Elektronika,

Android TV box: Recenzie 10 najlepších

Android TV box je v podstate malá škatuľka, ktorú pripojíte ľahko k vašej existujúcej televízii. Pretože obsahuje operačný systém Android, môžete prostredníctvom jeho aplikácií napríklad prehrávať filmy zo sieťového úložiska či z internetových služieb, rovnako tak prehrávať hudbu, prezerať vaše fotografie z dovolenky alebo si trebárs zahrať rôzne hry. Rovnako tak ľahko dokáže prepojiť televíziu a váš chytrý telefón.

Android TV box môže urobiť z vašej starej TV multimediálne centrum. Rovnako tak ho môžete použiť v kombinácii so svojou smart TV, ktorej systém vám z nejakého dôvodu nevyhovuje. Môže to byť jednak z dôvodu plynulejšie ovládanie, ale aj z dôvodu jej obmedzenej ponuky funkcií. S Androidom toho predsa len dokáže vaša televízia oveľa viac.

Jednotlivé produkty sa líšia jednak hardvérovým vybavením, kde dominuje veľkosť uložiska, výkon, portová výbava, tak aj verzie inštalovaného systému. Väčšina súčasných smart TV boxov dokáže prenášať obraz vo 4K, ale v ponuke sú stále aj modely prenášajúce iba full HD. Z hľadiska užívateľského komfortu je dobré, ak obsahuje diaľkový ovládač, čo tiež nebýva samozrejmosťou. Na základe parametrov, testov a používateľských skúseností sme pripravili výber zahrňujúce najlepšie android TV boxy a ich recenzie.

Najlepšie Android TV boxy – TOP 10

V tabuľke je výber 10 najlepších Android TV boxov z testov a hodnotenia pre rok 2022.


Zobraziť celú ponuku

Porovnanie parametrov

 Google Chromecast 3Xiaomi Mi Tv Box STesla MediaBox X700 ProEvolveo MultiMedia Box M8 MMBXStrong SRT 2023techBite Flix TV BoxTesla MediaBox QX4Google Chromecast UltraMinix NEO U9-HSencor SMP 5001PRO
Diaľkový ovládačNieÁnoÁnoÁnoÁnoNieÁnoNieÁnoÁno
Hmotnosť43 g177 g175 g218 g150 g300 g147 g47 g300 g168 g
Rozmery5,2 x 5,2 x 1,4 cm10,1 x 10,1 x 1,95 cm10,7 x 10,7 x 2 cm12 x 12 x 2 cm8,5 x 8,5 x 1,85 cm12 x 12 x 2,8 cm5 x 10,5 x 1,8 cm5,8 x 5,8 x 1,4 cm12,7 x 12,7 x 2,2 cm9,9 x 9,9 x 2 cm
Operačná pamäť-2 GB4 GB3 GB1 GB2 GB2 GB-2 GB1 GB
ViacViacViacViacViacViacViacViacViacViac

Recenzie 10 Android TV boxov

Google Chromecast 3

Google Chromecast 3 recenzie a test

Android TV box Google Chromecast 3 je riešením pre vašu televíziu priamo od tvorca operačného systému Android. Môžete sa tak spoľahnúť na maximálnu funkčnosť, jednoduchosť ovládania a rýchlosť streamovanie obsahu. Zariadenie ponúka kompaktný dizajn, takže ho jednoducho schováte napríklad za televíziu.

Páči sa nám fakt, že nevyžaduje napájanie zo zásuvky, vystačí si s napájaním z USB portu. Prístroj podporuje rozlíšenie Full HD, konkrétne teda 1080p pri 60 fps. Ponúkne duálnou Wi-Fi 2,4 a 5 GHz, ale aj možnosť pripojenia cez LAN. Samozrejmosťou je HDMI a už spomínané rozhranie USB.

Zariadenie bez problémov zvláda prehrávať do vašej televízie obsah z vášho mobilu, tabletu či počítača, môžete prehrávať aj obsah zo sociálnych sietí. Jediné, čo sa dá zariadenie vytknúť, je najmä nie celkom vždy správne fungujúci aplikácie Google Home a v dôsledku toho je občas nutné zariadenie reštartovať.

Jednoduché nastavenie pre netechnické typy, plynulý chod, nízka cena
Bez podpory 4K

Xiaomi Mi Tv Box S

Xiaomi Mi Tv Box S recenzie a test

Xiaomi Mi Tv Box S je multimediálne zariadenie od obľúbeného výrobca, ktoré disponuje operačným systémom Android Oreo. Zvláda 4K rozlíšenie pri 60 fps a Dolby alebo DTS audio. Za relatívne nízku cenu vám ponúkne tiež integrovaný Chromecast a zvláda veľmi dobre zrkadlenie obsahu na ďalšie zariadenia.

Vzhľadom k širokej ponuke funkcií a podpore väčšiny aplikácií pre Android tak nebudete mať problém s prehrávaním multimediálneho obsahu. Či už sa jedná o služby streamující filmy, hudbu alebo videá z internetu, všetko funguje, ako má.

Xiaomi TV box je vybavený ako duálnou Wi-Fi 2,4 a 5 GHz, tak bluetooth modulom. Nevyhnutné pripojenie zvládne prostredníctvom HDMI alebo USB. Zariadenie je vybavené diaľkovým ovládaním, pričom možno ovládať tiež hlasom cez Google Asistenta a obsah z Google Play môžete ukladať na 8GB úložisko.

Integrovaný Chromecast, zrkadlenie, pomer ceny a výkonu
Absencia LAN portu

Tesla MediaBox X700 Pro

Tesla MediaBox X700 Pro recenzie a test

Android TV Tesla MediaBox X700 Pro patrí medzi drahšie Android boxy, ale výbava tomu rozhodne odpovedá. Zvládne rozlíšenie 4K pri 60 fps, na čo má dostatočný výkon. Má 4 GB operačnej pamäte a 32GB úložiskom pre váš obsah. Samozrejmosťou je v tejto cenovej kategórii duálna Wi-Fi a tiež LAN, samozrejmosťou je potom rozhranie HDMI, USB a bluetooth.

Tento prístroj má v sebe čistý Android Oreo, ktorý je dobrým základom pre multimediálne centrum. Vďaka výkonnému hardvéru zvládnete bez problémov prehrávať videá, hudbu a prezerať fotografie úplne plynulo bez sekania. Problém by ste nemali mať tiež s externými i vloženými titulky. S aplikáciou KODI zvládne ľubovoľné formáty videa.

Zariadenie má unikátny ovládač s gyroskopom AirMouse, ktorý vie kopírovať pohyb vašej ruky v priestore. Prakticky jediné, čo možno tomuto zariadeniu vytknúť, je absencia podrobnejšieho manuálu, či už k samotnému boxu alebo k ovládaču.

Vysoký výkon, plynulý chod na čistom Androidu, unikátny ovládač
Strohý manuál

Evolveo MultiMedia Box M8 MMBX

Evolveo MultiMedia Box M8 MMBX recenzie a test

Multimediálne centrum Evolveo MultiMedia Box M8 MMBX je zariadenie s vyššou cenovkou, ponúkajúca však dostatočný komfort vďaka vysokému výkonu. Má 3 GB operačnej pamäte s vstavaným úložiskom 16 GB, ktoré by mohlo byť predsa len v tejto cenovej relácii o niečo väčší.

Samozrejmosťou je duálna Wi-Fi, ďalej LAN alebo bluetooth, nechýba ani HDMI či USB. Prístroj dokonca disponuje čítačkou pamäťových kariet microSDHC a SDXC, inštalovaný je operačný systém Android 7.1 a podporuje samozrejme väčšinu video formátov, hudobných formátov aj formátov obrázkov. Prehrávať zvláda tiež 4K obsah, s ktorým si hravo poradí vďaka dostatku výkonu.

Vzhľadom k výkonu nebudete mať problém ani s rýchlosťou zariadení, s ohľadom na starší systém a horšiu nadstavbu však občas naráža na limity. Menej technické typy môžu bojovať s trochu zložitejším nastavením, čo je ešte znásobené veľmi slabým manuálom.

Slušný výkon, väčšinou bez sekania, vyššia cena
Staršie operačný systém

Strong SRT 2023

Strong SRT 2023 recenzie a test

Android TV box Strong SRT 2023 je prístroj, ktorý toho za relatívne nízku cenu dokáže pomerne veľa ponúknuť. Najmä poteší prítomnosť KODI, vďaka ktorému zvládnete prehrávať ľubovoľný obsah. Vie tiež DLNA pre jednoduché zdieľanie multimédií a hardware zvládne tiež 4K rozlíšenie.

Dostupné úložisko je len 8 GB, čo však možno vzhľadom na cenovku odpustiť. Pripojenie môžete vykonať prostredníctvom Wi-Fi alebo LAN a samozrejmosťou je bluetooth, HDMI i USB. Trošku problémy s ovládaním vám môže robiť veľmi jednoduchý ovládač, ale ten možno nahradiť bezdrôtovou klávesnicou alebo myšou.

Celkovo sa jedná o slušné multimediálne centrum, ktoré však poháňa staršie Android 7.1. Bez problémov si však poradí s väčšinou obsahu z internetu, vrátane IPTV alebo satelitom. Chod prístroja je plynulý, rýchly a celkovo bezproblémový.

Nízka cena, bezproblémový chod, prítomnosť KODI
Slabší ovládač

techBite Flix TV Box

techBite Flix TV Box recenzie a test

Android TV techBite Flix TV Box je zariadenie skôr zo strednej cenovej hladiny, pričom je vybavené OS Android TV 8.0. Prístroj má k dispozícii 2 GB ram, pričom by mal mať dostatok výkonu pre zvládanie aj 4K rozlíšení. Úložisko má 8 GB a konektivitu môžete realizovať buď pomocou duálne Wi-Fi, prípadne cez klasický LAN port.

Zariadenie je vybavené aj rozhraním bluetooth a je tu HDMI výstup. Ovládať ho môžete aj pomocou bezdrôtovej klávesnice. Súčasťou balenia je ďalej diaľkový ovládač, v ktorom je mikrofón, ktorý vám umožní zariadenie ovládať aj pomocou hlasu. Mnohé tiež poteší dobre zvládnuté zrkadlenie.

Vzhľadom na to, že použitý systém je čistý, je zariadenie rýchle, reaguje svižne a rýchlo štartuje. Prístroj má integrovaný Chromecast a pripojiť môžete ďalšie ovládače, ako je treba gamepad. Vzhľadom k nastavenej cene nemožno príliš veľa vytknúť, snáď len veľmi stručný manuál, s ktorým by mohli bojovať menej technicky založení spotrebitelia.

Integrovaný Chromecast, vydarený diaľkový ovládač, pomer ceny a výkonu
Stručný manuál

Tesla MediaBox QX4

Tesla MediaBox QX4 recenzie a test

Tesla MediaBox QX4 vám za veľmi zaujímavú cenu ponúkne už v základe populárnou aplikácii KODI a môže tak byť vaším multimediálnym centrom pre filmy, hudbu i videa. Ľahko ju takisto aktualizujete cez Google Play. Zariadenie zvláda prehrávať 4K videa vrátane titulkov, avšak je tu už staršie verzie systému Android 7.1.2 Nougat.

Samotný hardvér má 2 GB operačnej pamäte a 16GB úložisko, čo je vzhľadom k cene veľmi slušné. Využiť môžete pripojenie cez Wi-Fi alebo cez LAN a samozrejmosťou je aj rozhranie bluetooth, HDMI či USB.

Trošku horšie je na tom pribalený ovládač, preto je lepšie kúpiť pre jednoduchšie ovládanie bezdrôtovú myš a klávesnicu. V balení okrem ovládača nejdete aj HDMI kábel, napájací zdroj a pomerne dobre spracovaný manuál a s ktorým nebude mať problém so sprevádzkovaním ani laik.

Slušný výkon, KODI v základe, dobrý manuál
Slabší ovládač

Google Chromecast Ultra

Google Chromecast Ultra recenzie a test

Smart TV box Google Chromecast Ultra je zariadenie pre fajnšmekrov priamo od tvorca Androidu. Jedná sa o vylepšenú verziu klasického Chromecastu od Googlu, ktorý zvláda aj 4K obsah a poradí si s technológiou HDR. Vo výbave nájdete HDMI, microUSB a tiež Wi-Fi alebo LAN konektor.

Hlavnou devízou tohto zariadenia je okamžité zrkadlenie obrazovky vo 4K. Prístroj vsádza na jednoduchosť, veľmi dobre tak zvláda to, k čomu bol primárne určený. Ak máte v domácom ekosystéme aj ďalšie Android zariadenia, budete Chromecast s nadšením ovládať aj pomocou Google Asistenta.

Služby pre streamovanie videa idú úplne bez problémov a s výborným obrazom, pričom streamovanie okien prehliadača je tiež veľmi dobré. Celkovo vzaté sa jedná o skvelý prístroj pre nadšencov do Google technológií. Ovládať možno zariadenie z mobilného telefónu či počítača, pričom po prvotnom nastavenie už nie sú žiadne ďalšie nutná.

Jednoduché ovládanie, súhra s Google službami, pomer ceny a výkonu
Vyžaduje externé napájanie

Minix NEO U9-H

Minix NEO U9-H recenzie a test

Android box Minix NEO U9-H zvláda prehrávať médiá cez USB, Audio aj video streaming. Predinštalovaná aplikácia KODI vám potom ešte rozšíri funkcie tohto zariadenia. Jedná sa o prístrojoch vyššej cenovej kategórie, avšak napriek tomu disponuje iba 2 GB RAM a 16GB úložiskom. Vďaka výkonnému čipu však zvláda 4K rozlíšenie.

Samozrejmosťou je v tejto cenovej relácii duálna Wi-Fi a pripojenie môžete realizovať tiež káblom. Okrem iného ponúka okrem spomínaného rozhranie USB, aj HDMI a bluetooth. V balení nájdete všetky potrebné káble, čo je potešujúce.

Pribalený je tiež infra ovládač, avšak pre väčší komfort ovládania je vhodnejšie zaobstarať si bezdrôtovú myš a klávesnicu, funkcie ovládača nemusí na všetko stačiť. Všeobecne by sme očakávali za túto cenu prepracovanejšie ovládač a výraznejšie nevýhodou je už trochu starší systém Android 6.0.1 Marshmallow.

Rýchly štart, v základnej výbave KODI, bohaté príslušenstvo
Vyššia cena

Sencor SMP 5001PRO

Sencor SMP 5001PRO recenzie a test

Smart TV box Sencor SMP 5001PRO má v sebe integrovanú aplikáciu KODI, za veľmi nízku cenu tak ponúka zaujímavú funkcionalitu a okrem toho zvláda zdieľanie médií cez DLNA. Využiť môžete Wi-Fi pripojenie i konektivitu káblom, k dispozícii je ďalej HDMI a USB.

Hardvérová výbava zariadenie je pomerne slabšia, preto zvláda iba Full HD. Operačná pamäť má kapacitu 1 GB a úložisko vám ponúka 8 GB priestoru. Ak však hľadáte prístroj za nízku cenu a nemáte 4K televíziu, určite nie je potreba investovať viac financií.

Bohužiaľ pomerne výraznejšiu výčitku máme k absencii podpory Google Play. Práve preto je o to dôležitejšie, že výrobca nezabudol na integráciu už spomínanej aplikácie KODI. Nepoteší vás ďalej ani pomerne starý systém Android 5.1, ale pri danej cene to nemusí nenáročným používateľom vôbec vadiť.

Nízka cena, integrovaná aplikácia KODI, pre Full HD bezproblémové
Bez Google Play

Ako vybrať Android TV box

Než sa pustíte do výberu práve toho vášho Android TV boxu, zamyslite sa nad tým, čo vás vedie k jeho obstaranie. Podľa toho sa totiž odvíjajú nároky, aké na zariadení budete mať. Väčšina ľudí sa týmto spôsobom pokúša rozšíriť schopnosti svojej staršej televízie, v niektorých prípadoch je ale tiež náhradou nevyhovujúceho systému chytré televízie. Poďme sa teraz spoločne pozrieť na to, čo by vás pri výbere takéhoto prístroja malo zaujímať.

Výkon aneb hardvérová výbava

Samotné zariadenie je v podstate malým počítačom, kde sa môže skrývať najrôznejšie hardware. Ten do značnej miery predurčuje, čo všetko takéto zariadenie zvládne. Pre plynulý chod samotného prístroja a nainštalovaného operačného systému Android je dôležitá predovšetkým veľkosť operačnej pamäte. Lacnejšie prístroje mávajú 1 GB operačnej pamäte, čo by mohlo byť pre novšie verzie Androidu už nedostatočné. Drahšie zariadenie potom majú 2 GB a viac operačnej pamäte. Lacnejšie zariadenia obsahujú spravidla štvorjadrové procesory, vyššie kategórie prístrojov potom ponúkajú osemjadrový čipy.

Rozlíšenie

Výkonnejšie a drahšie prístroje už vie streamovať 4K obsah, je vhodné takéto zariadenie zaobstarať, ak máte novú televíziu alebo plánujete v najbližšej dobe zaobstarať TV s týmto rozlíšením. V opačnom prípade možno pomerne výrazne ušetriť, pretože Android TV box podporujúce len full HD rozlíšenie býva často lacnejšie. Keď ho teda kupujete k televízii práve s týmto rozlíšením, nie je nutné utrácať za 4K TV boxy, pre nenáročných spotrebiteľov budú tie s rozlíšením Full HD úplne dostačujúce.

Veľkosť vnútorného úložiska

Ďalší aspekt, kde je veľmi dôležité, ako budete svoje zariadenie používať, spočíva v úložisku. Niektoré prístroje môžu slúžiť iba na účely konzumácie online obsahu, či už z YouTube, Spotify, Netflix, HBO GO a rady ďalších internetových služieb. Rovnako tak pre príjem satelitnej televízie alebo IPTV.

Ak však začnete mať potrebu si napríklad nahrávať filmy, určite by vás mala zaujímať kapacita úložiska. Základné modely začínajú na 8 GB, kvalitnejšie Android TV box potom ponúkne aj 32 GB pamäte pre ukladanie vašich súborov a priemer sa pohybuje na kapacite 16 GB. Väčšiu kapacitu možno riešiť externým úložiskom, prípadne niektoré modely podporujú aj rozširujúce pamäťové karty.

Konektivita a porty

Dobre si tiež rozmyslite, aké budete potrebovať komunikačné rozhranie. Ak napríklad chcete pripojiť Android TV box do lokálnej siete káblom, budete potrebovať RJ-45 vstup pre LAN. Nie je pritom pravidlom, že ho zariadenia majú. Pre bezdrôtové pripojenie sa zase pozerajte na Wi-Fi, ktorá môže byť aj dvojpásmová.

Štandardom je prítomnosť HDMI pre prepojenie s televízorom. Pokiaľ si potrpíte na kvalitný zvuk, zaujímajte sa aj o audio výstupy. Rozdiely sú aj v počte USB portov, k niektorým prístrojom môžete pripojiť externý disk, gamepad, myš a ďalšie zariadenia. Android TV box sa spravidla pripája do vašej existujúcej siete, zatiaľ čo podobné streamovacie zariadenie s názvom Miracast si vytvára sieť vlastnou.

Operačný systém a funkcie

Vlastnosti vášho zariadenia do značnej miery ovplyvňuje operačný systém, ktorý je na ňom nainštalovaný. Niektoré prístroje môžu mať starší operačný systém, ktorý nemusí byť jednoduché nahradiť novším. Aktuálna verzia systému je tiež dôležitá pre prístup k aktuálnym verziám aplikácií v Google Play, ako je populárny YouTube, Facebook, Skype alebo rôzne hry.

Pre rozšírenie schopnosťou prehrávania multimediálneho obsahu a podporovaných formátov sa hodí aj aplikácia KODI, ktorá môže byť na niektorých zariadeniach už predinštalovaná. Ak vás táto aplikácia na prehrávanie filmov a videí zaujíma, je dôležité overiť si, či ju prístroj obsahuje alebo či ju možno nainštalovať.

4.3/5 - (27 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.