Elektronika,

Android TV box: Recenzie 10 najlepších

Android TV box je v podstate malá škatuľka, ktorú pripojíte ľahko k vašej existujúcej televízii. Pretože obsahuje operačný systém Android, môžete prostredníctvom jeho aplikácií napríklad prehrávať filmy zo sieťového úložiska či z internetových služieb, rovnako tak prehrávať hudbu, prezerať vaše fotografie z dovolenky alebo si trebárs zahrať rôzne hry. Rovnako tak ľahko dokáže prepojiť televíziu a váš chytrý telefón.

Android TV box môže urobiť z vašej starej TV multimediálne centrum. Rovnako tak ho môžete použiť v kombinácii so svojou smart TV, ktorej systém vám z nejakého dôvodu nevyhovuje. Môže to byť jednak z dôvodu plynulejšie ovládanie, ale aj z dôvodu jej obmedzenej ponuky funkcií. S Androidom toho predsa len dokáže vaša televízia oveľa viac.

Jednotlivé produkty sa líšia jednak hardvérovým vybavením, kde dominuje veľkosť uložiska, výkon, portová výbava, tak aj verzie inštalovaného systému. Väčšina súčasných smart TV boxov dokáže prenášať obraz vo 4K, ale v ponuke sú stále aj modely prenášajúce iba full HD. Z hľadiska užívateľského komfortu je dobré, ak obsahuje diaľkový ovládač, čo tiež nebýva samozrejmosťou. Na základe parametrov, testov a používateľských skúseností sme pripravili výber zahrňujúce najlepšie android TV boxy a ich recenzie.

Najlepšie Android TV boxy – TOP 10

V tabuľke je výber 10 najlepších Android TV boxov z testov a hodnotenia pre rok 2024.


Zobraziť celú ponuku

Porovnanie parametrov

 Google Chromecast 3Xiaomi Mi Tv Box STesla MediaBox XA400Xiaomi Mi TV StickGoogle Chromecast 4Evolveo MultiMedia Box C4Strong SRT401LEAP-S1Google Chromecast UltraHomatics Dongle QThomson THA100
Diaľkový ovládačNieÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoNieÁnoÁno
Hmotnosť43 g177 g170 g28,5 g55 g100 g200 g47 g185 g170 g
Rozmery5,2 x 5,2 x 1,4 cm10,1 x 10,1 x 1,95 cm11 x 11 x 2,2 cm3 x 9,2 x 1,5 cm6,1 x 16,2 x 1,25 cm11 x 11 x 2 cm11 x 11 x 2,2 cm5,8 x 5,8 x 1,4 cm7,7 x 5,3 x 1,5 cm11 x 11 x 2 cm
Operačná pamäť-2 GB2 GB1 GB2 GB4 GB2 GB-2 GB2 GB
ViacViacViacViacViacViacViacViacViacViac

Recenzie 10 Android TV boxov

Google Chromecast 3

Google Chromecast 3 recenzie a test

Android TV box Google Chromecast 3 je riešením pre vašu televíziu priamo od tvorca operačného systému Android. Môžete sa tak spoľahnúť na maximálnu funkčnosť, jednoduchosť ovládania a rýchlosť streamovanie obsahu. Zariadenie ponúka kompaktný dizajn, takže ho jednoducho schováte napríklad za televíziu.

Páči sa nám fakt, že nevyžaduje napájanie zo zásuvky, vystačí si s napájaním z USB portu. Prístroj podporuje rozlíšenie Full HD, konkrétne teda 1080p pri 60 fps. Ponúkne duálnou Wi-Fi 2,4 a 5 GHz, ale aj možnosť pripojenia cez LAN. Samozrejmosťou je HDMI a už spomínané rozhranie USB.

Zariadenie bez problémov zvláda prehrávať do vašej televízie obsah z vášho mobilu, tabletu či počítača, môžete prehrávať aj obsah zo sociálnych sietí. Jediné, čo sa dá zariadenie vytknúť, je najmä nie celkom vždy správne fungujúci aplikácie Google Home a v dôsledku toho je občas nutné zariadenie reštartovať.

Jednoduché nastavenie pre netechnické typy, plynulý chod, nízka cena
Bez podpory 4K

Xiaomi Mi Tv Box S

Xiaomi Mi Tv Box S recenzie a test

Xiaomi Mi Tv Box S je multimediálne zariadenie od obľúbeného výrobca, ktoré disponuje operačným systémom Android Oreo. Zvláda 4K rozlíšenie pri 60 fps a Dolby alebo DTS audio. Za relatívne nízku cenu vám ponúkne tiež integrovaný Chromecast a zvláda veľmi dobre zrkadlenie obsahu na ďalšie zariadenia.

Vzhľadom k širokej ponuke funkcií a podpore väčšiny aplikácií pre Android tak nebudete mať problém s prehrávaním multimediálneho obsahu. Či už sa jedná o služby streamující filmy, hudbu alebo videá z internetu, všetko funguje, ako má.

Xiaomi TV box je vybavený ako duálnou Wi-Fi 2,4 a 5 GHz, tak bluetooth modulom. Nevyhnutné pripojenie zvládne prostredníctvom HDMI alebo USB. Zariadenie je vybavené diaľkovým ovládaním, pričom možno ovládať tiež hlasom cez Google Asistenta a obsah z Google Play môžete ukladať na 8GB úložisko.

Integrovaný Chromecast, zrkadlenie, pomer ceny a výkonu
Absencia LAN portu

Tesla MediaBox XA400

Tesla MediaBox XA400 recenzie a test

Android TV box Tesla MediaBox XA400 je vybavený moderným operačným systémom Android TV 10, vďaka ktorému máte možnosť nainštalovať nepreberné množstvo aplikácií. Operačný systém je certifikovaný, teda s ním nebudú nikdy žiadne problémy. Naplno si budete môcť užiť aplikácie ako sú HBO, YouTube, Netflix alebo Kuki.

Vďaka integrovanej pamäte 8 GB môžete toto multimediálne centrum využívať naplno. Užívatelia v recenziách chvália plynulý chod zariadenia, malé rozmery a výbornú funkčnosť všetkej konektivity. K zariadeniu sa dá pripájať primárne cez Wi-Fi, ďalej cez konektor RJ-45, USB, alebo cez HDMI. Samozrejmosťou je potom možnosť vložiť pamäťovú kartu na rozšírenie vnútorného úložiska.

Okrem spomínaného nechýba ani Bluetooth konektivita a poteší, že súčasťou balenia je aj základný ovládač. Práve k ovládaču smerujú výhrady niektorých spotrebiteľov, ktorí na ňom postrádajú numerické tlačidlá. Kanály je však možné prepínať aj bez nich, a navyše je vďaka tomu ovládač kompaktných rozmerov.

Moderný Android TV 10, zabudovaný Chromecast, všesmerová výkonná Wi-Fi anténa
Nič zásadného

Xiaomi Mi TV Stick

Xiaomi Mi TV Stick recenzie a test

Android box Xiaomi Mi TV Stick má oproti mnohým veľmi kompaktné rozmery, vďaka ktorým sa hodí do stiesnených miest a niektorí ho aj s obľubou používajú pri cestovaní. Oproti väčším modelom nie je Xiaomi TV Stick o nič zásadné ochudobnený, má vstavaný chromecast a spustíte cez neho na akejkoľvek televízii s HDMI väčšinu obľúbených aplikácií.

Niektoré užívateľské skúsenosti hovoria o nemožnosti spúšťať aplikáciu o2 TV, iné recenzie toto tvrdenie naopak vyvracajú. Jednoznačnou nevýhodou je však podpora iba rozlíšenia full HD, už štandardným 4K tento Android do TV nedisponuje.

Kvôli veľmi kompaktným rozmerom tu výrobca už nevmestnal čítačku pamäťových kariet, vystačiť si pre to budete musieť len s integrovanou pamäťou 8 GB. Samozrejmosťou je potom Wi-Fi s frekvenciami 2,4 GHz aj 5 GHz, Bluetooth 4.2 alebo výstup HDMI. Zaujímavosťou je zabudovaný mikrofón, ktorý slúži na hlasové ovládanie s Google asistentom.

Kompaktný a prenosný Android TV box, funkčný vstavaný Chromecast, diaľkový ovládač
Absencia rozlíšenia 4K

Google Chromecast 4

Google Chromecast 4 recenzie a test

Najmodernejšia múdra krabička k TV priamo od Google nesie názov Google Chromecast 4. Oproti svojmu predchodcovi už plne podporuje rozlíšenie 4K a aj po stránke hardvérového výkonu je na tom lepšie – prostredie sa neseká a zvládne spustiť viac aplikácií. Chromecast v sebe integruje priamo Google TV, čo používateľom prináša skvelý zážitok s jednoduchou inštaláciou a intuitívnym ovládaním.

Ovládač je podľa skúseností spotrebiteľov možné používať aj na ďalšie zariadenia, ktoré používate - spomínaná bola konkrétne televízia a soundbar. V kompaktnom prevedení je samozrejme Bluetooth a Wi-Fi, k televízii sa potom smart TV box pripája pomocou HDMI.

Značnou výhodou je pre milovníkov filmov podpora HDR10, HDR10+ alebo aj Dolby Vision, ktoré všetky zdokonaľujú zážitok zo sledovania filmov a video obsahu v spomínanom rozlíšení 4K pri 60 snímkach za sekundu. Na tele zariadenia je vstavaný mikrofón pre možnosť hlasového ovládania cez Google Assistant. Snáď jedinou nevýhodou je podľa recenzií menšia interná pamäť, ktorá obmedzuje množstvo nainštalovaných aplikácií v zariadení.

Jednoduché a bezproblémové sprevádzkovanie, univerzálny ovládač, malé kompaktné rozmery
Menšia interná pamäť

Evolveo MultiMedia Box C4

Evolveo MultiMedia Box C4 recenzie a test

Smart TV box Android Evolveo MultiMedia Box C4 má oproti drvivej väčšine iných podobných zariadení výborné technické parametre. Vnútorné úložisko má kapacitu 32 GB a operačnú pamäť veľkosť 4 GB, čo sú všetko násobky hodnôt iných zariadení. Nesklame ani výpočtovým výkonom, kde výrobca použil výkonný procesor ARM Cortex A55 so 4 jadrami s frekvenciou 2.0 GHz.

Ako jeden z mála dnes ponúka veľmi jemné rozlíšenie obrazu 8K (7 680 x 4 320 pixelov) av kombinácii tohto všetkého a obstarávacej ceny sa jedná o zariadenie s výborným pomerom ceny a výkonu. Chválou nešetria ani užívateľské testy alebo recenzie, snáď jedinú výhradu majú k jednoduchému ovládaču, ktorý je dodávaný. Mnohí z nich by ocenili ovládač Evolveo FlyMotion D2, kde je integrovaná plnohodnotná myš s klávesnicou - dá sa dokúpiť.

Multimediálne centrum pracuje na Androide 9.0, má duálnou Wi-Fi, USB 2.0 aj USB 3.0, HDMI aj možnosť LAN a optického pripojenia. Už také veľké úložisko je možné ďalej rozšíriť pamäťovými kartami, nachádza sa tu konkrétne slot na microSDHC/SDXC. Aj napriek tomu má tento TV Smart box kompaktné rozmery aj nízku hmotnosť.

Výborné technické parametre, kompaktné rozmery, podpora rozlíšenia 8K
V balení len základný ovládač

Strong SRT401LEAP-S1

Strong SRT401LEAP-S1 recenzie a test

TV box s Androidom 10 Strong SRT401LEAP-S1 je plnohodnotné zariadenie, ktoré zvládne premeniť obyčajnú televíziu na plnohodnotnú smart TV. Podľa skúseností a recenzií spotrebiteľov zvláda bez zásekov aj o2 TV a ďalšie obľúbené streamovacie aplikácie, ako sú napríklad YouTube, Netflix, Disney+ alebo napríklad Prime Video.

Vďaka podpore IPTV protokolu je možné používať televíziu cez internet, a to v rozlíšení až 4K ultra HD (pokiaľ také rozlíšenie poskytovateľ obsahu umožňuje). Ako na štandardné sa nechá pozerať na vnútorné úložisko o veľkosti 8 GB, alebo na operačnú pamäť o veľkosti 2 GB. Ak by vnútorná pamäť bola nedostačujúca, je možné ju ľahko rozšíriť pamäťovými kartami.

Moderný Android 10 podporuje aj hlasové ovládanie cez aplikáciu Google Assistant. Poteší kompletná konektivita, kde nechýba Wi-Fi, Bluetooth, pevné pripojenie cez Ethernet, HDMI, AV výstup a optický výstup. K dispozícii sú ďalej dva USB porty, ktoré je možné využiť napríklad pre USB flashdisk, alebo na pripojenie bezdrôtovej myši či klávesnice.

Mnoho aplikácií vrátane o2 TV, svižné prostredie bez zásekov, plnohodnotná kompatibilita
Nič zásadného

Google Chromecast Ultra

Google Chromecast Ultra recenzie a test

Smart TV box Google Chromecast Ultra je zariadenie pre fajnšmekrov priamo od tvorca Androidu. Jedná sa o vylepšenú verziu klasického Chromecastu od Googlu, ktorý zvláda aj 4K obsah a poradí si s technológiou HDR. Vo výbave nájdete HDMI, microUSB a tiež Wi-Fi alebo LAN konektor.

Hlavnou devízou tohto zariadenia je okamžité zrkadlenie obrazovky vo 4K. Prístroj vsádza na jednoduchosť, veľmi dobre tak zvláda to, k čomu bol primárne určený. Ak máte v domácom ekosystéme aj ďalšie Android zariadenia, budete Chromecast s nadšením ovládať aj pomocou Google Asistenta.

Služby pre streamovanie videa idú úplne bez problémov a s výborným obrazom, pričom streamovanie okien prehliadača je tiež veľmi dobré. Celkovo vzaté sa jedná o skvelý prístroj pre nadšencov do Google technológií. Ovládať možno zariadenie z mobilného telefónu či počítača, pričom po prvotnom nastavenie už nie sú žiadne ďalšie nutná.

Jednoduché ovládanie, súhra s Google službami, pomer ceny a výkonu
Vyžaduje externé napájanie

Homatics Dongle Q

Homatics Dongle Q recenzie a test

Android zariadenie do TV Homatics Dongle Q má kompaktný dongle formát, je preto ideálny napríklad pre cestovateľov, alebo pre všetkých, ktorí nevyžadujú plné možnosti týchto zariadení. V dôsledku kompaktných rozmerov tomuto Android TV boxu chýbajú niektoré konektory, ktoré by náročnejší spotrebitelia mohli postrádať.

Absencia sa týka napríklad viacerých USB vstupov alebo LAN konektora, nechýbajú naopak kompletné možnosti v oblasti bezdrôtových prenosov, teda Wi-Fi a Bluetooth. Dobrou správou je naopak podpora 4K rozlíšenia, možnosť hlasového ovládania cez Google asistenta alebo podpora multimediálneho centra KODI, vďaka ktorému sa dostanete k aplikáciám iVysílání, Markíza, Stream TV či JOJ.

Multimediálne centrum pracuje na Androide 10, čo umožňuje inštaláciu mnohých ďalších aplikácií. Spomenúť možno napríklad YouTube, Netflix, Skylink alebo HBO. Podľa užívateľských recenzií si poradí aj s Dolby Atmos a 4K rozlíšenie prehrá vrátane HDR. Vnútorným úložiskom 8 GB sa radí k priemeru, rovnako tak ako s operačnou pamäťou o veľkosti 2 GB.

Dobrý pomer cena/výkon, veľmi kompaktné rozmery, OS Android 10
Len základná konektivita

Thomson THA100

Thomson THA100 recenzie a test

Android Set Top Box Thomson THA100 je plnohodnotné multimediálne centrum, ktoré je k dispozícii v nenápadnej a elegantnej bielej farbe. Samozrejmosťou je integrovaný Chromecast a vďaka modernému Androidu vo verzii 10 na tomto zariadení spustíte väčšinu aplikácií, ktoré sú pre tieto zariadenia k dispozícii a stiahnete si ich ľahko z aplikácie Google Play.

Medzi najviac obľúbené aplikácie patrí Netflix, YouTube, Prime Video alebo Disney+, na všetky tieto aplikácie sa môžete tešiť. Internú pamäť 8 GB je možné ľahko rozšíriť pamäťovými kartami a operačná pamäť 2 GB je úplne dostačujúca, rovnako tak ako 4 jadrový procesor Amlogic S905X2-B.

Obraz zvláda streamovať v rozlíšení až 4K s kodekom HEVC H.265, kodekom VP9 a podporou HDR. Ďalšie zariadenia je možné pripojiť cez USB 2.0 aj USB 3.0, ďalej cez HDMI, digitálny optický vstup alebo aj cez LAN port. Samozrejmosťou je bezdrôtová komunikácia Wi-Fi alebo Bluetooth a poteší diaľkový ovládač, ktorý je v cene.

Výborný pomer cena/výkon, moderný Android 10, bohatá konektorová výbava
Nič zásadného

Ako vybrať Android TV box

Než sa pustíte do výberu práve toho vášho Android TV boxu, zamyslite sa nad tým, čo vás vedie k jeho obstaranie. Podľa toho sa totiž odvíjajú nároky, aké na zariadení budete mať. Väčšina ľudí sa týmto spôsobom pokúša rozšíriť schopnosti svojej staršej televízie, v niektorých prípadoch je ale tiež náhradou nevyhovujúceho systému chytré televízie. Poďme sa teraz spoločne pozrieť na to, čo by vás pri výbere takéhoto prístroja malo zaujímať.

Výkon aneb hardvérová výbava

Samotné zariadenie je v podstate malým počítačom, kde sa môže skrývať najrôznejšie hardware. Ten do značnej miery predurčuje, čo všetko takéto zariadenie zvládne. Pre plynulý chod samotného prístroja a nainštalovaného operačného systému Android je dôležitá predovšetkým veľkosť operačnej pamäte. Lacnejšie prístroje mávajú 1 GB operačnej pamäte, čo by mohlo byť pre novšie verzie Androidu už nedostatočné. Drahšie zariadenie potom majú 2 GB a viac operačnej pamäte. Lacnejšie zariadenia obsahujú spravidla štvorjadrové procesory, vyššie kategórie prístrojov potom ponúkajú osemjadrový čipy.

Rozlíšenie

Výkonnejšie a drahšie prístroje už vie streamovať 4K obsah, je vhodné takéto zariadenie zaobstarať, ak máte novú televíziu alebo plánujete v najbližšej dobe zaobstarať TV s týmto rozlíšením. V opačnom prípade možno pomerne výrazne ušetriť, pretože Android TV box podporujúce len full HD rozlíšenie býva často lacnejšie. Keď ho teda kupujete k televízii práve s týmto rozlíšením, nie je nutné utrácať za 4K TV boxy, pre nenáročných spotrebiteľov budú tie s rozlíšením Full HD úplne dostačujúce.

Veľkosť vnútorného úložiska

Ďalší aspekt, kde je veľmi dôležité, ako budete svoje zariadenie používať, spočíva v úložisku. Niektoré prístroje môžu slúžiť iba na účely konzumácie online obsahu, či už z YouTube, Spotify, Netflix, HBO GO a rady ďalších internetových služieb. Rovnako tak pre príjem satelitnej televízie alebo IPTV.

Ak však začnete mať potrebu si napríklad nahrávať filmy, určite by vás mala zaujímať kapacita úložiska. Základné modely začínajú na 8 GB, kvalitnejšie Android TV box potom ponúkne aj 32 GB pamäte pre ukladanie vašich súborov a priemer sa pohybuje na kapacite 16 GB. Väčšiu kapacitu možno riešiť externým úložiskom, prípadne niektoré modely podporujú aj rozširujúce pamäťové karty.

Konektivita a porty

Dobre si tiež rozmyslite, aké budete potrebovať komunikačné rozhranie. Ak napríklad chcete pripojiť Android TV box do lokálnej siete káblom, budete potrebovať RJ-45 vstup pre LAN. Nie je pritom pravidlom, že ho zariadenia majú. Pre bezdrôtové pripojenie sa zase pozerajte na Wi-Fi, ktorá môže byť aj dvojpásmová.

Štandardom je prítomnosť HDMI pre prepojenie s televízorom. Pokiaľ si potrpíte na kvalitný zvuk, zaujímajte sa aj o audio výstupy. Rozdiely sú aj v počte USB portov, k niektorým prístrojom môžete pripojiť externý disk, gamepad, myš a ďalšie zariadenia. Android TV box sa spravidla pripája do vašej existujúcej siete, zatiaľ čo podobné streamovacie zariadenie s názvom Miracast si vytvára sieť vlastnou.

Operačný systém a funkcie

Vlastnosti vášho zariadenia do značnej miery ovplyvňuje operačný systém, ktorý je na ňom nainštalovaný. Niektoré prístroje môžu mať starší operačný systém, ktorý nemusí byť jednoduché nahradiť novším. Aktuálna verzia systému je tiež dôležitá pre prístup k aktuálnym verziám aplikácií v Google Play, ako je populárny YouTube, Facebook, Skype alebo rôzne hry.

Pre rozšírenie schopnosťou prehrávania multimediálneho obsahu a podporovaných formátov sa hodí aj aplikácia KODI, ktorá môže byť na niektorých zariadeniach už predinštalovaná. Ak vás táto aplikácia na prehrávanie filmov a videí zaujíma, je dôležité overiť si, či ju prístroj obsahuje alebo či ju možno nainštalovať.

4.4/5 - (28 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.