzie a test

Autobatéria Exide Premium má klasické pravé pólovanie, rovnako ako má napätie s hodnotou 12 V. Zaujme jej všestrannosť, použiteľná pri benzínových i naftových značiek rôznych vozov, rovnako ako rôznych modelov, ale tiež aj rôznorodých tried.

Unikátom daného modelu je moderná konštrukcia i využitie prvkov, ktoré sa podpisujú na kombináciu vyššieho štartovacieho výkonu. Ďalej nemožno opomenúť ani sľubované rýchlejší dobíjanie, ak je potreba doplniť kapacitu. Dokáže aj bez problémov odolať rôznym nízkym a vysokým teplotám.

Jedná sa o bezúdržbový model, ktorého hmotnosť činí 18,7 kilogramov. Zaujme silnú hodnotou štartovacieho prúdu, ktorý je 760 A. Dobrá a široko využiteľná je tiež samotná kapacita, ktorá má hodnotu 77 Ah.

Rýchle nabíjanie, vyššej štartovací prúd
Vypuklé držadlo mierne komplikuje inštaláciu

Varta Professional DC 12V 140Ah 800A

Varta Professional DC recenzie a test

Varta Professional DC už svojím názvom naznačuje, že patrí medzi to najlepšie, čo má táto značka k dispozícii. Jej unikátom je určite to, že sa jedná o model určený nielen pre tie najvýkonnejšie a elektronikou prešpikovaná autá. Tento model s napätím 12 V je možné využiť napríklad aj pri kempovaní, alebo na lodiach aj u karavanov.

Jedná sa o bezúdržbovou trakčnú batérii, ktorá ponúkne veľmi dobrú hodnotu štartovacieho prúdu, a to 800 A. Veľmi dobrá je aj jej kapacita, ktorá má hodnotu 140 A. Pólovanie je ľavej. Vzhľadom k parametrom a využitie má logicky aj vyššiu hmotnosť, presnejšie 37 kg.

Batéria ponúkne nielen skvelé parametre spojené s použitím, ale aj s dlhou životnosťou a odolnosťou. Konštrukcia je uzavretá, vďaka čomu nehrozí riziko spojené s vytečením elektrolytu.

Nielen pre osobné autá, perfektné parametre, dlhá životnosť
Vyššia váha (zodpovedá však kapacite)

Ako vybrať autobatériu

Batériu do auta je potrebné vyberať hneď podľa niekoľkých konkrétnych parametrov. Medzi prvé sa radí konkrétny typ batérií.

Typ autobatérie

Môže sa jednať o štandardnú údržbovou batériu s nutnosťou doplňovanie elektrolytu, ktorá sa používala hlavne v minulosti a je typická pre staršie autá. Dnes ju nahradili bezúdržbové batérie, u ktorých spomínané doplňovanie odpadlo a pre energeticky náročné automobily sú v podstate nevyhnutnosťou. Tretím variantom sú trakčné batérie, ktoré sú určené pre vyššiu a dlhšiu spotrebu energie. Trebárs pre lode, ale aj karavány alebo prívesy. Energia je oproti predchádzajúcim typom dodávaná v menšom a konštantnom množstve.

Použitá technológia

S ohľadom na konštrukciu autobatérie je potrebné pozrieť sa ešte na použité technológie. V minulosti to boli predovšetkým olovené batérie. V nich nechýbala napríklad aj štandardné kyselina sírová ako elektrolyt. O niečo lepšie variantom sú Ca/Ca batérie, ktoré však ťažko znášajú hlboké vybitie.

Bezúdržbové EFB autobatérie lepšie znášajú cyklické vybíjanie, sú odolnejšie proti otrasom a majú dlhšiu životnosť. AGM autobatérie netrpia samovybíjaním a sú vhodné do vozidiel so systémom štart-stop. Podobné poslednému spomínanému typu sú autobatérie s GEL technológií, kedy je elektrolyt v podobe kremičitého gélu a poskytujú tak vyšší komfort.

Rozmery batérie

Rozmery batérie sú zásadné hlavne preto, aby sa dokázala vojsť do priestoru, ktorý je pre ňu v motorovom priestore určený. Rolu hrá dĺžka, šírka, rovnako ako jej výška. Obvykle sú všetky hodnoty v stovkách milimetrov. Platí, že veľkosť autobatérie zodpovedá jej výkonu, teda výkonnejšie bude aj väčšie a ťažšie. Váha sa môže pohybovať v rozmedzí od 10 až po 30 kilometrov, a to u bežných modelov pre osobné vozidlá.

Kapacita a štartovací prúd

Ideálne je pri výbere zohľadniť kapacitu existujúce batérie, alebo sa riadiť pokynmi výrobca. Pokiaľ ide o priemer, tak pre benzínové vozidlá môže stačiť kapacita okolo 60 Ah, pri naftových to môže byť 70 Ah a viac. Samozrejme so stúpajúcim výkonom vozidla a tiež elektronikou je vhodné siahnuť aj po vyšších hodnotách.

Štartovací prúd je tiež jednou z hodnôt, ktorá sa odvíja hlavne od existujúcej batérie a tiež od toho, čo odporúča výrobca u vášho vozidla. Obvyklé hodnoty u vozidiel s benzínovým motorom a menšie elektrotechnickou výbavou sa pohybujú okolo 400 A. Vozidlá s naftovým motorom a väčším počtom elektroniky vyžadujú aj viac ako 640 A.

Pólovanie akumulátora

Autobatérie sa líšia aj posadením pólov. Dané označenie je štandardizované a ukazuje vždy to, kde sa nachádza kladný pól čiže hodnota +. Vo väčšine prípadov má autobatérie pólovanie pravé. Možno však nájsť aj také, ktoré majú ľavé (ázijskí výrobcovia), alebo dokonca umiestnené na stredu. To sa týka hlavne výrobcov zo zámoria.

4.3/5 - (39 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.