Veľké spotrebiče do kuchyne,

Americké chladničky: Test a recenzie 10 najlepších

Americká chladnička s mrazničkou je v podstate kombinovanú chladničkou na steroidoch. Jej charakteristikou je predovšetkým veľkosť v rámci šírky a s tým spojený väčší komfort aj rozloženie priestoru. V kuchyni púta značnú pozornosť, a preto je kladený dôraz aj na jej dizajn, vrátane farby, kde medzi dopytované patrí biela a čierna. Rovnako ako aj vstavané chladničky, môžu byť aj tieto veľké chladničky zakomponované vkusne do zvyšku kuchynskej linky.

Veľká dvojkrídlová side-by-side chladnička

Pre domácnosti vyžadujúce dostatok miesta na potraviny je veľká americká chladnička, označovaná tiež ako chladnička side-by-side, ideálnou voľbou. Mraznička v tomto prípade nie je v hornej alebo dolnej časti, ale zaberá jedno krídlo danej chladničky. Mimo to sa môžu objavovať aj troch alebo štvordverové americké chladničky, kde je mraznička umiestnená v spodnej časti.

Zohľadniť by ste mali nielen objem chladničky a mrazničky, energetickú triedu, poťažmo spotrebu energie, ale aj špecifické vlastnosti. Napríklad či je beznámrazová (no frost), s ľadovačom (výrobníkom ľadu) alebo s barom. Na základe parametrov, testov a používateľských skúseností sme pripravili výber obsahujúce najlepšie americké chladničky a ich recenzie.

Najlepšie americké chladničky – TOP 10

V tabuľke je výber 10 najlepších amerických chladničiek z testov a hodnotenia pre rok 2024.


Zobraziť celú ponuku

Porovnanie parametrov

 LG GSB760PZXZSamsung RS50N3413SAElectrolux EN6086JOXBosch KAG93AIEPConcept LA8783Gorenje NRS9182VXLG GSX961NSAZHisense RS560N4AD1Siemens KA90DVI30Samsung RS67N8211B1/EF
Ročná spotreba435 kWh395 kWh467 kWh323 kWh359 kWh323 kWh431 kWh360 kWh-410 kWh
Výkon mrazničky12 kg/24h11 kg/24h10 kg/24h12 kg/24h12 kg/24h12 kg/24h12 kg/24h9 kg/24h11 kg/24h12 kg/24h
No frostÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁno
ViacViacViacViacViacViacViacViacViacViac

Recenzie 10 amerických chladničiek

LG GSB760PZXZ

LG GSB760PZXZ recenzie a test

Americká dvojkrídlová chladnička LG GSB760PZXZ určite ohromí svojím celkovým vnútorným objemom, ktorý je 626 litra. Zaujme tiež využitie lineárneho kompresora, rovnako ako technológia označené ako LG Total No Frost alebo takzvaný deodorizér, ktorý zaistí vždy svieži vzduch.

Objem chladničky je celkom 406 litrov a pochopiteľne nechýbajú praktické rozdelenie vďaka policiam a priestoru vo dverách. Samotná mraziace sekcia má objem 220 litrov a ponúkne výkon o hodnote 12 kg/deň. V prípade výpadku energie udrží potraviny zmrazené po dobu 10 hodín.

Chladničky disponuje 6 teplotnými senzormi, ktoré sa starajú o optimálnu teplotu. Za rok spotrebuje približne 435 kWh a radí sa tak do kategórie F. Hlučnosť je iba 39 dB, čo je tiež menej obvyklé, a o prehľad nastavení sa stará vonkajší LCD displej.

Veľký objem, deodorizér, Total No Frost, tichá chladnička
Nižšia akumulačná doba

Samsung RS50N3413SA

Samsung RS50N3413SA recenzie a test

Americká chladnička Samsung RS50N3413SA má vzhľadom k obstarávacej cene a veľkému množstvu funkcií a technológií veľmi dobrý pomer cena/výkon. Cez minimalistický dizajn ponúkne veľmi priestrannú chladničku s objemom 359 litrov a mraznička, ktorý má tiež veľký objem 175 l. V mraziacej časti sa navyše nachádza výrobník ľadu s dávkovačom, vedľa ktorého je tiež dávkovač vody.

Kompresor s digitálnym invertorom znižuje hlučnosť a má vyššiu energetickú účinnosť, aj cez to má však chladnička energetickú triedu F a ročnú spotrebu energie 395 kWh. Hlučnosť 42 dB sa potom radí k priemeru a jej trieda je D. Samozrejmosťou je v mraziacej časti prítomnosť technológie No Frost, výhodou je potom systém All-around Cooling, ktorý rovnomerne chladí po celom priestore chladničky.

Má funkciu Power Freeze, ktorá okamžite nastaví najnižšiu teplotu mrazničky pre okamžité mrazenie, nedisponuje však rovnakou funkciou v časti chladničky. Mraznička má dobrú výkonnosť 11 kg/24h, súčasťou je držiak na fľaše vína a chladnička sa ovláda dotykovým panelom, ktorému nechýba display.

Dobrý pomer cena/výkon, výrobník ľadu, True No Frost, systém All-around Cooling
Bez funkcie rýchleho chladenia

Electrolux EN6086JOX

Electrolux EN6086JOX recenzie a test

Americká chladnička Electrolux EN6086JOX zaujme množstvom praktických vecí. Je to funkcia automatického odmrazovania, ďalej výdajníkom vody alebo ľadu Twist & Serve, a to priamo na dverách chladničky. Má tiež funkciu rýchleho mrazenia, ale aj režim označený ako Dovolenka pre úsporu počas neprítomnosti.

Celkový vnútorný objem tohto modelu je 536 litrov. Z toho 417 litrov spadá na chladiacu časť, ktorú možno vďaka policiam upraviť podľa svojich potrieb. Mraziaca časť disponuje objemom 119 litrov a ponúkne výkon o hodnote 10 kg za 24 hodín. V prípade poruchy alebo v prípade výpadku prúdu je zabezpečené, že potraviny udrží po dobu 10 hodín.

Pri nepretržitej prevádzke je potrebné počítať so spotrebou 467 kWh/rok, ktorá je spojená so zaradením do energetickej triedy G. Hlučnosť modelu je 43 dB a v prípade otvorenia zaujme automaticky spínané LED svetlo, ktorý celý priestor dobre ožiari.

Výdajník ľadu Twist & Serve, veľký objem, beznámrazová funkcia
Bez antibakteriálne úpravy

Bosch KAG93AIEP

Bosch KAG93AIEP recenzie a test

Americká chladnička side by side Bosch KAG93AIEP je vybavená pravdepodobne všetkými súčasnými funkciami a technológiami, ktoré u chladničiek môžete nájsť. Má veľký objem chladničky i mrazničky, chladnička ponúka 369 l a mraznička 191 litrov. Je tak vhodná aj pre veľké rodiny, ktoré majú vysoké nároky na priestor i komfort.

V časti mrazničky sa nachádza výrobník ľadu, na dverách je potom aj výdajník, ktorý je spojený s výdajníkom vody a celá táto časť je podsvietená. V týchto miestach sa tiež nachádza dotykové ovládanie s displejmi. Dvere do chladničky sú potom opatrené vstupom do baru, ktorý zároveň znižuje energetickú spotrebu chladničky.

Samozrejmosťou je funkcia NoFrost a nechýba ani funkcia supermrazenie a superchladenie. Regulácia teplôt je oddelená a na nedovreté dvere, alebo zvýšenú teplotu upozorní optický aj akustický signál. Výrobca k chladničke dodáva aj praktické príslušenstvo, jedná sa o pripojovacie hadicu na vodu, zásobníky na vojde a misku na ľad s vekom.

Lepšia energetická trieda E, výdajník ľadu a vody, barový vstup do chladničky
Nič nenájdené

Concept LA8783

Concept LA8783 recenzie a test

Štvordverová americká chladnička Concept LA8783 je výbornou voľbou do menších, napríklad panelových, bytov. Jej šírka je len 83 cm, hĺbka 67 cm a na výšku má 190 centimetrov. V porovnaní má menšiu hlučnosť 40 dB (trieda C) a priemernou triedu energetickej náročnosti F, ktorá vychádza z ročnej spotreby energie 359 kWh.

Jej spracovanie síce neponúka dávkovač vody alebo výrobník ľadu, za to má však veľmi veľký objem oboch jej častí. Chladnička ponúka priestor s objemom 340 litrov a mraznička potom objem 168 l. Jeho usporiadanie však nemusí vyhovovať všetkým, riešený len totiž 6 tí zásuvkami, z ktorých ani jedna nie je veľkých rozmerov a väčšie veci tak do mrazničky neumiestnite.

Z technológií a funkcií nechýba nič, na čo ste u amerických chladničiek zvyknutí. Prítomná je funkcia Total NO FROST, ktorá zamedzuje námraze v chladničke i mrazničke, programy Super frost a Super cool pre rýchle zvýšenie výkonu alebo dotykové ovládanie s displejmi. Praktické je potom prevedenie Metal cooling, zadná stena chladničky je vyrobená z metalického materiálu, čo má za dôsledok efektívnejšie chladenie a úspornejšiu prevádzku.

Dobrý pomer rozmery/objem, funkcia Total NO FROST, konštrukcia Metal cooling
Mraznička s viacerými zásuvkami menšej veľkosti

Gorenje NRS9182VX

Gorenje NRS9182VX recenzie a test

Dvojkrídlová chladnička Gorenje NRS9182VX amerického typu ponúka dostatok priestoru, má dobrú energetickú účinnosť triedy E, veľké množstvo funkcií aj technológií a ako bonus dobrú obstarávaciu cenu. V podstate chladničke nie je čo vytknúť, v recenziách len zaznela horšia skúsenosť s návodom na obsluhu, ktorý nebol úplne presný.

Veľkou výhodou oproti podobným typom je prívod vody riešený zásobníkom. Jeho objem je 4,5 litra a významne uľahčuje inštaláciu chladničky, kedy prívod vody nemusíte riešiť. Ako je teda zrejmé, chladnička má ako výrobník ľadu, tak aj dávkovač studenej vody. Umiestnený je v časti mrazničky, ktorý aj cez to má veľký objem 191 litrov a chladnička potom ponúkne objem 371 l.

Technológiu NoFrost Plus opisuje výrobca ako najlepšiu na trhu, systém je umiestnený priamo v mraziacom oddiele a zabraňuje efektívne námraze. Ionizovaný vzduch potom predchádza vysúšanie potravín a uchováva v nich vitamíny a minerály. Je ďalej vybavená ventilačným systémom MultiFlow 360°, má programy Eco a Holiday, držiak fliaš a pokročilé dotykové ovládanie s displejom.

Zásobník na vodu, dobrý pomer cena/výkon, lepšia energetická účinnosť E
Menej prehľadný manuál

LG GSX961NSAZ

LG GSX961NSAZ recenzie a test

Americká chladnička LG GSX961NSAZ sa radí k špičke súčasných modelov, tomu tiež zodpovedá vyššia nákupná cena, kvôli ktorej si ju zaobstarajú len skutoční nadšenci do najnovších technológií s náročnými požiadavkami. Spadá do energetickej triedy F s ročnou priemernou spotrebou 431 kWh elektrickej energie, ponúka však veľký priestor, objem chladničky činí 405 litrov a mraznička poskytne 196 l.

Na prvý pohľad zaujme nápojový automat s dávkovačom ľadu na jednej strane a na druhej veľká čierna plocha, ktorá sa po rozsvietení vnútri chladničky stane priehľadnou. Jedná sa o dvere vo dverách (Door-in-Door technológie) a k rozsvieteniu dôjde po poklepaní na túto časť. Čelný panel tiež poskytuje intuitívne ovládanie spolu s prehľadným displejom.

Má nízku hlučnosť 39 dB a mraziaci výkon 12 kg za jeden deň. Okrem známe technológie NoFrost je vybavená tiež celým radom ďalších technológií, ktoré všetky smerujú k jedinému, perfektnému užívateľskému komfortu. Je vybavená aj funkciou LG Smart ThinQ a Wi-Fi rozhraním, vďaka ktorému je možné chladničku ovládať pomocou chytrých zariadení. Na LG lineárny kompresor poskytuje výrobca rozšírenú záruku v dobe trvania 10 rokov, čo je ďalší veľkou výhodou.

Unikátna dvierka Instaview Door-in-Door, najnovšie funkcie, výrobník ľadu, dávkovač vody, tichý chod, úsporná prevádzka a objem 601 litrov
Vyššia obstarávacia cena, nenapojiteľné na vodu (má integrovaný zásobník)

Hisense RS560N4AD1

Hisense RS560N4AD1 recenzie a test

Americká chladnička side by side Hisense RS560N4AD1 ponúka predovšetkým veľmi dobrý pomer cena/výkon, atakuje ceny bežných chladničiek s mrazničkou, pritom si zachováva stále punc unikátnosti. Spotrebiteľom ponúkne veľký objem chladničky (266 l) aj veľký objem mrazničky (175 l). Ako na priemernú potom možno nazerať na energetickú hospodárnosť sa spotrebou energie 360 ​​kWh za rok a triedou F.

Hlučnosťou v triede D sa tiež neradí medzi špičku, aj cez to ju však s hlučnosťou 42 dB mnohí recenzenti hodnotia ako tichú. So šírkou 83,2 cm a hĺbkou 62,3 cm sa zmestí aj do menších bytov, kde vynikne minimalistickým dizajnom. Vnútri mraziaceho aj hladiacej priestore sa nachádza veľké množstvo políc, ktoré sa nachádza aj na oboch krídlach dverí.

Má funkciu NoFrost aj funkcia rýchleho mrazenia/chladenia v mrazničke a chladničke. Vnútri výrobca umiestnil moderné LED osvetlenie a tiež minimalistické ovládanie, na ktoré je možné nazerať ako na jedinú drobnú nevýhodu. Umiestnené je vnútri chladiacej časti, nie je veľké a nemá display, funkčne mu však ničím potrebným nestrádá.

Výborný pomer cena/výkon, minimalistický dizajn, moderné funkcie a technológie
Vnútornej menšej ovládací panel

Siemens KA90DVI30

Siemens KA90DVI30 recenzie a test

Dvojkrídlová chladnička Siemens KA90DVI30 určite nesklame svojimi funkciami. Umožní pripojenie na vodu, a tak využívať výdajník. Tiež ponúkne aj výrobník ľadu. O lepšie parametre s ohľadom na výkon sa starajú funkcie označené ako super chladenie a super mrazenie.

Celkový vnútorný objem daného modelu je 533 litrov. Hlavná časť pokrýva chladiacej sekcie, ktorá disponuje objeme s veľkosťou 370 litrov. Tá disponuje kvalitnou nofrost technológiou. Druhá časť patrí mrazničky, ktorý je veľký 163 litrov a má 5 oddelených priestorov. Jeho výkon je skvelých 11 kg/24 h. V prípade poruchy uchová potraviny zmrznuté počas 4 hodín, čo je určité negatívum tohto modelu.

Cez svoje vlastnosti si naďalej zachováva celkovo nízku spotrebu. Súčasťou konštrukcie je aj vnútorný systém multiAirflow, alebo vonkajší displej s označením touchControl.

Nízka spotreba, beznámrazová chladnička, výkon mrazničky
Nemá prázdninový režim

Samsung RS67N8211B1/EF

Samsung RS67N8211B1/EF recenzie a test

Tichá americká chladnička Samsung RS67N8211B1/EF zaujme už svojím vzhľadom. Táto side by side chladnička má totiž štýlovú čiernu farbu, ktorá jej dodáva na celkovej elegancii. Nadchne však aj svojimi parametrami. Primárne tými úspornými, keďže patrí do energetickej triedy F. Pri nepretržitej prevádzke je možné počítať so spotrebou len 410 kWh/rok.

Dobrým parametrom je tiež nízka hlučnosť o hodnote 38 dB, rovnako ako napríklad vnútorný LED displej so štýlovou modrou farbou. Pre uchovanie potravín je k dispozícii objem 609 litrov, čo ukazuje, že tento model nie je rozhodne nijak malý. Objem 407 je určený pre sekciu chladenie a samotný mraznička disponuje veľkosťou objemu 202 litrov.

Nechýba tu dávkovač vody, a k dispozícii je rovnako výrobník ľadu. Praktickou funkciou je aj takzvaný prázdninový režim. Vďaka invertorovému kompresora je navyše zabezpečený aj kvalitný výkon.

Veľký objem, nízka spotreba, štýlový dizajn
Bez ochrany proti odtlačkom prstov

Najpredávanejšie americké chladničky

Najpredávanejšie americké chladničky na trhu sú tie od značiek: Samsung, LG, Hisense, Gorenje. Obľúbené a kvalitné sú aj Whirlpool, Concept a Haier. Najlacnejšie americké chladničky zaobstaráte už od 600 EUR.

Ako vybrať americkú chladničku

Americká chladnička je produkt, ktorý sa hodí hlavne do väčších domácností. Konštrukcia je spojená s radou možností. Úplnou klasikou sú dvojdverové americké chladničky, ktoré majú jednu časť určenú na chladenie a druhú na mrazenie. Existovať však môžu 3, alebo tiež štvordverové americké chladničky, kde je mraznička umiestnená v spodnej časti.

Veľkosť vnútorného objemu

Oproti klasickým modelom je americká chladnička typická tým, že má veľký objem. Ten celkový sa udáva v stovkách litrov. Tie najlepšie modely na trhu môžu disponovať aj objemom 600 litrov, avšak pozor na to, že ide o hodnotu celku. Pri výbere treba zohľadniť veľkosť jednotlivých častí. Mrazničky sú zvyčajne veľké tak, že majú objem 100 – 200 litrov, zatiaľ čo u chladiacej časti sa objemy pohybujú v rozmedzí 200 – 400 litrov.

Dávkovanie vody a ľadu

Moderné americké chladničky môžu byť aj takzvaným automatom na vodu. Môžu mať integrovaný dávkovač vody, ale aj dávkovač ľadu. Jednoduchšie modely majú nádoby, z ktorých možno danú tekutiny v tekutom aj pevnom skupenstve získavať. Prepracovanejšie potom umožní napojenie na klasický rozvod vody v domácnosti. Rovnako tak majú aj vlastné integrovaný výrobník ľadu.

Vlastnosti mrazničky

Ten by mal ponúknuť možnosť udržať potraviny dlhú dobu čerstvé. Hlavným parametrom pri výbere je to, aby mala americká chladnička dostatočný výkon. Ten je udávaný ako kombinácia kilogramov, ktoré zvládne za 24 hodín zmraziť. Menej výkonné modely sú spojené s hodnotami okolo 5 kg/24 hodín. U tých najlepších je možné hovoriť o hodnotách okolo 15 kg/24 h.

S kvalitou mrazničky súvisí tiež hviezdičkové označenie. Štandardom by mali byť 3 až 4 hviezdičky. Spája sa s možnou minimálnou teplotou, a teda možnosťou uchovávať potraviny zmrazené po dlhšiu dobu. Tiež je dôležitá doba skladovania pri poruche, ktorá by mala byť čo možno najdlhší. U horších modelu je to okolo 4 – 5 hodín, u dobrých i 10 – 15 hodín.

Spotreba

Americké chladničky sú všeobecne viac energeticky náročné. Spotreba sa v závislosti od modelu môže pohybovať aj na nižších stovkách kWh za rok prevádzky. Dobrým vodítkom je energetický štítok, ktorý naznačuje konkrétne energetickú triedu, ktorá je od A do G. Chladničky spadajúce do kategórie E, D a viac sú najviac úsporné a výrazne drahšie.

Funkcie

Kvalitné americké chladničky môžu mať rad inovatívnych funkcií. Je to nofrost, ktorá eliminuje námrazu, môže to byť nulová zóna pre lepšiu čerstvosť, funkcie pre zaistenie čerstvého vzduchu a vône, ale napríklad aj ionizátor. Nechýba rôzne antibakteriálne prevedení, možnosť super chladenie alebo super mrazenie, či vlastnosť jednoduché diagnostiky.

4.3/5 - (16 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.