Domácnosť,

Aróma difuzéry: recenzie, test | Najlepšie elektrické a tyčinkové

Aróma difuzér je v poslednej dobe stále rozšírenejšie spôsob, ako prevoňať interiér. Nie je to však len o vôni samotné, ale aj o nálade, ktorú vám ich použitie navodí. Sú napokon tiež zaujímavým estetickým doplnkom. Okrem toho elektrické modely dokážu osviežiť nevetrané priestory a zvlhčiť vzduch alebo ponúknuť náladové LED osvetlenie.

Aróma difuzér funguje najčastejšie buď na princípe ultrasonického vlnenia alebo využíva na uvoľňovanie vône vonných tyčiniek. Je tak v oboch prípadoch ideálnou náhradou vonných sviečok, ktoré nemusia byť možné použiť všade, špeciálne potom tam, kde je zakázané používanie otvoreného ohňa, ako sú kancelárie či verejné budovy. Alternatívou mu tiež môže byť často zabudnutá, a v súčasnosti znovu objavená, katalytická lampa, ktorá okrem prevoňanie dokáže pohlcovať aj pachy.

Či už ide o elektrický aróma difuzér, alebo o tyčinkovej difuzér, existuje veľa rôznych dizajnových prevedení a spracovanie z rôznych materiálov. Najmä tyčinkové už obsahujú pri obstaraní náplň, do elektrických je spravidla potrebné ju dokúpiť. Pozornosť by sa mala venovať aj objemu, ktorý sa medzi výrobkami výrazne líši. Na základe parametrov, testov a používateľských skúseností sme pripravili výber zahrňujúce najlepšie aróma difúzory a ich recenzie.

Najlepšie aróma difuzéry – TOP 10

V tabuľke je výber 10 najlepších aróma difúzorov z testov a hodnotenia pre rok 2022.

VzhľadModelPrincípObjemNáplň 
Nature7 Sumó recenzie a testNature7 SumóUltrazvukový300 mlNie
Stadler Form Aroma Julia recenzie a testStadler Form Aroma JuliaUltrazvukový200 mlNie
Immax recenzie a testImmaxUltrazvukový250 mlNie
Aromacare Maha recenzie a testAromacare MahaUltrazvukový400 mlNie
Nature7 Fuji recenzie a testNature7 FujiUltrazvukový100 mlNie
Millefiori Air Design recenzie a testMillefiori Air DesignTyčinkovej-Nie
Santini Cosmetic Praha recenzie a testSantini Cosmetic PrahaTyčinkovej100 mlÁno
Yankee Candle Lemon Lavender recenzie a testYankee Candle Lemon LavenderTyčinkovej88 mlÁno
Maison Berger Paris Anti Odour Bathroom recenzie a testMaison Berger Paris Anti Odour BathroomTyčinkovej125 mlÁno
THD Diffusore Sandalo e Bergamotto recenzie a testTHD Diffusore Sandalo e BergamottoTyčinkovej200 mlÁno

Recenzie 10 aróma difúzorov

Nature7 Sumó

Nature7 Sumó recenzie a test

Osviežovač vzduchu Nature7 Sumó s difuzérom v jednom dokáže ako prevoňať interiér, tak zvlhčiť a tým osviežiť nevetrané priestory kombináciou vodnej hmly a esenciálnych olejov. Jeho dizajn súznie s harmonickou atmosférou, pre ktorej vytvorenie sú difúzory navrhnuté. Upúta všetkých milovníkov prírodných materiálov, pretože jeho povrch je zhotovený z dreva.

Náladu pomôže navodiť farebné osvetlenie až s 8 farbami. Časovač je možné nastaviť na 60, 180 a 360 minút a zaujme aj tým, že sa vie automaticky vypnúť po vyprázdnení nádobky. Jej objem je veľkorysých 300 ml a spotreba difúzora je 8 W. Osvetlenie LED diódami má praktické nastavenie, kedy si môžete vybrať jednu konkrétnu farbu, alebo farby nechať sa automaticky meniť.

Stadler Form Aroma Julia

Stadler Form Aroma Julia recenzie a test

Elektrický aróma difuzér Stadler Form Aróma Julia je prémiový produkt, ktorý poskytuje intervalový režim, kedy beží po dobu 10 minút a následne je 20 minút prestávka. V tomto režime môže pracovať až 54 hodín, čo je pomerne dlhá doba. Pri nepretržitom chode potom pracuje 16 hodín. Zaujala nás schopnosť rozprašovať vôňu v rozsahu 160 stupňov, čo nebýva pravidlom. Vďaka tomu dokáže miestnosť rovnomerne prevoňať a jeho chod je veľmi tichý.

Hoci objem nádržky má len 200 ml, vydrží na jedno naplnenie dlho a pri chode spotrebuje 14 W. Ako sme už uviedli, je to prémiový produkt, ktorý má vyššiu obstarávaciu cenu. Zaujme hlavne z pohľadu praktických funkcií, o niečo menej potom dizajnom, ktorý je síce elegantný, ale decentný. Produkt má kvalitné spracovanie a je možné ho zaobstarať aj vo viacerých farebných variantách.

Immax

Immax recenzie a test

Ultrazvukový difuzér Immax na prvý pohľad zaujme svojim elegantným dizajnom, vďaka ktorému sa ihneď stane módnym doplnkom v interiéri. Stojí na štvorici elegantných nožičiek a v hornej časti je potom umiestnený otvor pre výdych aromatických esencií. Horná časť dáva možnosť nastaviť až 7 farieb s možnosťou ich prelínanie podľa nálady. Náladové osvetlenie je napokon dnes veľkým hitom.

Veľmi dobre je na tom tiež praktická stránka modelu. Síce je tu menšia nádržka s objemom 250 ml, ale poteší možnosť nastaviť si časovač, ktorý ponúka hodnoty 30, 60 a 180 minút. Automaticky sa vedia vypnúť, keď sa vyprázdni nádobka. Použitie tohto výrobku je vhodné pre miestnosti o veľkosti 12 až 20 m2 a príkon tohto difuzéra je 10 W.

Aromacare Maha

Aromacare Maha recenzie a test

Elektrický difuzér Aromacare Maha je ďalším z produktov, ktoré vám pomôže navodiť chvíle relaxácie. Okrem klasickej aromaterapie vie zvlhčovať vzduch, a to produkciou vodnej hmly asi 40 až 50 ml za hodinu. Nádobka 400 ml tak vystačí na 8 až 10 hodín prevádzky. Vhodné je použitie v miestnosti o veľkosti 20 až 30 m2.

Časovanie si môžete nastaviť v intervaloch 60, 180 a 360 minút. Je tu 7 možných farebných variant LED osvetlenie, ktoré dokáže navodiť uvoľňujúcu atmosféru presne podľa vašej nálady. Dizajn je naozaj veľmi vydarený. Tento ultrasonický difuzér má elegantný tvar vázy z tmavého dreva, čo mu dodáva luxusný vzhľad i navodzuje pocit súzvuku s prírodou. Prístroj je z vyššej cenovej kategórie, čo môžeme označiť ako jeho jediný drobný zápor.

Nature7 Fuji

Nature7 Fuji recenzie a test

Elektrický aróma difuzér Nature7 Fuji zaujme svojimi malými rozmermi. Jeho nádobka má síce iba 100 ml, na druhú stranu vzhľadom k rozmerom prekvapí svojim výkonom. Ponúkne intervalovú prevádzku v režime 3 minúty prevádzky a 1 minúta pauzy. Na druhej strane tento interval by sa určite hodil dlhší, pretože v konečnom dôsledku ide v podstate o nepretržitý chod.

Vďaka svojim malým rozmerom sa schová kdekoľvek, takže sa hodí ako doplnok napríklad na pracovný stôl. Ponúka elegantný jednoduchý dizajn z imitácie svetlého dreva, svojou prírodnou čistotou tak doslova dýcha. Ovláda sa jednoducho horným tlačidlom, kde volíte režimy intervalový, nepretržitú prevádzku a nakoniec vypnutie. Spodné tlačidlo zase umožňuje nastaviť podsvietenia v 7 farbách a príkon je 7 W.

Millefiori Air Design

Millefiori Air Design recenzie a test

Vonný difuzér Millefiori Air Design nevyužíva elektrickú energiu, ale pritom ani vonné tyčinky a nabáda už svojim dizajnom na umiestnenie napríklad do kúpeľne. Celkovo je vhodný skôr na prevoňanie menších priestorov, s čím je potrebné počítať. Je však za veľmi zaujímavú cenu a ako sme už spomenuli, nemá vonné tyčinky, využíva hrdlo z neglazovanej keramiky, ktorá distribuuje vôňu.

Tiež celý výrobok je keramický, je z tradičného materiálu a vďaka tomu má nezameniteľný vzhľad. Čo možno považovať za nevýhodu je skutočnosť, že niektoré vonné esencie môžu spôsobiť zafarbenie vrchnej kvety. Tá by potom mohla dostať nepekný farebný nádych. Všetky spotrebiteľa však iste poteší príjemne nízka cena.

Santini Cosmetic Praha

Santini Cosmetic Praha recenzie a test

Difuzér Santini Cosmetic Praha využívajúce klasických vonných tyčiniek sa vyznačuje jemnou nevtieravou drevitú vôňou. Tá je pritom schopná jemne prevoňať celý byt. Vzhľadom k jemnej vôni sa dá odporučiť aj ako darček, takže máte veľkú šancu, že sa trafíte do vkusu väčšiny ľudí. Parfém inšpirovaný Prahou je navyše veľmi zaujímavou voľbou.

Okrem toho je difuzér v peknom balení, ktoré k darovanie niekomu blízkemu priamo nabáda. Vonné tyčinky sú súčasťou balenia a tyčinkovej difuzér zapadne do akéhokoľvek interiéru, klasického i moderného. Len by výrobca možno mohol voliť decentnejšie nápis na fľaši v modernom tvare kocky, ale to je o v kuse každého. Fľaštička má objem 100 ml.

Yankee Candle Lemon Lavender

Yankee Candle Lemon Lavender recenzie a test

Difuzér do bytu Yankee Candle Lemon Lavender ponúka peknú príjemnú vôňu, ktorá je schopná vydržať pomerne dlho. Ako už názov napovedá, jedná sa o zmes citrónu a kvetov levandule, čiže ide o sviežu nenáročnú vôňu s príjemnými tónmi. K distribúcii tejto prírodnej vône do bytu sa využíva vonných tyčiniek, ktoré sú samozrejme súčasťou balenia. Fľaštička má objem 88 ml a mala by vydržať asi 2 mesiace.

Na tomto výrobku nás na prvý pohľad zaujala zaujímavá maľovaná fľaštička, ktorá je naozaj veľmi pekná. Bude ale ladiť najmä s klasickými interiéry a interiéry, ktoré sú ladené do prírodných teplých tónov. V industriálnom interiéri či v interiéri moderného typu sa pravdepodobne nebude vynímať najlepšie. Aj na to je potrebné pri výbere difuzéru myslieť, aby ladil s vaším štýlom.

Maison Berger Paris Anti Odour Bathroom

Maison Berger Paris Anti Odour Bathroom recenzie a test

Domáci difuzér Maison Berger Paris Anti Odour Bathroom ponúkne v balení 8 kusov polymérových tyčiniek a fľaštičku s interiérovým parfumom o objeme 125 ml. Každá tyčinka má dĺžku 21 cm a jej savý materiál dokáže rovnomerne prevoňať celú miestnosť. Vo vôni je zastúpená obľúbená levandule a tiež svieže morské aróma s tónmi pačuli.

Vonné tyčinky možno použiť s rovnakým parfumom opakovane a tiež je možné dopĺňať náplň parfumu. Fľaštička je decentného a moderného tvaru kocky, je tiež zaujímavým námetom na darček.

THD Diffusore Sandalo e Bergamotto

THD Diffusore Sandalo e Bergamotto recenzie a test

Aróma difuzér THD Diffusore Sandalo e Bergamotto podľa recenzií rad užívateľov ponúka veľmi príjemnú vôňu. Z jeho názvu iste spoznáte, že táto vôňa váš interiér rozohrá tóny santalového dreva a bergamotu. Do jeho valcovej fľaštičky môžete umiestniť až 9 pribalených vonných tyčiniek a celkový dizajn padne hlavne do jemnejších interiérov.

Chcete jemnejšiu vôňu? Dajte menej tyčiniek. Chcete intenzívne prevoňanie? Vložte ich do fľaštičky viac. Fľaštička má objem 200 ml, a tak vydrží pomerne dlho. Tento interiérový parfum je navyše za veľmi príjemnú cenu, čo z neho robí produkt s veľmi dobrým pomerom cena výkon.

Ako vybrať aróma difuzér

Ako sme už načrtli v úvode, aróma difúzorov existuje viac druhov a záleží na tom, čo od nich očakávate. Vône do interiéru možno riešiť ako vonnými sviečkami, tak aromalampy, ktoré však v niektorých prípadoch nie je možné použiť. Je to najmä tam, kde je z bezpečnostných dôvodov zakázaná manipulácia s otvoreným ohňom. Tiež prevoňanie súkromných priestorov v kombinácii s otvoreným ohňom je v mnohých prípadoch nevhodné, napríklad ak nemôžeme na sviečky či aromalampy neustále dohliadať.

Našťastie v dnešnej dobe možno sviečky a aromalampy veľmi dobre nahradiť. Môžeme si tak dopriať vône v interiéri a vyhnúť sa nebezpečenstvu vzniku požiaru. Obľúbené sú najmä dva druhy aróma difúzorov. prvý z nich funguje na princípe ultrasonického vlnenia, tzv. ultrazvukový aróma difuzér, druhý je potom oveľa jednoduchšie, pretože využíva klasických vonných tyčiniek.

Elektrický difuzér

Ak vsadíte na moderné technológie, a zvolíte aróma difuzér elektrický, tak vám poskytne navyše rad zaujímavých funkcií. Z nádobky so zmesou vody a éterických olejov sa uvoľňuje jemná hmla vďaka ultrazvukovým vibráciám. Týmto spôsobom je taký difuzér tiež schopný zvlhčovať vzduch.

Charakteristickou vlastnosťou elektrických aróma difúzorov je schopnosť uvoľňovať vôňu do okolia rovnomerne. Môžete navyše využiť schopností je načasovať a mnohé sa vedia vypnúť v prípade, že je nádobka so zmesou vody a olejov prázdna. Ďalšie časovanie je potom možné pre nastavenie spúšťania v rôznych intervaloch.

Elektrický aróma difuzér okrem zvlhčovanie vzduchu a rozptyľovanie vône tiež spravidla ponúka rôzne doplnkové funkcie.

Funkcie a parametre ultrazvukového difuzéra

Jedná sa najmä o obľúbené náladové LED osvetlenie, kde si môžete vyberať z niekoľkých farieb podľa vašej momentálnej nálady. Podľa toho sa vám tak podarí doma navodiť uvoľnenú atmosféru presne podľa vašich predstáv.

Pri výbere aróma difuzéra sa zamerajte aj na deklarovanú dobu prevádzky. V tejto súvislosti by vás mal zaujímať objem zásobníka, podľa čoho spoznáte, ako dlho vám asi vydrží pracovať na jednu náplň. Niektorí výrobcovia tiež uvádzajú veľkosť miestnosti, v akej je vhodné prístroj používať. Dajte si pozor na to, že hlavne väčšie prístroje môžu byť trochu hlučnejšie.

Ovládanie

Elektrické difuzéry sa ovládajú veľmi jednoducho. Do zásobníka sa naleje voda a pridá sa niekoľko kvapiek vhodného esenciálneho oleja. Vôňa je samozrejme čisto na vás, podľa toho, čo vám vyhovuje. Na trhu v tomto prípade existuje veľké množstvo esenciálnych olejov, ktoré vám môžu pomôcť zlepšiť náladu, alebo sa treba zbaviť bolesti hlavy. Potom je možné nastaviť tlačidlami spôsob chodu, ktorý môže byť buď nepretržitý, prípadne u niektorých prístrojov intervalový. Každý difuzér sa môže ovládať samozrejme trochu inak. Ak difuzér umožňuje nastavenie LED svetiel, je tu teda tiež samostatné tlačidlo pre túto činnosť.

Tyčinkovej difuzér

Nie ste príliš na technické vychytávky? Potom vás určite osloví prevoňanie miestností oveľa tradičnejším spôsobom, a to vonnými tyčinkami. Výhodou je, že od vás nie je požadované ovládanie žiadneho technického zariadenia, všetko je úplne jednoduché.

Vonné tyčinky do seba naťahujú vôňu z flakónku s interiérovým parfumom. Ak chcete zvýšiť intenzitu vône, pridáte ľahko viac voľných tyčiniek. Ešte vyšší intenzity dosiahnete, keď po čase tyčinky otočíte. Vonné tyčinky možné spravidla používať opakovane, ale pozor, iba s jedným druhom parfumu. V opačnom prípade by so vône zmiešali a výsledok by vás nemusel potešiť.

Keďže fľaštička s vonnými tyčinkami nemá žiadny pohon, tak je žiaduce ju umiestniť vždy tam, kde je vhodné prúdenie vzduchu, aby sa vôňa dobre linula miestností. V opačnom prípade by bola schopnosť prevoňanie veľmi nízka. Nie je však zase dobré umiestňovať ju treba do prievanu, pretože nadmerné prúdenie vzduchu tiež nie je ideálne a môže sa rýchlejšie spotrebovávať náplň. Najlepšie je preto kompromis, a ako vhodné miesto nájdete? Skúste to napríklad malým trikom pomocou plameňa sviečky.

Provedenie a dizajn

Väčšina aróma difúzorov je skvelým dizajnovým doplnkom interiéru. Elektrické difuzéry mávajú zaujímavé designy inšpirované prírodnými tvarmi a treba elegantnou textúrou dreva. Skvele padnú do všetkých druhov interiérov vrátane tých moderných, kde budú pútavým doplnkom.

Difúzery s tradičnými vonnými tyčinkami sú tiež skvelým spestrením interiéru. Môžu štýlovo doplniť priestory nielen doma, ale tiež napríklad v masážnych salónoch, wellness centrách a podobne.

Elektrické, alebo tyčinkové?

Aký spôsob zvoliť na prevoňanie interiéru je samozrejme len a len na vás. Z toho, čo sme si povedali, je zrejmé, že elektrický aróma difuzér ponúka viac možností, či už je to funkcia zvlhčovače, ambientného osvetlenie alebo časovača a rovnomernú distribúciu vône. Na druhú stranu sú tieto elektrické prístroje drahšie ako klasické vonné tyčinky. Použitie vonných tyčiniek je zase spojené čisto s vôňou a nič navyše od nich nečakáme, tiež sú do istej miery v porovnaní s elektrickými len na jedno použitie. Na druhú stranu sa hodia do väčšiny interiérov a ich bezúdržbovosť mnoho spotrebiteľov ocení.

4.4/5 - (19 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.