Auto-moto,

Alkohol testery: Test, recenzie 8 najlepších

Alkohol za volant nepatrí. Na tom sa pravdepodobne zhodnú všetci rozumní a zodpovední ľudia, ktorí sa zúčastňujú cestnej premávky, či už priamo ako vodiči, tak ako pasažieri. Smutná štatistika hovorí, že pri každej štvrtej autonehode v Európe hrá úlohu práve alkohol.

Jazda pod vplyvom alkoholu je tvrdo trestané a pokuty sa môžu šplhať až do výšky niekoľkých tisíc euro, čo je však dôležitejšie, pri riadení pod vplyvom alkoholu úplne zbytočne hazardujete so životom svojím, svojich blízkych a kohokoľvek, kto sa na ceste pohybuje. Alkohol tester je malé zariadenie, ktoré zodpovedného vodiča včas varuje, aby v prípade zvyškového alkoholu za volant nesadal a mal by byť povinnou výbavou každého šoféra.

U nás v SR platí nulová tolerancia alkoholu. Na západ od nás však nie sú pravidlá tak prísne a vo veľkej časti Európy možno jazdiť s alkoholom v krvi až do 0,5 promile, vo Veľkej Británii až 0,8 promile alkoholu v krvi. Už pri pol promile alkoholu v krvi je však riziko dopravnej nehody dvakrát vyššia. S Jedným promile 7 x vyššia a pri 1,2 promile, čo zodpovedá štyrom pivám, je riziko nehody vyšší dokonca dvanásťkrát.

Okrem vysoké finančné pokuty sa pri vyššej hladine alkoholu v krvi ide nielen o priestupok, ale rovno o trestný čin s podmienečným odňatím slobody, odobratím vodičského oprávnenia a teda zákazu riadenia. Stále sa domnievate, že sa tento hazard oplatí? Pred týmito problémami vás zachráni zodpovedné správanie a kvalitné tester alkoholu.

Pri výbere alkohol testeru je dobré poznať základné charakteristiky tohto produktu a neoplatí sa šetriť. V našom nákupnom radcovi nájdete dostatok informácií, aký merač alkoholu vybrať a aké sú možnosti. Na základe parametrov, testov a používateľských skúseností sme pripravili výber zahŕňajúce najlepšie alkohol testery a ich recenzie.

Najlepšie alkohol testery – TOP 8

V tabuľke je výber 8 najlepších alkohol testerov z testov a hodnotenia pre rok 2023.

VzhľadModelTyp senzoraČas prípravy na meranieOdchýlka merania 
V-NET AL-2500 recenzie a testV-NET AL-2500Polovodičové20s15%
V-NET AL 9000 Lite recenzie a testV-NET AL 9000 LiteElektrochemické20s5%
Compass AlcoZero recenzie a testCompass AlcoZeroElektrochemické35s-
V-NET AL 5500 recenzie a testV-NET AL 5500Polovodičové30s10%
CNR Dräger Alcotest 3000 recenzie a testCNR Dräger Alcotest 3000Elektrochemické30s5%
V-NET AL-6000 recenzie a testV-NET AL-6000Polovodičové20s10%
V-NET AL-7000 recenzie a testV-NET AL-7000Polovodičové20s10%
V-NET DA 7100 recenzie a testV-NET DA 7100Elektrochemické18s5%

Zobraziť celú ponuku

Porovnanie parametrov

 V-NET AL-2500V-NET AL 9000 LiteCompass AlcoZeroV-NET AL 5500CNR Dräger Alcotest 3000V-NET AL-6000V-NET AL-7000V-NET DA 7100
Napájanie2 x AA2 x AAA2 x AAA2 x AA2 x AA2 x AA2 x AA2 x AAA
Rozsah merania0,0 - 4,0 ‰0,0 - 4,0 ‰0,0 - 4,0 ‰0,0 - 4,0 ‰0,0 - 5,0 ‰0,0 - 4,0 ‰0,0 - 4,0 ‰0,0 - 5,0 ‰
Životnosť batérií (cyklov)200500-30015002002001500
Doba regenerácie15s15s22s30s30s15s30s-
ViacViacViacViacViacViacViacViac

Recenzie 8 alkohol testerov

V-NET AL-2500

V-NET AL-2500 recenzie a test

Alkohol tester V-NET AL-2500 patrí medzi najpredávanejšie modely meračov alkoholu vôbec. Jedná sa o kompaktný ľahký prístroj, ktorý sa zmestí do každej kabelky či tašky a vy ho tak môžete mať kedykoľvek po ruke. Jeho cieľová skupina sú občasní užívatelia, ktorí si chcú byť istí pred jazdou nulovú prítomnosťou alkoholu v tele. Hmotnosť je len 85 gramov a samozrejmosťou je CE certifikácia.

V tele merača nájdeme polovodičové čidlo a s tým sa teda spája všetky pozitíva a negatíva tohto alkohol testeru. Čas k nahriatie čidlá a prípravy na meranie je 20 sekúnd, reakčná doba 4 sekundy a doba regenerácie, než je možné meranie opakovať, je 15 sekúnd. Prevádzkovú teplotu výrobca udáva od +10 do +40 ° C, nie je teda vhodné ho nechávať trvalo ležať v aute, kde sú teploty často oveľa vyššie aj nižšie.

Alkohol tester dokáže merať v rozptyle 0 – 4 promile alkoholu a to s presnosťou na 15%. Dve alkalické batérie veľkosti AA a napätie 1,5 V vystačí až na 200 meraní, čo je pre tento typ testera úplne v poriadku hodnota. Samotný senzor má životnosť okolo 2000 meraní a je dobré ho kalibrovať minimálne každý rok, alebo po približne päťsto meraniach.

Kompaktné rozmery, nízka obstarávacia cena, bez náustkový systém
Menej presné meranie

V-NET AL 9000 Lite

V-NET AL 9000 Lite recenzie a test

Alkohol tester V-NET AL 9000 Lite patrí k tým najlepším meračom alkoholu, ktoré si môžete za rozumné peniaze zaobstarať pre bežné osobné používanie. Bez obáv však zvládne aj náročnejšie prevádzku, napríklad vo firmách, či flotilách profesionálnych vodičov. Bolo použité elektrochemické čidlo a sním je teda kvalita meranie vopred zaručená.

Tester alkoholu dostanete v parádnom kufríku, vrátane niekoľkých náhradných náustkov. Fuel Cell Senzor dokáže presne pracovať s odchýlkou iba 5% a prevádzkové časy dosahujú tiež dobrých hodnôt – príprava meranie zaberie 20s, čas reakcie 5s a znova možno vykonávať merania po regenerácii, ktorá trvá 15 sekúnd. Dve AAA batérie majú životnosť až 500 meraní a rozsah meracieho čidla je od 0 – 4 promile.

V závislosti od intenzity používania by sa mal tester nechávať kalibrovať aspoň raz za pol roka, ak chcete mať len tie najlepšie výsledky. Tester vyzerá elegantne a je ľahko ovládateľný, na jeho prednej strane je umiestnený dobre čitateľný display. Praktická funkcia je počítadlo vykonaných meraní, ktoré vám uľahčia zistiť dobu vhodnú na kalibráciu. Ako veľké plus berieme tiež prevádzkovú teplotu, ktorá má rozsah od -50 do 400° C, môžete ho mať teda neustále odložený vo vašom vozidle.

Profesionálne použitie, elektrochemické čidlo, robustný kufrík
Menej prehľadný návod na obsluhu, vyššia obstarávacia cena

Compass AlcoZero

Compass AlcoZero recenzie a test

Ak sa nechcete spoliehať na menej presné polovodičové alkohol testery a zároveň sa vám nechcú investovať väčšie prostriedky do kvalitných presných meračov, je tu pre vás alternatíva nesúci názov Compass AlcoZero. Tento alkohol tester je totiž vybavený elektrochemickým typom čidla a patrí k najlacnejším modelom tohto typu. Jeho rozmery sú kompaktné a hmotnosť príjemne nízka, vojde sa teda takmer všade, bez zaberal veľa miesta.

Je osadený signálnymi LED diódami a prehľadným červeným displejom. Breathlyzer, ako sa niekedy alkohol meračom hovorí, je napájaný dvoma AAA batériami a dokáže zobrazovať hladinu alkoholu v krvi v rozmedzí od 0 do 4 promile. K dychovej skúške sa používajú náustky a merač si vezme iba také množstvo vzduchu, ktorý potrebuje.

Ako jeden z mála testerov je vybavený samo diagnostickým systémom, ktorý vyhodnocuje okolité prostredie. Vďaka nemu podľa výrobcu nie je treba tester kalibrovať. Výrobca bohužiaľ neuvádza dôležitý parameter odchýlku merania, podľa použitého snímača by sa však mala pohybovať maximálne okolo 5%. Tester sa zahreje za 15 – 35s, odozvu má 3 – 22s a regenerácia zaberie 22 sekúnd.

Signálna LED diódy, jeden z najlacnejších testerov s elektrochemickým čidlom
Výrobca neuvádza dôležitý parameter odchýlky merania

V-NET AL 5500

V-NET AL 5500 recenzie a test

Polovodičový alkohol tester V-NET AL 5500 sa stal na základe hodnotenia spotrebiteľov produktom roka vo svojej kategórii. Patrí tiež k najpredávanejším modelom vôbec. Ide o finančne dostupný osobné merač alkoholu v krvi, ktorý by ako základ nemal chýbať žiadnemu vodiči, pre orientačné zistenie zvyškového alkoholu. Ide o náustkové prevedení, ktorých je v základnom balení päť.

Pre čo najväčšiu presnosť by si mal užívateľ brať pred každým meraním náustok nový. Polovodičové čidlo je náchylné ku skresleniu inými látkami, takže predovšetkým z tohto dôvodu. Prevádzková teplota je lepšia, než u priamych konkurentov a to -10 až +50 stupňov celzia. Aj tak teda nie je vhodné ho ale nechávať celoročne vo vozidle. Výrobca odporúča každý pol rok kalibráciu, a ak je používanie časté, je dobré tento termín dodržiavať.

Čas prípravy k merania je 30 sekúnd, reakčná doba 5 sekúnd a znova možno merať po regenerácii da ďalšej pol minúty. Batérie sa používajú dve bežné alkalické AA, s ktorými zvládne alkohol tester až 300 meraní s odchýlkou do 10%. Zariadenie automaticky počíta vykonané merania, čo je veľmi praktická vec.

Ocenenie produkt roku, najpredávanejšie polovodičový alkohol tester
Vhodný na osobné použitie, kalibrácia pravidelne každých 6 mesiacov

CNR Dräger Alcotest 3000

CNR Dräger Alcotest 3000 recenzie a test

Ak nechcete žiadne kompromisy a obstarávacie náklady pre vás nie sú smerodajným faktorom, nemal by vašej pozornosti uniknúť alkohol tester CNR Dräger Alcotest 3000. Obdobné merače alkoholu od tohto výrobcu používa aj polícia, čo je teda zárukou, že tieto merače je to najlepšie, čo môžete na trhu zaobstarať. Bohužiaľ tomu zodpovedá aj vyššia cena, ktorá je však vykúpená stopercentná kvalitou a najlepšími možnými výsledkami pri prenosných testerov alkoholu.

Merač Dräger Alcotest 3000 je osadený dvoma štandardnými alkalickými AA batériami, ktoré na jednu sadu zvládnu až 1500 meraní, pre porovnanie je to až trikrát viac, než dokážu iné modely. Alkohol tester je tak určený buď pre nadšencov, alebo pre firmy, dopravné spoločnosti, akcie a podobne. Znesie veľmi náročné zaobchádzanie, kvalitu dokazuje okrem iného aj hmotnosť 195 gramov, teda násobne viac než konkurenčné modely.

Veľký prehľadný display zobrazuje aj text, takže sa so zariadením veľmi pohodlne a obratne pracuje. Okrem informácií na display je prevádzka sprevádzaný akustickými signálmi a farebnými LED diódami. Odchýlka merania má hodnotu iba 5%, čas prípravy na meranie je 30 sekúnd a použité čidlo je samozrejme elektromechanické. V balení sú tri náhradné náustky, pútko na ruku a praktická pohotovostný brašna.

Úplne spoľahlivý alkohol tester, používa Polícia, až 1500 meraní, podsvietený display
Vyššia obstarávacia cena, hmotnosť 195 g

V-NET AL-6000

V-NET AL-6000 recenzie a test

Medzi spotrebiteľmi veľmi obľúbený alkohol tester V-NET AL-6000 má vysoko presné polovodičové čidlo, ktoré dokáže merať hladinu alkoholu v krvi od 0 – 4 promile. Prehľadný display je umiestnený na prednej strane zariadenia hneď nad ovládacím tlačidlom. Je kompaktný, presný a spoľahlivý. Je vhodný pre osobné používanie všade tam, kde si nemôžete dovoliť zvyškový alkohol, teda predovšetkým za volantom, alebo v zamestnaní.

Podľa slov výrobcu je senzor rýchlo zahriaty a stačí mu krátka doba regenerácie. Toto vyjadrenie hodnotami znamená čas prípravy k meraniu v dĺžke 20 sekúnd, reakčná doba 4 sekundy a doba regenerácie 15s. Mierne zamrzí relatívne obmedzený teplotný pracovný rozsah, ktorý je iba +10 až +40 stupňov celzia. Trvalému umiestnenia merača v aute sa teda pre istotu vyhnite.

Alkohol tester V-NET AL-6000 je napájaný dvoma alkalickými AA batériami, na ktoré zvládne vykonať až 200 meraní. Presnosť takéhoto merania je relatívne dobrá a to s odchýlkou do 10%. Kalibráciu výrobca odporúča robiť po 6 mesiacoch, alebo po dovŕšení 500 meraní. Životnosť polovodičového čidla je stanovená na 3000 meraní a po konci jeho životnosti sa nechá vymeniť.

Praktické puzdro na opasok, kvalitné prevedenie
Polovodičový senzor so všetkými jeho vlastnosťami

V-NET AL-7000

V-NET AL-7000 recenzie a test

Pokročilým alkohol testerom s polovodičovým čidlom je model AL-7000 od renomovaného výrobcu V-NET. Vďaka kvalitným komponentom je určený ako pre osobnú potrebu, tak aj profesionálne používanie vo firmách a podobne. Napájaný je dvoma alkalickými AA batériami a merateľný rozsah hladiny alkoholu je od 0 – 4 promile. Jedná sa o náustkové vykonaní testera s 5 kusmi náustkov v balení.

Merač alkoholu V-NET AL-7000 je presný, spoľahlivý, elegantný a ľahko ovládateľný. Je vybavený úsporným prehľadným displejom, ktorý dokáže zobraziť aj celkový počet uskutočnených meraní. Okrem tejto funkcie kontroluje tiež množstvo vdýchnutého vzduchu a nadávkuje si presne tiež, aké pre spoľahlivé vyhodnotenie potrebuje. Senzor po konci jeho životnosti možno ľahko vymeniť len užívateľom.

Čo veľmi alkohol testerov nemá, je špeciálny napájací konektor pre napájanie zariadení priamo z automobilu. Životnosť batérií je 100 – 200 meracích cyklov, potom je nutné dať batérie nové. Presnosť merania má odchýlku do 10% a kalibráciu výrobca odporúča pri bežnom každých 6 – 12 mesiacov. Pýši sa tiež certifikáty CE a ČMI.

Cigaretový napájací JACK pre použitie v aute, počítadlo meraní
Dlhšie kalibrácie a regenerácia čidlá

V-NET DA 7100

V-NET DA 7100 recenzie a test

Alkohol tester V-NET DA 7100 patrí medzi finančne dostupné elektrochemické merače alkoholu v krvi. Pokročilý typ meracieho snímača dáva výsledkom istotu a výsledok je veľmi presný. Odchýlka činí iba 5% a merateľný rozsah má tento prístroj od 0 do 5% promile. Napájanie prebieha alkalickými AAA batériami, ktoré vydržia až na 1500 meraní, čo je oproti iným modelom veľmi slušný počet.

Merač alkoholu V-NET DA 7100 je veľmi príjemný aj po užívateľskej stránke, má podsvietený display, ktorý je dobre prehľadný a ovládanie prebieha ľahko a intuitívne. Merač má nastaviteľné jednotky merania, stráži si dĺžku fúkania a silu fúkania. Vďaka týmto schopnostiam je veľmi presný. Zamrzí prevádzková teplota, ktorá je bežných 0 stupňov celzia až +40 ° C.

Čas prípravy k merania je iba 18 sekúnd a reakčná doba do 10 sekúnd. Bohužiaľ výrobca neuvádza dobu regenerácie, nezostáva než sa teda riadiť konkurenčnými modelmi a odhadnúť ju – vždy platí čím dlhšia doba regenerácie, tým lepšie. V balení dostanete 6 kusov náustkov, púzdro a remienok na ruku. Okrem počítadla merania, ktoré je vhodné pre prehľadnosť s ohľadom na kalibráciu, sa vedia alkohol tester tiež sám vypnúť, čím vám šetrí batérie. Je ho tiež možné napájať priamo z auta pomocou špeciálneho konektora.

Rozsah merania 0 – 5% promile, podsvietený display, počítadlo
Obmedzená prevádzková teplota, nedohledatelná doba regenerácie

Najpredávanejšie alkohol testery

Najpredávanejšie alkohol testery na trhu sú tie od značiek: Sencor, AlcoForce, V-net, Alkohit. Vyhľadávané sú taktiež kvalitné testery Dräger Alcotest.

Ako vybrať alkohol tester

Pred zaobstaraním merače alkoholu by ste mali vedieť, na aké účely zariadenie kupujete a ako často ho budete používať. Kupujete alkohol tester do firmy, kde bude v prevádzke niekoľkokrát denne? Obstarávate si tester alkoholu pre osobné potreby na meranie alkoholu v tele po víkendových oslavách a veseliciach? Pre oba prípady sú vhodné odlišné merače. Základné rozdelenie je podľa použitého typu snímača. Ďalej sa rozlíši parametre ako odchýlka merania, doba prípravy na meranie, doba regenerácie, alebo doba zobrazenia výsledku. Za pozornosť tiež stojí životnosť batérií, alebo doba, po ktorej je potrebné prístroj znovu nechať kalibrovať.

Typ senzora alkohol testeru

Polovodičové

Polovodičovými snímačmi sú osadené všetky lacnejšie alkohol testery. Snímač sa pri vykonávaní testu zahreje na 300 ° C a následne detekuje plynný etanol, podľa jeho koncentrácia sa mení odpor a vyhodnocuje sa úroveň alkoholu. Tento typ snímača sa nechá ľahko zmiasť cigaretovým dymom, žuvačkami, zubnou pastou či energetickými nápojmi. Majú podstatne menšie presnosť, životnosť čidla je menší a vybitější batérie môžu negatívne ovplyvňovať výsledné merania. Taktiež vďaka zahrievanie vydrží batéria menej cyklov. Kalibrácia je vhodná po 6 mesiacoch, alebo 200 – 300 meraniach. Polovodičový alkohol tester je vhodný pre občasné používanie a výhradne na osobné účely.

Elektrochemické

Tester alkoholu s elektrochemickým čidlom je výrazne pokročilé zariadenie a vďaka masívnejšie produkcii testerov osadených týmto sa znížila aj výsledná obstarávacia cena na rozumnú úroveň, hocikedy porovnateľnú s polovodičovými meračmi. Jednotka nasaje presne daný objem vzduchu do snímača, kde sa etanol premení na elektrický prúd a podľa množstva vyrobeného prúdu sa určí množstvo alkoholu. Presnosť merania je násobne vyššia, senzor nie je citlivý na iné chemické látky a vybíjajúce sa batéria nemá na výsledok merania žiadny vplyv.

Batéria vydrží dlhšie, kalibrácia je vhodná vykonávať po cca 600 meraniach, alebo po 12 tich mesiacoch. Alkohol testery s elektrochemickým čidlom sú vhodné pre časté profesionálne použitie, nájdeme ich napríklad vo výbave policajtov. Ďalej sú vhodné pre všetkých, ktorí chcú mať čo najpresnejšie výsledok merania, na ktorý sa môžu spoľahnúť.

Napájanie a rozsah merania

Napájanie v naprostej väčšine prípadov prebieha alkalickými batériami a to buď dvoma AA batériami, alebo dvoma AAA batériami. V závislosti od typu použitého snímača sa následne mení počet cyklov, po ktorej batéria vydrží merať. U polovodičových testerov je to 200 až 300 meracích cyklov, v prípade meračov elektrochemických 500 – 1500 cyklov.

Rozsah merania je najčastejšie od 0% do 4% promile, lepšie alkohol testery majú hornú hranicu posunutú až na 5% promile. Display väčšinou zobrazuje nameranú hladinu alkoholu v dychu a tiež prevedenú úroveň alkoholu v krvi. Niektoré modely sú vybavené výstražným zvukovým signálom, prípadne svetelnými signálnymi diódami.

Čas prípravy na meranie a odchýlka merania

Po zapnutí u každého alkohol testeru nejaký čas trvá, než sa snímač zahreje, alebo zinicializuje pre kvalitné a presné meranie. Túto dobu výrobcovia uvádzajú pod parametrom čas prípravy na meranie. Doba sa pohybuje v závislosti od konkrétnych modeloch od zhruba 15 sekúnd, až po 35 sekúnd.

Odchýlka merania patrí k tým dôležitejším parametrom. Polovodičové sú vždy menej presné a výrobcovia udávajú odchýlky do 15%. V praxi sa však môžete stretnúť s odchýlkou až 20%, nehľadiac na to, že polovodičové čidlo sa nechá ľahko zmiasť rušivými chemickými prvkami. Toto všetko odpadá u alkohol testerov, ktoré sú osadené elektrochemickým čidlom. V tomto prípade sa bavíme najčastejšie o odchýlke do 5%, maximálne však 10%.

Doba regenerácie a čas reakcie

Po každom jednotlivom meraní je nutnosť určitý čas počkať, než budete vykonávať meranie ďalšie. Snímača sa musí vyčistiť, znovu zinicializovat tak, aby bolo ďalšie meranie neskreslené a presné. Regenerácia sa pohybuje od 15 sekúnd až do 30s a odporúča sa vyčkať aj dlhšie. Čas reakcie potom nie je nič iné ako doba, za ktorú vám tester vyhodnotí výsledok merania, ten býva zobrazený v rádoch sekúnd.

Ako používať alkohol tester?

Alkohol tester by sa nikdy nemal používať bezprostredne po požití alkoholu, alebo počas fajčenia. Prvé meranie je vhodné až po 15 – 20 minútach po poslednej poháriku. Odporúča sa všeobecne tiež žuvať, nefajčiť a nekonzumovať spomínaný čas žiadne potraviny a sladké nápoje. Bezprostredne pred meraním je ešte vhodné si ústnu dutinu vypláchnuť čistou vodou. Dôležité je tiež nezabúdať na pravidelnú kalibráciu, tak, ako je stanovená výrobcom.

4.4/5 - (20 votes)

Recenzie a hodnotenia, porovnanie, rebríčky a testy pre ľahší výber produktov a nákupnú inšpiráciu.