Veľké spotrebiče do kuchyne,

Americké chladničky: Test a recenzie 10 najlepších

Americká chladnička s mrazničkou je v podstate kombinovanú chladničkou na steroidoch. Jej charakteristikou je predovšetkým veľkosť v rámci šírky a s tým spojený väčší komfort aj rozloženie priestoru. V kuchyni púta značnú pozornosť, a preto je kladený dôraz aj na jej dizajn. Rovnako ako aj vstavané chladničky, môžu byť aj tieto veľké chladničky zakomponované vkusne do zvyšku kuchynskej linky.

Veľká dvojkrídlová side-by-side chladnička

Pre domácnosti vyžadujúce dostatok miesta na potraviny je veľká americká chladnička, označovaná tiež ako chladnička side-by-side, ideálnou voľbou. Mraznička v tomto prípade nie je v hornej alebo dolnej časti, ale zaberá jedno krídlo danej chladničky. Mimo to sa môžu objavovať aj troch alebo štvordverové americké chladničky, kde je mraznička umiestnená v spodnej časti.

Zohľadniť by ste mali nielen objem chladničky a mrazničky, energetickú triedu, poťažmo spotrebu energie, ale aj špecifické vlastnosti. Napríklad či je beznámrazová (no frost), s ľadovačom (výrobníkom ľadu) alebo s barom. Na základe parametrov, testov a používateľských skúseností sme pripravili výber obsahujúce najlepšie americké chladničky a ich recenzie.

Najlepšie americké chladničky – TOP 10

V tabuľke je výber 10 najlepších amerických chladničiek z testov a hodnotenia pre rok 2021.

Porovnanie parametrov

 LG GSB760PZXZSamsung RFG23UERS1/XEOElectrolux EN6086JOXBeko GNE 134630XETA 136090010Bosch KAD90VI30LG GSX961NSAZBeko GN 1416221 JXSiemens KA90DVI30Samsung RS67N8211B1/EF
Ročná spotreba395 kWh407 kWh410 kWh351 kWh401 kWh341 kWh376 kWh453 kWh341 kWh386 kWh
Výkon mrazničky12 kg/24h10 kg/24h10 kg/24h13 kg/24h10 kg/24h11 kg/24h12 kg/24h8 kg/24h11 kg/24h12 kg/24h
No frostÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁno
ViacViacViacViacViacViacViacViacViacViac

Recenzie 10 amerických chladničiek

LG GSB760PZXZ

LG GSB760PZXZ recenzie

Americká dvojkrídlová chladnička LG GSB760PZXZ určite ohromí svojím celkovým vnútorným objemom, ktorý je 626 litra. Zaujme tiež využitie lineárneho kompresora, rovnako ako technológia označené ako LG Total No Frost alebo takzvaný deodorizér, ktorý zaistí vždy svieži vzduch.

Objem chladničky je celkom 406 litrov a pochopiteľne nechýbajú praktické rozdelenie vďaka policiam a priestoru vo dverách. Samotná mraziace sekcia má objem 220 litrov a ponúkne výkon o hodnote 12 kg/deň. V prípade výpadku energie udrží potraviny zmrazené po dobu 10 hodín.

Chladničky disponuje 6 teplotnými senzormi, ktoré sa starajú o optimálnu teplotu. Keďže za rok spotrebuje len 395 kWh, možno hovoriť aj o veľkej úspornosti, ktorú dokladá aj kategórie A++. Hlučnosť je iba 39 dB, čo je tiež menej obvyklé, a o prehľad nastavení sa stará vonkajší LCD displej.

Veľký objem, deodorizér, Total No Frost, tichá chladnička

Nižšia akumulačná doba

Samsung RFG23UERS1/XEO

Samsung RFG23UERS1-XEO recenzie

Americká chladnička Samsung RFG23UERS1/XEO zaujme svojou konštrukciou. A to preto, že horná dvojkrídlové uskutočnenej je určené na chladenie. Spodná časť je riešená ako mraznička. Celkovo je k dispozícii v chladiacej časti objem 396 litrov a v mraziacej objem 124 l. To robí dohromady kapacitu 520 litrov.

Chladnička s výrobníkom ľadu zaujme aj tým, že ju možno ľahko ovládať pomocou prehľadného LED displeja, alebo tým, že má funkciu Multi Blast zaisťujúce rovnomerné chladenie. Nechýba ani funkcia CoolSafe Lock, alebo tiež praktické LED osvetlenie vnútorného chladiaceho priestoru.

Model patrí do energetickej triedy A+, čo v reálnych číslach znamená spotrebu 407 kWh/rok. O čerstvosť potravín sa potom stará Silver Nano Health Systém. Kvalitu mrazenie jasne podčiarkuje označenie 4 hviezdičiek, čo umožňuje dlhodobé zmrazenie potravín pri teplotách -18 stupňov a menej. Hlučnosť tohto prevedenia je okolo 44 dB.

Konštrukcia mrazničky, dávkovač ľadu, Nano Health Systém

Vyššia hlučnosť

Electrolux EN6086JOX

Electrolux EN6086JOX recenzie

Americká chladnička Electrolux EN6086JOX zaujme množstvom praktických vecí. Je to funkcia automatického odmrazovania, ďalej výdajníkom vody alebo ľadu Twist & Serve, a to priamo na dverách chladničky. Má tiež funkciu rýchleho mrazenia, ale aj režim označený ako Dovolenka pre úsporu počas neprítomnosti.

Celkový vnútorný objem tohto modelu je 536 litrov. Z toho 417 litrov spadá na chladiacu časť, ktorú možno vďaka policiam upraviť podľa svojich potrieb. Mraziaca časť disponuje objemom 119 litrov a ponúkne výkon o hodnote 10 kg za 24 hodín. V prípade poruchy alebo v prípade výpadku prúdu je zabezpečené, že potraviny udrží po dobu 10 hodín.

Pri nepretržitej prevádzke je potrebné počítať so spotrebou 410 kWh/rok, ktorá je spojená so zaradením do energetickej triedy A+. Hlučnosť modelu je 43 dB a v prípade otvorenia zaujme automaticky spínané LED svetlo, ktorý celý priestor dobre ožiari.

Výdajník ľadu Twist & Serve, veľký objem, beznámrazová funkcia

Bez antibakteriálne úpravy

Beko GNE 134630X

Beko GNE 134630X recenzie

Model Beko GNE 134630X patrí medzi štvordverové americké chladničky s barom, vďaka ktorým sa dá ľahko dostať iba do priestoru, do ktorého potrebujete. Jej celkový objem je 560 litrov a je rozdelený na sekciu chladiacej, ktorá má 405 a ďalej na sekciu mrazničky, ktorá má objem 155 litrov. Tá sa nachádza v spodnej časti.

Veľkým kladom je energetická trieda s označením A++, ktorá je spojená s nízkou spotrebou, o hodnote len 351 kWh/rok. Napriek tomu chladničku nechýba dobrý výkon, ktorý u mrazáku činí 13 kg/24 hod. Ten ďalej ponúkne aj možnosť skladovať potraviny pri poruche po dobu až 15 hodín. V chladiacej časti zase zaujme takzvaná nulová zóna s teplotou 0-3 °C.

Chladnička disponuje funkciou super chladenie i supermrazenia. Má tiež praktický dávkovač vody, rovnako ako výrobník ľadu alebo domáce bar. Počas prevádzky treba počítať s hlučnosťou 43 dB. O lepšiu kvalitu potravín sa stará praktická antibakteriálna úprava.

Trieda A++, výrobník ľadu a bar, nulová zóna

Bez režime zníženej spotreby

ETA 136090010

ETA 136090010 recenzie

Dvojkrídlová chladnička ETA 136090010 patrí medzi dvojdverové americké chladničky. Naviac je beznámrazová so systémom označeným ako no frost. Prednosťou je jej celkový objem, ktorý činí 517 litra. Ten sa rozdeľuje medzi chladničku, ktorá disponuje objemom 345 litrov a mraznička, ktorého objem je 172 litrov a ponúkne 2 oddelené priestory.

Nesklame ani výkon. U mrazničky je spojený s hodnotou 10 kg/24 hod a v prípade výpadku energie je možné udržať potraviny pri poruche počas 8 hodín. Spotreba je o niečo horšie s hodnotou 401 kWh/rok a zaradením do energetickej triedy A+.

Nechýba rad ďalších kladov, ako je výrobník ľadu či možnosť zapnúť super chladenia a tiež super mrazenie. Chladnička okrem iného obsahuje 2 veľké boxy na zeleninu a ďalšie dva boxy nájdete v mrazničke. Zaujímavé nerez prevedenie je navyše spojené s ochranou proti odtlačkom prstov.

Výkon mrazničky, výrobník ľadu, superchladenie a supermrazenie

Bez dávkovača vody

Bosch KAD90VI30

Bosch KAD90VI30 recenzie

Americká chladnička Bosch KAD90VI30 je spojená s možnosťou pripojenia na klasické rozvody vody, čím je umožnené jej dávkovanie. Rovnako tak nechýba ani integrovaný výrobník ľadu. Hlučnosť je v tomto prípade relatívne nízka až priemerná (41 dB).

Celkový objem tohto modelu je 533 litrov. Ten je rozdelený medzi chladiacu časť, kde možno využiť 370 litrov a ďalej časť mraziace, ktorá disponuje 5 oddelenými priestormi a celkovým objemom 163 litrov. Rozhodne nechýba ani funkcia superchladenie a supermrazenie, ktorá sa hodí pri umiestňovaní väčšieho množstva potravín naraz.

Chladnička zaujme aj nízkou spotrebou, ktorá ich radí do energetickej triedy A++. Počas 1 roka prevádzky spotrebuje zhruba 341 kWh. Prednosťou modelu je tiež výkon samotnej mrazničky, ktorý činí 11 kg/24 hod. V prípade poruchy je doba skladovania 4 hodiny, čo je v porovnaní s inými modelmi celkom málo.

Malá hlučnosť, dávkovač vody aj výrobník ľadu

Krátka doba skladovania pri poruche

LG GSX961NSAZ

LG GSX961NSAZ recenzie

Americká chladnička LG GSX961NSAZ sa radí k špičke súčasných modelov, tomu tiež zodpovedá vyššia nákupná cena, kvôli ktorej si ju zaobstarajú len skutoční nadšenci do najnovších technológií s náročnými požiadavkami. Spadá do energetickej triedy A++ s ročnou priemernou spotrebou 376 kWh elektrickej energie, ponúka však veľký priestor, objem chladničky činí 405 litrov a mraznička poskytne 196 l.

Na prvý pohľad zaujme nápojový automat s dávkovačom ľadu na jednej strane a na druhej veľká čierna plocha, ktorá sa po rozsvietení vnútri chladničky stane priehľadnou. Jedná sa o dvere vo dverách (Door-in-Door technológie) a k rozsvieteniu dôjde po poklepaní na túto časť. Čelný panel tiež poskytuje intuitívne ovládanie spolu s prehľadným displejom.

Má nízku hlučnosť 39 dB a mraziaci výkon 12 kg za jeden deň. Okrem známe technológie NoFrost je vybavená tiež celým radom ďalších technológií, ktoré všetky smerujú k jedinému, perfektnému užívateľskému komfortu. Je vybavená aj funkciou LG Smart ThinQ a Wi-Fi rozhraním, vďaka ktorému je možné chladničku ovládať pomocou chytrých zariadení. Na LG lineárny kompresor poskytuje výrobca rozšírenú záruku v dobe trvania 10 rokov, čo je ďalší veľkou výhodou.

Unikátna dvierka Instaview Door-in-Door, najnovšie funkcie, výrobník ľadu, dávkovač vody, tichý chod, úsporná prevádzka a objem 601 litrov

Vyššia obstarávacia cena, nenapojiteľné na vodu (má integrovaný zásobník)

Beko GN 1416221 JX

Beko GN 1416221-JX recenzie

Beko GN 1416221 JX je chladnička side by side patriace do energetickej triedy kategórie A+. Zodpovedá tomu aj spotreba s hodnotou 453 kWh/rok. Je to tiež chladnička no frost, kedy sa na zadnej časti netvorí námraza. Všetko dopĺňa aj praktická funkcia automatického výrobníka ľadu.

Celkový objem chladničky činí 376 litrov. V oblasti chladenia zaujme praktická nulová zóna, ktorá pomôže udržať potraviny dlhšie čerstvé. Mraziacu časť s objemom 154 litrov má zase prednosť spojenú s tým, že jej výkon činí celkom dobrých 8 kg/24 hod. Kladom je aj doba skladovania pri poruche o hodnote 15 hodín od chvíle výpadku prúdu.

Samozrejmým doplnkom je antibakteriálny tesnenie, rovnako ako proti zápachový filter alebo aktívny modré svetlo či LED osvetlenie. Hlučnosť chladničky je 43 dB, čo je celkom uchádzajúci hodnota. Ďalej je k dispozícii Ionizer, alebo praktický displej uľahčujúce ovládanie.

No frost, nulová zóna, doba skladovania pri poruche

Bez superchladenie a supermrazenie

Siemens KA90DVI30

Siemens KA90DVI30 recenzie

Dvojkrídlová chladnička Siemens KA90DVI30 určite nesklame svojimi funkciami. Umožní pripojenie na vodu, a tak využívať výdajník. Tiež ponúkne aj výrobník ľadu. O lepšie parametre s ohľadom na výkon sa starajú funkcie označené ako super chladenie a super mrazenie.

Celkový vnútorný objem daného modelu je 533 litrov. Hlavná časť pokrýva chladiacej sekcie, ktorá disponuje objeme s veľkosťou 370 litrov. Tá disponuje kvalitnou nofrost technológiou. Druhá časť patrí mrazničky, ktorý je veľký 163 litrov a má 5 oddelených priestorov. Jeho výkon je skvelých 11 kg/24 h. V prípade poruchy uchová potraviny zmrznuté počas 4 hodín, čo je určité negatívum tohto modelu.

Cez svoje vlastnosti si naďalej zachováva celkovo nízku spotrebu, ktorá je na hodnote 341 kWh/rok. Vďaka tomu je možné chladničku zaradiť do energetickej triedy A++. Súčasťou konštrukcie je aj vnútorný systém multiAirflow, alebo vonkajší displej s označením touchControl.

Nízka spotreba, beznámrazová chladnička, výkon mrazničky

Nemá prázdninový režim

Samsung RS67N8211B1/EF

Samsung RS67N8211B1-EF recenzie

Tichá americká chladnička Samsung RS67N8211B1/EF zaujme už svojím vzhľadom. Táto side by side chladnička má totiž štýlovú čiernu farbu, ktorá jej dodáva na celkovej elegancii. Nadchne však aj svojimi parametrami. Primárne tými úspornými, keďže patrí do energetickej triedy A++. Pri nepretržitej prevádzke je možné počítať so spotrebou len 386 kWh/rok.

Dobrým parametrom je tiež nízka hlučnosť o hodnote 39 dB, rovnako ako napríklad vnútorný LED displej so štýlovou modrou farbou. Pre uchovanie potravín je k dispozícii objem 609 litrov, čo ukazuje, že tento model nie je rozhodne nijak malý. Objem 407 je určený pre sekciu chladenie a samotný mraznička disponuje veľkosťou objemu 202 litrov.

Nechýba tu dávkovač vody, a k dispozícii je rovnako výrobník ľadu. Praktickou funkciou je aj takzvaný prázdninový režim. Vďaka invertorovému kompresora je navyše zabezpečený aj kvalitný výkon.

Veľký objem, nízka spotreba, štýlový dizajn

Bez ochrany proti odtlačkom prstov

Ako vybrať americkú chladničku

Americká chladnička je produkt, ktorý sa hodí hlavne do väčších domácností. Konštrukcia je spojená s radou možností. Úplnou klasikou sú dvojdverové americké chladničky, ktoré majú jednu časť určenú na chladenie a druhú na mrazenie. Existovať však môžu 3, alebo tiež štvordverové americké chladničky, kde je mraznička umiestnená v spodnej časti.

Veľkosť vnútorného objemu

Oproti klasickým modelom je americká chladnička typická tým, že má veľký objem. Ten celkový sa udáva v stovkách litrov. Tie najlepšie modely na trhu môžu disponovať aj objemom 600 litrov, avšak pozor na to, že ide o hodnotu celku. Pri výbere treba zohľadniť veľkosť jednotlivých častí. Mrazničky sú zvyčajne veľké tak, že majú objem 100 – 200 litrov, zatiaľ čo u chladiacej časti sa objemy pohybujú v rozmedzí 200 – 400 litrov.

Dávkovanie vody a ľadu

Moderné americké chladničky môžu byť aj takzvaným automatom na vodu. Môžu mať integrovaný dávkovač vody, ale aj dávkovač ľadu. Jednoduchšie modely majú nádoby, z ktorých možno danú tekutiny v tekutom aj pevnom skupenstve získavať. Prepracovanejšie potom umožní napojenie na klasický rozvod vody v domácnosti. Rovnako tak majú aj vlastné integrovaný výrobník ľadu.

Vlastnosti mrazničky

Ten by mal ponúknuť možnosť udržať potraviny dlhú dobu čerstvé. Hlavným parametrom pri výbere je to, aby mala americká chladnička dostatočný výkon. Ten je udávaný ako kombinácia kilogramov, ktoré zvládne za 24 hodín zmraziť. Menej výkonné modely sú spojené s hodnotami okolo 5 kg/24 hodín. U tých najlepších je možné hovoriť o hodnotách okolo 15 kg/24 h.

S kvalitou mrazničky súvisí tiež hviezdičkové označenie. Štandardom by mali byť 3 až 4 hviezdičky. Spája sa s možnou minimálnou teplotou, a teda možnosťou uchovávať potraviny zmrazené po dlhšiu dobu. Tiež je dôležitá doba skladovania pri poruche, ktorá by mala byť čo možno najdlhší. U horších modelu je to okolo 4 – 5 hodín, u dobrých i 10 – 15 hodín.

Spotreba

Americké chladničky sú všeobecne viac energeticky nenáročné. Spotreba sa v závislosti od modelu môže pohybovať aj na nižších stovkách kWh za rok prevádzky. Dobrým vodítkom je energetický štítok, ktorý naznačuje konkrétne energetickú triedu, ktorá je obvykle od A+, až po hodnotu A++. Chladničky spadajúce do kategórie A+++ už sú hlavne výrazne drahšie.

Funkcie

Kvalitné americké chladničky môžu mať rad inovatívnych funkcií. Je to nofrost, ktorá eliminuje námrazu, môže to byť nulová zóna pre lepšiu čerstvosť, funkcie pre zaistenie čerstvého vzduchu a vône, ale napríklad aj ionizátor. Nechýba rôzne antibakteriálne prevedení, možnosť super chladenie alebo super mrazenie, či vlastnosť jednoduché diagnostiky.

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.